| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Firefox lub Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


W przygotowaniu

spóźniony, ale nadal aktualny numer 2(19) 2014 niebawem
w Archiwum...

Wydanie aktualne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Nowości
i zapowiedzi wydawnicze:

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum

 



 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Czwartek, 16.02.2012 r.

Produkt nie powstaje w CAD'zie

14 lutego br. w Warszawie miała miejsce premiera najnowszej, ósmej wersji systemu NX  firmy SIEMENS PLM Software.
I chociaż na pierwszy rzut oka nie dostrzegamy najważniejszych zmian, nowości – może za wyjątkiem zmodyfikowanego interfejsu użytkownika i nieco zmienionej szaty graficznej – to po rozpoczęciu pracy z NX 8 czeka nas wiele miłych niespodzianek, gdyż to co najważniejsze pozostaje przed nami ukryte. Do czasu...

Kolejny rok, kolejna wersja, kolejne możliwości. Jakościowy postęp jest nieodzowny w systemach CAD/CAM/CAE. Nawiązując do słów prezesa SIEMENS Industry Polska  – Mariusza Zabielskiego – innowacyjność i globalizacja są ze sobą nierozerwalnie związane. Przy czym bynajmniej nie chodzi tu o epokowe odkrycia, cywilizacyjne przyspieszenia, lecz o sukcesywny, odbywający się drobnymi krokami, postęp. Takie gałęzie przemysłu, jak samochodowa i lotnicza, znalazły swoje naturalne miejsce w światowej globalizacji. Inne odnajdują się mniej lub bardziej.


Inauguracyjne wystąpienie prezesa Siemens PLM Software,  Mariusza Zabielskiego

Przyjmuje się, że na rynki przebija się jeden pomysł, jedna idea na... trzy tysiące (sic!). Te liczby mówią same za siebie. Konkurencyjność, jej utrzymanie, wymaga, by droga produktu od samego pomysłu na rynkowe półki była jak najkrótsza. Sam pomysł nie wystarczy, by zacząć się liczyć na rynku. Do opracowania projektu, dokumentacji, technologii wykonania, przeprowadzenia kontroli jakościowych potrzeba nie tylko inżynierów, ale i narzędzi. Zarządzanie danymi i informacjami wtedy można uznać za skuteczne, kiedy można nad tym zapanować. Tu swoją rolę spełniają właśnie systemy CAD/CAM/CAE. Choć stanowią tylko wsparcie pracy specjalistów, we współczesnym świecie nie można się bez nich obyć.

Nowy NX 8 dostarcza kolejnego poziomu jakościowego. W systemach CAD/CAM/CAE najbardziej pożądana jest nie efektowność, lecz efektywność i funkcjonalność. Sukcesywne doskonalenie prowadzi do skuteczności. Systemy CAD/CAM/CAE to przede wszystkim matematyka, obliczenia. Bez tego nawet zaawansowana (i efektowna) wizualizacja nie może zaistnieć. Postęp w algorytmach obliczeniowych, ich optymalizacja jest najważniejsza i najmniej widowiskowa.

Organizatorzy wydarzenia, jakim była polska premiera NX 8, w swych wystąpieniach wyróżnili niektóre, wybrane aspekty NX 8. Szczególną uwagę zwrócono na technologię HD3D, a także programowanie obrabiarek (NX 8 CAM), czy też automatyzację procesu projektowania form wtryskowych (Mold Wizard, Progressive Die Design). Nie pominięto oczywiście problematyki wymiany i zarządzania informacją (Teamcenter); przykładami w tym ostatnim aspekcie zajęli się goście z firm DOT3D oraz DNV Innovations Polska.

HD3D
Technologię HD3D można w wielkim skrócie opisać jako raportowanie o stanie projektu, indywidualnie dopasowane do potrzeb użytkownika. Atutem jest tu połączenie danych tekstowych z wizualizacją, co pozwala na szybsze rozpoznanie statusu projektu, etapów projektowania i wykonania poszczególnych komponentów.


