| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Firefox lub Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
Styczeń 2016 rok VII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


W przygotowaniu

spóźniony, ale nadal aktualny numer 2(19) 2014 niebawem
w Archiwum...

Wydanie aktualne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Nowości
i zapowiedzi wydawnicze:

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum



 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Piątek, 25.11.2011 r.

Usunąć wszystkie bariery

Co stało za decyzją o udostępnieniu wszystkim zainteresowanych – a przede wszystkim studentom – edukacyjnej wersji Solid Edge ST4? Kto w Siemens PLM Software odpowiada za realizację tej nowatorskiej koncepcji? Na jakie korzyści liczy Siemens PLM Software, decydując się na taki krok? Wreszcie – jakie potencjalne ograniczenia niesie ze sobą wersja edukacyjna Solid Edge ST4, a jakie ma możliwości?

Patrzę w kalendarz i oczom nie wierzę: oto mijają dwa miesiące od rozmowy telefonicznej z Michaelem Brownem; rozmowy przeprowadzonej wkrótce po udostępnieniu wszystkim zainteresowanym edukacyjnej edycji najnowszej wersji Solid Edge ST4, a uzupełnionej później drogą mailową odpowiedziami uzyskanymi od Krisa Kasprzaka. Tymczasem za nami już oficjalna polska prezentacji Solid Edge ST4, warto więc nareszcie zebrać wszystkie uzyskane informacje i podzielić się nimi z Państwem. Co prawda, pewne treści udostępniłem już na wcześniej na stronie, ale tym razem pora na swoiste „resume”.
Michael Brown pracę dla Siemens PLM Software rozpoczął w lutym br., ma jednak za sobą ponad dziesięć lat doświadczenia w pracy, m.in. podczas wdrażania i implementowania systemów PLM, chociażby w takich firmach jak Airbus czy Rolls Royce. Pracował także na kierowniczym stanowisku w PTC, a co szczególnie istotne w kontekście rozmowy o programie akademickim Siemens PLM Software – wcześniej opracował podobny program właśnie dla Parametric Technology. Nie miał jednak takich możliwości, jakimi dysponuje obecnie...
Na początku rozmowy przyznałem się do tego, że samemu wziąłem udział w programie akademickim, rejestrując się jako „wieczny” student. I zadałem pytanie, które wymieniłem już na wstępie: co stało za podjęciem takiej decyzji (bo kto – odpowiedź już znamy) i na jakie korzyści liczy Siemens PLM Software.


Mike Brown, Dyrektor Programu Akademickiego (Velocity),
Siemens PLM Software

Aby udzielić odpowiedzi, Michael Brown odwołał się do informacji pochodzących od klientów Firmy i powracającym w nich sygnalizowaniu trudności związanych z rekrutacją nowych osób do pracy na stanowiskach inżynierskich. Dlaczego pojawiają się takie trudności i czego one dotyczą? Braku chętnych do pracy? Nie, problem tkwi w czymś zupełnie innym – w kwalifikacjach, w konieczności znalezienia i zatrudnienia absolwentów, którzy nie tylko potrafią pracować w nowoczesnych systemach CAD, ale także – potrafią być innowacyjni. Uczelnie „produkują” wystarczającą liczbę absolwentów – jak wynika ze statystyk, na które powoływał się Michael, w 2005 roku uczelnie techniczne w Stanach Zjednoczonych opuściło 70 000 inżynierów, w Wielkiej Brytanii 20 000 (dane z 2007 roku), a w rozwijających się potęgach, jak Indie czy Chiny – było to odpowiednio 350 000 i 600 000 absolwentów w 2005 roku. I statystycznie tylko 36% spośród nich znajduje zatrudnienie w przemyśle, w zawodzie inżyniera...

