Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


        


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum, wydanie flash tutaj

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


Wybrane artykuły
z dostępnych wydań:

• AR-CAD freeCAD, czyli...

• „Drukowanie” ...nożem? Techniki druku 3D 

W oczekiwaniu na następcę: CATIA V5 R20

„Wielki Brat”
 i CADnumer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum

 


 

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Wyzwania dla projektantów form

Nowy ZWCAD2018

Środa, 5.10.2011 r. (aktualizowano 25.10.2011 r.)


„Nie odejdziemy od Parasolida. To będzie ewolucja, a nie rewolucja...”

W minioną środę, 21 września, podczas spotkania dla dziennikarzy (zorganizowanego podobnie jak w ubiegłym roku w czeskiej Pradze), miała miejsce oficjalna premiera SolidWorks 2012

Czy było interesująco? Tak, z punktu widzenia zarówno użytkowników systemu (ponad 200 ulepszeń, w tym kilku z pewnością bardzo istotnych), jak i osób zastanawiających się, jaka będzie przyszłość SolidWorks pod skrzydłami Dassault Systemes.
Aby nie trzymać Państwa dłużej w napięciu, zacznę od owej przyszłości. Po pierwsze, Uwe Burke (dyrektor DS SolidWorks Corp. na Europę Środkową) i Andreas Spieler (Product Manager) zdecydowanie zdementowali pogłoski, jakoby SolidWorks miał odejść od sprawdzonego, wypróbowanego kernela, jakim jest Parasolid. Nie oznacza to oczywiście, iż nie będzie dokonywana integracja, a w pewnych obszarach unifikacja z innymi rozwiązaniami DS – szczególnie z platformą V6. Tutaj największe znaczenie będzie mieć bowiem możliwość współpracy, integracji i wymiany danych pomiędzy systemami pochodzącymi od Dassault Systemes. W tym świetle inaczej można odebrać słowa CEO DS, Bertranda Sicota, mówiącego, iż „SolidWorks to marka, i takie jest jego miejsce w strukturach DS” (wg „UpFront.eZine” Ralph'a Grabowskiego, wydanie 706 z 15 września br.). SolidWorks będzie rozwijany niezależnie i nie czeka nas żadna rewolucja, a co najwyżej: „rewolucyjne możliwości modelowania i współpracy z użytkownikami, wprowadzone na drodze stopniowej ewolucji”. I w ten sposób wątpliwości, wzbudzone zresztą przez sam zespół SW (chociażby prezentacją SolidWorks dla branży architektonicznej, zbliżonego bardzo do CATIA V6), w moim przypadku się rozwiały.

Skoro wiemy już, że SW będzie ewoluował, ale nadal bazując na Parasolidzie, przejdźmy do samej konferencji.
Z informacji ogólnych przekazanych zaraz na początku, a dotyczących samej firmy (czy też może „marki” w ramach koncernu Dassault), można było dowiedzieć się, iż... utrzymywanie i rozwijanie pozycji na rynku jest jak „wspinaczka po górach, za każdym wzniesieniem widać nowe horyzonty”. Jak przekłada się to na rzeczywiste wskaźniki? Otóż w porównaniu z ubiegłym rokiem, z danych uzyskanych w ciągu ośmiu miesięcy (do sierpnia włącznie) 2011 roku, SolidWorks odnotował 15% wzrost sprzedaży. Ale w przypadku produktów do symulacji, było to już 23%, w przypadku rozwiązań PDM (Enterprise PDM) – aż 75%, a największy wzrost odnotowano w przypadku 3DVIA – 115%, chociaż dane te odnoszą się chyba do globalnej sprzedaży 3DVIA jako produktu Dassault Systemes. Wyraźnie jednak widać wzrost znaczenia rozwiązań PDM, co wpisuje się w globalny rozwój systemów CAx w kierunku platform pozwalających na ogarnięcie i zarządzanie całym cyklem życia produktu (PDM jako element PLM). I co przekłada się na nowości, jakie w tym obszarze można znaleźć w edycji SolidWorks 2012, ale o tym za chwilę (a także w nowościach tutaj). Na chwilę obecną SolidWorks może pochwalić się 58 587 licencjami komercyjnymi w Europie. I DS SolidWorks Corp. postrzegane jest jako jedna z najlepszych dywizji w Dassault Systemes. Swoją drogą – to jednak dywizja, czy marka? Szkoda, że nie zapytałem, ale chyba jeszcze nic straconego.

