| www.swblog.pl & www.cadblog.pl | Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk. Więcej >>>
stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)
|
ostatnie e-wydanie CADblog.pl | w numerze 1-2/2015 | archiwum CADblog.pl |

Blog poświęcony systemowi SolidWorks 3D CAD,     
związany z czasopismem CADblog.pl 
    
 

© Maciej Stanisławski 2009
     
          ul. Pilicka 22, 02-613 Warszawa, tel.: 0602 336 579      
 maciej@cadblog.pl     
2015 rok VII
    

>> Strona główna | Wiadomości | SWblog | Strefa DraftSight | Ciekawe linki | Publikacje | CADblog | Archiwum CADblog.pl  | CAx Raport |
 


Wydanie aktualne

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Podręczniki, publikacje tematyczne,
wydawnictwa...

• Podręcznik do SOLIDWORKS 2014

Modelowanie powierzchniowe | Narzędzia do form | Rendering
i wizualizacje...


Wydania archiwalne

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
HD dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD już dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już wkrótce dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum


 


„(...) Nie istnieje jeden, idealny system CAD, zaspokajający potrzeby wszystkich inżynierów.
Ale idealnym systemem jest ten, który usprawnia projektowanie i pozwala nam nie tylko doskonalić się, ale także... zaspokajać nasze potrzeby i realizować marzenia.”

zasłyszane...


 

Środa, 12.09.2012 r.

SolidWorks 2013 a V6?

W piątek, 7.09.2012 r. po raz pierwszy w Polsce miał miejsce zorganizowany przez DS SolidWorks Corp. dla dziennikarzy z naszego regionu Europy przedpremierowy pokaz najnowszego SolidWorks 2013. O tym, że była to istotnie prapremiera może świadczyć chociażby fakt, iż zostaliśmy zobowiązani do powstrzymania się z publikacjami aż do... poniedziałku. Wyjątek dotyczył blogów :) i portali społecznościowych, w tym Twittera, z którego po raz pierwszy postanowiłem zrobić użytek. Ci z Państwa, którzy śledzili zamieszczane tam przeze mnie krótkie informacje, istotnie byli na bieżąco

• Przebieg konferencji
• Co nowego w SolidWorks 2013
• Kiedy będzie następca?

Spotkanie zorganizowane w hotelu HASTON we Wrocławiu rozpoczęła Sylvie Mrakavova, specjalistka ds. marketingu DS SolidWorks na Europę Środkową i Wschodnią. Po jej krótkim wystąpieniu, właściwe wprowadzenie, obejmujące m.in. ogólną sytuację DS SolidWorks i jej pozycję na światowych rynkach, przychody, liczbę sprzedanych stanowisk i licencji etc. przedstawił Uwe Burk, dyrektor zarządzający DS SolidWorks na Europę Środkową. Esencję tego wystąpienia mogą Państwo znaleźć i pobrać tutaj (plik Corporate_FactSheet.pdf). Tutaj przytoczę tylko kilka istotnych informacji:
• liczba użytkowników SolidWorks zbliża się do dwóch milionów na całym świecie (jak słusznie zauważa Paweł Kęska na stronie PSWUG.info, jeszcze cztery lata temu przekraczała milion),
• wśród ponad 400 VAR można znaleźć czterech resellerów z Polski,
• PSWUG (Polish SolidWorks User Group) jest jedną z 218 już działających grup użytkowników SolidWorks,
• o ile w 2009 roku firma odnotowała niewielki spadek zadowolenia użytkowników, o tyle od 2010 wskaźnik ten nieprzerwanie rośnie – wraz z każdą kolejną edycją SolidWorks,
• w testach beta wersji 2013 wzięła rekordowa liczba użytkowników – ponad 4000. Wersja ta została uznana za bezwzględnie najlepszą dotychczasową edycję SolidWorks.

Konferencję rozpoczęła Sylvia Mrakavova, specjalistka ds. marketingu DS SolidWorks Corp. na Europę Środkową i Wschodnią...

Podczas swojego wystąpienia Uwe Burk poinformował, iż w ciągu ostatnich IV kwartałów sprzedano ponad 51 000 stanowisk SolidWorks. Mimo kryzysu, oznacza to ponad 13% wzrost w stosunku do poprzedniego okresu

W testach beta wersji 2013 wzięła rekordowa liczba użytkowników – ponad 4000 osób!

Uwe Burk wspomniał także o tym, iż w środę i czwartek miało już miejsce spotkanie z VAR SolidWorks – na pewno poruszano tam także kwestię organizowanych w Polsce (np. przez CNS Solutions i CADworks) premierowych pokazów SW2013. W swoim wystąpieniu przypomniał słowa CEO SolidWorks, Bertranda Sicota: „Koncentrujcie się na wymaganiach klientów, rozwijajcie społeczność użytkowników SolidWorks, identyfikujcie nowe rynki, szanujcie naszą technologię”.