Osobną oczywiście pozostaje kwestia, czy wynika to z braku wystarczającej ilości miejsc do pracy, czy ze wspomnianego braku kwalifikacji. Ale faktem pozostaje, iż producentom systemów CAD powinno zależeć na tym, by absolwenci kierunków technicznych dysponowali biegłą znajomością ich oprogramowania. Nie da się tego osiągnąć bez sprawnie zorganizowanego programu akademickiego, edukacyjnego, polegającego przede wszystkim na udostępnieniu na możliwie atrakcyjnych warunkach najnowszych wersji oprogramowania dla jak najszerszej grupy studentów.

A na owe atrakcyjne warunki składa się:
• zaoferowanie Solid Edge ST4 w wersji akademickiej bezpłatnie na okres dwunastu miesięcy, z możliwością przedłużenia licencji;
uproszczony sposób rejestracji w programie akademickim, umożliwiający uzyskanie dostępu nie tylko do systemu Solid Edge ST4 (czyli de facto najnowszej dostępnej wersji programu; proszę to skonfrontować z podejściem innych producentów oprogramowania);
„automatyczny” – wynikający z rejestracji – dostęp do materiałów szkoleniowych i pewnego zakresu pomocy technicznej;
• fakt udostępnienia wersji instalacyjnej „on-line”; niektórzy z nas na pewno wolą otrzymać płytę, ale wyobraźmy sobie uczelnię, która otrzymuje dla swoich studentów paczkę zawierającą kilkaset płyt DVD do rozprowadzenia wśród zainteresowanych – i związane z tym kłopoty organizacyjne (ta uwaga dotyczy nie tylko naszego „podwórka”)...

Co więcej, wersja edukacyjna w zasadzie nie niesie ze sobą żadnych ograniczeń, pomijając oczywisty fakt dodawania znaku wodnego do generowanej dokumentacji 2D, a także – niemożność otwierania natywnych plików CAD 3D Solid Edge pochodzących z wersji edukacyjnej na wersjach komercyjnych.

Nie bez znaczenia dla wdrożenia w życie programu akademickiego na powyższych zasadach są inne badania przeprowadzonych wśród użytkowników Solid Edge with Synchronous Technology, z których wynika potrzeba szerszenia wiedzy na temat technologii synchronicznej. To właśnie m.in. ona stanowi o jakości oprogramowania, jakim jest Solid Edge. Istotne zatem okazuje się zaznajomienie przyszłych inżynierów z Synchronous Technology – czemu służyć ma m.in. akademicki program Solid Edge (www.siemens.com/plm/SolidEdgeAcademic. Dzięki programowi studenci mogą zainstalować studencką edycję Solid Edge i samemu poznać sposób pracy w środowisku synchronicznym, poznać mocne strony technologii synchronicznej i przekonać się w jaki sposób firmy na całym świecie tworzą i modyfikują projekty.
– Postaraliśmy się usunąć wszystkie bariery na drodze udostępnienia nowych technologii wszystkim zainteresowanym studentom – podsumował rozmowę Michael Brown. Można uznać, iż chyba się to udało i liczyć na to, że podobnym tropem pójdą także inni producenci systemów CAD.

Zadałem także kilka innych pytań, bardziej „technicznych”, dotyczących możliwości Solid Edge ST4. Odpowiedzi udzielił Kris Kasprzak (Dyrektor Marketingu Solid Edge, Siemens PLM Software, a wcześniej – Dyrektor Produktu w UGS).


Kris Kasprzak, Dyrektor Marketingu Solid Edge,
Siemens PLM Software

CADblog.pl: Czy możliwa jest instalacja i używanie oprogramowania pochodzącego od partnerów Siemens PLM Software, jak np. dodatkowych wtyczek, aplikacji, modułów rozszerzających możliwości oprogramowania (jak np. sustainability*), także w wersji akademickiej?

