| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Firefox lub Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


W przygotowaniu

spóźniony, ale nadal aktualny numer 2(19) 2014 niebawem
w Archiwum...

Wydanie aktualne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Nowości
i zapowiedzi wydawnicze:

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum

 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Poniedziałek, 18.02.2013 r.

„Pięć pytań do...”

W zasadzie tym razem były to trzy pytania, na które odpowiedział Russell Brook, EMEA Marketing Director, Velocity, Siemens PLM Software (na zdjęciu)

Maciej Stanisławski (CADblog.pl): Podczas polskiej premiery Solid Edge ST5 mieliśmy okazję obejrzeć prezentację, przedstawiającą najnowsze funkcjonalności wdrożone do SE ST5. Czy może Pan powiedzieć, które z nich, Pana zdaniem, są najbardziej użyteczne i najbardziej oczekiwane przez użytkowników Solid Edge?

Russel Brook (Siemens PLM Software): W Solid Edge ST5 postawiliśmy na cztery główne kierunki rozwoju. Najbardziej oczekiwane przez użytkowników są wynikające z potrzeb klientów usprawnienia (ponad 1300 w ST5), które ułatwią im wykonywanie codziennych zadań. Dodatkowo, zaawansowane funkcjonalności pozwolą konstruktorom zastosować nowe metody projektowania, otwierając przed nimi nowe możliwości.

Solid Edge ST5 to:
• bardziej elastyczne modelowanie synchroniczne,
• nowa aplikacja analizy termicznej do badania symulacji w stanie ustalonym,
• ciągle nastawienie na dostarczanie światowej klasy rozwiązań do zarządzania dokumentacją inżynierską,
• ponad 1300 usprawnień z zakresu produktywności we wszystkich aspektach związanych z produktem.

Czy możemy rozwinąć te hasła?

Oczywiście. Nowe możliwości oprogramowania sprawiają, że modelowanie synchroniczne jest bardziej elastyczne, co pozwala użytkownikom długo korzystającym z systemu na wdrożenie technologii synchronicznej krok po kroku, w ich własnym tempie. Możliwości te pomogły naszym klientom w przyspieszeniu projektowania i wprowadzania zmian oraz umożliwiły bardziej efektywne ponowne wykorzystanie danych 2D i 3D. Przykładowe usprawnienia to np. modelowanie wieloobiektowe, które stanowi nowy standard projektowania zarówno synchronicznego jak i sekwencyjnego. Ta funkcjonalność rozszerza możliwości modelowania i pozwala klientom dostosować projekty tak, aby spełniały zmieniające się wymagania produkcyjne. Dla przykładu, umożliwia konsolidację importowanych złożeń w jednym pliku części, aby lepiej przedstawić komponenty od innych dostawców. Możliwe jest również projektowanie nowych części wykorzystując istniejące już części jako wytyczne gwarantujące odpowiednie spasowanie i położenie. W dowolnym momencie w trakcie projektowania części można je scalać lub rozdzielać tak, aby uprościć proces produkcji. Zwiększa to elastyczność procesu projektowego – części są tworzone w miarę potrzeby, a w późniejszym etapie mogą one być podzielone w taki sposób, aby lepiej je zaadaptować do różnych procesów produkcyjnych. Części mogą wtedy być zapisane w dyskretnych plikach na potrzeby zarządzania dokumentacją inżynierską.
Kolejną nową funkcjonalnością zwiększającą elastyczność modelowania synchronicznego jest możliwość wykonywania większej liczby operacji z zakresu modelowania części z poziomu złożenia. Użytkownicy mogą edytować cechy synchroniczne, takie jak: szyki kołowe i prostokątne, cienkościenność, wyciągnięcia i wycięcia śrubowe, w pracy z arkuszami blach zawinięcia ich brzegów i wgłębienia/przetłoczenia na blachach, otwory typu żaluzje, wycięcia z zagięciem, spoiny tzw. pachwinowe, mają możliwość zastępowania części w złożeniach i wiele innych. Jednocześnie, mogą także edytować dowolne właściwości sekwencyjne. Co więcej, każda cecha części stworzona zarówno w trybie synchronicznym, jak i sekwencyjnym może zostać usunięta bezpośrednio z poziomu złożenia.

Ważnym obszarem, w którym skupiamy się na modelowaniu bazowym, jest dodanie symulacji ustalonego przewodzenia ciepła. Opcja ta jest uwzględniona w naszym wbudowanym symulatorze i pozwala klientom na symulację szerszej gamy produktów, ograniczając potrzebę budowania fizycznych prototypów.
Jednocześnie dodaliśmy funkcję automatycznego sprawdzenia i przygotowania geometrii modelu 3D, eliminującą nieistotne błędy w zakresie detali i geometrii, przyspieszając analizę mesh (także na łukach, zaokrągleniach etc.), co przekłada się między innymi na symulację większej liczby różnych typów produktów strukturalnych.

