Lista „Top 10 Enhancement Requests” i nowości SOLIDWORKS 2020

TopTen_SNN_Jeremy

To one, niezmiennie, pozostają najbardziej wyczekiwanymi prezentacjami, jakie mają miejsce podczas konferencji SOLIDWORKS World. Myślę tu o zapowiedzi nowości, które najprawdopodobniej pojawią się w najbliższej, najnowszej odsłonie jednego z najpopularniejszych systemów CAD 3D, jakim od lat pozostaje SOLIDWORKS… i oczywiście o słynnej liście „Top Ten”. Tej ostatniej jednak, podobnie jak w roku ubiegłym, nie poświęcono uwagi podczas głównej sesji – na scenie wspomniał o niej jedynie Jeremy Regnerus. Osobny panel prowadzony przez Bruce’a Holloway’a poświęcony „Top 10” miał miejsce w drugiej połowie dnia. I skierowany był do dość wąskiego audytorium. A przecież na ową listę oddano blisko 10 000 głosów!

Autor: Maciej Stanisławski

III sesja generalna. Trzeci dzień konferencji SOLIDWORKS World. „Creme de la creme”! Chyba dla podkreślenia jej znaczenia, w tym roku podzielono ją na dwie oddzielone przerwą części: tzw. „brekaout session”, utrzymaną w formule dowcipnego amerykańskiego show (zachęcam do obejrzenia wideo poniżej), poświęconą m.in. tegorocznej ModelManii i opisującą nowości SOLIDWORKS 2020.

I drugą, można powiedzieć – bardziej ogólną, a podsumowującą ideę „3DEXPERIENCE”, podczas której m.in. w drodze głosowania spośród trzech projektów (start-upów) realizowanych z pomocą DS SOLIDWORKS i platformy 3DEXPERIENCE wybrano jeden, który może liczyć na wsparcie ze strony 3DS m.in. poprzez udział w specjalnym programie „3DEXPERIENCE Lab Excelerator”. Napiszę o tym kilka słów więcej w relacji z #sww19, a teraz skupię się na tytułowych nowościach i liście „Top 10”.

TopTen_SNN_Jeremy
Fot. Prawie przeoczyłem wzmiankę o panelu poświęconym liście Top Ten! Wspomniał o nim – dosłownie w jednym zdaniu – Jeremy Regnerus (na zdjęciu w roli… „sprawozdawcy sportowego” stacji „SOLIDWORKS News Network”)…

Co nowego w SOLIDWORKS 2020
Najważniejszą nowością, przedstawioną już pierwszego dnia konferencji, jest nowa platforma 3DEXPERIENCE.Works – to dzięki niej (i pełniejszej integracji z SOLIDWORKS) użytkownicy dostaną dostęp do nowych aplikacji „cloud based”, jakimi będą m.in. SOLIDWORKS xShape (który oferuje użytkownikom bardzo zaawansowane możliwości modelowania powierzchniowego SubD online z poziomu przeglądarki i jest w pełni kompatybilny nie tylko z SW, ale z każdą aplikacją na platformie 3DEXPEIRENCE), czy DELMIA.Works, powstała na bazie rozwiązań IQMS, o pozwalająca na zintegrowanie zarządzania produkcją i planowania zasobów przedsiębiorstwa (więcej o nich w subiektywnej relacji z #sww19).

A co konkretnie zaoferuje użytkownikowi pracującemu w środowisku DS SOLIDWORKS najnowsza wersja oprogramowania? Cóż, wiele wskazuje na to, że w SOLIDWORKS 2020 cieszyć nas będzie m.in.:

• większa kontrola krzywizny splajnu – oznacza to możliwość tworzenia krzywych typu G3, czyli takich, w których zachowana jest ciągłąść zmian krzywizny. Możliwe będzie uzyskanie bardziej „naturalnych” kształtów…

