| www.swblog.pl & www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze 1-2/2015 | archiwum CADblog.pl |

Blog poświęcony systemowi SolidWorks 3D CAD,     
związany z czasopismem CADblog.pl 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
 maciej@cadblog.pl     
2015 rok VII
    

>> Strona główna | Wiadomości | SWblog | Strefa DraftSight | Ciekawe linki | Publikacje | CADblog | Archiwum CADblog.pl  | CAx Raport |
 


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne,
wydawnictwa...

• Podręcznik do SOLIDWORKS 2014

Modelowanie powierzchniowe | Narzędzia do form | Rendering
i wizualizacje...


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
HD dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już wkrótce dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum


 

 


 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


Piątek, 31.10.2014 r.

DraftSight 2015 – co nowego i jak zainstalować bezpłatny CAD 2D

Przed kilkoma dniami Dassault Systemes (3DS) poinformowała o udostępnieniu najnowszego DraftSight, bezpłatnego systemu CAD 2D. Warto odnotować, że teraz w nazwie – podobnie jak w przypadku SOLIDWORKS – pojawia się rok, jako oznaczenie kolejnej wersji. Jak pobrać DraftSight 2015 i co nowego w nim znajdziemy?

Zdecydowanie łatwiej odpowiedzieć na to drugie pytanie, gdyż w wersji bezpłatnej (a na tej się skupiam) tych nowości nie znajdziemy zbyt wiele:
• usprawniono pracę z tabelami (ich dodawaniem, tworzeniem i edycją),
• wprowadzono skrót klawiszowy, pozwalający na automatyczne otwarcie listy ostatnich 12 projektów, wykonywanych/otwieranych w programie – klikamy klawisz F4 i w nowym oknie pojawia się 12 miniaturek, wystarczy kliknąć w wybrany projekt, by go wczytać do programu (vide rys. poniżej).

W DraftSight 2015 wciśnięcie klawisza F4 wywołuje okno wyświetlające miniaturki ostatnio otwieranych rysunków.
Kamyczek do ogródka 3DS? Widać braki w polskim tłumaczeniu (okno „Recent Documents”) ;)

Opis nowości wersji płatnej (tzw. Proffesional Pack) dostępny jest tutaj.

 

Jak pobrać i zainstalować DraftSight 2015?

Ostatnio odebrałem kilka maili i telefonów od Czytelników proszących o aktualne wskazówki dotyczące pobrania
i instalacji DraftSight. Cóż, aktualizacje do najnowszej wersji wykonuje się niejako automatycznie, dlatego pomyślałem, że warto przejść przez pełen proces instalacji jeszcze raz. Zwłaszcza, że mamy do czynienia nie z kolejną „rewizją”, ale z nową wersją – przynajmniej z nazwy.

Wchodzimy na stronę producenta (link tutaj) i wybieramy wersję, która odpowiada naszemu systemowi (rys.1).
W przypadku PC i Windows, będzie to wersja 64- lub 32-bitowa. DraftSight nie stawia wysoko poprzeczki,
jeśli chodzi o wymagania sprzętowe. To plus w przypadku darmowego systemu CAD.


Rys. 1. Na stronie 3DS możemy wybrać, która wersja instalacyjna nas interesuje...

Zapoznajemy się z informacją o warunkach licencji (w przypadku wersji „standardowej”, pozwala ona na pobranie bezpłatnego systemu i wykorzystanie go także w celach komercyjnych, bez dodatkowych opłat etc. – szczegóły umowy licencyjnej znajdą Państwo tutaj). Klikamy „Accept” (rys. 2). i powinno nam się otworzyć okienko pobierania pliku instalacyjnego. Aktualna wersja to ok. 181 MB dla wersji 64-bitowej (rys. 3).


Rys. 2. Warunki licencji. Dostęp do nich znajdziemy także z poziomu samego programu, ale o tym za chwilę. Pełna treść zapisu umowy licencyjnej dostępna jest także tutaj...

Rys. 3. Wersja instalacyjna 64-bit liczy ok. 181 MB, wersja 32-bitowa – ok. 168 MB...

Plik instalacyjny (z rozszerzeniem „exe”) domyślnie zapisany zostanie do katalogu „Pobrane” (C:\Users\Nazwa_uzytkownika\Downloads\DraftSight64.exe). Klikamy i uruchamiany instalację (rys. 4.).

 

Rys. 4. Rozpoczynamy instalację DraftSight 2015...

Instalator poprosi nas jeszcze raz o zgodę na wprowadzenie zmian w systemie, a następnie – po analizie systemu (obliczeniu wymaganej do instalacji przestrzeni etc.) w oknie instalatora pojawią się opcje instalacji: autonomiczna (domyślna), sieciowa (SNL) i serwera (DSLS). Wybieramy licencję autonomiczną – program zostanie zainstalowany bezpośrednio na naszym komputerze.

