| www.swblog.pl & www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze 1-2/2015 | archiwum CADblog.pl |

Blog poświęcony systemowi SolidWorks 3D CAD,     
związany z czasopismem CADblog.pl 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
 maciej@cadblog.pl     
2015 rok VII
    

>> Strona główna | Wiadomości | SWblog | Strefa DraftSight | Ciekawe linki | Publikacje | CADblog | Archiwum CADblog.pl  | CAx Raport |
 


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne,
wydawnictwa...

• Podręcznik do SOLIDWORKS 2014

Modelowanie powierzchniowe | Narzędzia do form | Rendering
i wizualizacje...


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
HD dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już wkrótce dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum


 


Czwartek, 24.01.2013 r.

Konferencja SolidWorks World 2013
Relacja subiektywna cz. I

To cudowne uczucie*: wsiąść do samolotu przy temperaturze dobrze poniżej 11 stopni Celsjusza, a wysiąść w miejscu, w którym świeci słońce, dzień jeszcze się nie skończył (różnica czasu wynosi sześć godzin), trawa jest zielona, a lekki wiaterek owiewa nas ciepłem 26 stopni na plusie. Konferencja SolidWorks World w roku 2013 zorganizowana została po raz kolejny w Orlando, na Florydzie...

| Relacja cz. II | Relacja cz. III | Pawilon partnerski |

[ poprzednia relacja z Orlando, SolidWorks World 2009 ]

 

Faktyczne miejsce zorganizowania wydarzenia położone jest jednak z dala od centrum Orlando; miejscowość nazywa się Lake Buena Vista i teoretycznie jest skomunikowana zarówno z miastem, jak i z lotniskiem – transportem publicznym. Jednak tzw. shuttle bus (kierunek hotel – miasto lub hotel – lotnisko i z powrotem) to koszt ok. 20 USD od osoby, autobus „miejski” jeździ tylko w tygodniu i w dziwnych godzinach (linia 303 lub 300), a sam hotel położony jest wewnątrz resortu i wydostanie się z rejonu konferencyjno-wypoczynkowego np. na piechotę jest... kompletnie niemożliwe. Ba, trudno opuścić pobliże samego hotelu Walt Disney World Swan & Dolphin, bowiem „ciągi piesze” przeznaczone są raczej dla osób uprawiających jogging i potrafią kończyć się np. w odległości 20 metrów od skrzyżowania czymś w rodzaju... pętli chodnikowej? (vide foto poniżej). Chyba służy do tego, by łatwiej zawrócić, nie przerywając biegu :D.

Pętla chodnikowa, czyli jak zawrócić, nie przerywając biegu :)

Dlatego na marginesie porada dla osób, które liczą się z groszem, a chciałyby rejon jednak opuścić. Należy wsiąść w zatrzymujący się przed hotelem darmowy autobus jadący do Disney Downtown, a w samym „Downtown” przesiąść się w autobus linii 50. On dowiezie nas do centrum miasta ;).

Było ciepło (ponad 20 stopni Celsjusza), ale pogoda pierwszego dnia nie rozpieszczała
(a podobno Floryda to „sunshine state”). Nie zapominajmy jednak, że to w końcu... zima!
Na zdjęciu widok z pokoju hotelu Swan & Dolphin: palma, sztuczny zalew, przystanek wodnego tramwaju i taksówek...

 

Niedziela, 20.01.2013 r.
Myliłby się ktoś, kto sądzi, że Niedziela jest dniem wolnym. Można przyjąć, że jest to pierwszy dzień konferencji. Część dziennikarzy miała już umówione na niedzielę spotkania/wywiady, dla zainteresowanych przewidziano dwa panele (Social Media prowadzony przez Matta Westa, DS SolidWorks i pokaz nowości w SolidWorks 2013 demonstrowanych na żywo przez Marka Schneidera, DS SolidWorks). A potem – przyjęcie w pawilonie partnerskim, otwierające konferencję. Kilka słów na temat roli mediów społecznościowych, a także nowości w SolidWorks 2013 pokazanych tutaj na miejscu, zamieściłem na Twitterze – link np. tutaj , albo tutaj. Zdjęcia marnej jakości (Sony Xperia), a Wi-Fi potrafiło co chwilę zerwać połączenie, nie mówiąc o tym, że relacjonowanie na żywo tego, co działo się podczas sesji generalnych, okazało się nie do końca możliwe z przyczyn technicznych. Na przyszły raz muszę pomyśleć o miejscowej karcie telefonicznej pozwalającej na przesył danych (roaming zamordowałby mnie finansowo, a łącza udostępnione dziennikarzom były bardzo przeciążone).

