| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Firefox lub Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


W przygotowaniu

spóźniony, ale nadal aktualny numer 2(19) 2014 niebawem
w Archiwum...

Wydanie aktualne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Nowości
i zapowiedzi wydawnicze:

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Piątek, 7.06.2013 r.

Debata, czyli warto rozmawiać
Subiektywna relacja z PLM Connection 2013

Wystąpienie Przemysława Babiarza w roli moderatora było niewątpliwie atrakcją wydarzenia zorganizowanego 27 maja przez Siemens Industry Software w hotelu Intercontinetal w Warszawie. Głównym tematem konferencji były rozwiązania do zarządzania cyklem życia produktu. A jednym z jej najmocniejszych punktów okazała się debata z udziałem przedstawicieli polskich zakładów przemysłowych

[ video ]

Wiodącym tematem spotkania było zarządzanie wirtualną rzeczywistością w nowoczesnych firmach oraz to, w jaki sposób proces ten wpływa na zwiększenie innowacyjności biznesu. Prowadzoną przez Przemysława Babiarza konferencję rozpoczęło wystąpienie prezesa Siemens Industry Software – Mariusza Zabielskiego – który przestawił wizję i strategię firmy w obszarze zarządzania cyklem życia produktu (PLM). Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać  koncepcję PLM  jako procesu biznesowego, którego kluczem jest zarządzanie bazą wiedzy firmy.

Prezes Siemens Industry Software – Mariusz Zabielski – rozpoczyna konferencję PLM Connection
Fot. Siemens Industry Software


Michał Marcinowski przedstawił rozwiązanie Teamcenter 8 funkcjonujące w nowoczesnym biurze konstrukcyjno-technologicznym.
https://pic.twitter.com/P2i4AS6b87 Przedstawione zostały podstawowe korzyści z zastosowania rozwiązania PLM, m.in. redukcja czasu wprowadzenia produktu na rynek, szybszy dostęp do portfolio produktowego firmy, usprawnienie dostępu do wymagań odnośnie produktu, czy – z ciekawszych – odporność na syndrom 11 września (sic!). https://pic.twitter.com/8XvwWl1HOr W tym ostatnim, brutalnie rzecz ujmując, chodzi o to, by cenne dane będące własnością firmy, były dostępne nawet w sytuacji, gdy zabraknie któregoś z odpowiedzialnych za nie pracowników. Nie oznacza to, że PLM automatycznie sprawi, iż „nie będzie ludzi niezastąpionych” – chodzi raczej o zapewnienie ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa w różnych sytuacjach.

Podczas swojego wystąpienia Michał Marcinowski zademonstrował m.in. film, opowiadający
o udziale rozwiązań informatycznych Siemens PLM Software w wyprawie marsjańskiego lądownika
Curiosity. Video dostępne m.in. na kanale YouTube...
Fot. Siemens Industry Software

 

Nie zabrakło informacji o tym, jak zacząć pracę (wdrożenie) rozwiązania PLM w swoim przedsiębiorstwie. Jak widać, konferencja skierowana była nie tyle do inżynierów na co dzień pracujących z rozwiązaniami klasy Tecnomatix, ale przede wszystkim do klasy zarządzającej i trzeba przyznać, że także pod tym kątem znakomicie ją przygotowano. https://pic.twitter.com/EoXvhJTrbA

Istotne jest procesowe podejście do rozwoju produktu... CAD nie ma aż takiego znaczenia, integrujemy różne modele...
Fot. CADblog.pl, Sony Ericsson Xperia Mini Pro (zdjęcia lepszej jakości można znaleźć w relacji z konferencji umieszczonej na Twitterze)


W czasie kolejnych prezentacji, Tomasz Marak opowiedział o wsparciu narzędziami PLM wszelkich procesów zadaniowych, obejmujących cały cykl rozwoju produktu, od projektu, poprzez produkcję, aż do sprzedaży i obsługi posprzedażowej. https://pic.twitter.com/ug23IKPZqZ Zaprezentowane zostały przykłady integracji Teamcenter z popularnymi aplikacjami biurowymi. Przy planowaniu procesów technologicznych, niezwykle ważna jest możliwość przenikania się różnego rodzaju informacji. https://pic.twitter.com/82a3uiYH3Z Tomasz Marak zwrócił także uwagę uczestników na możliwość podglądu zwirtualizowanych procesów technologicznych na urządzeniach mobilnych. https://pic.twitter.com/M53oCU3dpd

Powyżej slajd stanowiący podsumowanie wystąpienia Tomasza Maraka
Fot. CADblog.pl, Sony Ericsson Xperia Mini Pro

Rafał Żmijewski (Siemens Industry Software) i Artur Bielicz (CAMdivision Sp. z o.o.)
Fot. Siemens Industry Software

Przemysław Babiarz zaprasza na lunch :)
Fot. CADblog.pl, Sony Ericsson Xperia Mini Pro


Po lunchu (znakomitym, tradycyjnie dla konferencji organizowanych przez Siemens Industry Software :P), w drugiej części spotkania odbyła się debata z udziałem klientów Siemensa, którzy dyskutowali nad tym, czy innowacyjność jest wartością biznesową. Spróbowano określić różnice między innowacyjnością a nowoczesnością, podkreślono również, w jaki sposób rozwiązania PLM pomagają przedsiębiorstwom produkcyjnym w zwiększeniu ich potencjału innowacyjnego.

