| www.swblog.pl & www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze 1-2/2015 | archiwum CADblog.pl |

Blog poświęcony systemowi SolidWorks 3D CAD,     
związany z czasopismem CADblog.pl 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
 maciej@cadblog.pl     
2015 rok VII
    

>> Strona główna | Wiadomości | SWblog | Strefa DraftSight | Ciekawe linki | Publikacje | CADblog | Archiwum CADblog.pl  | CAx Raport |
 


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne,
wydawnictwa...

• Podręcznik do SOLIDWORKS 2014

Modelowanie powierzchniowe | Narzędzia do form | Rendering
i wizualizacje...


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
HD dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już wkrótce dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwum



Numer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum


 


| << | < | strona 3 z 3 | > | >> | 2008 |
1 2 3 ...


Czwartek, 12.05.2011 r.

Zobaczyć to, co niewidoczne”. Korzyści z PDM?

Koncentracja na zysku z czasu potrzebnego na wypuszczenie produktu na rynek, opłacalność, oraz podniesienie jakości zmuszają ekipy projektowe na całym świecie do bliższej współpracy. Między innymi dlatego klienci SolidWorks wybierają oprogramowanie SolidWorks Enterprise PDM do zarządzania dużą ilością danych elektronicznych w swoich projektach inżynierskich

 

Opracowanie produktu nie jest przedsięwzięciem, którego dokonuje się w pojedynkę – powiedział Markus Neff, wiceprezydent zarządu zaopatrzenia firmy SWAROVSKI OPTIK, która niedawno zakupiła SolidWorks Enterprise PDM. – Musimy skoordynować działalność związaną z projektowaniem wśród wewnętrznych pracowników firmy, partnerów na świecie i sprzedawców. Musimy promować standaryzację produktu oraz ponowne użycie już zaaprobowanych projektów tak często, jak to możliwe. I nawet, gdy wymieniamy dane, musimy zadbać o to, aby wymiana ta była bezpieczna. Już teraz możemy zaobserwować skrócenie czasu potrzebnego na wypuszczenie produktu na rynek, zwiększoną produktywność oraz lepszą jakość dzięki wykorzystaniu SolidWorks Enterprise PDM – podsumowuje swoją wypowiedź Markus Neff.

Firma SWAROVSKI OPTIK, mająca siedzibę w Absam w austriackim Tyrolu, jest producentem wysokiej jakości lornetek, teleskopów, celowników optycznych, złączek do aparatów fotograficznych, statywów, oraz innych produktów. Firma twierdzi, że „pomaga klientom zobaczyć to, co niewidoczne”.

SolidWorks Enterprise PDM jest rozwiązaniem projektowo-inżynieryjnym, składającym się z centralnego, zindeksowanego składu danych projektowych oraz narzędzi służących do bezpiecznej ich wymiany. Wiele spośród czołowych organizacji zainwestowało w SolidWorks Enterprise PDM, aby zapewnić:

Opłacalne ponowne wykorzystanie projektów dzięki opcji zaawansowanego przeszukiwania setek typów plików, w tym w formatach: CAD, Microsoft oraz plikach graficznych; dla przykładu oddział firmy Oceaneering International, Inc.– Deepwater Technical Solutions – zredukował czas potrzebny na wypuszczenie produktu na rynek o 50 procent dzięki zwiększonemu ponownemu użyciu projektu, ściślejszej kontroli zmian, zautomatyzowanemu przepływowi pracy oraz znacznie ulepszonym możliwościom wyszukiwania projektów.

Automatyzację, dopasowanie procesów do indywidualnych potrzeb klienta, przepływu pracy i elektronicznych zestawień materiałowych;
Firma Tigercat Industries
znacznie zwiększyła swoją produktywność, oferując personelowi (w działach takich, jak: planowanie produkcji, montaż, sprzedaż oraz zakupy, publikacje techniczne) dostęp do bazy danych produktów, która zawiera dane oddziałów w Kanadzie i Szwecji.

Produktywność na większą skalędla dużych projektów;
F.L. Smidth& Co. A/S, wiodący producent urządzeń i wyposażenia cementowni, zainstalował 400 stanowisk licencyjnych SolidWorks EPDM, aby wesprzeć użytkowników SolidWorks na całym świecie. Czas wykonania projektu technicznego uległ skróceniu o 30 procent.

• Ulepszoną współpracę z biurami na całym świecie poprzez szybki, bezpieczny i zdalny dostęp dla partnerów zewnętrznych;
Firma Inertia Engineering + Design Inc.
wprowadziła internetową wersję oprogramowania SolidWorks Enterprise PDM, aby połączyć sześć jednostek pracujących nad ekologiczną ciężarówką kurierską, redukując w ten sposób czas dostawy o 30 do 40 procent.

Kontrolę zgodności poprzez automatyczny przepływ pracy, audyt oraz integrację z popularnymi narzędziami sprawozdawczości;
Taylor-Deal Aviation (TDA), LLC
- firma ta usprawniła proces zatwierdzania projektów poprzez wprowadzenie automatycznie generowanych e-maili i podpisów elektronicznych, które łączą zatwierdzenia bezpośrednio z treścią bloków tytułowych w rysunkach projektów. Do bloków tytułowych dodawane są podpisy zatwierdzające, które są modyfikowane na bieżąco po każdej rewizji.

Szybkie rozmieszczenie, w czasie krótszym niż 5 dni, dzięki programowi Quick Start
TDA zainstalowała oprogramowanie SolidWorks Enterprise PDM i podłączyła je do swojej platformy Microsoft SQL Server w ciągu kilku godzin – znacznie szybciej, niż miało to miejsce w przypadku innych systemów firmowych używanych przez personel. Łatwość wdrożenia i administracji są niezwykle istotne dla sukcesu małej, rozwijającej się firmy. TDA podkreśla kluczową rolę wyjątkowego interfejsu Windows Explorer w tym oprogramowaniu w zmniejszeniu zapotrzebowania na szkolenia oraz w uzyskiwaniu akceptacji użytkownika.

Źródło: DS SolidWorks Corp.

Więcej informacji można uzyskać z tzw. product data management whitepapers, dostępnych tutaj
Więcej informacji na temat możliwości PDM Enterprise – tutaj


Poniedziałek, 9.05.2011 r.

1115 koni mechanicznych! Czy Koenigsegg zaprojektowany w SolidWorks pobije Veyrona?

Czy dni panowania Bugatti są już policzone? Rękawice Veyronowi rzucili inżynierowie z Koenigsegga. Na salonie w Genewie szwedzka firma zaprezentowała swoje najnowsze dzieło – pojazd o nazwie Agera R. Do chwili obecnej światowy rekord ze zmierzoną prędkością maksymalną 431,072 km/h (267,856 mph) należy włańnie do Veyrona. Bugatti Veyron 16.4 Super Sport o mocy 1200 KM do 100 km/h rozpędza się w 2,2 sekundy, co jest także rekordem należącym do samochodu produkowanego seryjnie

Koenigsegg Agera R napędzany jest przez podwójnie doładowany silnik V8 o pojemności 5 litrów. Do baku wlać możemy zarówno benzynę, jak i bioetanol, który pozwala osiągnąć niebotyczne 1115 KM! Jednostka wytwarza 1200 Nm momentu obrotowego przy zasilaniu paliwem E85 (na benzynie nieco ponad 1000), który dostępny jest w zakresie od 2700 do 6150 obr./min. Napęd przenoszony jest na koła przez siedmiobiegową, dwusprzęgłową skrzynię biegów. Jednostka napędowa posiada sekwencyjny, wielopunktowy wtrysk paliwa. Ciśnienie doładowania turbo wynosi 1,4 bara. Wzorem samochodów wyczynowych, zastosowano tzw. suchą miskę olejową. Dwusprzęgłowa skrzynia biegów jest specjalnie zaprojektowana dla tego modelu. Prędkość maksymalna samochodu to 418 km/h.
Koenigsegg Agera R mierzy 4,29 m długości, 1,99 m szerokości i 1,12 m wysokości. Dzięki  zastosowaniu na dużą skalę włókna węglowego samochód waży jedynie 1330 kg, czyli mniej niż jego główni konkurenci. Agera R bazuje na Koenigseggu CC. Pojazd wyposażono w specjalnie zaprojektowane opony firmy Michelin. O odpowiednią siłę dociskową dba elektrohydrauliczny tylny spoiler (...)

Autor: Paweł Kęska, źródło: www.pswug.info

Pełny artykuł autorstwa Pawła Kęski na temat tego ciekawego samochodu, a także film prezentujący zarówno samochód, jak i osoby odpowiedzialne za projekt, można znaleźć na stronie Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks (link tutaj).


Czwartek, 14.04.2011 r.

Happy Modeling!

Dan Lavoie, znany Państwu zapewne chociażby za sprawą swoich tutoriali poświęconych modelowaniu powierzchniowemu sportowych bolidów (typu Audi A8, Gallardo itp.) w środowisku SolidWorks, wybrał już obiekt będący „tematem” kolejnego tutoriala...

Najwięcej głosów zyskał projekt myśliwca F-16. Innymi słowy, koniec ze „stąpaniem po ziemi”, sięgniemy teraz za jego sprawą znacznie wyżej. Ciekawe, jak ten specjalista i entuzjasta systemu SolidWorks poradzi sobie z takim wyzwaniem. I jeszcze jedno: czy tytuł jego wiadomości sugeruje (poprzez nawiązanie do życzeń świątecznych), że nowy tutorial będzie dostępny na Wielkanoc?

Więcej informacji tutaj: http://www.solidworksf16.com/

ms


Środa, 13.04.2011 r.

Webinaria SolidWorks PL: najbliższe pojutrze, 15 kwietnia!

Po dość długiej przerwie (od zeszłorocznych seminariów i targów), firma CADworks, VAR rozwiązań DS SolidWorks, startuje z nowym internetowym projektem

Ten certyfikowany dostawca oprogramowania SolidWorks zaprasza wszystkich użytkowników oprogramowania SolidWorks (i nie tylko!) na spotkania z cyklu Webinaria SolidWorks PL, podczas których Dział Techniczny firmy podzieli się swoją wiedzą z zakresu obsługi tego popularnego oprogramowania 3D CAD.
Spotkania przeznaczone są dla inżynierów i projektantów, a odbywać się będą „on-line” (jak na webinarium przystało), w każdy piątek miesiąca, poprzez platformę NetViewer. Osoby, które miały okazję brać udział w podobnych „sieciowych” wydarzeniach, organizowanych przez DS SolidWorks Corp. (poprzez platformę GoToMeeting), mogą na tej podstawie wyrobić sobie już wyobrażenie o formie i charakterze spotkań.

Udział w webinariach jest bezpłatny, wystarczy komputer z dostępem do Internetu oraz słuchawki lub głośniki, i wolny czas w godzinach 9:00 – 10:00 (w zależności od stopnia złożoności mogą trwać od 30 minut do całej godziny). Seminaria prowadzić będą m.in. Sylwester Blajer i Grzegorz Szcześniak.
Pod koniec każdego webinaru, organizatorzy będą oczekiwać na pytania i... opinie odnośnie samego webinarium.

Wstępne tematy i terminy najbliższych spotkań:

15.04.2011 –  Wiązania mechaniczne – zawias, limit kątowy i limit odległości
22.04.2011 – Podwójne wymiarowanie i konfiguracja wymiarów
29.04.2011 – Wiązania mechaniczne – koła zębate
06.05.2011 – SolidWorks Rx
13.05.2011 – Podstawowa analiza ruchu
20.05.2011 – Modelowanie wieloobiektowe elementów blaszanych
27.05.2011 – Konfiguracje części i złożeń

Możliwa jest zmiana tematu spotkania, na tydzień przed, zależna od sugestii uczestników. W sytuacjach losowych możliwe odwołanie webinaru lub zastąpienie go – wersją anglojęzyczną.

Aby zgłosić swój udział prosimy pisać na adres: cadworks@cadworks.pl lub zarejestrować się na stronie firmy CADWorks na Facebook’u: http://www.facebook.com/pages/CADWorks/

Źródło: www.cadworks.pl


Wtorek, 5.04.2011 r.

Rowery z SolidWorks: nie tylko Trek

Cane Creek jest uznanym producentem komponentów rowerowych, w tym: sterownic, widelców przednich, hamulców, amortyzatorów i wielu innych. Firma korzysta z SolidWorks w celu zapewnienia lepszej organizacji i zwiększenia wydajności w działach technicznych

W 2004 r. firma przygotowywała się do ambitnych planów rozwoju produktu. W tym celu Cane Creek obiektywnie oceniał narzędzia inżynierskie. Firma zaczęła używać SolidWorks, ponieważ okazało się, że program jest łatwiejszy w obsłudze i bardziej opłacalny, dodatkowo zawiera zintegrowane narzędzia do symulacji i jest preferowanym oprogramowaniem do projektowania dla wielu dostawców i klientów firmy (np. Trek Bicycle Corp., Cervelo Cycles itp.).
– SolidWorks spełnia wszystkie nasze wymagania i potrzeby w zakresie rozwoju – powiedział Joshua Coaplen z działu R&D. – Zadaniem naszego systemu CAD jest wsparcie projektów tak, by można było analizować i produkować części w sposób pozwalający na zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu wprowadzenia na rynek. SolidWorks pozwala nam osiągnąć to wszystko dzięki automatyzacji rozwoju produktu – dodaje.

Przykład? Powiedzmy, że firma chce znacznie obniżyć czas i koszty w rozwoju prototypu. Wykorzystując możliwości SolidWorks, takie jak np. analiza projektu, Cane Creek jest w stanie sprawdzić działanie podzespołów, zanim materiał zostanie poddany obróbce. – Dzięki prowadzeniu prac projektowych w SolidWorks, mamy o połowę mniejszą liczbę prototypów wymaganych dla każdej części, redukując tym samym koszty wykonywania form prototypowych – wyjaśnił Coaplen. – Całkowity wpływ tych czynników podniósł wydajność o 15%.
Oprogramowanie SolidWorks Simulation pozwala Cane Creek wizualizować odkształcenia i odpowiednio zmodyfikować projekty przed rozpoczęciem produkcji. Narzędzia konfiguracji SolidWorks pozwalają inżynierom tworzyć części o różnej wielkości na podstawie jednej bazy – wyjściowego modelu. Od chwili wprowadzenia SolidWorks, firma Cane Creek zwiększyła ofertę sterównic o 30 procent i rozszerzyła swoją linię produktów amortyzatorów o 100 procent.

– Osiągamy nasze cele wzrostu produktu m.in. dlatego, że SolidWorks pozwala nam skupić się dokładnie na projektach – powiedział Coaplen. – Nie jesteśmy zainteresowani ponoszeniem większego wysiłku, aby poznać oprogramowanie. Chcemy, aby nasze myśli skupiały się na produktach, które staramy się projektować, a nie narzędziach używanych do ich projektowania. (...)

Cane Creek nie poprzestanie na wykorzystywaniu tylko CAD 3D SolidWorks. Planuje także wykorzystać aplikację 3DVIA Composer do komunikacji, choćby po to, aby szybko tworzyć animowane, interaktywne instrukcje obsługi produktów, umieszczane w sieci Web. Interaktywne podręczniki zastąpią obecne papierowe instrukcje, co powinno wpłynąć na większe zadowolenie klienta i ograniczyć chociażby... wsparcie telefoniczne.

Źródło: www.pswug.info


Środa, 30.03.2011 r.

SolidWorks 2011 SP3.0 dostępny do pobrania

Użytkownicy posiadający ważną usługę subskrypcji mogą pobrać wersję SolidWorks 2011 SP3.0

Najnowsza poprawka możliwa jest do pobrania ze strony SolidWorks po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal (link tutaj) lub bezpośrednio po uruchomieniu programu za pomocą menedżera instalacji.

Źródło: www.pswug.info


Piątek, 11.03.2011 r.

Okulary bez okulisty

Brytyjska firma projektuje regulowane okulary, które mają rozwiązywać problemy z widzeniem bez konieczności wizyty u okulisty. Mają być przeznaczone na rynki krajów rozwijających się, a w zasadzie – dla ludności krajów trzeciego świata...

Łatwe do skorygowania problemy ze wzrokiem codziennie popychają mnóstwo ludzi do biedy w krajach, w których na każdy milion mieszkańców przypada tylko jeden okulista. Brytyjska firma Adlens próbuje sprostać tej potrzebie za pomocą niedrogich, regulowanych okularów, korygujących 80 procent problemów refrakcji oka.
Używając oprogramowania SolidWorks, firma Adlens stworzyła soczewki warstwowe, pozwalające dobrać odpowiednie okulary bez pomocy optyka, optometrysty czy oftalmologa. Z pomocą wykwalifikowanej osoby (na przykład lokalnego pracownika służby zdrowia), regulowane okulary Adlens dostosowują się za pomocą przesuwanego pokrętła do korekty krótkowzroczności, dalekowzroczności i presbiopii (utraty zdolności akomodacyjnej oka). Dla osób, które nigdy nie będą mogły pójść do okulisty, okulary regulowane Adlens są nową szansą na produktywne życie.
Na świecie są setki milionów ludzi, którym para okularów wystarczy, aby byli samodzielni – powiedział Sjoerd Hannema CEO Adlens. – W ramach programu „Vision for a Nation” pracujemy nad zwiększeniem świadomości na temat wpływu, jaki wada wzroku może mieć na edukację i jakość życia człowieka. Nasz produkt rozwiązanie jest rozwiązaniem wielu problemów ze wzrokiem z pomocą infrastruktury dostępnej w krajach rozwijających się.

Firma Adlens skorzystała z pomocy SolidWorks, aby zaprojektować czterowarstwowe, poliwęglanowe soczewki do okularów. Dwie usztywnione soczewki otaczają szczelinę z elastyczną trzecią soczewką, zawierającą olejek. Pokrętła na oprawkach okularów pompują przezroczysty olejek do lub z soczewek, gdzie środkowa powłoka wygina się, aby zapewnić potrzebną moc optyczną. Następnie wystarczy usunąć lewarki i regulowane pokrętła, aby zablokować okulary w odpowiedniej pozycji.
Prawdziwym wyzwaniem było stworzenie mechanizmu wystarczająco delikatnego do drobnych regulacji, ale odpowiednio silnego, by przetrwać upał, kurz i transport na długie dystanse – powiedział projektant produktów Adlens, Alex Edginton. (...)
Strukturalna integralność i wytrzymałość są dla nas istotnymi czynnikami. Ruanda, gdzie pracujemy z Ministerstwem Zdrowia nad zapewnieniem naszych produktów, posiada szeroki zakres warunków środowiska. Soczewki i mechanizmy regulujące są zaprojektowane i przetestowane, aby radzić sobie z najtrudniejszymi warunkami, jakimi są poddawane – dodał. – SolidWorks pozwolił nam stworzyć nowe projekty w szybki i łatwy sposób. Użyliśmy danych 3D, aby wizualizować pomysły, tworzyć szybkie prototypy i produkować skończone komponenty; SolidWorks był szczególnie pomocny w rozumieniu interakcji każdego komponentu produktu. W przypadku okularów z regulowanymi soczewkami, uszczelkami i mechanizmami, które składają się na kompleksowe, precyzyjne komponenty, ich optymalne dopasowanie było niezwykle istotne.

Ruanda jest typowym krajem Afryki Subsaharyjskiej z dosłownie garstką okulistów na cały kraj. Zwykle pracują oni w stolicach, najczęściej lecząc osoby dobrze sytuowane, pozostawiając biedniejszych i zamieszkujących tereny wiejskie obywateli samym sobie. (...)

Źródło: DS SolidWorks


Piątek, 4.03.2011 r.

Sustainability: najlepszy w dziedzinie pro-ekologii

Oprogramowanie SolidWorks Sustainability, które umożliwia projektantom i inżynierom kontrolę i ograniczanie w łatwy sposób wpływu ich produktów na środowisko, otrzymało po raz pierwszy wyróżnienie Best New Green Product Innovation podczas międzynarodowej ceremonii GREEN AWARDS™ 2010 w Londynie

Nagrody przyznawane przez brytyjskie towarzystwo Royal Society of Arts są wyrazem uznania za kreatywność, która wspiera korporacyjną i społeczną odpowiedzialność, zrównoważony rozwój i najlepsze etyczne zachowania. Nagroda Najlepsza innowacja w dziedzinie nowego produktu pro-ekologicznego (Best Green New Product Innovation) jest nową kategorią.

Ta propozycja najbardziej przypadła nam do gustu – powiedzieli jurorzy, którzy są uznanymi profesjonalistami z dziedzin komunikacji, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. – Oprogramowanie (SolidWorks Sustainability) ma potencjał, aby zrewolucjonizować sposób projektowania produktów. Poprzez włączenie myślenia o cyklu życia do procesu projektowania oprogramowanie SolidWorks (Sustainability) pomaga projektantom obniżyć wpływ ich produktów na środowisko już na etapie projektowania. Dzięki współpracy z niezależną organizacją PE International, która zapewnia bazę danych cyklu życia produktu (Life Cycle Inventory), produkt jest skuteczny i niezawodny. Jest to narzędzie, w które powinien być wyposażony każdy projektant”.

Jaki jest Twój ślad ekologiczny?
W pełni zintegrowane z oprogramowaniem CAD firmy SolidWorks, oprogramowanie SolidWorks Sustainability wprowadza potężne narzędzia oparte na ocenie cyklu życia (Life Cycle Assessment, LCA), które mierzą wpływ na emisję dwutlenku węgla, zużycie energii, powietrze i wodę w całym cyklu życia produktu, obejmujące wybór materiałów, produkcję, eksploatację i wreszcie koniec eksploatacji, „życia” produktu.  Firma DS SolidWorks opracowała oprogramowanie Sustainability we współpracy z organizacją PE International, ekspertami o uznanej renomie w dziedzinie ekologicznej oceny cyklu życia, których pionierskie oprogramowanie GaBi jest wiodącym na świecie produktem z zakresu LCA. Oprogramowanie SolidWorks Sustainability zawiera modele procesów i bazy danych oceny cyklu życia wykorzystywane w oprogramowaniu GaBi, aby przy użyciu wysokiej jakości naukowych danych, oceniać wpływ na środowisko.

Narzędzie wyboru materiałów udostępnione w oprogramowaniu SolidWorks Sustainability zapewnia natychmiastową informację zwrotną, pomagając projektantom produktów wybrać najbardziej ekologiczne materiały dla danego projektu. Dzięki możliwości wygenerowania raportu za pomocą jednego kliknięcia, uzyskane wyniki można w łatwy sposób przekazać innym pracownikom w firmie.

– Jesteśmy wdzięczni za to wyróżnienie – powiedział Asheen Phansley, kierownik produktu ds zrównoważonego rozwoju w firmie DS SolidWorks. – Konsumenci coraz częściej poszukują bardziej ekologicznych produktów, a projektanci mają ogromny wpływ na środowisko, ponieważ tworzą produkty, których codziennie używamy. Dlatego stworzyliśmy narzędzie, dzięki któremu zrównoważone projektowanie jest łatwe, dostępne, przyjemne i daje wielkie możliwości. Nasze prace zmierzają do tego, aby pewnego dnia każde projektowanie było projektowaniem zrównoważonym, tą drogą prowadzimy naszych zapalonych klientów.

Źródło: DS SolidWorks


Środa, 23.02.2011 r.

Pożegnanie wersji beta!

Dzisiaj otrzymałem oficjalną informację, iż DraftSight, bezpłatny CAD 2D Dassault Systemes, jest już dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Istotnie, odwiedziny na stronie pobrań DraftSighta zaskakują pozytywnie: ostateczna wersja dla Windows jest już dostępna (spodziewałem się jej najwcześniej w marcu/kwietniu br.), a użytkownicy Mac OS mogą wypróbować wersję beta, ale przeznaczoną dla ich systemu...

Do chwili obecnej ponad 400 000 użytkowników pobrało DraftSight (podczas konferencji SolidWorks World 2011 mowa była o 300 000 pobrań, także tempo przyrostu jest imponujące). W porównaniu z udostępnioną w czerwcu 2010 wersją beta, ogólnodostępna wersja pod Windows zawiera wiele kluczowych ulepszeń i aktualizacji podjętych w oparciu o opinie użytkowników. DraftSight jest dostępny do pobrania na stronie http://www.draftsight.com.

DraftSight umożliwia użytkownikom tworzenie, edycję i przeglądanie plików DWG. Czas pobierania DraftSight trwa jedynie kilka minut (wersja instalacyjna programu waży ok. 55 MB), a program może być użytkowany w różnych środowiskach operacyjnych, takich jak Windows XP, Windows Vista, Windows 7 i Mac OS (w wersji beta). W połączeniu z DraftSight, Dassault Systèmes utworzył w sieci miejsce dla otwartej społeczności internetowej, w którym użytkownicy mogą korzystać z zasobów na potrzebę pomocy i szkoleń, ze środowiskiem do interaktywnego użytkowania, zadawania pytań i dzielenia się swoimi opiniami. Społeczność DraftSight jest jedną z pierwszych sieci społecznych zaprojektowanych przez inżynierów dla inżynierów, projektantów i architektów. W oparciu o uzyskane od społeczności opinie klientów, w ogólnodostępnej wersji DraftSight pod Windows dokonano wielu ulepszeń i aktualizacji.
Społeczność DraftSight opiera się na internetowej współpracy Dassault Systèmes ze SwYm na innowacyjnej platformie społecznej. Środowiska społecznościowe SwYm dysponują najlepszymi właściwościami Web 2.0, takimi jak: bogate profile, blogi, mikroblogi, „iQuestions”, wiki, miejsce do wymiany plików medialnych (dane, audio, video, a nawet 3D), aktualizacje statusu i wiele więcej, a wszystko to w jednolitym układzie, który ułatwia i przyspiesza kontakt między użytkownikami.
Od chwili udostępnienia w czerwcu 2010, DraftSight cieszył się olbrzymią popularnością wśród specjalistów CAD i inżynierów. Produktowi poświęcono wiele ciężkiej pracy – dotyczy to również wielu ulepszeń, które wprowadzono w fazie beta – powiedział Aaron Kelly, senior director DraftSight Dassault Systèmes. – Wielki odzew użytkowników umożliwił nam identyfikację obszarów wymagających zdecydowanego ulepszenia. W ten sposób zoptymalizowaliśmy ogólnodostępną wersję pod Windows, poprawiając działanie i obsługę DraftSight. Ważne jest, aby nasi użytkownicy stale byli świadomi, czego oczekują od tego produktu, ponieważ będziemy w dalszym ciągu rozwijać DraftSight – dodaje (rozmowa z Aaronem już wkrótce na Swblog.pl).

Oto przykłady niektórych aktualizacji:
• Obsługa API (uwaga: odpłatna!) – umożliwia klientom pisanie dodatkowych programów dla DraftSight w C++ i innych obsługiwanych językach programowania;
• Lokalizacja plików pomocy – teraz dostępna dla użytkowników w różnych językach (angielskim, niemieckim, francuskim, japońskim, chińskim prostym i tradycyjnym, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, tureckim, koreańskim, polskim, rosyjskim, czeskim);
• Command Variables Enhancement – umożliwia użytkownikom tworzenie i zmianę zmiennych bezpośrednio z wiersza poleceń.

