| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze 1-2/2015 | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne, wydawnictwa...

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...

Poniedziałek, 16.11.2015 r.

Czy potrzebny nam... CatchBook?

Relacja z konferencji PLM Europe (Berlin, 26-28.10.2015). Tylko na CADblog.pl & SolidEdgeblog.pl

Podobnie jak w ubiegłych latach, Estrel Convention Centre w Berlinie było świadkiem corocznej konferencji PLM Europe, znanej także jako Siemens PLM Connection. Blisko tysiąc uczestników, sześć sesji plenarnych, około stu pięćdziesięciu sesji tematycznych
w czterech obszarach zainteresowań
(w tym PLM, projektowanie, wytwarzanie, własne doświadczenia użytkowników i partnerów Siemens PLM Software) i panele dyskusyjne – innymi słowy było w czym wybierać.
Mnie w pamięci szczególnie utkwiły: CatchBook, portfolio Siemens dostępne w chmurze, ulepszony Active Workspace i pierwsze informacje (prawie oficjalne) dotyczące nowości NX 11...

Maciej Stanisławski

Przyznam szczerze, że ze zdziwieniem odnotowałem brak jakichkolwiek relacji po tym wydarzeniu w branżowych europejskich mediach – nie licząc tych na Twitterze. Może wszyscy obecni tam dziennikarze, podobnie jak piszący te słowa, w nawale rozlicznych obowiązków w ciągu minionych tygodni nie znaleźli czasu, by na spokojnie uporządkować przynajmniej część przywiezionych materiałów – wydarzenie było bowiem ciekawe, chociaż może zabrakło rewolucji na miarę wprowadzenia Technologii Synchronicznej*. Ale bądźmy szczerzy – przysłowiowe „kamienie milowe” nie zdarzają się co roku, a mam nieodparte wrażenie, że coś naprawdę nowego „wisi w powietrzu”, żeby nie powiedzieć: „w chmurze” :). W tym miejscu uprzedzę ewentualne obawy tych bardziej konserwatywnych użytkowników: Siemens nie ogłosił przejścia na rozwiązania dostępne tylko jako cloud computing w modelu SaaS (ang. Software as a Service), chociaż czyni starania, by zapewnić taką możliwość wszystkim zainteresowanym i na nią zdecydowanym (przykładem może być chociażby udostępnienie testowej najnowszej wersji Solid Edge, właśnie poprzez chmurę – w oknie przeglądarki – link tutaj, ale uwaga – usługa dostępna tylko dla przebywających na terenie USA). Cóż, do tematu jeszcze powrócę...

 

Konferencję rozpoczął Maarten Romers, który od lat przewodniczy PLM Europe...

 

„Innovation for the future”
Konferencję rozpoczął Maarten Romers, który od lat przewodniczy PLM Europe (a na co dzień pracuje w holenderskiej ASML). Powitał uczestników, podziękował sponsorom, przytoczył kilka liczb odnośnie samego wydarzenia (blisko 1000 uczestników z 30 krajów, 50 wystawców etc.), po czym zaprosił na scenę Chucka Grindstaffa – CEO i prezesa Siemens PLM Software.

 

Chuck Grindstaff, CEO Siemens PLM Software

 

W swym wystąpieniu zwrócił on uwagę przede wszystkim na wzrost złożoności zarówno produktów, jak i procesów projektowych i wytwórczych towarzyszących ich powstawaniu: w ciągu ostatnich 15 lat ich złożoność wzrosła średnio dwukrotnie (niezależnie od branży przemysłowej).
– To innowacje są motorem postępu każdego przemysłu – mówił ze sceny Chuck Grindstaff. – Te firmy, które tego nie dostrzegają, które nie poszukują nowych rozwiązań, mogą w ciągu kilku lat zniknąć z rynku.

 

W ciągu ostatnich 15 lat złożoność produktów wzrosła średnio dwukrotnie (niezależnie od branży przemysłowej)...