Kris Kasprzak: Dodatkowe aplikacje powinny bez problemu pracować w wersji studenckiej Solid Edge, pod warunkiem że aplikacje te nie wymagają bardziej zaawansowanych funkcjonalnośi niedostępnych w wersji studenckiej. Co więcej, interfejs API (ang. Application Programming Interface) jest w wersji akademickiej włączony i pozwala studentom na pisanie własnych podprogramów umożliwiających automatyzację pewnych zadań czy funkcji.

CADblog.pl: Czy wspomniany moduł „sustainability” będzie dostępny jako odrębna aplikacja, czy też będzie dystrybuowany w ramach „service pack” albo aktualnienia systemu? Czy możemy spodziewać się innych, podobnych rozwiązań w najnowszej edycji Solid Edge ST4?

Kris Kasprzak: Ta aplikacja sprzedawana jest osobno, poprzez jej producenta - Trayak. Została zaprojektowana do pracy w środowisku Solid Edge, instalowana jest jako dodatek. ECODesigner (bo o nim tutaj mowa – przyp. redakcji) pracuje zarówno na pojedynczych modelach, jak i w złożeniach i generuje kompletne raporty dotyczące wpływu projektu na otoczenie.

CADblog.pl: A co z integracją Solid Edge z rozwiązaniami klasy PDM/PLM? Czy możemy oczekiwać, iż bazując na Solid Edge ST4 jako głównym systemie CAD, małej i średniej wielkości przedsiębiorstwa będą mogły pokusić się o stworzenie swojej własnej struktury PLM, rozwiązania PLM? Wykorzystując w tym celu np. Teamcenter Express?

Kris Kasprzak: Jak już wspomniałem, Solid Edge jest otwartym (w pewnym zakresie – przyp. redakcji) systemem, pozwalającym innym firmom na pisanie dodatków i aplikacji, wykorzystując API. Do chwili obecnej wiele firm, wiele przedsiębiorstw opracowało swoje własne systemy zarządzające danymi pochodzącymi z Solid Edge, podczas gdy inne oferują aplikacje umożliwiające współpracę między Solid Edge z popularnymi systemami PDM, czy nawet integrację z rozwiązaniami klasy ERP.

CADblog.pl: Czego jeszcze możemy oczekiwać, np. w obszarze wymiany danych, interoperacyjności? Pytam oczywiście o ST4...
Kris Kasprzak: Najnowsza, ostatnia wersja zawiera funkcjonalności pozwalające na unikalne podejście do pracy z danymi pochodzącymi z zewnętrznych systemów CAD. Pracując z Teamcenter (także z Express), Solid Edge może zarządzać, wykorzystywać dane z innych systemów bez konieczności zapisywania ich do swojego natywnego formatu, bez konieczności tworzenia osobnych plików. Użytkownicy mogą „przeciągać” obce dane bezpośrednio do swojego projektu złożenia w Solid Edge i kontynuować pracę. Dzieje się tak dzięki wykorzystywaniu formatu *.jt, który jest tworzony automatycznie, „w tle”, kiedy jakikolwiek plik CAD jest wprowadzany do Teamcenter. Dzięki temu projektanci pracujący w Solid Edge mogą np. upewnić się, że dany plik (pochodzący np. od dostawcy zewnętrznego), dany model pasuje (lub nie) do ich złożenia; dane mogą zostać poprawione w źródłowym pliku, w natywnym systemie (SolidWorks, AutoCAD itp. – przyp. redakcji), a ich zmiana zostanie automatycznie odnotowana i zaktualizowana przez Teamcenter...

Muszę także wspomnieć o ważnej i rozwijanej od wielu lat interoperacyjności między Solid Edge i NX. Każdy ze wspomnianych systemów „rozumie” strukturę plików pochodzących od tego drugiego i pozwala na ich swobodny odczyt, zmiany, asocjatywną aktualizację itp. To unikatowe w branży ozwiązanie wśród rozwiązań CAD.

