| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Firefox lub Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


W przygotowaniu

spóźniony, ale nadal aktualny numer 2(19) 2014 niebawem
w Archiwum...

Wydanie aktualne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Nowości
i zapowiedzi wydawnicze:

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum



 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Wtorek, 18.10.2011 r.

Premiera NX 8.0: HD-PLM czy CAE? A może jedno i drugie?

Siemens PLM Software, jednostka organizacyjna Siemens Industry Automation Division i światowy dostawca oprogramowania oraz usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktów (PLM), poinformował wczoraj o wprowadzeniu najnowszej wersji oprogramowania NX™ – w pełni zintegrowanego systemu komputerowego wspomagania projektowania, produkcji i analiz inżynieryjnych (CAD/CAM/CAE). W Europie oficjalna prezentacja nowych rozwiązań miała miejsce podczas konferencji PLM Connection 2011 w Linz, w Austrii. W Polsce prawdopodobnie nastąpi w pierwszych miesiącach przyszłego roku

Wszyscy piszący o kompleksowych usprawnieniach w najnowszej wersji NX 8.0, stawiają nacisk na obszar CAE. Nie jest to pozbawione racji, ale na pierwszy plan powinna wysuwać się moim zdaniem realizacja założeń HD-PLM, do czego jeszcze postaram się powrócić.
Faktem jest, iż NX 8 stanowi istotne rozszerzenie oferty rozwiązań CAE, której częścią jest stosowane powszechnie oprogramowanie NX Nastran do rozwiązywania najtrudniejszych problemów związanych z symulacjami. Wiele także wskazuje na to, iż wraz z obecnym wydaniem oprogramowanie CAE NX staje się jednym z najlepszych na świecie rozwiązań do tworzenia symulacji wykorzystywanych przy opracowywaniu produktów.
– NX 8 to istotna ewolucyjna modernizacja jednego z najlepszych na świecie zintegrowanych systemów do cyfrowego rozwoju produktów – powiedział Jim Rusk, wiceprezes ds. oprogramowania inżynierskiego (Product Engineering Software) w Siemens PLM Software. – Ulepszenia wprowadzone w naszym bezkonkurencyjnym rozwiązaniu CAE ułatwią użytkownikom identyfikację i eliminowanie problemów w środowisku wirtualnym zanim ujawnią się one w świecie rzeczywistym. (...)

Wzrost wydajności symulacji
Firmy ze wszystkich branż coraz intensywniej wykorzystują oprogramowanie do symulacji w celu weryfikacji działania produktów oraz technologii ich produkcji i serwisowania, a także podnoszenia jakości i walorów estetycznych. Od ponad 40 lat rozwiązania Siemens PLM Software pomagają klientom radzić sobie z najbardziej skomplikowanymi problemami w dziedzinie modelowania i analiz, począwszy od liniowych i nieliniowych analiz konstrukcji metodą elementów skończonych (FEA) aż do analiz termicznych, ruchowych i wytrzymałościowych oraz oddziaływania przepływu cieczy i gazów na produkt. Rozwiązania CAE NX mogą funkcjonować samodzielnie lub jako w pełni zintegrowany komponent pakietu do opracowywania produktów NX, dzięki czemu firmy mają dużą swobodę w zakresie sposobu ich wykorzystywania. Zgodnie z przyjętym przez Siemens PLM Software modelem otwartej architektury, rozwiązania CAE NX współpracują z praktycznie wszystkimi czołowymi solwerami FEA, w tym oczywiście z narzędziem NX Nastran Siemens PLM Software. Użytkownicy oprogramowania CAE NX mogą także importować modele geometryczne z różnych źródeł i łatwo je modyfikować w celu badania wyniku takich modyfikacji. Umożliwia to innowacyjna technologia synchroniczna opracowana przez Siemens PLM Software, w której szybkość i elastyczność bezpośredniego modelowania łączy się z precyzją projektowania sterowanego wymiarami.

NX 8 do symulacji oferuje nowe rozwiązania do optymalizacji i analiz termomechanicznych typu multi-physics, a także nowe metody analizowania skomplikowanych złożeń. Rozbudowany NX Nastran zawiera ulepszone narzędzia do analizy nieliniowej i dynamicznej, a także charakteryzuje się wyższymi parametrami obliczeniowymi i łatwiejszymi w obsłudze funkcjami modelowania. Nowe i dotychczasowe funkcje oprogramowania CAE NX pomagają skrócić czas przygotowania modeli i przeprowadzenia analiz nawet o 70 procent w porównaniu z tradycyjnymi narzędziami CAE:
udoskonalenia środowiska symulacyjnego i fundamentów geometrii skracają czas pracy związanej z geometrią i przyspieszają modelowanie analityczne;
ulepszenia w zakresie interdyscyplinarnej symulacji optymalizacji obejmują nowe rozwiązania w dziedzinie optymalizacji topologii i analiz wielofizycznych (ang. multi-physics);
usprawnienia symulacji na poziomie systemów ułatwiają opracowywanie złożeń metodą analizy elementów skończonych oraz umożliwiają wykorzystanie wysokiej mocy obliczeniowej do komputerowej analizy dynamiki płynów.