Po trzecie – dostrzegamy, że rysunki są materiałem kluczowym dla wielu naszych klientów, a naszym celem jest przyspieszenie i uproszczenie procesu sporządzania dokumentacji płaskiej. Rynek elektromechaniczny jest dla nas niezwykle istotny, a dzięki dodaniu chociażby zautomatyzowanego sporządzania opisu rzutów, klienci mogą np. łatwiej i szybciej udokumentować projekty wiązek przewodów. Solid Edge zawiera teraz wszystkie narzędzia potrzebne do stworzenia, wyrównania i udokumentowania kompletnych dwuwymiarowych schematów wiązek przewodów. Do usprawnień z zakresu zarządzania dokumentacją inżynierską możemy również zaliczyć funkcję „Tabele arkuszy”, która dzieli duże tabele na kilka mniejszych arkuszy rysunkowych, co ułatwia ich odczytywanie i zarządzanie nimi.
Opinie naszych klientów są dla nas niezwykle istotne. Korzystają oni z naszego oprogramowania i nierzadko testują je do granic możliwości. Słuchamy ich uwag, nieustannie usprawniając Solid Edge tak, aby spełniał ich najwyższe wymagania. Nie podejmę się tutaj wymienienia wszystkich 1300 usprawnień, ale chciałbym zwrócić uwagę Czytelników na możliwość sprawdzania obciążenia łożyska (w symulacjach MES), przesuwania części po ścieżkach 3D, wirtualnego łączenia krawędzi, ścian lub jakichkolwiek punktów z czymkolwiek w modelu lub złożeniu, czy też użycia funkcji „kleju” w celu stworzenia tymczasowych relacji pozwalających np. na sprawdzenie ruchomych mechanizmów w danym złożeniu.

1300 ulepszeń – to robi wrażenie. Oczywiście ktoś złośliwy mógłby zapytać, czy było aż tak źle, że tyle trzeba było usprawnić – ale większość producentów systemów CAD przytacza podobne liczby. Proszę mi natomiast powiedzieć, czy... planują Państwo wprowadzenie funkcjonalności z zakresu CAM do przyszłych wersji Solid Edge ST?

CAM Express, nasz produkt z linii Velocity, jest skalowalnym rozwiązaniem dla branży maszynowej, oferującym wszystko od 2-osiowego frezowania po 5-osiowe obrabianie, w zależności od potrzeb klienta. Istnieje również wiele zewnętrznych firm, oferujących rozwiązania CAM dla Solid Edge, przeznaczone do frezowania, obracania i obrabiania, jak również do cięcia laserowego blach i wykorzystania technologii waterjet. Nasz program aplikacji zewnętrznych rozwija się niezwykle dynamicznie.

Obecnie mamy do dyspozycji trzy różne produkty od Siemens PLM Software: „standardowy” Solid Edge, darmowy Solid Edge 2D Drafting oraz Solid Edge Design1, dostępny poprzez subskrypcję dla członków Społeczności Local Motors. Moje pytanie, to czy i kiedy Siemens planuje zaoferowanie rozwiązania typu „Solid Edge 3D” dla wszystkich użytkowników – dostępnego po niższej cenie, z ograniczoną liczbą funkcjonalności w porównaniu do standardowej wersji, ale jednocześnie komplementarnego dla regularnych użytkowników, gdyż wykorzystując np. 2D Drafting i nowy „Solid Edge 3D” będą mogli o wiele więcej, niż przy korzystaniu z niedrogich systemów CAD oferowanych przez innych producentów?

Strategia jaką przyjęliśmy odnośnie Solid Edge polega na udostępnianiu skalowalnych platform, które pomagają firmom osiągnąć najlepszy stosunek korzyści do kosztów. Przykładowo, jeżeli firma potrzebuje tylko kilku licencji, to Solid Edge Classic lub Premium zapewnią jej najlepszy bilans kosztów do korzyści, jednocześnie dostarczając najwyższy poziom funkcjonalności. Dla klientów, którzy nie potrzebują funkcji obróbki powierzchni, projektowania wiązek elektrycznych czy symulacji, dobrym wyborem będzie Solid Edge Foundation lub Design and Drafting. Rezygnujemy wtedy z zaawansowanych możliwości, zachowując funkcje rysowania i złożenia. Jest to doskonałe rozwiązanie dla dużych przedsiębiorstw, w których nie ma potrzeby udostępniania pełnych funkcjonalności wszystkim użytkownikom czy małym dostawcom, ale współpraca nad projektami odbywa się w środowisku Solid Edge.

Niedawno ogłosiliśmy wprowadzenie 3DSync, edytora 3D CAD, wyspecjalizowanego w edycji importowanych danych. Jest on pomyślany jako rozwiązanie komplementarne do już istniejących systemów CAD, dzięki któremu użytkownicy dowolnego systemu CAD mogą szybko edytować zaimportowane dane. 3DSync wykorzystuje technologię synchroniczną do edycji oraz pomaga w ograniczaniu kosztów związanych z ponownym wykorzystaniem importowanych danych lub skróceniu czasu oczekiwania na outsoursowane zmiany projektowe. 3DSync jest idealnym produktem uzupełniającym, skracającym czas edycji zaimportowanych mechanicznych części 3D lub złożeń i nie ma znaczenia, z jakiego systemu użytkownik korzysta.

Co jeszcze chciałby Pan przekazać naszym czytelnikom?

Dzięki naszym klientom Solid Edge może się rozwijać. Pozwala nam to na większe inwestycje w prace nad rozwojem produktu, co przyspiesza ten proces. Solid Edge ST5 jest doskonałym tego odzwierciedleniem – jak wspomniałem, wprowadziliśmy w nim ponad 1300 usprawnień. Jednocześnie inwestujemy w przyszłych inżynierów za pośrednictwem naszego Programu Akademickiego, w którym oferujemy darmowe oprogramowanie zarówno studentom, jak i kadrze naukowej.

Dziękuję za rozmowę.

(ms)

ShareBlog monitorowany przez:

 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934