Użytkownicy DraftSight mają do wyboru szereg opcji pomocy, włącznie z bezpłatną opcją Community Support, jak również z płatnymi usługami (premium) wsparcia technicznego drogą telefoniczną i elektroniczną, network-licensingu i dostępu do API DraftSight. Zaprojektowana specjalnie dla nauczycieli usługa Education Premium Service zawiera pakiet „Classroom and Campus” z programami nauki, network-licensingiem i wsparciem technicznym drogą telefoniczną i mailową.
– Jako wykładowca zawsze starałem się zapewniać swoim studentom dostęp do narzędzi umożliwiających im samodzielną pracę i odnoszenie sukcesów – mówi Thomas Mewerter, wykładowca projektowania na uniwersytecie South Central Louisiana Technical College. – Kompatybilna struktura DraftSight i jego możliwość obsługi plików DWG daje studentom poczucie wolności dzięki możliwości bezpłatnego pobrania produktu i kontynuowania pracy poza drzwiami klasy.

Więcej informacji można uzyskać na stronie http://www.draftsight.com, a także na Facebooku i Twitterze.

Źródło: DS SolidWorks


Wtorek, 22.02.2011 r.

Milion edukacyjnych licencji SolidWorks

17 lutego br. DS SolidWorks Corp. ogłosiła, że instytucje edukacyjne zakupiły milion licencji na oprogramowanie projektowe SolidWorks. Wiele milionów studentów w tych instytucjach wzbogaciło swe studia naukowe, techniczne, inżynieryjne i matematyczne, a także rozpoczęło błyskotliwe kariery w branży projektowania i inżynieryjnej

Lista znamienitych instytucji korzystających z oprogramowania SolidWorks obejmuje organizacje ze wszystkich kontynentów, takie jak na przykład: MIT (USA), Indian Institute of Technology Delhi (Indie), Politecnico di Torino (Włochy), Tokyo Metropolitan Rokugou Technical High School (Japonia), Universidad del Valle de Mexico (Meksyk), University of Cambridge (Wielka Brytania), RENATESENTERET(Norwegia), Tsinghua University (Chiny), University of Manitoba (Kanada), University of South Australia (Australia), The University of Applied Sciences Stralsund (Niemcy) oraz Lycée Technique Privé Saint Etienne (Francja).

Chcemy, aby nasi studenci poznawali i stosowali naukę i inżynierię, a nie musieli zmagać się z niepotrzebnie skomplikowanym oprogramowaniem – mówi profesor inżynierii przemysłowej, dr Andrés-Amador García Granada z politechniki IQS-URL w Barcelonie. – SolidWorks daje studentom wszelkie możliwości potrzebne w zawodzie inżyniera – włącznie z unikalnym, zintegrowanym oprogramowaniem Simulation, które wykorzystujemy w uczeniu rozwiązywania problemów statycznych, dynamicznych, termicznych, elastyczności i dynamiki płynów – w najbardziej intuicyjnym pakiecie dostępnym na rynku. Dzięki temu studenci zaczynają uczyć się wcześniej, uczą się więcej w danym okresie czasu i kończą szkołę lepiej przygotowani do kariery. 70 ze 150 studentów uczelni IQS uzyskało świadectwa Certified SolidWorks Associate (CSWA), jako ogólny wymóg dla rozpoczęcia pracy nad projektem przemysłowym na ostatnim roku studiów – dodaje.

Wielu studentów łączy naukę ze współzawodnictwem. – SolidWorks pomaga nam stale udoskonalać konstrukcję naszego robota „Thunderstruck” w konkursie Battlebots IQ, łączącą w najlepszy sposób ofensywność, defensywność, ciężar, wytrzymałość i zdolności destrukcyjne – mówi Senai Andai (lat 20), student młodszego rocznika inżynierii mechanicznej w University of Texas w Arlington (UTA). – Zintegrowane oprogramowanie SolidWorks Simulation i intuicyjny interfejs użytkownika pomaga nam stosować teorię z sal wykładowych w praktycznym projekcie, produkcji i „próbach terenowych”. Jest to nieocenione przygotowanie do przyszłego zawodu inżyniera.

DS SolidWorks uzupełnia swoje oprogramowanie bogatymi zasobami edukacyjnymi, obejmującymi:

• Samouczki z robotyki, które wprowadzają podstawowe koncepcje projektowania robotów od pierwszej części, aż do kompletnego złożenia (link tutaj);
Blog nauczycieli SolidWorks dla nauczycieli wszelkich stopni, którzy wykorzystują oprogramowanie SolidWorks do instruktażu projektowania i inżynierii (link tutaj);
Dostęp do oprogramowania SolidWorks w dowolnym czasie i dowolnym miejscu, włącznie z komputerami domowymi i laptopami studentów;
Możliwości współzawodnictwa w wyścigach podobnych do Formuły 1, robotyce, samochodów solarnych i wiele innych (link tutaj);
Instruktaż z dziedziny projektowania według zasad zrównoważonego rozwoju, która nabiera coraz większego znaczenia wśród projektantów i inżynierów (link tutaj);
Certyfikacja poświadczająca posiadanie podstaw z dziedziny projektowania bryłowego przed pierwszymi pracodawcami...

– Nasze oprogramowanie jest naszpikowane wszelkimi zaawansowanymi możliwościami wykorzystywanymi przez zawodowych inżynierów – mówi Marie Planchard, dyrektor ds. światowych rynków edukacyjnych w DS SolidWorks. – Jesteśmy przekonani, że ważne jest, aby studenci mieli łatwy dostęp do takich możliwości, co umożliwi im rozpoczęcie stażu i pierwszej pracy z pewnym poziomem doświadczenia – dodała.

Wkład firmy DS SolidWorks w edukację inżynieryjną obejmuje również długą listę projektów sponsorskich. Jednym z beneficjentów jest Assabet Valley Regional Technical High School (Massachusetts), której poświęcony był ostatni odcinek internetowego reality show DS SolidWorks Let’s Go Design. Studenci przygotowują się do współzawodnictwa w National Robotics League z wykorzystaniem robotów, które nie tylko zaprojektowali i zmontowali, ale również wykonali ich składowe części.

Źródło: DS SolidWorks

| czytaj także o nowej stronie z darmowymi tutorialami SolidWorks |


Poniedziałek, 21.02.2011 r.

Nowe tutoriale SolidWorks

Na oficjalnym blogu SolidWorks, z dniem 16 lutego br. Marie Planchard (dyrektor ds. światowych rynków edukacyjnych w DS SolidWorks) poinformowała o udostępnieniu nowej podstrony oferującej dostęp do licznych, pogrupowanych tematycznie tutoriali, ułatwiających pracę z SolidWorks. Kopalnia wiedzy dla osób pragnących poznać ten program od podstaw, lub też zwiększyć swoje umiejętności posługiwania się nim...

– Jedną z rzeczy, które uświadomiłam sobie będąc jeszcze nauczycielką w colleg'u, jest fakt, iż ludzie uczą się na wiele różnych sposobów; prawdopodobnie lubią Państwo czytać, oglądać materiały wideo i „poruszać” się krok po kroku za tutorialami/samouczkami zaimplementowanymi do SolidWorks i SolidWorks Simulations. Aby pomóc tym z Państwa, którzy lubią przebierać wśród wielu materiałów o charakterze edukacyjnym i szkoleniowym, przygotowaliśmy nową podstronę poświęconą tutorialom, w ramach naszego portalu www.solidworks.com – napisała m.in. Marie Planchard.

I tak nowi (początkujący) użytkownicy mogą skorzystać z 34 (!) wideo tutoriali dostępnych w dziale Getting Started with SolidWorks and the Engineering Design Process. Poznają tutaj m.in. zasady posługiwania się interfejsem użytkownika, korzystania z zasobów dostępnych z programem, tworzenia części i złożeń, rysowania szkiców 2D, prostymi analizami z wykorzystaniem modułu Simulation i Sustainability. Dostępne są także pliki ćwiczeń, pozwalające na weryfikację tego, czego zdążyli (lub nie) się nauczyć.

Ponad 20 materiałów filmowych (dostępnych także na YouTube i blogach związanych z SolidWorks) opisuje z kolei proces projektowania komponentów wyścigowego bolidu, projektowanego przez studentów z uniwersytetu Wisconsin skupionych w Formula SAE Racing Team.

Na stronie znaleźć można także linki prowadzące do blogu dla osób zajmujących się zawodowo szkoleniami z SolidWorks (the SolidWorks Teacher Blog on Art and Engineering). Tutorial poświęcony modułowi Sustainability (do tzw. projektowania zrównoważonego, przyjaznego dla środowiska) w 10 lekcjach opisuje pełne możliwości drzemiące w tym dodatku do SolidWorks (http://blogs.solidworks.com/teacher/2010/07/solidworks-tutorial-sustainability-material-choice-and-sustainable-redesign.html)

A tutoriale dotyczące... klocków Lego (!) i robotów mogą okazać się znakomitym źródłem inspiracji do ćwiczeń i zabaw nie tylko ze studentami, ale także – własnymi dziećmi.

Wreszcie na dole strony można znaleźć serie tutoriali opublikowanych w postaci plików pdf.

Zachęcam do skorzystania, a w miarę skromnych możliwości postaram się o spolszczenie przynajmniej niektórych z nich. Może tego poświęconego projektowi turbiny wiatrowej przeznaczonej do... ładowania baterii telefonów komórkowych?

ms

Źródło: http://blogs.solidworks.com/solidworksblog/


Czwartek, 27.01.2011 r.

SolidWorks World 2011

...to nie tylko jedna z największych konferencji, jedno z największych odbywających się corocznie spotkań użytkowników systemu CAD, ale także – źródło informacji o tym, czego nowego należy spodziewać się w kolejnej odsłonie SolidWorks. Czy tym razem będzie „rewolucja” związana z wersją 2012? I tak, i nie...

Wszystko zależy od obszaru naszego zainteresowania. O ile sam 3D CAD SolidWorks 2012 nie będzie różnił się istotnie od wersji 2011 (poza wprowadzeniem ulepszeń postulowanych przez użytkowników – słynna lista „Top Ten”, nie doczekamy się np. nowych rozwiązań, funkcjonalności związanych z modelowaniem), o tyle rewolucją może być fakt wejścia DS SolidWorks w zupełnie nową branżę – poprzez zaoferowanie nowej aplikacji, opartej o platformę V6, pracującej on-line, a pod wiele mówiącą nazwą SolidWorks Live Building. Na razie to wszystko, relację z pierwszych dwóch dni można znaleźć tutaj, a więcej szczegółów – m.in. na blogu Deelipa Menezesa (www.deelip.com).

ms


Środa, 19.01.2011 r.

InspectionXpert certyfikowanym „Złotym Produktem SolidWorks”

Extensible CAD Technologies LLC, dostawca rozwiązań zwiększających możliwości systemów CAD i PLM poinformował wczoraj o fakcie przyznania przez DS SolidWorks Corp. jednemu z jego produktów – aplikacji InspectionXpert – statusu certyfikowanego złotego produktu. Dzięki temu InspectionXpert w wersji dla SolidWorks stał się zarazem pierwszym złotym produktem partnerskim z obszaru analiz jakości dokumentacji, w pełni zintegrowanym ze środowiskiem SW

Departamenty i wydziały inżynierii i kontroli jakości wielu firm używają tej interesującej aplikacji do zautomatyzowanego wydobywania istotnych wymiarów i danych inspekcyjnych bezpośrednio z dokumentacji opracowanej w SolidWorks, czy też wręcz z rysunków formatu SW. Dodatkowo aplikacja pozwala na łatwe generowanie rysunków inspekcyjnych i kontrolnych, a także – na ich eksport do odpowiednich formularzy kontroli jakości. To pozwala wyeliminować wiele procesów wykonywanych do tej pory manualnie, co w praktyce przekłada się na ograniczenie ilości błędów i oszczędność czasu dochodzącą do 97% w przypadku przygotowywania dokumentacji inspekcyjnej na różnych etapach procesów produkcyjnych.

Źródło: http://www.extensiblecad.com/


Środa, 19.01.2011 r.

SolidWorks na Politechnice...

...Białostockiej. Właśnie takie oprogramowanie – w liczbie 200 licencji SolidWorks Education Edition – zainstalowano w celu kształcenia studentów wydziałów mechanicznych

Jednym z głównych celów nowoczesnej edukacji CAx jest nauka możliwości i metodologii parametrycznego modelowania. W duchu tej idei Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej postanowił wdrożyć 200 licencji SolidWorks Education oraz 500 licencji SolidWorks Student Access. Wydział Mechaniczny został założony w 1949 roku i jest jednym z dwóch najstarszych wydziałów Politechniki Białostockiej. Od tamtej pory ponad 7300 studentów stało się jego absolwentami.

– Obecnie, modelowanie 3D jest standardem w projektowaniu mechanicznym i powinno być częścią każdej nowoczesnej koncepcji kształcenia na uczelniach technicznych. Decyzja o wdrożeniu SolidWorks była następstwem tego rozumowania – powiedział dr. Andrzej Łukaszewicz, wykładowca na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. – Naszym celem jest dostarczenie studentom możliwie najlepszych kwalifikacji na przyszłość. Dzięki SolidWorks oferujemy naszym studentom dostęp do powszechnie wykorzystywanego oprogramowania, z którym zetkną się z pewnością w przyszłej pracy zawodowej.

Poza wszechstronnym zastosowaniem oraz dobrym stosunkiem ceny do wydajności oprogramowania SolidWorks, dostępność polskiej wersji językowej stanowiła również jedno z głównych kryteriów wyboru dla uczelni. Ponadto, studenci mogą wykorzystywać biblioteki typowych części i modeli 3D wiodących producentów dostępne dzięki SolidWorks.

– Jesteśmy zaszczyceni, że nasz system CAD oraz oprogramowanie do symulacji jest stosowane na renomowanej Politechnice Białostockiej – wyjaśnia Joseph Wilkie, menedżer do spraw edukacji w DS SolidWorks. – Imponujące modele 3D stworzone przez studentów odzwierciedlają wysoki poziom umiejętności wykorzystania narzędzi SolidWorks, a także świadczą o nowoczesnym podejściu do nauczania na Politechnice Białostockiej. Oprogramowanie SolidWorks wspiera studentów chętnych do osiągnięcia wysokiego poziomu wykształcenia.

Wdrożenie, szkolenie i wsparcie techniczne zostało dostarczone przez CNS Solutions, autoryzowanego resellera SolidWorks.

Źródło: DS SolidWorks Corp.


Czwartek, 16.12.2010 r.

Zabawki i gry pomagają w wykształceniu umiejętności inżynieryjnych na całe życie

Dzieci uwielbiają klocki LEGO®, ale czy zabawa kolorowymi klockami może wychować nowe pokolenie inżynierów? DS SolidWorks stanowczo twierdzi, że tak...

Zbudowanie nawet najprostszej konstrukcji od zera wprowadza dzieci w arkana geometrii oraz fizyki stosowanej – to słowa Marie Planchard, dyrektor ds. światowych rynków edukacyjnych w DS SolidWorks. – Dzięki temu matematyka i technika są nie tylko poznawane, ale mogą też stać się życiową pasją. Gdy geometria i fizyka decydują o powodzeniu lub niepowodzeniu projektu – bez względu na to, czy jest to samochodzik z klocków LEGO, robot czy też autonomiczny pojazd podwodny – nagle matematyka i technika stają się czymś więcej niż problemem na kartce papieru – to klucze do królestwa. Inżynierowie posługują się takimi metodami myślenia na co dzień – dodaje.

Między innymi z tego właśnie powodu firma DS SolidWorks wprowadza dzisiaj dwa nowe bezpłatne programy samouczków do tworzenia samochodzików LEGO i skomplikowanych robotów przy użyciu oprogramowania CAD SolidWorks. Samouczki zawierają kilkanaście lekcji, filmów wideo i modeli części do pobrania. Poziomy projektów zakresem obejmują szkołę podstawową i średnią. Zawierają one jasne instrukcje – odpowiednie także dla osób nie posiadających wcześniejszego doświadczenia z SolidWorks.
Podczas nauki podstaw fizyki i inżynierii, uczniowie zdobywają jednocześnie doświadczenie w pracy z jednym z najczęściej wykorzystywanych na świecie systemów do projektowania 3D. Lekcje stają się stopniowo coraz bardziej skomplikowane i wprowadzają bardziej zaawansowane zasady matematyczne i fizyczne przy użyciu zintegrowanych możliwości oprogramowania SolidWorks, takich jak np. symulacje. Uczniowie angażują się w zajęcia jak w gry komputerowe, ale tym razem jednocześnie zdobywają cenne umiejętności i wiedzę, a przy tym – poczucie osiągnięcia celów.

Wiele dowiedzieliśmy się o stylach i metodach uczenia się w ostatnich dekadach – mówi Marie Planchard. – Pomimo, że niektórzy uczniowie potrafią opanować matematykę i technikę na poziomie abstrakcyjnym, świat pełen jest inteligentnych ludzi, którzy muszą zrobić, dotknąć i wykonać pewne rzeczy samodzielnie, wszystko jedno, czy na ekranie SolidWorks, czy też we własnym garażu. Tak w szkole, jak i w społeczeństwie odeszliśmy od faktycznego wykonywania rzeczy. Jeśli jednak pozwolimy na to uczniom i kiedy dodamy element pracy zespołowej oraz współzawodnictwa, to wtedy połkną oni haczyk...

Zespół Marie Planchard, biorący udział w inauguracyjnym Amerykańskim Festiwalu Nauki i Inżynierii (vide film), który odbył się niedawno w Waszyngtonie. jest doskonałym przykładem powyższego przesłania. Dzięki pomocy partnera SolidWorks, firmy STEM Academy, tysiące studentów ścigało się dragsterami i budowało własne materiały sprężyste (vide wpisy na blogu Marie Planchard).

Festiwal obejmował tydzień zajęć dla uczniów, takich jak Festyn Nauki w Białym Domu, gdzie uczniowie z gimnazjów i szkół średnich z całego kraju prezentowali nagrodzone projekty. – To właśnie podczas takich wysiłków objawiają się talenty i pasje. Tak rodzą się przyszli naukowcy, inżynierowie, wynalazcy i przedsiębiorcy – zauważył Prezydent Obama.

Konkursy LEGO i nie tylko
Firma DS SolidWorks dostarczyła prawie milion licencji edukacyjnych oprogramowania i sponsoruje szeroką gamę działań uczniowskich, takich jak np.:
• Concrete Canoekonkurs dla studentów techników budowlanych, polegający na zaprojektowaniu statku, jego wykonaniu i udziału w wyścigu. Często wymaga to wykonania analiz naprężeń i przepływów w oprogramowaniu SolidWorks Simulation. Sponsorem jest Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa (ASCE);
• Solar Splash – studenci projektują i budują łodzie napędzane energią słoneczną i biorą udział w wyścigu. Szczególnie przydatne jest tu oprogramowanie SolidWorks Sustainability;
• Structural Steel Bridge – konkurs inżynierii konstrukcyjnej, wymagający zaprojektowania, zbudowania i analizy mostu stalowego – oczywiście w odpowiedniej skali. Studenci są oceniani za czas skonstruowania, sztywność, lekkość, ekonomikę, estetykę oraz skuteczność. Sponsorem jest Amerykański Instytut Konstrukcji Stalowych (AISC);
• Unmanned Systems – uczniowie gimnazjów i szkół średnich tworzą autonomiczne pojazdy bezzałogowe poruszające się po lądzie i morzu. Ten multidyscyplinarny konkurs obejmuje wszystkie dziedziny symulacji i uwzględnia układy elektroniczne oraz mechaniczne, a także oprogramowanie. Sponsorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Pojazdów Bezzałogowych (AUVI) oraz Centrum Zaawansowanych Technologii Morskich (MATE);
• Vehicle Racing – uczniowie gimnazjów i szkół średnich projektują i budują samochody wyścigowe i hybrydowe, statki powietrzne, skutery śnieżne i pojazdy terenowe, a następnie biorą udział w wyścigach. Sponsorem jest Stowarzyszenie Inżynierów Motoryzacji (SAE);
• FIRST Robotics – konkurs robotyki dla uczniów szkół średnich. Uczniowie projektują, budują i testują roboty. Ideę tego konkursu zapoczątkował wynalazca Dean Kamen, aby zmotywować młodych ludzi do czynnego zainteresowania się nauką i techniką;
FIRST LEGO League – ni etyle konkurs, co raczej program edukacyjny z dziedziny robotyki dla uczniów w wieku od 9 do 16 lat (od 9 do 14 w USA i Kanadzie);
• MIT Lemelson InvenTeams InvenTeams to zespoły uczniów szkół średnich, nauczycieli i mentorów, które otrzymują granty w wysokości do 10 000 USD na wynalezienie technicznych rozwiązań rzeczywistych problemów;

Praktyczne działania pielęgnują rzeczywiste, życiowe umiejętności, jakie będą potrzebne studentom w ich karierach – mówi Marie Planchard. – Bez względu na to, czy zostaniesz inżynierem, cukiernikiem, czy sędzią, potrzebujesz podstawowych umiejętności naukowych i matematycznych, przynajmniej do czasu podjęcia ostatecznej decyzji o wyborze drogi zawodowej. Dodatkowy element współzawodnictwa bazuje na tym fundamencie i stymuluje współpracę, pracę zespołową i nowatorskie podejścia do rozwiązywania problemów w ograniczonym czasie – dodaje...

Źródło: DS SolidWorks Corp.


Wtorek, 14.12.2010 r.

Dziesięć życzeń...

Już od lat z końcem roku, a jednocześnie przed zbliżającym się styczniowym spotkaniem SolidWorks World, prezentowana jest lista życzeń użytkowników. Można na niej prezentować własne uwagi i oczekiwania wyznaczające kierunek rozwoju SolidWorks. Spośród nadesłanych postulatów typowana jest najczęściej wymieniana dziesiątka...

Wśród aktualnie wytypowanej dziesiątki znajdziemy:
• blokowanie obrotu komponentu cylindrycznego w złożeniach, bez konieczności dodawania ekstra wiązań;
• możliwość głosowania i wypowiadania się w kwestii top 10 przez cały rok (nie jako ER, ang. Enhancemet Request);
• możliwość zgłaszania SR (ang. Service Request) za pomocą narzędzia SolidWorks RX (bez logowania do portalu klienta);
• automatyczna zmiana (przeliczenie) tolerancji w momencie zmiany jednostek dokumentu;
• łatwiejsze łączenie wymiarów i właściwości dostosowanych np. poprzez ich umieszczenie w polu tekstowym;
• możliwość podglądu składni równania (jeżeli wymiar był tak obliczony) podczas reedycji wartości wymiaru w polu edycji wymiarów;
• szyk kołowy w dwóch kierunkach – podobnie jak w szyku liniowym;

a także tworzenie konfiguracji odbicia lustrzanego komponentu w obrębie danej części, kontrolę ilości miejsc po przecinku w notatkach na rysunkach i wybór poszczególnych ścian do pochylenia podczas operacji wyciągnięcia. Oczywiście postulatów jest – jak zawsze – o wiele więcej.

Dyskusja na ten temat toczy się przede wszystkim na forum SolidWorks, ale jej ślady w naszym ojczystym języku znajdziemy na stronie Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks (PSWUG.info). Zachęcam do udziału...

Źródło: www.pswug.info


Poniedziałek, 6.12.2010 r.

Packi” dla SolidWorks

Tym razem portal Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks przygotował ciekawe wieści dla użytkowników zarówno najnowszej wersji systemu, jak i wszystkich korzystających z ubiegłorocznej edycji...

Użytkownicy SolidWorks 2010 posiadający ważną usługę subskrypcji mogą pobrać wersję SolidWorks 2010 SP5.0 EV (Early Visibility). Z kolei wszyscy korzystający z SW 2011 (i oczywiście posiadający ważną usługę subskrypcji) mogą pobrać wersję SolidWorks 2011 SP1.  Aktualizacja możliwa jest do pobrania ze strony SolidWorks po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal (link tutaj) lub bezpośrednio po uruchomieniu programu, za pomocą menedżera instalacji.

Źródło: www.pswug.info


Poniedziałek, 8.11.2010 r.

Pliki treningowe dla wersji SolidWorks 2011

Pojawiły się pierwsze pliki treningowe do nauki podstawowego i zaawansowanego modelowania części. Czekamy na kolejne...

Wspomniane pliki, oprócz aktualizacji do najnowszej wersji SolidWorks 2011, praktycznie niczym się nie różnią od dotychczas dostępnych. Należy liczyć na to, iż kolejne udostępniane sukcesywnie pliki zostaną wzbogacone o nowe przykłady wykorzystywania nowych funkcji programu.
Materiały dostępne są na stronie: www.solidworks.com/sw/support/, a o pojawieniu się kolejnych na bieżąco informować będzie zapewne strona Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks.

Źródło: PSWUG.info


Poniedziałek, 8.11.2010 r.

9 Edycja Studenckiego Konkursu Projektowego to już historia

15 października 2010 na www.solidworksblog.pl pojawiły się wyniki 9 edycji konkursu projektowego dla studentów, organizowanego corocznie przez CNS Solutions (VAR SolidWorks)

W tym roku zwyciężył trochę tajemniczy projekt „Kolejki kolekcjonerskiej” wykonany przez Pana Emila Archanowicza, studenta 5 roku Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Projekt został wykonany bardzo starannie z uwzględnieniem wielu szczegółów i przeprowadzeniem analiz wytrzymałościowych. Styl projektu, kształt modelu nasuwa mi nieodparte skojarzenia z „Katedrą” Bagińskiego, sprawia wrażenie, jakbym nie tylko pochodził ze świata 3D, ale w ogóle – nie z tego świata. Moim faworytem był zdobywca 5. miejsca, prezentujący projekt motocykla. W ogóle poziom tegorocznej edycji był naprawdę wysoki. Poniżej przedstawiam pełną klasyfikację laureatów konkursu:

1. Kolejka Kolekcjonerska – Emil Archanowicz (SGGW);

 

2. Ciągnik Kroczący – Łukasz Łapiński (Politechnika Białostocka);

3. MESSIS Sementis – Łukasz Cieszyński (Uniwersytet Warmińsko – Mazurski),

4. Szybowiec – Paweł Wilkowski (Politechnika Krakowska)

5. FAT Bike – Igor Kozłowski (Politechnika Białostocka)

Zachęcam do odwiedzenia strony konkursu, gdzie można podejrzeć dokładnie prace wszystkich laureatów. Oprócz zdjęć znajdują się tam multimedialne prezentacje w oprogramowaniu 3DVia Composer: http://www.cns.pl/Edukacja/Konkurs-studencki/Konkurs-studencki.aspx
A już wkrótce...

10 Edycja SDC
Rejestracja do 10 Edycji Studenckiego Konkursu Projektowego SolidWorks rozpocznie się już w pierwszych dniach stycznia 2011 roku. Regulamin dostępny jest na stronach CNS Solutions. Wszystkie pytania prosimy kierować na adres mailowy konkurs@cns.pl

ms

Źródło: www.cns.pl


Czwartek, 4.11.2010 r.