Torsion Continuity (G3) Sketch Relation

• bardziej zaawansowane możliwości widoków w przekroju (w tym kontrola głębokości przekroju klawiszem Ctrl i rolką myszy, wybór komponentów, które mają być wyświetlane w tym widoku, czy też widok „normalny do ekranu” – co oznacza, iż przekrój będzie aktualizowany wraz z obrotem modelu etc.),

Parallel to Screen Section View-2

 

• SOLIDWORKS 2020 pozwoli automatycznie i precyzyjnie obliczyć masę przewodów, kabli i osłon – dzięki możliwości przypisania masy na jednostkę długości,

Routing MP 4

• pojawi się wtyczka 3DEXPERIENCE Platform Connector, umożliwiająca import i export plików z chmury, także z poziomu instalacji licnecji desktop (na lokalnym urządzeniu),

• z poziomu złożenia użytkownik SOLIDWORKS 2020 będzie mógł wybrać więcej niż jedno podzłożenie lub komponent wchodzący w jego skład i zdefiniować je jako nowe podzłożenie…

• pojawią się elastyczne części w złożeniach (sprężyny, mieszki, zawiasy z tworzyw sztucznych itp.), będą one mogły dostosowywać swoje wymiary automatycznie, bez potrzeby tworzenia nowych równań, konfiguracji etc,

Flexible Parts GIFs - Boots

Flexible Parts GIFs - SHREDDER

• nowy tryb rysunku, tzw. detailing (coś jak Large Design Review, ale nie dla złożeń, tylko dla rysunków) – w tym trybie nawet największe, wieloarkuszowe rysunki zostaną otwarte w kilka sekund, ponieważ modele nie będą wczytywane do pamięci. Przy tym zachowana będzie możliwość tworzenia nowych adnotacji, balonów, widoków, wymiarów oraz tolerancji,

Detailing Mode 2

• ręczne (z pomocą ekranu dotykowego, rysika itp.) wprowadzanie uwag i adnotacji, znane z wcześniejszych wersji, możliwe będzie także w rysunkach. Co więcej, teraz będzie można w tym celu posłużyć się zwykłą myszką. A adnotacje te będzie można przeglądać również w aplikacji eDrawings…

DRW Markup 3

Pamiętajmy jednak, że fakt zaprezentowania powyższych nowości „w akcji” nie oznacza, iż istotnie będą one dostępne w najbliższej nowej edycji SOLIDWORKS 2020 (wydanie planowane na październik 2019 roku); implementacja każdej z nich może ulec opóźnieniu lub w ogóle nie dojść do skutku, jeśli okaże się, iż nie będzie ona działać w oczekiwany, zakładany przez zespół DS Solidworks (i użytkowników) sposób. Wcześniejsze doświadczenia pozwalają jednak z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Lista Top 10 Enhancement Requests #SWW2019
Każdego roku DS SOLIDWORKS otrzymuje od społeczności użytkowników ponad 6000 wniosków, sugestii (próśb?) dotyczących ulepszeń systemu. Od początku listopada 2018 każdy zainteresowany mógł zgłosić nie tylko swój pomysł, ale także oddać swój głos na postulaty innych – w tym roku oddano ich ponad 10000!

Dlaczego lista jest tak istotna? Otóż począwszy od 2001 roku, ponad 70% spośród wszystkich najbardziej wyczekiwanych usprawnień zgłoszonych przez użytkowników doczekało się realizacji.
DS SOLIDWORKS szczyci się tym, że WSZYSTKIE pomysły zgłoszone na listę „Top Ten” są uważnie rozpatrywane pod kątem przyszłej implementacji, niezależnie od ostatecznej liczby oddanych głosów (śledząc uważnie listy „Top 10”/„Top Ten” zauważymy, że np. niektóre z postulatów z 2001 roku doczekały się swojej realizacji… dopiero w wersji 2015; niewykluczone, iż wcześniej nie było to po prostu możliwe).

