| www.swblog.pl & www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze 1-2/2015 | archiwum CADblog.pl |

Blog poświęcony systemowi SolidWorks 3D CAD,     
związany z czasopismem CADblog.pl 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
 maciej@cadblog.pl     
2015 rok VII
     

>> Strona główna | Wiadomości | SWblog | Strefa DraftSight | Ciekawe linki | Publikacje | CADblog | Archiwum CADblog.pl  | CAx Raport |
 


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne,
wydawnictwa...

• Podręcznik do SOLIDWORKS 2014

Modelowanie powierzchniowe | Narzędzia do form | Rendering
i wizualizacje...


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
HD dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już wkrótce dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwum


 


 

 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Wtorek, 29.09.2009 r.

„I solidworks...”

Człowiek ma tendencję do upraszczania wielu procesów. Po polsku można by spróbować powiedzieć
„ja solidworksuję”, a oznaczać by to miało ni mniej, ni więcej, tylko „ja pracuję w środowisku oprogramowania SolidWorks”. W Stanach „I solidworks” podobno już zaczyna być w powszechnym użyciu, o czym dowiedziałem się podczas oficjalnej prezentacji najnowszej wersji SolidWorks 2010, która miała miejsce 23 września br. w Bratysławie
(nad brudnym i burym Dunajem).

Zaledwie kilku dziennikarzy z Europy Środkowowschodniej: z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. I przedstawiciele SolidWorks, którzy przybili na to spotkanie prosto z imprezy zorganizowanej w Ostrawie dla resellerów. Piękny hotel (proszę mi wierzyć, miałem okazję zatrzymywać się w wielu różnych, ale żaden nie zrobił na mnie takiego wrażenia; stary, autentyczny, z dobrym smakiem, kojarzący mi się z jednym z położonych w Krakowie poniżej Zamku na Wawelu – zupełnie „inny świat”), spokojne miasto (nietypowa, kameralna stolica, w dodatku granicząca z dwoma państwami) i... nowości, które w zasadzie dane nam już było poznać, m.in. za sprawą strony http://www.solidworkslaunch.com/pl/ i udostępnionym przez SW beta wersjom (swoje zmagania opisywałem już w tym miejscu poniżej).
Na początek w telegraficznym skrócie: prezentację rozpoczęła krótkim wprowadzeniem Isabelle Reich (Territory Marketing Manager), po niej mieliśmy okazję obejrzeć nowo powołanego (nowo – tzn. z początkiem tego roku) Country Managera odpowiedzialnego za Środkową Europę. Uwe Burke (bo o nim tu mowa) wspólnie z Axelem Spietzerem zaprezentowali obecną sytuację SolidWorks Corp., ogólne trendy i zmiany wprowadzane w oprogramowaniu spod znaku SW, wreszcie – prognozy dotyczące przede wszystkim rynku europejskiego.

Ciekawe? Owszem, właśnie wtedy można było usłyszeć nie tylko o „I SolidWorks”, ale przede wszystkim o fakcie, iż: SolidWorks przetrwała kryzys nie redukując liczby zatrudnionych pracowników; że ESP nadal przynosi oczekiwane efekty i wspiera bezrobotnych inżynierów nie tylko w Stanach, ale także w Europie; że w ostatnim okresie liczna nowych użytkowników dwukrotnie przekroczyła tą spodziewaną przez strategów SW; że sprzedano ponad milion licencji na całym świecie (programy SW można znaleźć w ponad 100 krajach)... I o tym, że w Polsce gwałtownie rośnie liczba sprzedawanych licencji, a kilku spośród naszych resellerów spotkało się z zasłużonym uznaniem ze strony „korporacyjnych przełożonych” (w czasie wspomnianego spotkania w Ostrawie).

Uwe Burke opowiada o tegorocznych
osiągnięciach DS SolidWorks Corp.

 

Tyle o samej firmie. A co nowego w SW 2010?
Ten, kto odrobił „pracę domową”, bawiąc się np. którąś z beta wersji, lub też tylko uważnie czytając pojawiające się w sieci informacje, ten w zasadzie nie dowiedział się niczego nowego. Miał za to możliwość obejrzenia w akcji oficjalnej nowej edycji oprogramowania (działały w niej np. raporty z modułu Sustainability, które u mnie powodowały zawieszenie systemu w wersji Beta 2).
Nie zmienia to jednak faktu, iż prezentacja w wykonaniu Andreasa Spielera (Product Manager Central Europe) mogła wzbudzić zainteresowanie, chociażby systematyzując już zdobyte wiadomości na temat nowości w SW2010. I podobnie jak w Orlando, również teraz główny nacisk postawiono na unikalną funkcjonalność, jaką jest Sustainability, ale o tym za chwilę.

Wystąpienie Axela Spietzera...

SolidWorks Premium CAD istotnie oferuje szeroki zakres nowych możliwości. Co ciekawe, blisko 30% całego czasu poświęconego na nowe oprogramowanie przeznaczono na udoskonalenie możliwości interfejsu użytkownika. Daje się zauważyć zresztą tendencję do wprowadzania funkcjonalności nie tyle ułatwiających pracę, co istotnie ją przyspieszających. Przykładowo tzw. „szybkie wymiary” (vide screen z redakcyjnej beta wersji 2) wprowadzają nowe opcje rozmieszczania wymiarów (automatycznie, bez konieczności ich ręcznego ustawiania) oraz porządkują już istniejące w taki sposób, aby powiększyć przestrzeń dla zaznaczenia. Nawiasem mówiąc, funkcjonalność ta oczekuje na przyznanie patentu.

Jeden z ostatnich zrzutów ekranowych, które udało mi się zrobić przed wygaśnięciem wersji Beta 2...