Jeśli chodzi o „nowe rynku”, to pojawia się od razu pytanie, w jaki sposób SolidWorks stara się docierać do użytkowników nadal pracujących w CAD 2D? Odpowiedź jest prosta – poprzez darmowy DraftSight, rozwiązanie stale udoskonalane, a którego użytkownicy mogą otrzymać odpłatne wsparcie ze strony VAR DS SolidWorks. Wokół DraftSight także zaczyna tworzyć się społeczność, a bezspornym faktem jest, iż w przypadku wszelkich grup społecznych dużą rolę odgrywają nie tylko aspekty technologiczne, ale także emocjonalne. I tutaj obiektywnie należy przyznać, iż społeczność SolidWorks należy do tych najbardziej żywiołowych, rozwijających się najdynamiczniej. Nawiasem mówiąc, tegoroczne spotkanie użytkowników – SolidWorksWorld 2012 – zgromadziło ponad 5000 użytkowników z całego świata, chociaż głównie ze Stanów Zjednoczonych (relacja tutaj).

„Nasza globalna społeczność użytkowników jest najlepszą w branży przemysłowej!”

Uwe Burk wspomniał także datę premiery nowej platformy SolidWorks, „następcy” dotychczasowego rozwiązania, ale do tego zagadnienia powrócę za chwilę. Skupmy się na tym, co „tu i teraz”.


Co nowego w SolidWorks 2013 czyli „product overview”
Na wystąpienie Andreasa Spielera, dyrektora produktu, wspieranego przez Milosa Hrazdira, dyrektora technicznego na Europę Środkową (a dokładnie: na Czechy, Słowację, Węgry i Polskę), czekali wszyscy obecni. Andreas Spieler przypomniał, iż obecna edycja jest 21. w historii SolidWorks, sięgającej 1995 roku. W obecnej wersji ponad 90% nowości to odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane ze strony użytkowników.

Andreas Spieler i Milos Hrazdir (przy komputerze)

Prowadzący przedstawił najpierw nowe rozwiązania z portfolio produktów SolidWorks – SolidWorks Electrical i SolidWorks Plastics. O obu z nich pisaliśmy już na łamach CADblog.pl & SWblog.pl, tutaj przypomnę tylko, że w tym pierwszym znajdziemy bibliotekę obejmującą ponad 500 000 standardowych części elektrycznych, a demonstracja oprogramowania na żywo pokazała, jak wygląda w praktyce automatyczne tworzenie połączeń kablowych, a także pełna integracja elektrycznego 2D i mechanicznego CAD 3D. Atmosferę wyczekiwania na opis nowości stricte ze środowiska SW 2013 podgrzał fakt, iż wśród dziennikarzy zaczął krążyć wydrukowany skrypt opisujący same nowe funkcjonalności wersji 2013 – ponad 200 zbindowanych stron (zdjęcie poniżej). Szkoda, że w języku niemieckim :).

Wreszcie nastąpiła właściwa część prezentacji. Czego może się spodziewać użytkownik? O tym pisałem już w wielkim kilku-dziesięcioznakowym skrócie na Twitterze, teraz trochę więcej informacji na ten temat, uzupełnionych ilustracjami.
I tak na uwagę zwraca interoperacyjność w dół (rozwiązanie, które pojawiło się w tym roku dla CATIA, flagowego produktu DS), zapewniająca bezproblemowe otwieranie plików z SW 2013 w wersji 2012, pod jednym wszakże warunkiem: że ten ostatni będzie miał zainstalowany ServicePack 5. Ulubioną nowością Uwe Burka jest zapewnienie (wreszcie) pełnego wykorzystania procesorów kilku rdzeniowych, nie tylko podczas renderingu, symulacji i analiz, jak było to we wcześniejszych wersjach.
W samym środowisku systemu na uwagę zasługuje nowe okno dialogowe orientacji/widoku modelu – ułatwia i przyspiesza zarządzanie widokami, aktualizowanie widoków standardowych, zmianę parametrów itp. Użytkownicy znajdą nowe opcje wyszukiwania poleceń, a w interfejsie wprowadzono możliwość definiowania komunikatów (sygnałów) dźwiękowych, potwierdzających np. wykonanie danej operacji, sygnalizujących wykrycie przerwania, kolizji itp.


Ciekawie rozbudowano opcję tworzenia szyków operacji: w obecnej wersji można definiować postępujące modyfikowanie kopiowanych detali – np. rosnący odstęp, zwiększającą się szerokość kolejnych kopii danego elementu, kąt itp.

Nowy asystent przekrojów
To narzędzie zasługuje na osobne omówienie. Dzięki niemu, aby uzyskać nowy widok przekroju 2D, nie ma potrzeby wstawiania dodatkowego szkicu. Co więcej, dowolny przekrój (prosty, łamany, pojedynczy itp.) uzyskujemy dosłownie po trzech (!) kliknięciach – jak widać na ilustracjach.