 

Za każdym razem czuję dreszczyk emocji (zapewne nie tylko ja) patrząc na to,
co inni użytkownicy uznają za najbardziej istotne zmiany, usprawnienia, modyfikacje…

 

W tym roku kolejny raz z rzędu oprócz głosowania na konkretny pomysł, należało odpowiedzieć na ogólne pytanie, dotyczące obszaru, na którym powinny koncentrować się usprawnienia. W tym roku użytkownicy oddali swoje głosy na:
• niezawodność45%
• wydajność31%
• funkcjonalność – zaledwie 24%; wygląda na to, iż obecne możliwości SOLIDWORKS zadowalają większość użytkowników…

A sama lista „Top 10” wyglądała w tym roku następująco (mam nadzieję, że moje tłumaczenia z ang. będzie w miarę zrozumiałe i że uchwyciłem intencje wnioskujących – przyp. red.).

TOP Ten Enhancement Requests SOLIDWORKS 2020 (#sww19)

10. Automatyczna zmiana kierunku wytłaczanego cięcia,
9. Usprawnienie funkcjonowania listy „top ten”, witryn baz wiedzy etc.,
8. Nielimitowana funkcja Cofnij/Ponów (a co z wydajnością – przyp. red?),
7. Możliwość wczytywania rysunków z załadowanym modelem, lub bez niego (to najwyraźniej doczeka się realizacji w najnowszej wersji, w postaci owego „Large Design View” dla rysunków),
6. Rozbudowana i ulepszona funkcjonalność i obsługa „multi body”,
5. Zamykanie/usuwanie zablokowanego pliku bez konieczności zamykania całego SOLIDWORKS,
4. Lepsza kontrola krzywych, stycznych, wiązań,
3. Okno dialogowe „What’s Wrong” powinno zawierać linki do każdego konkretnego problemu i jego lepszego opisu,
2. Lepsza obsługa wielordzeniowych procesorów, czyli „wielordzeniowy przepływ pracy dla dużych złożeń i rysunków”,
1. Przekształcanie nowych (a nie starych) wiązań w złożeniach… << org. fliping „new” (not old) mate >>…

Bruce Holloway, który prowadził tę sesję, wspomniał, że zmiany w sposobie wnioskowania i oddawania głosów na „Top 10” są bardzo bliskie realizacji (vide punkt 9 „Top Ten”) i zostaną wprowadzone już w tym roku. Nowy system będzie dostępny – oczywiście – na platformie 3DEXPERIENCE, będzie bardziej elastyczny i zapewni jeszcze większy stopień interakcji.

Niezawodność, stabilność…
Podczas tej samej sesji John Sweeney (z zespołu programistów 3DS) zwrócił uwagę na fakt, że to w dużej mierze dzięki zaangażowaniu użytkowników możliwy jest sukcesywny rozwój SOLIDWORKS. A wzrostowi jego niezawodności służy m.in. specjalny, dedykowany… program poprawy jakości obsługi klienta. Opcję taką (wysyłania automatycznych raportów, plików dziennika itp. – przyp. red.) można aktywować podczas instalacji SOLIDWORKS, ale wielu użytkowników ją wyłącza. Tymczasem nie ma ona wpływu na szybkość działania systemu, a informacje o jego zachowaniu i tak są zbierane – tyle tylko, że nie są wysyłane w celu rozwiązania pojawiających się problemów. Reasumując – należy ją włączyć – można to zrobić w każdej chwili, w tym celu wystarczy przejść od opcji systemowych i w zakładce „Ogólne” włączyć pole wyboru „Program udoskonalania doświadczeń klientów SOLIDWORKS” (ang. SOLIDWORKS Customer Experience Improvement Program).

SW_Program_udoskonalania

Absolutnie żadne prywatne informacje nie są gromadzone i wysyłane do DS SOLIDWORKS (szczegóły można znaleźć tutaj)…
Kolejne głosowanie na listę Top Ten… już w listopadzie 🙂

(ms)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*