CADblog.pl: Jakie „nowalijki” czekają na użytkowników najnowszej wersji Solid Edge? Czym jest funkcjonalność „MV” w „inspection menu”? Jaki korzyści wynikają z jego użycia?

Kris Kasprzak: Jest wiele nowości, chociażby w obszarze modelowania powierzchniowego, symulacji itp. „MV” pozwala wyznaczyć środek masy i objętości. W przypadku pojedynczego elementu, prostego modelu, oba się pokrywają, ale w przypadku złożenia mogą już się różnić położeniem; wynika to chociażby z różnej gęstości użytych materiałów na poszczególne komponenty itp. A korzyści – to możliwość łatwego ustalenia balansu danego zespołu i wyeliminowanie np. ryzyka przewrócenia lub upadku urządzenia podczas pracy, wysyłki itp.

CADblog.pl: Wybiegając w przyszłość: byliście pierwszą firmą, która zaoferowała profesjonalne, ale darmowe zarazem rozwiązanie CAD 2D (Solid Edge 2D Drafting, wcześniej Solid Edge 2D Layout). Czy możemy oczekiwać np. Solid Edge 3D za darmo? Czegoś na wzór np. Autodesk 123D?

Kris Kasprzak: Zachęcam do śledzenia wydarzeń związanych z Solid Edge w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Z pewnością będzie kilka ważnych wiadomości w tym obszarze... (istotnie, w październiku Siemens PLM Software poinformował o udostępnieniu bez ograniczeń, każdemu zainteresowanemu, wersji testowej 45-dniowej Solid Edge ST4, a przed kilkoma dniami – o nowym „produkcie” - Solid Edge Design1, dostępnym za opłatą licencyjną w wysokości 20 USD miesięcznie – więcej na ten temat tutaj – przyp. redakcji).

CADblog.pl: Czy mogę prosić o wymienienie przynajmniej trzech obszarów, w których rozwijany będzie Solid Edge i technologia synchroniczna? Co do których możemy być pewni, iż rozwój nastąpi?

Kris Kasprzak: Po pierwsze, będzie to kontynuacja rozwoju samej technologii synchronicznej; w celu przyśpieszenia procesu projektowania, dokonywania szybszej kontroli, rewizji gotowego projektu i wreszcie pracy z importowanymi danymi. Po drugie – rozwój możliwości z obszaru analiz i symulacji, tak, by coraz więcej inżynierów i projektantów mogło badać coraz więcej scenariuszy. Po trzecie – skupimy się na automatyzacji rysunków 2D i dokumentacji. Czujemy, iż rysunki, szkice 2D, nadal stanowią istotną część procesu projektowego i będziemy zmierzać w kierunku usprawnienia pracy w ich obszarze i z nimi...

Maciej Stanisławski, wrzesień 2011

 

• Wersja studencka (licencja akademicka) Solid Edge ST4 do pobrania tutaj

• 45-dniowa wersja testowa Solid Edge ST4 do pobrania tutaj

• 45-dniowa wersja testowa Femap do pobrania tutaj

• Solid Edge Design1 – czyli CAD 3D za 30 USD tutaj

• Fragment najnowszej książki o Solid Edge ST4, przygotowywanej przez CAMdivision – do pobrania tutaj

 

| komentuj na forum | komentarze 0 |

 

*sustainability – ang. zrównoważenie; terminem tym w środowisku CAD/CAE/PLM określane są najczęściej moduły usprawniające zakres analiz i symulacji o obszar dotyczący wpływu realizowanego projektu na środowisku naturalne (emisja CO2 związana z produkcją, zużycie materiału, wpływ zastosowanego materiału na środowisku w przypadku jego późniejszego przetworzenia itp.). Trayak, partner Siemens PLM Software, oferuje taki moduł m.in. do Solid Edge ST4, pod nazwą „ECODesigner” (więcej na www.trayak.com)

 

| powrót do strony głównej: CADblog.pl | SolidEdgeblog.pl |

 

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934