| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze 1-2/2015 | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  


>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne, wydawnictwa...

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum



 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Poniedziałek, 07.05.2012 r.

Już jest! Książka o Solid Edge ST...

„(...) podręcznik do CAD wydany w postaci „monochromatycznej” przypomina podręcznik dla artystów plastyków, w którym wszystkie ilustracje w rozdziale poświęconym kolorom zostały oddane w odcieniach szarości (...)”

Gdy usłyszałem o planach wydania książki o Solid Edge ST4, pomyślałem: najwyższy czas! Do tej pory brakowało bowiem publikacji, w praktyczny sposób wskazującej na korzyści płynące z Technologii Synchronicznej. Gdy dowiedziałem się, iż inicjatywa ta wypłynęła z firmy CAMdivision, znając wcześniejsze publikacje Autorów z nią związanych, byłem spokojny o powodzenie tego przedsięwzięcia. Ale gdy usłyszałem o tym, iż mogę mieć skromny wkład w jej powstanie, entuzjazm gdzieś się ulotnił; przygotowanie takiej publikacji, nawet od strony redakcyjno-edytorskiej, to duże wyzwanie. Wiedziałem o tym, ale chyba do końca nie zdawałem sobie z tego sprawy.

W rzeczywistości, „wielkość wyzwania” przeszła najśmielsze oczekiwania. Ale oto wszystko już za nami, a Państwo trzymają w rękach blisko 700-stronnicowy podręcznik, zawierający setki kolorowych (!) ilustracji (w większości bardzo wysokiej jakości), dołączoną płytę DVD z filmami instruktażowymi, opatrzonymi komentarzami ich Autora – Piotra Szymczaka, a wszystko to oferowane w cenie gwarantującej dostępność w zasadzie wszystkim zainteresowanym.
Co więcej, książka ta stanowi początek niezależnej serii wydawniczej („CAMdivision Library”) i mimo faktu, iż tak naprawdę stanowiła poligon doświadczalny, to nie tylko przetarła szlak innym publikacjom o bliskiej naszemu sercu tematyce „CADowej”. Jej wysoki poziom merytoryczny i walory edukacyjne są moim zdaniem w stanie odeprzeć wszelką krytykę, czy to pod adresem formy graficznej i kompozycji, czy warstwy językowej – a za te ostatnie odpowiedzialność w dużym stopniu spada na mnie.
Gdy piszę te słowa, książka w zasadzie jest już w drukarni. Wszyscy zaangażowani w jej powstanie mają świadomość, iż wiele rzeczy można było zrobić inaczej – może niekoniecznie lepiej, ale na pewno nie gorzej. Z drugiej strony mogą Państwo być pewni, iż doświadczenie zdobyte w pracy nad tą publikacją, przynosić będzie owoce w kolejnych książkach serii. Wydawnictwa działające od lat na rynku zdążyły wypracować już swoje własne, sprawdzone standardy, a „CAMdivision Library” jest dopiero na początku tej drogi, chociaż swój pierwszy krok ma już za sobą (i pulę numerów ISBN gotową do wykorzystania). Obiektywnie trzeba jednak przyznać, iż jest to krok co najmniej udany.

 
Książki o systemach komputerowych - jakichkolwiek, nie tylko o CAD – powinny być wydawane w kolorze.

Po pierwsze – treść. Po drugie – wszystkie ilustracje w kolorze. Niektórzy mówią, iż podręcznik do CAD wydany w postaci „monochromatycznej” przypomina podręcznik dla artystów plastyków, w którym wszystkie ilustracje w rozdziale poświęconym kolorom zostały oddane w odcieniach szarości. Trudno się z tym nie zgodzić. Tutaj otrzymują Państwo setki kolorowych ilustracji. Co więcej, na końcu książki znalazł się – raczej nie spotykany w innych tego typu publikacjach – spis wszystkich ilustracji, stanowiący wygodne uzupełnienie skorowidzu.
Po trzecie, niewątpliwym atutem podręcznika jest także płyta DVD, stanowiąca jego integralną część, zawierająca filmy opatrzone wspomnianym już komentarzem autorskim. O tym, jak jest to wygodne, będzie miał okazję przekonać się każdy Czytelnik. Tyle o zaletach.

Jeśli miałbym uprzedzić ewentualną zewnętrzną krytykę, to na pewno zwróciłbym uwagę na pominięcie kilku istotnych modułów dostępnych w Solid Edge Synchronous Technology, a szczególnie – modułu do symulacji i analiz MES. Fakt, iż podręcznik wydany zostaje w postaci kolorowej, tym bardziej nie usprawiedliwia pominięcia tej tematyki – wszystkie ilustracje można było bowiem oddać w druku w pełnej kolorystyce. Z drugiej jednak strony można tłumaczyć to – i zapewne słusznie – ograniczoną objętością publikacji. O symulacjach można by było napisać spokojnie kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset stron.

Dla osób interesujących się mechaniką, wizyta w drukarni – zwłaszcza przy takiej okazji
– zawsze jest powodem do radości.

Dociekliwemu Czytelnikowi może także czasem zabraknąć dokładniejszych objaśnień odnoszących się do wyboru przez Autora takiego, a nie innego sposobu postępowania podczas pracy z określoną funkcjonalnością. Model przyjęty w tym podręczniku zakłada jednak naukę poprzez samodzielne wykonywanie opisanych ćwiczeń i powtarzanie pewnych ustalonych sekwencji czynności, sprawdzonych i jak się wydaje – optymalnych, co ułatwia ich przyswajanie i oczywiście nie wyklucza samodzielnego eksperymentowania.
Można zresztą liczyć na to, iż blog o Solid Edge, którego powstanie (jako kolejnej inicjatywy Wydawcy książki) zasygnalizowane zostało w niniejszym podręczniku, dostarczy wszelkich dodatkowych informacji.

– Maciek, co ty tu namieszałeś? Czy tak było? – ostatni rzut oka przed akceptacją do druku...


A na końcu przyznam się, iż jest to chyba pierwsza publikacja o CAD, którą niejako z konieczności, ale nie bez zainteresowania, przestudiowałem tak dokładnie. I szczerze polecam wszystkim zainteresowanym.

Maciej Stanisławski

Ciekawe, w jakiej postaci (i czy w ogóle) ukazałaby się ta książka, gdyby nie jej wydawca...

 

Fragment książki (spis treści, wstęp, indeks, rozdział IX) można pobrać tutaj
Książkę można zamawiać poprzez stronę http://www.solid-edge-st.pl/formularz/
• Autorski blog Piotra Szymczaka o Solid Edge – tutaj
Komentarze, opinie na forach: | 1 | 2 | 3 |

*Niniejszy wpis to „Posłowie” z książki Piotra Szymczaka pt. Solid Edge Synchronous Technology, która ukazała się w kwietniu br. nakładem CAMdivisiob Sp. z o.o. w ramach serii „CAMdivision Library”.

 

| komentuj na forum | komentarze 0 |

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934