| www.swblog.pl & www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Firefox lub Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog poświęcony systemowi SolidWorks 3D CAD,     
związany z czasopismem CADblog.pl 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
 maciej@cadblog.pl     
2016 rok VIII
   


   >> Wiadomości | SWblog | Ciekawe linki związane z SolidWorks | Przegląd prasy, artykuły itp. | CADblog | Archiwum CADblog.pl  | CAD Raport |


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
HD dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już wkrótce dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwumWielki Piątek, 2.04.2010 r.
(wywiad opublikowany w wydaniu 1(11) 2010 dostępnym w Archiwum)

Analizy i symulacje z poziomu SolidWorks…

Z Kishore Boyalakuntla, menadżerem ds. narzędzi do analiz i symulacji SolidWorks rozmawia Maciej Stanisławski

Można powiedzieć, że w rozmowie tej kontynuujemy temat symulacji w SolidWorks podjęty w ubiegłym roku, podczas konferencji SolidWorks World 2009. Tym razem, bogatszy o trochę więcej wiedzy na temat MES, a przede wszystkim – jej wykorzystywania w praktyce pracy z SolidWorks, miałem okazję zadać więcej pytań o mniej teoretycznym charakterze. Jedno z nich dotyczyło…

Maciej Stanisławski: – Czy mógłbyś opowiedzieć naszym Czytelnikom nieco więcej na temat możliwości symulacji i analiz zachowań różnych materiałów wykorzystywanych jako tworzywa do budowy projektowanych modeli? Czy możemy liczyć na to, iż korzystając z modułu Simulation w SolidWorks będziemy mieli dostęp do większości z nich?

Kishore Boyalakuntla: – Tak, SolidWorks dba o to, by cały czas oferować użytkownikom aktualną i możliwie kompletną bazę danych materiałów dostępnych i używanych w branży mechanicznej. Jeśliby nawet zdarzyło się, że konkretnego tworzywa nie ma, bez problemu można znaleźć coś o podobnych właściwościach. Ewentualnie – znaleźć je w sieci…

– Czy użytkownicy korzystający tylko z SolidWorks Standard również mogą na to liczyć?

– Tak, nawet w SimulationXpress jest dostęp do wszystkich tworzyw zaimplementowanych do SolidWorks. Warto wspomnieć, iż w sieci można znaleźć wiele dodatków zawierających definicje materiałów, możliwe do wykorzystania w SolidWorks.

– Skoro jesteśmy przy SimulationXpress… Czy jest możliwe modyfikowanie siatki mesh podczas przeprowadzani analiz – mam na myśli tutaj moduł SimulationXpress wchodzący w skład SW Standard? Chodzi mi oczywiście o wpływ takiej zmiany na szybkość działania…

– Tak, można zwiększyć lub zmniejszyć gęstość (rozmiary elementów) tworzących siatkę – i jest to dostępne już w SimulationXpress.

– Czy mogę tego dokonać tylko w obrębie fragmentu mojego modelu, zdając sobie sprawę np. z tego, iż na dużych płaskich powierzchniach drobna siatka tylko niepotrzebnie zwiększy obciążenie procesora i spowolni proces analizy?

– Niestety, pełna kontrola użytkownika nad siatką mesh możliwa jest jedynie w wersjach komercyjnych SolidWorks…

– „Komercyjnych” ?

– W podstawowym produkcie, jakim jest SolidWorks Standard, wyposażonym w SimulatiuonXpress – nie jest to możliwe. Ale poczynając od wersji SolidWorks Premium użytkownik zyskuje pełną kontrolę.

– Pytanie wynika z faktu, iż sam korzystam z SolidWorks Student Design Kit. Tam takich możliwości faktycznie nie znalazłem.

– Naprawdę korzystasz? Jestem pod wrażeniem (śmiech).