Subiektywny przegląd nowości
Zdaniem Uwe Burke'a, najbardziej przydatnym i interesującym usprawnieniem edycji 2012 jest obsługa dużych złożeń – LDR (Large Design Review) – i trudno się z tym nie zgodzić, zwłaszcza z punktu widzenia osób, które poważnie podchodzą do tematu współpracy (np. poprzez Internet), wymiany dużych danych itp. Wiele wskazuje na to, iż taki sposób zarządzania danymi (prowadzący przypomnieli w tym miejscu, iż funkcjonalność „light weight” - zmniejszenia „ciężaru danych” danego modelu lub jego komponentu także została opracowana kilka lat temu przez SolidWorks) pozwoli konkurować oprogramowaniu 3D także na polu konstrukcji liczących wiele tysięcy elementów, co jak do tej pory zdaje się pozostawać domeną systemów 2D. Czy tak stanie się istotnie – zobaczymy.

Fot. LDR czyli obsługa dużych złożeń

A w ogóle nowości w 2012 szef SolidWorks na Europę Środkową podsumował w kilku punktach:
„Projektowanie które rozpędzi twój biznes:
• automatyzacja funkcjonalności używanych najczęściej;
• zwielokrotniona wydajność przy pracy z dużymi złożeniami – wspomniany LDR;
• współpraca nad projektem i rozwój społeczności”

Gdy zatrzymamy się na chwilę przy tym ostatnim, zwrócimy uwagę, iż istotnie w tym kierunku, SolidWorks razem z Dassault Systemes wykonały istotny krok: zarówno do projektowania, jak i zarządzania, symulacji i analiz, a także – do publikacji (w różnej formie) zarówno modeli, jak i wyników, wykorzystywany jest jeden model danych, natywny plik SolidWorks. I można z niego korzystać we wszystkich aplikacjach Dassault Systemes.

Andreas Spieler podkreślił, iż większość z obecnych zmian i udoskonaleń to efekt wprowadzenia w życie postulatów użytkowników, zgłaszanych w programie „Top Ten Wishes” (10 życzeń). Podczas jedenastu lat (!) trwania tego programu, ponad 70% wniosków doczekało się realizacji w praktyce.
I w tym momencie rozpoczęła się właściwa sesja techniczna, prezentacja nowości w SolidWorks 2012. Ale, inaczej niż w latach ubiegłych, zaczęła się ona – nie pokazem możliwości modelowania w środowisku SolidWorks, ale prezentacją zmian w module symulacji. Cóż, wszyscy oczekujący na usprawnienia stricte w obszarze modelowania w SolidWorks muszą najwyraźniej uzbroić się jeszcze w cierpliwość.

