| www.solidedgeblog.pl www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Firefox lub Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie wydanie CADblog.pl | w numerze | archiwum |

Blog o systemach CAD 2D i 3D Siemens PLM Software    
związany z czasopismem CADblog.pl
    
 
   
    
 
  © Maciej Stanisławski 2010      
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
maciej@cadblog.pl      
2016 rok VII
     

  

>> Strona główna | Aktualności | Solid Edge blog | Linkownia | Przegląd prasy, publikacje etc. | CADblog | Archiwum CADblog.pl | CAx Raport |


    


W przygotowaniu

spóźniony, ale nadal aktualny numer 2(19) 2014 niebawem
w Archiwum...

Wydanie aktualne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Nowości
i zapowiedzi wydawnicze:

• e-Book


Bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST


• e-Book


Bezpłatny podręcznik do NX & ST


Wydania archiwalne


numer 1(17) 2013
w pdf już dostępny
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 nareszcie dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum



 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Środa, 26.06.2013 r.

Szósta odsłona Technologii Synchronicznej
w Solid Edge

Wyobraźmy sobie system CAD, w którym będziemy mogli otwierać złożenia zapisane do natywnych formatów konkurencyjnych systemów. Cóż, powie ktoś – w Solid Edge ST5 można już było otwierać takie „zewnętrzne” pliki złożeń. Ale gdyby można było uzyskać jednocześnie dostęp do wszystkich informacji o takim złożeniu: o wzajemnych relacjach między komponentami, o właściwościach materiału, rozpoznać otwory i inne cechy poszczególnych części... W Solid Edge ST6 jest to możliwe: możemy w ten sposób pracować na złożeniach z SolidWorks i prawdopodobnie – z Inventora!

Jako pierwszy w Polsce, informację o nowym Solid Edge ST6 zamieścił Piotr Szymczak na swoim autorskim blogu poświęconym temu systemowi. Liczę na to, że CADblog.pl & SolidEdgeblog.pl – w tym momencie jest drugi.

Czym jest Solid Edge ST6? Jak w najprostszy sposób opisać ponad 1300 istotnych nowości zaimplementowanych do systemu opartego na jądrze Parasolid i konsekwentnie rozwijanego? Aby nie wyważać otwartych drzwi, a także korzystając z uprzejmości Autora książki o Solid Edge ST, sięgnę bezpośrednio do polskiego oficjalnego źródełka, jakim jest wspomniany blog o Solid Edge (www.solid-edge-st.pl). Na pierwszy ogień...

UI (Interfejs użytkownika)
Wersja ST6 pozwala na koegzystowanie równolegle różnych wersji (licencji) Solid Edge (do tej pory niemożliwe było np. współdzielenie jednego komputera przez np. Solid Edge ST2 i ST5, teraz nie stanowi to problemu. Możliwe także, że uda się zainstalować  darmowe Solid Edge 2D Drafting równolegle z inną „pełną” licencją, ale to jeszcze nie zostało sprawdzone). Innymi słowy, przywrócona została możliwość posiadania kilku wersji i korzystania z wybranej z nich. Do aktywowania poszczególnych wersji służy dodatkowa aplikacja SESetActiveVersion.exe, która znajduje się oczywiście na płycie instalacyjnej. Po uruchomieniu oprogramowania wyświetlone zostanie okno (rys. poniżej), na którym możemy dokonać wyboru żądanej wersji. Ale – uwaga – producent nie zaleca takiej „konfiguracji”... w otoczeniu produkcyjnym. Czyżby miało to oznaczać, iż w takim przypadku mogą pojawić się problemy ze stabilnością systemu?

 

 

Przejdźmy dalej. Po zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu powita nas ekran startowy umożliwiający wybór pracy nowego „Solid Edge” (vide rys. poniżej).

W zależności od wybranej opcji domyślne ustawienia programu będą się różniły między sobą. Do wyboru pozostawiono użytkownikowi pięć opcji:
• Maximum Assistance – ustawienia dla nowych użytkowników. Włączone są wszelkie podpowiedzi,
• Some Assistance – ustawienia dla klientów przechodzących z innych systemów, szczególnie dla osób wcześniej pracujących z SolidWorks,
• Maximum Workspace – dla osób mających już wcześniej do czynienia z systemem Solid Edge. Nastawienie na maksymalizację przestrzeni roboczej,
• Balanced – dla osób pracujących już na Solid Egde, ale tutaj zachowana została równowaga między maksymalizacją przestrzeni roboczej, a czytelnością interfejsu,
• Use my Custom theme for the previous release of Solid Edge – dla użytkowników posiadających własne ustawienia we wcześniejszej wersji i pragnących je zachować. Zostaną one wtedy zaimportowane do Solid Edge ST6.

 

Po przejściu do ekranu startowego, pierwszą z rzucających się w oczy nowości jest... zakładka YouTube,
umożliwiająca w szybki sposób nagrywanie i wgrywanie filmów. Filmy mogą być umieszczane w serwisie
na koncie użytkownika bezpośrednio z poziomu Solid Edge (!).