– Staram się. Kolejne pytanie również związane z SW Standard i modułami do symulacji i analiz wiąże się z symulacją przepływu: Flow Simulation Xpress (FloXpress). Gdy próbowałem poddać analizie projekt zbiornika motocyklowego, program zażądał ode mnie zmiany geometrii, a konkretnie – jej zamknięcia. Dlaczego jest to konieczne i czy w rozbudowanych wersjach systemu także istnieje taki wymóg?

– Nie jest to konieczne!

– Jest. Korzystam z wersji 2009 i podczas próby przeprowadzenia analizy program żąda zamknięcia geometrii (na stole przed nami leży laptop z uruchomionym SW 2009 Student Design Kit, wczytanym projektem baku motocykla i uruchomionym modułem do analiz przepływów – fot. poniżej)…

– Mogę zobaczyć? (Kishore przysuwa sobie komputer) A, istotnie. Ale już tłumaczę, o co chodzi. Powodem jest to, że we FloXpress jedyne, co możesz zasymulować, to przepływy wewnętrzne – stąd konieczność zamknięcia geometrii, czyli – jak na tym przykładzie – zaślepienia wlewów zbiornika. Bez tego program odczytuje całość projektu jako środowisko, które ma poddać analizie – i nie może tego wykonać. Oczywiście poczynając od wersji Premium nie ma tego ograniczenia… Mogę ci teraz ja zadać kilka pytań?

– Tak, proszę…

– Czy korzystałeś z jakichś szkoleń, treningów – by używać SolidWorks i zaprojektować ten zbiornik?

– Nie, poza samouczkiem…

– Uważasz, że było to trudne?

– Skądże. Program jest łatwy w użyciu – przynajmniej na takim etapie, na jakim ja z niego korzystam. A staram się poznawać go coraz lepiej, modelując krok po kroku – motocykl. W zasadzie jest to odtwarzanie w postaci cyfrowej części, które zgromadziłem do jego budowy.

– Musisz być inżynierem!

– Tak naprawdę, to skończyłem polską filologię i jestem dziennikarzem (…). Wracając do tematu, jakim są symulacje i analizy w SolidWorks: czy możesz powiedzieć, jak wielu inżynierów faktycznie korzysta z tych funkcjonalności zaimplementowanych przecież w zasadzie do sytemu CAD, a nie CAE?

– Jeśli chodzi o moduły Xpress – nie wiemy. Każdy użytkownik ma taką możliwość. Jeśli chodzi o wersje „komercyjne”, wiemy, iż mamy ponad 37 000 użytkowników, którzy korzystają z możliwości analiz i symulacji.

– Tak… jeśli już to mam, głupio byłoby z tego nie skorzystać.

– Oczywiście, tym też kierowaliśmy się umieszczając asystentów symulacji w bazowej wersji SolidWorks. Jeśli masz pomysł i chciałbyś go zrealizować, już na wczesnym etapie projektowania dostajesz narzędzia, które pozwalają ci – mimo, iż nie jesteś specjalistą MES, na sprawdzenie, czy twój pomysł w ogóle będzie możliwy do realizacji (…).

– Podczas pracy, czy raczej: zabawy z SolidWorks 2009 zauważyłem, iż interfejs użytkownika FloXpress różni się znacznie od interfejsu SimulationXpress…

– Zgadza się, poczynając od wersji 2010 oba są ujednolicone – przypominają ten z FloXpress z wersji 2009.

– Ponieważ miałem okazję testować wersję beta edycji 2010, zapamiętałem, że podobnie jak w 2009 do dyspozycji użytkownika mamy jedynie dwa moduły analiz i symulacji: SimulationXpress i FloXpress. Czy możemy oczekiwać, iż w kolejnej edycji pojawią się nowe narzędzia do analiz?

– Nie wspomniałeś o Sustainability Xpress, który przecież także jest modułem w pewnym sensie analiz i symulacji, oferuje możliwość optymalizacji projektu. A jest on dostępny od wersji 2010.

– Rozumiem, że innych na razie nie możemy się spodziewać. Przypomniało mi się, iż jakiś czas temu, poprzez stronę SolidWorksLabs, możliwe było przesłanie opracowanego w SW modelu i poddanie go „zdalnie” analizie, a w praktyce – otrzymanie zwrotnie wyników analizy modelu.