 

Rys. 5. Wybór opcji instalacji – rodzaju licencji. Domyśla – autonomiczna...


Kolejny raz proszeni jesteśmy o zaakceptowanie warunków licencji. Tym razem warunki podane są w języku polskim – program domyślnie instaluje się w polskiej wersji językowej. Podczas instalacji program sam rozpozna poprzednią wersję DraftSight – jeśli taka była już wcześniej zainstalowana – i podmieni pliki. Proces instalacji trwa około 5 minut.

Klikamy „koniec” – DraftSight zostanie automatycznie uruchomiony, a na pulpicie automatycznie zostanie utworzony skrót „DrafSight x64”.

Przy pierwszym uruchomieniu programu pojawi się dodatkowe okno (rys. 6.) zachęcające do wyboru płatnej wersji DraftSight. Niestety, kiedy próbujemy dowiedzieć się więcej (o zaletach płatnego rozwiązania), przekierowani zostajemy na anglojęzyczną stronę serwisu 3DS. Sprawdzałem – nie udało mi się znaleźć polskiego odpowiednika tej strony. Z prezentowanej tabeli porównanwczej najbardziej „boli” fakt, iż bezpłatny DraftSight nie zapewnia obsługi API – użytkownicy przesiadający się z AutoCAD'a nie będą mogli wykorzystać zarówno swoich, jak i dostępnych powszechnie skryptów rozszerzeń. Bezpłatny DraftSight nie zawiera także bibliotek symboli i rozszerzeń przydatnych np. dla branży mechanicznej (rys. 7). Ale „darowanemu koniowi”...
Klikamy opcję „Nie, dziękuję” (rys. 6).

Rys. 6. Jeśli chcemy się zdecydować na płatne rozwiązanie (DrafSight Proffesional), możemy to zrobić np. przy pierwszym uruchomieniu programu. Ale nie tylko...

Rys. 7. Cóż, wersja bezpłatna niestety ma wiele ograniczeń w porównaniu do Proffesional.
Ale nadal stanowi przydatne rozwiązanie CAD...

Jeśli nie jest to pierwsza instalacja DraftSight na naszym komputerze, pojawi się okno „migracji” (rys. 8), bardzo przydatne dla tych użytkowników, którzy dostosowali DraftSight do pracy pod swoim kątem (upodabniając go np. do AutoCAD LT – link tutaj). Program pyta nas, do których ustawień ma dostosować nową wersję (w moim przypadku w grę wchodziły rewizje 4.0 lub 5.1). Osoby, które po raz pierwszy dokonują instalacji, ten krok niejako automatycznie pominą...

Rys. 8. Jeśli korzystaliśmy wcześniej z DraftSight, program rozpoznaje nasze poprzednie ustawienia
i pozwala na automatyczne dostosowanie nowej wersji do... naszych przyzwyczajeń :)

I oto ukazuje się nam ekran startowy DraftSight 2015. Podobnie jak w poprzednich wersjach, wita nas okno z pytaniem, czy jesteśmy zainteresowani automatycznym wysyłaniem raportów o wydajności programu do producenta. Jeśli zakładamy, że będziemy pracować częściej bez dostępu do sieci (w przypadku DraftSight dostęp do sieci wymagany jest przy instalacji, rejestracji i potem raz na pół roku do ew. aktualizacji), lepiej kliknąć „nie”, ale nasz wybór nie będzie miał znaczenia dla komfortu pracy z programem.

W oknie po lewej stronie widzimy linki prowadzące do materiałów pomocniczych, dostępnych w Sieci (rys. 9). Warto także korzystać z polskiego pliku pomocy – stanowi on formę dobrze opracowanego podręcznika. Dostępny jest w zakładce „Pomoc” na górnym pasku narzędzi (jako plik HTML), albo – niezależnie od programu – można go pobrać tutaj.

Rys. 9. DraftSight 2015 zainstalowany, możemy zaczynać pracę, albo najpierw zapoznać się z możliwościami programu...

Aby zmienić zawartość wspomnianego okna po lewej stronie, należy kliknąć LPM (lewym przyciskiem myszy) na widoczną pod oknem zakładkę „Właściwości” (rys. 10).

Rys. 10. Klasyczne paski menu, okno właściwości, na dole ekranu – okno wierszy poleceń. Można rysować pierwszy projekt!

To wszystko, jeśli chodzi o instalację. Po ok. 30 dniach poproszeni zostaniemy o potwierdzenie chęci korzystania z bezpłatnej wersji DraftSight (może się z tym wiązać konieczność wypełnienia krótkiej ankiety), a po mniej więcej pół roku – ponowna prośba o potwierdzenie korzystania z DraftSight. Ma to prawdopodobnie na celu monitorowanie aktywności użytkowników bezpłatnego CAD 2D od Dassault Systemes (3DS).

