| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Firefox lub Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


W przygotowaniu

spóźniony, ale nadal aktualny numer 2(19) 2014 niebawem
w Archiwum...

Wydanie aktualne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Nowości
i zapowiedzi wydawnicze:

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum 


 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Środa, 8.06.2011 r.

„Jeśli stworzymy coś razem z nimi, to oni... już tam będą”. Warto rozmawiać o PLM...

We wtorek, 31 maja, w hotelu Intercontinental w Warszawie odbyło się forum Siemens PLM Connection 2011. Spotkanie to było poświęcone najważniejszym zagadnieniom biznesowym: Innowacji, Produktywności i Integracji. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o roli nowoczesnych technologii w realizacji inicjatyw biznesowych z zakresu tych zagadnień, we współczesnych przedsiębiorstwach

Już z powyższego łatwo wyciągnąć wniosek, iż nie była to „typowa” konferencja, typowe „forum” poświęcone szeroko rozumianym rozwiązaniom CAD/CAM/CAE, PDM i PLM, ukierunkowane na przedstawienie możliwości poszczególnych systemów. Specjaliści z Siemens Industry Software (polski organizator konferencji), postawili raczej na problemowe podejście do prezentowanych zagadnień i w taki też sposób dobrali tematykę kolejnych prezentacji. Trzeba powiedzieć, że ze znakomitym skutkiem.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie dr Witolda Jankowskiego z Harvard Business Review, który opowiedział o wyzwaniach stojących przed polskim przemysłem i przed przedsiębiorcami. Jaką strategię przyjąć? Jakie działania podejmować, aby odnieść sukces rynkowy? W jaki sposób przeprowadzać analizę, która wspomaga podejmowanie właściwych decyzji? To tylko niektóre poruszone zagadnienia. Szczególnie w pamięci zapadły słowa o tym, iż „nikt nie osiągnął wielkości, tnąc koszty”.

W dalszej części zaprezentowano portfolio rozwiązań firmy Siemens PLM Software, odpowiadających na zidentyfikowane na wstępie wyzwania. Do gustu mogła przypaść nietypowa konwencja, w jakiej prezentowano konkretne rozwiązania. W wystąpieniu „Mniej błędów, większe zyski” Rafała Żmijewskiego i dra Janusza Zawiły Niedźwieckiego, prezenterzy wcielili się w role osób decyzyjnych w przedsiębiorstwie produkcyjnym, przedstawiając nie tylko główne korzyści płynące z wdrożenia systemu PLM w firmie, lecz również najczęstsze obawy i pytania, jakie kadra zarządzająca stawia sobie zanim podejmie decyzję o inwestycji. Można było odnieść wrażenie, iż uczestniczy się w spektaklu, oglądając na własne oczy „case study” przedsiębiorstwa, dla którego rozwiązaniem nękających je problemów może być wdrożenie systemu PLM.

Prezentacja „Od dokumentacji papierowej do elektronicznej listy części” (w wykonaniu Krzysztofa Jąkalskiego i Tomasza Jęczarka) poruszała zagadnienie przenoszenia dokumentacji istniejącej na papierze lub kalkach kreślarskich do postaci cyfrowej. Problemy z wyszukiwaniem, nieautoryzowane zmiany czy podatność na zniszczenia, to tylko niektóre z problemów, jakie stoją przed firmami posługującymi się dokumentacją papierową. Tutaj uwaga na marginesie – zalanie, pożar itp. do nie jedyne „katastrofy”, które mogą spotkać papierowe archiwum z dokumentacją techniczną. Osobiście zetknąłem się z przypadkiem, kiedy to w segregatorach zawierających dokumentację projektową pewnych urządzeń, zalęgły się... myszy. Skutki ich „działalności” były opłakane. A ubezpieczenie nie obejmowało „gryzoni”...

Siemens PLM Software dysponuje narzędziami, które pozwalają stworzyć model cyfrowy na podstawie dokumentacji papierowej, a następnie go edytować i nim zarządzać. Prezentacja uzupełniona była stosownymi materiałami filmowymi. W końcu jeden obraz wart bywa więcej, niż tysiąc słów.

W prezentacji „ERP to za mało – zarządzanie wiedzą przez cały cykl życia produktu” (prowadzący Mariusz Zabielski i Katarzyna Andrzejuk) porównano sytuacje, gdy ograniczamy się tylko do systemów ERP, w opozycji do zarządzania wiedzą przez cały cykl życia produktu, co umożliwiają systemy PLM. Przedstawiono także praktyczny case study integracji systemu ERP z systemem PLM.

„Eksperymenty, które nie rujnują” – w tej prezentacji Rafał Żmijewski i Krzysztof Jąkalski omówili, w jaki sposób oprogramowanie do cyfrowych symulacji może pomóc zoptymalizować procesy produkcyjne. Przedstawiono również praktyczne przykłady zastosowania oprogramowania (Teamcenter i Tecnomatix).
Na zakończenie konferencji można było dowiedzieć się, jak zaplanować inwestycję PLM pod kątem finansowania przedsięwzięcia. Spotkanie uświetniło wystąpienie Leszka Kuzaja, który podzielił się z gośćmi swoimi doświadczeniami w sportach motoryzacyjnych. Co ciekawe, można było wskazać wiele analogii między prowadzeniem rajdowego samochodu w oparciu o „dokumentację” (itinerer, opis trasy itp.) przygotowaną przez pilota, a kierowaniem przedsiębiorstwem – zwłaszcza takim znajdującym się na przysłowiowym „zakręcie”.


Losowanie nagród i upominków wśród uczestników było akcentem miłym i znanym z wszystkich organizowanych przez Siemens PLM Software/Industry Software konferencji, kończącym wydarzenie.

Wywiad z dr Witoldem Jankowskim dostępny tutaj.
Prezentacje (w postaci plików pdf), a także relacja filmowa z Konferencji dostępne tutaj.

(ms)

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934