 


Poniedziałek, 21.01.2013 r.
Pierwsza sesja generalna i pierwsze sensacyjne zapowiedzi!

[ my.solidworks.com ]
[ SolidWorks Mechanical Conceptual ]

Podobnie jak w poprzednich latach, również tym razem na scenie jako pierwszy pojawił się CEO DS SolidWorks, Bertrand Sicot.

CEO SolidWorks, Bertrand Sicot otwiera pierwszą sesję generalną i tym samym XV konferencję SWW

Ponieważ to „jubileuszowa” konferencja (15 edycja!), nie mogło obyć się bez nawiązania do początków. Podczas pierwszego SolidWorks World, zorganizowanego w 1999 roku w Palm Springs, obecnych było... 800 osób (w tym roku ponad 4500), 60 partnerów (w tym roku ponad 100 partnerów) i odbyło się 80 sesji technicznych (w tym roku około 280 paneli). Jak widać, wiele się zmieniło w ciągu ostatnich lat.

Identyfikator Bertranda z pamiętnej konferencji w PalmSprings...

SolidWorks obecnie używany jest w 25 000 szkół i uczelni na całym świecie, a jego najmłodsi „użytkownicy” mają zaledwie 9 lat (sic!).

 

My.SolidWorks.com
I oto pierwszy kluczowy punkt dzisiejszej sesji generalnej: prezentacja nowego serwisu informacyjnego (a może nawet informacyjno-społecznościowego) dostępnego pod adresem My.SolidWorks.com. Doczekaliśmy się (my, ludzie mediów ;), ale także wszyscy zainteresowani nowościami DS SolidWorks) jednego miejsca w sieci, które zawiera pełny przegląd najbardziej interesujących nowości, publikacji, postów z blogów tematycznych etc., dostępnych w sposób łatwy i intuicyjny, pod jednym adresem. Polecam, bowiem przeglądanie tego serwisu przypomina buszowanie po amerykańskiej gazecie. I naprawdę można znaleźć wiele interesujących informacji (jak chociażby ta: Bertrand Sicot o nowej aplikacji SolidWorks Mechanical Conceptual, ale o tym za chwilę). Nowy serwis bazuje na rozwiązaniach zapożyczonych od Dassault Systemes, a mianowicie DS NETVIBES i DS EXALEAD.

My.SolidWorks.com

CEO SolidWorks odniósł się do spełniania oczekiwań użytkowników. Wymienił m.in. zapewnienie kompatybilności w dół najnowszych wersji oprogramowania (pliki SW 2013 można swobodnie otwierać w wersji 2012, doposażonej oczywiście w jeden z ostatnich service-packów). Wspomniał także o fakcie, iż w 2006 roku firma zaczęła badania satysfakcji klientów i użytkowników. Obecnie (tzn. w 2012 roku) wskaźnik satysfakcji „SolidWorks userów” osiągnął imponujący poziom 94%. Ciekawe, jak będzie wyglądał po ogłoszeniu listy „Top Ten” i nowości w SolidWorks 2014?

94% – taki wskaźnik osiągnęła tzw. satysfakcja klientów w 2012 roku. Od 2007 wzrosła o 5 punktów procentowych...

A skoro mowa o satysfakcji, Bertrand Sicot zapowiedział, że już wkrótce... dostępna będzie aplikacja eDrawings na urządzenia mobilne pracujące pod kontrolą systemu Android. To „wkrótce” okazało się szybsze, niż myśleliśmy, ale gdy spisywałem na gorąco notatki do niniejszej relacji, jeszcze o tym nie wiedziałem.

Nastąpił, tradycyjnie już dla pierwszego dnia konferencji, przegląd ciekawych projektów wykonanych w SolidWorks i zrealizowanych przez klientów firmy w praktyce. Wymienię tutaj:
• Rethink Robotics i ich pierwszego na świecie robota przemysłowego, który posiada zdolność adaptacji do otoczenia i różnego (prawie nieograniczonego) zakresu czynności wykonywanych przy taśmie produkcyjnej,
• zegarek elektroniczny Pebble,

Rower z... tektury (sic!), tani i lekki, zaprojektowany z pomocą SolidWorks...

• w pełni funkcjonalny rower, kosztujący mniej niż... 20 USD, bowiem wykonano go z grubej tektury (foto powyżej, film poniżej),

• wreszcie – przykłady sztuki współczesnej, ruchomych obrazów wykorzystujących motywy z różnych kultur, a zrealizowane w środowisku SolidWorks 3D CAD (nota bene przez jednego z inżynierów na co dzień pracującego z SW) – link tutaj.

