Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2017 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    

 


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tuta

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum
...

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Darmowy testowy Solid Edge ST

Nowy ZWCAD2018


Fragment artykułu z nr 6(7) sierpień 2009 (kompletne wydanie do pobrania z Archiwum)

Z doświadczeń „użytkownika”

Tym razem nietypowo, w blogowym stylu w e-wydaniu, m.in. o...
nowościach zapowiadanych na wrzesień
wirtualnym katalogu oprogramowania inżynierskiego
pracy z SolidWorks 2009 i dwoma monitorami na raz
polskiej wersji Solid Edge 2D Drafting
pracy z Astroidem w środowisku SW 2009

AUTOR: Maciej (CADbloger) Stanisławski

Wrzesień zapowiada się ze wszech miar interesująco. Na 24 września zaplanowana została konferencja Siemens PLM Software, podczas której zaprezentowane zostaną nowe możliwości Synchronous Technology 2. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do rejestracji – link można znaleźć tutaj i na naszej stronie. Prócz tego, 23 września będzie miała miejsce zorganizowana dla dziennikarzy ze starego kontynentu konferencja SolidWorks, poświęcona – najnowszej wersji SW 2010. W Polsce do zorganizowania równie ciekawego wydarzenia przymierza się – tradycyjnie już – CNS Solutions. Ale więcej na ten temat – za jakiś czas. 

„Beta tester”
Nawiasem mówiąc, skorzystałem z zaproszenia do udziału w testach wersji „beta” 2010 (trochę późno, a poza tym – bądźmy szczerzy: co to będzie za udział). Z samozaparciem pobrałem nieco ponad 4 GB danych, zapisałem je na kilku różnych nośnikach i teraz walczę, walczę, a dokładniej – borykam się ze skompletowaniem pełnej instalacji. Zawsze brakuje mi jakiegoś pliku i muszę wracać na Mokotów do siedziby redakcji po to, by wskazane przez instalator pliki odszukać i zainstalować na nowo. W konsekwencji czasu na wszystko coraz mniej, a pewne rzeczy wiecznie czekać przecież nie mogą...

(...)

CADraport.pl
O tym, że jest to „coś więcej”, będzie można przekonać się już w kolejnym wydaniu, jeszcze w tym miesiącu. Wydaniu towarzyszącym nowemu, realizowanemu teraz w pocie czoła projektowi pod nazwą „CADraport.pl – systemy CAD, CAM, CAE dostępne w Polsce”. Ten Raport, czy też właściwie katalog oprogramowania, dostępny będzie nie tylko w nadchodzącym wydaniu specjalnym, ale także – pod adresem www.cadraport.pl. Doczeka się także wydania w postaci papierowej, opracowanego na podstawie zaktualizowanej zawartości katalogu „on-line”. Na jego zawartość złożą się – prócz danych dotyczących oferentów i ich oferty, także przedruki ciekawych artykułów opublikowanych na łamach e-wydań CADblog.pl. Katalog będzie dystrybuowany odpłatnie m.in. przez sieć saloników prasowych, ale bezpłatnie otrzymają go wszyscy zarejestrowani prenumeratorzy, wszyscy forumowicze i firmy współpracujące. Wersja papierowa ukaże się dopiero w pierwszych miesiącach przyszłego roku (zbiegnie się to zapewne z planowaną przebudową naszej witryny), natomiast wersja on-line i wydanie w pliku pdf – jeszcze w tym miesiącu, czyli niebawem!

SolidWorks 2009 SP 3.0 i dwa monitory
Chociaż jest już nowy Service Pack 4.1 (vide aktualności), to jednak go nie pobrałem. Stwierdziłem, że lepiej będzie poważnie zabrać się do testowania wspomnianej już beta wersji 2010, więc aktualizacja wydała mi się zbyteczna.
W każdym razie, o czym już wspomniałem na blogu, udało mi się rozwiązać problem współpracy SW 2009 z dwoma monitorami. Problem o tyle budzący niepokój i zdziwienie, iż nie występował podczas testowania Solid Edge ST – a oba systemy mają zbliżone wymagania sprzętowe, które jednak moja „stacja robocza” składana z części kupowanych na internetowych serwisach aukcyjnych (czytaj: tanio) powinna spełnić. I w przypadku Solid Edge ST spełniła, a jak się okazało – w przypadku SolidWorks 2009 również (ciekawe, co będzie z 2010?).  Ale zacznijmy od początku...