W kolejnym odcinku postaram się napisać kilka słów na temat pierwszego projektu w DraftSight, zainteresowanych odsyłam także do artykułu z ostatniego e-wydania CADblog.pl (link tutaj), będącego prostym porównaniem DraftSight i Solid Edge 2D Drafting.

Rys. 11. Artykuł porównujący DraftSight i Solid Edge 2D Drafting jest dostępny także na platformie issuu...

(ms)
 


Ciekawe informacje na temat DrafSight można znaleźć na stronie VAR SolidWorks – CNS Solutions i SolidExpert. Obszerny plik Pomocy dostępny jest w języku polskim z poziomu programu, a także – jako osobny plik otwierany
w przeglądarce internetowej – do pobrania tutaj.| Pobierz DraftSight 2015 | DraftSight jak AutoCAD LT... | Umowa licencyjna DraftSight 2015 | DraftSight i rysunek w izometrii |

| Plik pomocy DraftSight 2015 (HTML) |

| Co robić w razie problemu z instalacją i/lub aktywacją DraftSight 2015 (PDF) |

 

Share
 


Umowa licencyjna DraftSight

Jeśli kogoś interesuje dokładnie, na co się zgodził (żeby nie powiedzieć – „co podpisał” :)), pobierając bezpłatny CAD 2D od Dassault Systemes, poniżej znajdzie przetłumaczoną treść zapisu licencyjnego

 


UMOWA LICENCYJNA UŻYTKOWNIKA KOŃCOWEGO

Niniejsza Umowa licencyjna dla użytkownika końcowego na oprogramowanie DraftSight®, jak również powiązane programy i dodatki DraftSight, w tym dodatkowe oferty, o których mowa poniżej („Dodatkowe oferty”), oraz oferty usług Draftsight („Umowa”) została zawarta między spółką Dassault Systèmes SolidWorks Corporation, 175 Wyman Street, Waltham, Massachusetts, USA („DS SolidWorks”) a użytkownikiem („Licencjobiorca”).

Program DraftSight, niezależnie od tego, czy jest zapewniony w ramach Dodatkowej oferty, jest udostępniany użytkownikom końcowym nieodpłatnie, zgodnie z warunkami niniejszej Umowy, ale wymaga aktywacji. Użytkownicy końcowi mogą jednak wnieść opłatę z tytułu programów powiązanych, dodatków, oferty usług DraftSight i Dodatkowych ofert.  Warunki licencji na elementy podlegające licencji zawarte w Dodatkowych ofertach oraz udostępniane okresowo przez DS SolidWorks zostały przedstawione poniżej.  W zależności od sposobu, w jaki Licencjobiorca pozyskuje takie podlegające osobnej licencji programy powiązane i dodatki do DraftSight oraz oferty usług DraftSight, mogą istnieć inne, osobno określone obowiązujące warunki.

WAŻNE - PRZECZYTAJ UWAŻNIE: Niniejsze warunki kształtują umowę prawną między DS SolidWorks a Licencjobiorcą obejmującą program DraftSight oraz programy powiązane i dodatki do DraftSight, takie jak licencja sieciowa, dodatek Toolbox, narzędzia i API podlegające dystrybucji z niniejszą Umową lub w inny sposób będące przedmiotem niniejszej Umowy („Licencjonowany(-e) Program(-y)”), jak również ofertę usług DraftSight.  Licencjobiorca powinien uważnie przeczytać poniższe warunki PRZED pobraniem i zainstalowaniem Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów).

 