Symulacje
Pierwsze, na co zwrócił uwagę Jurgen Haberger (dyrektor techniczny ds. symulacji DS SolidWorks) w szeroko rozumianym pakiecie Simulations, to „Sustainability Extras” – użytkownik ma możliwość zgłaszania zapotrzebowania na dodanie np. nowego materiału do bazy danych. I zgłoszenie to – m.in. dzięki rozwiniętej społeczności użytkowników – realizowane jest bardzo szybko, a baza równolegle się powiększa. Kolejnym jest rozszerzenie modułu Sustainability (projektowania zrównoważonego) o funkcje scenariusza kończenia „życia produktu” (z przewidywanym definiowanym czasem jego użytkowania) – czyli późniejszej utylizacji, recyclingu, ponownego wykorzystania określonego procentowo materiału wykorzystanego do jego budowy itp., a także – wyliczenie kosztów transportu, wpływu na środowisko podczas eksploatacji itp.
Kolejnym punktem są usprawnienia w symulacji i kontroli ruchu. Obecnie dysponujemy narzędziami pozwalającymi na optymalizację naszego projektu; zakładamy jedynie pewne scenariusze bądź parametry, które chcielibyśmy poprawić, a system sam dokonuje analizy kinematycznej naszego modelu, wskazując ewentualne obszary do poprawki, przytaczając stosowny raport z wyjaśnieniem, co w ten sposób można usprawnić, co zyskać (np. odciążenie węzłów konstrukcji itp.), a przede wszystkim – system modyfikuje cały nasz projekt (!), a w zasadzie – optymalizuje go. Pozostaje nam jedynie odrzucić bądź zatwierdzić wprowadzone przez niego zmiany. Jak przekłada się taka optymalizacja projektu na jego wczesnym etapie – jeszcze przed wdrożeniem do produkcji – na koszty całego przedsięwzięcia, nie trzeba nikomu tłumaczyć.

Fot. Narzędzie optymalizacji ruchu pozwala na w zasadzie automatyczne usprawnienie projektu

Redukcja kosztów jako jedna z kluczowych korzyści przewijała się w tle całej prezentacji. Cóż, kryzys i jego wpływ na nasze decyzje staje się swoistym znakiem czasu.
Pojawiła się także nowość w postaci analizy wpływu... wiatru na nasze konstrukcje, zilustrowane przykładem modelu wieży wodnej. Co ciekawe, symulacja uwzględniała wpływ zarówno ładunku (cieczy), jak i czynników zewnętrznych (wiatr) na model.

„Kolaboracje”
Andreas Spieler podjął wątek dotyczący narzędzia Enterprise PDM. Obecnie użytkownicy SolidWorks 2012 mogą się m.in. cieszyć dostępem do funkcjonalności EPDM z poziomu Windows Explorera (na dysku systemowym zainstalowany jest plik dostępu powodujący zmianę interfejsu użytkownika na ten tożsamy ze środowiskiem EPDM).

Praca w środowisku SolidWorks 2012
Tutaj znajdziemy nowe gesty myszy, błyskawiczny dostęp do podglądu ostatnio otwieranych/używanych plików (realizowany jednym skrótem klawiaturowym), szybki dostęp do narzędzia „lupki” (powiększającego rejon w pobliżu kursora).
Użytkownicy stanowisk wyposażonych w kilka monitorów docenią z pewnością wsparcie dla takiego rozwiązania sprzętowego, w postaci tzw. „multiplay display support”. W praktyce sprowadza się to do zapewnienia użytkownikom dostępu do obsługi wielu konfiguracji monitorów z poziomu ikon dostępnych w głównym oknie aplikacji (małe okienka po prawej stronie, poniżej głównego paska menu).

Skoro znaleźliśmy się już w tym „rejonie” interfejsu użytkownika, znajdziemy tam okienko „wyszukiwania poleceń/komend” (ang. UI Search Commands). Jak to działa? Wystarczy wprowadzić z klawiatury pierwszą (lub kilka pierwszych) liter oznaczających naszą komendę – np. „m” jak „move”, by na rozwijanym menu pojawiły się znalezione propozycje, zdaje się że adekwatne do wykonywanych przez nas czynności. Przy okazji – polecenie „move” dało na ekranie efekty podobne do modelowania bezpośredniego („przeciągnij i upuść”) – ale zostało oczywiście uwzględnione w drzewie historii operacji.

Szkicowanie 2D, rysunek płaski
Tutaj znajdziemy możliwość otwierania złożenia z poziomu eDrawings. Zmiany dokonane w środowisku 3D są automatycznie aktualizowane na rysunku 2D, ale nowością wydaje się dostęp do danych o dokonanych zmianach (widoczne na rysunku) chociażby z pomocą gestów myszy.
Usprawniono – na co oczekiwało wielu użytkowników – i poprawiono znacząco wygodę obsługi i zmiany położenia odnośników (deklarowanie odległości tzw. „baloników”, przesuwanie odnośników tak, by nie wchodziły ze sobą w konflikt itp.).