Na profilu Facebook'owym jednego z użytkowników można podziwiać niebanalne przykłady grafiki, wykonanej w... 3D CAD SolidWorks

Hasło podsumowujące tą część prezentacji: „This is the SolidWorks community. Limitless” (w wolnym tłumaczeniu: „To jest społeczność SolidWorks. Nie znająca ograniczeń”) wydaje się być jak najbardziej adekwatne do tego, co mieliśmy okazję zobaczyć.

 

Podobnie jak w poprzednich latach, CEO DS SolidWorks Bertrand Sicot zaprasza na scenę CEO Dassault Systemes – Bernarda Charlesa. Ten swoje wystąpienie zaczyna od podziękowania użytkownikom za lojalność i wierność wybranemu i wykorzystywanemu oprogramowaniu.

– A teraz opowiem może trochę o naszych długoterminowych planach. Bo co jakiś czas analizujemy całe otoczenie przedsiębiorstwa, zmiany w ludziach, społeczeństwie etc. SolidWorks jest jak rodzina, ale i Dassault Systemes jest rodziną i dbamy o to, by SolidWorks się rozwijał, nawet jeśli... Bertrand bedzie potrzebował ciągle więcej pieniędzy – żartował Bernard Charles.

„Dassault Systemes Purpose”. – Nie można sięgać tylko do umysłu, czasem trzeba sięgnąć także do serca – powiedział CEO DS.

Następuje krótkie podsumowanie kampanii „If We”... Na jej temat miałem okazję zamienić kilka słów z Simonem Bookerem, a jeszcze wcześniej – z Ewą Józefowicz, specjalistą ds. marketingu DS w Europie Środkowej (zainteresowanych krótkim wywiadem odsyłam tutaj).

Dassault Systemes na czwartym miejscu w kategorii najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw
branży oprogramowania na liście Forbesa.

Bernard Charles zapowiada, iż na najbliższe 10 lat wszelkie prace rozwojowe DS związane będą z platformą 3DExperience. – Nasza Platforma 3DExperience stanowi siłę napędową rozwoju naszego oprogramowania.

Kluczowe elementy platformy 3DExperience...

Na scenę wraca Bertrand Sicot. I zapowiada... nowe oprogramowanie SolidWorks! Czy to oznacza, że wreszcie położony zostanie kres spekulacjom na temat nowego kernela, nowej platformy, na bazie której w przyszłości miałby być rozwijany system SolidWorks?
 

Nie SolidWorks V6, ale SolidWorks Mechanical Conceptual...

Bertrand Sicot zaprasza Fiedlera Hissa, który opowie o nowej, wyczekiwanej aplikacji SolidWorks...

Gdy mowa o nowym oprogramowaniu, nowych rozwiązaniach programowych, nie może zabraknąć Fiedlera Hissa. Po wprowadzeniu w wykonaniu Bertranda, to on opowiada o nowym „Mechanical Conceptual”, który jest pierwszą oficjlaną aplikacją SolidWorks, bazującą w całości na platformie 3D Experience (jak pamiętają Państwo zapewne, aplikacja SolidWorks Live Building bazowała na platformie V6).
– Priorytetem była łatwość użycia, łatwość projektowania koncepcyjnego. I jednocześnie walory społecznościowe, możliwość współpracy – opowiadał Hiss.

SolidWorks Mechanical Conceptual ma być narzędziem uzupełniającym, komplementarnym do SolidWorks, a przeznaczonym do projektowania koncepcyjnego dla branży mechanicznej. Jak wspomniał Fielder Hiss, postawiono na intuicyjność i łatwość obsługi, łatwość wymiany danych, ale także zadbano o to, by aplikacja posiadała zaawansowane możliwości analizowania i symulowania ruchu, jako kluczowych w projektowaniu koncepcyjnym. – Im wcześniej wyeliminujesz problem, tym oszczędzasz więcej czasu i pieniędzy – wyjaśniał Fielder Hiss.

Jak widać (foto powyżej), w nazwie nie ma żadnego dodatkowego oznaczenia, jak pamiętne „V6”

SolidWorks Mechanical Conceptual ma także łączyć w sobie zalety modelowania (szkicowania) parametrycznego i swobodnego, w jednym środowisku, w jednym interfejsie. Pliki zapisane w formacie SolidWorks Mechanical Conceptual mogą być bez problemu odczytywane, modyfikowane i wykorzystywane w środowisku DS SolidWorks. Co więcej, można wykonać tzw. zrzut z ekranu i wykorzystywać go dalej jako... model 3D.

Ba, aplikacja ma także pracować na platformach mobilnych. Biorąc pod uwagę zapowiedź wydania eDrawings na Android, można oczekiwać, iż również „SW Mechanical Conceptual” dostępny będzie na większość systemów operacyjnych mobilnych urządzeń.