 

PART (Środowisko części)
W środowisku części nie zaszło wiele znaczących zmian. Dodano kilka bardzo użytecznych funkcjonalności – np. wyświetlanie tylko wymiarów odnoszących się do danego lica podczas jego modyfikacji (we wcześniejszych wersjach wyświetlane były wszystkie wymiary). Poprawiono sposoby dodawania szyków, szybko można przełączać się między krawędziami, do których jedna z krawędzi szyku prostokątnego ma być równoległa (rys. poniżej).

Zmianie uległa budowa Uchwytu sterowego, wyposażono go w kilka dodatkowych opcji (m.in. zmiana wielkości – trzy do wyboru, etc).

 

Rozpoznawanie szyków
Modyfikacje szyków w częściach zaimportowanych z innych systemów stało się jeszcze łatwiejsze dzięki nowemu poleceniu Recognize Hole Patterns (Rozpoznaj szyk otworów). Pierwszym krokiem, po wczytaniu części jest rozpoznanie otworów. Służy do tego znane z wcześniejszych wersji polecenie Rozpoznaj otwory. Następnie należy wywołać polecenie Recognize Hole Patterns i wskazać otwory tworzące szyk. Spowoduje to wyświetlenie okna Hole Pattern Recognition. Opcje znajdujące się na oknie pozwalają na przypisanie otworów do szyku kołowego lub prostokątnego. Po zatwierdzeniu opcji, przez kliknięcie OK, można edytować szyk w taki sposób, jakby został od początku utworzony w Solid Edge (a nie np. w Inventorze, czy SolidWorks).

Modelowanie Powierzchniowe
Tutaj mamy „małą rewolucję”. Obecne możliwości modelowania powierzchniowego to naprawdę nowa jakość, zwłaszcza w segmencie systemów CAD, do którego należy Solid Edge ST6.

Pojawiły się tutaj nowe polecenia, a istniejące zostały rozbudowane o nowe funkcjonalności. Pierwszą z nowości jest polecenie Isocline (Izoklina), funkcjonalność stosowana głównie przy projektowaniu form. Pozwala w szybki sposób wyznaczyć linię podziału modelu (formy), co widać na rysunku poniżej. Uzyskana krzywa może być wykorzystywana do tworzenia powierzchni (nie tylko powierzchni podziału – przyp. redakcji).

 

Polecenie BlueSurf zostało wzbogacone o nowe opcje. Jedną z nich jest BlueSurf – Surface Visualization Options (Opcje wizualizacji powierzchni). Opcja pozwala na wyświetlenie na tworzonej powierzchni Grzebienia analizy powierzchni (rys. poniżej).

 

Wzbogacono możliwość definiowania, w jaki sposób i na jakiej długości tworzona powierzchnia ma być połączona relacjami geometrycznymi z istniejącymi powierzchniami lub bryłami (rys. poniżej). Dzięki zastosowaniu nowych opcji łączenia i możliwości wyświetlania Grzebienia, możliwe stało się uzyskanie powierzchni dokładnie spełniającej nasze oczekiwania.

 

Opcje pozwalające definiować przejście jednego profilu krzywej w drugą, zostały również dodane do poleceń Curvers Keypoint (Krzywa z punktów charakterystycznych). Dzięki temu łatwiej ustawić krzywą w optymalnym położeniu. Na poniższym rysunku widać możliwość definiowania przejść. Można do tego wykorzystać opcje znajdujące się na modelu (opcja A), jak i na pasku podręcznym (B).

 

Surface Bounded (Powierzchnia Ograniczona), rozbudowana została o polecenie pozwalające domknąć niezamknięty łańcuch krawędzi i krzywych. Podobnie jak we wcześniejszych opcjach można wyświetlić Grzebień analizy powierzchni oraz definiować przejścia jednego profilu w drugi. Można również jako krzywą wskazać punkt (rys. poniżej).

 

Zupełnie nowym poleceniem jest Surface Redefine. Zbliżone jest ono do polecenia Powierzchnia ograniczona, pozwala ono na zastąpienie kilku powierzchni jedną. Krawędziami ograniczającymi są krawędzi zaznaczonych lic. Podobnie jak we wcześniejszych opcjach, można wyświetlić Grzebień analizy powierzchni (…).

 

Polecenie Extend (Rozciągnij) wzbogacone zostało o nową opcję definiowania wartości rozciągnięcia. Można ograniczyć je przez wskazanie powierzchni, do jakiej edytowana powierzchnia ma być wydłużona. Jako powierzchnię można wskazać inne powierzchnie, bryły i płaszczyzny.

Kolejną z nowości jest polecenie Reflective Plane. Funkcjonalność ta umożliwia wyświetlenie odbicia zamodelowanej powierzchni względem określonej płaszczyzny głównej. Polecenie pozwala oszacować wielkość modelowanego symetrycznego elementu oraz sprawdzić krzywizny.