Bob CAM PRO dla SolidWorks

Kolejny CAM dla popularnego systemu CAD 3D. Co więcej, daleko zintegrowany ze środowiskiem SolidWorks!

BobCAM PRO umożliwia definiowane obróbki, obliczanie i weryfikowanie modelu z poziomu parametrycznego środowiska SolidWorks. Wszystkie funkcje obróbki w 2, 3 i 4 osiach są w pełni asocjatywne z modelem części. W przypadku dokonania zmian w modelu SolidWorks, wszystkie operacje CAM są łatwo aktualizowane. Pełne skojarzenie między SolidWorks i obróbką w nowym drzewie CAM skutecznie redukuje błędy w modelu części po zastosowaniu zmian.

Użytkownik ma możliwość tworzenia specjalnych wzorów narzędzia do wiercenia otworów, jak również innych strategii obróbki oferowanych w BobCAM. Wzorce te i warunki skrawania mogą być związane z określoną częścią lub używane globalnie w całym systemie. Użytkownik dysponując funkcjami obróbki, wybiera model i BobCAM ładuje wszystkie narzędzia właściwe dla danej operacji. Następnie użytkownik może dostosować działania i automatyczne generowanie ścieżek oraz wybrać program g-code dla maszyny. BobCAM oferuje zaawansowaną funkcję do profilowania, obróbki kieszeni, grawerowania, obróbki zgrubnej, jak i bardziej zaawansowanych funkcji dla 3 osi , takich jak strategia zgrubna Z-Level oraz operacje wykańczające.
BobCAM pozwala w pełni konfigurować postprocesory dla wielu urządzeń CNC, takich jak: frezarki, tokarki, maszyny typu waterJet, lasery i wypalarki. Zawiera także narzędzia do symulacji wirtualnej ścieżki obróbki. Ma także możliwość komunikacji DNC przez port RS 232. BobCAM jest wyposażony w kompleksowy wbudowany system pomocy, jak również umożliwia pełne szkolenia użytkowników. Nowy dodatek BobCAM figuruje obecnie jako oficjalny produkt partnerski SolidWorks.

Źródło: PSWUG


Piątek, 22.10.2010 r.

Maszyny do mieszkania?

Budownictwo ekologiczne sięga po rozwiązania z obszaru inżynierii maszyn. W tym – po systemy MCAD, dedykowane raczej do projektowania maszyn. Wiodący innowator w dziedzinie budownictwa  ekologicznego – firma Domespace – wybrała oprogramowanie do projektowania CAD i symulacji SolidWorks® jako fundament systemu online, który pozwoli nabywcom domów na tworzenie i testowanie własnych projektów energooszczędnych budynków...

Domespace z siedzibą w Quimper we Francji planuje wdrożenie aplikacji online, która będzie wykorzystywana przez klientów w charakterze pomocy przy projektowaniu i budowie ekologicznego, obrotowego domu kopułowego. SolidWorks Premium oraz SolidWorks Simulation będą stanowiły kluczowe ogniwa w systemie, który pozwoli firmie Domespace na wdrożenie 100-procentowo cyfrowego łańcucha obejmującego całość działań, począwszy od zamówienia złożonego przez klienta, poprzez produkcję, aż do budowy na działce. Firma Domespace wybrała oprogramowanie SolidWorks jako kluczowe narzędzie 3D nie tylko ze względu na optymalizację i standaryzację produktów, ale także jako rozwiązanie współpracy pozwalające zrealizować cały cyfrowy proces.
Stawiamy na przyszłość – mówi Benjamin Thoby, szef działu obliczeniowego i badawczo-rozwojowego w Domespace. – Nasi klienci wyobrażą sobie i zaprojektują swój dom we własnym tempie dzięki aplikacji CAD SolidWorks. SolidWorks Simulation obsłuży procesy walidacji i produkcji.

Domy Domespace są zaprojektowane z myślą o oszczędności energii i niskim „odcisku ekologicznym” (zminimalizowanym negatywnym oddziaływaniu całej inwestycji na środowisko). Konstrukcje w kształcie kopuły obracają się, aby wychwytywać energię słoneczną i są dobrze izolowane, co redukuje potrzeby ogrzewania i chłodzenia. Są one budowane z odnawialnych gatunków drewna, wolnych od substancji chemicznych. Firma Domespace zaprojektowała i zbudowała 200 domów na całym świecie i może pochwalić się 60-procentowym wzrostem rok po roku w ostatnich pięciu latach.

Benjamin Thoby był członkiem zespołu, który wybrał oprogramowanie SolidWorks po dogłębnej analizie, która wykazała, że SolidWorks jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby firmy Domespace w zakresie projektowania architektonicznego (!), obliczeń termicznych i wytrzymałościowych, a także przy projektowaniu części ekologicznych budynków. Firma wykorzystała oprogramowanie SolidWorks CAD i Simulation do optymalizacji projektów i standaryzacji części. Opracowała ona jeden model z kilkoma wariantami, które można dostosowywać.

– Definiujemy dwa asortymenty w 20 różnych modelach. Wszelkie modyfikacje są przenoszone z jednego asortymentu na drugi. Dzięki użyciu SolidWorks do obsługi naszych złożeń, upraszczamy je w maksymalnym zakresie – tłumaczy Benjamin Thoby. SolidWorks Flow Simulation wykorzystujemy, aby przygotować różne scenariusze, które możemy testować, udoskonalać i szybko modyfikować, dzięki czemu wdrażamy tylko te projekty, które odpowiadają naszym wymaganiom – dodaje.

Źródło: DS SolidWorks Corp.


Czwartek, 14.10.2010 r.

Jeszcze tylko Gdańsk...

... bowiem dzisiaj trwa przedostatnie spotkanie z cyklu seminariów, zorganizowanych pod hasłem „Dzień Innowacji 3D”.  Ich myślą przewodnią jest chęć zademonstrowania współpracy programowania CAD z nowoczesnymi urządzeniami do szybkiego prototypowania i skanerami 3D. Współpracy przeradzającej inspirację w rzeczywistość...

Dzień Innowacji 3D to cykl bezpłatnych seminariów o tematyce związanej z technologiami trójwymiarowego  skanowania, projektowania i drukowania. W jednym miejscu i w tym samym czasie spotkają się nowoczesne technologie: oprogramowanie i maszyny, przedstawiciele przemysłu i entuzjaści nowoczesnych systemów komputerowych: projektanci, konstruktorzy i eksperci. Uczestnicy będą mieli okazję do bezpośredniego kontaktu z innowacyjnymi technologiami skanowania, projektowania i drukowania wchodzącymi właśnie na rynek, do indywidualnych rozmów z przedstawicielami przemysłu oraz entuzjastami nowoczesnych systemów komputerowych wspomagających projektowanie i wytwarzanie.

Terminy seminariów:
06.10.2010 – Warszawa (Hotel Gromada Airport)
12.10.2010 – Katowice (Hotel Qubus Prestige)
13.10.2010 – Wrocław (Hotel Novotel)
14.10.2010 – Poznań (Hotel Orbis Polonez)
20.10.2010 – Gdańsk (Hotel Novotel Centrum)

Dzień Innowacji 3D to m.in. prezentacje:
• możliwości Reverse Engineering z zastosowaniem skanerów 3D firmy Breuckmann GmbH
• edycji i obróbki elementów 3D z wykorzystaniem najnowszej wersji oprogramowania SolidWorks 2011
• tworzenia realnych, trójwymiarowych modeli za pomocą drukarek firmy 3D SYSTEMS
• szybszej i wydajniejszej pracy z dużymi i skomplikowanymi złożeniami z pomocą innowacyjnych rozwiązań SolidWorks 2011
• nowoczesnego oprogramowania do zarządzania i wizualizacji projektu, ułatwiającego tworzenie interaktywnej dokumentacji produktu, instrukcji montażowych i serwisowych.

Pełna agenda spotkania, a także więcej na temat producentów i organizatorów – na stronie www.seminaria3D.com,
a w najbliższym czasie zamieścimy relację z pierwszego w cyklu spotkania, zorganizowanego 6 października w Warszawie.

Redakcja

| pełna relacja z wydarzenia tutaj
dodano 22.10.2010 r.|


Środa, 13.10.2010 r.

Złoty Partner SolidWorks wydaje najnowszą wersję programu DELCAM 2011

Delcam for SolidWorks łączy w sobie korzyści systemów PowerMILL oraz FeatureCAM. Został zbudowany w oparciu o Delcam'owski sprawdzony algorytm obróbki, który obecnie używany jest przez ponad 30 000 klientów na całym świecie

Program zapewnia wysoką prędkość wyliczania ścieżek prowadzenia narzędzia znaną z systemu PowerMILL, a także oferuje zaawansowane strategie 5-osiowej obróbki szybkościowej, które zwiększają produktywność, wydłużają żywotność narzędzi oraz zapewniają wysokiej klasy wykańczanie powierzchni nawet najtwardszych, najbardziej wymagających materiałów.
Nowa wersja programu wykorzystuje także najnowsze osiągnięcia firmy Delcam w zakresie optymalizacji sprzętowych, włączając w to obsługę komputerów 64-bitowych. Technologia 64-bitów likwiduje problem ograniczonej przestrzeni pamięciowej, z jakim przychodzi często mierzyć się w komputerach 32-bitowych, pozwalając w ten sposób na znacznie efektywniejsze tworzenie ścieżek prowadzenia narzędzia, co ma szczególne znaczenie w zakładach zajmujących się obróbką dużych lub skomplikowanych części. Dodatkowo poprawiono zarządzanie pamięcią wirtualną w obrębie programu, co poskutkowało skróceniem czasu obliczeń.

Do programu Delcam for SolidWorks 2011 zaimplementowano wszystkie najnowsze funkcje FeatureCAM'a 2011, a więc nowy styl wykańczania, wykorzystujący oddzielne przejścia narzędzia do skrawania powierzchni czołowych oraz średnic komponentów. Metoda ta daje lepsze rezultaty obróbki wykończeniowej, wydłuża żywotność narzędzia oraz zapewnia lepsze usuwanie wiór wytworzonych w pierwszym przejściu noża.
Wszystkie nowe opcje są oczywiście całkowicie zintegrowane ze środowiskiem SolidWorks, także program nadal wygląda i zachowuje się podobnie jak SolidWorks. Zapewniono pełne powiązanie tych obu systemów, dzięki czemu każda zmiana w modelu CAD jest automatycznie odzwierciedlana w ścieżkach prowadzenia narzędzia.
Wszystkie dodatkowe strategie przed rozpoczęciem obróbki właściwej mogą być sprawdzane na komputerze przez zintegrowany moduł symulacji. W wersji 2011 ponadto poszerzono zakres dostępnych post-procesorów, dzięki czemu zwiększono prędkość przesyłu danych do wszystkich najważniejszych i najpopularniejszych obecnie na rynku urządzeń obrabiarskich, włączając w to wyszukane centra obróbcze takie jak Mazak Integrex, Daewoo Puma oraz Nakamura-Tome.

Źródło: Delcam, PSWUG.ifno


Poniedziałek, 11.10.2010 r.

3D Instant Website oraz 2D Editor oficjalnie wychodzą z użycia

Wraz z wersją SolidWorks 2011 zniknął PhotoWorks, zastąpiony przez zintegrowany ze środowiskiem SW program PhotoView 360, znany już użytkownikom wersji 2010. Podobny los w najbliższym czasie czeka dodatek to publikacji internetowych 3D Instant Website oraz 2D Editor. Ten ostatni zostanie zastąpiony nowym rozwiązaniem oferowanym przez Dassault Systèmes – o nazwie DraftSight. A jeszcze nie tak dawno zastanawiałem się nad sensem utrzymywania w ofercie DS tych dwóch narzędzi do projektowania w 2D; teraz wszystko się wyjaśniło...

Według informacji zamieszczonych na blogu SolidWorksHeard, 3D Instant Website – narzędzie do publikowania w sieci web wprowadzone w wersji z 2001 r. zostanie wycofane ostatecznie w 2011 roku. Dassault Systèmes SolidWorks Corporation oferuje alternatywne, bardziej wydajne rozwiązanie – po 31 grudnia 2010 roku, nowi i istniejący klienci nadal będą mogli tworzyć własne strony internetowe jak dotychczas, ale tylko lokalnie.
Niedawno przemianowanego edytora plików 2D (z DWG Editor na 2D Editor) zostanie wycofany po 2011 r. Wiąże się to wprowadzonym przez Dassault Systèmes darmowym programem DraftSight. Na razie SolidWorks 2D Editor można pobierać po zalogowaniu do Customer Portal, jednak link zostanie usunięty do końca października 2011 r. Zmiany te podyktowane są koniecznością lepszego dostosowania się do nowego produktu firmy Dassault Systèmes 2D – DraftSight.
Dassault Systèmes oferuje teraz DraftSight, który można być pobierany przez wszystkich, bez ograniczeń. Aby rozpocząć korzystanie z DraftSight wystarczy odwiedzić stronę www.draftsight.com i postępować zgodnie z instrukcjami pobierania. Warto także odwiedzić stronę zorganizowanego przez CADblog.pl i DS konkursu na projekt wykonany właśnie w DraftSight (link tutaj).


Źródło: SolidWorkHeard, PSWUG.info


Sobota, 25.09.2010 r.

Wreszcie jest: SolidWorks 2011

Wczoraj, tj. 24.09.2010 r. firma Dassault Systèmes SolidWorks Corp. (DS SolidWorks) poinformowała oficjalnie o udostępnieniu nowej linii produktów SolidWorks 2011. Trudno mówić tym razem o rewolucji (jak to miało miejsce w przypadku wersji 2010 i zupełnie nowych modułów), ale nowa rodzina produktów SolidWorks 2011 zawiera setki udoskonaleń wprowadzonych na żądanie klientów, którzy na co dzień wykorzystują oprogramowanie SolidWorks do projektowania nowych produktów, weryfikacji ich wydajności, komunikowania się z partnerami, zarządzania danymi projektowymi i minimalizacji wpływu produktów na środowisko naturalne...

Od dawna już wiadomo, że im szybciej można wprowadzić nowy, świetny produkt na rynek, tym większy sukces osiągają wszyscy zaangażowani w ten proces – a presja ta jest coraz silniejsza. Firma SolidWorks zawsze koncentrowała się na tym kierunku rozwoju, czego kontynuacją jest oprogramowanie SolidWorks 2011, które w stosunku do poprzedniej edycji, wyróżniają m.in.:

• nowe funkcje opisywania szczegółów rysunku w oprogramowaniu CAD SolidWorks eliminują czas i wysiłek związany z ręcznym wymiarowaniem. Użytkownicy mogą jednym kliknięciem automatycznie wyrównywać, wyśrodkowywać i tworzyć schodkowe wymiary, które nie zachodzą na siebie. Kilkoma kliknięciami można uzyskać rysunki o bardziej uporządkowanym i profesjonalnym wyglądzie niż w którejkolwiek z poprzednich wersji;
(...)

| więcej |


Czwartek, 23.09.2010 r.

Dzień Innowacji 3D

Pod takim hasłem odbędą się w październiku ogólnopolskie seminaria premierowe. Ich myślą przewodnią jest chęć zademonstrowania współpracy programowania CAD z nowoczesnymi urządzeniami do szybkiego prototypowania i skanerami 3D. Współpracy przeradzającej inspirację w rzeczywistość...

Dzień Innowacji 3D to cykl bezpłatnych seminariów o tematyce związanej z technologiami trójwymiarowego  skanowania, projektowania i drukowania. W jednym miejscu i w tym samym czasie spotkają się nowoczesne technologie: oprogramowanie i maszyny, przedstawiciele przemysłu i entuzjaści nowoczesnych systemów komputerowych: projektanci, konstruktorzy i eksperci. Uczestnicy będą mieli okazję do bezpośredniego kontaktu z innowacyjnymi technologiami skanowania, projektowania i drukowania wchodzącymi właśnie na rynek, do indywidualnych rozmów z przedstawicielami przemysłu oraz entuzjastami nowoczesnych systemów komputerowych wspomagających projektowanie i wytwarzanie.

Terminy seminariów:
06.10.2010 – Warszawa (Hotel Gromada Airport)
12.10.2010 – Katowice (Hotel Qubus Prestige)
13.10.2010 – Wrocław (Hotel Novotel)
14.10.2010 – Poznań (Hotel Orbis Polonez)
20.10.2010 – Gdańsk (Hotel Novotel Centrum)

Dzień Innowacji 3D to m.in. prezentacje:
• możliwości Reverse Engineering z zastosowaniem skanerów 3D firmy Breuckmann GmbH
• edycji i obróbki elementów 3D z wykorzystaniem najnowszej wersji oprogramowania SolidWorks 2011
• tworzenia realnych, trójwymiarowych modeli za pomocą drukarek firmy 3D SYSTEMS
• szybszej i wydajniejszej pracy z dużymi i skomplikowanymi złożeniami z pomocą innowacyjnych rozwiązań SolidWorks 2011
• nowoczesnego oprogramowania do zarządzania i wizualizacji projektu, ułatwiającego tworzenie interaktywnej dokumentacji produktu, instrukcji montażowych i serwisowych.

Pełna agenda spotkania, a także więcej na temat producentów i organizatorów – na stronie www.seminaria3D.com


Poniedziałek, 13.09.2010 r.

Polska premierowa multikonferencja SolidWorks 2011

Jak co roku, dosłownie kilka dni po światowej premierze najnowszej edycji popularnego systemu CAD 3D jakim jest SolidWorks, firma CNS Solutions zaprasza do udziału w pokazach najnowszych rozwiązań CAD/CAE/PDM z rodziny SolidWorks 2011 oraz współpracujących z nimi rozwiązań z obszaru CAM

Wszyscy zainteresowani udziałem w konferencji proszeni są o wizytę na stronie www.cns.pl, dokonanie wyboru najodpowiedniejszej lokalizacji i odpowiadającej im daty, a następnie – do rejestracji. Tegoroczne pokazy odbędą się:

5 października 2010 w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie

6 października 2010 w Warszawie, Rzeszowie, Poznaniu i Bydgoszczy

7 października 2010 w Szczecinie, Gdańsku, Białystoku

Obecne spotkania są już dziewiątą edycją prestiżowych konferencji organizowanych przez CNS Solutions. Wyjątkowe wydarzenie, jakim jest Multikonferencja, ma na celu zgromadzenie przedstawicieli przemysłu, designu, biznesu, edukacji, mediów i wszystkich sympatyków nowoczesnych rozwiązań komputerowych systemów wspomagających prace inżynierskie.

Każdy z uczestników otrzymuje niepowtarzalną szansę bezpośredniego kontaktu z projektantami, specjalistami z różnych branż, uczestnictwa w panelach dyskusyjnych, prezentacjach nowatorskich produktów przemysłowych, wystawach rozwiązań sprzętowych, konkursach i wielu innych interesujących sesjach. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia programistów z Dassault Systemes SolidWorks. Odbędzie się pierwszy w Polsce, premierowy pokaz nowości SolidWorks 2011, SolidWorks Simulation, Enterprise PDM oraz 3DVia.
Koszt uczestnictwa w konferencji wynosi 50 zł. Liczba miejsc ograniczona!

Źródło: www.cns.pl


Piątek, 03.09.2010 r.

SolidWorks 2011 na start!

Pierwszwego września wystartowała nowa strona SolidWorks Launch opisująca najnowszy SolidWorks 2011.
Można przyjąć, iż oznacza to początek oficjalnego dystrybuowania ostatniej odsłony tego systemu MCAD 3D...

Strona dostępna jest także w języku polskim co znacznie zwiększa szanse dotarcia do potencjalnych klientów na naszym rynku. Znajdziemy na niej opisy najważniejszych funkcjonalności programu, a także wprowadzonych zmian. Strona pozwala na dużą interakcję z użytkownikiem, umieszczono na niej wiele filmów prezentujących produkt w akcji (skoro o filmach mowa, warto wspomnieć, iż wszystkie one znalazły się także w potężnej bibliotece filmów związanych z SolidWorks, dostępnej na polskiej stronie www.solidworkscenter.com).

Sympatyczne wrażenie sprawia prezentacja powitalna prowadzona przez Jeremiego Luchini (patrz zdjęcia powyżej) znanego z projektu "Let’s Go Design" – którego „cyfrowa” osoba towarzyszyć nam będzie podczas „sufrowania” po SolidWorksLaunch.com.

A oto, co nowego czeka nas w SolidWorks 2011...
PhotoView360 jest obecnie w pełni zintegrowany z SolidWorks umożliwiając tworzenie realistycznych wizualizacji jeszcze łatwiej. Nowe narzędzie Walk-through daje możliwość kreowania video na zasadzie spaceru w przestrzeni 3D, odsłaniając poszczególne detale dużych konstrukcji lub elementów strukturalnych.

Narzędzie Defeature to nowe rozwiązanie automatycznego usuwania ważnych informacji z modeli, także własności intelektualnej, która wędruje wraz z plikami SolidWorks do dostawców, klientów i partnerów. Operacja wpływa także na zmniejszenie rozmiaru pliku modelu, co pozwala zmniejszyć wielkość  złożeń, które zawierają taki model.

Narzędzie autowyrównywania zapewnia  łatwe i precyzyjne ustawienie różnych wymiarów i adnotacji zapobiegając ich nakładaniu. Nowe narzędzia palety wymiarów umożliwiają definiowanie odstępów liniowego i promieniowego, dostarczają różne sposoby wyrównania i dynamiczną aktualizację w momencie uzupełnienia lub zmiany wymiarów.

Płaskie uproszczenie oraz udoskonalona analiza belek  pozwalają szybciej weryfikować jednolite części za pomocą płaskiego uproszczenia reprezentującego geometrię 3D części, a nie analizę całej struktury. Belki można dokładniej analizować poprzez zmianę obciążeń wzdłużnych, aby dokładnie symulować obciążenie w warunkach rzeczywistych.

Routingu udoskonalono prowadzenie instalacji z rur grubo i cienkościennych oraz okablowania poprzez odniesienie do geometrii istniejących. Elementy można poruszać i obracać w formie graficznej. Definiowanie spoin oraz przerw i rowków jest obecnie łatwiejsze. Spoiny można umieszczać w tabelce przedstawiającej wszystkie komponenty trasy.

Udoskonalenia konstrukcji spawanej dotyczą narzędzia inteligentnego wyboru spoin, co  ułatwia ich dodawanie w rysunkach oraz w modelu. Tabelki rysunkowe  gromadzą wszystkie właściwości spoin i spawów, a następnie automatycznie je przypisują dodając odniesienia – numery ułatwiając zarządzanie i identyfikację.

Zarządzanie pamięcią jest obecnie znacznie udoskonalone.  Efektywne wykorzystanie pamięci zwiększa wydajność, zwłaszcza podczas pracy z dużymi złożeniami i zaawansowanymi częściami. Wykonywanie zadań wymagających dużej ilości pamięci, takich jak fotorealistyczny rendering zostały znacznie poprawione.

Źródło: www.pswug.info, www.3dcad.pl, www.solidworkslaunch.com/pl/


Piątek, 03.09.2010 r.

Z SolidWorks'em powrót z gwiazd

Mimo odpowiednich przygotowań, po każdej dłuższej misji w stanie nieważkości astronauci słabną. Aby walczyć z występującą u nich atrofią mięśni, hiszpańska firma przy użyciu oprogramowania SolidWorks opracowała wyszukany system oceniania siły astronautów przebywających w przestrzeni kosmicznej...

System ten nazwano MARES (ang. Muscle Atrophy Research and Exercise System – System Badania Atrofii Mięśni oraz Ćwiczeń). Jego autorem jest firma NTE-SENER, całość została natomiast wykonana na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej – European Space Agency (ESA). MARES składa się regulowanego fotela z systemem wkładek, podnośników, układów elektronicznych, oprogramowania oraz silnika, których wspólnym celem jest przeprowadzenie testów na tuzinach grup mięśni, by na tej podstawie można było opracować odpowiednie ćwiczenia wzmacniające. Pierwsze uruchomienie systemu miało miejsce w kwietniu w NASA Discovery Space Shuttle, ale już wkrótce system zostanie także zainstalowany w European Columbus Module międzynarodowej stacji kosmicznej International Space Station.

– SolidWorks różni się i to bardzo od naszego pierwszego programu CAD – komentuje inżynier mechaniki w NTE-SENER Albert Catalan.
– Pomógł nam w szybkim przygotowaniu koncepcji i ich późniejszej, wspólnej z NASA, ocenie w środowisku 3D. W rezultacie powstał bardzo wyszukany projekt, symulujące warunki rzeczywiste.

Założenia projektowe były bardzo ostre. MARES miał ograniczać ruchy astronauty tak, by aktywne pozostawały jedynie testowane grupy mięśni, miał zapewniać bezpieczeństwo swoim użytkownikom, wykazywać dużą wytrzymałość i być dostosowanym do osób o różnej masie i wymiarach ciała. System miał być także systemem modularnym tak, by astronauci mogli go bez problemów złożyć, rozłożyć i używać.

NTE-SENER wykorzystała SolidWorks do zrealizowania kilku założeń projektowych:
• zapewnienia odpowiedniego przygotowania w wahadłowcu kosmicznym poprzez płynną wymianę danych pomiędzy użytkownikami SolidWorks-a w obrębie NASA,
• upakowania niezliczonych elementów systemu w ograniczonej przestrzeni wahadłowca,
• wykrywania kolizji, niekorzystnego oddziaływania pomiędzy częściami systemu,
• redukcji ryzyka uszkodzenia oraz zranienia poprzez analizę oddziaływania sił rzeczywistych na system MARES (przy użyciu modułu SolidWorks Simulation),
• prostej akomodacja kliku części zaprojektowanych przez inne firmy,
• współdzielenia danych z partnerskimi zakładami produkcyjnymi w sposób przez nich preferowany, czy to w postaci modelu SolidWorks, pliku formatu STEP czy też rysunku.

– SolidWorks pomógł nam w szybkim i zarazem korzystnym finansowo opracowaniu systemu, który może znacząco podnieść jakość podróży kosmicznych oraz zadbać o kondycję fizyczną naszych astronautów – skomentował Manuel Canchado Morales, kierownik działu inżynierii mechanicznej w NTE-SENER. – Co więcej, to czego nauczyliśmy się w kosmosie może się okazać przydatne tu, na Ziemi, służyć zarówno astronautom jak i ogólnie pojętej rehabilitacji. Może okazać się przydatny w leczeniu osób sparaliżowanych, ofiar wypadków po licznych obrażeniach, a także osób które cierpią na długotrwałe niedowłady kończyn.

Źródło: www.solidworks.com, www.3dcad.pl


Czwartek, 26.08.2010 r.

Wideoteka CADowego człowieka
1000 filmów i więcej

Zaczęło się od spisu linków umieszczonego w pewnej grupie na popularnym portalu społecznościowym. Z czasem ów spis przerodził się w niezależne miejsce w sieci. Obecnie można tam znaleźć ponad 1000 filmów o tematyce związanej z SolidWorks! Może inicjatywa doczeka się realizacji także dla innych systemów CAD?

Portal SolidWorksCenter.com obchodzi właśnie nietypowy jubileusz. Nie jest to bowiem okrągła rocznica istnienia, ale... liczba multimediów poświęconych systemowi SW, a dostępnych właśnie tam, w jednym miejscu – przekroczyła 1000.