 

Przywoływał przykłady z branży automotive, zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój rynku urządzeń do szybkiego prototypowania – druku 3D (nawiasem mówiąc termin „szybkie prototypowanie” odchodzi powoli do lamusa, a w powszechnym użyciu jest już obecny właśnie „druk 3D”), a jako ciekawostkę integrującą obie branże wskazał przypadek firmy Local Motors, która nadwozie jednego ze swoich samochodów wydrukowała na drukarce 3D. – Inteligentne produkty są wszędzie wokół nas – dodał. A otaczająca nas rzeczywistość zaczyna być w coraz większym stopniu także „cyfrowym doświadczeniem” – żyjemy w świecie wypełnionym informacją i „produkującym” coraz większą ilość informacji.

– We współczesnym świecie mamy do czynienia ze zmianą podejścia do tego, w jaki sposób pomysły i idee są realizowane – mówił CEO Siemens PLM Software w kontekście coraz popularniejszych platform crowdsourcingowych**. To jest właśnie współczesne cyfrowe doświadczenie. A o tkwiącym w nim potencjale może świadczyć fakt, iż obecnie w taki sposób realizowanych jest ponad 160 projektów (tzw. startupów) z dziedziny zaawansowanej automatyki i robotyki.

Kolejne poruszone zagadnienie dotyczyło „Industry 4.0” – tzw. „czwartej rewolucji przemysłowej”, która w zasadniczym skrócie obejmuje szeroko rozumiane procesy automatyzacji i integracji danych, projektów, przepływu informacji, nowoczesnych rozwiązań i technologii produkcji etc. we współczesnym przemyśle. Chuck Grindstaff zaprezentował interesujący przykład... chińskiej fabryki; azjatyckie „tygrysy” są już w stanie na skalę masową wytwarzać produkty zindywidualizowane, dostosowane do potrzeb konkretnych użytkowników. I takich zakładów będzie coraz więcej.

 

Chuck Grindstaff zaprezentował interesujący przykład... chińskiej fabryki

Po raz pierwszy w czasie tej konferencji pojawia się tytułowy CatchBook...

 

Po raz pierwszy w czasie tej konferencji pojawia się tytułowy CatchBook. Osoby, które śledziły prowadzoną przeze mnie „na żywo” relację na Twitterze zauważyły z pewnością, ile czasu/wpisów poświęciłem tej aplikacji. W ten sposób od zagadnień „globalnych” (jak crowdsourcing, Industry 4.0 itp.) Chuck Grindstaff przeszedł do bardzo konkretnych, dosłownie „namacalnych” (obsługa dotykowa :)) rozwiązań, stanowiących pierwsze ogniwo w łańcuchu PLM (więcej na temat tej nowej, mobilnej aplikacji CAD powie w swoim wystąpieniu Paul Brown – tutaj).

 

SYMBOLICA 1.0, aplikacja pracująca pod kontrolą NX, „core of engineering”, matematyka i fizyka w czystej postaci, wzory i obliczenia tłumaczące zachowania mechanizmów, modeli...

 

Kolejny „konkret” przywołany przez Chucka Grindstaffa to SYMBOLICA 1.0, aplikacja pracująca pod kontrolą NX. Zdaniem CEO Siemens PLM Software, stanowi ona „core of engineering”, esencję tego, na czym polega projektowanie w inżynierskim rozumieniu tego terminu. SYMBOLICA to matematyka i fizyka w czystej postaci, wzory i obliczenia tłumaczące zachowania mechanizmów, modeli, a wszystko to działa w środowisku NX! Rozwiązanie naprawdę robi wrażenie i zapewne upowszechni się wraz z odsłoną NX 11 (w tej chwili w Internecie nie można znaleźć prawie żadnych informacji na ten temat...).

„Innovation Portfolio”
Tą sesję plenarną poprowadzili dwaj wiceprezesi Siemens PLM Software: Paul Sicking (Chief Technology Officer) i Steve Bashada (odpowiedzialny za rozwiązania „in Cloud”). Paul Sicking omawiał korzyści płynące z zastosowania Active Workspace, a co za tym idzie – integracji i unifikacji rozwiązań Siemens PLM Software. Takie podejście to klucz do filozofii „inteligentnego modelu” – podejścia do projektowania, w którym rozpoznawane są subsystemy funkcjonujące w ramach danego modelu i możliwa jest kontrola zachodzących między nimi interakcji.