Po pomyślnym zainstalowaniu – w ramach pakietu ESP (stymulującego inżynierów) – wersji studenckiej SolidWorks 2009, od razu postanowiłem sprawdzić ją w praktyce. Cóż, skoro... okazało się to niemożliwe. Powód był kuriozalny – zanik obrazu, polegający na tym, że SW 2009 otworzył się „okrakiem” na dwóch monitorach, a zaraz potem oba na przemian zaczęły tracić sygnał z karty graficznej, wyłączać się i włączać na powrót. Raz jeden, raz drugi. W przerwach – rozbłyskach kineskopów (do stacji mam podłączone stare dobre Samsungi, do niedawna wykorzystywane jedynie dla celów DTP) widziałem ikonki przemieszczające się bez ładu i składu po pulpicie. Nie dało się zrobić nic, dopiero kombinacja CTRL+ALT+DEL powstrzymała zwariowane migotanie – brutalnie wybrałem zakończenie aplikacji SolidWorks 2009 i postanowiłem poszukać przyczyn takiego niezrozumiałego zachowania. Zwracam uwagę, że poprzednio zainstalowany Solid Edge ST nie sprawiał żadnych problemów.

 

 

Zacząłem od eliminacji programu dbającego o zapamiętywanie m.in. zestawów ikon na pulpitach, ich położenia etc. Aplikacja ta dostarczona była bodajże przez producenta mojej karty graficznej (Matrox Millenium G400 Dual Head Multidisplay) i potrafiła czasem zaburzyć odświeżanie obrazu. Wyłączyłem ją. Włączyłem SolidWorks. Nie pomogło...

Sprawdziłem ustawienia rozdzielczości monitorów. Próba pierwsza, druga... ślepa uliczka. Dopiero brutalne wyłączenie sygnału dla drugiego monitora sprawiło, że SW 2009 otworzył się bez problemu. Ale co to za przyjemność – praca na jednym monitorze, skoro zasmakowało się już jakości pracy na dwóch. Dalszych prób jednak zaniechałem, wrzuciłem pytanie o podobne problemy na fora i na tym poprzestałem.

Do czasu wizyty u specjalistów z CNS Solutions, którzy – po pierwsze poinformowali mnie, że SW 2009 jest dedykowany do pracy w środowisku wielu monitorów (przyznam się, że pomyślałem wtedy, że problemy, które stały się moim udziałem, wynikają właśnie z tego „dedykowania” – inne aplikacje nie dedykowane, także SW 2006 PE radziły sobie bez kłopotu; wspomniany Solid Edge ST również). Po drugie spytali, czy przetestowałem swoją konfigurację aplikacją „Rx” – zainstalowaną razem z kompletnym SW 2009. Przez myśl mi nie przyszło! A z poziomu tej aplikacji jest możliwość m.in. uruchomienia SW w trybie programowego wspomagania grafiki.

Po trzecie – powiedzieli, że jeśli inne sposoby zawiodą, z pomocą „Rx” mogę sporządzić plik Raportu, który zawierać będzie zapis działania całego systemu podczas występowania błędu. Plik taki należy przesłać do nich, a ich technicy postarają się rozgryźć przyczyny dysfunkcji... Uruchomiłem „Rx”. Wskazał błędy, ale wynikające z nieokreślenia ścieżki plików tymczasowych i inne – nie istotne. Sprzętowe wymagania były spełnione. „Ok.” – myślę sobie – „uruchomimy na wszelki wypadek w trybie wspomagania programowego”. Maszyna ruszyła, ekrany migoczą, ale jakby inaczej. Czekam, co będzie dalej. Widzę w przebłyskach, że monitory włączają się kolejno w różnych rozdzielczościach – tak jakby aplikacja sama starała się znaleźć optymalne ustawienie. Ale może to moje „płonne nadzieje ciche”. Czekam. Po około 20 sekundach – sukces. Działa na dwóch monitorach i zachowuje się stabilnie. Działa także Astroid – manipulator 3D (zwany także „myszką 3D”) firmy Spatial Freedom (opisywany przeze mnie w jednym z poprzednich wydań). Tyle tylko, że trzeba go – po zainstalowaniu sterownika – dodatkowo „włączyć” bezpośrednio z poziomu SolidWorks, ale o tym za chwilę. I nie trzeba było nawet wyłączać wspomnianej aplikacji „pdesk.exe”. (...)

SolidEdge 2D Drafting... po Polsku?
I owszem. Nie jesteśmy już skazani na korzystanie z anglojęzycznej wersji tego darmowego profesjonalnego systemu CAD 2D. Na początek pierwsza istotna informacja: w tym miesiącu udostępniony został polski formularz rejestracyjny – można go znaleźć na polskich stronach Siemens PLM Software (dawniej UGS). Pojawia się także coraz więcej opisów i materiałów w naszym języku, także warto śledzić pojawiające się nowe informacje. Dostęp do formularza – w zakładce „produkty” na stronie Siemens PLM Software, albo – po kliknięciu na widoczny na ekranie baner.