Jak napisał na swoim portalu jego twórca, Przemysław Szymczuk, cyt.: (...) zasób filmów naszego portalu przekroczył właśnie 1000 pozycji stając się największą, ogólnodostępną kopalnią multimediów o tematyce SolidWorks. Na niewiele jednak by się to zdało gdyby nie Wy, drodzy użytkownicy. Napawa optymizmem fakt, że wraz z ilością filmów stale rośnie zainteresowanie naszym portalem. Odnotowywany wzrost zainteresowania wśród nowych użytkowników i spore grono osób systematycznie powracających na nasz portal świadczy z pewnością o słuszności kierunku jego rozwoju. Bardzo to cieszy i napawa optymizmem na przyszłość."

Dostęp do filmów można uzyskać, wchodząc na stronę http://solidworkscenter.com i sięgając do zakładki Learning Center.

Źródło: SolidWorksCenter.com


Czwartek, 26.08.2010 r.

Wrzesień zapowiada się ciekawie...

22 września na pokazie zorganizowanym w Pradze dla europejskich dziennikarzy oficjalnie poznamy najnowszą wersję SolidWorks 2011...

A jak na razie szczęśliwcy posiadający ważną subskrypcję, mogą zalogować się do customer portal i pobrać najnowszą wersję SW 2011 Beta 3. Świadczy to najdobitniej o tym, iż powoli zbliżamy się do końca okresu testowego i już niedługo do naszych rąk trafi pełnowartościowa wersja SolidWorks. W tym samym czasie (różnica najwyżej kilku tygodni) należy się spodziewać także premiery konkurencyjnych rozwiązań CAD, innymi słowy – jesień zapowiada się i pracowicie, i bardzo ciekawie.

ms


Czwartek, 12.08.2010 r.

Jaki jest Twój VAR?
Oceń swojego Resellera SolidWorks

Ostatnio bardzo popularny wydaje się temat porównywania i oceniania możliwości oprogramowania CAD. Z nieco odmienną, ale równie ciekawą inicjatywą wystąpił twórca portalu SolidWorksCenter.com. Zachęca on do dokonania oceny swojego resellera SolidWorks...

Decydując się na zakup oprogramowania 3DCAD należy zdawać sobie sprawę z decyzji, które trzeba podjąć, aby dokonać słusznego wyboru. Należy wybrać odpowiednie dla danej firmy narzędzie (pakiet SolidWorks), odpowiednio je wdrożyć, wyszkolić i zapewnić wsparcie techniczne konstruktorom. W tym celu korporacja SolidWorks stworzyła sieć autoryzowanych dystrybutorów (VAR z ang. Value Added Reseller), aby pomóc firmom w przejściu przez ten proces.
Pozostaje tylko pytanie, którego resellera wybrać?
Odpowiedź nie jest łatwa, gdyż wymaga wielogodzinnych rozmów, prezentacji i audytów. Nie wiadomo, który VAR najwłaściwiej odczyta potrzeby klienta i dopasuje swoją ofertę tak, by jak najwłaściwiej je zaspokajała.

Aby ułatwić proces wyboru VAR SolidWorks, SolidWorksCenter.com uruchomił specjalny dział na Forum (VAR - Value Added Reseller) na którym każdy z użytkownik SW może umieścić opinie i wnioski wynikające ze współpracy z jego resellerem.

Na jakim poziomie oferuje wsparcie techniczne? Czy interesuje się tym, jak oprogramowanie jest wykorzystywane? Czy pomaga w podniesieniu wzrostu efektywności, o którym była mowa podczas procesu sprzedażowego?
Zachęcamy do wymieniania się opiniami i do odwiedzin na forum SolidWorksCenter.com (link tutaj).

Źródło: http://solidworkscenter.com/


Czwartek, 12.08.2010 r.

Enterprise PDM 2011 w wersji BETA 1 dostępny do dalszych testów

Użytkownicy posiadający ważną usługę subskrypcji mogą pobrać wersję SolidWorks Enterprise PDM 2011 Beta2 Najnowsza wersja oprogramowania możliwa jest do pobrania ze strony SolidWorks po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal/BETA

Pojawiła się najnowsza poprawka do programu SolidWorks Enterprise PDM 2011 Beta 1. Poprawka udostępnia wszystkim użytkownikom (posiadającym ważną usługę subskrypcji) nowe funkcje, a także poprawione błędy zgłoszone do wersji Beta.
Wśród nowości w Enterprise PDM 2011 Beta 1 znajdziemy m.in.:

• Aktualizację nowych narzędzi;
• Ulepszony interfejs użytkownika;
• Wydajniejszą obsługę Active Directory;
• Integrację z 3DVIA Player;
• Funkcjonalne okno dialogowe otwierania plików;
• Zaktualizowane nowe ikony;
• Funkcje API...

Źródło: PSWUG.info, SolidWorks.com, TenLinks.com


Wtorek, 10.08.2010 r.

SolidWorks 2011 Beta 2 dostępna!

Użytkownicy posiadający ważną usługę subskrypcji mogą pobrać wersję SolidWorks 2011 Beta 2

Najnowsza wersja oprogramowania możliwa jest do pobrania ze strony SolidWorks po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal/BETA.

www.solidworks.com


Środa, 14.07.2010 r.

Wyciągnięcie po ścieżce i szyk kołowy w SolidWorks, czyli...
modelowania motocykla ciąg dalszy

Wykonanie projektu obręczy, kompletnego koła motocyklowego wydało mi się doskonałą okazją do przećwiczenia właśnie poleceń wyciągnięcia po ścieżce i szyku kołowego.
Z początku zastanawiałem się nad wariantem projektu obejmującym koło ze szprychami i hamulcem bębnowym, ale zrezygnowałem na rzecz aluminiowej obręczy i hamulca tarczowego... Z drugiej jednak strony zarzucone przeze mnie rozwiązanie zyskałoby na „autentyczności”. W każdym razie podstawowe wymiary pobrałem z posiadanej części, chociaż nie dokonałem tego w 100% dokładnie.

Autor: Maciej Stanisławski

Na początek, niejako „na rozgrzewkę”, pobawiłem się w wykonanie projektu hipotetycznej felgi. Za jej profil posłużył prostokąt, który już po procedurze wyciągnięcia został zaokrąglony. Wydaje się jednak zasadne, by wszelkiego rodzaju zaokrąglenia dodawać na etapie szkicowania profilu. Efekt „zabawy” widać na rysunkach poniżej. (...)

| więcej |


Wtorek, 13.07.2010 r.

„Beta testy” SolidWorks 2011

Na stronach SolidWorks pojawiła się informacja o udostępnieniu pierwszej wersji beta kolejnej edycji flagowego oprogramowania CAD firmy. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, testy najnowszej wersji stały się faktem

Użytkownicy posiadający ważną usługę subskrypcji mogą już pobrać wersję SolidWorks 2011 Beta1, po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal/BETA (link tutaj).

Wywiad z Polakiem, beta testerem SW – na stronie Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks: http://www.pswug.info/info/220/SolidWorks_BETA__testerzy/

A wszystkich zainteresowanych dokładnymi informacjami o nowościach w wersji BETA 2011, prosimy o  pobranie broszury informacyjnej; na ponad 160 stronach, podobnie jak w poprzednich latach, zawarto wyczerpujące informacje o nowościach w SW 2011. Aby rozpocząć pobieranie (ok. 3,4 MB), prosimy kliknąć tutaj lub na poniższe zdjęcie okładki (broszura dostępna w języku angielskim; jej fragmenty w tłumaczeniu na język polski postaramy się sukcesywnie publikować na stronie www.SWblog.pl).

Źródło: www.solidworks.com , www.cad.pl , www.pswug.info


Piątek, 25.06.2010 r.

Program BETA SolidWorks 2011 – dla użytkowników posiadających ważną subskrypcję!

Według informacji zamieszczonych na stronach SolidWorks, na początku lipca ruszają testy nowej wersji programu SolidWorks 2011. Wszyscy klienci posiadający ważną usługę subskrypcji mogą wziąć udział w testowaniu najnowszej wersji SW i przy okazji – powalczyć o atrakcyjne nagrody. W tym roku ulega nieco zmianie formuła, będzie więcej kategorii, pojawią się konkursy (jak to miało miejsce w przypadku PhotoView360) – dzięki temu zwiększa się szansa wygranej!

Każde wydanie nowej wersji SolidWorks poprzedzone jest programem w wersji beta. „Betatesterzy” mają możliwość przetestowania nowego wydania w wielu obszarach i wychwycenia kluczowych błędów przed ostatecznym ukazaniem się SolidWorks w wersji SP0.

W obecnym roku program beta zmienił się nieco w porównaniu do lat ubiegłych. Pojawi się więcej specjalnych konkursów, więcej nagród, które zostaną przydzielone. Dodatkowo użytkownicy będą mieli szansę zaprezentowania się w ramach społeczności SolidWorks.
Łączna suma nagród to ponad 15 000 USD. Przewidywane są także koszulki z charakterystycznym nadrukiem dla bieżącej wersji beta 2011.

Warunki udziału w programie, szczegółowa lista nagród etc. na stronie www.pswug.info


Piątek, 11.06.2010 r.

SP4.0 EV dla SolidWorks 2010

Użytkownicy posiadający ważną usługę subskrypcji mogą pobrać wersję EV najnowszego service packa dla SolidWorks 2010. Aktualizacja możliwa jest do pobrania ze strony SolidWorks po uprzednim zalogowaniu do Customer Portal (tutaj) lub bezpośrednio po uruchomieniu programu za pomocą menedżera instalacji...

Jak przypomina Paweł Poremba z portalu PSWUG.info, wersja EV (Early Visibility) nie jest finalną wersją poprawki i w związku z tym należy liczyć się z możliwościami występowania błędów. Użytkownicy, którzy nie biorą udziału w programie Early Visibility dla własnego bezpieczeństwa powinni wstrzymać się z instalacją do momentu pojawienia się finalnej wersji service pack'a.

Źródło: PSWUG.info


Piątek, 11.06.2010 r.

Magmą na Marsa

W zasadzie powinno być „z Magmą na Marsa”! Zgodnie z naszymi przewidywaniami, opisywany w ostatnim e-wydaniu CADblog.pl (patrz Archiwum) robot marsjański opracowany z pomocą systemu SolidWorks 2009 i skonstruowany przez polskich studentów osiągnął podium podczas międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich University Rover Challenge. Łazik „Magma” był jedynym reprezentantem Europy i po zaciekłej walce pokonał rywali ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, zajmując zaszczytne trzecie miejsce (wyprzedzili go jedynie konkurencji opracowani m.in. we współpracy z NASA)

– Bardzo się cieszymy z naszego sukcesu i dziękujemy wszystkim za wsparcie – powiedział Wojciech Głażewski, jeden z konstruktorów Magmy. – Cieszy nas również, że mogliśmy wziąć udział w tych zawodach i zmierzyć się z drużynami z innych krajów. Szczególnie ciekawa była rywalizacja ze zwycięską drużyną, która otrzymała wsparcie samego NASA. To było wyzwanie! Nasza drużyna również otrzymała duże wsparcie. Dzięki PIAP, NETIA oraz wspaniałym kibicom, którzy trzymali za nas kciuki, udało nam się stanąć na podium! – dodał.

Symulowana misja na Marsa rozegrała się w dniach 3-5 czerwca 2010r . w ekstremalnych warunkach pustyni Utah (we znaki oprócz piasku i pyłu dawała się także wysoka temperatura). Do walki stanęło 12 łazików wykonanych przez studentów z różnych krajów świata. Pierwszym wyzwaniem czekającym na drużyny była oficjalna kwalifikacja robotów, podczas której sędziowie sprawdzali wagę, jakość materiałów i wykonanie łazików. Oceny były surowe, bowiem do konkursowych zadań dopuszczono tylko 7 z 12 zgłoszonych na konkurs łazików. Polska Magma okazała się najlżejsza – ważyła jedyne 35 kg!

Podczas zawodów emocje wielokrotnie sięgały zenitu, nie udało się uniknąć drobnych problemów. Szczęśliwie nasza ekipa miała liczne grono kibiców, którzy po raz pierwszy w historii zawodów URC mogli śledzić zmagania łazików na żywo podczas transmisji satelitarnej na stronie www.piap.pl.

W kolejnych dniach zawodów drużyny miały do wykonania cztery skomplikowane zadania: rozpoznanie terenu, dostarczenie pakietu medycznego rannemu astronaucie, zdalne serwisowanie urządzeń oraz poszukiwanie śladów życia. Punktacja była przyznawana nie tylko za wykonanie zadania na czas, ale także za wykorzystane rozwiązania, pomysły i technikę. Jak wspomnieliśmy, dodatkową trudnością były ekstremalne warunki – wyboisty teren i piaszczysta gleba, w której wiele łazików utknęło, a także bardzo wysoka temperatura, która zakłócała często pracę urządzeń. Dlatego też niektórym ekipom nie udało się ukończyć poszczególnych zadań.
Nasza drużyna pokonała jednak wszystkie trudności i wykonała wszystkie konkursowe zadania, zachwycając jury szczególnie w ostatniej konkurencji, polegającej na szukaniu śladów życia. Łazik musiał pobrać próbkę gleby o odpowiedniej wadze i dostarczyć ją do bazy, gdzie miała zostać przebadana.

Sukces Magmy jest nie tylko kolejnym dowodem na osiągnięcia Polaków w tej dziedzinie nauki, ale i zachętą dla innych młodych naukowców, którzy już zapowiadają swój udział w marsjańskiej misji za rok. Więcej o konkursie i przebiegu zawodów niebawem na CADblog.pl.

ms


Magma
Magma to zdalnie sterowany robot marsjański, wyposażony w kamerę, korzystającą ze słynnego algorytmu RODM autorstwa polskiego matematyka Jana Kotlarza. Jego konstrukcja jest w pełni nowatorska i zaprojektowana z myślą o trudnych warunkach, jakim musi sprostać podczas zadań konkursowych.
Projekt został zrealizowany przez studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej i Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Mars Society Polska. Głównym partnerem technologicznym został Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. Głównym sponsorem jest NETIA SA.
Więcej informacji znajduje się na stronie: www.magma.pb.edu.pl, a także w ostatnim e-wydaniu CADblog.pl (tutaj)

Mars Society Polska (MSP) jest oddziałem stowarzyszenia The Mars Society, które ma na celu doprowadzenie do załogowej misji na Marsa oraz promocję idei jego badań. Organizacja skupia specjalistów z dziedziny astronautyki (takich jak Robert Zubrin, który stworzył projekt kolonizacji Marsa, i Buzz Aldrin, astronauta amerykański, który brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu), naukowców, czy filmowców (m.in. reżysera Avatara  – Jamesa Camerona). Więcej informacji na www.marssociety.pl


Czwartek, 10.06.2010 r.

Nowy wideo tutorial

Oto kolejna gratka dla miłośników odtwarzania samochodowych kształtów w SolidWorks!

Na stronie http://www.solidworksgallardo.com można znaleźć kolejny video tutorial prezentujący, w jaki sposób można zamodelować nadwozie Lamborghini Gallardo. Na razie obejmuje on niestety tylko elementy zewnętrzne, ale za jakiś czas zapewne doczekamy się także wnętrza.

ms


Czwartek, 10.06.2010 r.

Kłopotliwa geometria...

W jaki sposób importować i... naprawiać zaimportowaną do SolidWorks geometrię z innych formatów? Szczególnie taką, o której wiemy, że będzie sprawiać trudności? Podpowiedź można znaleźć na portalach społecznościowych SW. Autorem jednej z ciekawszych porad jest Mark Biasotti...

Jednym z obszarów, w których każda kolejna wersja SolidWorks zyskuje nowe rozwiązania i możliwości, jest właśnie import geometrii z innych systemów CAD. Każda kolejna wersja sprawia, iż osiągnięcie zadowalających rezultatów jest łatwiejsze. Ale jak na razie zawsze możemy natrafić na pliki, które przysporzą nam kłopotów.

I tak w sytuacji, gdy zaimportowane z innego MCAD modele w plikach formatu STEP lub IGES nie otwierają się jako obiekty bryłowe, pierwszym sposobem postępowania powinno być użycie narzędzia diagnostyki (Import Diagnostic), które zresztą powinno pojawić się domyślnie, jeśli importowana geometria rozpoznawana jest przez SW jako elementy powierzchniowe. Musimy jednak pamiętać o tym, iż narzędzie to nie jest ani parametryczne, ani nie bazuje na historii operacji, a tym samym nie będziemy mieli możliwości modyfikowania modelu w sposób kontrolowany (nie mówiąc już o tym, iż nie będziemy wiedzieli, w jaki sposób, z pomocą jakich operacji dany model powstał). Wielu użytkowników zadaje pytanie, po co zatem tylko takie narzędzie, o takich ograniczonych możliwościach...
(...)

Więcej pod adresem:
https://forum.solidworks.com/community/solidworks/import_export/blog/2009/11/12/forum-tip--importing-troublesome-geometry

Źródło: SolidWorks Express


Środa, 26.05.2010 r. Dzień Matki

Projekt SolidWorks SkyDrive wystartował

Miło nam poinformować wszystkich polskich użytkowników SolidWorks, iż zapowiadany jakiś czas temu projekt SolidWorks SkyDrive już wystartował...

SkyDrive to przestrzeń 25GB dysku internetowego przeznaczona na wszelkie pliki związane z programem SolidWorks. Inicjatywa pochodzi od twórcy portalu SolidWorksCenter.com.
Moderatorem wspomnianej przestrzeni może być każdy zarejestrowany użytkownik wspomnianego portalu; wystarczy, że założy konto na HotMail-u w formacie [nazwa profilu na SolidWorksCenter.com]@Hotmail.com i napisze do Przemysława Szymczuka na PRV wiadomość z chęcią przydzielenia pełnego dostępu do usł
ugi SkyDrive.  Wydaje mi się, iż warto skorzystać z tej interesującej możliwości.

Więcej informacji: www.solidworkscenter.com


Polecamy także uwadze dzisiejszy wpis na głównej stronie SWblog.pl, a związany z takimi oto projektami (vide foto). Szczegóły tutaj.


Piątek, 21.05.2010 r.

„Czasowstrzymywacz” dla SW

Chciałoby się w ten sposób sparafrazować hasło reklamowe jednej z telefonii komórkowych. A chodzi tutaj o porady dla użytkowników SolidWorks, które nie tyle mają na celu „wstrzymanie” czasu, co jego oszczędność – za sprawą skrócenia czasu wykonywania niektórych operacji...

Porady zgrupowano w 10 działach tematycznych, obejmujących m.in. pracę ze złożeniami, obsługę widoków, biblioteki, obsługę poleceń usprawniających nawigację w systemie i wiele innych. Do dyspozycji użytkowników przygotowano zarówno pliki video, jak i pdf.

Zachęcam do odwiedzin pod adresem

http://www.solidworks.com/pages/programs/timesavers/

...i wykorzystania zamieszczonych tam informacji w praktyce.

Warto wspomnieć w tym miejscu także o pojawiających się coraz częściej „tipsach” zamieszczanych w dziale „Tricks&Tips” na portalu polskiej grupy użytkowników SolidWorks PSWUG.info. Zachęcam korzystających z wszystkich wersji SolidWorks do zaglądania na ich strony (link do odnalezienia m.in. w dziale „Ciekawe linki”). Po uprzednich odwiedzinach na Swblog.pl, oczywiście...

Pozdrawiam
Maciej Stanisławski


Piątek, 7.05.2010 r.

Nowy SolidWorks Education Edition 2010-2011

Na stronie SolidWorksCenter.com, a także na portalu CAD.pl pojawiła się informacja o udostępnieniu nowej edycji studenckiej SolidWorks 2010-2011. Na naszej stronie zamieszczamy dodatkowo plik pdf zawierający omówienie nowości rzeczonej edycji...

Wersja dedykowana jest dla studentów i uczniów uczelni technicznych, a – jak wynika chociażby z informacji zawartych we wspomnianym pliku pdf – wielki nacisk położono na „ekologiczne” rozwiązania związane z SolidWorks Sustainability (do tej pory technologia ta nie była dostępna w wersjach edukacyjnych, nie licząc oczywiście możliwości jej testowania w wersji beta).
W nowej wersji studenci uzyskują także dostęp do pakietu SolidWorks Simulation Premium (nie będą tym samym skazani jedynie na korzystanie z SimExpress).

Jak informuje CAD.pl, SolidWorks Education Edition 2010-2011 ma być dystrybuowany za pośrednictwem sieci instytucji edukacyjnych, każdy student będzie jednak mógł samodzielnie nabyć program w wersji zawierającej nieco bardziej okrojone narzędzie SolidWorks SustainabilityXpress. Producent poinformował przy okazji o uruchomieniu SolidWorks Student Access Initiative, której celem jest umożliwienie użytkownikom korzystania z aplikacji i współpracy projektowej poza stałym miejscem nauki. Nowa edukacyjna wersja SW umożliwia też bezpłatne wzięcie udziału w teście Certified SolidWorks Associate (CSWA) i otrzymanie odpowiedniego certyfikatu.

Czy jest możliwy upgrade SolidWorks 2009 Student Design Kit do najnowszej wersji pakietu? Dowiemy się niebawem. A na razie zachęcam do pobrania pdf „What's new in SW...” dostępnego (w języku angielskim) tutaj [pobierz pdf]

Więcej informacji: http://www.solidworks.com/sw/education/edu_2010.html

ms

Źródła: solidworkscenter.com, CAD.pl

tagi: SolidWorks, SolidWorks 2010, Student Design Kit, SolidWorks SimExpress, Sustainability


Sobota, 1.05.2010 r.

SP 3.0 dla SW 2010

Od kilku dni dostępny jest najnowszy, długo wyczekiwany  Service Pack dla systemu SolidWorks 2010

Użytkownicy z aktywną subskrypcją mogą pobierać najnowszą aktualizację z Customer Portal (link tutaj). Poza implementacją poprawek, jak to ma miejsce w przypadku każdego SP, wersja 3.0 modyfikuje także system licencjonowania zgodnie ze zmianami, jakie Dassault Systemes ostatnio wprowadził (więcej na ten temat będzie można przeczytać niebawem na stronie http://cnssolutions.pl/). Nowy Service Pack zajmuje podobno około... 6 GB danych, jest więc to zapewne nie tyle Service Pack, ile w zasadzie nowa instalacja SW 2010...

źródło: www.solidworks.com, http://cnssolutions.pl/


Piątek, 30.04.2010 r.

Jak oszczędzić czas z SolidWorks...

czyli garść praktycznych porad dla osób patrzących na zegarek

Seria filmów „SolidWorks time saving” pozwala poznać praktyczne rozwiązania przyspieszające pracę w środowisku SolidWorks. Pod adresem http://www.solidworks.com/pages/programs/timesavers/index.html można obejrzeć cykl filmów lub pobrać odpowiednie dokumenty w pdf (ale bez możliwości ich zapisu!).
Miło także poinformować o polskim akcencie i podobnej inicjatywie podjętej przez polski portal społecznościowy PSWUG.info – w nowym dziale „Tips&Tricks” zalogowani użytkownicy mają możliwość zapoznać się z różnymi „sztuczkami” pozwalającymi na zaoszczędzenie czasu spędzanego przy SW, a także – mogą dodać swoje własne.

www.pswug.info


Czwartek, 8.04.2010 r.

Nowy „Profesor” dla SolidWorks 2010

Nie wiem, czy polscy użytkownicy systemu SW znają produkty oferowane przez firmę SolidProfessor, certyfikowanego partnera SolidWorks, ale za oceanem cieszą się one sporą popularnością. Może za sprawą niewygórowanej – zwłaszcza jak na rynek amerykański – ceny...

Kompletna „biblioteka Profesora” opracowana z myślą o użytkownikach wersji 2010 obejmuje ponad 820 lekcji video, obejmujących wszystkie poziomy zaawansowania, a także pełen zakres funkcjonalności SW (w tym arkusze blach, konstrukcje spawane etc.). Prócz tego pozwala na przygotowanie się do egzaminów CSWP/CSWA.

Oczywiście, znajdziemy tutaj także tutoriale i samouczki pozwalające na poznanie wszystkich zaimplementowanych do SW dodatków (Symulacje, PhotoWorks, TolAnalyst etc.).

Obejmujący wszystkie wspomniane elementy pakiet SolidProfessor Premium Bundle 2010 wyceniony został na 799 dolarów USA. Pamiętać jednak należy o tym, że istnieje szeroka gama oferowanych pakietów, także na kieszeń np. polskiego studenta (pod warunkiem, że zrezygnuje on z kilku wizyt w pubie – przyp. redakcji).

Więcej informacji, a także przykładowe „lekcje” można znaleźć pod adresem:
http://www.solidprofessor.com/news.asp#top


Środa, 7.04.2010 r.

Mastercam dla SW w dwóch odsłonach: 2D i 3D...

Jak poinformował w ubiegłym miesiącu portal CAD.pl, na blogu poświęconym rozwiązaniom firmy CNC Software pojawiła się informacja dotycząca rozwiązań Mastercam przeznaczonych dla użytkowników środowiska SolidWorks. Tym razem producent postanowił rozdzielić funkcje 2D i 3D na dwa osobne programy...

Takie postępowanie producenta jest konsekwencją faktu, iż podczas opracowywania edycji X4 aplikacji znacznie szybciej zakończono pisanie najważniejszych funkcji 2D i zdecydowano się wydać je przed zakończeniem prac nad wersją X5, która ma już pojawić się z kompletem możliwości 2D i 3D. Oznacza to, że użytkownicy mają teraz do wyboru dwa wydania rozwiązania: dostępne już Mastercam for SolidWorks 2D (wyposażone w następujące moduły i funkcje: Feature Based Milling, Feature Based Drilling, 2D High Speed Toolpaths, Contour, Pocket, Drill, Facing, Slot, Circlemill, Threadmill, Helixbore, Toolpath Transform oraz STL Compare, a także zupełnie nowy 2D Chain Manager) oraz Mastercam for SolidWorks 3D (który oprócz powyższych możliwości będzie oferował również zgrubną i wykończeniową obróbkę 3D HST).

Więcej informacji: http://mastercamx.blogspot.com


Wielka Środa 31.03.2010 r.

Nowy łazik marsjański – ponownie z Polski

Po „Skarabeuszu” przyszedł czas na „Magmę”. CADblog.pl (wraz z SWblog.pl) jako pierwszy zyskał możliwość zaprezentowania Państwu – na razie w kilku zaledwie słowach – tej nowatorskiej konstrukcji. Zaprojektowanej oczywiście z użyciem systemu SolidWorks...

Projekt budowy robota mobilnego „Magma” (vide fot.) jest realizowany wspólnie przez Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej, Instytut Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz stowarzyszenie Mars Society Polska. W czerwcu 2010 roku Magma stanie do walki w zawodach University Rover Challenge – Uniwersyteckim Turnieju Łazików. Na pustyni w stanie Utah, polski zespół będzie współzawodniczyć z robotami z USA, Kanady, Polski i Włoch, walcząc o miano najlepszej konstrukcji, wytyczającej kierunek rozwoju nowej generacji łazików marsjańskich.