1. LICENCJA

DS SolidWorks niniejszym udziela Licencjobiorcy nieprzenoszalnej i niewyłącznej licencji na używanie Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów) wyłącznie na zasadach określonych w niniejszej Umowie. Licencjonowany(-e) Program(-y) może(mogą) być zainstalowany(-e) oraz uruchamiany(-e) lub dostępny(-e) dla Użytkowników sprzętu należącego do Licencjobiorcy („Komputery”) i nie może(mogą) być uruchamiany(-e) lub dostępny(-e) w żaden inny sposób, w tym w szczególności przez jakąkolwiek sieć, chyba że Licencjobiorca uzyskał licencję sieciową zgodnie z warunkami niniejszej Umowy.  „Użytkownicy” oznaczają Licencjobiorcę, a także jego pracowników, studentów, konsultantów oraz podwykonawców, którzy mają dostęp do Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów) na Komputerach.  Licencjobiorca może sporządzić niezbędną liczbę kopii odnośnego/odnośnych Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów) na potrzeby instalacji oraz jedną kopię-zapasową każdego z Licencjonowanych Programów w celu wspierania dozwolonego używania Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów) przez Licencjobiorcę na podstawie niniejszej Umowy. Licencjobiorca nie uzyskuje żadnych innych praw, w tym prawa do używania, powielania, wyświetlania, z wyjątkiem praw wyraźnie określonych w niniejszej Umowie. Licencjobiorca nie może modyfikować ani tworzyć dzieł pochodnych Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów), ani tworzyć kompilacji bądź dzieł zbiorowych obejmujących Licencjonowany(-e) Program(-y). Poza przypadkami wyraźnie dopuszczonymi przepisami właściwego prawa, Licencjobiorca nie będzie dokonywał analizy Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów) w celach związanych z działalnością konkurencyjną wobec DS SolidWorks bądź jej jednostek stowarzyszonych ani dokonywał inżynierii wstecznej, dekompilacji, dezasemblacji lub innego rodzaju translacji całości lub części Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów). Jeżeli Licencjobiorca pragnie uzyskać lub zachować współdziałanie (interoperacyjność) między Licencjonowanym(-ymi) Programem(-ami) a innym oprogramowaniem lub sprzętem komputerowym w ramach dozwolonego używania przez Licencjobiorcę określonego w niniejszej Umowie i na warunkach określonych przepisami prawa, Licencjobiorca musi uzyskać od DS SolidWorks licencję na używanie standardowych interfejsów, wyłącznie do użytku wewnętrznego Użytkowników w celu osiągnięcia współdziałania, po obowiązujących w danym czasie cenach i na warunkach umownych DS SolidWorks lub, jeżeli standardowe interfejsy nie są dostępne, DS SolidWorks może przekazać Licencjobiorcy, za opłatą, niezbędne informacje pozwalające na współdziałanie.

 

2.  DODATKOWE OFERTY I WARUNKI

A. Oferta Prosumer Service do programu DraftSight. Z zastrzeżeniem wniesienia obowiązujących opłat przez Licencjobiorcę, DS SolidWorks zapewni Licencjobiorcy ofertę Prosumer Service do programu DraftSight dla jednego użytkownika obejmującą usługi wsparcia w celu udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące instalacji, aktywacji i używania oprogramowania DraftSight zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.3ds.com/terms/support-policies.  Z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia niniejszej Umowy Licencjobiorca traci prawo do uzyskania usług wsparcia.  Licencjobiorca może jednak w dalszym ciągu korzystać z nieodpłatnego wsparcia, które zapewnia społeczność DraftSight, o ile będzie dostępne.

 

B. Oferta Enterprise Pack do programu DraftSight.  Z zastrzeżeniem wniesienia obowiązujących opłat przez Licencjobiorcę, DS SolidWorks zapewni Licencjobiorcy ofertę Enterprise Pack do programu DraftSight obejmującą:

a) Usługi wsparcia w celu udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące instalacji, aktywacji i używania oprogramowania DraftSight zgodnie z warunkami opisanymi na stronie www.3ds.com/terms/support-policies, uwzględniając fakt, że kontaktować się z DS w celu uzyskania wsparcia może maksymalnie dziesięciu (10) wyznaczonych przez Licencjobiorcę użytkowników (z wyprzedzeniem podanych DS SolidWorks) w każdym głównym obszarze geograficznym (czyli Ameryki, Japonia, rejon Azji i Pacyfiku oraz Europa/Bliski Wschód/Afryka).

Z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia niniejszej Umowy Licencjobiorca traci prawo do uzyskania usług wsparcia.  Licencjobiorca może jednak w dalszym ciągu korzystać z nieodpłatnego wsparcia, które zapewnia społeczność DraftSight, o ile będzie dostępne.

b) Udzielenie poniższych praw na następujących warunkach:

§  Prawa do korzystania z Serwera Licencji („SL”) dostarczonego z ofertą Enterprise Pack do programu DraftSight: i) wyłącznie w celu zapewnienia infrastruktury do zarządzania licencją sieciową oprogramowania DraftSight w okresie obowiązywania niniejszej Umowy oraz ii) wyłącznie do korzystania z bibliotek API w sposób opisany poniżej w pkt. 2 B b).

§  Prawa do zarządzania użytkownikami DraftSight posiadającymi SL dla takiej liczby użytkowników jednoczesnych, dla jakiej Licencjobiorca ma uprawnienia. 

§  Oprogramowanie DraftSight można aktywować przy użyciu SL, co zastępuje konieczność aktywacji za pomocą adresu e-mail z każdego egzemplarza programu DraftSight.  SL pozwala na jednoczesne użycie przez maksymalnie taką liczbę użytkowników Licencjobiorcy, na jaką uprawiania oferta Enterprise Pack do programu DraftSight. 