Po dokonaniu rejestracji, otrzymamy dostęp do pobrania kompletnej wersji programu (ok. 230 MB) plus pliki licencyjne. Po uruchomieniu przekonamy się co prawda, że jest to wersja angielska, ale jest możliwość doinstalowania polskiej wersji. W tym celu należy posłużyć się „nakładką” przeznaczoną dla Solid Edge ST (2D Drafting jest w końcu jego okrojoną wersją); aby ją otrzymać, należy skontaktować się albo bezpośrednio z przedstawicielami firmy (bądź resellerami), albo z naszą redakcją – zainteresowanym służymy pomocą. Osobiście pobrałem już pakiet „spolszczenia”, zainstalowałem, ale jeszcze go nie wypróbowałem. Wiem jednak, że... również samouczki doczekały się polskiej wersji językowej, a to cieszy. Przy okazji uwaga – nawet wtedy, gdy mamy tylko Solid Edge 2D Drafting, po zainstalowaniu polskiej wersji językowej uzyskamy... komplet samouczków, w tym także takie, które przydadzą się przy poznawaniu środowiska 3D, nie wspominając o Synchronous Technology!

Astroid (Spatial Freedom) i SolidWorks 2009
Od kilku dni na portalu 3DCAD.pl można zapoznać się z artykułem przedstawiającym porównanie dwóch modeli „myszek 3D” firmy 3Dconnexion. Test obejmuje najnowszy model Space Pilot Pro w konfrontacji z jego poprzednikiem, nadal pozostającym w ofercie. Osobiście miałem okazję (i zresztą nadal mam) pracować z jednym z najprostszych modeli tej firmy – Space Navigatorem. Cena tego ostatniego porównywalna jest do ceny opisywanego na naszych łamach Astroida firmy Spatial Freedom; nawiasem mówiąc manipulatory 3Dconnexion bazują na rozwiązaniach technicznych Spatiala, wynalezionych przez Johna Hiltona (założyciela Spatial Freedom Corp.; prawa patentowe do swego wynalazku sprzedał kilku przedsiębiorstwom, m.in.: Labtec 3D, które po połączeniu z LogiCAD3D utworzyło 3Dconnexion. Zainteresowanych odsyłam do wikipedii – http://en.wikipedia.org/wiki/3Dconnexion i na polską stronę producenta urządzeń – 3Dconnexion.pl (dodano 6.02.2015 r.)). Wychodząc z założenia, że warto sprawdzić produkty „u źródeł”, udało nam się otrzymać testowy egzemplarz manipulatora, jakim jest – nie znany praktycznie w Europie – ergonomiczny Astroid. Zwraca uwagę jego rozbudowana funkcjonalność, porównywalna ze SpacePilotem, mniej efektowny design, innej klasy materiały (czyt. tańsze) i cena kilkukrotnie niższa od urządzenia konkurencji. Wadą jest mniejsze wsparcie dla aplikacji nie związanych z 3D CAD, zaletą może być stosunkowo niewielka masa manipulatora (łatwo zabierać go ze sobą).

Przygotowuję obecnie test porównawczy dwóch urządzeń będących w moim posiadaniu, Astroida (Spatial Freedom) i Space Navigatora (3Dconnexion). Chociaż są zupełnie innej klasy (Space Navigator nie ma ergonomicznej obudowy i wyposażony jest zaledwie w dwa klawisze funkcyjne; ma za to podświetlenie LED ;)), mieszczą się w tym samym przedziale cenowym, a to – biorąc pod uwagę specyfikę naszego niezbyt zamożnego rynku – skłania do porównania obu urządzeń. Może jest szansa na popularyzację manipulatorów 3D wśród indywidualnych użytkowników i w mniejszych przedsiębiorstwach?

 

 

W każdym razie – Astroid sprawdził się w SolidEdge ST, działa także w SolidWorks 2009. W odróżnieniu jednak od aplikacji Siemensa, w SolidWorks musimy ręcznie ustawić korzystanie z nowego urządzenia. Nie ma oczywiście problemu z pobraniem i zainstalowaniem sterowników (producent nie dostarcza płyty instalacyjnej z urządzeniem – zapewne w ramach redukcji kosztów; najnowsze sterowniki dostępne są na stronie www.spatialfreedom.com). Więcej o Astroid przy okazji zapowiedzianego testu porównawczego.
(...)

 

Pełny artykuł wraz z ilustracjami w numerze (plik pdf) do pobrania z ArchiwumPoznaj NX12 z CAMdivision

Blog monitorowany przez:


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |
© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934