Roboty będą nie tylko dokonywać badań i obserwacji, ale staną się uniwersalnymi urządzeniami wspierającymi astronautów w ich codziennych czynnościach na powierzchni innych planet Układu Słonecznego.

MRM Magma
Marsjański Robot Mobilny „Magma” jest przeznaczony do zdalnego wykonywania zadań typowych dla prac eksploracyjnych na powierzchni innych planet Układu Słonecznego, w szczególności na Marsie. Posiada niezależne zawieszenie oraz osobny napęd na każde z czterech kół. Do nawigacji i obserwacji terenu służy peryskop z zamontowaną kamerą i aparatem fotograficznym. Głównym wyposażeniem robota jest manipulator umożliwiający pobieranie próbek gruntu oraz wykonywanie drobnych prac inżynierskich i operatorskich.

Więcej informacji, a także wywiad z osobą bezpośrednio odpowiedzialną za rozwój projektu – w kolejnym wydaniu e-zinu CADblog.pl

redakcja


Środa, 3.03.2010 r.

SolidWorks Center... po polsku?

Zgadza się, gdyż chodzi tutaj o nową stronę dedykowaną użytkownikom tego systemu...

Od jakiegoś już czasu działa nowe miejsce sieciowe przygotowane i prowadzone z myślą o użytkownikach SolidWorks. W odróżnieniu od PSWUG.info, dostęp do pełnej zawartości strony nie jest  w żaden sposób ograniczony, a ilość m.in. filmów demonstrujących różne funkcjonalności SW budzi podziw. Na pewno warto dodać adres tej strony do swojej przeglądarki:
http://solidworkscenter.com

Strona przeszła niedawno pewną graficzną modernizację, co sprawia, iż korzystanie z jej zawartości jest znacznie wygodniejsze i przyjemniejsze. Ciekawe, kiedy ja znajdę czas na przeprowadzenie jakichś zmian na stronie SWblog.pl...

ms


Środa, 24.02.2010 r.

TATA i szkolenia internetowe SW?

Kto by pomyślał, że indyjski koncern TATA zaangażuje się także w działalność edukacyjną i to za pośrednictwem globalnej sieci...

Podczas konferencji SolidWorks World 2010 miałem okazję poznać platformę internetową, poprzez którą można wziąć udział w wielu szkoleniach o różnym stopniu trudności, dedykowanych m.in. dla użytkowników systemu SolidWorks.

Platforma IgetIT dostępna jest dla wszystkich pod adresem www.myigetit.com, jednak udział w szkoleniach wymaga uiszczenia jednorazowej opłaty i pozwala na korzystanie z nich w określonym przedziale czasu. Można także zdecydować się na zakup określonego szkolenia, dla przykładu przygotowanie do uzyskania CSWP kosztuje 50 USD, a pełny cykl sześciu szkoleń „SolidWorks Training – Professional” – 285 USD.

Dla osób, które zastanawiają się nad tym, czy nie skorzystać z oferty serwisu, przewidziano przykładowe nieodpłatne szkolenia.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronach: www.myigetit.com
i dedykowanej dla SolidWorks: http://www.myigetit.com/solidworks


Piątek, 12.02.2010 r.

IX Edycja Studenckiego Konkursu Projektowego SolidWorks

Gdy w 2001 roku CNS Solutions ogłosiła Pierwszą Edycję Studenckiego Konkursu Projektowego SolidWorks, trzeba było być wielkim optymistą, by oczekiwać, iż spotka się on z tak dużym odzewem i osiągnie taką popularność. Na przestrzeni dziewięciu lat wiele wydarzyło się w branży CAD, pojawiały się i znikały bezpowrotnie nowe inicjatywy (także wydawnicze), a Konkurs nie tylko trwał, ale z każdym rokiem rozwijał się coraz bardziej...

Podobnie jak poprzednie, również tegoroczna dziewiąta edycja przeznaczona jest dla studentów studiów dziennych. Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszego projektu wykonanego w oprogramowaniu SolidWorks, oraz umożliwienie uczestnikom zaistnienia na rynku inżynierskim. Pomysł ten spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród akademickiego grona przyszłych designerów. Z roku na rok poprzeczka podnosi się – prace są coraz ciekawsze, a konstrukcje bardziej skomplikowane. Na zwycięzców czekają wartościowe nagrody.

Organizator Konkursu, firma CNS Solutions, ogłosiła przed kilkoma dniami rozpoczęcie naboru tematów do 9 Edycji Studenckiego.

Kalendarz konkursu:
31.03.2010 – ostateczny termin zgłaszania tematów do akceptacji
16.04.2010 – decyzja o zakwalifikowaniu do konkursu
31.08.2010 – oddanie zakończonej pracy
01.10.2010 – rozstrzygnięcie konkursu

Dla wszystkich tych, którzy nie posiadają własnej licencji SolidWorks Student Design Kit, firma SolidWorks Corporation ufundowała darmową wersję testową oprogramowania SolidWorks Student Edition 2009/2010. Warto z niej skorzystać, chociażby po to, by w domowym zaciszu poznać możliwości tego oprogramowania i spróbować swoich sił w konfrontacji z innymi użytkownikami.

Więcej informacji można znaleźć oczywiście na stronie organizatora konkursu: www.cns.pl. Wszystkie pytania prosimy kierować na adres mailowy: konkurs@cns.pl

Formularz rejestracji znajduje się tutaj.


Piątek 12.02.2010 r.

Nowy Challenge na PSWUG.info

W jaki sposób wykonać szyk, w którym odległość pomiędzy wystąpieniami nie jest stała, lecz zmienia się w zależności od innych parametrów? Lub jak można wykonać szyk liniowy wyciągnięcia, w kt`orym każdy następny „słupek” będzie wyższy od poprzednika o wartość stałą a, lub zmienną x?

Aby wziąć udział w zadaniu, wystarczy odwiedzić odświeżoną (nowy layout) stronę Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks, zalogować się i korzystać swobodnie ze wszystkich udostępnionych zarejestrowanym użytkownikom zasobów.


Przy tej okazji wspomnę, iż korzystanie z SWblog.pl nie wymaga rejestracji. Ale też informacje, które tutaj można znaleźć, mają trochę inny charakter :).

ms

źródło: www.pswug.info


Czwartek, 28.01.2010 r.

„Avatar” na SWW 2010?

To prawda. Gościem specjalnym konferencji SolidWorks World 2010 będzie reżyser budzącego w pewnych kręgach kontrowersje filmu Avatar, pełnometrażówki zrealizowanej w całości w technologii  3D…

Mechanik, kierowca ciężarówki, a przede wszystkim… zdobywca jedenastu Oskarów, producent i reżyser James Cameron zjawi się na konferencji SWW 2010, zaczynającej się już za kilka dni – bowiem 31 stycznia 2010, w Anaheim w Kalifornii.

Nie każdy jest w stanie zainspirować w jakiś sposób ponad 4-tysięczną rzeszę użytkowników SolidWorks (a tylu uczestników spodziewają się w tym roku organizatorzy wydarzenia), ale w przypadku tego gościa specjalnego trudno mieć wątpliwości, że tak właśnie będzie. Filmografia? Dla przykładu niech będą „Obcy”, „Terminator” – a ostatnio „Avatar”. Dość wspomnieć, że to właśnie jemu filmowy światek producentów S-F zawdzięcza opracowanie technologii pozwalającej na oddanie m.in. głębi oceanu, czy też odległych przestrzeni kosmicznych, powierzchni obcych planet etc.

 – James Cameron dokonał zdumiewających rzeczy w dziedzinie technologii wizualizacji. Ale w zasadzie zrobił dokładnie to samo, co na co dzień starają się robić użytkownicy SolidWorks: podejmują wyzwania, pracują nad rozwiązaniami, sprawiają, że ich projekty się urzeczywistniają, a na koniec… cieszą z odniesionego sukcesu!” –  powiedział Jeff Ray, DS SolidWorks Corp. CEO. – Nie możemy się doczekać spotkania z nim na naszej konferencji – dodał.

Zrealizowanie nowego filmu Camerona, przygodowego obrazu w całości w technologii 3D, który rozgrywa się na odległej planecie, wymagało blisko dwóch lat pracy nad przygotowaniem niezbędnej technologii, m.in. wirtualnych kamer czasu rzeczywistego, systemu SIMULCAM pozwalającego na wprowadzenie do scen z postaciami realnymi “żywych” wirtualnych obiektów itp. Trzeba pamiętać o tym, że wszystkie te rozwiązania łączono z techniką 3D niezbędną do realizacji filmu.

I wiele, wiele więcej…
Tak, obecność Camerona to atrakcja, ale tylko jedna z wielu przewidzianych na tegoroczną edycję. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w wybranych spośród 150 przewidzianych sesji szkoleniowych. Ponad sto gotowych produktów (przede wszystkim z zakresu mechaniki) zaprojektowanych z użyciem SolidWorks zaprezentowanych zostanie w Partnerskim Pawilonie, a oprócz tego ponad sto firm zaprezentuje rozwiązania programowe, aplikacje I nakładki zwiększające możliwości SolidWorks.
W zasadzie cały zespół z ramienia DS SolidWorks, odpowiedzialny za badania I wdrożenia, będzie dostępny dla uczestnikÓw. A to oznacza także, iż dowiemy się co nieco o… nowościach w wersji 2011. Ciekawe, które z postulatów użytkowników doczekają się realizacji? Ich lista dostępna jest m.in. na stronie PSWUG.info (stronie Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks).
Aby uczestniczyć w wydarzeniu, nie trzeba wsiadać do samolotu I pokonywać oceanu w czasie niesprzyjającej pogody (zima bardziej zimowa); można to zrobić on-line:
http://blogs.solidworks.com/solidworksblog/solidworks_world/
http://twitter.com/solidworksworld
http://www.flickr.com/photos/solidworks
http://www.flickr.com/groups/sww10/ 
http://www.youtube.com/sww2010
http://www.solidworks.com/swworld/2589_ENU_HTML.htm

Jak widać, możliwości jest wiele (bardzo wiele :) – kto pamięta, z jakiego to filmu?). Dodatkowo, pierwszym oficjalnym internetowym korespondentem SWW2010 będzie Chris McAndrew (3D Engr blog). Jego relację można będzie znaleźć na stronie: http://twitter.com/Cbmcandrew (patrz także: http://blogs.solidworks.com/solidworksblog/)


Czwartek, 28.01.2010 r.

8 nakładek dla SolidWorks Enterprise PDM 2010

Firma d2m3 Limited, integrator systemów zarządzania danymi oraz firma zajmująca się rozwojem programu SolidWorks, ogłosiła wydanie ośmiu zintegrowanych nakładek programowych dla platformy SolidWorks Enterprise PDM 2010

Użytkownicy Enterprise PDM mogą teraz zautomatyzować zarządzanie e-mailami, zarządzać rysunkami Microstation, wgrywać dokumenty do SharePoint-a, tworzyć pakiety transmisyjne rysunków i dokumentów oraz dużo więcej.

Platforma SolidWorks Enterprise PDM jest używana przez tysiące użytkowników na całym świecie w zarządzaniu danymi projektowymi oraz w automatyzacji procesów projektowania. Nowe nakładki programowe oferują mocno pożądane przez zespoły projektantów funkcje, które ułatwią im współpracę, pomogą przechowywać, współdzielić oraz wyszukiwać dane bardziej efektywnie:

• Email Manager – umożliwia zautomatyzowanie archiwizacji wiadomości e-mail wraz z załącznikami;
• SharePoint Connector – automatyzuje publikowanie rysunków i dokumentów oraz powiązanych meta-danych;
• Microstation Connector – rozszerza gamę obsługiwanych aplikacji CAD o Bentley Microstation;
• Transmittal Creator – automatyzuje tworzenie oraz przesyłanie pakietów transmisyjnych rysunków i dokumentów;
• Advanced AutoNumbering – odpowiada za dynamiczne podejścia do sposobu nazywania plików;
• Contact Manager – automatycznie wypełnia formularze i dokumenty z udostępnionych informacji kontaktowych;
• Task Recipient – usprawnia przepływ pracy poprzez dodanie powiadomień i przypomnień specyficznych dla danych zadań projektowych;
• PDF Conversion Server – automatyzuje konwersję plików Office, AutoCAD oraz SolidWorks do formatu PDF.

Wraz z wydaniem nowego zestawu nakładek, firma d2m3 wkracza w swój 10 rok działalności – jako firmy rozwijającej platformę SolidWorks Enterprise PDM.

Źródło: www.d2m3.com, www.3dcad.pl


Środa, 27.01.2010 r.

Bezpłatna analiza wtrysku tworzyw...

Firma Simpoe, Złoty Partner SolidWorks, jest producentem programu SimpoeWorks służącego do przeprowadzania symulacji wtrysku. Środowisko programu jest w pełni zintegrowane z programem SolidWorks. Wszystkie kroki mające na celu przygotowanie do analizy, jak również prezentacja wyników odbywa się w doskonale znanym oknie programu SolidWorks

Program jest łatwy w obsłudze i przyjazny użytkownikowi, a przygotowanie procesu analizy odbywa się „krok po kroku”. Utworzenie siatki (mesh) bryłowej lub skorupowej, nadanie materiału (wybranie z biblioteki), wybranie rodzaju maszyny, ustawienie parametrów wtrysku i... gotowe.
Program potrafi dobrać (i podpowiedzieć użytkownikowi) wszystkie parametry automatycznie, jednak to użytkownik ma pełną kontrolę nad ustawieniami przygotowywanego procesu. Pracując z SimpoeWorks poruszamy się w dobrze znanym środowisku SolidWorks bez konieczności eksportu modelu, a wszelkie zmiany w modelu  widoczne są od razu.
Warto wspomnieć, że dostępne jest także darmowe narzędzie do symulacji procesu wtrysku w środowisku SolidWorks. Ponieważ firma będzie obecna na konferencji SWW2010, postaram się zdobyć trochę więcej informacji „bezpośrednio u źródła”.
Simpoe prowadzi... blog, zawierający ciekawe informacje na temat oferowanego oprogramowania. Można tam znaleźć wiele ciekawostek, porad dotyczących analizy wtrysku, pochodzących bezpośrednio od specjalistów technicznych Simpoe.

Więcej informacji na temat SimpoeWorks i e-SimpoeWorks można znaleźć m.in. na stronie www.cns.pl. A wszyscy zainteresowani pobraniem darmowej wersji, powinni wejść na stronę producenta, a dokładnie... tutaj: http://www.simpoe.com/inscription_eval.php?Lng=EN


Środa, 27.01.2010 r.

Pożegnanie z XP

Kończy się wsparcie dla systemu Windows XP Professional w wersji 32 i 64-bitowej. Oznacza to niestety nadchodzącą konieczność aktualizacji starych systemów operacyjnych. A może „stety”? Podobno Windows 7 istotnie wydaje się spełniać pokładane w nim nadzieje użytkowników. Ale wracają do SolidWorks, kończące się wsparcie dla XP to nie jedyna nowość. Od wersji SolidWorks 2011 głównym i... jedynym narzędziem przeznaczonym do wizualizacji (!) pozostanie PhotoWorks 360

Microsoft oficjalnie od kwietnia 2009 zaprzestał wspierania systemu Windows XP. SolidWorks 2010 jest ostatnią wersją  wspierającą systemy z rodziny XP 32 i 64 bitowe wersje.  W późniejszym okresie pozostaje wybór jednego z dwóch systemów, Windows Vista i Windows 7 w wersjach 32 i 64-bitowej (co w praktyce oznacza wybór „siódemki”). Dotyczy to także większości dodatków i SolidWorks Simulation oraz produktów SolidWorks Enterprise PDM.
Należy także pamiętać o zwiększających się wymaganiach systemowych, a zwłaszcza procesorach – począwszy od wersji 2010 wymagana jest obsługa instrukacji SSE2.

Źródło: www.pswug.info


Wtorek, 26.01.2010 r.

Ponad 7000 nowych licencji...

Taką liczbę licencji SolidWorks Educational Edition w Polsce w roku 2009 dostarczył tylko jeden z VAR SolidWorks – firma CNS Solutions

W roku 2009 firma CNS Solutions dostarczyła do polskich szkół i uczelni ponad 4000 licencji oprogramowania SolidWorks Educational Edition i 3600 licencji SolidWorks Student Access. Pracownik CNS, Dawid Fionik, zajął trzecie miejsce w Europie pod względem ilości dostarczonych licencji SolidWorks Educational Edition dla edukacji w roku 2009.

Czym jest SolidWorks Education Edition?
Jest to kompletny zestaw narzędzi wspomagających projektowanie 3D, tworzenie dokumentacji 2D, wykonywanie analiz statycznych, kinematycznych, przepływów, tworzenia zaawansowanych wizualizacji. W pakiecie SolidWorks Educational Edition dostępne są moduły SolidWorks Premium, Simulation Premium, Flow Simulation, SolidWorks Motion. SolidWorks Student Access zawiera całą funkcjonalność pakietu SolidWorks Educational Edition i daje możliwość instalacji oprogramowania studentom i pracownikom naukowym na komputerach domowych.
Firma CNS, jako jedyny w Polsce preferowany partner edukacyjny - SolidWorks Preferred Educational Reseller – dostarczyła licencje między innymi do: Politechnik Białostockiej, Radomskiej, Gdańskiej, Łódzkiej, Warszawskiej, Świętokrzyskiej, Rzeszowskiej, Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie; Uniwersytetu Wrocławskiego; Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach; Uniwersytetu Poznańskiego; Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Warszawie; Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Centrów Kształcenia Praktycznego i szkół średnich.

www.cns.pl


21.01.2010 r. (Dzień Babci)

Istotny HotFix

Powiało grozą? Faktycznie, dawno nie było tego typu kłopotów. Jako pierwsza w Polsce informację tą podała oficjalna strona PSWUG (www.pswug.info), a to kolejny argument za tym, by – jeśli ktoś z Państwa jeszcze się na nią nie zalogował – zrobił to jak najszybciej. Ale o jaką informację chodzi?

Pojawił się problem, istotny dla użytkowników pracujących w systemach 64-bitowych, w SW 2009 SP 5 lub SW 2010 SP 1 i SP 2. W momencie, gdy uruchomiony jest SW, otwarta aplikacja PhotoWorks, a zajętość pamięci wirtualnej przydzielonej dla SW przekracza 2GB, grozi nie tylko utrata stabilności systemu, ale także – uszkodzenie plików systemowych – i to tych nie związanych nawet z samym SolidWorks!

Praca z włączonym dodatkiem PhotoWorks, nawet jeśli nie doprowadzi do najczarniejszego scenariusza, to może również uszkodzić nieodwracalnie pliki SolidWorks. Objawy niepoprawnego działania to np. znikający pasek narzędzi oraz wyglądów PhotoWorks przy jednoczesnym widocznym menedżerze. Jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości albo niepokojące zachowania – pozostaje zamknąć aplikację!

Co należy uczynić, aby ustrzec się opisywanych problemów?
Pobrać i zainstalować wspomniany HotFix, dostępny dla zarejestrowanych użytkowników SW (na SolidWorks Customer Portal – link niżej).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warto regularnie odwiedzać stronę portalu klientów SW. I dokładnie przyglądać się zamieszczanym tam informacjom. Albo zdać się na czujność polskiej grupy użytkowników SW (www.pswug.info)

 

Opis instalacji można znaleźć na stronie: https://forum.solidworks.com/thread/30508 (po angielsku), lub na stronie PSWUG.info – krok po kroku przedstawiony przez Pawła Kęskę.

Gdy już uporamy się z problemem, dla ukojenia nerwów polecam lekturę wcześniejszego wpisu na PSWUG.info, również autorstwa Pawła Kęski, dotyczącego... rozważań na temat idei service packów. Ciekawa i chyba jedyna słuszna konkluzja. Dodam od siebie, iż przykre jest to, że „wzorem” uznanych producentów systemów operacyjnych, także aplikacje CAD coraz częściej wydawane są z błędami, „łatanymi” następnie przez kolejno wydawane Service Packi. Zastanawiam się jednak, czy nie jest to... celowe działanie. Jestem bowiem przekonany, że wielu użytkowników nie będzie decydowało się na instalację łatek i nakładek we własnym zakresie – mimo wygodnych narzędzi pozwalających na to w zasadzie bez problemu – a o pomoc zwróci się do któregoś z VAR... Analogia do sprzedaży nowych samochodów i ryzyka utraty gwarancji w przypadku nie skorzystania z oferty przeglądów w ASO? Obym się mylił...

ms

Przydatne linki: www.pswug.info, https://customerportal.solidworks.com, https://forum.solidworks.com/thread/30508


Wtorek, 12.01.2010 r.

Warsztaty SolidWorks w sieci

Nowa seria bezpłatnych warsztatów online dla użytkowników SW rusza z dniem 20 stycznia 2010 r.

Zespół CNS Solutions serdecznie zaprasza Państwa na udział w nowej serii warsztatów online, podczas których zaprezentowane zostaną najnowsze rozwiązania programowe dla inżynierów i nie tylko.

Poniżej znajduje się tematyka kolejnych warsztatów:
1. Instrukcja montażu, to takie proste (20 styczeń)
2. Wytrzymałość w analizie ruchu (3 luty)
3. Wizualizacja łatwiej niż myślisz (17 luty)

Najbliższy poświęcony będzie aplikacji 3Dvia composer. Dlaczego?
Otóż tworzenie instrukcji obsługi, montażu, dokumentów serwisowych czy też materiałów szkoleniowych dla wielu firm jest ograniczeniem, wynikającym z ciągłego oczekiwania na stale poprawiane dokumenty niskiej jakości.
W trakcie spotkania on-line specjaliści CNS przedstawią, w jaki sposób przygotować wszystkie dotychczasowe materiały szybko, estetycznie i za pierwszym razem, a to wszystko jeszcze... zanim powstanie pierwszy egzemplarz produktu.

Temat: Instrukcja montażu, to takie proste
Data: 20 stycznia 2010
Godzina 12:00 - 13:00

 

Rejestracja tutaj: https://www1.gotomeeting.com/register/692324569

Źródło: www.cns.pl


Środa, 6 styczeń 2010 r. (K + M + B 2010 Święto Objawienia Pańskiego)

Evo 2 już dostępne...

Nie chodzi tutaj o kolejny model rajdowego Mitsubishi, ale o... drugi już Service pack dla SolidWorks 2010. Ale uwaga! SP 2.0 EV dla SolidWorks 2010 to wersja nie zalecana do wdrożenia w środowisku produkcyjnym, o czym warto pamiętać przed sięgnięciem po tą aktualizację.

Wszyscy użytkownicy posiadający usługę aktualizacji mogą pobrać najnowsze uaktualnienie do SolidWorks 2010 ze strony: http://www.solidworks.com/customerportal. Następnie w dziale Software and Updates dostępne są składniki aktualizacji.  

Można również automatycznie uaktualnić SolidWorks 2010 za pomocą Menedżera Instalacji SolidWorks (Start > Programy > SolidWorks Installation Manager). W pierwszej kolejności Menedżer Instalacji SolidWorks aktualizuje się do najnowszej wersji, potem następuje weryfikacja numeru seryjnego SolidWorks, określenie pakietu i składników do aktualizacji i pobieranie plików.
 Kolejną, znaną z poprzednich wersji metodą aktualizacji jest instalacja poprawek wykorzystująca do tego narzędzie do sprawdzania aktualizacji znajdujące się w menu: Pomoc > Sprawdź czy istnieją aktualizacje.
W razie pojawienia się jakichkolwiek niejasności, zachęcamy do kontaktu z Działem Wsparcia Technicznego CNS Solutions – telefonicznie lub pod adresem mailowym: dwt@cns.pl.

Źródło: http://www.cns.pl/Aktualnosci/2009/Grudzien/SW-2010-SP2-0-EV.aspx


Wtorek, 5 stycznia 2010 r.

Egzamin CSWP-WLDM

Pod koniec roku 2009 został udostępniony nowy egzamin CSWP-WLDM obejmujący tematykę konstrukcji spawanych (ang. Advanced Weldment Specialist).

Nowy egzamin obejmuje takie zagadnienia, jak:
• Tworzenie profili i zapisywanie w bibliotece;
• Tworzenie podstawowych i zaawansowanych konstrukcji;
• Modyfikacje wykończenia narożników;
• Dodawanie przerw pomiędzy segmentami oraz ich przycinanie;
• Operacja zamykania końcówek otwartych rur;
• Wzmocnienia;
• Modyfikacje istniejących członów konstrukcyjnych; 
• Używanie szkicu 3D;
• Zarządzanie folderami listy elementów ciętych ;
• Generowanie rysunków oraz wstawiania listy materiałów...

Jak poinformował Paweł Kęska na stronie PSWUG.info, według informacji przekazanych przez Mike Puckett'a – osobę odpowiedzialną za certyfikację SolidWorks, niebawem powinien być dostępny także egzamin z obliczeń wytrzymałościowych CSWP-FEA.

Egzamin trwa 120 minut, minimum, które zalicza to 75% ogólnej punktacji.  Egzamin można zamówić na stronie SolidWorks Certification, jego cena to 14,73 € (19,99 $).

Więcej informacji (po zarejestrowaniu), a także bezpośrednie linki prowadzące do stron z egzaminem, można uzyskać na stronie Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks – www.pswug.info. Ewentualne uwagi i komentarze proszę zamieszczać na Forum Czytelników CADblog.pl – jest tam wątek poświęcony zagadnieniom certyfikacji SW (http://www.cadblog.pl/forum/viewtopic.php?f=30&t=16), a także... (http://www.cadblog.pl/forum/viewtopic.php?f=13&t=20 – ogólnie o certyfikatach CAD).

źródło: PSWUG.info



Wtorek, 29.12.2009 r.

Co nieco do poczytania

W ramach „nadrabiania zaległości” – garść materiałów znalezionych „na gorąco” w sieci. W tym konkretnym przypadku – za sprawą CAD Digest (www.caddigest.com), udostępniającego m.in. artykuły, tutoriale i inne formy elektronicznych publikacji związanych także z SolidWorks.

I tak najświeższe informacje datowane na 21 grudnia pochodzą m.in. ze znanej już Państwu strony Deelipa Menezesa (artykuł na temat modelowania powierzchniowego w SW – link tutaj: http://www.deelip.com/?p=997). Nawiasem mówiąc, stamtąd pochodzi m.in. obrazek przedstawiający różę. Ładny, prawda? Jego autorem jest Michał Malov z SolidWorks Russia.

Kolejny z artykułów (tutoriali) to w zasadzie krótka porada dotycząca możliwości przyspieszenia pracy SW podczas analizy przepływu, uwzględniającej rozkład temperatury. Chodzi o możliwość wyłączenia (w opcjach zaawansowanych) pewnych parametrów, które nie będą uwzględnianie w procesie analizy, a których wyłączenie odciąży procesor komputera. Nie zapomnijmy jednak o ich ponownym włączeniu ;). Znajdziemy także przedruki (oczywiście za zgodą) artykułów z takich tytułów, jak np. Machine Design (http://www.caddigest.com/subjects/solidworks/select/113009_solidworks2010.htm)

Polecam lekturę na długie zimowe wieczory...

Pozdrawiam
Maciej Stanisławski


 Wtorek, 29.12.2009 r.

