| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Firefox lub Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VIII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


W przygotowaniu...


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Poniedziałek, 23.05.2016 r.

Solid Edge 2D Drafting na systemy 32-bitowe?
To jeszcze
możliwe...

Ostatnią wersją Solid Edge 2D Drafting, która pracowała bez problemu w środowisku Win 32-bit, było ST6. Obecnie na oficjalnych stronach Siemens PLM Software pobrać można tylko wersje 64-bitowe, a to okazuje się kłopotliwe dla użytkowników korzystających ze starych wersji systemu Windows. Czy jedynym bezpłatnym (i konkurencyjnym) rozwiązaniem 2D pozostanie dla nich DraftSight (dostępny zarówno na platformy 32- jak i 64-bitowe)? Niekoniecznie, chociaż może okazać się to nieco kłopotliwe...

Maciej Stanisławski

Za Oceanem, w razie pojawienia się problemu z bezpłatnym 2D Drafting, najprostszym sposobem jego rozwiązania jest skorzystanie z pomocy za pośrednictwem forum użytkowników. U nas często rozwiązaniem okazuje się... mail do CADblog.pl & SolidEdgeblog.pl :). Nawiasem mówiąc, w pewnym okresie (a było to kilka lat temu) licencje i polskie wersje językowe Solid Edge 2D Drafting można było uzyskać za pośrednictwem mojej witryny, ale system szybko zyskał na popularności i obecnie można pobierać go nie tylko z oficjalnych stron Siemens PLM Software, ale także za pośrednictwem resellerów. Chyba, że chodzi o wersję już nie udostępnianą...

 

To chyba ten baner, zamieszczony stosunkowo niedawno, stał się przyczyną wzmożonego zainteresowania 2D Drafting
ze strony Czytelników CADblog.pl. Zainteresowania także starszymi wersjami...

 

Windows 32-bit i co dalej?
„Proszę o pomoc w temacie, jak zainstalować darmowy program Solid Edge (2D Drafting) ST3. Próbuję to zrobić od kilku dni, lecz mi się to nie udaje. Posiadam system WINDOWS 7, 32-bit.”

Po otrzymaniu wiadomości tej treści można oczywiście bezradnie rozłożyć ręce i stwierdzić, że... nic się nie da zrobić. Program wymaga okresowej aktualizacji licencji, a takiej do wersji ST3 uzyskać się już nie da – jeśli nie była przeprowadzana wcześniej, regularnie. Można uzyskać plik z zaktualizowaną licencją, ale od wersji ST4 wzwyż (i o tym za chwilę).

Ponadto, na stronie producenta możemy przeczytać, że:
 „Oprogramowanie Solid Edge pracuje na platformie Windows 7 i Windows 8. (…) Oprogramowanie Solid Edge 2D Drafting ST8 pracuje tylko na systemie 64-bitowym. Solid Edge 2D Drafting ST6 był ostatnią wersją pracującą na systemach 32-bitowych.”
Znajdziemy także informację, że plik licencji dostępny obecnie do pobrania to Solid Edge ST8.
 

 

Oficjalne stanowisko producenta jest jasne. Strzałka na rys. wyżej wskazuje,
skąd można pobrać pliki instalacyjne nowej wersji...

 

To co, instalujemy wspomniane wcześniej oprogramowanie konkurencji? Czy drążymy temat? Wybierzmy wariant drugi, pierwszy może jeszcze poczekać – zresztą nic nie stoi na przeszkodzie, by dysponować kilkoma systemami CAD 2D udostępnianymi za darmo.

Skąd pobrać... nieaktualną wersję Solid Edge 2D Drafting?
Forumowicze z USA rozwiązali problem w ten sposób, że jeden z nich udostępnił zainteresowanym pliki instalacyjne wcześniejszej wersji bezpłatnego CAD 2D od Siemens. Czy uczynił to niezgodnie z prawem i czy w ten sposób nie działał na szkodę producenta? Stwierdzam, że nie, gdyż:

1. Nowy użytkownik musi i tak dokonać rejestracji na stronie Siemens PLM Software, aby uzyskać dostęp do pliku licencji,
2. Plik licencji generowany jest dla konkretnej osoby i dopiero po wypełnieniu formularza na stronie Siemens PLM Software, możliwe będzie jego pobranie,
3. Sam zainstalowany program, bez ważnego pliku licencji, jest bezużyteczny – nie da się z niego korzystać. Licencja jest niezbędna do jego uruchomienia...

Gdybym był jednak w błędzie, liczę na sprostowanie ze strony przedstawicieli Siemens PLM Software :).

Przejrzałem swoje stare zasoby systemowe – i w folderze, do którego zapisuję wszystkie pliki instalacyjne testowanych rozwiązań CAD, znalazłem pliki instalacyjne (w tym spolszczenie) do wersji Solid Edge 2D Drafting ST6 (odpowiednio SE2DDraftV106ENGLISH.exe i SE2D_ST6pol.exe). Podejrzewam, że znajdzie się więcej osób, które nimi dysponują.
Zakładam zatem, że osobie zainteresowanej instalacją wcześniejszej wersji 2D Drafting uda się uzyskać plik odpowiadający możliwościom używanego przez nią systemu operacyjnego (poprzez forum, znajomych, „odkurzony” z zasobów własnego dysku twardego, czy też udostępniony przez redaktora pewnego bloga poświęconego systemu CAD ;)).

