Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Darmowy testowy Solid Edge ST

Nowy ZWCAD2018


Wtorek, 29.09.2009 r.

Z drzewem, czy... bez drzewa?

Dwie premiery, dwa trendy: klasyczne drzewo historii operacji wzbogacane o możliwości swobodnego modelowania z zachowaniem parametryzacji, a z drugiej strony – określany mianem „rewolucji” nowy sposób parametrycznego projektowania, zamiast „drzewa” oferujący użytkownikowi „kolekcję” operacji. Czy to tylko zabawa słowami, czy też kryje się za tym istotnie coś nowego?

Dwie premiery dzień po dniu: jedna dla dziennikarzy z krajów Europy Środkowowschodniej, stanowiąca okazję do podsumowania tego wszystkiego, o czym można było już wcześniej dowiedzieć się z informacji zamieszczanych w różnych miejscach sieci, druga – dla wszystkich użytkowników, oficjalna Polska premiera nowej wersji oprogramowania.
Pierwsza to oczywiście prezentacja finalnej wersji SolidWorks 2010, druga – to premiera SolidEdge z technologią synchroniczną w II odsłonie, zorganizowana przez Siemens PLM Software w ubiegłym tygodniu w Warszawie... i w Internecie, o czym można poczytać na blogu ;).

2010...
23 września w Bratysławie DS SolidWorks Corp. zaprezentowała oficjalnie nową linię produktów 2010. SolidWorks Premium CAD istotnie oferuje szeroki zakres nowych możliwości. Co ciekawe, blisko 30% całego czasu poświęconego na nowe oprogramowanie przeznaczono na udoskonalenie możliwości interfejsu użytkownika. Daje się zauważyć zresztą tendencję do wprowadzania funkcjonalności nie tyle ułatwiających pracę, co istotnie ją przyspieszających. Przykładowo tzw. „szybkie wymiary” (vide screen z redakcyjnej beta wersji 2) wprowadzają nowe opcje rozmieszczania wymiarów (automatycznie, bez konieczności ich ręcznego ustawiania) oraz porządkują już istniejące w taki sposób, aby powiększyć przestrzeń dla zaznaczenia. Nawiasem mówiąc, funkcjonalność ta oczekuje na przyznanie patentu.
Configuration publisher pozwala z kolei użytkownikom w łatwy sposób publikować interfejs konfiguratora modelu w serwisie 3D ContentCentral (w internetowym katalogu części i złożeń 3D oraz innych elementów – link tutaj), co umożliwia prosty wybór alternatywnych wersji modelu, bądź innych wariantów składających się nań komponentów.
Kolejna funkcja oczekująca patentu – heads-up mouse gesturing (czyli „gesty myszy” – patrz SWblog.pl) daje nowe możliwości... zwykłym ruchom ręki i tradycyjnej myszce (nie chodzi tutaj wcale o manipulator 3D); można tutaj dopatrywać się pewnych analogii w funkcjonalności jakby żywcem przeniesionej z... iPodów. To chyba najlepszy przykład na poszukiwanie nowych możliwości tkwiących w tradycyjnym interfejsie użytkownika.

SolidWorks 2010 zapewnia również bardzo zaawansowane metody tworzenia płaszczyzn odniesienia, funkcjonalność arkuszy blach (patrz także materiał video dostępny na www.swblog.pl), wydajność konstrukcji spawanych, możliwości lustra komponentów oraz narzędzia bezpośredniej edycji. Do tego aplikacja PhotoView 360 w znacznym stopniu ułatwia nowicjuszom rendering realistycznych i profesjonalnie wyglądających obrazów. Tym łatwiej, że odbywa się to na zasadzie „przeciągnij i upuść”...
Rozwinięto moduł symulacji. Nowa wersja SolidWorks Simulation Premium daje m.in. możliwość przeprowadzenia symulacji ruchu opartej na zdarzeniach, która imituje rzeczywisty sposób pracy maszyn, odwzorowuje czujniki odległości i automatyczne dopasowanie rozmiaru brzegu spawu (do tej pory symulacje oparte były o czas trwania danych etapów symulowanego procesu...). Zmodernizowany doradca symulacji, który stanowi część oprogramowania SimulationXpress, dołączonego do każdej licencji SolidWorks CAD, „prowadzi” początkującego użytkownika przez kilka pierwszych symulacji, skracając tym samym czas potrzebny na poznanie możliwości programu (do symulacji postaram się jeszcze wrócić, korzystając z aktywnej cały czas licencji SW 2009).

