Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
Styczeń 2018 rok X
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | CadRaport Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    

 


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum

 

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Darmowy testowy Solid Edge ST

Nowy ZWCAD2018


Czwartek, 17.03.2011 r.

Kap, kap, kap...

| a także: test szyku dla AutoCAD WS, DraftSight i Solid Edge 2D Drafting ST 3, czyli możliwości CAD cz. IV |

Nie, nie będę pisał o dynamice płynów :). Ale nie mogę nie odnieść się do kilku informacji, a w zasadzie „przecieków” które pojawiły się tu i ówdzie, a które odnoszą się bezpośrednio do głównego tematu, jaki podejmuję na blogu: czyli do systemów CAD. A przecieki odnoszą się bezpośrednio do najnowszej wersji NX i Solid Edge...

Ktoś może powiedzieć, że w takim razie wpis ten powinien zjawić się na SolidEdgeblog.pl, ale nie do końca, gdyż postaram się rozwinąć w nim kilka innych „pobocznych” wątków. Jak chociażby dostępności spolszczenia do Solid Edge 2D Drafting ST 3, czy też pełnej, wreszcie nieograniczonej zapisami licencyjnymi wersji DraftSight. Otóż opis instalacji polskiej wersji Solid Edge 2D Drafting V103 (ST3) można istotnie znaleźć na SolidEdgeblog.pl, a dokładnie – tutaj, natomiast w przypadku DraftSight krótki opis (obejmujący kilka niespodzianek) instalacji zamieściłem na Swblog.pl – tutaj.
Ale wróćmy do przecieków. Ja tutaj rozpisuję się na temat ST3, a tymczasem znany jest już – i to nie jako przeciek, ale jako oficjalna informacja – termin premiery i prezentacji szerszemu ogółowi „Edgersów” (brzmi jak „Dodgersów”) najnowszej odsłony Solid Edge z czwartą generacją technologii synchronicznej.

Będzie ona miała miejsce po tamtej stronie „wielkiej wody”, w czerwcu br. Szczegóły tutaj, może ktoś będzie miał ochotę wybrać się tam osobiście i podzielić z nami wrażeniami.

Czy ten fakt (termin i miejsce) ma istotne znaczenie dla polskiego użytkownika? Chyba tylko takie, że i tak premiera polskiej wersji najwcześniej będzie miała miejsce jesienią br. A poza tym nadal spore grono użytkowników CAD nie miało okazji poznać nie tylko ST 3, ale nawet samej technologii synchronicznej w praktyce. Świadczy o tym sporo pytań o słabe i mocne strony „Synchronous Technology”, a także o... istotę tego rozwiązania. Odsyłam przy tej okazji zainteresowanych na wspomniany już blog poświęcony Solid Edge (www.solidedgeblog.pl), tudzież do publikacji pt.: „Bezpośrednio czy parametrycznie...”, dostępnej tutaj.

Przeciekiem natomiast (prawdopodobnie kontrolowanym, ale zawsze) jest fakt pojawienia się wersji beta NX 8, dostępnej zapewne dla nielicznych szczęśliwców i wybrańców. Jeśli uda mi się poznać jakieś bliższe szczegóły – postaram się poinformować o tym jak najszybciej. Dodam, iż beta testerem tym razem nie zostałem. Może to i lepiej, bo z zarządzaniem czasem coś nie bardzo ostatnio (vide cytat tygodnia ;)).

Ale przy okazji, tropiąc przecieki dotyczące najnowszych rozwiązań Siemens PLM Software (i nie tylko), natknąłem się w sieci na dosyć sympatyczne miejsce. Można tam znaleźć np. takie „kwiatki”, jak widoczna na poniższym zdjęciu autentyczna stacja robocza przeznaczona dla oprogramowania Unigraphics, a pochodząca sprzed... ćwierć wieku!

Źródło: www.plmworld.org

Owym miejscem w sieci jest wirtualne muzeum UGS (link tutaj), na swoich skromnych, ale przejrzystych stronach przedstawiająca spory wycinek historii firmy, której zawdzięczamy m.in. Solid Edge i oczywiście NX. Pewnym minusem może być fakt, iż historia kończy się na „czasach współczesnych”, co w przypadku owego muzeum oznacza rok... 2002. Ale może ktoś pokusi się o aktualizację i uzupełnienie pustych kart historii firmy? Swoją drogą przyszedł mi do głowy pewien pomysł, którego nie uda się zrealizować tak „ad hoc”, ale w przyszłości – kto wie. Co powiedzieliby Państwo na wydania specjalne CADblog.pl, tematyczne, poświęcone rozwiązaniom jednego konkretnego producenta systemów CAD, CAM, CAE, PDM, PLM, ETC? Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i opinie dotyczące takiego projektu.

