| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Firefox lub Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


W przygotowaniu

spóźniony, ale nadal aktualny numer 2(19) 2014 niebawem
w Archiwum...

Wydanie aktualne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Nowości
i zapowiedzi wydawnicze:

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Fragmenty publikacji, artykułów itp. dotyczących oprogramowania Siemens PLM Software


Specjalny dodatek o Siemens PLM Software
Dodano we wtorek, 05.06.2012 r.

W majowym wydaniu brytyjskiego czasopisma dla CADowców „Develop 3D” (może ktoś z Państwa pamięta jeszcze, jak złośliwie – zapewne z zazdrości :) – zrecenzowałem jedno z pierwszych wydań tego dynamicznie rozwijającego się czasopisma, dostępnego w postaci elektronicznej bezpłatnie – link tutaj) pojawił się dodatek tematyczny poświęcony w całości rozwiązaniom PLM firmy Siemens PLM Software

 

Okładka wydania majowego i suplementu o rozwiązaniach Siemens PLM Software

Na kilku stronach Czytelnik (obeznany z językiem angielskim) znajdzie zebrane w sposób zwięzły i interesująco przedstawione informacje np. na temat nowego Teamcenter 9. Zagadnienia pogrupowane w bloki tematyczne (Współpraca, Projektowanie zrównoważone, Globalizacja, Kontrola nad Projektem etc.) wskazują, w jaki sposób oprogramowanie PLM potrafi wspierać współczesne przedsiębiorstwa.

Na kolejnych trafimy na artykuł pt.: „Bringing rich 3D & context to PLM” (w wolnym tłumaczeniu „Wprowadzając bogactwo 3D i kontekst do PLM”). Jego autorem jest Eduard Marfa, którego mieliśmy zresztą okazję spotkać podczas konferencji Siemens PLM Connection w Warszawie (krótka relacja z wydarzenia tutaj). W artykule przedstawione zostały nie tylko wyzwania, na jakie napotykają przedsiębiorcy, ale także konkretne rozwiązania, które są oni w stanie wykorzystać w swojej pracy – jak chociażby Active Work Space, Visual Navigator itp. Na uwagę zasługuje także „case study” firmy Kesslers International.

 

Zachęcam do lektury. Aby uzyskać dostęp do wydań elektronicznych „Develop 3D” ; wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny na ich stronie (jednorazowo), a następnie podczas pobierania kolejnych wydań podawać jedynie adres mailowy wykorzystany podczas rejestracji. Więcej informacji na stronie www.develop3d.com

ms

 

 

Modularny Solid Edge ST
Dodano w czwartek, 02.09.2010 r.

Przyśpieszanie tworzenia cyfrowych prototypów
z zastosowaniem modułów dedykowanych odpowiednim branżom przemysłowym

Stosowanie Solid Edge ST przyczynia się do zwiększenia wydajności projektowania, między innymi za sprawą wbudowanych specjalistycznych środowisk, w których zawarto wiedzę inżynierską dotyczącą odpowiednich gałęzi przemysłu oraz powiązano ją z profesjonalnymi narzędziami i specyficznymi metodami modelowania strukturalnego. Te środowiska to wyspecjalizowane moduły, dedykowane odpowiednim branżom przemysłowym. Dzięki ich wykorzystaniu, w porównaniu ze stosowaniem narzędzi CAD ogólnego przeznaczenia, znacznie upraszcza się pracę konstruktorów, a to z kolei skraca czas wykonania kompletnych prototypów cyfrowych 3D.

Projektowanie konstrukcji ramowych
Praca w Solid Edge powoduje przyspieszenie modelowania sztywnych ramowych konstrukcji wytrzymałościowych. Dzięki zastosowaniu intuicyjnych narzędzi do tworzenia szkiców 3D, można szybko zdefiniować zarys szkieletu układu. Po dokonaniu wyboru znormalizowanych kształtowników, Solid Edge automatycznie wykonuje model 3D konstrukcji ramowej, stosując jednocześnie „inteligentne” narzędzia, dzięki którym każdy z elementów konstrukcji zostanie wstawiony do układu w odpowiednim miejscu i we właściwej orientacji przestrzennej.
(...)

| cały artykuł |


Korzystanie z zalet projektowania 2D przeniesionego do 3D i z powrotem do 2D
Dodano w środę, 14.07.2010 r.

