Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum
(...)

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Darmowy testowy Solid Edge ST

Nowy ZWCAD2018

Poniedziałek, 19.12.2016 r.

Sheet Metal i BricsCAD V17

Niewiele systemów CAD z porównywalnego przedziału cenowego może zaoferować swoim użytkownikom wyspecjalizowane moduły do Sheet Metal. Jednym z nich jest BricsCAD, którego najnowsza wersja V17 przynosi kilka usprawnień także w tym obszarze...

[video]

Nie zapominajmy jednak, że aby cieszyć się modułem Arkuszy Blach, musimy wejść w posiadanie najdroższego BricsCAD – Platinum. Z drugiej strony, jeśli zależy nam na swobodnej współpracy z plikami pochodzącymi z innych systemów CAD i chcemy korzystać z modułu Communicator (opisanego tutaj) i tak zmuszeni jesteśmy do zainwestowania w tą wersję. Czy taka inwestycja się zwróci? Cóż, można pobrać 30-dniową, w pełni funkcjonalną wersję Platinum (wraz z modułem Arkuszy Blach i Communicatorem, ale uwaga – są to osobne pliki instalacyjne!) i sprawdzić, na ile BricsCAD doposażony w dodatkowe moduły sprosta naszym oczekiwaniom.

BricsCAD® Sheet Metal
„Twórz części arkusza blachy przy użyciu najbardziej intuicyjnych technik modelowania bezpośredniego 3D” – czytamy na stronie producenta. Istotnie, praca z BricsCAD zapewnia elastyczność w edycji modelu; łączy swobodę modelowania bezpośredniego z projektowaniem opartym na zdefiniowanych operacjach. Dzięki temu z punktu widzenia użytkownika nie ma większego znaczenia, czy tworzymy nowy arkusz blachy od podstaw, czy też przebudowujemy już istniejący.

 

Możemy importować Arkusze Blach z dowolnego systemu CAD. Wśród obsługiwanych formatów znajdziemy m.in. neutralne, takie jak STEP i IGES, „rodzime” – CATIA, Inventor, SolidWorks, a także formaty wewnętrzne. Pożądane kształty naszego modelu uzyskamy używając operacji modelowania bezpośredniego, takich jak dodawanie fazowania, tworzenie powłoki lub otworu.

Wyciągnięcie gięcia
BricsCAD V16 i późniejsze wersje pozwalają na tworzenie części arkusza blachy z wyciągniętymi powierzchniami. Wspierane profile zawierają linie, łuki, okręgi, prostokąty, polilinie i splajny. Importowane części arkusza blachy z wyciągniętymi gięciami mogą być edytowane i rozwijane.

 

 

 

Gięcie wywinięcia
Gięcie wywinięcia pozwala zgiąć istniejące wywinięcie wzdłuż linii, zgodnie ze współczynnikiem gięcia „k” oraz zadanym promieniem. Współczynnik „k” określa, jak dużo materiału jest ściskane i rozciąganie podczas procesu gięcia. Co ciekawe, po zaimportowaniu geometrii, BricsCAD V17 automatycznie wykryje niepoprawne zagięcia i naprawi je (rys.)

Narzędzia formowania mogą być rozpoznane w zaimportowanej geometrii i automatycznie naprawione.
Wszystkie niewłaściwe zagięcia są oznaczone na czerwono zarówno na modelu, jak i na pasku właściwości.

 

Kolorowanie?
Dzięki zastosowaniu różnych kolorów można łatwo odróżnić jedną funkcję arkusza blachy od drugiej i poprawnie wizualizować odpowiednią część arkusza blachy. Każda z funkcji arkuszy blach – wywinięcie, gięcie, skrzyżowanie i wycięcie – posiada własny przypisany kolor. Zdefiniowanie przypisanych kolorów można łatwo zmienić z poziomu menu ustawień.


Każda z funkcji arkuszy blach w BricsCAD V17 – wywinięcia, zagięcia, skrzyżowania i wycięcia – ma przypisany kolor...

 

 

 

Istotne nowości BricsCAD V17
BricsCAD V17 dodaje parametryczne narzędzia formowania do modułu Arkuszy Blach. „Narzędzia formowania” mają na celu imitację procesu kształtowania elementów przez deformację części arkusza blachy. Po dodaniu obiektu, można go edytować bezpośrednio i parametrycznie przez pasek właściwości.

W V17 znajdziemy także „Bibliotekę form”, która zawiera najbardziej popularne narzędzia formowania (np. Mostek, Szczelina Wentylacyjna i Wytłoczenie). Można importować narzędzia formowania z innych systemów i tworzyć swoje własne. Podczas importu geometrii z innego systemu CAD, można wyszukać narzędzia formowania i zastąpić je obiektami z ww. biblioteki.


Biblioteka form w BricsCAD Sheet Metal V17

Już w BricsCAD V16 projektanci arkuszy blach mogli używać nowego typu skrzyżowań w pełni nakładających się,
jak również nowych rodzajów wycięć (V-kształtne oraz okrągłe).

 

Przygotowanie do produkcji
Konwertując obiekty na arkusze blach, można łatwo rozróżnić funkcję arkuszy blach i wizualnie je ocenić. Rozwijanie arkuszy realizowane jest dosłownie jednym kliknięciem. Oprogramowanie automatycznie wykrywa i podświetla kolidujące gięcia. Gdy projekt jest gotowy do produkcji, wystarczy przekonwertować go do plików .dwg i .dxf. Można także dodawać adnotacje do produkcji z systemami CAM. Ale zakres współpracy z systemami CAM jest zdecydowanie większy.

BricsCAD eksportuje części arkuszy blach w formatach .dxf lub .osm przygotowanych do programowania CNC przez systemy JETCAM i LVD. BricsCAD V16 i V17 generuje również pliki .dxf do systemów CAM: CYBELEC i DELEM.

Na koniec... API
Dużą zaletą BricsCAD'a jest możliwość stosowania skryptów LISP API. Dzięki nim m.in. można zautomatyzować wsadowe przetwarzanie dużej liczby arkuszy blach oraz złożeń. Te automatyczne funkcje realizują zadania, takie jak produkowanie rodzin części arkuszy blach z różnymi rozmiarami. Przykłady skryptów LISP dostajemy razem z oprogramowaniem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy wykorzystali utworzone przez nas wcześniej w innym oprogramowaniu – pod warunkiem zachowania kompatybilności...

(ms)

Więcej informacji o BricsCAD i module Sheet Metal można znaleźć na stronie producenta, a już w styczniu 2017 r. specjalne omówienie na CADblog.pl!

BricsCAD V17, BricsCAD Sheet Metal i BricsCAD Communicator (także w wersji testowej) można pobrać ze strony generalnego dystrybutora, firmy VectorSoftware (link tutaj).

 

 

Przegląd działania modułu Sheet Metal w BricsCAD V17

Źródło: Vectore Software, Datacomp,

Share

 powrót do strony głównej
 

Poznaj NX12 z CAMdivision


Blog monitorowany przez:


 


 

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934