§  Licencje DraftSight aktywowane za pomocą SL mogą być używane wyłącznie na głównym obszarze geograficznym, dla którego zostały nabyte (główne obszary geograficzne obejmują Ameryki, Japonię, rejon Azji i Pacyfiku oraz Europę/Bliski Wschód/Afrykę) i dla którego Licencjobiorca wniósł obowiązującą na danym obszarze geograficznym opłatę.  DS SolidWorks uznaje, że niektórzy użytkownicy Licencjobiorcy mogli pobrać w okresie obowiązywania niniejszej Umowy nieodpłatną licencję programu DraftSight.  Licencjobiorca niniejszym oświadcza jednak, że użytkownicy nieodpłatnych licencji programu DraftSight nie będą korzystali z usług wsparcia zdefiniowanych w pkt. 2 B a) powyżej.  Z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia niniejszej Umowy licencję na oprogramowanie DraftSight należy przeinstalować i aktywować za pomocą aktualnej w danej chwili procedury e-mailowej (aktywacja za pomocą komputera), dostępnej z instalacją autonomiczną DraftSight, w ciągu trzydziestu (30) dni od momentu rozwiązania lub wygaśnięcia.

§  Licencji na produkty dodatkowego oprogramowania do DraftSight — bibliotek API („API”), Draw Compare (Narzędzia porównywania rysunków), Toolbox i Design Library (Biblioteki projektu), oraz inne narzędzia dodatkowe do DraftSight udostępniane okresowo przez DS SolidWorks (razem „Dodatki”), do użytku z Wersjami programu DraftSight zainstalowanymi w okresie obowiązywania niniejszej Umowy.  Licencjobiorca może okresowo żądać nowego klucza licencji SL, by w dalszym ciągu używać API i Dodatków, także z chwilą nieodnowienia Enterprise Pack do programu DraftSight.  Dodatki mogą być niekompatybilne z wersjami programu DraftSight starszymi od wydania danego Dodatku.  Korzystanie z API i Dodatków ogranicza się do wersji API i Dodatków włączonych przez klucz licencji SL.

§  Prawa do otrzymywania uaktualnień API, Dodatków i innych narzędzi DraftSight, które mogą być okresowo dostępne z ofertą Enterprise Pack do programu DraftSight w okresie obowiązywania uprawnienia.

 

C. Oferta Professional Pack do programu DraftSight.  Z zastrzeżeniem wniesienia obowiązujących opłat przez Licencjobiorcę, DS SolidWorks zapewni Licencjobiorcy ofertę Professional Pack do programu DraftSight obejmującą:

§  Licencji na produkty dodatkowego oprogramowania do DraftSight — bibliotek API („API”), Draw Compare (Narzędzia porównywania rysunków), Toolbox i Design Library (Biblioteki projektu), oraz inne narzędzia dodatkowe do DraftSight udostępniane okresowo przez DS SolidWorks (razem „Dodatki”), do użytku z Wersjami programu DraftSight zainstalowanymi w okresie obowiązywania niniejszej Umowy.  Dodatki mogą być niekompatybilne z wersjami programu DraftSight starszymi od wydania danego Dodatku.  Korzystanie z API i Dodatków ogranicza się do wersji API i Dodatków włączonych w procesie aktywacji.

§  Prawo do otrzymywania aktualizacji API, Dodatków i innych narzędzi DraftSight, które mogą być okresowo dostępne z ofertą Professional Pack do programu DraftSight.

§  Prawo do dokonania aktywacji oprogramowania DraftSight przy użyciu procesu aktywacji on-line udostępnionej z ofertą Professional Pack do programu DraftSight w okresie obowiązywania uprawnienia.

§  Z produktu można korzystać jednocześnie wyłącznie na jednym komputerze.

 

D. Oferta Enterprise Education Pack do programu DraftSight.   Z zastrzeżeniem wniesienia obowiązujących opłat przez Licencjobiorcę, DS SolidWorks zapewni Licencjobiorcy ofertę Enterprise Education Pack do programu DraftSight zgodnie z warunkami podanymi w pkt. 2 B powyżej, dla maksymalnej liczby użytkowników jednoczesnych określonej w ofercie Enterprise Education Pack do programu DraftSight.  W ofercie Enterprise Education Pack do programu DraftSight obowiązywać będą następujące warunki:

§  Użycie oferty Enterprise Education Pack do programu DraftSight jest ograniczone wyłącznie do celów edukacyjnych, nauczania i/lub akademickich, a wyklucza korzystanie przez studentów i pracowników naukowych do bezpośrednich lub pośrednich celów przemysłowych, handlowych i biznesowych.

§  W przypadku oferty Enterprise Education Pack do programu DraftSight – Classroom Pack – kontaktować się z DS w celu uzyskania wsparcia może maksymalnie dwóch (2) wskazanych przez Licencjobiorcę użytkowników (z wyprzedzeniem podanych DS SolidWorks). 