Fot. Odnośniki w rysunkach 2D i złożeniówkach nie sprawiają już problemów...

LDR – tym razem z bliska
Zaletą funkcjonalności „Large Design Review” jest chociażby fakt, iż otwierając plik możemy wybierać opcję, w jakiej zostanie on otwarty: czy jako pełny model, czy jako tryb LDR. W ten sposób 6000 części otwarte zostaje w ciągu dosłownie kilku sekund! A SolidWorks 2012 w tym momencie pracował na niemłodej już mobilnej stacji roboczej. LDR pozwala także użytkownikowi na wygodny wybór z drzewa operacji (lub przez bezpośrednie wskazanie) elementów lub złożeń, które chcemy/chcielibyśmy ukryć/schować itp. Mamy możliwość „przespacerowania” się przez nasze złożenie, także otwarte w trybie LDR. Możemy wreszcie tworzyć złożenia z podzłożeń, jesteśmy w stanie otwierać je i zarządzać nim z poziomu jednego pliku, w którym zostały zgrupowane.
Położono duży nacisk na sposób zarządzanie pamięcią systemu podczas wyświetlania złożeń itp., co przełożyło się także na wzrost wydajności.

 

Feature Freeze
To kolejna nowość, umożliwiająca blokowanie pewnych niechcianych funkcji (umieszczonych nad paskiem „zamrażania”), co przyspiesza projektowanie skomplikowanych modeli, w których określone funkcje są zbędne. W praktyce pozwala to na wprowadzenie i zapamiętanie pewnych zmian i opcjonalnych konfiguracji modelu, a później na bezpośredni dostęp do nich z poziomu projektu. Istota tej funkcjonalności polega na tym, iż nie ma konieczności oczekiwania na dokonanie przebudowy w całym parametrycznym modelu, gdy korzystamy ze zmian zdefiniowanych jako „Feature Freeze”. W pamięci możemy przechowywać wiele wariacji danego modelu. A początkowy czas przebudowy wynoszący np. 15 sekund (podczas definiowania konfiguracji), w czasie pracy nad modelem zredukowany zostaje później do 0.00 sec (!).

Fot. Feature Freeze znakomicie usprawnia pracę nad projektem

Narzędzie „kosztów” (and. costing)
Proste i wygodne, podobne w sposobie funkcjonowania do modułu Sustainability, rozpoznaje materiał, grubość elementu i na tej podstawie szacuje koszty wykonania modelu. Możemy także wskazać rodzaj/postać części, dla jakiej kalkulacja zostanie przeprowadzona (np. dla blachy może być spłaszczona lub w postaci gotowego, przetłoczonego elementu). „Costing” rozpoznaje także np. wykończenie krawędzi, liczbę zgięć itp. Możemy zadać tzw. „baseline” dla kosztów (ich poziom wyjściowy, poziom odniesienia), aby potem porównywać, czy dokonane zmiany w konstrukcji zwiększą czy zmniejszą koszt wykonania elementu. Oczywiście, dla naszego księgowego możemy wygenerować „cost report”, dokument automatycznie uzyskiwany z poziomu „Costing”, np. jako plik Worda, albo arkusz Excela. Tutaj widoczna jest integracja z produktami Microsoft.

Fot. Narzędzie „kosztów” (and. costing)

Zalety „costing” docenią wszyscy, dla których „kluczem jest koszt i cena produktu”.

Wiązki elektryczne, okablowanie
W wersji SolidWorks 2012 Premium dołączona została aplikacja CircuitWorks, zapewniająca obsługę formatu ProSTEP EDMD – standardu dla informacji dot. elementów elektrycznych i elektronicznych. Projekt wykonany w SolidWorks możemy aktualizować z poziomu schematów CircuitWorks. Potem projektantowi urządzenia pozostaje jedynie konfiguracja położenia elementów elektronicznych w SolidWorks („Logic is OK, but the design...”) i wysyłka konfiguracji znowu do „elektryków” poprzez EDMD.