Na scenę wraca Bernard Charles. Zapowiada, iż testy w pełni funkcjonalnej wersji nowej aplikacji będą miały miejsce już w maju br.  Oczywiście – wszyscy chętni do wzięcia udziału w testach mogą zgłaszać swój akces. Nawiasem mówiąc można spodziewać się, iż aplikacja w wersji „handlowej” udostępniona będzie w październiku/listopadzie 2013 roku, zapewne równolegle z pojawieniem się najnowszej wersji SolidWorks 2014.

Zaawansowana symulacja ruchu ma kluczowe znaczenie przy projektowaniu koncepcyjnym...

Fragment sesji generalnej poświęcony nowemu oprogramowaniu SolidWorks Mechanical Conceptual (YouTube)

[ galeria zdjęć SolidWorks Mechanical Conceptual na Facebook ]

[ Bertrand Sicot o SW Mechanical Conceptual na CADblog.pl ]

Napięcie uszło – punkt kulminacyjny pierwszego dnia konferencji mamy zapewne za nami. Na scenę zaproszony zostaje Sean Young z HP, Platynowy Sposnor wydarzenia. Opowiada o swojej karierze i decyzjach, które doprowadziły go do współpracy z HP. Prezentowane jest „studium przypadku” – firmy „Factory Five”, przedsiębiorstwa z branży automotive, wykorzystującego sprzęt HP i oprogramowanie SolidWorks. Jeśli chodzi o nowości sprzętowe HP, można było podziwiać je na stoisku HP w pawilonie partnerskim... (relacja z Pawilonu Partnerskiego SWW 2013 osobno).

Sean Young z HP. Nowe stacje robocze HP Z pracują tak cicho, jak „szept”...

Firma motoryzacyjna Factory Five Racing projektuje w SolidWorks (i na stacjach roboczych HP)
nowoczesne sportowe roadstery...


Red Bull Stratos
Jeśli pamiętają Państwo relacje z minionych konferencji, z pewnością oczekują Państwo na gości specjalnych. Tym razem okazali się być nimi... uczestnicy projektu Red Bull Stratos, Art Thompson i John Wells.

Na scenie Stephen Endersby (Senior Product Manager SolidWorks) i specjaliści
Sage Cheshire Inc. – Art Thompson i John Wells...

Specjaliści z Sage Cheshire Aerospace przybliżyli historię swobodnych skoków spadochronowych i podjętej przez nich próby pobicia poprzedniego rekordu, który pozostawał niezagrożony przez ponad 50 lat.
Zespół inżynierów i naukowców zaangażowanych w prace nad kapsułą i balonem stratosferycznym, a także nad specjalnym strojem skoczka i oczywiście – nad spadochronem, liczył 50 osób, ale trzon stanowiła grupa zaledwie dziesięciu osób.

Z ciekawostek związanych z przygotowaniami do bicia rekordu warto wymienić, iż gotowy balon był dwukrotnie wyższy od rakiety Saturn V, która wyniosła m.in. misję księżycową Apollo. Po raz pierwszy w historii prędkość dźwięku (podczas skoku) przekroczyło ludzkie ciało, a nie jakiś pojazd. Tak mały obiekt wywołał oczywiście tzw. sonic boom, ale słyszalny był on jedynie na bardzo wąskim obszarze.

Po zakończonej próbie, kapsuła z której wykonano skok osiadła w odległości zaledwie 2 mil od bazy (i punktu startu), ale za to powłoka balonu opadła na... autostradę, co wywołało niemałe zamieszanie.

Sage Cheshire ma na swoim koncie także inne zdumiewające projekty, jak chociażby...
największy latający papierowy samolot.

– SolidWorks używamy już od wielu lat – opowiadali specjaliści z Sage Chesire Inc. podczas konferencji prasowej zorganizowanej po sesji generalnej. – Podobnie zresztą jak innych rozwiązań związanych z SW, a pochodzących od partnerów.

relacjonował
Maciej Stanisławski

 

| ciąg dalszy relacji tutaj |

 

[ Relacja z II dnia Konferencji SWW 2013 ]

[ Relacja z III dnia Konferencji SWW 2013 ]

[ Fotorelacja CADblog.pl z I dnia na Facebook ]


Zapis wideo sesji generalnej pierwszego dnia konferencji SolidWorks World 2013

[ Fragment sesji generalnej poświęcony nowemu oprogramowaniu SolidWorks Mechanical Conceptual (YouTube) ]


*Jedyne, co psuje radość, to fakt, że bliscy są daleko,
a nawet – bardzo daleko (kilka tysięcy mil). Niestety, nie zawsze i nie wszędzie
można wziąć ze sobą rodzinę. Przelot do USA dla pięciu osób zrujnowałby mój budżet. Ale kiedyś... ;)

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934