§  W przypadku oferty Enterprise Education Pack do programu DraftSight – Campus Pack – kontaktować się z DS w celu uzyskania wsparcia może maksymalnie ośmiu (8) wskazanych przez Licencjobiorcę użytkowników (z wyprzedzeniem podanych DS SolidWorks). 

 

3. OKRES OBOWIĄZYWANIA I ROZWIĄZANIE

Niniejsza Umowa wchodzi w życie w chwili zaakceptowania przez Licencjobiorcę jej warunków, która to akceptacja jest uzyskana za pośrednictwem interfejsu użytkownika prezentującego niniejszą Umowę, na skutek pobrania i/lub instalacji i/lub używania Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów) i/lub na skutek akceptacji innej umowy, która włącza niniejszą Umowę przez odniesienie. Niniejsza Umowa może być rozwiązana przez DS SolidWorks w każdym czasie na skutek jakiegokolwiek naruszenia jej warunków za wypowiedzeniem przedstawionym Licencjobiorcy. Okresowe aktywacje mogą być konieczne ze strony Licencjobiorcy w celu kontynuowania używania Licencjonowanego(-ych) progam(-u).  Korzystanie z Licencjonowanego(-ych) Program(-u) może być przerwane do czasu podjęcia przez Licencjobiorcę odpowiednich działań aktywacyjnych.  Z chwilą wypowiedzenia Umowy, Licencjobiorca niezwłocznie odinstaluje i skasuje wszystkie kopie Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów) oraz zaprzestanie używania Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów). Punkty 3, 4, 5, 6, 7, 8, i 9 pozostaną w mocy po rozwiązaniu niniejszej Umowy.

4. OCHRONA I POUFNOŚĆ

Licencjonowany(-e) Program(-y), w tym wszelkie jego/ich kopie wykonane przez Licencjobiorcę lub dla niego w całości lub w części, stanowią wyłączną własność DS SolidWorks i/lub jej licencjodawcy(-ów).  Wszystkie prawa własności intelektualnej do Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów) przysługują wyłącznie DS SolidWorks lub jej licencjodawcy(-om).  DS SolidWorks i/lub jej licencjodawcy zachowują całość praw, w tym praw autorskich i innych praw własności intelektualnej, do Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów), oraz jego (ich) wszelkich modyfikacji, ulepszeń oraz innych dzieł pochodnych Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów).

Licencjobiorca zachowa wszelkie informacje dotyczące praw autorskich, patentów i znaków towarowych, które mogą pojawić się w Licencjonowanym(-ych) Programie(-ach), i oznaczy nimi jego (ich) wszystkie kopie, w całości lub w części. Licencjobiorca będzie prowadzić pełną, zgodną ze stanem faktycznym i dokładną dokumentację dotyczącą wszystkich kopii Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów), która będzie dostępna do kontroli przez DS SolidWorks.

Licencjobiorca potwierdza, że metodologie, techniki, wyrażenia, pomysły i koncepcje zawarte lub wyrażone w Licencjonowanym(-ych) Programie(-ach) stanowią informacje zastrzeżone i mogą stanowić tajemnice handlowe DS SolidWorks lub jej licencjodawcy(-ów). 


5. ODPOWIEDZIALNOŚĆ LICENCJOBIORCY

Licencjobiorca ponosi wyłączną odpowiedzialność za nadzór, zarządzanie i kontrolowanie używania Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów) zgodnie z niniejszą Umową i podejmie wszelkie stosowne działania, w tym w odniesieniu do Użytkowników, w celu zapewnienia takiego używania, które jest zgodne z Umową, w tym m.in. zapewnienia zgodności ze zobowiązaniami w zakresie zasad uprawnionego dostępu i poufności. Ponadto Licencjobiorca oświadcza, że żaden z jego Użytkowników nie jest obywatelem ani nie ma siedziby w państwie objętym embargiem lub innymi ograniczeniami na mocy przepisów prawa USA (w tym, wg stanu na maj 2013 r., w szczególności Kuby, Iranu, Korei Północnej, Sudanu ani Syrii) oraz że na Licencjobiorcę ani żadnego z jego Użytkowników nie nałożono zakazu otrzymania Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów)na mocy przepisów dotyczących kontroli eksportu. Wszelkich praw do korzystania z Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów) udziela się z zastrzeżeniem utarty tych praw w przypadku nieprzestrzegania warunków niniejszej Umowy. Eksport Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów) do Licencjobiorcy podlega wszystkim stosownym przepisom i regulacjom danego kraju odnoszącym się do eksportu i reeksportu. DS SolidWorks nie ponosi odpowiedzialności wobec Licencjobiorcy w przypadku nieuzyskania stosownych upoważnień, zezwoleń lub zgód.  Licencjobiorca nie będzie eksportować ani reeksportować, bezpośrednio lub pośrednio, Licencjonowanego(-ych) Programu(-ów), jeśli taki eksport lub reeksport wymaga zezwolenia eksportowego lub innej zgody organów administracji rządowej, bez uprzedniego uzyskania takiego zezwolenia lub zgody. Licencjobiorca niniejszym oświadcza wobec DS SolidWorks, że Licencjonowany(-e) Program(-y) zamówiony(-e) na podstawie niniejszej Umowy nie zostanie(-ną) wykorzystany(-e) w żadnych systemach broni nuklearnej, chemicznej lub biologicznej lub systemach naprowadzania pocisków i nie zostanie(-ną) skierowany(-e) do żadnego kraju, spółki lub osoby fizycznej, które objęte są obowiązującym w świetle prawa któregokolwiek kraju zakazem eksportu.