– Tak, ale nikt już z tego nie korzysta. To było realizowane przez SimulationXpress, który mieliśmy okazję m.in. w ten sposób przetestować, a teraz każdy użytkownik ma go w swoim systemie!

– A czy zespół odpowiedzialny za analizy i symulacje zastanawiał się nad opracowaniem osobnej aplikacji lub modułu, dedykowanego dla SolidWorks, ale umożliwiającego także analizowanie geometrii pochodzącej z innych systemów CAD?

– To bardzo dobre pytanie, ale na razie nie będę na nie odpowiadał.

– Hmm, pytanie wynika po części z faktu, iż podczas wczorajszej prezentacji widzieliśmy aplikację „SolidWorks V6”, pracującą w chmurze… a to rozbudza apetyt…

– Co takiego?

– „SolidWorks V6”…

– Ja tego nie widziałem!

– Na jednym ze slajdów, w górnym rogu paska aplikacji, widać było jej nazwę – zapewne roboczą: SolidWorks V6... Miałem okazję zamienić kilka słów z Jonem Hirstickiem i wspomniałem mu o tym, na co on odpowiedział, iż była to tylko jedna z wielu nazw roboczych i nie należy się tym zbytnio przejmować. Osobiście jestem zdania, że zrobiono to celowo, by powstał „medialny szum” wokół tego. SolidWorks V6 i CATIA V6 – analogia nasuwa się momentalnie. Ale do czego zmierzam: jądrem modułów symulacji w SolidWorks jest COSMOS?

– Tak, bazują na COSMOS…

– Co w takim razie z Simulią Dassault Systemes? Czy będzie w jakiś sposób wykorzystana w środowisku SolidWorks?

– Simulia stanowi rozwiązanie z najwyższej półki – pod względem aplikacji do analiz i symulacji. I nie widzimy sensu w tym, by nasze rozwiązania, sprawdzone dla tego segmentu, dla którego dedykowany jest SolidWorks, zastępować w przyszłości czymś, co bazowałoby na Simulii. Oczywiście nieuniknione jest, by pewne rozwiązania, wspólne dla obu aplikacji, obu środowisk, pojawiały się zarówno w pakietach SolidWorks, jak i w systemach CATIA – to naturalna konsekwencja podjętej współpracy.

– Wracamy kolejny raz do SimulationXpress. Czy moduł ten pozwala na pracę ze złożeniami, czy tylko pozwala na analizowanie pojedynczych części?

– Tylko pojedyncze elementy. Oczywiście takiego ograniczenia nie spotkamy w wersji SW Professional. Nie ma ograniczenia co do wielkości złożenia, ilości komponentów poddanych analizie – program sobie z tym poradzi, a jedyny limit wynika – z możliwości stacji roboczej, na której analiza zostanie uruchomiona (…).

– Na zakończenie pozostało mi kilka pytań przekazanych przez forumowiczów CADblog.pl. Jedno z pytań dotyczy możliwości uzyskania we Flow Simulations przekroju całości, czyli modelu wraz z wynikami, np. także linii strumieni przepływu. W przypadku wykonania klasycznego przekroju, opcja ta pozwala na uzyskanie przekroju samej geometrii modelu, ale nie wyników…

– Tak, jest to możliwe, i to nie tylko w wersji Premium, ale także w bazowym module FloXpress. Należy skorzystać z przekroju w odniesieniu do samego procesu analizy (cut results), a nie jedynie geometrii modelu. Co więcej?