Następną nowością jest polecenie Ruled, pozwalające na wstawienie na wybranej krzywej dodatkowej powierzchni. Jej położenie definiowane jest przez wybranie odpowiedniej opcji na pasku podręcznym (rys poniżej).

 

Ostatnią z nowości dodaną do modelowania powierzchniowego, jest polecenie Intersect. Polecenie to pozwala na wydłużanie i przycinanie istniejących powierzchni innymi. Powierzchnie do usunięcie powstają przez przecięcie dwóch lub więcej istniejących powierzchni. Użytkownik wskazuje (przez najechanie kursorem), jakiego fragmentu powierzchni chce się pozbyć. Wydłużanie może być tworzone tylko z dwóch powierzchni. Po wybraniu powierzchni należy wskazać, która krawędź ma zostać wydłużona. Operacja zakończy się sukcesem, jeżeli wydłużana krawędź będzie miała na czym się „zatrzymać”.

Warto wspomnieć jeszcze o zaokrągleniach. Polecenie Zaokrąglenie zostało rozbudowane o nową możliwość definiowania przejścia zaokrąglenia. Dostępna jest ona zarówno podczas modelowania Sekwencyjnego, jak i Synchroniczego.

W ST6 możliwe są dwie opcje:
• Tangent Continuous – ciągłość styczności, znane z wcześniejszych wersji, na dokumentacji płaskiej wyświetlany jest łuk,
• Curvature Continuous – ciągłość krzywizn, zachowuje ciągłość krzywizn, na dokumentacji płaskiej wyświetlany jako splajn.

Kopiowanie geometrii z jednego pliku do innego
Poprawiono kopiowanie geometrii miedzy różnymi częściami. W wersji ST5 kopiowana była sama geometria, bez wymiarów. W najnowszej odsłonie oprogramowania kopiowane są również wymiary, dzięki czemu łatwiej wprowadzać zmiany. Może w kolejnych wersjach kopiowane będą operacje... :).

Wczytywanie złożeń z innych systemów CAD
Usprawniono wczytywanie plików wykonanych w SolidWorks (i prawdopodobnie Inventor). Dodane zostało nowe polecenie SolidWorks Data Migration. Pozwala ono w kilku krokach wczytywać pojedyncze części, złożenia, pliki dokumentacji płaskiej. W trakcie migracji plików Solid Edge przejmuje niektóre relacje, między innymi Przyleganie, Wyrównanie (w tym z ze zmienną odległością), Współosiowość i Utwierdzenie. Przy wczytywaniu pojedynczej części program rozpozna otwory, gwinty, jak i materiał.

 

Warunkiem korzystania z funkcjonalności jest posiadanie zainstalowanej licencji SolidWorks na jednym z komputerów znajdujących się w sieci, lub na tym samym komputerze. Jak z tego wynika, nie wystarczy samo wczytanie plików złożenia zapisanych w SolidWorks. Ciekawe, jak wygląda to w przypadku Inventora, ale może będziemy mieli okazję przekonać się o tym niebawem...

Modelowanie części w kontekście złożenia
Zmianie uległo okno służące do modelowanie części w kontekście złożenia. Jest ono teraz bardziej przejrzyste. Po przejściu do nowo tworzonej części pierwszą operacją jest najczęściej wyciągnięcie lub obrót. Do tych poleceń dodano nowe przydatne funkcjonalności: możliwość wyboru, z jakiego fragmentu lica będzie tworzone wyciągnięcie:
• Include Internal Loops – wyciągnięcie/obrót tworzone jest z zaznaczonego lica (rys. 1 poniżej),
• Exclude Internal Loops – wyciągnięcie/obrót tworzone jest z pominięciem otworów znajdujących się na zaznaczonym licu (rys. 2 poniżej),
• Use Only Internal Loops – wyciągnięcie/obrót tworzone jest tylko z otworów znajdujących się na zaznaczonym licu (rys. 3 poniżej).

Funkcjonalności te dostępne są także podczas „normalnego” modelowania w Technologii Synchronicznej...

Więcej informacji na blogu Piotra Szymczaka, link tutaj.

Źródło: Solid-Edge-ST.pl

Share


• Subiektywnie o Solid Edge ST5 tutaj

• 45-dniowa wersja testowa Solid Edge ST5 do pobrania tutaj

• 45-dniowa wersja testowa Femap do pobrania tutaj

• Wersja studencka (licencja akademicka) Solid Edge ST5 do pobrania tutaj

• Solid Edge Design1 – czyli CAD 3D za 30 USD tutaj

• Fragment książki o Solid Edge ST (wszystkie dostępne wersje), wydanejj przez CAMdivision – do pobrania tutaj

• Subiektywnie o Solid Edge ST5 tutaj

• e-Book bezpłatny podręcznik do Solid Edge & ST)


 


| powrót do strony głównej: CADblog.pl | SolidEdgeblog.pl |

 

Blog monitorowany przez:

 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934