|
www.cadblog.pl www.cadglobe.com | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

SOLARIS Arrinera w e-wydaniu CADblog.pl

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum

 

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Wyzwania dla projektantów form

Nowy ZWCAD2018

Fragment artykułu z nr 3(4) maj II 2009 (kompletne wydanie do pobrania z Archiwum)

Synchronous Technology dla technologa

NX to system klasy CAD/CAM/CAE/PLM, szeroko stosowany w światowym i krajowym przemyśle narzędziowym, lotniczym, motoryzacyjnym i dóbr konsumpcyjnych. Do ostatniej wersji – oznaczonej numerem NX 6 – wprowadzona została nowa technika modelowania o nazwie Synchronous Technology. W tym artykule postaram się przybliżyć najważniejsze funkcjonalności pod kątem wykorzystania Synchronous Technology przez technologa-programistę obrabiarek CNC

AUTORZY: Krzysztof Augustyn (CAMdivision), Robert Ostrowski (Politechnika Rzeszowska)

Zacznę jednak od kilku słów wprowadzających na temat firmy Siemens PLM Software (właściciela NX) i jej portfolio. Siemens PLM Software jest światowym dostawcą oprogramowania do zarządzania cyklem życia produktu (PLM) i usług. Rodzina rozwiązań PLM firmy Siemens jest oparta o Unigraphics NX, Velocity Series (m.in. Solid Edge, CAM Express) oraz Teamcenter. Firma posiada ponad 56 000 klientów na całym świecie, używających łącznie około 5,9 miliona licencjonowanych stanowisk oprogramowania.
Tutaj zajmiemy się jedynie małym wycinkiem tej oferty – rozwiązaniem dla Machining, a konkretnie modułem CAM systemu Unigraphics NX.
Dwa słowa na temat nazewnictwa. NX znany był wcześniej pod nazwą Unigraphics lub pod skrótem UG. Ostatnią wersją „nastoletnią” był UG 18.0. Począwszy od wersji 19 weszła nowa numeracja NX 1.0 itd. W tej chwili najnowszą wersją jest NX 6.0 (czyli 24 wersja „starego” UG). NX jest skrótem przyjętym dla określenia wizji rozwoju oprogramowania MDA (Mechanical Design Automation) w technologii „NeXt generation”.

NX CAM (CAM Express)
Moduł obróbki NX (NX CAM), wg raportu niezależnej firmy CIMdata za rok 2008, posiada ugruntowaną pozycję w przemyśle narzędziowym, samochodowym i lotniczym. CAM Express jest wydzielonym modułem NX służącym do generowania ścieżek na obrabiarki numeryczne. Umożliwia programowanie obrabiarek CNC w zakresie frezowania 2.5-5 osi (w tym HSM), wieloosiowych centrów tokarsko-frezarskich oraz wycinarek drutowych. To, że jest on wydzielonym modułem CAM nie oznacza jednak, że nie ma w nim narzędzi niezbędnych dla technologa w procesie przygotowanie modelu części do obróbki. Technolog ma do dyspozycji m.in. Synchronous Modeling i Patching.

Synchronous Modeling
Operacje Synchronous Modeling umożliwiają pracę zarówno na własnych plikach NX (oraz natywnych Solid Edge i SolidWorks, I-deas), jak i plikach nieparametrycznych, zaimportowanych przez formaty pośrednie (na przykład Parasolid, Step, Iges).
Przy dokonywaniu zmian kształtu części operacja synchroniczna analizuje, wychwytuje i zachowuje relacje/powiązania (istniejące lub narzucone), jakie występują między elementami lub poszczególnymi powierzchniami w całym modelu części. Umożliwia to szybką edycję kształtu w czasie rzeczywistym bez długotrwałych obliczeń. Operacje są zapisywane w drzewku historii, co umożliwia ich edycję i zmianę parametrów – jeśli zachodzi taka potrzeba. Przyjmijmy założenie, że technolog nie ma dostępu do modułu CAD (lub konstruktor nie ułatwia mu życia) i musi przygotować sobie sam model „technologiczny”.

Synchronous Modeling w akcji
Na kilku przykładach poznamy podstawowe możliwości edycji modeli bryłowych wczytanych z innych systemów CAD – w tym przypadku są to bryły wczytane przez format Parasolid i Step.

Zacznijmy przegląd operacji od polecenia... Usuń. Pozwala na usunięcie z modelu wybranych ścianek, kieszeni, występów itp., które mają być wykonane później inną techniką wytwarzania niż frezowanie (na przykład wycinaniem drutowym, drążeniem czy wierceniem). Przy tej operacji mamy do dyspozycji możliwość wyszukania na modelu elementów typu otwór, z określeniem ich maksymalnej średnicy (rysunek 2 – powyżej)...

(...)

Pełny artykuł wraz z ilustracjami w numerze (plik pdf) do pobrania z Archiwum

Poznaj NX12 z CAMdivision

Blog monitorowany przez:


 


 

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy
Ns Rej. Pr. 244/09 z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934

*ISSN 2083-3032 (wydanie papierowe) **ISSN 2083-3148 (wydanie on-line)