 

Smart Innovation Portfolio

 

Sporo uwagi poświęcił zaimplementowanym do środowiska NX (to jedna z nowości wersji NX 11) narzędziom wspomagającym wytwarzanie w technikach addytywnych (naddatkowych), czyli potocznie mówiąc – druku 3D, ale nie tylko. W obszarze NX CAD użytkownik może liczyć na nowe funkcjonalności ułatwiające projektowanie lekkich struktur (plaster miodu itp.), automatyczne modelowanie podpór dla wydruków 3D w technologiach, w których takie dodatkowe struktury nośne są niezbędne, obsługę wielu nowych rodzajów materiałów (powszechnie używanych w rapid prototyping/rapid manufacturing). W NX CAE zadbano o narzędzia do optymalizacji modelu, obliczania i analizowania skali deformacji, wpływu temperatury podczas wydruku, kontroli mocy lasera etc. Wreszcie NX CAM dostarczy m.in. wyspecjalizowane narzędzia do obsługi wieloosiowych urządzeń pracujących w technologii addytywnej, hybrydowej itp. Specjaliści działający w szeroko rozumianej branży druku 3D powinni już teraz zacząć interesować się możliwościami NX w tym zakresie.

 

Paul Sicking i rozwiązania dla addytywnych technik wytwarzania...

 

Paul Sicking wspominał także o rozwiązaniach NX CAM Robotics (więcej na ten temat w artykule CAMdivision dostępnym niebawem tutaj).

Konferencja poświęcona została zagadnieniom PLM, dlatego również w tym obszarze nie zabrakło konkretów podczas sesji plenarnych; Paul Sicking podkreślał łatwość i szybkość implementacji systemu Teamcenter (mniej niż 10 dni do osiągnięcia pełnej funkcjonalności systemu), odniósł się także do „pudełkowego” rozwiązania, jakim jest „gotowy do użycia zaraz po wyjęciu z pudełka” Teamcenter Rapid Start (prekonfigurowane środowisko PDM/PLM), o czym więcej w wywiadzie z Billem Lewisem (niebawem na łamach CADblog.pl & SolidEdgeblog.pl). Skoro mowa o Teamcenter, to poruszone zostały także kwestie formatu *.jt, który staje się standardem wśród uniwersalnych formatów wymiany danych CAD 3D. Użytkowników systemu Windows 8 (i innych zapewniających obsługę urządzeń wyposażonych w dotykowe ekrany) ucieszy wiadomość o udostępnieniu bezpłatnej przeglądarki jt2go Free Viewer; pracuje ona także na urządzeniach mobilnych pod kontrolą iOS (więcej informacji tutaj).

Tymczasem Stephen Bashada skupił się na przedstawieniu audytorium korzyści wynikających z wykorzystania rozwiązań w chmurze i działających na zasadach SaaS. Wśród głównych zalet wymieniał m.in. łatwość zarządzania i konfigurowania takich rozwiązań IT, łatwość i szybkość wdrożenia, a także skalowalność takich rozwiązań. – Aplikacje pracujące w chmurze są bardziej skalowalne, mają mniejsze wymagania sprzętowe i w mniejszym stopniu go obciążają, okazują się więc także tańsze w zakupie i użytkowaniu – dowodził Stephen. I robił to bardzo przekonująco. Z drugiej strony jednak widać, że Siemens chce pozostawić swoim klientom możliwość wyboru i nie szykuje się do wielkiej migracji swoich rozwiązań w przestrzeń cloud computing, ale chce docelowo oferować większość swoich rozwiązań (jeśli nie wszystkie) zarówno jako wersje stacjonarne, jak i dostępne w chmurze (SaaS).

 

Stephen Bashada skupił się na korzyściach wynikających z wykorzystania
rozwiązań w chmurze i działających na zasadach SaaS/IaaS

 

Przyznam szczerze, że byłem zaskoczony, gdy dowiedziałem się, iż już w tej chwili w chmurze dostępne są takie rozwiązania Siemens PLM Software, jak:
• Solid Edge ST,
• NX CAE,
• NX Thermal,
• NX Flow,
• IntoSite,
• Omneo...

A niebawem będzie ich jeszcze więcej, m.in. Teamcenter i NX jako IaaS (infrastruktura jako usługa)
i Tecnomatix (w modelu SaaS).