Jak uzyskać licencję/odświeżyć licencję na Solid Edge 2D Drafting?
Przyjmujemy, że mamy już właściwy plik instalacyjny, zaczynamy zatem od zainstalowania uzyskanej wersji Solid Edge 2D Drafting, współpracującej z Win 32-bit (może to być ST4, ST5 lub ST6 – ten ostatni to SE2DDraftV106ENGLISH.exe). Program instalatora (Solid Edge 2D Drafting ST – InstalShield Wizard) poprosi nas o podanie podstawowych danych, tj. imienia i nazwiska użytkownika, tudzież nazwy instytucji/organizacji/firmy, która z oprogramowania będzie korzystać. Podajemy tutaj te dane, które wykorzystamy podczas uzyskiwania pliku licencji – gdyż w przeciwnym razie plik licencji może nie współpracować z naszym programem. I tutaj ważna uwaga – nie da się „pożyczyć” od kogoś pliku licencji – nie będzie on współpracował z naszą instalacją, a poza tym – to byłoby już łamanie prawa; Siemens PLM Software udostępnia bezpłatne oprogramowanie wyłącznie na podstawie wypełnionej ankiety i zweryfikowanego adresu mailowego.

 

Zgodnie z wymogami licencji, podajemy prawdziwe dane – identyczne na etapie instalacji programu, jak i później,
na etapie uzyskiwania pliku licencji... Na zdjęciu ekran instalatora wersji ST3 – do wersji ST6 włącznie
nie różnił się w zasadzie niczym...

 

Pozostaje kliknąć przycisk „Install>>” i wykonywać kolejne polecenia instalatora – a sam proces instalacji powinien przebiegać bez problemu.


Co potem?
Potem, jak wspomniałem, musimy uzyskać aktualny plik licencji. Tym razem nie musimy liczyć na „pomoc” forumowiczów, redaktorów etc. Korzystamy z drogi oficjalnej. Wchodzimy na stronę producenta (link tutaj) i wypełniamy widoczną ankietę. Podkreślam raz jeszcze – kluczowe znaczenie ma zgodność danych podawanych przez nas podczas instalacji oprogramowania z danymi podawanymi teraz, podczas uzyskiwania pliku licencji.

 

Wystarczy wypełnić ankietę, by uzyskać dostęp do plików instalacyjnych nowej wersji i do plików licencji
niezbędnych do uruchomienia wcześniejszych instalacji...

 

Gdy wypełnimy całą ankietę, zostaniemy przekierowani do nowego okna, a tam będzie można kliknąć na łącze prowadzące do pliku z licencją („Wyłącznie licencja. Dla istniejących klientów. Tylko do aktualizacji z wersji ST4 i późniejszych”).

 

Pobieramy plik odnowienia licencji Free2DRenew.zip

 

Zapisujemy plik Free2DRenew.zip na dysku. Domyślnie trafi zapewne do folderu „Pobrane” („Download”). Kopiujemy go do innej lokalizacji i tam rozpakowujemy. Ważne, żeby pamiętać, gdzie go kopiujemy i gdzie rozpakowujemy, bo będziemy musieli wskazać go podczas podpinania pliku licencji.

Po rozpakowaniu – uruchamiamy zainstalowany uprzednio Solid Edge 2D Drafting (ST4 do ST6). Naszym oczom powinien ukazać się komunikat o treści zbliżonej do:
Solid Edge 2D Drafting nie może znaleźć ważnej licencji etc.

 

 

W tej sytuacji klikamy „OK”, uruchomiony zostanie menedżer licencji. Klikamy kolejno „Mam plik licencji” i „Przeglądaj” – i teraz właśnie musimy wskazać nasz rozpakowany plik SElicence.dat znajdujący się w katalogu Free2DRenew...
Zaznaczamy ten plik, klikamy „Otwórz”, a potem „OK” i możemy ponownie uruchomić nasz SE2D.

 

Zaznaczamy opcję „Mam plik licencji” (fot. powyżej) i wskazujemy rozpakowane uprzednio pliki z licencją
(fot. poniżej)...

Teraz Solid Edge 2D Drafting 32-bit powinien uruchomić się bez problemu...


A jak uzyskać wersję polskojęzyczną?
Jeśli szczęśliwie razem z plikiem instalacyjnym udało nam się pozyskać osobny plik spolszczenia (do wersji wcześniejszych spolszczenie należało doinstalować do bazowej, anglojęzycznej wersji programu), opis instalacji języka polskiego można znaleźć tutaj.

W przeciwnym razie – pozostaje praca z wersją angielską, co czasami może okazać się wcale nie gorszym rozwiązaniem, a wręcz praktyczniejszym.

Życzę powodzenia

Maciej Stanisławski
maciej@cadblog.pl

Share
 


 [ powrót na stronę główną ]


Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934