Omawianie zalet technologii HD3D

Współcześnie ilość informacji jest przytłaczająca i same zdolności wraz z umiejętnościami w ich pozyskiwaniu i filtrowaniu nie wystarczają. Konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych systemów CAE. Ale ten medal ma także dwie strony. Z jednej mamy do czynienia z danymi zestandaryzowanymi, a z drugiej takimi, których skodyfikowanie jest albo niemożliwe, albo zbyt kosztowne. Standaryzowanie wydaje się być tu niezastąpione, pozwalając dodatkowo na chronologiczne zestawienia – co w przypadku nieuporządkowanych danych jest w zasadzie niemożliwe do osiągnięcia.

Technologia HD3D pozwala m.in. na:
• generowanie/wykorzystanie wizualizacja projektu w kontekście zadanego pytania do raportu;
• weryfikację zdefiniowanej poprawności części – swoista check lista;
• weryfikację spełnienia przez projekt kryteriów zleceniodawcy (wymagania klienta) – można zweryfikować m.in. poprawność parametryzacji szkiców, zgodność wartości wymiarów w ramach modelu i odpowiadających wymiarów w dokumentacji konstrukcyjnej 2D itp.

Użytkownik ma do dyspozycji 300 testów i 900 funkcji sprawdzania. Zapewnia to elastyczność, indywidualizację zapytań i ich kontekstu, w zależności od gałęzi przemysłu. Testy i funkcje zostały określone na podstawie doświadczeń wielu inżynierów i niejednokrotnie cechują się uniwersalnością zastosowań. Kierownikowi projektu nie „grozi” już nagłe spotkanie z klientem. Dzięki technologii HD3D, może on w krótkim czasie rozpoznać stan zaawansowania  prac nad poszczególnymi komponentami oraz uwzględnić chociażby... zwolnienie lekarskie jednego z inżynierów.

Nie można nie doceniać skuteczności tego typu rozwiązań informatycznych. Zarządzanie informacjami jest jednym z najtrudniejszych wyzwań. Różnorodność samych informacji, różne ich źródła – to tylko pozornie brzmiące zagadnienia w przetwarzaniu danych. Wydaje się, że właściwe wdrożenie i wykorzystanie HD3D stanowić może znaczący postęp w gromadzeniu i analizie danych projektowych.

W zakresie CAD NX 8 dostarcza nam nową jakość bazującą w sumie na subtelnych zmianach w interfejsie użytkownika, co w praktyce przekłada się chociażby na ułatwienia w codziennej pracy. Wiele niewidocznych modyfikacji wprowadza znaczącą poprawę jakościową pracy nad projektem. Poprawie poddano obsługę różnych typów geometrii. Wprowadzono relacje geometryczne w ramach złożenia, a nie – jak dotychczas – wyłącznie w ramach modelu danego komponentu. Funkcjonalność opcji generowania szyku zdecydowanie ułatwia pracę nad modelem (m.in. dopasowanie szyku do wskazanych granic). Technologia synchroniczna pozwala natomiast na łatwą modyfikację danej powierzchni, bryły modelu oraz automatyczne dopasowanie obiektów z nimi związanych.


Przywitanie prezesa CAMDIVISION Sp. z o.o., Artura Bielicza

Kilka lat temu dużą popularnością cieszyła się idea inżynierii równoległej/współbieżnej, która w swoich założeniach umożliwiała jednoczesną pracę kilku inżynierów nad jednym projektem. Nie odniosła sukcesu, czyli nie okazała się skuteczna. Jednak kilka jej aspektów dobry obserwator dostrzeże we współczesnych rozwiązaniach. W NX 8 to Modular Design umożliwia realizację idei inżynierii równoległej. Osoba decyzyjna (na przykład kierownik projektu) może przydzielić różne zadania konstrukcyjne – w ramach jednego komponentu – różnym inżynierom. Konieczne jest oczywiście określenie warunków brzegowych dla każdego zadania, lecz nie stanowi to problemu, gdyż takie dedykowane narzędzie jest dostępne w ramach NX 8.