 

6. GWARANCJA I OGRANICZENIE GWARANCJI, RYZYKO ZWIĄZANE Z UŻYWANIEM, OGRANICZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI I ODSZKODOWANIA

LICENCJONOWANY(-E) PROGRAM(-Y) JEST(SĄ) UDOSTĘPNIANY(-E) W TAKIM STANIE, W JAKIM ZNAJDUJE(-JĄ) SIĘ W CHWILI UDOSTĘPNIENIA, I BEZ JAKICHKOLWIEK GWARANCJI, CZY TO WYRAŹNIE OKREŚLONYCH CZY DOROZUMIANYCH, USTNYCH CZY PISEMNYCH, W TYM M.IN. DOROZUMIANEJ GWARANCJI W ZAKRESIE PRZYDATNOŚCI HANDLOWEJ, ISTNIENIA TYTUŁU PRAWNEGO, NIENARUSZANIA PRZEZ LICENCJONOWANY(-E) PROGRAM(-Y) PRAW LUB PRZYDATNOŚCI DLA OKREŚLONEGO CELU, A WSZELKIE TEGO TYPU GWARANCJE, WARUNKI, ZOBOWIĄZANIA I POSTANOWIENIA ZOSTAJĄ NINIEJSZYM WYŁĄCZONE W ZAKRESIE DOZWOLONYM PRZEPISAMI PRAWA.  DS SolidWorksANI JEJ LICENCJODAWCY NIE PONOSI(-ZĄ) ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI Z TYTUŁU SZKÓD BEZPOŚREDNICH LUB POŚREDNICH, WYNIKOWYCH, SZCZEGÓLNYCH, UBOCZNYCH LUB SZKÓD MORALNYCH, W TYM SZKODY WYNIKŁEJ Z UTRATY MOŻLIWOŚCI UŻYWANIA, UTRATY ZYSKÓW, DOCHODÓW LUB RENOMY BEZ WZGLĘDU NA TO CZY WYNIKAJĄ ONE Z UMOWY, SĄ SKUTKIEM ZANIEDBAŃ CZY W INNY SPOSÓB ZWIĄZANE SĄ Z UŻYWANIEM PRZEZ LICENCJOBIORCĘ LICENCJONOWANEGO(-YCH) PROGRAMU(-ÓW) LUB JEGO(ICH) UDOSTĘPNIENIEM, W TYM M.IN. Z TYTUŁU ODSZKODOWANIA ZA UTRATĘ ZYSKÓW, DANYCH LUB MOŻLIWOŚCI UŻYWANIA NA PODSTAWIE NINIEJSZEJ UMOWY LICENCJONOWANEGO(-YCH) PROGRAMU(-ÓW), RÓWNIEŻ W PRZYPADKU, GDY DS SolidWorks LUB JEJ LICENCJODAWCA(-Y) JEST(SĄ) ŚWIADOMI LUB ZOSTALI POWIADOMIENI O TAKIEJ MOŻLIWOŚCI.  LICENCJOBIORCA UŻYWA LICENCJONOWANEGO(-YCH) PROGRAMU (-ÓW) WYŁĄCZNIE NA WŁASNE RYZYKO.  LICENCJOBIORCA ZWOLNI Z ODPOWIEDZIALNOŚCI I ZABEZPIECZY FIRMĘ DS SolidWorks I JEJ LICENCJODAWCÓW PRZED JAKĄKOLWIEK ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ LUB KOSZTAMI, W TYM Z TYTUŁU UZASADNIONYCH KOSZTÓW OBSŁUGI PRAWNEJ, POWSTAŁYMI W ZWIĄZKU Z NINIEJSZĄ UMOWĄ LUB UŻYWANIEM PRZEZ LICENCJOBIORCĘ LICENCJONOWANEGO(-YCH) PROGRAMU(-ÓW) NA PODSTAWIE NINIEJSZEJ UMOWY.