W obszarze symulacji także znajdziemy wpływ HD3D (HD-PLM): funkcje High Definition 3D obejmują ulepszenia symulacji, takie jak „results measures”, które pozwalają użytkownikom powiązać wyniki z wymaganiami w taki sposób, by zespoły mogły podejmować trafniejsze decyzje.

Oprogramowanie CAE NX może zmienić podejście do symulacji – mówi dr Keith Meintjes, dyrektor ds. praktyk w zakresie symulacji i analiz w CIMdata. – To kompleksowy pakiet narzędzi symulacyjnych, umożliwiający przeprowadzanie analiz i współpracę w wielu dziedzinach. Ponadto wbudowana technologia synchroniczna pomaga specjalistom CAE w szybkim przejmowaniu modeli z różnych źródeł CAD oraz sprawne dostosowywanie, modyfikowanie lub tworzenie geometrii potrzebnych im w analizach. W ten sposób opracowywanie geometrii staje się częścią CAE, dzięki czemu inżynierowie mogą wpływać na kształt projektu, a nie tylko dopasowywać się do modeli stworzonych w CAD. Ogólna wizja Siemens PLM Software, inwestycje i plan rozwoju technologii na potrzeby CAE NX owocuje kompleksowym, wysoce wydajnym środowiskiem symulacyjno-analitycznym, w którym mogą pracować nawet firmy niekorzystające z rozwiązań NX CAD...
Skupienie się jedynie na obszarze symulacji i analiz, byłoby błędem; nowe funkcje modułów obsługujących projektowanie i produkcję w NX 8.0 stanowią bowiem bardzo istotne rozwinięcie wizji „high-definition PLM” (HD-PLM), proponowanej już od jakiegoś czasu przez Siemens PLM Software i znajdą zastosowanie w cyfrowych procesach wspomagania produkcji w przemyśle maszynowym.

HD-PLM i NX 8.0
Oprócz funkcji symulacyjnych najnowsza wersja NX oferuje szereg ulepszeń i nowych funkcji związanych z projektowaniem i produkcją, gwarantując kompleksową wydajność pracy nad rozwojem produktu.
Usprawnienia funkcji związanych z produkcją wprowadzone w NX 8 obejmują nowe lub rozszerzone możliwości w zakresie projektowania maszyn i oprzyrządowania, takie jak zoptymalizowane programowanie NC dla produkcji części maszyn i ciężkiego sprzętu, a także udoskonalenia łączące automatyzację projektowania oprzyrządowania z narzędziami walidacji opartymi na CAE. W rezultacie producenci obrabiarek i oprzyrządowania korzystający z NX 8 mogą jako pierwsi zaoferować bardziej atrakcyjne projekty.
Udoskonalenia w zakresie NX CAM obejmują rozszerzenie istniejących funkcji CAD/CAM, automatyzacji programowania oraz zintegrowanej symulacji działania obrabiarek o nowe, zautomatyzowane kontekstowe funkcje upraszczające tworzenie inteligentnych ścieżek projektowania części z wykorzystaniem geometrii pryzmatycznej. Dzięki nowym funkcjom obróbki objętościowej 2.5D umożliwiającym szybsze programowanie, automatyczne śledzenie nieobrobionego materiału na różnych etapach obróbki oraz automatyzację programowania układów wieloczęściowych, moduły CAM NX są szybkim i bardzo dokładnym rozwiązaniem wspomagającym produkcję obrabiarek.

Nowości wprowadzone w NX 8 w zakresie projektowania produktów obejmują wydajniejsze i sprawniejsze rozwiązania do modelowania, kreślenia i walidacji, a także rozszerzoną obsługę HD3D, pozwalającą podejmować trafniejsze decyzje w procesie projektowania:
nowa technologia „modułów częściowych” upraszcza modelowanie i edycję skomplikowanych projektów, pozwalając użytkownikom na ich dzielenie na elementy funkcjonalne i dalsze równoległe rozwijanie przez wielu projektantów;
rozszerzone narzędzia HD3D i walidacji projektów zwiększają interaktywność i wydajność sprawozdawczości oraz zapewniają lepszą wizualizację informacji PLM z wielu źródeł;
standardowe funkcje HD3D tworzą obecnie wizualnie bogate i bardziej elastyczne środowisko informacji zwrotnych, na podstawie których użytkownicy mogą szybko lokalizować, diagnozować i usuwać problemy oraz dostosowywać projekty do standardów i wymagań;
udoskonalenia technologii synchronicznej upraszczają i ułatwiają modyfikację model i rozwiązywanie szerokiego zakresu problemów modelowania geometrycznego. Oprogramowanie oferuje także nowe możliwości w zakresie modelowania opartego na cechach konstrukcyjnych, obróbki elementów blaszanych, kształtowania, modelowania powierzchni swobodnych, projektowania systemów przyłączy, wizualizacji itd.