Configuration publisher pozwala z kolei użytkownikom w łatwy sposób publikować interfejs konfiguratora modelu w serwisie 3D ContentCentral (czyli internetowym katalogu części i złożeń 3D oraz innych elementów – link tutaj), co umożliwia prosty wybór alternatywnych wersji modelu bądź składających się nań komponentów. Warto wspomnieć, że 3D ContentCentral liczy sobie ponad 560 000 użytkowników, co daje wyobrażenie o jego możliwościach.

 

„Męczenie gryzonia” i Sheet Metal Design
Kolejna funkcja oczekująca patentu – heads-up mouse gesturing (czyli „gesty myszy” – patrz wcześniejsze wpisy na blogu) daje nowe możliwości... zwykłym ruchom ręki i tradycyjnej myszce (nie chodzi tutaj wcale o manipulator 3D); można tu dopatrywać się pewnych analogii w funkcjonalności jakby żywcem przeniesionych z... iPodów. To chyba najlepszy przykład na poszukiwanie nowych możliwości tkwiących w tradycyjnym interfejsie użytkownika.
SolidWorks 2010 zapewnia również bardzo zaawansowane metody tworzenia płaszczyzn odniesienia, możliwości lustra komponentów oraz narzędzia bezpośredniej edycji.

 

 

 

 

 

 

Andreas Spieler udzielał wyczerpujących odpowiedzi
na nie zawsze mądre pytania dziennikarzy
(w tym niżej podpisanego ;))...

 

Do tego aplikacja PhotoView 360 w znacznym stopniu ułatwia nowicjuszom rendering realistycznych i profesjonalnie wyglądających obrazów. Tym łatwiej, że odbywa się to na zasadzie „przeciągnij i upuść”... I o ile do prezentacji funkcjonalności PhotoView nie mam zastrzeżeń, podobnie do edycji bezpośredniej (direct editing), o tyle zabrakło czegoś więcej niż tylko wspomnienia na temat Sheet Metal, nowych możliwości eksportu rozwinięć blach do formatów DXF itp. Szczęśliwie wystarczyło – po zakończeniu konferencji – podejść do Andreasa Spielera i poprosić go o więcej informacji, a wczoraj, drogą mailową, otrzymałem stosowny klip video dostępny tutaj (i na www.cadblog.pl w dziale „Download”).
Jeśli chodzi o funkcjonalność lustra komponentów, powstała ona jako odpowiedź na wyraźne zapotrzebowanie zgłaszane przez użytkowników.
– W większości przypadków, w zasadzie w 80% projektowanie to tak naprawdę – przekonstruowywanie już istniejących projektów i rozwiązań – mówił w trakcie prezentacji Andreas Spieler. Nie mogłem powstrzymać się od zadania pytania odnośnie wszelkich połączeń gwintowanych; czy po wykonaniu ich dokładnego, lustrzanego odbicia, oprogramowanie zadba o to, by gwinty pozostały niezmienne (poza oczywistymi przypadkami, jak zabezpieczenie np. piasty, gdzie prawoskrętny gwint zamieniony zostaje na lewoskrętny... a może na odwrót :)
)? Oczywiście, użytkownik może zaufać systemowi, może też ręcznie zmodyfikować skopiowane połączenia bądź gwintowane otwory.

Co jeszcze nowego?
Rozwinięto moduł symulacji. Nowa wersja SolidWorks Simulation Premium daje m.in. możliwość przeprowadzenia symulacji ruchu opartej na zdarzeniach, która imituje rzeczywisty sposób pracy maszyn, odwzorowuje czujniki odległości i automatyczne dopasowanie rozmiaru brzegu spawu (do tej pory symulacje oparte były o czas trwania danych etapów symulowanego procesu...). Jak wynikało z prezentacji, jest to unikalna funkcjonalność, nie spotykana wcześniej w tego typu kompleksowych, zintegrowanych pakietach.
Zmodernizowany doradca symulacji, który stanowi część oprogramowania SimulationXpress dołączonego do każdej licencji SolidWorks CAD, „prowadzi” początkującego użytkownika przez kilka pierwszych symulacji, skracając tym samym czas poznawania nowego systemu...

Sustainability
Nowością wyróżniającą SolidWorks na tle innego oprogramowania CAD jest z pewnością wspomniany (i opisywany wcześniej na tym blogu) moduł SolidWorks Sustainability. Pomaga on użytkownikom w określaniu śladu węglowego, konsumpcji energii, wpływu wody/powietrza na pozyskiwanie, wytwarzanie, zużycie i utylizację surowego materiału stosowanego w projektowanym produkcie. Narzędzie wizualizacji złożenia pokrywa części odpowiednim kolorem, w zależności od ich całkowitego wpływu na środowisko. Wspomaganie konfiguracji pozwala użytkownikom porównywać wiele iteracji jednego projektu pod względem jego wpływu na środowisko...

Nowości było oczywiście więcej, niektóre z nich postaram się sukcesywnie opisywać na naszych łamach.

* * *

Sama konferencja skończyła się na tyle wcześnie, że można było „ruszyć w miasto” i delektować się smakiem kuflowego słowackiego piwa, „haluszek” i innych przysmaków tamtejszej kuchni. A Bratysława jest interesującym i ładnym miastem, jedynie rozczarowanie może budzić Dunaj, wielki, wartki i strasznie zapaskudzony... Gdy zakończę prace nad CADraport.pl, postaram się wreszcie uruchomić zakładkę „Podróże” i podzielić z wszystkimi zainteresowanymi swoimi wrażeniami z tych kilku miejsc, które miałem okazję odwiedzić w ramach „cadowych” wyjazdów.

Dobrej nocy,
Maciej Stanisławski

| powrót do strony głównej |

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934