– Mam nadzieję, że to wystarczy. Kolejne pytanie dotyczy symulacji przemieszczającego się źródła ciepła. Czytelnikowi pracującemu w SW 2009 chodzi o to, żeby symulować ruch źródła ciepła – na przykład lasera – przesuwającego się nad prostokątną płytą i mierzyć jej temperaturę oraz naprężenia w różnych punktach. Zaznacza, że źródło ciepła będzie poruszać się w taki sposób, jak np. lasery czy też frezy do cięcia metalu…

– Tak, będzie to pracochłonne, ale wykonalne. Uwaga, teraz zajmę się „wsparciem” (uśmiech). Jednym ze sposobów jest... zaznaczenie na płaszczyźnie, po której źródło ciepła będzie się poruszać, obszarów – np. poprzez szkic – które kolejno będą wystawiane na działanie ciepła. Punkt po punkcie, obszar po obszarze. Na każdym z nich w określonym odstępie czasu trzeba włączyć i wyłączyć działanie temperatury. Po kolei. Tak, by sprawiało to wrażenie przemieszczania się źródła ciepła. I w ten sposób uzyskamy wrażenie przemieszczania się źródła ciepła.

– Skoro o przemieszczaniu mowa, kolejne pytanie dotyczyć będzie analiz kinematycznych w SolidWorks…

– W wersji Standard można generować animacje – ale bez uzyskania wyników. W wersji Premium – nie tylko animacje, ale także wyniki takiej analizy kinematycznej.

– Na zakończenie: czego możemy się spodziewać, czego oczekiwać po symulacjach w SolidWorks w przyszłości?

– Tym razem staramy się nie mówić o tym, co będzie, ale o już istniejących i oczywiście w dalszym ciągu rozwijanych produktach. Mały przegląd nowości będzie można zobaczyć już jutro, podczas sesji generalnej.

– Czyli z mojej strony tym razem to będzie chyba wszystko.

– Jeśli pojawią się jeszcze jakieś pytania, proszę kontaktować się ze mną – chociażby drogą mailową: kishoreb@solidworks.com. Chętnie służę pomocą.

– Zapewne skorzystam. I dziękuję za rozmowę.

Konferencja SolidWorks World 2010
Anaheim, 03 luty 2010 roku


Pierwsza część wywiadu z Kishore Boyalakuntla,
przeprowadzonego podczas SWW 2009, dostępna jest tutaj...

http://www.cadblog.pl/SolidWorks_World_2009_Symulacje.htm

Inne „miejsca w sieci” związane z SolidWorks World 2010 (Anaheim):

• Kishore Boyalakuntla – zapis (video) rozmowy przeprowadzonej przez Matthew West (w zasadzie to mój imiennik) jeszcze przed konferencją. Kishore opowiada o tym, co robi (jako osoba odpowiedzialna za analizy i symulacje w SolidWorks), jakie są jego ulubione rozwiązania i możliwości wersji 2010, wreszcie – o tym, czym będzie się zajmował podczas SWW 2010: http://www.youtube.com/watch?v=3zuy6BvBVX4

• „Polski ślad” na SWW 2010 – wywiad przeprowadzony przez Jakuba Chmielaka, redaktora naczelnego portalu 3DCAD.pl, z dr Andrzejem Łukaszewiczem, adiunktem na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej, prowadzącym jedną z sesji szkoleniowych podczas tegorocznej konferencji SolidWorks World 2010: http://www.3dcad.pl/artykuly/wiecej/58/Polska-Edukacja-na-SolidWorks-World-2010.htm

www.letsgodesign.tv – ten adres najlepiej sprawdzić osobiście :)

http://www.cns.pl/Aktualnosci/2010/Luty/Rzut-oka-na-SolidWorks-2011.aspx – rzut oka na nowości w SolidWorks 2011

http://www.cad.pl/news/16970.htm – relacja z pierwszego dnia konferencji (autor: Łukasz Suma, CAD.pl); pozostałe dni można znaleźć w newsach na stronie www.cad.pl

http://www.3dcad.pl/sww2010 – relacja z SWW 2010 (autor: Jakub Chmielak, 3DCAD.pl)

http://www.solidworksblog.pl/post/Juz-w-ojczyznie-Podsumowanie-SolidWorks-World-2010.aspx – relacja Pawła Dziadosza na www.solidworksblog.pl

| powrót do strony głównej |

Blog monitorowany przez:

 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934