Kolejny tutorial na PSWUG

„Modelowanie powierzchniowe – deformacja punktowa oraz smukłe przejścia w narożnikach” – taki tytuł nosi nowy poradnik zamieszczony na stronach Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks...

Jakiś czas temu w dziale „SW Challenge” na tej samej stronie pojawiło się zadanie polegające na zaprojektowaniu kierownicy bolidu formuły 1. Zapewne nie przez przypadek kolejny zamieszczony tam tutorial nawiązuje do zagadnień związanych z projektowaniem tego typu elementów, a może raczej – do sytuacji, na jakie możemy wtedy napotkać:
„W przypadku modelu kierownicy w jednym punkcie zbiegają się trzy ramiona. Ze względu na zróżnicowaną krzywiznę zwykłe zaokrąglenie wykonane w obrębie modelu bryłowego nie da dobrego efektu. Dlatego w takich sytuacjach najlepiej wykonać gładkie przejście za pomocą operacji powierzchniowych (...)”.

Cały artykuł (autorstwa Pawła Kęski) dostępny jest na PSWUG.info, oczywiście dla zarejestrowanych użytkowników.

A skoro mowa już o modelowaniu kierownic – wszystkich zaczynających dopiero przygodę z SolidWorks zapraszam do kolejnego odcinka „pseudo-samouczka" poświęconego modelowaniu motocykla w SW (na stronie blogowej). Był już bak, a tym razem także „kierownica"...

M.


Poniedziałek, 28.12.2009 r.

Mastercam X4 dla SolidWorks

Korporacja CNC Software zaprezentowała Mastercam X4, w pełni zintegrowaną aplikację CAM dedykowaną do współpracy z SolidWorks. Użytkownicy tego ostatniego mogą teraz przy użyciu Mastercamowskich technik generowania ścieżek prowadzenia narzędzia i strategii obróbki programować swoje elementy bezpośrednio z poziomu ich systemu CAD 3D...

Mastercam X4 for SolidWorks oferuje pełny pakiet strategii cięcia, włączając w to  Feature Based Machining (dobór strategii obróbki w oparciu o cechy elementu – FBM) oraz ścieżki 3D High Speed Machining (ścieżki prowadzenia narzędzia dla obróbki szybkościowej -HSM). Mastercam for SolidWorks dostarcza także potężny zestaw zautomatyzowanych ścieżek wykończeniowych, dzięki którym otrzymujemy szybszą obróbkę, która jednocześnie wymaga znacznie mniej (lub wcale) poprawek ręcznych.
Mastercam for SolidWorks oferuje szereg korzyści zarówno społeczności Mastercam, jak i użytkownikom SolidWorks. Bazuje na znanych, przetestowanych w praktyce ekranach i procesach parametrycznych i wyświetla drzewo operacji, które umożliwia szybki dostęp do dowolnego etapu procesu obróbki.
W uzupełnieniu konwencjonalnego programowania CAM 2D (frezowanie gniazda i frazowanie kształtowe), Mastercam for Solidworks oferuje szereg innych niezwykle przydatnych i funkcjonalnych opcji obróbki:

• Dzięki dynamicznej obróbce otrzymujemy ścieżki, które ciągle dostosowują się do warunków, tak by w rezultacie cięcie było maksymalnie spójne i by do jego wykonania było możliwe użycie jak najszerszej gamy narzędzi;

• Obróbka szybkościowa gwarantuje szybsze wirowanie narzędzia i wysokiej klasy wykończenie;

• Obróbka warstwowa zapewnia stałość frezowania współbieżnego pomiędzy dwoma wybranymi konturami lub wzdłuż jednego konturu. Podczas cięcia materiałów hartowanych ścieżki obróbki warstwowej pozwalają na wykorzystanie pełnej głębokości cięcia frezu i redukują ilość cięć płytkich.

Mastercam for SolidWorks oferuje jeszcze znacznie więcej typów ścieżek prowadzenia narzędzia. Więcej informacji na stronie www.mastercamforsolidworks.com

Źródło: www.3dcad.pl


Środa, 23.12.2009 r.

Import plików do SW

Indyjska firma Sycone poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży importerów danych rysunkowych 2D z systemów CATIA, NX i Pro/ENGINEER, współpracujących ze środowiskiem SolidWorks

Aplikacje te umożliwiają bezpośredni odczyt plików bez konieczności posiadania licencji wspomnianych systemów 3D CAD. Narzędzia zostały przetestowane w 32- i 64-bitowych wersjach SW (od 2000 do 2010 włącznie) i można je pobrać w postaci bezpłatnych edycji próbnych. Wydania komercyjne nie są już niestety darmowe, bowiem za każdy z dodatków (dedykowany do konkretnej aplikacji) trzeba zapłacić blisko 1500 dolarów. Cóż, problemy wymiany danych 3D jeszcze długo będą dawały znakomite pole dla inwencji twórców oprogramowania wspomagającego konwersję różnych formatów. I pozwalały na osiąganie przyzwoitych zysków.
Więcej informacji na temat narzędzi „CATIA V4 2D Import for SolidWorks”, „CATIA V5 2D Import for SolidWorks”, „NX 2D Import for SolidWorks oraz Pro/ENGINEER 2D Import for SolidWorks” można znaleźć na stronach producenta: www.sycode.com

Źródło: www.cad.pl


Czwartek, 10.12.2009 r.

Samochody z SolidWorks, czyli jak „uchwycić właściwe proporcje”...

W jaki sposób pogodzić nowoczesną technikę na miarę nowego stulecia z wyglądem charakterystycznym dla pojazdów z połowy lat 50. XX wieku? Brytyjska firma Westfield Sportscars zdecydowała się wykorzystać w tym celu... oprogramowanie SolidWorks

Inżynierowie z Westfield projektujący najnowszą wersję swego flagowego pojazdu – dwumiejscowego roadstera widocznego na zdjęciu – skorzystali z zalet wynikających m.in. ze stosunkowo krótkiego czasu potrzebnego na przyswojenie sobie możliwości systemu SolidWorks, a także jego uniwersalności i wielozadaniowości, adaptując nowoczesne elementy zawieszenia, układu kierowniczego i zespół napędowy tak, by spełniały swoje zadania nie burząc atrakcyjnej i nostalgicznej linii nadwozia. Nadwozia, które jak wspomnieliśmy debiutowało w latach 50., kiedy nikomu nie śniło się o poduszkach powietrznych, normach emisji spalin, czy regulacjach dotyczących eksportu samochodów.
– Naszym celem było uczynienie z 50-letniego samochodu maszyny tak nowoczesnej, tak współczesnej, jak tylko było to możliwe, przy jednoczesnym zachowaniu jej niepowtarzalnego charakteru – powiedział Ross Dickson, odpowiedzialny za projekt pojazdu. – I do większości prac związanych z projektowaniem wykorzystaliśmy z powodzeniem system SolidWorks – dodał.

To właśnie z pomocą SolidWorks przeprojektowano ramę i nadwozie samochodu tak, by możliwe było wykorzystanie elementów pochodzących od licznych poddostawców i podwykonawców przedsiębiorstwa. – Rezultat jaki udało nam się osiągnąć przekonuje nas, że jesteśmy o krok do przodu w stosunku do innych firm oferujących podobne pojazdy.

Model Sport Turbo, o nieco pretensjonalnej nazwie (ale niesamowitym wyglądzie), to nie jest eksponat muzealny, ale samochód skierowany do odbiorców, którzy cenią sobie nowoczesne rozwiązania (napęd, elektronika) ukryte pod klasycznym płaszczem. – I dotyczy to zarówno osób zamawiających kompletne samochody w naszym zakładzie, jak i nabywców kit-carów do samodzielnego montażu – powiedział Ross Dickson. – Nasze samochody to taka „ostrożna kombinacja nowego i starego". Sztuka polega na uchwyceniu właściwych proporcji.

Pracujący w SolidWorks inżynierowie stanęli prze zadaniem polegającym na połączeniu gotowych standardowych podzespołów, powstających w wielkoseryjnych wytwórniach, z elementami produkowanymi na miejscu, specjalnie dla potrzeb Sport Turbo. Szczególnie widoczne jest to we wnętrzu pojazdu, ale także pod jego maską (silnik, układ przeniesienia napędu, układ sterowniczy pochodzą z zakładów Vauxhalla). To sztuka tak przeprojektować i dopasować do siebie elementy, by spełniały swoje zadania w zupełnie innym nadwoziu niż to, do którego pierwotnie zostały przeznaczone. Sztuką jest także zaprojektować takie odpowiednie nadwozie.
– Zdecydowaliśmy się na SolidWorks, bo jest to jeden system, autonomiczne rozwiązanie, które pozwala poradzić sobie z wieloma zagadnieniami – powiedział dyrektor zarządzający Westfield Sportcars, Julian Turner. – Wypróbowaliśmy wiele dostępnych na rynku aplikacji, ale śmiało możemy stwierdzić, iż SolidWorks wypadł najlepiej i stanowi rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb przynajmniej na kilka najbliższych lat. Plany przedsiębiorstwa zakładają wykorzystanie w najbliższym czasie oprogramowania SolidWorks także jako narzędzia wsparcia dla wszystkich nabywców samochodów w postaci zestawów do samodzielnego montażu.

SolidWorks jest popularnym systemem w branżach sektora automotive. Stosują go z powodzeniem zarówno przedsiębiorstwa specjalizujące się w dostarczaniu niewielkich części, jak i firmy konstruujące swoje własne pojazdy. – Elastyczność i wielozadaniowość naszego oprogramowania pozwala zaspokoić duży zakres potrzeb branży motoryzacyjnej – podsumował Simon Booker, dyrektor ds. marketingu SolidWorks.

Więcej informacji: www.solidworks.com, Westfield Sportcars http://www.westfield-sportscars.co.uk/
Na serwisie YouTube można znaleźć amatorski film prezentującybudowę KIT-Cara firmy Westfield – http://www.youtube.com/watch?v=FRk5gzTHPyw


Czwartek, 26.11.2009 r.

SolidWorks w szkołach średnich

Państwowe technikum/szkoła zawodowa SOŠ a SOU Hradební 1029 w Hradec Králové zakupiło 500 stanowisk SolidWorks Education Edition 3D CAD. Szkoła jest klientem SolidWorks od 2004 roku i korzysta z oprogramowania w nauce inżynierii ogólnej oraz elektroniki, co pozwala położyć szczególny nacisk na technologie informacyjne i komunikacyjne, sposoby tworzenia dokumentacji technicznej oraz wspomaganie wytwarzania

Podczas zajęć uczniowie tworzą trójwymiarowe projekty części maszyn, ich konfiguracje, projekty odlewów oraz części z blach, a następnie poddają je testom metodą elementów skończonych. Kluczowe jest tu zastosowanie programu SolidWorks SimulationXpress zintegrowanego z SolidWorks, służącego do sprawdzania i optymalizowania funkcjonalności modelu już na etapie projektowania. Co więcej, pliki SolidWorks wykorzystywane są dalej w procesie programowania obrabiarek CNC w programie SolidCAM.

– Absolwenci posiadający najważniejsze umiejętności w zakresie projektowania 3D mają dużo większe szanse powodzenia na rynku. Aby sprostać wymaganiom współczesnej edukacji, zdecydowaliśmy się na SolidWorks w wersji Education Edition – tłumaczy Hana Vláčilová, nauczycielka projektowania w SOŠ a SOU Hradební 1029.

– Łatwa obsługa oraz popularność tego oprogramowania były dla nas czynnikami decydującymi o wyborze SolidWorks. Dodatkowo wizualizacja złożonych funkcji maszyn w SolidWorks SimulationXpress pozwala naszym uczniom lepiej rozumieć cały proces projektowania. Zakłady przemysłu motoryzacyjnego i odlewnie oferują różne możliwości pracy naszym uczniom właśnie ze względu na ich wiedzę z zakresu inżynierii produkcji, odlewnictwa, testowania komponentów oraz programowania obrabiarek CNC – dodaje.

Liczba kandydatów chętnych do nauki w szkole rośnie systematycznie z roku na rok. Świadczy to o wysokiej jakości kształcenia oferowanego w SOŠ a SOU Hradební 1029. Obecnie uczy się tam około 1000 uczniów. W zeszłym roku 30 z nich wzięło udział w międzynarodowym konkursie „Formuła 1 w szkołach.” Celem projektu było zaprojektowanie bolidu oraz przetestowanie go w wirtualnym tunelu aerodynamicznym. Oprócz modelowania, analizy i przygotowania dokumentacji rysunkowej znaczącą częścią projektu było także opracowanie budżetu i projektu złożeniowego samochodu, a także sposobu wytwarzania przy pomocy obrabiarek CNC. SOŠ a SOU Hradební 1029 planuje także wykorzystywać SolidWorks Education Edition w swoim centrum szkolenia zawodowego dla dorosłych, gdzie oferowane będą podstawowe i zaawansowane kursy projektowania w SolidWorks. Za wdrożenie oraz wsparcie techniczne SolidWorks odpowiadał czeski reseller SolidVision.

www.solidworks.com


Czwartek, 26.11.2009 r.

Co z SW na Maca?

Kilka miesięcy temu Łukasz Suma z portalu CAD.pl wspominał o inicjatywie użytkowników SolidWorks chcących korzystać ze swojego ulubionego środowiska na komputerach Macintosh. W tym celu wystosowali specjalną petycję skierowaną do DS SolidWorks...

Mimo, iż temat na jakiś czas przycichł, redaktor CAD.pl postanowił z ciekawości sprawdzić stan licznika podpisów pod elektroniczną petycją. Jak się okazuje – podpisów nadal przybywa i jest ich obecnie ponad 5250. Wygląda więc na to, że grono posiadaczy Maców korzystających jednocześnie z SolidWorksa jest całkiem spore, a informacje na ten temat trafiają do kolejnych ludzi popierających akcję.
Nadal nie widać jednak żadnych ruchów ze strony producenta programu. Pozostaje jedynie żywić nadzieję, iż uda się dożyć czasów, w których pojawi się on w wersji „jabłuszkowej” – komentuje Łukasz Suma.

Ja ze swej strony dodam, iż zwolennicy Mac’a potrafią zainstalować na nim SolidWorks, pracujący w środowisku emulującym system Windows na MAC OS. Ale przecież nie o to chodzi...

Źródło: http://www.cad.pl/news/16758.htm, http://www.petitiononline.com/SWonMac/petition.html


Środa, 25.11.2009

Jak sprawdzić wydajność swojego systemu w pracy z SolidWorks?

Odpowiedzi na to pytanie można uzyskać odwiedzając albo stronę polskiej grupy użytkowników SolidWorks (link w dziale Ciekawe linki ;)), albo wchodząc bezpośrednio na stronę, na którą bezpośrednio powołuje się PSWUG: czyli na blog prowadzony przez Annę Wood

Jednym ze sposobów jest pobranie przygotowanych plików (modeli w SW) i przeprowadzenie na nich określonych operacji (z jednoczesnym pomiarem czasu). Wyniki tych operacji można publikować, a uzyskane zestawienia pozwalają dać wyobrażenie o możliwościach różnych używanych konfiguracji sprzętowych. Co ciekawe – nie zawsze zwycięstwo leży po stronie markowych stacji roboczych, bardzo często najlepsze wyniki uzyskiwane są na składakach z podkręconymi procesorami i wyposażonych w dobre karty graficzne.

Jeden z testów (wykorzystujący operacje w środowisku Sheet Metal) polega na wykonaniu operacji przebudowy modelu nośnika wykonanego z metalowego profilu (operacja CONTRL-Q Rebuild).
Postępując zgodnie z zaleceniami autorów, należy po uruchomieniu SW, w zakładce Options > Performance, wyłączyć opcję Verification On Rebuild. Następnie otworzyć plik z modelem nośnika, a po przeprowadzeniu operacji – opublikować wyniki czasu przebudowy modelu (Tools > Feature Statistics).

Link do testu znajdą Państwo tutaj:
http://www.solidmuse.com/solidworks-benchmark-sheet-metal-carrier.html

Pod tym adresem dostępne są także linki do modeli opracowanych dla SW 2008 i 2009.


Środa, 4.11.2009 r.

SolidWorks Enterprise PDM w Niles-Simmons-Hegenscheidt Group

Ogólnoświatowy producent narzędzi wdraża 180 licencji aplikacji do wielofunkcyjnego zarządzania dokumentami. A jest ich sporo, bo ponad... osiemdziesiąt tysięcy

Niles-Simmons-Hegenscheidt – bo o niej tutaj mowa – legitymuje się ponad 170-letnim doświadczeniem oraz know-how w dziedzinie wytwarzania narzędzi do maszyn. Bogate portfolio produktów prezentuje całą ich gamę, począwszy od tokarek pionowych, poprzez centra frezarskie oraz skośne łoża tokarek CNC, aż po całe linie produkcyjne. W ciągu tych wielu lat pracy firma zbudowała pokaźną bazę danych przechowywanych w kilku lokalizacjach, przy użyciu różnych systemów.

 – Szukaliśmy rozwiązania do zarządzania danymi, które byłoby w 100 procentach kompatybilne z oprogramowaniem SolidWorks 3D CAD. Od lat korzystaliśmy z tego systemu z powodzeniem, używając także zintegrowanego narzędzia Workgroup PDM – powiedział Enrico Thormann, koordynator SolidWorks/PDM oraz konstruktor w Niles-Simmons.

– Jako że liczba użytkowników się zwiększa, tak jak i rośnie ilość danych, pojawiła się potrzeba wprowadzenia skalowalnego systemu wyposażonego w bogaty wybór interfejsów. SolidWorks Enterprise PDM zapewnia nam odpowiednią elastyczność, a także bezpieczne zarządzanie, co wspomaga szybsze i bardziej efektywne odnajdowanie dokumentów.

Dzięki SolidWorks Enterprise PDM grupa NSH stworzy scentralizowaną bazę danych, którą będzie łatwiej administrować i która pozwoli na lepszą dostępność pracownikom, dostawcom i klientom zaangażowanym w proces rozwoju produktu – zgodnie z przyznanymi im prawami użytkowników. Wszystkie kluczowe dane projektu, takie jak pliki SolidWorks 3D CAD, obrazy, wideo oraz dokumenty MS Office będą udostępnione poprzez rozwiązania PDM. Niles-Simons-Hegenscheidt planuje uczynić ów system PDM główną bazą danych działu inżynierii przy tworzeniu wykazów materiałów (BOM), co w znaczący sposób wpłynie na pracę innych działów.

– SolidWorks Enterprise PDM pomaga nam w strukturyzacji, lepszej kontroli i identyfikacji wewnętrznego przepływu pracy. W tak dużej firmie, jak nasza, jest to bardzo skomplikowany proces. – wyjaśnia Enrico Thormann. – Każdy może przejrzeć ogólne dane produktu, natomiast niektóre dokumenty działu księgowości mogą być przeglądane i modyfikowane jedynie przez pewną grupę pracowników zgodnie ze statusem dokumentu. Przykładowo inżynier projektant może czytać te dokumenty, ale nie edytować. SolidWorks Enterprise PDM pozwala nam nadawać jasno zdefiniowane prawa dostępu, a także obowiązki użytkowników i utrzymywać przejrzystą historię całej dokumentacji – kto zrobił co, kiedy i z jakiego miejsca.

Oprócz praw dostępu ważną rolę w SolidWorks Enterprise PDM odgrywa przepływ pracy. Jest to ważne z punktu widzenia zarządzania zabezpieczonymi danymi zarówno w obszarze wyszukiwania informacji, jak i podczas procesu wytwarzania. Obecnie w NSH około 80 tysięcy dokumentów jest automatycznie zarządzanych przez system PDM. Według Enrico Thormanna szczególne korzyści przynosi schemat wprowadzania korekt. W łatwy sposób można zrekonstruować historię dokumentów. Mechanizm ograniczania zarządza przepływem pracy w taki sposób, że wymusza kompletność dokumentacji przed zatwierdzeniem kolejnego kroku pracy. W samym dziale inżynierii dla 45 jego pracowników jest to niezwykle cenny czynnik. Wraz ze wzrostem wartości dokumentu z każdym krokiem zatwierdzenia następuje także zmiana praw użytkownika. Co więcej, dokumenty nie mogą zostać trwale usunięte, co powoduje, że w każdej chwili taki dokument można w pełni przywrócić.

Reseller SolidWorks – SolidLine AG – była firmą odpowiedzialną za consulting, wdrożenie oraz szkolenia SolidWorks Enterprise PDM.

www.solidworks.com


Czwartek, 29.10.2009 r.

Treehouse 2 na SolidWorks Labs

Na stronach SolidWorks Labs pojawiła się informacja o nowej wersji bezpłatnego narzędzia Treehouse

Narzędzie to upraszcza planowanie złożenia i nadawanie nazw poszczególnym jego elementom jeszcze przed rozpoczęciem samego procesu projektowania. Dzięki temu ułatwia wygodne tworzenie struktury projektu, hierarchizację złożeń, części i rysunków oraz pozwala na wygodne zarządzanie danymi.

Treehouse oferuje też możliwość importowania i edytowania istniejących złożeń, prostego opracowywania nowych konfiguracji oraz eksportowania i zapisywania otrzymanych układów.

Aplikacja pracuje w środowisku SolidWorks począwszy od wersji 2008, wymaga także instalacji platformy .NET w wersji 3.0.

http://labs.solidworks.com
http://www.cad.pl/news/16676.htm


Czwartek, 22.10.2009 r.

Więcej na portalu PSWUG.pl?

Istotnie, twórcy pierwszego portalu Polskiej Grupy Użytkowników SolidWorks poinformowali przed kilkoma dniami o rozszerzeniu zawartości portalu o dwa nowe działy: Tutoriale oraz SolidWorks Challenge...

Tutoriale  to miejsce, w którym można znaleźć tutoriale opisujące możliwości oprogramowania SolidWorks. Natomiast SolidWorks Challenge to miejsce, gdzie – zdaniem administratorów i twórców portalu – można się będzie wiele nauczyć.

W jaki sposób? Otóż będą tam systematycznie zamieszczane zadania do wykonania. Aby je rozwiązać, należy pobrać przygotowany plik i postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na stronie. Następnie każdy użytkownik może opublikować wyniki swojej pracy i podyskutować na temat uzyskanych rozwiązań. Uwaga! Osoby najbardziej aktywne będą nagradzane specjalnym bonusem.

Szczegóły wkrótce na stronie... http://www.pswug.info


Środa, 21.10.2009 r.

SolidWorks 2010 – już dostępny!

Jak poinformowała firma CNS Solutions, od 19 października 2009 dostępna jest do pobrania najnowsza wersja programu SolidWorks 2010 SP0.0...

Po zalogowaniu się na Customer Portal każdy zarejestrowany użytkownik uzyskuje możliwość pobrania najnowszej wersji oprogramowania SolidWorks. Część z Państwa już zdążyła zapoznać się z nowościami oferowanymi w wersji SolidWorks 2010 – albo osobiście podczas tegorocznej Multikonferencji CNS Solutions, albo – poprzez lekturę informacji zamieszczanych m.in. na SWblog.pl. Ale w chwili obecnej... zapraszamy do pobrania z Customer Portal najnowszej wersji programu i sprawdzenia interesujących nowości – we własnym zakresie!

www.cns.pl


Środa, 14.10.2009 r.

Konwertowanie do 3D

Filia Boeinga wykorzystuje SolidWorks w celu rozwinięcia
zakresu usług w dziedzinie... konwersji 2D do 3D

Continental DataGraphics (CDG), filia firmy Boeing, zakupiła oprogramowanie SolidWorks 3D CAD, aby sprostać wzrastającemu zapotrzebowaniu na konwersję plików 2D do 3D. Narzędzia SolidWorks będą wspierać wewnętrzne potrzeby CDG, a zarazem projekty Boeinga oraz pozwolą zaoferować klientom komercyjnym firmy usługi konwersji 2D do 3D.

Twórcy i wydawcy CDG wykonali ilustracje do katalogów części, a także do instrukcji obsługi, które Boeing stosuje w swoich komercyjnych samolotach na całym świecie. Częścią tej pracy było wykorzystanie SolidWorks przez zespół grafików, aby szybko i łatwo konwertować obrazki przedstawiające części 2D do modeli 3D i użycie ich w publikacjach oraz zastosowaniach inżynierskich.

– Zauważyliśmy, że wiele firm w branżach takich jak transport samochodowy, energetyka i innych, w których używa się złożonego osprzętu, ma podobne potrzeby – mówi Josh Migdal, manager produkcji w CDG. – Ponieważ SolidWorks pracuje i zapisuje pliki w szerokim zakresie formatów, mogliśmy rozszerzyć nasze usługi inżynierskie o konwersję obrazów 2D do modeli 3D i zaproponować je różnym klientom z wielu branż.

SolidWorks umożliwia także CDG ponowne wykorzystanie danych 3D w izometrycznych projekcjach 2D w instrukcjach utrzymania komponentów (Component Maintenance Manuals – CMM) oraz w ilustrowanych katalogach części (Illustrated Parts Catalog – IPC).

Oprogramowanie SolidWorks wyposażone jest w dwustronne translatory, obsługujące takie typy plików, jak DWG, DXF, Pro/ENGINEER, IPT (Autodesk Inventor), Mechanical Desktop, Unigraphics, PAR (Solid Edge), CADKEY, IGES, STEP, Parasolid, SAT (ACIS), VDA-FS, VRML, STL, TIFF, JPG, Adobe Illustrator, Rhinocerous, IDF oraz formaty HSF (Hoops).

www.solidworks.com
fot.: Boeing


Czwartek, 8.10.2009 r.

SW 2010 bez tajemnic?
...czyli polska premiera SW za nami

Drugi dzień warszawskiej konferencji, a trzeci – multikonferencji zorganizowanej przez CNS Solutions w 12 miastach jednocześnie. Ponad 260 uczestników, ale co najważniejsze – blisko 50 istotnych nowości zaprezentowanych w najnowszej edycji SolidWorks 2010!

Przyznam szczerze, że po prezentacji dla dziennikarzy, która miała miejsce z końcem września w Bratysławie (krótka relacja tutaj), czułem pewien niedosyt. Większość zaprezentowanych „nowości" znana była już od jakiegoś czasu, a przynajmniej od momentu zasygnalizowania ich podczas SolidWorks World 2009. Poza tym te najbardziej spektakularne, czy też chwytliwe medialnie, można było „rozpracować" już po kilku sesjach spędzonych z którąkolwiek z udostępnionych beta wersji. A przecież o ilości dokonanych zmian może świadczyć licząca blisko 300 stron dokumentacja dostarczana z beta wersją w pliku pdf! Dlatego też z niecierpliwością czekałem na polską premierę w wykonaniu CNS.
(...)

pełna relacja tutaj


Wtorek, 29.09.2009 r.

Oficjalna prezentacja SolidWorks 2010 już za nami...

23 września w Bratysławie Dassault Systemes SolidWorks Corp. zaprezentowała nową linię oprogramowania 2010. Chociaż prawie wszystko można było poznać już wcześniej, warto było zjawić się tam osobiście...

Zaledwie kilku dziennikarzy z Europy Środkowowschodniej: z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. I przedstawiciele SolidWorks, którzy przybili na to spotkanie prosto z imprezy zorganizowanej w Ostrawie dla resellerów. Piękny hotel, spokojne miasto (nietypowa, kameralna stolica, w dodatku granicząca z dwoma państwami) i... nowości, które w zasadzie dane nam już było poznać, m.in. za sprawą strony http://www.solidworkslaunch.com/pl/ i udostępnionym przez SW beta wersjom (swoje zmagania opisywałem już w tym miejscu poniżej).

Na początek w telegraficznym skrócie: prezentację rozpoczęła krótkim wprowadzeniem Isabelle Reich (Territory Marketing Manager), po niej mieliśmy okazję obejrzeć nowo powołanego (nowo – tzn. z początkiem tego roku) Country Managera odpowiedzialnego za Środkową Europę. Uwe Burke (bo o nim tu mowa) wspólnie z Axelem Spietzerem zaprezentowali obecną sytuację SolidWorks Corp., ogólne trendy i zmiany wprowadzane w oprogramowaniu spod znaku SW, wreszcie – prognozy dotyczące przede wszystkim rynku europejskiego.

Ciekawe? Owszem, właśnie wtedy można było usłyszeć nie tylko o „I SolidWorks”, ale przede wszystkim o fakcie, iż: SolidWorks przetrwała kryzys nie redukując liczby zatrudnionych pracowników; że ESP nadal przynosi oczekiwane efekty i wspiera bezrobotnych inżynierów nie tylko w Stanach, ale także w Europie; że w ostatnim okresie liczna nowych użytkowników dwukrotnie przekroczyła tą spodziewaną przez strategów SW; że sprzedano ponad milion licencji na całym świecie (programy SW można znaleźć w ponad 100 krajach)... I o tym, że w Polsce gwałtownie rośnie liczba sprzedawanych licencji, a kilku spośród naszych resellerów spotkało się z zasłużonym uznaniem ze strony „korporacyjnych przełożonych” (w czasie wspomnianego spotkania w Ostrawie).

Tyle o samej firmie. A co nowego w SW 2010?
Ten, kto odrobił „pracę domową”, bawiąc się np. którąś z beta wersji, lub też tylko uważnie czytając pojawiające się w sieci informacje, ten w zasadzie nie dowiedział się niczego nowego. Miał za to możliwość obejrzenia w akcji oficjalnej nowej edycji oprogramowania (działały w niej np. raporty z modułu Sustainability, które u mnie powodowały zawieszenie systemu w wersji Beta 2).
Nie zmienia to jednak faktu, iż prezentacja w wykonaniu Andreasa Spielera (Product Manager Central Europe) mogła wzbudzić zainteresowanie, chociażby systematyzując już zdobyte wiadomości na temat nowości w SW2010. I podobnie jak w Orlando, również teraz główny nacisk postawiono na unikalną funkcjonalność, jaką jest Sustainability, ale o tym za chwilę (...)

| czytaj więcej |


poniedziałek, 21.09.2009 r.

Symulacje i analizy dla każdego inżyniera, czyli SolidWorks Simulation w OBRUM

Jeszcze do niedawna konieczność przeprowadzenia obliczeń i analiz wymagała od inżyniera dogłębnej znajomości metody elementów skończonych, obsługi oprogramowania CAE (które ją wykorzystywało), ewentualnie – skorzystania z pomocy specjalistów z tej dziedziny. To ostatnie rozwiązanie nie nastręczało specjalnych trudności, pod jednym wszakże warunkiem: gdy owi specjaliści byli zatrudnieni na miejscu, w firmie. Ale i tak wiązało się to z nerwowym wyczekiwaniem, czy dany projekt spełni założenia, czy też trzeba będzie pracować nad jego udoskonaleniem. W chwili obecnej można tego uniknąć korzystając z systemów CAD, które mają zaimplementowane możliwości CAE...

Działający w Gliwicach Ośrodek Badawczo - Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” sp. z o. o. jest w zasadzie bezpośrednim zapleczem badawczo-rozwojowym, a także modernizacyjnym i produkcyjno-wdrożeniowym polskiego przemysłu obronnego. Zatrudnieni w nim inżynierowie już od końca lat sześćdziesiątych minionego stulecia realizują szereg prac na rzecz obronności kraju. Prowadzą również działalność na potrzeby gospodarki narodowej.
Od 2002 roku w „OBRUM” wykorzystywane jest oprogramowanie SolidWorks. W chwili obecnej – także SolidWorks Simulations.

–  Pracę  rozpocząłem w 1979 roku, w dziale konstrukcyjnym – opowiada inż. Stanisław Tomaszewski, specjalista konstruktor w OBRUM. – Wraz z zespołem konstruktorów brałem udział w opracowaniu różnych wyrobów dla przemysłu obronnego, a także urządzeń o przeznaczeniu cywilnym.

Zespół Stanisława Tomaszewskiego odpowiadał m.in. za opracowanie podwozia zestawu przeciwlotniczego Loara, bojowego wozu piechoty BWP 2000, podwozia haubicy Krab, wozów zabezpieczenia technicznego, ale także konstrukcji nośnych anten CAR, JBR, JAT, czy też – jeśli chodzi o wspomnianą produkcję cywilną – frezarki do asfaltu i maszyny inżynieryjno-drogowej MID.
(...)

Więcej... już wkrótce w najnowszym wydaniu CADblog.pl, a także w zakładce „Przegląd prasy..."


Piątek, 18.09.2009 r.

SW 2010 Premium w wersji Pre-Release 1...

Wczoraj – 17 września – pojawiła się na stronach technicznych SolidWorks  informacja o możliwości pobrania nowej wersji SolidWorks 2010 PR1...

Wszystko to przypomina nam, iż coraz bliższy jest termin oficjalnej prezentacji i udostępnienia najnowszej wersji tego popularnego systemu 3D CAD. Polska premiera nowego systemu będzie miała miejsce w dniach 5-6 października, za sprawą firmy CNS Solutions (VAR SolidWorks). Warto zarejestrować się już dzisiaj: www.cns.pl. Oczywiście zamieścimy relację z tego wydarzenia.

Wracając do SolidWorks 2010 (PR1), najnowsza wersja programu dostępna jest tylko dla użytkowników Subscription Service. W celu pobrania należy zarejestrować się na stronie SolidWorks Customer Portal  https://customerportal.solidworks.com i wybrać opcję „Download Software and Updates".

Pełną listę poprawek wprowadzonych w SW 2010PR1 można znaleźć tutaj.

źródło: www.pswug.info


Sobota, 12.09.2009 r.

Polska grupa użytkowników SolidWorks

9 września oficjalnie zarejestrowana została Polish SolidWorks User Group (PSWUG). I nie chodzi tutaj o liczącą ponad 140 zarejestrowanych osób grupę, którą można znaleźć na jednym z portali społecznościowych. Chociaż jest z nimi związana...

http://www.pswug.info – pod tym adresem można znaleźć oficjalną stronę polskiej grupy. Zarejestrowana we wrześniu, wydaje się działać już od kilku miesięcy (sądząc po wpisach w dziale aktualności, dostępnym dla zarejestrowanych użytkowników). A sądząc po Autorach tych wpisów, domyślam się, iż do jej utworzenia przyczyniła się obsada redakcji portalu 3Dcad.pl. Ciekawa i cenna inicjatywa, pozostaje śledzić poczynania Grupy, a także wzrost jej liczebności.

Jak informuje jeden z Autorów, na stronie www.swugn.org każdy może odnaleźć informacje na temat planowanych spotkań lub innych wydarzeń związanych z SolidWorks. Jednocześnie zarejestrowani użytkownicy otrzymują dostęp do funkcjonalnego portalu będącego wizytówką grupy (vide screen). Moderatorzy (czy też raczej liderzy) Grupy zapraszają wszystkich do aktywnego udziału w dyskusjach na forum poświęconym wyłącznie oprogramowaniu SolidWorks oraz zachęcają do zamieszczania ciekawych filmów, linków, informacji oraz wszystkiego, co zostanie przez Państwa uznane za praktyczne.


Wszelkie sugestie związane z dalszym rozwojem portalu można kierować do administratorów w zakładce poprzez zakładkę „kontakt” lub wybierając opcję napisz swoje uwagi” dostępną w prawym górnym rogu witryny.

 „Wspólnie tworzymy pierwszą w Polsce grupę zrzeszającą profesjonalistów, amatorów i entuzjastów programu SolidWorks.”

Oby tak dalej
ms


Wtorek, 8.09.2009 r.

Prekonfigurowalne produkty TRUMPF’a

Nie tylko inżynierowie, ale nawet osoby odpowiedzialne za sprzedaż maszyn mogą dokonywać ich konfiguracji zgodnie z życzeniami klienta. Wszystko dzięki aplikacjom 3D CAD bazującym na rozwiązaniach SolidWorks

TRUMPF, firma zajmująca się opracowywaniem i produkcją maszyn dla sektorów przemysłowego i medycznego, wdrożyła „konfigurator” bazujący na oprogramowaniu SolidWorks. Tego typu rozwiązanie to swoisty pomost pomiędzy procesami sprzedaży, projektowania i dostosowywania produktu do potrzeb klienta, chociaż może niekoniecznie w tej kolejności…

Dział sprzedaży może wykorzystywać wspomniany program do tworzenia realistycznych wizualizacji modeli 3D prezentujących oferowaną maszynę. W wielu przypadkach (dotyczących oczywiście maszyn dla przemysłu) wykorzystywane są także dostarczone przez klientów plany hal fabrycznych; dzięki temu możliwe jest dokładne zaprezentowanie maszyny „ustawionej” już na docelowym miejscu.

– Ta bazująca na SolidWorks aplikacja otwiera całkowicie nowe możliwości w zakresie sprzedaży tego typu urządzeń, jak maszyny znajdujące się w naszej ofercie – powiedział Manfred Kußmaul, dyrektor technicznego wsparcia działu sprzedaży w TRUMPF. (…) – Jeden obraz może powiedzieć więcej niż tysiąc słów. Proces decyzyjny klienta zyskał doskonałe wsparcie. A my spodziewamy się lepszej, bardziej zaawansowanej współpracy pomiędzy poszczególnymi departamentami, oszczędzając koszty, czas i zwiększając efektywność sprzedaży – dodaje.

Konsekwencją faktu, iż aplikacja bazuje na SW, jest dostęp do wszelkich komponentów, części, czy też większych złożeń elementów maszyn będących w ofercie TRUMPF’a. Aplikacja dodatkowo kontroluje automatycznie poprawność konfigurowanych urządzeń. Interfejs użytkownika, bliźniaczy do tego znanego z SolidWorks (bazującego na Windows), to kolejny element ułatwiający pracę z programem. Jak powiedział Manfred Kußmaul, pracownicy działu sprzedaży nie musieli dzięki temu spędzać mnóstwa czasu w celu poznania sposobu pracy z konfiguratorem.

TRUMPF wykorzystuje oprogramowanie SolidWorks od 2002 roku i posiada obecnie ponad 400 zainstalowanych stanowisk. Decyzja o wyborze tego systemu podyktowana była łatwością i intuicyjnością pracy w środowisku SW, dobrymi wynikami testów oprogramowania, a także zdolnością do zarządzania iwymianą plików z poziomu zaimplementowanych w TRIUMPF rozwiązań klasy SAP/PLM.

Źródło: DS SolidWorks Corp.
Więcej o TRUMPF: http://www.pl.trumpf.com/


Środa, 2.09.2009 r.

„Szybciej  i efektywniej dzięki nowym możliwościom...”

Pod takim tytułem DS. SolidWorks Corp. dnia 1 września poinformowała oficjalnie o wprowadzeniu na rynek nowych produktów z linii 2010. Na naszym rodzimym podwórku informację tą jako pierwszy podał oczywiście portal CAD.pl (za sprawą niezawodnego „ŁS”), a nam przypadnie „zaszczytne” drugie miejsce...

Nowa linia produktów kontynuuje tradycje firmy w zakresie wprowadzania usprawnień i nowości będących bezpośrednią odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane przez użytkowników. Nowości tych i usprawnień są podobno setki. Malkontenci mogą oczywiście uśmiechnąć się pod nosem i stwierdzić, że widocznie produkt musiał być stosunkowo niedoskonały, skoro aż tyle rzeczy można było zrobić w nim lepiej. Nic nie zmieni jednak faktu, iż popularność SolidWorks rośnie, a wiele firm decyduje się na zastąpienie dotychczas używanych systemów – rozwiązaniami właśnie spod tego znaku.

– Kiedy zobaczyłem pierwsze krótkie zapowiedzi zmian i nowości wprowadzonych w SolidWorks 2010, zaprezentowane po raz pierwszy podczas konferencji SolidWorks World 2009 w Orlando, byłem szczerze podekscytowany nowymi możliwościami i funkcjonalnościami – powiedział Wayne Tiffany, starszy konstruktor w Automatic Systems Inc. z Kansas City. – Obecnie korzystam już z wersji 2010 i odczuwam korzyści wynikające ze wzrostu możliwości. Nowe narzędzia rysunkowe pozwalają na szybszą pracę, na szybsze wykonywanie szkiców i projektów, a rozszerzone możliwości eksportu i podglądu plików w formacie DXF pozwalają na przygotowanie odpowiednich danych szybciej i efektywniej. Ale najważniejszy dla mnie jest fakt, że korzystając z nowych narzędzi do podglądania kompletnych złożeń, wykryłem błędy w swoim projekcie, (...) i byłem w stanie szybko to poprawić. Już teraz nieoficjalna wersja 2010 pomaga mi w pracy projektowej... – dodaje.

Zatrzymam się tutaj na chwilę, aby skomentować powyższą wypowiedź. Ponieważ, dzięki zaproszeniu SolidWorks, miałem okazję uczestniczyć w konferencji SWW 2009 (relacja tutaj), muszę przyznać, iż... osobiście nie widziałem zbyt wielu „ekscytujących” możliwości nowego oprogramowania. Dlatego też główną uwagę zwróciłem na rozbudowane narzędzia doboru materiałów pod kątem minimalizacji ich szkodliwego wpływu na środowisko naturalne, a także – na planowany pakiet Aktywizacji Zawodowej Inżynierów.

| więcej  |


Poniedziałek, 31.08.2009 r.

SolidWorks 2010 beta 3

Dostępna jest już trzecia wersja BETA najnowszego CAD spod znaku SolidWorks

Uruchomiona została  także oficjalna strona poświęcona najnowszej wersji. Można zaryzykować stwierdzenie, iż dzięki temu ma już ona swoją wirtualną premierę. Dostęp na stronę (także w języku polskim) można uzyskać poprzez główny baner na stronie, lub bezpośrednio pod adresem: http://www.solidworkslaunch.com/pl/

Na stronie można znaleźć m.in. krótką broszurkę w pliku pdf, przybliżającą najnowsze funkcje/zmiany w stosunku do poprzedniej edycji. Broszurka ta liczy zaledwie dwie strony, co w porównaniu z publikacją dostarczaną z wersją beta oprogramowania, liczącą ponad 190 stron, należy traktować jedynie jako materiał o charakterze informacyjnym, jeśli nie stricte reklamowym...

www.solidworks.com
 

      

Po lewej: broszurka dostępna pod adresem: http://files.solidworks.com/campaigns_global/2009/launch/SW_WhatsNew_DS_POL.pdf
 Po prawej – okładka „przewodnika” po nowościach w wersji 2010. Postaram się przybliżyć je Państwu w najbliższym czasie...

ms


Środa, 26.08.2009 r.

VIII konferencja CNS Solutions, tym razem jako… Multikonferencja

Polska premiera SolidWorks 2010 będzie miała miejsce 5 i 6 października w 12 miastach Polski…

CNS Solutions już po raz ósmy organizuje coroczne spotkanie sympatyków oprogramowania SolidWorks. Tym razem, w odpowiedzi na sugestie uczestników wcześniejszych konferencji, spotkania będą miały nową formę – multikonferencji odbywającej się w 12 miastach Polski w ciągu dwóch dni. W ten sposób CNS chce zminimalizować wysiłki logistyczne wszystkich uczestników i dotrzeć do większego grona zainteresowanych rozwiązaniami dla przemysłu.

Tematem przewodnim multikonferencji będzie premiera SolidWorks 2010. Specjaliści CNS Solutions przedstawią najnowsze rozwiązania z zakresu 3D CAD, CAE, PDM – komputerowego wspomagania projektowania, analiz inżynierskich i zarządzania.

Terminarz: 

5 października 2009
Rzeszów – Dwór Ostoya
• Katowice – Biuro CNS Solutions

Poznań – Centrum szkoleniowo - konferencyjne MALTA
Białystok – Villa Tradycja
Bydgoszcz – Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
Radom – Centrum Kształcenia Praktycznego

6 października 2009
Kraków – Hotel Mikołajki
Wrocław – Biuro CNS Solutions
Szczecin – Hotel Rycerski
Olsztyn – Hotelik Warmiński
Gdańsk – Hotel Galion
Warszawa – Biuro CNS Solutions

Agenda Multikonferencji
9:00 – 9:30 Rejestracja
9:30 – 11:00 Wstęp, Nowości SolidWorks 2010, 3D Via Composer
11:00 – 11:15 Przerwa kawowa
11:15 – 13:45 Nowości SolidWorks, Simulations, PDM
13:45 – 14:30 Lunch
14:30 – 15:00 Zakończenie

Formularz rejestracji dostępny tutaj


Czwartek, 20.08.2009 r.

Program „ESP” daje pierwsze rezultaty

Bezrobotni inżynierowie korzystają z bezpłatnej licencji, poznają oprogramowanie i są w stanie otrzymać nową posadę...

Nick Cook nie śledził rynku ofert rynku pracy i nie myślał o jej zmianie do momentu, kiedy kryzys ekonomiczny w brutalny sposób wpłynął na jego życie. Inżynier pracujący dla przemysłu lotniczego – nagle znalazł się bez pracy. Na szczęście stosunkowo szybko dowiedział się, że jedno z lokalnych przedsiębiorstw należące do Aerocet (www.aerocet.com) – działające w branży lotniczej (wytwarzające m.in. nowoczesne kompozytowe pływaki dla wodnosamolotów), poszukuje nowych pracowników. Cóż z tego, skoro zatrudnieni tam inżynierowie pracują w systemach SolidWorks, a Cook w całej swojej karierze używał innych programów CAD...

Skontaktował się z SolidWorks Corp. (grupa Dassault Systemes) i został poinformowany o możliwości skorzystania z Pakietu Aktywizacji Zawodowej Inżynierów (ang. Engineering Stimulous Package). Po tygodniu poinformował dyrekcję Aerocet, iż bierze udział w programie zorganizowanym przez producenta preferowanego przez nich systemu CAD. Doceniając jego inicjatywę i zaangażowanie, Aerocet postanowiło dać mu szansę nie czekając na wyniki i... zatrudniło go. „Amerykański sen?” W pewnym sensie – tak.

Ponad 9 000 uczestników
Przypadek Nicka Cook’a to tylko jedna z pomyślnie zakończonych historii uczestnika Programu Aktywizacji Zawodowej. Działania trwające od 6 kwietnia do chwili obecnej sprawiły, że:
• więcej niż 1 na 10 uczestników zdążył znaleźć nowe zatrudnienie na stanowisku inżyniera w okresie od kwietnia do połowy lipca,
• ponad 80 uczestników uzyskało certfikat CSWAs (Certified SolidWorks Associates),
• kolejnych 253 aktywnie uczestniczy w procesie certyfikacji,
• ponad 60 autoryzowanych resellerów SolidWorks organizuje darmowe szkolenia dla uczestników Programu ESP (w Stanach Zjednoczonych i Europie),
• resellerzy oferują ponad 100 zróżnicowanych sesji szkoleniowych

 Program ESP sprawił także, że grono osób już znających podstawy pracy w SolidWorks, uczestnicząc w jego ramach zdążyło podnieść swoje kwalifikacje i umiejętności, korzystając z zaawansowanych szkoleń.

Program działa przez cały czas
...i cały czas przynosi efekty. Na naszych łamach pisaliśmy już o ESP, teraz warto tylko przypomnieć, że na Program Aktywizacji Zawodowej Inżynierów składają się m.in. darmowe licencje, samouczki, podręczniki, video-prezentacje i tutoriale, możliwość odbycia szkoleń, ale także pomoc w znalezieniu zatrudnienia.
– ESP sprawiło, że na świecie zwiększa się społeczność usatysfakcjonowanych użytkowników, a oni decydują o naszym powodzeniu i sukcesie – powiedział Fiedler Hiss, vice-dyrektor ds. rozwoju produktu w DS SolidWorks. – Mamy świadomość tego, że wielu z nich zaufało nam na samym początku istnienia naszej firmy, zaangażowało się w doskonalenie naszych produktów, teraz mamy okazję zrewanżować się m.in. w ten właśnie sposób. ESP okazało się właśnie tym, co powinniśmy zrobić w odpowiedzi na obecną trudną rynkową sytuację – dodaje.

O tym, co zawiera pakiet Aktywizacji zawodowej Inżynierów, a także – jak zostać uczestnikiem tego programu, można dowiedzieć się pod adresem: www.solidworks.com/ESP, lub na polskich stronach jednego z VAR (link tutaj).


Wtorek, 11.08.2009 r.

Service Pack dla SolidWorks 2009

Mimo, iż już niebawem zaprezentowana zostanie oficjalnie najnowsza wersja oprogramowania SolidWorks 2010, producent nie zapomina o użytkownikach dotychczasowej wersji. Z myślą o nich przygotowana została najnowsza wersja aktualizacji SP 4.1 oprogramowania SolidWorks 2009

Jest to już pełna wersja Service Packa. Wszyscy użytkownicy posiadający usługę aktualizacji mogą pobrać najnowsze uaktualnienie do SolidWorks 2009 ze strony: http://www.solidworks.com/customerportal. Następnie w dziale Software and Updates dostępne są składniki aktualizacji.
Można również automatycznie uaktualnić SolidWorks 2009 za pomocą Menedżera Instalacji SolidWorks (Start > Programy > SolidWorks Installation Manager). W pierwszej kolejności Menedżer Instalacji SolidWorks aktualizuje się do najnowszej wersji, potem następuje weryfikacja numeru seryjnego SolidWorks, określenie pakietu i składników do aktualizacji i pobieranie plików.
 Kolejną, znaną z poprzednich wersji metodą aktualizacji jest instalacja poprawek wykorzystując do tego narzędzie do sprawdzania aktualizacji znajdujące się w menu Pomoc > Sprawdź czy istnieją aktualizacje.

W razie pojawienia się niejasności, użytkownicy systemu mogą skontaktować się z Działem Wsparcia Technicznego CNS Solutions telefonicznie lub za pomocą poczty elektronicznej pod adresem: dwt@cns.pl

www.cns.pl


Czwartek, 9.07.2009 r.

Pierwszy SW Certified Advanced Services Provider w Polsce

W zeszłym tygodniu firma CNS Solutions jako pierwsza i jedyna w Polsce uzyskała najwyższy status certyfikacji SolidWorks – Certified Advanced Services Provider

Posiadany certyfikat to gwarancja jakości usług wsparcia technicznego i szkoleń na najwyższym światowym poziomie. W regionie Europy środkowej (Czechy, Austria, Słowacja, Węgry, Szwajcaria, Polska) tylko CNS Solutions posiada wspomniany status.

CNS Solutions Sp. z o.o. działa na polskim rynku od 1997 roku. Zajmuje się dostarczaniem systemów 3D CAD/CAM/CAE/PDM wspomagających projektowanie, wytwarzanie, wykonywanie analiz inżynierskich oraz zarządzanie dokumentacją. Firma jest wyłącznym dystrybutorem AlphaCAM w Polsce i na Ukrainie oraz autoryzowanym dostawcą systemu parametrycznego modelowania bryłowo-powierzchniowego SolidWorks. Działalność CNS Solutions związana jest również z usługami projektowymi, szkoleniowymi oraz wdrożeniowymi.

Więcej informacji :www.cns.pl


Środa, 16.06.2009 r.

8. Edycja Studenckiego Konkursu Projektowego CNS Solutions rozstrzygnięta

Zakończyła się kolejna edycja konkursu studenckiego organizowanego przez CNS Solutions. W tym roku uwagę jury zwrócił projekt wykonany przez zeszłorocznego zwycięzcę – Dawida Fionika z Politechniki Białostockiej

Tym razem zaprezentował on „Koncepcyjny projekt ciągnika rolniczego SCALARUS". Wszystkie nadesłane w tym roku prace cechowały się bardzo wysokim poziomem. Można oglądać je w galerii na stronie organizatora konkursu (link tutaj), dostępne są tam także prezentacje projektów w 3DVia Composer.

Lista tegorocznych laureatów
Miejsce 1: Dawid Fionik – Politechnika Białostocka, za Projekt: Koncepcyjny ciągnika rolniczego SCALARUS.
Miejsce 2: Marcin Maćkowiak - Politechnika Poznańska, za projekt  wiropłatu typu tiltrotor DRAGONFLY.
Miejsce 3: Paweł Dzienis – Politechnika Białostocka, za projekt przyczepy do samochodu ciężarowego typu laweta...


Źródło: www.cad.pl, www.cns.pl


Poniedziałek, 8.06.2009 r.

Dwa w jednym, czyli „Mój system 3D CAD”

Firma CNS Solutions przygotowała interesującą ofertę dla wszystkich poszukujących kompletnego rozwiązania CAD. Dlaczego interesującą? Ponieważ pod pojęciem „kompletnego” kryje się nie tylko sam system, ale także dedykowana stacja robocza

W ramach przygotowanej oferty promocyjnej, licencja SolidWorks 2009 wraz z aktualizacją i wsparciem technicznym oraz stacją roboczą xw4600 i monitorem 22” firmy HP dostępna jest już za 7000 zł netto. Szkoda tylko, iż jest to... wartość pierwszej wpłaty; pozostała kwota została rozłożona na 24 miesiące, ale za to w leasingu 0%. Dużym ułatwieniem dla użytkowników jest fakt, iż kupno „kompletu” pozwala na rozpoczęcie pracy zaraz po wyjęciu zestawu z opakowania i podłączeniu go do zasilania; nie ma potrzeby wykonywania jakiejkolwiek dodatkowej instalacji. Wartość wstępnej wpłaty także została ustalona na atrakcyjnym poziomie, co jest na pewno dużym ułatwieniem w trudnym okresie rynkowym. CNS Solutions zapewnia rok opieki serwisowej z dostępem do bezpłatnej infolinii Działu Wsparcia Technicznego CNS Solutions, aktualizację do najnowszej wersji SolidWorks 2010, a także trzy lata gwarancji na dostarczony w zestawie sprzęt HP.

Promocja potrwa do końca lipca br. Regulamin, a także przykładowa specyfikacja zestawu komputerowego dostępna jest na stronie www.cns.pl


Sobota, 30.05.2009 r.

SolidWorks receptą na trudne czasy?

W przeciągu ostatnich tygodni DS SolidWorks wystąpił z kilkoma inicjatywami, o których śmiało można powiedzieć, iż w dobie kryzysu wydają się realną pomocą skierowaną zarówno do firm, jak i do użytkowników indywidualnych. Są nimi: rozszerzone wsparcie, program aktywizacji zawodowej inżynierów i nowa wersja edukacyjna

Jak dowiedzieliśmy się przed niespełna kilkoma dniami, w sytuacji, gdy inni producenci oprogramowania ograniczają zakres wsparcia i świadczonych usług serwisowych (tnąc tym samym koszty obsługi), SolidWorks oferuje rozszerzone wsparcie na okres pełnego roku. W praktyce oznacza to, iż firma zapewni i przedłuży usługi serwisowe użytkownikom oprogramowania już od wersji SW 2008 aż do końca tego roku, mimo planowanego w międzyczasie (we wrześniu br.) wprowadzenia na rynek wersji 2010. Co w tym nadzwyczajnego? Pozornie nic. Ale trzeba pamiętać o tym, iż do tej pory wsparcie dla dotychczasowych wersji systemu oferowane było najwyżej do trzech miesięcy po ukazaniu się nowej wersji oprogramowania. W chwili obecnej, zarejestrowani użytkownicy mogą liczyć na co najmniej 15. miesięczny okres pełnej obsługi serwisowej.
– Chociaż nasi subskrybenci dokonali upgreade'u do wersji 2009 w rekordowym tempie, jednak niektórzy spośród użytkowników nie korzystają od razu z możliwości mających zapewnić regularne rozszerzanie wersji w celu wykorzystania wszystkich nowości dostępnych w kolejnych najnowszych edycjach – wyjaśnia vice dyrektor ds. obsługi klientów w DS. SolidWorks. – Bardzo często firmy będące w trakcie realizacji jakiegoś projektu, wolą wstrzymać się z dokonywaniem rozszerzeń aż do momentu zakończenia aktualnie prowadzonych prac. Albo czekają po prostu na bardziej dogodny dla nich moment, by dokonać upgread'u do najnowszej wersji. Wiemy o tym i staramy się być dla nich dogodnym partnerem biznesowym, oferując zwiększoną elastyczność także w tym zakresie – dodaje.
Kolejną inicjatywą jest zapowiadany już na naszych łamach Engineering Stimulus Package – Program Aktywizacji Zawodowej Inżynierów, dostępny już także w Polsce. Rozwiązanie to obejmuje m.in. darmową licencję najnowszego oprogramowania SolidWorks, szkolenia i wsparcie techniczne. Ostatnia dotyczy wersji edukacyjnej SolidWorks Education Edition 2009. W stosunku do starszych wersji aplikacji, SW EE 2009 (oprócz znacznego przyspieszenia pracy) oferuje większą ilość wyczerpujących materiałów szkoleniowych, ułatwiających poznawanie zarówno samego oprogramowania, jak i technik projektowania w środowisku 3D. Nowością jest też wprowadzony przy tej okazji system licencjonowania, działający w oparciu o rozwiązania sieciowe, dzięki czemu łatwiejsze staje się zarządzanie dużymi zbiorami instalacji oraz dostępem do odpowiednich zasobów (w założeniu ma to ułatwiać zdobywanie przez uczniów i studentów certyfikatów CSWA oraz zaznajomienie ich nie tylko z podstawami środowiska CAD, lecz również z pracą z FEA i CFD). SolidWorks Education Edition 2009 działa pod kontrolą 32- i 64-bitowych systemów operacyjnych Windows Vista, oferuje możliwość korzystania z narzędzia renderującego PhotoView 360 oraz dobrodziejstw technologii SWIFT, a także całkiem interesujących funkcji symulacyjnych.

www.solidworks.com
Informacja o SW EE 2009 – http://www.cad.pl/news/16214.htm
Więcej na temat Programy Aktywizacji Zawodowej – http://www.cns.pl/getdoc/bab0a4d4-f4e5-45fd-930e-287d99c3de7d/Dokument.aspx


Wtorek, 19.05.2009 r.

Ponad milion sprzedanych licencji SolidWorks

Producent odzieży i wyposażenia dla sportów ekstremalnych OGIO International, Inc. kupił w maju br. milionową licencję tego popularnego oprogramowania

Dassault Systèmes SolidWorks Corp. (DS SolidWorks) poinformowało o tym, iż producent ultranowoczesnej odzieży i sprzętu sportowego zakupił milionową licencję oprogramowania 3D CAD. W ciągu minionych 14 lat, począwszy od sprzedaży DS SolidWorks projektantowi robotów ramieniowych, aż po wspomniany przełomowy dla firmy zakup, za sprawą systemów SolidWorks® powstały tysiące innowacyjnych produktów.

Wywodzące się ze stanu Utah OGIO International, Inc. kupiło licencję o numerze jeden milion – dla inżyniera projektującego w aluminium, Seana Petersona, który pracuje obecnie nad nową linią wyposażenia dla zawodników wyścigów motocrossowych. Peterson wykorzysta oprogramowanie SolidWorks przy tworzeniu ramp, platform oraz sprzętu dla motorów. OGIO znane jest także z projektowania nowatorskich plecaków i toreb, w których znajdziemy tak innowacyjne rozwiązania jak na przykład bezzamkowe kieszenie na piłki w torbach do golfa. Projektanci w OGIO używają programu SolidWorks do modelowania wtryskiwanych części plastikowyc,h takich jak rączki, kółka czy ramy toreb golfowych.

OGIO jest klientem SolidWorks od czterech lat. Od momentu założenia firmy przez Michaela Pratta w 1987 roku do około pięciu lat temu w kwestiach tworzenia modeli 3D wyprasek kadra projektowa OGIO polegała wyłącznie na swoich partnerach w branży wytwórczej. Wprowadzenie projektowania CAD bezpośrednio w firmie spowodowało, że projektanci nie byli już zmuszeni polegać na interpretacji własnych szkiców dokonanej przez partnerów, aby utworzyć model 3D. SolidWorks pozwala projektantom OGIO dowolnie eksperymentować bez ograniczeń, jakie nakłada współpraca z dostawcą zewnętrznym.

 Jesteśmy podekscytowani osiągnięciem miliona sprzedanych licencji, a także bardzo wdzięczni każdemu z naszych klientów, iż zaufali SolidWorks w drodze do sukcesu ich firM  – rzekł Jeff Ray, CEO SolidWorks. – Z powodu powziętej odpowiedzialności stale pracujemy nad tym, aby produkty linii SolidWorks były warte lojalności klientów i wspierały ich twórcze wizje. Dzięki takim firmom jak OGIO, które wyznaczają nowe granice rozwoju produktów, my korzystając z ich doświadczeń wyznaczamy nowe granice rozwoju projektowania 3D. Ten kamień milowy stanowi jedynie początek. Przyszłość niesie ze sobą naprawdę bardzo ekscytujące możliwości...

www.solidworks.com


Wtorek, 19.05.2009 r.

Astroid na moim biurku...
Po raz pierwszy w Polsce testujemy manipulator
3D firmy Spatial Freedom!

To prawda. W naszym kraju manipulatory 3D, zwane także myszkami 3D, kojarzą się z jednym tylko producentem. I trzeba przyznać, iż nie bez racji, gdyż jest on najpopularniejszym dostawcą tego typu rozwiązań. Jakich rozwiązań? Mowa tutaj oczywiście o dobrze znanych manipulatorach pozwalających na łatwą kontrolę obiektów w środowisku 3D; użytkownik korzysta z tradycyjnej myszy, a lewą (!) ręką dodatkowo może bezpośrednio operować modelem w przestrzeni środowiska programu typu CAD. W tym samym czasie, bez konieczności odrywania czy też przesuwania dłoni po blacie biurka. Wygodne? Owszem, chociaż wymaga przyzwyczajenia.

Wydaje się, iż geneza powstania tych urządzeń sięga czasów, kiedy jako alternatywa dla tradycyjnych myszek pojawiły się tzw. „trackbale” – czyli „odwrócone myszki”, w których kulka spoczywała bezpośrednio w dłoni, a ruch kursora wywołany był nie tyle przesunięciem całej myszki, co samej kulki. Sięgając jeszcze wstecz, można doszukiwać się podobieństw do tzw. wiosełek (ang. Paddle – manipulatory umożliwiające przemieszczanie kursora w osiach X i Y, przystosowane do pracy z niektórymi ośmiobitowymi komputerami domowymi, np. Atari, Commodore, wczesne modele Apple...). Ale na tym w zasadzie wszelkie podobieństwa się kończą...

| więcej na temat pracy z Astroidem w środowisku SolidWorks 2009 SP 3.0 – na stronach CADblog.pl...  |


Środa, 13.05.2009 r.

„Koło ratunkowe” według SolidWorks

Engineering Stimulus Package – Program Aktywizacji Zawodowej Inżynierów przygotowany przez SolidWorks jest już dostępny w Polsce!

Jak możemy dowiedzieć się ze strony CNS Solutions, termin wprowadzenia zapowiadanego już na naszych łamach pakietu dla bezrobotnych inżynierów przestał być tajemnicą. Zapowiadane m.in. na stronie www.solidworksblog.pl  rozwiązanie, obejmujące m.in. darmową licencję najnowszego oprogramowania SolidWorks, szkolenia i wsparcie techniczne, dostępne jest już  także u nas.

więcej informacji


Środa, 13.05.2009 r.

Pierwszy polski SolidWorks Blog

W kwietniu „wystartował” pierwszy w Polsce blog poświęcony oprogramowaniu SolidWorks

Blog powstał z myślą o rosnącym gronie użytkowników systemu do modelowania bryłowo-powierzchniowego SolidWorks. Na łamach blogu będzie można znaleźć najświeższe i najciekawsze informacje dotyczące programu i aplikacji z nim związanych, a także wybrane zagadnienia z szerszej przestrzeni 3D CAD. Publikowane będą filmu, tutoriale i przydatne materiały dla użytkowników oprogramowania. Jest to nowa forma kontaktu pomiędzy użytkownikami i sympatykami oprogramowania, a certyfikowanymi specjalistami SolidWorks z firmy CNS Solutions. Blog prowadzą: Paweł Dziadosz i Julita Pęszkal, oboje związani z CNS Solutions.

 „Jak zaczęła się moja przygoda z SolidWorks
Jestem absolwentem Politechniki Warszawskiej, Wydziału Inżynierii Produkcji na kierunku Automatyka i Robotyka. Mój pierwszy kontakt z programem SolidWorks miał miejsce podczas studiów, gdzie razem z grupą kilku przyjaciół po zajęciach praktycznych z programem, postanowiliśmy przystąpić do certyfikatu studenckiego organizowanego przez CNS Solutions. Pamiętam do dzisiaj wyzwanie, z którym musieliśmy się zmierzyć – jednorazowa maszynka do golenia!!! Założenia proste, model prosty więc nic trudniejszego jak zabrać się do pracy. No i tutaj pojawiły się problemy natury egzystencjonalnej. Przecież student nie jest niewolnikiem swojego czasu i zawsze zdąży, choćby w ostatniej chwili przygotuje projekt i zaliczy. Tak stało się i tym razem z tą drobną różnicą, że niestety nikt z naszej grupy certyfikatu nie uzyskał!!! Odpowiedź z argumentacją CNS brzmiała „PRACA ZBIOROWA!”. Jednak nie minęło kilka tygodni i CNS skontaktował się z naszą grupą przebiegłych śmiałków i zaproponował współpracę w realizacji projektu maszyny do pakowania. Do tego zadania podeszliśmy zdecydowanie poważniej i tak oto zasiedziałem się w CNS do dnia dzisiejszego. Dzisiaj mam już trochę więcej certyfikatów, a jednorazową maszynkę do golenia używam tylko podczas krótkich podróży służbowych.

Paweł Dziadosz”

www.solidworksblog.pl


Poniedziałek, 20.04.2009 r.

Pakiet ratunkowy SolidWorks już dostępny
...na razie tylko za oceanem

Przy okazji relacji z konferencji SolidWorks World 2009 poświęciliśmy trochę miejsca przedstawionej tam inicjatywie „pakietu stymulującego dla bezrobotnych inżynierów”. Zapowiedź doczekała się realizacji. Darmowe oprogramowanie CAD, szkolenie i certyfikat – z założenia mają podnieść atrakcyjność inżynierów na rynku pracy

Pod pojęciem Engineering Stimulus Package i „darmowego systemu CAD” kryje się tutaj, przewidziana na razie tylko dla mieszkańców USA i Kanady, możliwość:

otrzymania (lub pobrania) 90-dniowej licencji SolidWorks Student Design Kit, a także wszystkich towarzyszących jej tutoriali i dokumentacji, wraz z SolidWorks eDrawing pozwalającym m.in. na wymianę rysunków CAD drogą mailową;

• szkolenia zarówno on-line, jak i w siedzibach VAR na terenie USA i Kanady;

• pełny dostęp do SolidWorks Customer Portal;

możliwość uzyskania certyfikatu CSWA, ułatwiającego z pewnością podjęcie pracy w firmach poszukujących inżynierów pracujących w środowisku SolidWorks.

Czy to wiele? Można mieć wątpliwości co do długości okresu, w którym można korzystać z oprogramowania; nawiasem mówiąc jest on identyczny jak w przypadku nie wydawanej już edycji osobistej (SolidWorks PE); tą ostatnią można było jednak – z tego co pamiętam – przedłużyć o kolejne 90 dni, niewykluczone, że i teraz będzie można postąpić podobnie.

Na stronie www.solidworks.com/ESP można dowiedzieć się więcej o pakiecie, a my ze swej strony liczymy na to, iż zostanie on stosunkowo szybko wprowadzony także w Europie.


Poniedziałek, 23.03.2009 r.

Precyzyjne elementy projektowane w 3D, pod kontrolą PDM…

Kolejna firma korzysta z rozwiązań DS SolidWorks Corp. HARTING Applied Technologies – bo o niej tutaj mowa – jest częścią HARTING Technology Group, specjalizującą się w projektowaniu i produkcji precyzyjnych maszyn wytwórczych dla przemysłu elektronicznego i sektora motoryzacyjnego

Firma wykorzystuje oprogramowanie CAD 3D do projektowania stanowisk roboczych i robotów przemysłowych, maszyn do precyzyjnego montażu, a także do opracowywania form wtryskowych, przyrządów do gięcia itp., przystosowanych do pracy z niewielkimi, delikatnymi detalami. Jest w stanie dostarczyć zarówno jednostkowe urządzenie, jak serię, a także zorganizować całą linię produkcyjną.

Od momentu wdrożenia oprogramowania CAD spod znaku SolidWorks (miało to miejsce w 2005 roku), w wyraźnym stopniu dało się odczuć zmniejszenie liczby popełnianych błędów, dotyczących zarówno samych konstrukcji, jak i fizycznych właściwości budowanych prototypów, które stosunkowo często nie spełniały zakładanych wymagań. Obecnie używane oprogramowanie pozwala na przeprowadzanie szerokiego zakresu symulacji (zintegrowanych w jednym środowisku programowym), dotyczących m.in. potencjalnych kolizji ruchomych elementów, co znacznie skróciło czas opracowania urządzenia i uruchomienia jego produkcji.

 - Nasz poprzedni system CAD po jakimś czasie okazał się zbyt wolny w stosunku do innych, nowszych rozwiązań. A koszty projektowania rosły – powiedział Volker Franke, dyrektor zarządzający HARTING. – Poza tym, bardzo często nasze projekty wymagały zaangażowania licznego grona inżynierów, zarówno z firmy, jak i spoza niej. Szybki wskaźnik zwrotu kosztów, wygodny interfejs, liczne wbudowane narzędzia i łatwość obsługi przekonały nas szybko do obecnie używanego systemu. Prócz tego, SolidWorks Enterprise PDM oferuje nam dodatkowe korzyści w postaci łatwych i przydatnych funkcji, jak np. kopiowanie projektów. Naszym celem jest zredukowanie czasu potrzebnego na opracowanie nowego projektu o 30%. Pozwoli to na redukcję kosztów i zwiększenie naszej konkurencyjności wobec zagranicznych firm o podobnym profilu działalności. Teraz mamy nadzieję zachować naszą silną pozycję teraz i w przyszłości – dodaje Franke.

HARTING zdecydowała się na zaimplementowanie SW Enterprise PDM przed kilkoma miesiącami; firma poszukiwała wtedy efektywnego systemu zarządzania danymi o produkcji, które mogło być wdrożone szybko i łatwo, i pozwalało wielu użytkownikom na korzystanie z wbudowanych funkcji. Od czerwca 2008 roku oprogramowanie to pozwala na ścisłą i bliską współpracę użytkowników pracujących w wielu różnych lokalizacjach, ze zdecentralizowanymi plikami i serwerami CAD.

System PDM daje bezpieczny dostęp do danych projektowych, konstrukcyjnych a także kodów CNC, pozwalając na swobodną wymianę plików DXF, PDF, STEP, a także rozszerzeń Cimatron i Windows pomiędzy różnymi departamentami firmy, odpowiedzialnymi za poszczególne etapy projektowania, wytwarzania i sprzedaży gotowych produktów.

HARTING Applied Technologies posiada obecnie 19 licencji SolidWorks 3D CAD i 15 licencji SolidWorks Enterprise PDM.

 

Więcej informacji na temat HARTING: www.harting-applied-technologies.com


Piątek, 6.02.2009 r.

Nowe aplikacje od SolidWorks Labs

W internetowej „piaskownicy” można znaleźć kilka nowych narzędzi będących zwiastunami nadchodzących potencjalnych możliwości współczesnych systemów CAD 3D

Jeśli nie zastanawiali się Państwo wcześniej nad tym, jak mogą wyglądać systemy CAD w kolejnym dziesięcioleciu i w dalszej przyszłości, zachęcam do odwiedzenia SolidWorks Labs (http://labs.solidworks.com/). Od 20 stycznia dostępne są cztery nowe bezpłatne, eksperymentalne  aplikacje, przydatne dla użytkowników CAD 3D.

 

 

Pierwsza z nich – „Treehouse” – to ciekawe narzędzie dedykowane dla zespołów projektowych. Inżynierowie mogą w łatwy sposób stworzyć graficzną reprezentację docelowego złożenia jeszcze przed rozpoczęciem właściwej pracy w środowisku programowym. Jest to wyjątkowo proste, gdyż odbywa się poprzez przeciąganie i upuszczanie ikon symbolizujących odpowiednie elementy.  Treehouse pozwala na przypisanie elementom składowym indywidualnych cech, założeń i ograniczeń, a przede wszystkim – przypisanie ich konkretnej osobie, która będzie odpowiedzialna za ich zaprojektowanie. Gdy „złożenie” jest już gotowe, może zostać zaimportowane przez dowolny system PDM i przypisać (rozesłać) odpowiednie komponenty składowe do właściwych użytkowników, odpowiedzialnych za ich realizację.

Kolejna aplikacja – „Tagger” – pozwala na swobodne dodawanie wszelkiego rodzaju uwag (tagów) bezpośrednio do dokumentu zawierającego projekt. W jakim celu? Żeby uskutecznić komunikację pomiędzy osobami współpracującymi w ramach jednego projektu. Po otwarciu pliku zawierającego model (element, złożenie itp.) użytkownik może rozwinąć sobie listę wszystkich uwag i w łatwy sposób sprawdzić, z jakimi fragmentami projektu zostały one skojarzone.

„Presentation Studio” pozwala na stworzenie w łatwy sposób (metodą kolejnych etapów) wysokiej jakości interaktywnych dokumentów w formacie pdf, przeznaczonych dla osób nie będących użytkownikami systemów CAD (klientów, handlowców etc.). Otrzymane pliki mogą być odczytane przez każdego Acrobat Readera powyżej wersji 8. Modele 3D dołączone do uzyskanej prezentacji zachowują pełną interakcję 3D, mogą być powiększane, obracane itp. Aplikacja pracuje z poziomu środowiska SolidWorks.

Nakładka „Collada Export” pozwala użytkownikom SolidWorks na eksport modeli bryłowych jako standardowych obiektów 3D wzbogaconych o dane dotyczące możliwości i zakresu ruchu, aby możliwe było ich użycie w programach takich jak np. Microsoft Robotics Developer Studio 2008 (http://msdn.microsoft.com/en-us/robotics/default.aspx). Projektanci robotów mogą następnie użyć swojego oprogramowania w celu skorygowania otrzymanych projektów, dopracowania aplikacji i zwiększenia np. jej wydajności.

– SolidWorks Labs dało naszym klientom możliwość sygnalizowania, czego oczekują, w jaki sposób mogą korzystać z nowych opracowań i na ile przydatne okazują się one w praktyce, a nam – wskazówkę, czy poruszamy się we właściwym kierunku – mówi Austin O'Malley, CTO DS SolidWorks. – Pozwala zarówno im, jak i komukolwiek ze środowiska inżynierów projektantów na poznanie nowych i nadchodzących możliwości systemów CAD.

Ze względu na opisane tutaj najnowsze udostępnione narzędzia (a także na setki innych obecnych w sieciowych zasobach już od jakiegoś czasu), SolidWorks Labs zmodernizowało swoją stronę internetową, pozwalającą obecnie na łatwiejszą nawigację, na zamieszczanie komentarzy użytkowników, video-prezentacje i inne.

W jednym z najbliższych pdf-owych wydań CADblog.pl postaram się przybliżyć Państwu ideę SolidWorks Labs, podzielić się wrażeniami z korzystania z nowego serwisu internetowego i opisać kilka moim zdaniem najbardziej interesujących aplikacji. A jeśli wśród Państwa znajdują się już osoby korzystające z SolidWorks Labs, będę wdzięczny za wszelkie uwagi, opinie i komentarze. Postaram się je wykorzystać w przygotowywanym opracowaniu.

ms


Czwartek, 5.02.2009 r.

3DVIA Composer i maszyny do obróbki drewna

Nie tylko 3DVIA, ale także systemy CAD ze znakiem SolidWorks wykorzystywane są z powodzeniem przez austriackiego producenta. Rodzinna firma, z siedzibą w Hall (Tyrol), wytwarza maszyny do obróbki drewna dla szerokiej rzeszy odbiorców, poczynając od hobbystów-majsterkowiczów, małych przedsiębiorstw przetwórczych, na dużych zakładach kończąc. Należą do niej tak znane marki, jak FELDER, FORMAT-4 i HAMMER...

Jak poinformowało 13 stycznia br. biuro prasowe Dassault Systemes SolidWorks Corp., firma FELDER KG zdecydowała się na zakup oprogramowania 3DVIA Composer, które skutecznie wesprze procesy generowania rysunków pokazujących złożenia elementów maszyn przez nią produkowanych, a także uprości i usprawni generowanie list zestawień materiałowych. Na wybór tego właśnie narzędzia niewątpliwie wpływ miał fakt, iż FELDER z powodzeniem stosuje oprogramowanie SolidWorks od ponad siedmiu lat. Zdaniem pracowników firmy, dalsze wdrażanie zarówno 3DVIA, jak i SW, pozwala skuteczniej konkurować – także pod względem cenowym – w tym segmencie rynku maszyn obróbczych.

FELDER KG zdecydowała się na przejście ze środowiska 2D do 3D w 2001 roku, a zaowocowało to znacznym (o ok. 30%) skróceniem czasu niezbędnego do przeprowadzenia pełnego procesu projektowego. Nie bez znaczenia jest także oszczędność materiałów, a także uproszczenie konstrukcji maszyn przy jednoczesnym zwiększeniu ich funkcjonalności, wydajności i niezawodności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. 1. Rozstrzelony widok złożenia jednej z oferowanych przez FELDER KG maszyn do obróbki drewna...

– Estetyka wyrobów, krótki cykl projektowania i wysoka jakość końcowych produktów są dla nas wyjątkowo istotne – mówi inżynier Robert Tratter, dyrektor ds. rozwoju w FLEDER KG. – SolidWorks okazał się sprawdzonym i wiarygodnym partnerem w wielu różnych obszarach. Gdy zwrócono naszą uwagę na korzyści wynikające z zastosowania 3DVIA Composer, zrozumieliśmy, iż nasze poprzednie rozwiązanie jest praktycznie bez szans. Stanowiło bowiem zupełnie osobną, zamkniętą aplikację do zarządzania dokumentacją. W tej chwili możemy tworzyć niezbędne dokumenty pozostając w środowisku SolidWorks. Pełna kompatybilność obu systemów przynosi ogromną korzyść w postaci dokładnego, precyzyjnego generowania dokumentacji, przesyłania danych do właściwych odbiorców i przyspieszenia całego procesu projektowego – dodaje.

Zaawansowane możliwości wizualizacji, opcje umożliwiające tworzenie wirtualnych cyfrowych prototypów pozwoliły na zredukowanie liczby błędów popełnianych podczas projektowania. Kolejną korzyścią jest łatwość wykorzystania projektów elementów i podzespołów stosowanych w różnych maszynach. - Każdy z komponentów zawarty jest w jednym pliku i może być łatwo i na wiele sposobów wykorzystany w nowych złożeniach, w nowych projektach – uśmiecha się Tratter. – Łatwo zrozumieć, jak przekłada się to na pracę nad modernizacjami lub modyfikacjami już istniejących produktów.

Klienci FELDER KG także osiągają wymierne korzyści, chociaż nie bezpośrednio. Dzięki nowemu oprogramowaniu firma może dostarczyć swoim odbiorcom wyczerpujące opracowania i instrukcje obsługi, a także wskazówki serwisowe dla wszystkich rodzajów oferowanych maszyn i narzędzi. Wzbogacone – zwłaszcza w postaci cyfrowej – nie tylko o fotorealistyczne renderingi, ale także o animacje w niemalże „łopatologiczny sposób” wyjaśniające sposób użycia (montażu, naprawy etc.) danej maszyny lub narzędzia.

 

Fot. 2 i 3.  Podgląd złożenia w SolidWorks i jego wizualizacja (obok); jest to ten sam fragment maszyny, co zaprezentowany na ilustracji powyżej...

 

– Na przykładzie firmy FELDER wyraźnie widać, jakie korzyści wynikają z pełnej interakcji i kompatybilności między SolidWorks i 3DVIA – podkreśla Axel Spitzer, menedżer sprzedaży DS SolidWorks na Europę Środkową. - Jej klienci, dokonując wyboru, poszukują urządzeń wysokiej klasy i w przystępnej, bądź adekwatnej cenie. Aby sprostać tym wymaganiom, należy stosować narzędzia do projektowania i zarządzania dokumentacją, które faktycznie pozwalają skrócić czas projektowania i zoptymalizować proces wytwórczy, a SolidWorks i 3DVIA spełniają te oczekiwania.

W chwili obecnej firma FELDER KG skupia cztery marki i oferuje produkty spod ich znaku na globalnym rynku. Marka FORMAT-4, pod hasłem „Wszystko z jednej ręki”, rozszerzyła ofertę także o maszyny obróbcze sterowane numerycznie (CNC), co sprawiło, iż FELDER oferuje obecnie pełen zakres urządzeń do szeroko rozumianej obróbki drewna. OD chwili założenia, firma zajmuje wysoką pozycję na rynku, zawdzięczając ją nie tylko swym wyrobom, ale także wprowadzonym innowacyjnym rozwiązaniom i zgłoszonym patentom. Więcej na stronie: www.felder.at

ms


| << | < | strona 3 z 3 | > | >> | 2008 |
1 2 3 ...

Blog monitorowany przez:

 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934