Czy innowacyjność jest wartością biznesową? Debata z udziałem przedstawicieli polskiego przemysłu...
Fot. Siemens Industry Software


Dyskusję zgrabnie moderował Przemysław Babiarz, a wzięli w niej udział: Tomasz Graczyk (Solaris), Mirosław Jachow (ZTM, Grupa BUMAR), Tomasz Bardzik (Nowy Styl – producent mebli), Waldemar Pawłowski (Apator) i Rafał Żmijewski (Siemens Industry Software).

 

„ (...) dostęp do informacji przekładający się na kapitał wiedzy
ma nieocenioną rolę w procesie technologicznym i biznesowym...”

 

Dla Tomasza Graczyka (Solaris) nowoczesność jest synonimem innowacyjności. Solaris jest jedną z pierwszych na świecie firm, które zaprojektowały i produkują seryjnie autobusy elektryczne.
– Gdybyśmy pięć lat temu nie pomyśleli o elektrycznym autobusie, teraz nie moglibyśmy go zaoferować. Bez innowacyjności, nowoczesnego podejścia do procesów projektowania i wytwarzania, nie moglibyśmy nawet o tym pomarzyć – stwierdził przedstawiciel Solaris. https://pic.twitter.com/L9dTNtjNEH
O tym, jak istotna jest nowoczesność produktu w momencie jego debiutu rynkowego, wspominał Mirosław Jachow. Podał przykłady rozwiązań przemysłu zbrojeniowego (czołg T-72, śmigłowce Sikorsky), które na rynku muszą utrzymać i „bronić się” nierzadko po kilkadziesiąt lat.


Fot. Siemens Industry Software


Przedstawiciel firmy Nowy Styl postawił pytanie, czy powinno mówić się o innowacyjnych produktach, czy też raczej o innowacyjności samego przedsiębiorstwa. A Waldemar Pawłowski zwrócił uwagę na to, jak trudno wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i zaoferować im coś, o czym... nawet jeszcze nie pomyśleli.
– Widać niepokojące zjawisko, kiedy to systemy PLM możemy spotkać w zachodnich firmach, w tym w oddziałach tych firm za naszą granicą, a w Polsce znajdujemy w najlepszym razie systemy ERP. To koniecznie należy zmienić! - apelował Tomasz Graczyk. – Potem wygląda to tak, że innowacje oferuje Zachód, a my tylko składamy gotowe produkty – dodał.

Zdaniem panelistów, dostęp do informacji przekładający się na kapitał wiedzy ma nieocenioną rolę w procesie technologicznym i biznesowym.

W czasie poważnej debaty nie zabrakło akcentów humorystycznych. Czy wiedzą Państwo, jak mogą wyglądać fazy projektowania? Na przykład tak:
1. Entuzjazm z pozyskania środków na projekt.
2. Praca nad projektem.
3. Uzyskane rezultaty i konsternacja...
4. Na koniec – szukanie winnych :)

Nie zabrakło pytań o to, dlaczego paneliści zdecydowali się na systemy Siemens PLM Software. Oprócz żartobliwych argumentów mówiących o „sile przekonywania” :), padły także konkretne, a wśród nich przewijała się między innymi Technologia Synchroniczna obecna w rozwiązaniach Siemens.
W firmie Apator decyzja o przejściu na rozwiązania Siemens PLM Software (konkretnie Solid Edge i Teamcenter) zapadła pod wpływem sugestii zatrudnionych w niej inżynierów-konstruktorów. Dobrze pracować w firmie, w której liczy się zdanie pracowników, a nie tylko opinia zarządu.

Jak przekonać zarząd firmy do inwestycji w PLM?
Fot. CADblog.pl, Sony Ericsson Xperia Mini Pro


Na koniec uczestnicy konferencji uzyskali praktyczne wskazówki jak przekonać zarząd do wdrożenia systemu PLM – inwestycji, na którą decyduje się coraz więcej polskich firm, stawiających na innowacyjność. Mariusz Zabielski i Rafał Żmijewski wcielili się w role przemysłowców, z których jeden miał przekonać drugiego do inwestycji.

Rafał Żmijewski i Mariusz Zabielski. Tak mogłaby wyglądać prawdziwa rozmowa Dyrektora Technicznego
z Prezesem Zarządu. Rozmowa na temat wdrożenia PLM...
Fot. CADblog.pl, Sony Ericsson Xperia Mini Pro

Jak zacząć rozmowę z prezesem (na temat wdrożenia PLM)? Pierwsze pytania na zdjęciu


Fot. CADblog.pl, Sony Ericsson Xperia Mini Pro


Zasadniczym wąskim gardłem w przedsiębiorstwach jest zmienność procesu. Rozwiązanie problemu to postawienie na standaryzację i wdrożenie PLM. A przy tym ostatnim nie można pominąć znaczenia metodyki wdrożenia. https://pic.twitter.com/ibTalcr88U

Nic dodać, nic ująć. Metodyka to podstawa... 
Fot. CADblog.pl, Sony Ericsson Xperia Mini Pro


Spotkanie zakończyło losowanie nagród ufundowanych przez firmę 3Dconnexion. Kolejne PLM Connection – za rok!

Notował i twittował: Maciej Stanisławski

Powyżej: relacja video z wydarzenia (dla przeglądarek Chrome i Internet Explorer).
Wersja HQ (197 MB) w pliku *.wmv do pobrania tutaj


• Zapis relacji z konferencji, a także więcej zdjęć na Twitterze

• Nowa filozofia wdrażania PLM i Teamcenter 10 → czytaj tutaj

 

Share

 
Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934