| www.swblog.pl & www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze 1-2/2015 | archiwum CADblog.pl |

Blog poświęcony systemowi SolidWorks 3D CAD,     
związany z czasopismem CADblog.pl 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
 maciej@cadblog.pl     
2015 rok VII
     

>> Strona główna | Wiadomości | SWblog | Strefa DraftSight | Ciekawe linki | Publikacje | CADblog | Archiwum CADblog.pl  | CAx Raport |
 


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne,
wydawnictwa...

• Podręcznik do SOLIDWORKS 2014

Modelowanie powierzchniowe | Narzędzia do form | Rendering
i wizualizacje...


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
HD dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już wkrótce dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum


 

 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Wtorek, 22.11.2011 r.

Dlaczego SolidWorks? Konstrukcje blaszane i nie tylko...

Co sprawia, że użytkownicy tego systemu wydają się wyjątkowo odporni na migrację do innych środowisk, mimo intensywnych działań i zachęt ze strony producentów konkurencyjnych rozwiązań? I mimo faktu, iż coraz częściej SolidWorks postrzegany jest „tylko” jako jedna z marek, jeden z produktów w portfolio Dassault Systemes?

Gdy patrzę na rynek amerykański, na „kolebkę” SolidWorks, wydaje mi się, iż w pewnym stopniu stoi za tym przywiązanie do rodzimego produktu. Ale oczywiście nie tylko – przecież każde, tak naprawdę każde liczące się oprogramowanie CAD, 2D i 3D, powstało za oceanem (użytkowników innych rozwiązań proszę o wyrozumiałość, nie chcę tutaj deprecjonować roli odgrywanej przez oprogramowanie pochodzące od innych dostawców, zwłaszcza tych, którzy swoją ofertę skierowali do małych przedsiębiorstw, ale na globalnym rynku karty rozdają firmy, które można policzyć na palcach jednej ręki). Z drugiej jednak strony fakt przejęcia i podporządkowania SolidWorks francuskiemu koncernowi Dassault Systemes, ostatnie wydarzenia i zmiany w obsadzie zarządu DS SolidWork Corp. sprawiają, iż nastroje użytkowników „bardziej patriotycznie” nastawionych – a z takimi m.in. spotykałem się podczas tegorocznego SolidWorks World 2011 – były dalekie od entuzjazmu i optymizmu. Reakcja środowisk użytkowników na zmianę logotypu także była symptomatyczna, chociaż oczywiście nie dotyczyła całej społeczności, a „tylko” pewnej grupy. Mniejszości, ale tej aktywnej. A społeczność SolidWorks należy do dosyć dynamicznych.
Gdyby zatem przyjąć, iż czynnik emocjonalny związany z tym, czyj tak naprawdę jest SolidWorks (amerykański czy francuski), odgrywa rolę, popularność tego oprogramowania przestałaby rosnąć. Tak się nie dzieje. Oczywiście można spekulować, czy dynamika wzrostu nie byłaby większa, gdyby szefem SW nadal pozostawał Amerykanin – bo przecież wzrost popularności można tłumaczyć chociażby faktem, iż przybywa inżynierów CAD-owców i rośnie zapotrzebowanie na dodatkowe stanowiska. Ale to, czy szefem jest Teksańczyk, czy Francuz, nie ma chyba większego znaczenia dla użytkowników z Niemiec, Anglii, Polski, Chin itp.

Myślę, że prawdziwa przyczyna leży w samym środowisku programu SolidWorks. W przypadku użytkowników, którzy wcześniej pracowali w systemach 2D, a swoją przygodę z 3D zaczęli od kontaktu z SolidWorks, można mówić o tak wielkim skoku jakościowym, iż nie ma znaczenia, czy pracowali wcześniej na AutoCAD, czy na jakimś intelliCADowym klonie – praca w 3D to rewelacyjna zmiana, a trzeba przyznać, że SolidWorks już w najwcześniejszych wersjach miał do zaoferowania bardzo wiele. To, czy obecnie nadal tyle oferuje – to inna kwestia, ale do niej wrócę przy okazji tytułowych „konstrukcji blaszanych”.
Trzeba także pamiętać o tym, iż każda przesiadka z 2D do 3D – i nie ma znaczenia, czy to 3D jest ze znaczkiem SolidWorks, czy Solid Edge, czy Pro/E (obecnie Creo), że o innych bardziej zaawansowanych systemach nie wspomnę – sprawia, iż po kilku godzinach pracy trudno znaleźć osoby, które będą wolały wrócić do środowiska 2D.

SolidWorks to dobre narzędzie. Intuicyjny interfejs, przejrzyste zasady budowania modelu, wymuszające oczywiście na użytkowniku pewien uporządkowany sposób podejścia do projektowania (jak każde parametryczne środowisko CAD), duża liczba modułów, symulacje wbudowane już do podstawowego środowiska programu, praca z blachami, z konstrukcjami spawanymi itp., a także – jakże liczne wsparcie ze strony innych użytkowników, portali społecznościowych, blogów itp. sprawiają, iż ktoś, kto wdrożył się już do pracy w SolidWorks, raczej niechętnie będzie spoglądał na inne systemy.
A jednak dochodzą coraz częściej pewne sygnały, że część użytkowników SW chętnie korzysta z możliwości zapewnianych przez dostawców innych systemów i „sprawdza”, jak pracuje się w środowisku konkurencyjnego rozwiązania. Jest to normalne zjawisko i nie powinno niepokoić producenta danego systemu, pod jednym wszakże warunkiem: iż oprogramowanie nadal będzie rozwijane. Że usprawnienia dotyczyć będą kluczowych funkcjonalności, najbardziej istotnych z punktu widzenia użytkownika.
Nie oszukujmy się, nie ma nadal idealnego CAD dla wszystkich. I SolidWorks także do ideału daleko – świadczą o tym chociażby listy wprowadzanych z każdą edycją ulepszeń w stosunku do wersji poprzedniej. Decyzja o tym, czy pozostać przy SolidWorks, czy też myśleć o czymś innym, pozostanie w gestii użytkownika (lub jego pracodawcy).

