|
www.cadblog.pl www.cadglobe.com | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Wyzwania dla projektantów form

Nowy ZWCAD2018

Fragment artykułu z nr 1(11) 2010 (kompletne wydanie do pobrania z Archiwum)

W oczekiwaniu na następcę:
CATIA V5 R20

Chociaż wiele mówiło się już (i mówi nadal) o V6, dla większości  użytkowników standardem jest CATIA V5. Jej najnowsza rewizja pojawiła się z solidnym opóźnieniem – zamiast premiery pod koniec roku 2009, użytkownicy dopiero w lutym 2010 otrzymali możliwość przetestowania nowej wersji popularnej „Kaśki”. Ale nie powinni czuć się zawiedzeni...

AUTOR: Sebastian Radowski, KS Automotive

Pierwszym nowym narzędziem, które wyłapie czujne oko, jest możliwość wykonania dynamicznego przekroju części. Całkiem przydatne, zwłaszcza, że dynamiczne przekroje były dostępne tylko z poziomu złożenia – tym razem możemy je wykonać w modułach Part Design czy Generative Shape Design.
Drobne udogodnienie czeka na wszystkich miłośników zaokrągleń. Jesteśmy w stanie utworzyć zaokrąglenie części wspólnej zaznaczonych cech. Jak to funkcjonuje? Wybieramy dwie (lub więcej) cech z naszego drzewka topologicznego, przykładowo dwie operacje typu Pad, oraz wybieramy cechę na której zaokrąglenie ma zostać wykonane. Na częściach wspólnych – czyli w naszym przypadku na krawędziach, otrzymujemy zaokrąglenie o zdefiniowanej wcześniej wartości.
Na pierwszy rzut oka, ten nowy sposób tworzenia zaokrągleń nie wprowadza czegoś szczególnie innowacyjnego do tematu. Spróbujmy więc zrobić podmianę szkicu w naszym elemencie bryłowym, na którym wykonaliśmy zaokrąglenie.

Jaki jest rezultat? Uzyskaliśmy zaokrąglenie na elemencie bryłowym, który miał podmieniony szkic tworzący
i nie musimy ponownie zaznaczać elementów, na których chcemy wykonać zaokrąglenie (a tak było dotychczas). Nie jest konieczne zaznaczenie elementów ponieważ... już to zrobiliśmy. Dokładnie wskazaliśmy, na którym elemencie chcemy wykonać zaokrąglenie oraz jaką krawędź zdefiniowaliśmy jako część wspólną dwóch cech konstrukcyjnych.

Takie rozwiązanie gwarantuje nam swobodę w podmianie szkiców tworzących bez obawy, że będziemy zmuszeni do wskazania krawędzi (nowych krawędzi!), na których pojawi się zaokrąglenie (oraz nie oglądamy komunikatów błędów informujących o nie istniejących krawędziach).

Krzywe i nie tylko...
Każdy pracujący w module Generative Shape Design powinien kojarzyć polecenie Parallel Curve, czyli narzędzie służące do utworzenia krzywej równoległej, bazującej na krzywej przez nas zaznaczonej. Problem pojawia się, gdy chcemy utworzyć krzywą, która jest odsunięta od krzywej bazowej o wartość, która nie jest stała. Ten problem obowiązywał do wersji R19 systemu CATIA V5. Teraz do dyspozycji użytkowników jest narzędzie „Law”, za pomocą którego można zdefiniować odsunięcie o wartość określoną prawem matematycznym.


Jak wyizolować element powierzchniowy? Teoretycznie bardzo łatwo, wystarczy zaznaczyć „Create Datum” i następnie za pomocą operacji „Extract” powielić element z jednoczesnym wyizolowaniem. Proste, nieprawdaż? Ale można prościej. Od wersji R20, każdy element powierzchniowy (oraz krzywe) możemy wyizolować za pomocą menu dostępnego pod prawym przyciskiem myszy.

Komunikacja...
Każda aplikacja CAx powinna cechować się dobrą komunikacją na linii użytkownik – oprogramowanie. Innymi słowy, w momencie wystąpienia jakiegokolwiek błędu lub braku danych wejściowych, użytkownik powinien otrzymać dokładne dane – gdzie tkwi problem. Kolejne zmiany w R20 dotyczą właśnie komunikacji między użytkownikiem a oprogramowaniem, mianowicie zostały dodane komunikaty o wadze błędu przy operacji Offset. Tak więc informacje ogólne otrzymujemy w kolorze białym, kolor żółty zaznaczy drobny błąd, który nie uniemożliwia wykonania operacji, a czerwony kolor oznacza błąd krytyczny i co jest z tym związane, brak możliwości wykonania operacji offset.

Modelowanie powierzchniowe w R20
W obecnej rewizji najwięcej zmian możemy zauważyć w module Imagine And Shape – środowisku do modelowania powierzchniowego,
bazującego na manipulacji punktami kontrolnymi elementów powierzchniowych. Do nowych narzędzi należą m.in.:
• NetSurface, narzędzie tworzące element powierzchniowy na bazie krzywych typu Guide oraz Profile;
• IMA Instantiate – opcja, która tworzy nam asocjatywną kopię elementu powierzchniowego z wybranym modelem powierzchniowym. Jest dostępna pod prawym przyciskiem myszy, zaznaczając interesujący nas obiekt powierzchniowy;

(...)

Pełny artykuł wraz z ilustracjami w numerze (plik pdf) do pobrania z ArchiwumPoznaj NX12 z CAMdivision

Blog monitorowany przez:

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |
© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934