Modelowanie oparte na cechach konstrukcyjnych w NX 8 zostało udoskonalone poprzez zwiększenie elastyczności i kontroli nad tworzeniem szyków. Rozszerzono możliwości tworzenia układów szyków liniowych, wielokątnych, wzdłużnych, referencyjnych i spiralnych. Użytkownicy mogą teraz wypełniać szykiem określone kontury, tworzyć symetryczne szyki w układzie liniowym oraz korzystać z wielu innych funkcji.

Oprogramowanie NX 8.0 jest już dostępne. Więcej szczegółowych informacji o wszystkich nowych funkcjach NX 8 można znaleźć na stronie www.siemens.com/plm/nx8. A już niebawem, na SolidEdgeblog.pl, relacja z konferencji PLM Connection 2011, na której po raz pierwszy w Europie zaprezentowano najnowszą wersję systemu NX.

Źródło: Siemens PLM Software

 

Premiera najnowszej wersji NX 8.0

 

Prezentacja nowości w NX 8.0

 

Praktyczne wykorzystanie NX (Volkswagen Racing :))

 

 


Wtorek, 18.10.2011 r.

Jest najnowszy Tecnomatix!

Siemens PLM Software, jednostka organizacyjna Siemens Industry Automation Division i światowy dostawca oprogramowania oraz usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktów (PLM), poinformowała wczoraj o wprowadzeniu najnowszej wersji oprogramowania Tecnomatix, najbardziej cenionego na świecie rozwiązania do cyfrowego wspomagania produkcji, dzięki któremu firmy mogą podejmować trafniejsze decyzje prowadzące do opracowania lepszych produktów. Udoskonalenia wprowadzone w kompleksowym portfolio oprogramowania Tecnomatix 10 odnoszą się do szeregu dyscyplin inżynierii produkcji oraz sprzyjają podniesieniu wydajności produkcji niezależnie od wielkości firmy

Rosnąca konkurencja w branży produkcyjnej w połączeniu z realiami współczesnej gospodarki zmuszają firmy do poszukiwania nowych i innowacyjnych sposobów zwiększania wydajności – powiedział Ziyon Amram, wiceprezes ds. rozwiązań do cyfrowego wspomagania produkcji (Digital Manufacturing Solutions) Siemens PLM Software. – Szeroki zakres ulepszeń w całym portfolio Tecnomatix 10 służy rozwiązaniu współczesnych problemów w dziedzinie produkcji. Uważamy, że oprogramowanie do wspomagania produkcji ma nadzwyczaj wysoki potencjał, jeżeli chodzi o pozytywny wpływ na zwiększenie wydajności i usprawnianie działania globalnej branży produkcyjnej. Jako lider w tej dziedzinie jesteśmy dumni, że potrafimy dostarczać rozwiązania tworzące wartość dla naszych klientów i pomagające w sprawnym funkcjonowaniu globalnej branży produkcyjnej.

Rozwiązania na miarę współczesnych problemów
Globalny rynek domaga się produktów przyjaznych dla środowiska, produkowanych z wykorzystaniem technologii zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju (ang. sustainability). Niestety niepewność, z jaką zmagają się dziś firmy produkcyjne stanowi poważne utrudnienie w maksymalizacji efektywności inwestowania kapitału pod kątem utrzymania lub przywrócenia wzrostu. Firmy zdają sobie sprawę z konieczności optymalizowania posiadanych mocy i jednoczesnego zwiększania elastyczności pozwalającej reagować na szybki rozwój sytuacji na rynku i dotrzymywać mu tempa.

Tecnomatix 10 to sprawdzone rozwiązanie oparte na otwartej architekturze, zgodnie z podejściem biznesowym przyjętym przez Siemens PLM Software. Dzięki temu firmy mogą kontynuować korzystanie z już posiadanych rozwiązań lub instalować w pełni zintegrowany system cyfrowego wspomagania produkcji obsługujący całą fabrykę lub przedsiębiorstwo. W Tecnomatix 10 znacząco ulepszono intuicyjny interfejs użytkownika, który ułatwia podejmowanie trafnych decyzji na podstawie pełnego przekroju informacji prezentowanych w przejrzysty, zrozumiały i sprzyjający współpracy sposób.

