Już od lat jednym z najbardziej oczekiwanych momentów dorocznej konferencji 3DEXPERIENCE World (wcześniej SOLIDWORKS World) jest prezentacja spodziewanych nowości, a także – listy 10. najbardziej wyczekiwanych ulepszeń. Z pewnym poślizgiem, ale nie mogło zabraknąć przeglądu owych nowości na CADblog.pl.
Opracowanie: Maciej Stanisławski
W tym roku konwencja prezentacji „Don’t Miss This Demo” (znanej też jako „Technology Preview”) stanowiła swoisty ukłon w stronę… youtuberów. Nowości narzędzi platformy 3DEXPERIENCE, a także samego SOLIDWORKS 2023 można było „wyłapywać”, śledząc filmy zaaranżowane przez zespół ekspertów DS SOLIDWORKS. Podobnie jak w minionych latach okraszone dawką humoru, chociaż czasem… wymuszonego.
CADTube
I tak dane nam było śledzić zmagania Marka i Michaela, którzy przygotowywali się właśnie do „Technology Preview” przewidzianego na 3DEXPERIENCE World 2022. Zadanie było trudne, poprzeczka postawiona wysoko – byli już „CADcops”, „CADMan”, „Back to the Feature” (to nie błąd :)), a Mark i Michael musieli przygotować coś nowego.
Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, iż Michael zamiast pracować nad „Technology Preview”, tracił czas na oglądanie filmów o CAD. Jak łatwo się domyślić, owe filmy prezentowały nowe możliwości zarówno platformy 3DEXPERIENCE i dostępnych w niej narzędzi, jak i samego SOLIDWORKS 2023.
Rob „Extrude” Boss na kanale „The Joy of Designing” używał swojej palety aplikacji SOLIDWORKS Cloud i ekranu dotykowego, aby stworzyć jedyny w swoim rodzaju krajobraz. Można było podziwiać możliwości różnych technik i sposobów modelowania w aplikacjach xDesign, xShape, xGenerative Design, a także renderingu w aplikacji xStudio.
Kanał „Bsauce” przybliżył m.in. aplikacje xDesign i xMotion Design (ale interesujący był też wtręt o historii komputerowej myszki).
Przegląd filmów przerwany został – jak to bywa na YouTube – reklamą, oczywiście także związaną z SOLIDWORKS. „CADWow” demonstrowała korzyści w postaci licencjonowania opartego na platformie 3DEXPERIENCE (licencja należy do konkretnego użytkownika i „podąża za nim”, gdy korzysta on z różnych urządzeń; nie jest przypisana do jednego urządzenia; istotnie – jest to zaleta/przewaga wobec licencji wieczystych przypisanych np. do konkretnych stacji roboczych).
A na kolejnym filmie sam Jason Pohl (legenda wzornictwa przemysłowego, znany m.in. z Orange Country Choppers) demonstrował, jak szybko można zaprojektować i wydrukować w 3D potrzebny komponent (by „uratować” zdekompletowanego żółwia ninja). To można było zobaczyć podczas pierwszej sesji generalnej.
Drugi dzień to kolejne filmy. Nasi bohaterowie oglądają je na pokładzie samolotu – nie dotarła do nich informacja, że konferencja w tym roku miała się odbyć jednak nie w Atlancie, ale wirtualnie (w przyszłym roku, jak dobrze pójdzie, będzie w Nashville!). Programowanie i środowisko maszyn CNC, operacje na bryłach w xDesign (sześciany, cylindry, kule, torusy etc.), analizy wsparte rozwiązaniami Abaqus, współpraca dzięki rozwiązaniom PDM/PLM na platformie 3DEXPERIENCE wykorzystywanej tym razem do przechowywania, zarządzania i weryfikacji danych SOLIDWORKS.
Można było także podejrzeć, jak używać tabletu do przechwytywania notatek z przeglądu projektu i dalszego ich udostępniania innym użytkownikom SOLIDWORKS.
The CAD Tubers
Czas na trzecią sesję generalną. Zainspirowani przez społeczność użytkowników SOLIDWORKS (ukłon w stronę SWUGN), Mark i Michael zostają „CADTuberami” – i w ten sposób przeprowadzają „Technology Preview”. Tutaj wreszcie dostajemy skondensowany przegląd nowości SOLIDWORKS 2023 – części z nich nawet nie byłem w stanie nazwać (trochę brakowało mi przerywników w postaci plansz stanowiących podsumowanie kolejnych prezentowanych funkcjonalności), dlatego skupię się na tym, co rozpoznałem :).
Po pierwsze – SOLIDWORKS 2023 działa bez problemu w systemie Windows 11.
Usprawniono pracę z dużymi złożeniami (Large Assemblies Review) i opcję Light Weight Components; dzięki połączeniu tych dwóch funkcjonalności/środowisk prawie o połowę uległ skróceniu czas otwierania plików ze złożeniami.
Ponadto w SOLIDWORKS 2023 możliwy jest eksport całego złożenia do formatu STEP, a system automatycznie utworzy plik STEP dla każdego komponentu złożenia. Co więcej, poszczególne komponenty zachowają relacje między sobą.
Przy tworzeniu dokumentacji 2D opcje widoków: „Ukryte linie usunięte” i „Ukryte linie widoczne” pozwalają na zdecydowanie większe możliwości obrazowania projektu, niż w wersji 2022.
A jeśli chodzi o zestawienia materiałów (BOM), ręcznie zmodyfikowane parametry są łatwo identyfikowalne (tekst w komórkach podświetlony został na niebiesko), a przywrócenie oryginalnych wartości realizowane jest w zasadzie jednym kliknięciem PKM (prawym klawiszem myszy). Dane mogą być „resetowane” według wiersza, kolumny lub całej tabeli. A dedykowane listy BOM można łatwo tworzyć za pomocą nowych narzędzi filtrujących.
Michael Steeves – na przykładzie swojego projektu kurtki chłodzonej wodą (sic!) – zademonstrował korzyści wynikające z możliwości definiowania konfiguracji wystąpień w szykach elemenów/komponentów. I nowe opcje szyków.
Metalowa tabliczka z logo na kurtce posłużyła do zademonstrowania nowych funkcji wykonywania otworów, wycięć montażowych, definiowania warunków końcowych. Napisy można umieszczać na nieplanarnych ścianach, a ich krawędzie (nie tylko ich) można wykorzystać w innych aplikacjach (np. w procesie obróbki).
Warto wspomnieć, że ścieżki CNC można wstępnie wygenerować już w środowisku CAD, bez potrzeby przechodzenia do CAM.
I w końcu ostatnie filmy na CADtube. Arkusze blach, nowe czujniki pozwalające na monitorowanie warunków ramki granicznej arkusza, ulepszenia w obszarze SOLIDWORKS Simulation 2023 (m.in. nowy analizator stabilności identyfikuje w modelu komponenty o ograniczonej lub niskiej sztywności). I to z mojej strony wszystko, jeśli chodzi o „Technology preview” SOLIDWORKS 2023.
Zainteresowanych odsyłam jeszcze do wpisu na temat listy „Top Ten”, która w tym roku liczyła… 11 pozycji :). Wyjątkowo. A dlaczego? Więcej… tutaj.
(ms)
źródło (informacje i animacje): The SOLIDWORKS Blog
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis