Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

SOLARIS Arrinera w e-wydaniu CADblog.pl

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


(...)

 

 


 

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Darmowy testowy Solid Edge ST

Nowy ZWCAD2018


Czwartek, 20.06.2013 r.

Rzecz o webinarach

Czy „webinarium” (webinar, e-konferencja etc.) może być istotnie alternatywą dla tradycyjnego seminarium, dla spotkania w realnym świecie? Dlaczego coraz więcej producentów i dostawców oprogramowania z obszaru CAD/CAM/CAE, PDM/PLM, sięga po takie formy kontaktu z użytkownikami? Wreszcie – czego ci ostatni mogą się spodziewać po webinarze, a czego mogą także oczekiwać w przyszłości?

kalendarium webinariów o tematyce CAx, PDM/PLM
linki do zarejestrowanych webinarów
galeria webinarów

 

Zapis webinarium CAMdivision z dnia 16 maja 2013, na temat NX & Synchronous Technology,
na kanale
YouTube

 

Osobiście, mimo iż moja działalność już od kilku lat skupia się na aktywności „on-line” (a przygody z „papierem” okazują się być jedynie sporadyczne, by nie rzec – epizodyczne), dosyć sceptycznie podchodziłem do idei prezentacji za pośrednictwem sieci. Po części zapewne wynikało to z przywiązania do tradycyjnej formy seminariów i konferencji – liczył się kontakt nie tylko „z żywym oprogramowaniem”, ale także – z człowiekiem. Twarzą w twarz. Bez pośrednictwa ekranów, łączy, etc. I nie przekonywał mnie rozwój oprogramowania dedykowanego do organizowania tego typu e-wydarzeń, chociaż – bądźmy szczerzy – jak w całym „biznesie on-line”, to nie tyle narzędzia decydują o powodzeniu/popularności danego przedsięwzięcia, ile raczej – treść, zawartość. Nie na darmo zwykło się mówić, że „content is the King”.

Jeśli pójdziemy tym tropem, szybko okaże się, że webinar może być alternatywą dla tradycyjnego seminarium, dla tradycyjnie organizowanej konferencji. Przekonali się o tym już dawno użytkownicy zza oceanu, a przede wszystkim – organizatorzy konferencji, którzy udostępniają materiały, zapisy video etc. (nierzadko „na żywo”) zainteresowanym, którzy z różnych przyczyn nie mogli osobiście zjawić się „w centrum wydarzeń”, a którym zależy na tym, by dowiedzieć się czegoś nowego, czegoś więcej. By śledzić przebieg. Z tym, że tutaj mówimy o internetowej relacji, zapisie rzeczywistego wydarzenia. Odbiorca pozostanie raczej biernym użytkownikiem, jego „uczestnictwo” sprowadzone zostanie do poznania treści przekazu. Inaczej w przypadku profesjonalnie organizowanych webinarów – przygotowanych od początku do końca właśnie w tej formie.

W zależności od platformy/rozwiązania, którym posłużył się organizator webinaru, może okazać się konieczną instalacja
dodatkowego oprogramowania (tak było w przypadku webinaru o 3DVIA Composer/SolidWorks Composer). Bywa także, że ustawienia firewalla, programu antywirusowego albo wręcz przeglądarki uniemożliwiają pełne uczestnictwo w wydarzeniu – kłopot z dźwiękiem, kłopot z przekazem płynnego obrazu (problemów nie sprawiają przeglądarki FireFox i Chrome). Nie jest wymagana bardzo wysoka przepustowość łącza – mnie wystarczyło np. połączenie poprzez T-Mobile (modem w porcie USB), ale stałe łącze zapewni stabilność połączenia...

 

Zalety webinaru z punktu widzenia organizatora wydają się oczywiste: koszty organizacji nieporównywalnie niższe, niż w przypadku wynajmowania sali, zapewniania noclegów prowadzącym, cateringu etc. To, co dla organizatorów okaże się zaletą, pozostanie wadą dla amatorów spotkań wyjazdowych, łowców gadżetów, czy dziennikarzy – jakże często niestety „lunch” okazuje się punktem kulminacyjnym organizowanego wydarzenia :P. Z punktu widzenia osoby, która poszukuje jednak konkretnej informacji – webinar może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Dobór odpowiedniego tematu to podstawa. A prócz tego... odpowiedni czas na poinformowanie zainteresowanych
o organizowanym wydarzeniu...

W webinarium CAMdivision z dnia 16 maja 2013 (na temat NX & Synchronous Technology) uczestniczyło ponad 120 osób...
 

Po pierwsze – temat webinaru najczęściej odnosi się do określonego obszaru wiedzy. Przykład? Otóż w ciągu ostatnich niespełna dwóch miesięcy zorganizowane zostały webinaria poświęcone: Technologii Synchronicznej w Solid Edge i NX, wspomagania procesu projektowania form wtryskowych, porównania pracy w środowiskach CATIA i NX, czy demonstracji oprogramowania wspierającego np. wymianę informacji o projekcie i produkcie (webinar o 3DVIA Composer) i kilka innych (ale w wymienionych miałem okazję uczestniczyć). I to oczywiście nie koniec.

Po drugie – udział w webinarze wymaga poświęcenia stosunkowo niewielkiej ilości czasu: godziny – może półtorej. Nie ma potrzeby przemieszczania się, nie ma potrzeby opuszczania swojego biurka, wygodnego fotela, etc.

Po trzecie – zapewne łatwiej u przełożonych zdobyć zgodę na udział w takim e-wydarzeniu (wspomniany ograniczony czas, a także brak kosztów przejazdu, noclegu etc.). Świadczyć może o tym także frekwencja podczas webinarów: biorą w nich udział istotnie tylko naprawdę zainteresowani (a nie np. oddelegowani przez szefostwo), przeciętnie ponad 50 osób uczestniczy aktywnie (rejestruje się zazwyczaj blisko dwa razy więcej).

Po czwarte – mamy możliwość aktywnie uczestniczyć w spotkaniu: zadawać pytania (czat) i uzyskać na nie odpowiedzi (lub podpowiedzi, gdzie szukać interesujących nas informacji). Czasem odpowiedzi na niektóre pytania zadane przez uczestników ilustrowane są demonstracją przeprowadzaną „na żywo”. To prawdziwa interakcja. Co więcej – mamy pewność, że nawet jeśli podczas webinaru nie uzyskamy odpowiedzi, organizatorzy będą w posiadaniu zapisu naszego pytania i najprawdopodobniej skontaktują się z nami, by udzielić wyczerpujących wyjaśnień.

Po piąte – organizatorzy najczęściej udostępniają pełen zapis danego wydarzenia; jeśli mimo dokonania rejestracji, z przyczyn niezależnych nie mogliśmy wziąć udziału w danym spotkaniu, będziemy mogli w stosownym momencie przynajmniej poznać jego treść.

Webinar softPROGRESS – prezentacja rozwiązań RheoWare Simulation Inc.


Czego możemy spodziewać się po webinarze? Na pewno demonstracji możliwości danego oprogramowania (w przypadku rozwiązań CAD, PLM etc.) i uzyskania dużej ilości informacji o danym rozwiązaniu. Możemy także oczekiwać odpowiedzi przynajmniej na część pytań, które nasuną nam się w trakcie spotkania. A czego więcej powinniśmy oczekiwać? Oto kilka sugestii:

1. Pełniejszej interakcji: część pytań nasuwa się w trakcie prowadzenia prezentacji. Czy rozwiązaniem byłoby zatem, aby po stronie organizatorów jedna z osób nie prowadząca prezentacji, mogła udzielać odpowiedzi za pośrednictwem chatu w czasie rzeczywistym? A może będzie to za bardzo dekoncentrowało innych uczestników?

Webinar Siemens Industry Software poświęcony danym PMI w środowisku NX...

 

2. Zazwyczaj czas na pytania i odpowiedzi organizatorzy wydarzeń pozostawiają na koniec spotkania. Nie zdarzyło się, by tego czasu było za mało, ale może warto postarać się o to, by odpowiedzi nie udzielać tylko werbalnie lub pisemnie (czat), ale ilustrować je także pracą z danym oprogramowaniem (np. demonstrując funkcjonalności lub zastosowania, o jakie pytano) – oczywiście, w miarę możliwości?

3. Część prezentacji opierała się w znacznej mierze na gotowych filmach i slajdach z prezentacji PowerPoint. Zdecydowanie bardziej przykuwają uwagę demonstracje wykonywane „na żywo”, w środowisku danego oprogramowania. Może w tym kierunku należy podążać? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, a czasem jest to nieodzowne, by modele wykorzystywane podczas prezentacji prowadzący przygotował (i zapisał w kilku stadiach wykonania) już wcześniej. A skoro o tym mowa...

4. Może – poza zapisem webinaru – byłaby możliwość udostępnienia także plików/modeli wykorzystywanych podczas prezentacji? Wtedy każdy uczestnik miałby możliwość prześledzenia działania danych funkcji/opcji/narzędzi samodzielnie, naśladując prowadzącego...

5. Ostatni „request” może dotyczyć chyba jedynie częstotliwości takich wydarzeń. Im więcej – tym lepiej. Tutaj palmę pierwszeństwa dzierży Siemens Industry Software, organizując webinary wspólnie ze swoimi VAR. A może niektóre webinary mogłyby koncentrować się nie tyle na obszernych zagadnieniach, co na prezentacji określonych narzędzi w danym środowisku programowym?

Tyle z moich rozważań. Poniżej znajdą Państwo linki do zapisu prezentacji z wybranych webinarów (postaram się pamiętać o ich aktualizowaniu), a także – zapowiedzi najbliższych (kalendarium)...

Pozdrawiam
Maciej Stanisławski


Zapis wybranych webinarów (stan na 23.12.2013 r.)

Zapis webinariów organizowanych przez Siemens Industry Software dostępny jest tutaj

Webinar o Tecnomatix

NX CAM – Toczenie

Zapis webinaru CAMdivision (NX & Synchronous Technology)

Zapis webinaru CAMdivision (NX CAM 9.0)

Fragmenty webinaru w Galerii zdjęć

• Prezentacja z webinaru (BlowMolding i Termoformowanie) softPROGRESS z dnia 20.06.2013 r. (plik pdf tutaj)

• Prezentacja z webinaru (CORTONA3D, Rapid Author) softPROGRESS z dnia 25.06.2013 r. (plik pdf tutaj)


Nadchodzące webinaria (stan na 23.12.2013 r.)

Muan and Machine Software (Autodesk Inventor, Vault, Electrical 2014)

10.01.2014 r. – Połączenia – nowy rodzaj wiązań w Autodesk Inventor 2014

13.01.2014 r. – Struktura zestawienia komponentów i listy części w Autodesk Inventor 2014

17.01.2014 r. – AutoCAD Electrical 2014 – Automatyzacja zadań projektowych

20.01.2014 r. – Zarządzanie zmianą w Autodesk Vault Professional 2014


Galeria zdjęć z wybranych webinariów

| powrót na stronę główną |

Share
 

Poznaj NX12 z CAMdivision

Blog monitorowany przez:


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934