| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  


>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne, wydawnictwa...

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum

 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Środa, 2.10.2013 r.

Polska wersja Solid Edge 2D Drafting

To prawda. Ostatnio bardzo mało czasu poświęcałem oprogramowaniu, które na samym początku stanowiło siłę napędową „SolidEdgeblog.pl”. W ogóle darmowemu oprogramowaniu (jak FreeCAD, DraftSight etc.) – poza informacjami o ewentualnych nowościach lub „odkryciach”. Po części wynika to z postępujących powoli prac nad książką (e-bookiem) na temat darmowego CAD, CAM i CAE; gdy będzie ukończona, jej fragmenty zasilą zawartość blogu. Tym czasem jednak...

… „głos” oddam Czytelnikowi (adres do wiadomości redakcji), który jakiś czas temu zapytał mnie o możliwości uzyskania spolszczenia do Solid Edge 2D Drafting ST5 (jest to obecna wersja dostępna do pobrania np. tutaj). Zainteresowanych polską wersją darmowego CAD 2D produkcji Siemens PLM Software zachęcam do lektury całości! A zaczęło się od pytania:

„Czy coś Panu wiadomo na temat polskiej nakładki językowej (spolszczenia) dla wersji Solid Edge 2D Drafting ST5 V105, tak jak to było wcześniej udostępniane przez firmę GM System (http://www.gmsystem.pl) dla poprzednich wersji (np. ST4)? Pisałem w tej sprawie do firmy GM System, lecz bez jakiegokolwiek odzewu z ich strony.
Może Pan ma kontakt z tą firmą lub inną, która przygotowuje spolszczenia dla pełnej wersji programu Solid Edge i mogłaby udostępnić spolszczenie do wersji Solid Edge 2D Drafting ST5 V105. Niestety, na stronie internetowej firmy GM System (http://www.gmsystem.pl/indexPliki.php) dostępna do pobrania jest tylko wersja polska dla Solid Edge 2D Drafting ST4, a na rynku dostępna jest już od roku technologia ST5.
Z pewnością z programu skorzystałoby więcej osób dopiero co stawiających pierwsze kroki w projektowaniu CAD – może nawet przyszłych klientów komercyjnej wersji Solid Edge! Z anglojęzyczną wersją programu nie wszyscy mogą sobie poradzić bez znajomości technicznego słownictwa anglojęzycznego.
Także uczniowie, studenci i hobbyści skorzystaliby z bardzo dobrego programu CAD 2D jakim jest Solid Edge 2D Drafting, wystarczającego do wielu ciekawych projektów, a zwłaszcza do nauki. A ten program jest wart zainteresowania! Jest to chyba jedyny (tak potężny) darmowy parametryczny (podkreślenie redakcji) program CAD 2D do zastosowań prywatnych i komercyjnych!!!

Wersja instalacyjna (anglojęzyczna) dostępna jest m.in. na stronach:
• producenta, firmy Siemens,
• portalu DobreProgramy

(...)

Z poważaniem, Czytelnik CADblog”

Cóż było czynić? Staram się w miarę szybko reagować na prośby o wsparcie. Już kiedyś co prawda pisałem o tym, że spolszczenie do 2D Drafting nie różni się niczym od spolszczenia do pełnej wersji Solid Edge ST – wynika to z konstrukcji środowiska tego pierwszego: Solid Edge 2D Drafting to nic innego, jak Solid Edge ST, pozbawiony funkcjonalności 3D (między innymi dlatego nie można na jednym komputerze zainstalować obu systemów – licencja będzie po prostu dopisana do obu instalacji i w efekcie nawet pełny Solid Edge będzie działał jak 2D Drafting; chyba, żeby spróbować pobawić się w oddzielne partycje, albo równolegle działające konfiguracje Windows...). We wcześniejszych wersjach Solid Edge 2D Drafting spolszczenie z pełnej wersji działało, ale może coś się zmieniło? Takiej odpowiedzi udzieliłem cytowanemu Czytelnikowi, polecając link do pobrania pliku spolszczenia ze strony firmy CAMdivision (vide fot. poniżej).

Spolszczenie dostępne na stronie CAMdivision działa zarówno z pełną wersją Solid Edge ST5,  jak i z aktualną wersją 2D Drafting

Natomiast odwiedzający stronę GM System istotnie mogą poczuć się zdezorientowani: spolszczenie do 2D Drafting i do Solid Edge ST4 umieszczono jako osobne pliki (różnią się one także objętością, co może wynikać z usunięcia plików pomocy z wersji dla 2D Drafting) – vide fot.

Na stronie GM System pliki spolszczenia przygotowano w dwóch wersjach: osobno dla 2D Drafting i osobno dla Solid Edge ST

Na reakcję Czytelnika nie musiałem długo czekać :).

„Witam serdecznie,
Dziękuję za naprowadzenie mnie na to spolszczenie, działa znakomicie. Spolszczenie od pełnej wersji Solid Edge ST5 działa bardzo dobrze z wersją Solid Edge 2D Drafting ST5. Nasuwa się więc pytanie: dlaczego polscy dystrybutorzy (CAMdivision i GM System – sprawdziłem obie wersje) o tym nie informują???

Spolszczenia do wersji ST5 dostępne do pobrania ze stron internetowych polskich dystrybutorów są jednakowe (te same pliki po zainstalowaniu):
• CAMdivision: http://www.camdivision.pl/publikacje/ – dział „Polska wersja Solid Edge & NX”, link „Solid Edge ST5 – polska wersja – 199 MB” (archiwum do ręcznego rozpakowania plików do katalogu z zainstalowanym programem, i skrypt instalacyjny),
• GM System: http://www.gmsystem.pl/indexPliki.php – dział „Wersje polskie”, link „SE ST5 PL” (instalator, w którym należy wskazać katalog z zainstalowanym programem).

Testy zrobiłem na systemie Windows 7 Home Premium 64-bit PL. Od wersji ST5 nie jest obsługiwany (wspierany) system Windows XP. (...)
Pozdrawiam,
Czytelnik CADblog”


Pozostaje pytanie: dlaczego polscy dystrybutorzy nie informują o tym, że spolszczenie przeznaczone dla pełnej wersji Solid Edge ST działa z Solid Edge 2D Drafting? Odpowiedź wydaje się prosta: darmowa wersja oprogramowania nie przekłada się na przychody firm, które m.in. ze sprzedaży oprogramowania się utrzymują. Polityka firmy Siemens także nie zakłada jakiegoś specjalnego wsparcia dla użytkowników darmowego rozwiązania (pomijając np. oficjalne podręczniki i samouczki) – stąd ciężar radzenia sobie z problemami w trakcie pracy z 2D Drafting spoczywa na grupach użytkowników, blogerach i entuzjastach darmowych rozwiązań. Oczywiście, wystarczyłaby informacja umieszczona na stronie www, że spolszczenie działa także w pełnej wersji.
Ale od tego jest... SolidEdgeblog.pl :).

Opis instalacji spolszczenia do Solid Edge 2D Drafting znajdą Państwo tutaj;  informacje tam zawarte powinny sprawdzić się także w wersji ST5.

Opis instalacji spolszczenia do Solid Edge ST3 – na SolidEdgeblog.pl

Pozdrawiam
(ms)

Share
 


 

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934