CAM w praktyce
Przedstawiciele firmy CAMDIVISION, a pośród nich m.in. prezes Artur Bielicz oraz Krzysztof Augustyn, w bardzo profesjonalny sposób przedstawili nowości w NX 8 CAM. Usprawnienia zwiększające wydajność, poprawiające efektywność, a zatem wręcz modelowy przykład postępu jakościowego w rozwoju systemu CAM. Z nowości można wymienić całościowe uwzględnienie przedmiotu obrabianego. Generowanie dokumentacji technologicznej (w tym kart instrukcyjnych) nie wymaga od użytkowników znajomości języka TCL czy HTML. Wymagane są jedynie podstawowe umiejętności obsługi arkusza kalkulacyjnego (!).


Prezentacja automatyzacji procesu projektowania form wtryskowych i tłoczników postępowych wzbudziła zainteresowanie...

NX 8 CAM, w swej najnowszej odsłonie, zdecydowanie wychodzi naprzeciw potrzebom przemysłu lotniczego, w którym koszty materiałów, narzędzi, skomplikowane kształty stawiają bardzo wysokie wymagania także na etapie technologicznego przygotowania produkcji. Margines błędu ludzkiego, czy awarii w trakcie procesu obróbki, jest prawie nieistniejący. Stan ten stanowi odzwierciedlenie potrzeby minimalizowania kosztów produkcji z jednoczesnym zapewnieniem stawianych wymagań dokładności geometrycznej i jakości powierzchni obrobionej. Z tych powodów obróbka wirtualna (symulowanie procesu obróbki) – choć z założenia bazuje na modelach, ma z największym możliwym prawdopodobieństwem poprawności przewidzieć efekt obróbki, ewentualnie zweryfikować program obróbkowy, jeszcze przed przystąpieniem do rzeczywistego procesu. W NX 8 CAM funkcjonuje w pełni zintegrowana, sterowana G-kodem symulacja obróbki. Wykorzystuje się dane wyjściowe po postprocessingu – w celu zapewnienia maksymalnie realistycznej symulacji. Symultaniczna obróbka wielokanałowa jest synchronizowana i analizowana. Wbudowany moduł Machine Tool Builder tworzy realistyczne, kinematyczne modele maszyn. Chciałoby się rzec, że kolejna wersja NX CAM będzie umożliwiała analizę stabilności obróbki i choćby częściową analizę zjawisk dynamicznych zachodzących w trakcie obróbki.

Zarządzanie cyklem życia produktu (PLM)
Nie można nie wspomnieć o wystąpieniach Marcina Deckerta (DOT3D) oraz Cezarego Środowskiego (DNV Innovations Polska). Pierwszy z nich prezentował praktyczne zastosowania systemów PLM, czyli przede wszystkim rolę, jaką odgrywa Teamcenter. Drugi z panów, reprezentujący w pewnym sensie przemysł okrętowy, przedstawił zagadnienia potwierdzające problematykę transferu danych (ponad 80 rodzajów danych) i ich mnogości (np. zaawansowany model statku handlowego na potrzeby szkolenia inspektorów). Podkreślono celowość, choć dyskusyjną, efektywnego zastępowania tradycyjnej dokumentacji technicznej 2D – modelami bryłowymi 3D.

Premiera NX 8 to nie tylko wybrane zagadnienia z całego spektrum nowej wersji NX, lecz także miejsce i czas wspólnych rozmów, wymiany poglądów, opinii. Szczęśliwcy zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez firmę 3DConnexion, oraz możliwością bezpłatnego uczestniczenia w warsztatach NX. Organizatorowi – firmie SIEMENS Industry Software – a przede wszystkim osobom odpowiedzialnym za przygotowania i przeprowadzenie tego wydarzenia, należą się podziękowania za profesjonalizm i stworzoną atmosferę.

Do zobaczenia przy okazji kolejnej premiery!

Radosław Morek

| oficjalna informacja prasowa o polskiej premierze NX 8 |

 


Tuż przed wystąpieniem pana Marcina Deckerta z firmy DOT3D...


Losowanie nagród i upominków wśród uczestników konferencji...

fot. Radosław Morek, morek@cadblog.pl

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934