Co dalej?
Podczas podsumowania nie mogłem nie zadać pytania o to, co się stało z SolidWorks na przestrzeni kilku lat. W końcu jeszcze siedem lat temu prawie nikt z zespołu odpowiedzialnego za SolidWorks nie mówił o PDM (o PLM nie wspominając) – wszyscy koncentrowali się na projektowaniu. Zapytani o to dyrektorzy SW odpowiedzieli, iż już wtedy posiadali rozwiązania PDM – dostarczane przez partnerów SW Corp., ale ewolucja systemów i zapotrzebowanie sygnalizowane ze strony użytkowników sprawiło, iż podjęli się opracowania własnego rozwiązania, jakim jest Enterprise PDM. Nikt nie ukrywa, iż PDM i PLM odgrywają coraz większą rolę i SolidWorks podąża drogą zgodną ze współczesnymi trendami.
Użytkownicy SW mogą zatem spać spokojnie. Ewolucja tak, ale rewolucji nie będzie.


Przegląd nowości SolidWorks 2012 na podstawie oficjalnej informacji prasowej

Funkcje zautomatyzowanego projektowania podnoszące produktywność
Oprogramowanie SolidWorks usprawnia procesy projektowe zespołów inżynierskich i projektowych poprzez usunięcie pojedynczych czynności, co ma ogromny wpływ na komfort użytkowania i produktywność. SolidWorks 2012 zawiera udoskonalenia w następujących obszarach:
• Rysunki – nowe narzędzia pomocne w tworzeniu efektowniejszych i bardziej precyzyjnych rysunków, umożliwiające ograniczenie procesu poprawiania oraz szybsze opracowywanie szczegółowych projektów. Na przykład: zmienione wymiary są automatycznie zaznaczane ze wskazaniem poprzednich wartości, co ułatwia nanoszenie poprawek. Sekwencyjne porządkowanie odnośników i linie magnetyczne automatycznie ułatwiają porządkowanie i pozycjonowanie odnośników, co skraca czas poświęcany przez użytkowników na dopracowywanie i wykańczanie rysunków.
• Projekty zrównoważone – nowy, zaawansowany interfejs użytkownika oprogramowania SolidWorks Sustainability pozwala użytkownikom na precyzyjniejsze modelowanie produktów z wykorzystaniem scenariuszy typu „co będzie, jeśli” oraz lepsze wykorzystanie unikatowych i niestandardowych materiałów. Użytkownicy mają też możliwość modelowania procesów z wykorzystaniem takich parametrów jak zastosowanie surowców wtórnych, czy czas użytkowania. Poza tym najnowsze materiały uzupełniające oprogramowanie SolidWorks Sustainability będą udostępniane natychmiast i nieprzerwanie zaraz po opracowaniu.

Ciągły przepływ pracy dzięki poprawie wydajności i jakości
SolidWorks 2012 czyni pracę projektanta bardziej płynną, naturalną i pozbawioną zakłóceń, co oznacza szybsze projektowanie z mniejszą liczbą błędów. Pomagają w tym następujące funkcje:
• Przeglądanie dużego projektu (ang. LDR Large Design Review) – umożliwia szybkie otwieranie i analizowanie rozbudowanych założeń lub dowolnych pojedynczych składników z wykorzystaniem narzędzi do przeglądania, dzielenia i mierzenia bez potrzeby angażowania dużych mocy obliczeniowych komputera czy szczególnego przygotowywania plików;
• Możliwość „zamrażania” funkcji – eliminuje niechciane funkcje poprzez blokadę wszystkich funkcji umieszczonych nad paskiem „zamrażania”, co przyspiesza projektowanie skomplikowanych modeli, w których określone funkcje są zbędne. Funkcje te można również w dowolnym momencie odblokować;
• Edytor równania – nowe możliwości w zakresie równań umożliwiają użytkownikom szybsze tworzenie równań, które są bardziej zrozumiałe.