Inteligentna kampania
Wiele osób wspomina o tym, iż z premiery SolidWorks 2012 zapamiętała jedynie Large Design Review – jako najatrakcyjniejszą zmianę w najnowszej wersji. O tym, że może „coś jest na rzeczy” wydaje się także świadczyć obecnie prowadzona kampania informacyjno-reklamowa SolidWorks. „Informacyjno” - gdyż nie skupia się ona na anonsowaniu, iż jest „nowy, lepszy, udoskonalony i idealny produkt rocznik 2012”, ale w przejrzysty sposób prezentuje praktyczne wykorzystanie SolidWorks w szczególnych przypadkach projektowych: przy opracowywaniu konstrukcji blaszanych i spawanych.

Pracę z konstrukcjami spawanymi przybliża film dostępny po kliknięciu na poniższy baner.

Po zarejestrowaniu (podaniu adresu mailowego) mamy możliwość obejrzeć rodzaj tutoriala (gdyż zakres prezentacji pozwala na wyłapanie sposobów postępowania) opisującego szczegółowo funkcjonalności i narzędzia dostępne w SolidWorks. Podobnie jest w przypadku filmu o projektowaniu konstrukcji blaszanych. Co ciekawe, oba filmy stanowią częściowo odpowiedź na pytanie „dlaczego SolidWorks”.

Konstrukcje blaszane
Projektowanie arkuszy blach, elementów blaszanych, wykorzystywane jest w wielu różnych dziedzinach i obszarach aktywności projektowej. Od uniwersalności narzędzia, w jakim zajmiemy się procesem projektowania, zależeć będzie efekt końcowy. Możemy mieć wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądał produkt finalny, ale musimy też zdać sobie sprawę z technologiczności naszego projektu (realnych możliwości jego późniejszego wytworzenia).

SolidWorks (i inne systemy CAD 3D) pozwala na łatwiejszą (w stosunku do systemów 2D) wizualizację projektu, łatwiejsze dokonywanie zmian projektowych, łatwiejszą aktualizację danych projektowych – zarówno rysunków, jak i dokumentacji potrzebnej „na produkcji”. SolidWorks pozwala w mniejszym stopniu skupiać się na: „jak, w jaki sposób”, wysiłek konstruktora może zostać skierowany na „co, w jakim celu”. Narzędzie CAD nie może ograniczać zdolności projektowej i innowacyjności.

Systemy CAD 3D pozwalają na zautomatyzowanie procesu projektowania. Nie musimy wychodzić o projektu obiektu cienkościennego, czy wręcz płaskiego, który dopiero w końcowym etapie zostanie odpowiednio zagięty, zamodelowany, by stworzyć oczekiwany przez nas obiekt. A tak przecież wygląda praca w środowisku 2D. W przypadku SolidWorks konstrukcję blaszaną możemy zbudować na bazie obiektu bryłowego; najpierw definiujemy oczekiwany kształt końcowy (który zresztą będzie można jeszcze wielokrotnie modyfikować), podglądamy model w widoku szkieletowym, zaznaczamy odpowiednie płaszczyzny (ściany) i interesujące nas krawędzie, zadajemy materiał odpowiedniej grubości (z zewnątrz lub wewnątrz zaznaczenia)...

Osobne narzędzia pozwalają nam na wyciąganie profili i krawędzi blaszanych, obróbkę naroży. Biblioteka elementów łączeniowych (do komponentów blaszanych) pozwala na łatwe zaimportowanie do naszego modelu odpowiednich gotowych elementów, narzędzie „standard form” pozwala na wykonanie przetłoczeń i otworów ciętych w blasze (wg standardów najczęściej spotykanych np. w obudowach komputerowych; można oczywiście definiować własne). Gotowy model w zasadzie jednym kliknięciem „rozkładamy” na płaski arkusz. Program automatycznie wylicza niezbędne naddatki potrzebne na zagięciach, narożach etc. Wszystkie opisy, w tym kierunki gięcia blach itp., w łatwy sposób nanosimy na dokumentację 2D.

Proste i wygodne? Tak. Dlatego wydaje się, iż można nie myśleć o zmianie wykorzystywanego systemu. Ale czy wystarczy to, by zachęcić do niego... innych? To już temat na osobny wpis...

Pozdrawiam
Maciej Stanisławski

 

Źródło: DS SolidWorks Corp.
"If you design Sheet Metal, this Buyer’s Guide is for you"
CAD Resources and Tips (November 2011)

| komentuj na forum | komentarze 0 |

| powrót do strony głównej |

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934