W środowisku 2D w SW 2013 dowolny przekrój (prosty, łamany, pojedynczy itp.) uzyskujemy dosłownie po trzech kliknięciach

W „szkicowniku” uwagę zwraca funkcjonalność Stożek, uzupełniająca niejako możliwości krzywych Spline. Użytkownik może kontrolować ją poprzez punkty charakterystyczne i definiowanie wartości, podobnie jak w programach stricte graficznych (rys. poniżej)

A skoro o grafice mowa, to trzeba wspomnieć o wygodnym zakresie modyfikacji kształtu powierzchni – a to już w obszarze 3D.

W 3D użytkownik znajdzie ułatwienia w zakresie modyfikowania kształtu skomplikowanych powierzchni

W środowisku złożeń spodobało mi się nowe polecenie „intersection” – przecięcie. Umożliwia ono przecinanie brył, powierzchni i płaszczyzn w celu tworzenia nowej geometrii lub modyfikacji już istniejącej; można usunąć materiał z modelu, dodać otwartą powierzchnię do już zdefiniowanej bryły itp. Zdaniem Milosa, narzędzie do umożliwia połączenie potencjałów twórczych zarówno konstruktora, jak i designera :).

Intersection w akcji :)

W obszarze Simulation, w SolidWorks 2013 znajdziemy m.in. lepsze odwzorowanie ścieżek przepływu, analizę erozji powierzchni itp. A wszystkie kalkulacje przeprowadzane są w czasie rzeczywistym – chociaż to może zasługa także rosnących możliwości nie tylko programowych, ale i sprzętowych (na redakcyjnym laptopie mam czasem problemy z modelowaniem w czasie rzeczywistym :), o symulacjach nawet nie wspominając).

Nowa wersja niesie ze sobą także rozwiązania dla adminów. Jest nim CAD Admin Dashboard, pulpit administracyjny SolidWorks, pozwalający na kontrolowanie opcji SolidWorks na poszczególnych firmowych stanowiskach, monitorowanie stanu i wydajności sprzętu itp. Do pulpitu można uzyskać dostęp przez Customer Portal – oczywiście pod warunkiem, że użytkownik ma ważną subskrypcję.

CAD Admin Dashboard – raczej dla informatyków, a nie użytkowników CAD...
Ale na pewno nie bez znaczenia z punktu widzenia zarządzających przedsiębiorstwem

Po prezentacji w zasadzie nie padły żadne pytania. Nikt nie zapytał np. o to, czy wspomniany nowy SolidWorks będzie realizacją dawnych zapowiedzi ze strony CEO SolidWorks o pracy w chmurze... (nikt, z wyjątkiem Deelip'a Menezesa, ale jego we Wrocławiu nie było. Nie ten rejon świata – przyp. redakcji :))

Kiedy będzie następca?
Jak już pisałem, m.in. w relacji i komentarzach z SWW 2012, trudno mówić tutaj jednoznacznie o „następcy”: będzie to nowy SolidWorks, a może raczej: nowa „platforma SolidWorks” oferowana równolegle z dotychczasowym systemem, opartym o Parasolid, którego dalszy rozwój planowany jest nadal na najbliższe lata. Uwe Burk użył określenia: komplementarna. I może to wskazywać nie na dwa kierunki rozwoju SolidWorks, ale na fakt, iż może to być dodatkowa aplikacja, np. stricte designerska (coś jak Alias Studio), która będzie zapewniała pełną, swobodną wymianę danych z klasycznym SolidWorks – czyli de facto może być to produkt ograniczony do pewnego określonego obszaru działania.

Wygląda zatem na to, iż „mit SolidWorks V6” ostatecznie upada. Chociaż na rozstrzygnięcie przyjdzie poczekać do maja 2013 roku, a w praktyce – do organizowanej z początkiem roku konferencji SWW 2013.

Maciej Stanisławski

pdf z danymi na temat DS SolidWorks Corp.

zestawienie najważniejszych nowości w SolidWorks 2013 w pliku pdf (anglojęzyczne)

oficjalna informacja prasowa DS SolidWorks na SWblog.pl

• więcej informacji na temat nowości w SW 2013 można znaleźć np. na stronie PSWUG.info (link tutaj).

• więcej na temat nowej „platformy” SolidWorks – na blogu Deelipa Menezesa, tutaj i tutaj.

• polskie premiery SolidWorks organizowane przez firmy CADworks i CNS Solutions

 

Share


| powrót do strony głównej |

Blog monitorowany przez:

 
 
 
 
 
 

 

 


© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
SWblog.pl jest częścią serwisu CADblog.pl – tytułu prasowego  zarejestrowanego  w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934