Zwiększanie wydajności produkcji
Tecnomatix 10, podobnie jak poprzednie wersje pakietu, charakteryzuje się wysoką elastycznością, solidnością i funkcjonalnością. Oprócz ulepszonego interfejsu użytkownika w Tecnomatix 10 zastosowano szereg innych usprawnień, które pomagają opłacalnie racjonalizować wydajność produkcji w odpowiedzi na zmiany zachodzące w otoczeniu:

Zarządzanie cyklem życia produktu w produkcji. Integracja z oprogramowaniem Teamcenter® Siemens PLM Software (najpopularniejszym obecnie systemem do zarządzania cyklem życia produktów) zapewnia pojedyncze źródło informacji o produktach i procesach, co istotnie zwiększa wydajność pracy. Nowe możliwości Tecnomatix, takie jak wydajniejszy interfejs użytkownika, animowane instrukcje robocze 3D oraz połączenie z Teamcenter w hali produkcyjnej umożliwiające bezpośrednią komunikację ze sterownikami obrabiarek, zwiększają wygodę użytkowania, zapewniają bezpieczeństwo danych produkcyjnych oraz kontrolę nad zgodnością planu z produkcją. Większa dostępność własności intelektualnej firmy i inwestycji kapitałowych we właściwym kontekście sprzyja racjonalniejszemu wykorzystywaniu tych zasobów. Integracja Tecnomatix z Teamcenter pozwala na wykorzystywanie informacji na wszystkich etapach, od projektowania do produkcji, co prowadzi do podwyższenia jakości, ograniczenia odrzutów z produkcji, obniżenia kosztów i przyspieszenia wprowadzania produktów na rynek;
Efektywne planowanie. Tecnomatix pomaga firmom zracjonalizować planowanie produkcji nawet o 40 procent. Taką efektywność uzyskano dzięki synchronizacji etapów opracowywania produktów i procesów za pomocą ulepszonych narzędzi planowania, symulacji i współpracy. Użytkownicy posługujący się tymi zaawansowanymi narzędziami mogą planować, optymalizować i weryfikować procesy produkcyjne jeszcze przed uruchomieniem samej produkcji oraz zwiększać wydajność poprzez ponowne wykorzystanie wcześniej zweryfikowanych danych dotyczących produkcji i wiedzy o procesach;
Zoptymalizowane systemy. Optymalizacja odbywa się poprzez wirtualną walidację i wykrywanie potencjalnych błędów oraz analizę wpływu zmian na system produkcji przy jej uruchomieniu i późniejszym doskonaleniu. To proces ustawicznej racjonalizacji, który można realizować wirtualnie poprzez kompleksowe symulacje, walidacje i analizy. Wydajne funkcje wizualizacji 3D i symulacji w połączeniu z uproszczonym interfejsem użytkownika pozwalają podejmować bardziej racjonalne decyzje dotyczące optymalizacji systemów produkcji. To z kolei prowadzi do podwyższenia poziomu ufności przy definiowaniu operacji produkcyjnych oraz oszczędności wynikających z eliminowania nieproduktywnych czynności na hali produkcyjnej i skrócenia czasu do pełnego wdrożenia systemu produkcyjnego;
Sprawdzona walidacja. Ulepszony system walidacji pozwala na interakcje między wirtualnym modelem produkcji a rzeczywistym środowiskiem produkcyjnym w celu usuwania ewentualnych błędów oraz testowania operacji i układów logicznych sterujących ich przebiegiem. Tzw. wirtualne uruchamianie pozwala producentowi upewnić się, że wszystkie zaprojektowane przez niego systemy można zainstalować i od razu poprawnie wdrożyć;
Jakość cyklu życia produktu. W Tecnomatix 10 zachowano strategię integracji automatycznej kontroli jakości w całym procesie zarządzania cyklem życia produktu stosowaną przez Siemens PLM Software. Podejście to obowiązuje począwszy od etapu opracowania konstrukcji, gdzie solidnie opracowany projekt jest podstawą bardziej rentownych strategii produkcji, aż do samej produkcji, gdzie dbałość o jakość gwarantuje zgodność z zamierzeniami projektowymi. Najnowsze udoskonalenia Tecnomatix 10 w zakresie kontroli jakości umożliwiają producentom dokładną analizę procesu zapewnienia jakości, pozwalającą na budowę renomy firmy przekładającej się na jej wzrost w długim okresie.

Tecnomatix 10 jest już dostępny. Więcej informacji znajduje się na stronie www.siemens.com/plm/tecnomatix10

Źródło: Siemens PLM Software

 

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934