Licencjonowane Produkty to narzędzia stworzone wyłącznie do użytku przez wykwalifikowanych profesjonalistów oraz w celach edukacyjnych i szkoleniowych dla studentów i nie zastępują profesjonalnej opinii ani niezależnej oceny fizycznych prototypów pod kątem odporności na obciążenia, bezpieczeństwo ani użyteczność produktu; Licencjobiorca i jego użytkownicy ponoszą wyłączną odpowiedzialność z tytułu wszelkich wyników uzyskanych w rezultacie korzystania z Licencjonowanych Produktów.

 

7. INTEGRACJA, PRAWO WŁAŚCIWE I JURYSDYKCJA

Z zastrzeżeniem wyjątków wyraźnie przewidzianych niniejszą Umową, wprowadzenie zmian do niniejszej Umowy wymaga sporządzenia pisemnego aneksu i podpisów obu stron i żaden inny akt, dokument, praktyka ani zwyczaj nie mogą zostać uznane za zmiany ani modyfikacje niniejszej Umowy, w tym także ogólne warunki umów stosowane przez Licencjobiorcę. W przypadku konfliktu lub niespójności między postanowieniami niniejszej Umowy a postanowieniami innej umowy między Licencjodawcą a DS SolidWorks lub spółką stowarzyszoną DS SolidWorks, w odniesieniu do przedmiotu Umowy, moc nadrzędną ma inna umowa. Umowa podlega prawu materialnemu Stanu Massachusetts i zgodnie z nim będzie interpretowana i egzekwowana, bez uwzględniania norm prawa kolizyjnego, Konwencji Narodów Zjednoczonych o międzynarodowej sprzedaży towarów i będzie uznana za umowę opatrzoną pieczęcią. Nadrzędną wersją niniejszej Umowy — do wszelkich celów — jest wersja anglojęzyczna, pomimo przetłumaczenia Umowy na inne wersje językowe. Jeżeli właściwy sąd z jakiegokolwiek powodu uzna postanowienie niniejszej Umowy lub jego część za niewykonalne, postanowienie to będzie wprowadzone w życie w maksymalnym stopniu dozwolonym przepisami prawa, a pozostała część niniejszej Umowy pozostanie w mocy.  Licencjobiorca przyjmuje do wiadomości i potwierdza, że postanowienia niniejszego punktu nie wpływają na prawo DS SolidWorks do dochodzenia środków prawnych opartych na zasadach słuszności, w tym wystąpienia o zabezpieczenie powództwa do jakiegokolwiek właściwego sądu w dowolnej jurysdykcji, ani w żaden inny sposób nie ograniczają tego prawa.

 

8. PRAWA OGRANICZONE PRZEZ WŁADZE USA

Licencjonowane Programy i związana z nimi Dokumentacja oraz wszelkie inne dane techniczne zawarte w niniejszej Umowie mają charakter komercyjny i zostały opracowane wyłącznie na koszt prywatny. Licencjonowane Programy dostarczane są jako „Komercyjne oprogramowanie komputerowe” zgodnie z definicją podaną w przepisach DFARS 252.227-7014 (czerwiec 1995 r.) lub jako „Przedmiot Komercyjny” zgodnie z definicją podaną w przepisach FAR 2.101(a) i, zgodnie z przepisami FAR 12.212 oraz DFARS 227.7202, w zależności od sytuacji, podlegają licencji na rzecz Licencjobiorcy jedynie z prawami udzielonymi na mocy niniejszej Umowy (standardowe warunki komercyjne Licencjobiorcy). Dane techniczne udostępniane są z ograniczonymi prawami, wyłącznie zgodnie z przepisami DFAR 252.227-7015 (listopad 1995 r.) lub FAR 52.227-14 (czerwiec 1987 r.), w zależności od tego, które z nich obowiązują.

 

9. LICENCJE w Kanadzie

Jeżeli Licencjobiorca nabył licencję na niniejszy produkt w Kanadzie, Licencjobiorca wyraża zgodę na poniższe:

Strony niniejszej Umowy potwierdzają, że ich życzeniem jest, by niniejsza Umowa, jak również inne dokumenty z nią związane, w tym Powiadomienia, były napisane wyłącznie w języku angielskim.

Les parties aux présentes confirment leur volonté que cette convention de même que tous les documents y compris tout avis qui s’y rattache, soient rédigés en langue anglaise.

 

AKTUALIZACJA : 26 lipca 2013 r.

Źródło: Dassault Systemes (3DS)


Podręcznik (anglojęzyczny) użytkownika darmowego CAD 2D DraftSight
do pobrania tutaj

 

| pobierz |


| powrót do strony głównej |

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934