Zresztą, muszę wybiegać w przyszłość z moimi wydawniczo-publicystycznymi planami, gdyż konkurencja nie śpi; równolegle z rynkowym debiutem mojego papierowego wydania w formie kwartalnika, należy spodziewać się pojawienia nowego tytułu prasowego (!) poświęconego zagadnieniom CAD i... GIS. Z zainteresowaniem śledzę stronę www.CADandGIS.pl, wyraźnie widać, iż na naszym rynku publikacji prasowych istnieje nadal luka, która czeka na zagospodarowaie. Cóż, po darmowym papierowym „DesignNews” w polskiej edycji pozostało wspomnienie (już nawet nie wydania w pdf), „Projektowanie i Konstrukcje...” są dostępne tylko w prenumeracie, a przy tym kosztują nie mało, a CADblog.pl do tej pory ukazywał się jedynie wirtualnie. Kwiecień jak widać przyniesie zmiany.

Testowania z „przymrużeniem oka” ciąg dalszy...
A ja wydobyłem z kieszeni „sowiecką cebulę”, czyli niezawodny stoper i z jego pomocą postanowiłem stwierdzić, czy coś się zmieniło w kwestii szybkości rysowania szyku liniowego, a w zasadzie kwadratowego... pola liczącego 10 000 jednakowych okręgów. O średnicy 20 mm, i odstępie 25 mm. Tym razem częściowo do testu udało mi się „przymusić” nawet AutoCAD'a WS, ale w jego przypadku – mimo iż pojawiła się wreszcie funkcja pozwalająca na wykonywanie polecenia szyku – testu nie przeprowadziłem. Powodem było ograniczenie rysowania elementów w szyku do 100 jednocześnie. Próba powtórzenia polecenia dla całej grupy 100 elementów skończyła się niepowodzeniem, gdyż naraz można zaznaczyć jedynie 30 obiektów...

W każdym razie na wykonanie szyku składającego się ze 100 elementów, AutoCAD WS, pracujący poprzez okno przeglądarki Mozilla Firefox „po sieci”, czyli w zasadzie „w chmurze” (cloud computig), potrzebował na to ok. 2 sekund. W teście korzystałem z łącza o szybkości 7,2 Mb/s.

Ale mogłem „poznęcać się” za to nad Solid Edge 2D Drafting ST 3, co chętnie uczyniłem.
Jeśli chodzi o czas wykonania zadania, wydłużył się on w stosunku do wersji poprzedniej i obecnie wynosi on 3 minuty i 29 sekund (według stopera Made in USSR, CCCP, jak kto woli). Ale przy tej okazji na pochwałę zasługuje fakt, iż podgląd realizacji zadania dostępny jest w czasie rzeczywistym, a przy zapisie wykonanego rysunku mamy możliwość nadania mu statusu „w opracowaniu”, czego nie przypominam sobie z wersji poprzedniej. Z punktu widzenia organizacji pracy jest to duże ułatwienie. I chyba rzadko spotykane w przypadku systemów CAD 2D.

Na koniec DraftSight. Tutaj test przebiegł podobnie jak poprzednio, chociaż wybór obiektów do dokonania operacji szyku przebiegł chyba sprawniej, niż w wersji beta 2. Ale może to moje subiektywne odczucie. Czas wykonania operacji wzrósł natomiast o 100 procent i obecnie zajmuje nie ok. 10 sekund, ale 20. Chyba, że tyle wynosi błąd we wskazaniach ruskiego czasomierza ;).

AutoCAD WS...

Solid Edge 2D Drafting ST 3 PL

DraftSight (final release)

Tyle na dzisiaj. W tym tygodniu odbieram ISSN (już nie było innego wyjścia) i kod kreskowy. Pozostanie ustalenie numeru indeksu z RUCH S.A...

Pozdrawiam serdecznie
Maciej Stanisławski

P.S.
A z rzeczy zmuszających do niezbyt wesołych refleksji, polecam lekturę artykułu zamieszczonego w serwisie PAP „Nauka w Polsce” (link tutaj). Przy okazji – duże brawa dla 3DCAD.pl za zamieszczenie go na portalu w dziale „Aktualności”...

| komentuj na forum | komentarze 0 |

 

| możliwości CAD cz. I | możliwości CAD cz. II | możliwości CAD cz. III | możliwości CAD cz. IV | możliwości CAD cz. V | możliwości CAD cz. VI |
| możliwości CAD cz. VII | możliwości CAD cz. VIII (Solid Edge ST4) | możliwości CAD cz. VIII (T-Flex CAD 12) |

Poznaj NX12 z CAMdivision

Blog monitorowany przez:


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |
© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934