| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Firefox lub Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


W przygotowaniu

spóźniony, ale nadal aktualny numer 2(19) 2014 niebawem
w Archiwum...

Wydanie aktualne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Nowości
i zapowiedzi wydawnicze:

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum



 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Piątek, 21.09.2012 r.

Solid Edge ST 5 – nowości okiem specjalisty

Solid Edge Synchronous Technology doczekał się już piątej odsłony. Twórcy oprogramowania pozostali przy sprawdzonym jądrze (Parasolid), zapewniającym stabilność pracy

Autor: Piotr Szymczak

Firma Siemens PLM Software wprowadziła oczywiście kilka istotnych nowości, poprawiających projektowanie i usprawniających pracę w programie. Chciałbym je Państwu przedstawić w tym artykule.

Part
W środowisku części, jak i części blaszanych, pozostawiono sprawdzony zintegrowany podwójny sposób modelowania, pozwalający wykorzystać korzyści płynące z połączenia projektowania Synchronicznego i Sekwencyjnego. Pojawił się natomiast nowy sposób modelowania – modelowanie Wieloobiektowe, umożliwiające tworzenie wielu elementów bryłowych, bądź powierzchniowych w jednej części. W ST5 łatwiej projektować części bazując na geometrii z innych plików, np. elektrod, bez konieczności kopiowania geometrii do poszczególnych plików.

Na rysunku 1. pokazany jest model czopa, zbudowany na podstawie geometrii wahacza.

Rys. 1. Model czopa zbudowany na podstawie wahacza

Operacje zapisywane są w jednym drzewie operacji. Klikając PPM (prawy przycisk myszy – przyp. redakcji) na poszczególne części można filtrować operacje, umożliwiając wyświetlenie informacji o tym, które funkcjonalności tworzą daną część.

Tak utworzony element zapisywany jest jako pojedyncza część. Użytkownik w każdej chwili może zapisać elementy składowe do osobnych plików. Są one cały czas powiązane z główną częścią i zmiany w niej pociągają za sobą aktualizację wszystkich powiązanych plików.

Dzięki zastosowaniu wspomnianego projektowania wieloobiektowego, korzystanie z operacji Bool’a stało się szybsze i wygodniejsze. Nie ma konieczności kopiowania geometrii i tworzenia elementów konstrukcyjnych. Operacje Bool’a można stosować bezpośrednio na bryłach. Ponadto można decydować, co ma dziać się z komponentami wchodzącymi w skład operacji Boole’a. Możliwe jest ich wygaszenie, pozostawienie lub zapisanie jako jeden komponent.

Kolejną nowością jest narzędzie do rozpoznawania otworów w zaimportowanych plikach pozbawionych historii tworzenia modelu. Funkcjonalność wypisuje w oknie rozpoznane otwory i grupuje je według średnic. Po wybraniu grupy otworów, możliwa jest szybka zmiana ich typu oraz średnicy (rysunek 2).

Rys. 2. Wczytany plik z rozpoznanymi otworami

Kolejnym udogodnieniem jest funkcjonalność Rowek (ang. Slot), pozwalająca w szybki sposób tworzyć rowki ze wskazanego szkicu (rysunek 3). Polecenie umożliwia stworzenie prowadnicy, po której przesuwać będzie się inna część, np.: wałek.

Rys.3. Rowek w części blaszanej

Podczas wymiarowania dodana została nowa opcja, pozwalająca definiować symetryczne rozsunięcie zaznaczonych ścianek (rysunek 4), umożliwiając tym samym lepsze dopasowanie wyników do oczekiwań użytkownika.

Rys.4. Definiowanie wymiaru – symetrycznie

Usprawniono opcje modelowania powierzchniowego, dodając opcje optymalizujące uzyskiwany kształt powierzchni powstających na łączeniach. Ulepszono również opcje definiujące ciągłość krzywych.

Złożenia
W środowisku złożeń poprawiono pracę z dużymi złożeniami. Użytkownik sam definiuje sposób, w jaki mają być one wczytywane (rysunek 5). Wystarczy przejść do Opcji Solid Edge – zakładka Assembly Open As, aby mieć dostęp do odpowiednich zmiennych. Dla każdego wczytywanego złożenia można definiować osobny sposób jego wczytywania. Poza tym użytkownik oprogramowania określa, co dla niego jest dużym złożeniem. Możliwe jest zapisanie podzłożenia jako pojedynczej części i wczytanie jej do złożenia.

Rys. 5. Opcje wczytywania złożeń

Relacje w złożeniach zostały wzbogacone o dwie nowe:
• Rigid Set – umożliwia połączenie ze sobą elementów wchodzących w skład złożenia, dzięki czemu zachowują między sobą pozycje ustaloną podczas nadawania relacji. Przenoszenie jednego z nich pociągnie zmianę położenia pozostałych elementów;
• Path Relationship – umożliwia zasymulowanie ruchu po krzywej, np. nawiniętej na walec.

Do części znormalizowanych zostały dodane Standardy Koreańskie (KS). Poprawiony również został sposób wyboru punktów charakterystycznych, służących do definiowania relacji między poszczególnymi komponentami oraz wykorzystywanych do tworzenia konstrukcji ramowych.

Simulation
W module Simulation ulepszono pokrywanie modelu siatką, dzięki czemu obliczenia są jeszcze dokładniejsze. Program automatycznie usuwa uszkodzoną geometrię i te detale, które nie będą miały wpływu na wynik analizy (np. małe elementy).
Został dodany nowy rodzaj obciążeń – obliczenia Termiczne. Do obliczeń w obecnej wersji można dodać Temperaturę, Strumień ciepła, Promieniowanie i Konwekcję. Na rysunku 6. pokazany został rozkład temperatur na tarczy hamulcowej.

Rys. 6. Rozkład temperatur na tarczy hamulcowej

W przypadku modeli powierzchniowych obliczenia wyświetlane są, jako Iso linie. W przypadku modeli bryłowych, wyniki wyświetlane są jako Iso powierzchnie. Możliwe jest łączenie dotychczasowych obciążeń z już istniejącymi.

Usprawniono także opcje wyświetlania wyników symulacji.

Dokumentacja Płaska Draft
W środowisku dokumentacji płaskiej dodane zostały funkcjonalności usprawniające jego działanie. Jednym z nich jest możliwość przedstawiania – na jednym rzucie – złożenia w różnych położeniach.

Rys. 7. Możliwość wyświetlania rzutów w różnych położeniach

Na rysunku 7. pokazane są różne położenia ramienia zsypowego. Dzięki temu łatwiej pokazać skrajne położenia maszyn, bez konieczności wprowadzania kolejnych rzutów. Poprawiono dodawanie odnośników na rzutach, oraz usprawniono dodawanie oznaczeń spoin na rysunkach. Dołożono nowe możliwości pozwalające m.in. na wymiarowanie wiązek przewodów elektrycznych (program spłaszcza je do widoku 2D, pozwalając je w łatwy sposób opisać). Na rysunku 8. przedstawiony jest fragment wiązki z opisem.

Rys. 8. Przewody elektryczne

Poprawiono także pracę z blokami pochodzącymi z plików wczytanych ze środowiska AutoCad...

cdn.


 

Autor: Piotr Szymczak (CAMdivision), solid-edge-st.pl

Źródło: solid-edge-st.pl

Share


oficjalna informacja o premierze Solid Edge ST 5
subiektywnie o nowościach w Solid Edge ST 5

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934