Nowością wyróżniającą oprogramowanie SolidWorks na tle innych systemów CAD jest z pewnością moduł SolidWorks Sustainability. Pomaga on użytkownikom w określaniu śladu węglowego, konsumpcji energii, wpływu wody/powietrza na pozyskiwanie, wytwarzanie, zużycie i utylizację surowego materiału stosowanego w projektowanym produkcie. Narzędzie wizualizacji złożenia pokrywa części odpowiednim kolorem, w zależności od ich całkowitego wpływu na środowisko. Wspomaganie konfiguracji pozwala użytkownikom porównywać wiele iteracji jednego projektu pod względem jego wpływu na środowisko (o tym także można przeczytać więcej na wspomnianym już wcześniej blogu dedykowanym SolidWorks).

...i ST2
Synchronous Technology nie bez powodu jest określane jako przełom w tradycyjnym modelowaniu. Jest to technologia oparta na zupełnie nowej filozofii projektowania:  łączy w sobie szybkość i elastyczność swobodnego modelowania z pełną kontrolą i przejrzystością parametrycznego projektowania. Edycja geometrii zapewnia najbardziej intuicyjne podejście –  aby zmienić położenie ścianki, wystarczy ją wskazać, a następnie wpisać wymiar, o jaki chcemy ją przemieścić. Co najważniejsze, można tego dokonać w zasadzie w każdym modelu, także zaimportowanym z innego systemu.

    

W Solid Edge w wersji ST2 technologia synchroniczna została zaadoptowana do nowych obszarów modelowania części i złożeń, a także projektowania elementów blaszanych. Wzmocnione zostało skalowalne rozwiązanie do zarządzania danymi (poprzez przeniesienie Solid Edge Insight do najnowszej platformy Microsoft SharePoint) oraz integracja z oprogramowaniem Teamcenter® Express. Dzięki wbudowanej nowej aplikacji do analiz inżynierskich – Solid Edge Simulation (czyżby pójście w ślady SolidWorks?) oraz udoskonalonemu narzędziu do zarządzania dokumentacją Solid Edge Insight, system Solid Edge with Synchronous Technology 2 kolejny raz pozwala skrócić czas projektowania nowych produktów. Czy tak jest naprawdę?

   

Podczas pierwszego bloku konferencji, Tomasz Jęczarek udowodnił, iż nie są to tylko czcze przechwałki, ale taka opinia ma oparcie w rzeczywistości. Uczestnicy konferencji mieli bowiem okazję obserwować operacje wykonywane na żywo... (nawiasem mówiąc, demonstracje wykonywane właśnie na żywo, na prawdziwym oprogramowaniu, zawsze stanowiły mocny element konferencji organizowanych jeszcze przez UGS, a obecnie przez Siemens PLM Software...).

 

Drugi blok konferencji, poprowadzony przez Romana Korzusa (Sales Executive), Michała Poprawskiego (PLM Consultant) oraz wspomnianego już Tomasza Jęczarka (Technical Sales Support Engineer), poświęcony był kompleksowym rozwiązaniom PLM oferowanym przez Siemens PLM Software. Zaprezentowany został przykładowy scenariusz zarządzania projektem poprzez system Teamcenter, który współpracując z Synchronous Technology, w naturalny sposób kontroluje proces zmian dokonywanych w oprogramowaniu Solid Edge.

Na razie to wszystko, do tematu ST2 będziemy sukcesywnie starali się powracać, a w chwili obecnej pozostaje jedynie zachęcić Państwa do obejrzenia zarejestrowanej relacji z konferencji, a także kilku nowych podcastów.  Relację można oglądać na http://www.siemens.openmediagroup.pl,  po uprzednim zalogowaniu. Login i hasło można otrzymać pisząc na maila: info.pl.plm@siemens.com. Podcasty udostępniliśmy w dziale Download.

* * *
Warto wspomnieć, iż w ciągu zaledwie dwóch miesięcy od ukazania się na rynku Solid Edge ST2 zdążył on zdobyć dwie prestiżowe nagrody: Design News 2009 Golden Mousetrap Best Product Award za najlepszy i najbardziej innowacyjny produkt oraz drugie miejsce
w konkursie Manufacturing Business Technology's Innovation Insight 2009 – co ciekawe, w tej samej kategorii...Czytaj także o modelowaniu bezpośrednim, parametrycznym, synchronicznym – tutaj
 

Poznaj NX12 z CAMdivision

 

Blog monitorowany przez:


 


 

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |
© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934