Poniższe fragmenty pochodzą z bardzo interesującej broszury przygotowanej przez Siemens PLM Software, a dostępnej w naszym dziale „ciekawe linki” w postaci plików pdf. Poniżej zdecydowałem się jednak zamieścić kilka fragmentów, które wydają się być doskonałym uzupełnieniem artykułu popełnionego przeze mnie w jednym z ostatnich wydań, a dotyczącego przyszłości rozwiązań CAD 2D.

Tworzenie rysunków koncepcyjnych 2D
Opracowanie rysunku koncepcyjnego stanowi zwykle pierwszy etap nakreślania trasy elementów w fabrykach lub maszynach. Użycie technologii 2D na tym etapie pozwala szybko ustalać najważniejsze aspekty i błyskawicznie wprowadzać zmiany, co odgrywa krytyczną rolę w późniejszej fazie trójwymiarowego projektowania części. Projektanci mogą dzięki układom przyspieszyć modelowanie komponentów 3D, zapewniając, że będą one pasować w swoich miejscach. W wyniku tego możliwość używania zasobów 2D bezpośrednio w systemie 3D staje się nieodzowna. (...)

Optymalizowanie rysunków 2D
Prawie wszystkie projekty wymagają wielu obliczeń w tak szerokim zakresie, jak obliczanie sztywności struktury czy optymalizowanie położenia części. Wielu projektantów w skomplikowanych obliczeniach używa schematów wolnych od obiektów bryłowych. Rysowanie i rozwiązywanie szkiców 2D znacznie upraszcza ten proces i, jeśli wyniki można przedstawić w 3D, proces projektowania staje się bardziej efektywny.

Do rozwiązywania schematów ciała swobodnego w oprogramowaniu Solid Edge służy funkcja Goal Seek. To wbudowane narzędzie umożliwia znalezienie jednego nieznanego parametru poprzez dostosowanie innego. Rola użytkownika sprowadza się do ograniczenia szkicu symulującego zachowanie systemów oraz określenia celu i elementu pływającego. Następnie funkcja Goal Seek podstawia różne wartości parametru, aż wartość docelowa będzie odpowiadać celowi. Zwykle funkcji Goal Seek używa się do obliczania odpowiedniego rozmiaru belki dla określonego obciążenia oraz optymalizowania konfiguracji kół pasowych dla stałej długości pasa (rys. 2). Dodatkową zaletą funkcji Goal Seek jest to, że zoptymalizowane szkice 2D pozwalają ustalić położenie komponentów. (...)

Nie powinno mieć znaczenia, czy projekt jest dwu-, czy trójwymiarowy — jeśli istnieje, musi być dostępny do użytku. Trudność polega na tym, jak najlepiej wykorzystać zasoby 2D w systemie 3D. Przenoszenie rysunków części do systemu 3D jest proste. Problemy natomiast czasami sprawiają rysunki złożeniowe, ponieważ mogą one zawierać obwiednie, listy części i szczegółowe dane komponentów. Znalezienie systemu umożliwiającego wykorzystanie zasobów 2D do tworzenia trójwymiarowych modeli części, list części i definiowania złożeń jest prawdziwym wyzwaniem.
(...)

 


Rys. 1. Większość organizacji w fazie przejściowej używa zarówno systemów 2D,
jak i 3D. Strategia ta pozwala im nauczyć się nowych technik i wykorzystywać zasoby
2D w systemach 3D bez zatrzymywania produkcji. Najlepsi w swojej branży użytkownicy
systemów 3D osiągają wyższy poziom, wykorzystując zautomatyzowane systemy produkcji i analizy.

Źródło: Aberdeen Group, maj 2008

 

Rys. 2. Funkcja Goal Seek pozwala zoptymalizować szkice 2D symulujące
elementy mechaniczne, pozwalając projektantom sprawdzić różne scenariusze
 przed przejściem do projektowania 3D. Podczas gdy szkice mogą wskazywać
dopasowanie i położenie komponentów 3D, funkcja Goal Seek umożliwia łatwe
optymalizowanie skomplikowanych projektów linii montażowych.


 

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934