Udoskonalenia w obszarze ogólnych procesów opracowywania produktów
Oprogramowanie SolidWorks 2012 zwiększa produktywność i usprawnia proces opracowywania produktów konsumenckich dzięki następującym funkcjom:
• Kosztorysowanie projektów – elastyczne narzędzie automatyzujące obliczenia kosztów produkcji arkuszy blachy i elementów obrabianych maszynowo. Projektanci mogą bardziej świadomie podejmować decyzje w oparciu o znane koszty w całym procesie projektowania i w sposób ciągły modelować nowe scenariusze, dzięki czemu dysponują aktualnymi szacunkami produkcyjnymi.
• Arkusze blachy – projekty mogą być tworzone od podstaw lub konwertowane z istniejących modeli 3D za pomocą nowych narzędzi dających kontrolę nad wyjątkowymi wyzwaniami związanymi z obróbką arkuszy blachy – np. precyzyjna kontrola kołnierzy krawędziowych, w tym uwarunkowań końcowych do samego szczytu. Projekty można automatycznie spłaszczać, a także przygotowywać dokumentację produkcyjną z możliwością eksportowania do układów CNC oraz maszyn produkcyjnych.
• Symulacja – oprogramowanie SolidWorks Simulation zawiera udoskonalony mechanizm optymalizacji ruchu, który automatycznie wykorzystuje wyniki badań ruchu do tworzenia czujników oraz precyzowania skomplikowanych i wymagających czasu parametrów maszyn, takich jak wielkość silnika, obciążenie łożysk czy zakres przesuwu. Do minimum skrócono czas optymalizowania projektów przez użytkowników, którzy widzą zmiany w ograniczeniach lub celach od razu po doprecyzowaniu danych wejściowych.

Poszerzenie obsługi w zakresie współpracy i komunikacji w zespołach
Ponieważ produkcja staje się procesem coraz bardziej globalnym, współpraca w zakresie projektowania między wieloma zespołami jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Oprogramowanie SolidWorks 2012 ułatwia komunikację między różnorodnymi zespołami, dzięki takim możliwościom jak:
• Zintegrowane wyszukiwanie, dopasowywanie do indywidualnych potrzeb i poszerzona obsługa dzięki rozwiązaniu SolidWorks Enterprise PDM (teraz zintegrowane z programem Windows® Explorer) – ułatwiają projektantom dostęp do ulubionych opcji wyszukiwania i pełnego narzędzia wyszukiwania. Użytkownicy mają też możliwość dopasowywania interfejsu użytkownika programu Windows® Explorer do swoich indywidualnych potrzeb, aby szybciej uzyskiwać dostęp do potrzebnych im informacji. Ponadto rozwiązanie SolidWorks Enterprise PDM współpracuje z pakietem MS Office 2010 i z klientem sieci Web opartym na procesorze x64.
• Realistyczne odwzorowanie dzięki narzędziu 3DVIA Composer – projektanci uzyskują lepszą kontrolę nad renderowaniem, co zapewnia bardziej realistyczny wygląd. Udoskonalenia obejmują łatwe dodawanie cieni sąsiadujących elementów, okluzję otoczenia i cienie na płytach 2D z precyzyjnym sterowaniem. Istnieje też możliwość dodania efektu podświetlenia w celu zaznaczania określonych obszarów projektu.

Więcej informacji na temat oprogramowania SolidWorks 2012, w tym demonstracje wideo, można znaleźć tutaj
Dokument – zestawienie usprawnień i nowości w SolidWorks 2012 można pobrać tutaj (broszura *.pdf).

Maciej Stanisławski


Fot. Efekty odbłysku, poświaty i przezroczystości możliwe teraz do uzyskania w 3DVIA Composer

 

| powrót na stronę główną |

 

Share

 

Poznaj NX12 z CAMdivision

Blog monitorowany przez:


 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934