 

Portfolio Siemens PLM Software już teraz dostępne w chmurze jako SaaS/IaaS

 

Ostatnia w tym bloku prezentacja należała do firm Volkswagen (z jej ramienia występował Frank Jelich) i PITERION GmbH (Georg Fiechtner). Wystąpienie pt. „Adaptacja mobilnych technik wirtualnych” (wolne tłumaczenie) nie dotyczyło problemów z emisją spalin ;), ale wybiegało w przyszłość (niezbyt odległą!) i odnosiło się do kwestii wykorzystania najnowszych technologii i rozwiązań wspomagających procesy projektowe, właśnie na przykładzie współpracy Volkswagen i Piterion. To tutaj mieliśmy okazję zobaczyć, jak w praktyce wykorzystywane są takie „zabawki”, jak Microsoft HoloLens (o których pisałem w styczniu br., link tutaj).

CatchBook, Active Workspace i inteligentne modele „in action”...
Po przerwie na lunch Paul Sicking, Paul Brown i m.in. Bill Lewis zaprezentowali portfolio Siemens w akcji, częściowo prezentując jego możliwości na żywo. Nie był to jednak przegląd wszystkich oferowanych aplikacji i systemów...

– Współczesne rozwiązania powinny uwzględniać cztery czynniki – mówił Paul Sicking. – To zaangażowanie użytkowników, inteligentne modele, wirtualne produkty wytwarzane w rzeczywistości, a wszystko dzięki skalowalnym systemom, łatwym do adaptacji do konkretnych potrzeb i oczekiwań ze strony klienta.

I wtedy „się zaczęło”. Na scenie pojawia się Paul Brown, który prezentuje tytułowego CatchBook'a. Ale też nie od razu. Najpierw uruchomiony zostaje Teamcenter, a w nim (inaczej mówiąc: z jego poziomu) środowisko Active Workspace (więcej na temat tego rozwiązania tutaj).

A następnie... aplikacja działająca na urządzeniu mobilnym, stworzona po to, by, jak powiedział Paul Brown, „chwytać pomysły i idee i nadawać im realny kształt”. W pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że CatchBook nie oferuje nic nowego, że jest wręcz rozwiązaniem wtórnym wobec tych podobnych, oferowanych przez innych dostawców rozwiązań CAx. Nic bardziej mylnego – to jest chyba istotnie pierwsze pełnowartościowe rozwiązanie CAD 2D, które powstało właśnie z myślą o wykorzystaniu urządzeń mobilnych wyposażonych w dotykowe ekrany.

 

CatchBook w praktyce...

 

W CatchBook mamy możliwość wykonania notatek, odręcznych szkiców, ale nie tylko. Pomyślmy przez chwilę o możliwości dodania do jednego dokumentu:
• notatki z uwagami,
• zdjęcia znalezionego w sieciowych zasobach,
• gotowego modelu CAD,
• wykonania – cały czas w tym samym dokumencie – dokładnego (sic!) rysunku, w którym poszczególne elementy: linie, łuki, okręgi są ze sobą powiązane, wręcz sparametryzowane (i dzieje się to automatycznie, intuicyjnie; aplikacja sama „domyśla się”, że narysowane okręgi mają być koncentryczne, że blisko przebiegająca, ale „urwana” linia powinna zostać dociągnięta do sąsiedniej etc.),
• wreszcie – wygenerowania z całości dokumentu np. w formacie pdf...

I co dalej?
Otóż w środowisku Active Workspace, w systemie NX i/lub Teamcenter, otwieramy wygenerowany na naszym smartfonie zarządzanym przez Androida dokument z CatchBook'a... i wyodrębniamy z niego przygotowany rysunek 2D... i poddajemy go dalszej edycji w NX!

CatchBook ma być dostępny z końcem roku (jako odpłatna aplikacja, ale z pewnością będą dostępne także wersje testowe) i jeśli będzie działał tak, jak miałem okazję podziwiać w czasie konferencji (także podczas przeprowadzanego wywiadu), to na tytułowe pytanie udzielam teraz twierdzącej odpowiedzi. Co więcej wiele wskazuje na to, że aplikacja ta może się okazać znakomitym narzędziem nie tylko dla osób korzystających z rozwiązań Siemens PLM Software.

