Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
Styczeń 2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Darmowy testowy Solid Edge ST

Nowy ZWCAD2018


Środa, 13.03.2013 r.

Normalia FCPK Bytów w NX Mold Wizard

NX Mold Wizard jest aplikacją pozwalającą sprawne i wydajne projektować formy. Pod pojęciem form kryje się szeroki asortyment narzędzi, do których można zaliczyć: formy wtryskowe, odlewnicze, rozdmuchowe, blistery etc. Największą część spośród wymienionych stanowią formy wtryskowe, co jest podyktowane zapotrzebowaniem rynku

Autor: Marcin Antosiewicz

NX Mold Wizard zawiera szereg poleceń wspomagających pracę. Najważniejszym z punktu widzenia konstruktora, który wykonał już stempel i matrycę, jest polecenie umożliwiające dodawanie części znormalizowanych oraz ich edycję za pomocą Standard Part Management (rys. 1).

Rozwiązania te będzie można zobaczyć na bezpłatnym seminarium, 22 marca w Bydgoszczy (informacje i zgłoszenia na http://www.camdivision.pl/nx-mold-wizard/).



Rys. 1. Okno Standard Part Management z przygotowanym do wstawienia wypychaczem okrągłym FCPK Bytów


Polecenie składa się z dwóch okien. W pierwszym widoczne są grupy, w których można precyzyjnie wybrać folder, następnie część oraz parametry sterujące wielkością wstawianego modelu. Po prawej stronie widoczne jest okno ze zdjęciem umożliwiającym odczytanie parametrów sterujących wstawianą częścią. Dodatkowo w dolnej części okna znajdują się strzałki umożliwiające zmianę wyświetlanego rysunku. Dzięki temu konstruktor uzyskuje pomocne informacje na temat dodatkowych parametrów do zmiany. Firma CAMdivision, która jest autorem biblioteki FCPK Bytów w NX, idzie o krok dalej i wprowadza wręcz całe normy (rys. 2).



Rys. 2. Wypychacz CUMSA PS uwalniający zaczep

Celem takiej strategii jest wyeliminowanie potrzeby korzystania z papierowej dokumentacji. Drugą zaletą takiego postępowania jest szybka aktualizacja bazy dla wszystkich konstruktorów – nie występuje ryzyko korzystania z nieaktualnej normy. Można nawet pójść o krok dalej i zamieszczać praktyczne porady dotyczące wykorzystania danego elementu, które zostały nabyte z doświadczeniem. W ten sposób cała wiedza zdobyta przez konstruktora w tym aspekcie przekazywana jest młodszym kolegom, nie posiadającym wystarczającego doświadczenia pozwalającego na samodzielne uniknięcie błędów.

Polecenie wstawiające części znormalizowane umożliwia wybór wyświetlania części, tzw. Reference Sets. Konstruktor decyduje o tym, czy chce mieć wyświetloną bryłę dokładnie taką, jaka jest w rzeczywistości, czy uproszczoną – mniej obciążającą komputer. Nawet po wstawieniu dokładnych modeli jest możliwość wczytania uproszczonych brył podczas otwierania złożenia. Jest to bardzo ważne przy skomplikowanych narzędziach (rys. 3).


Rys. 3. Koszyk kulkowy z wyświetlonym modelem w dwóch wariantach

Wszystkie wstawiane części zawierają bryły typu FALSE, umożliwiające automatyczne wykonanie otworu pod element znormalizowany. Bryła FALSE jest automatycznie modyfikowana na podstawie parametrów (rys. 4).


Rys. 4. Widok sprężyny z bryłą FALSE o długości swobodnej i ugiętej

Ostatnim ogniwem spajającym wstawiane części jest korpus. Tak naprawdę z punktu widzenia elementów takich jak wypychacze, korpus powinien zostać wstawiony w pierwszej kolejności, gdyż na jego podstawie elementy takie są pozycjonowane w osi Z (automatycznie osadzane w płycie wyrzutnika). Korpus stanowi parametryczne złożenie, którego poszczególne komponenty można edytować tak samo, jak części znormalizowane. Tworząc takie złożenie postanowiono dodać kołki prowadzące, cofacze i pierścienie ustalające. Dzięki takiemu podejściu konstruktor zyskuje pełen pakiet, którym szybko może zarządzać, bez znajomości zasad parametryzacji.


Rys. 5. Korpus FCPK Bytów wyposażony w dodatkowe elementy

Podsumowując można stwierdzić, że ciągle dążymy do zwiększenia komfortu pracy i zabezpieczenia się przed błędami. Zaproponowane rozwiązania stanowią niewielką część innowacji, jakie chcemy przybliżyć użytkownikom NX. Pokazane elementy FCPK Bytów to dopiero początek rozbudowy bibliotek NX Mold Wizard.

Marcin Antosiewicz


Opracowanie bibliotek stanowi część większego projektu skierowanego do obecnych i przyszłych użytkowników NX, a dotyczącego wspomagania konstrukcji i wytwarzania oprzyrządowania w pakietach NX CAD/CAM/CAE, m.in. bezpłatnych podręczników, o czym można przeczytać m.in. na stronie: http://nxcad.pl/nxcadpodrecznik-bezplatny/

Źródło: NXcad.pl
 

| powrót na stronę główną |

Share

Poznaj NX12 z CAMdivision

Blog monitorowany przez:


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934