Gdy naszym oczom ukazały się wizualizacje przedstawiające finalny model uzyskany ze szkicu, Paul Brown dodał ze sceny, że w nowym NX 11 narzędzie do renderingu oparte zostało na zupełnie nowym rozwiązaniu programowym, nowym „silniku” i w zasadzie będziemy mieć do czynienia nie tyle z foto realistycznym renderingiem, co raczej z „fizycznie realistycznym fotorenderingiem”. – Realism better then the real – powiedział Paul Brown, co można przetłumaczyć jako „realizm lepszy niż rzeczywistość”...

Inteligentny model w praktyce
Bill Lewis wyjaśnił wszelkie wątpliwości odnośnie ideii „inteligentnego modelu”. Podczas jego prezentacji mogliśmy prześledzić, w jaki sposób realizowany jest cel, jakim jest zmniejszenie zużycia paliwa zaprojektowanego samochodu, poprzez przekonstruowanie... systemu automatycznych żaluzji kierujących strumień powietrza na chłodnicę. Tutaj widać było wszystkie wzajemne zależności między subsystemami modelu, jakim jest kompletny współczesny samochód, a otoczeniem, środowiskiem, czynnikami takimi jak prędkość, ale także oprogramowanie samochodu kontrolujące automatyczne systemy kierujące wspomnianymi żaluzjami. Teamcenter, wsparty środowiskiem Active Workspace, pozwolił na stworzenie inteligentnego modelu, integrując takie aplikacje, jak NX, LMS Imagine Lab i inne – w tym odpowiedzialne za wspomniane oprogramowanie nadzorujące pracę projektowanych urządzeń. Wcześniej chyba nie przyszłoby mi na myśl, że z poziomu systemu PLM mogę decydować nie tylko o kształcie żaluzji, ale nawet o sterowniku odpowiedzialnym za jej uchylanie w zależności od warunków zewnętrznych, prędkości, obciążenia silnika (jazda pod górę etc.)...

 

Bill Lewis i inteligentny model. Kontekstowe, interaktywne projektowanie w środowisku Active Workspace...

 

A gdy jeszcze w czasie tematycznej sesji technicznej zobaczyłem, jak można kierować Active Workspace za pomocą głosu (aplikacja MS Cortana – nie mylić z Cortona 3D!)... Ale to znowu temat na kolejne opracowanie.

Kuluary...
Każda konferencja to także rozmowy z przedstawicielami różnych firm, użytkownikami, wywiady z osobami odpowiedzialnymi za rozwój rozwiązań. To wieczorne spotkania, na których można rozmawiać swobodniej, zadawać mniej oficjalne pytania, podsłuchiwać plotki powtarzane przez ludzi z branży. To właśnie podczas jednej z takich rozmów, między innymi na temat e-wydań CADblog.pl (i realizacji projektu CADglobe.com/CADglobe.pl), mój rozmówca widząc reklamę firmy CAMdivision wygłosił pełną aprobaty wypowiedź o tym, iż jeśli chodzi o rozwiązania NX CAM, postprocesory, implementację przemysłowych rozwiązań Siemens PLM Software, to jest to chyba najlepsza firma w Europie. Nie ukrywam, że sprawiło mi to satysfakcję – lubię, gdy nasi fachowcy cieszą się uznaniem także za granicą.

Ostatnie pytanie...
„Czy w NX 11 będzie można otwierać natywny format Autodesk Inventor?” Odpowiedź na to pytanie najchętniej chyba usłyszeliby moi Czytelnicy. Niestety, nie uzyskałem – ani w kuluarach, ani podczas oficjalnego wywiadu odpowiedzi twierdzącej. Nadal jako rozwiązanie sugerowany jest zapis do formatu np. *.jt i jego import do środowiska NX, albo skorzystanie z innego formatu typu STEP i zdanie się na możliwości tkwiące w Technologii Synchronicznej. A jednak błysk w oku mojego rozmówcy pozwala liczyć na to, że w NX 11 będzie można... więcej.

(ms)


Więcej zdjęć można znaleźć w galerii na profilu FB

*Ciekawie było także na Solid Edge University, odbywającym się w tym samym czasie po drugiej stronie oceanu, w Cinncinatti – to wydarzenie miało „silniejszą reprezentację”, przynajmniej w mediach społecznościowych. Czy dlatego, że Solid Edge ma więcej użytkowników, niż rozwiązania wyższego rzędu?

**https://pl.wikipedia.org/wiki/Crowdsourcing

 

Share
 


 [ powrót na stronę główną ]

 
Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934