Strona korzysta z plików cookies m.in. na potrzeby statystyk.
Więcej >>>

stronę najlepiej oglądać z wykorzystaniem przeglądarki Chrome w rozdzielczości min. 1024 x 768 (zalecane 1280 x 1024)

Blog i czasopismo o tematyce CAD, CAM, CAE,     
systemach wspomagających projektowanie... 
    
 

© Maciej Stanisławski 2008
     
ul. Jeździecka 21c lok. 43, 05-077 Warszawa     
kom.: 0602 336 579     
  maciej@cadblog.pl     
2018 rok X 
   

   Siemens Solid Edge NX wyzwania projektowe

>> Strona główna | Aktualności | CAD blog | Solid Edge blog | SolidWorks blog | Raport o Cax Historia CAD | Sprzętowo | W numerze | ArchiwumLinki Pobierz


    


W przygotowaniu

fragment e-wydania 5-6/2017

nr 5-6(25-26) 2017
dostępny
po 29.12.2017


Wydanie aktualne

CADblog e-zine 3-4/2017

nr 3-4(23-24) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


Wydania archiwalne

nr 1-2(21-22) 2017
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

nr 1-2(19-20) 2015
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj

numer 1(18) 2014
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(17) 2013
dostępny w pdf
, wydanie flash tutaj


numer 1(16) 2012
dostępny
w archiwum

numer 1(15) 2011
dostępny
w archiwum


numer 4(14) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 3(13) 2010
HD dostępny
w archiwum


numer 2(12) 2010
dostępny
w archiwum


numer 1(11) 2010 dostępny
w archiwum


numer 9(10) 2009
już dostępny
w archiwum


numer 8(9) 2009
już dostępny
w archiwum


Wydanie specjalne
numer 7(8) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 6(7) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 5(6) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 4(5) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 3(4) 2009
już dostępny
w archiwum


Numer 2(3) 2009
już dostępny
w archiwumNumer 1(2) 2009
już dostępny
w archiwum


 Numer 0 (1) 2009
– dostępny
w archiwum

SOLIDWORKS 2018 CAD3D innowacje

Wyzwania dla projektantów form

Nowy ZWCAD2018

| < | strona 19 z 22 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22

Piątek, 16.03.2012 r.

Szansa w Chinach, nowy ZWCAD jeszcze w tym roku

Podczas globalnej konferencji partnerów i resellerów ZWSOFT, polski dystrybutor oprogramowania ZWCAD, firma „Usługi Informatyczne SZANSA”, uhonorowana została tytułem ZWCAD TOP Performer 2011. A przy okazji dowiedzieliśmy się, iż jeszcze w tym roku udostępniona zostanie najnowsza wersja oprogramowania ZWCAD

Czytelnicy CADblog.pl wiedzą o tym, iż chętnie korzystam z nadarzających się okazji, by podzielić się wieściami o sukcesach, nagrodach, czy chociaż wyróżnieniach otrzymanych za granicą przez naszych przedstawicieli branży CAD.

Pisałem o nagrodach dla CAMdivision, przed kilkoma dniami o zajęciu drugiego miejsca w konkursie Model Mania przez Pawła Kęskę (CADvantage), a przedwczoraj dotarła do mnie informacja o wyróżnieniu, jakie zasłużenie spotkało polskiego dystrybutora oprogramowania  ZWCAD (m.in.), a które firmie „Szansa” (na ręce Pani prezes Gabrieli Ciszyńskiej-Matuszek) przekazano podczas globalnej partnerskiej konferencji ZWSOFT, która miała miejsce w dniach 27-29.02 w Guangzhou w Chinach. W tym roku w konferencji brało udział ponad 110 partnerów ZWSOFT, działających w 36 krajach.

Trzynastu nagrodzonych partnerów ZWSOFT, spośród stu dziesięciu firm uczestniczących w konferencji...

Nagrody wręczane są corocznie, poczynając od a.d. 2008, kiedy to Truman Du (CEO ZWSOFT) zdecydował się w ten sposób podziękować swoim partnerom za ich dokonania. Ogółem za ubiegłoroczne wyniki wyróżniono 13 firm partnerskich (najwyraźniej Chińczycy nie są przesądni :)) z 11 krajów; za ich osiągnięcia pod względem wielkości sprzedaży, wsparcia technicznego, czy też działań marketingowych dla budowania wizerunku marki.

Pośród firm z Francji (Most Improved Partner – ZW), Japonii, Indii, Tajwanu, Włoch, Rosji, Niemiec, Słowenii, czy nawet Chile i Brazylii, nie zabrakło tym razem firmy z Polski.

Pani Gabriela Ciszyńska-Matuszek („Szansa”) podczas ceremonii wręczenia nagród...

– Wierzę, iż dzięki nowej wersji ZWCAD będziemy w stanie zdobyć więcej, dużo więcej klientów – powiedziała Pani Gabriela Ciszyńska-Matuszek, CEO „Szansa”, podczas trwania konferencji. – Za sprawą bardzo wydajnego API i dużej stabilności, będziemy mogli zaoferować więcej dodatkowych aplikacji, współpracujących z najnowszą wersją – dodała. – Jestem pewien, że nowa wersja ZWCAD okaże się produktem zmieniającym zasady gry, a nasi dotychczasowi i nowi klienci będą nią zachwyceni – powiedział Truman Du.

Truman DU, CEO ZWSOFT, podczas globalnej konferencji partnerów ZWSOFT

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą polskiego przedsiębiorstwa (link tutaj), a także z polską stroną programu ZWCAD (tutaj).

(ms)

Źródło: ZWSOFT

Informacje prasowe o ceremonii wręczenia nagród: tutaj i tutaj

Czwartek, 15.03.2012 r.

Sprawdź się z Local Motors!

Local Motors we współpracy z Siemens PLM Software organizuje konkurs dla inżynierów CAD. Celem konkursu jest zaprojektowanie felg do supersamochodów, przy użyciu nowego, opartego na abonamencie oprogramowania Solid Edge Design1

Konkurs stanowi dobrą okazję, aby inżynierowie CAD na dowolnym stanowisku pobrali 30-dniową próbną wersję oprogramowania Solid Edge Design1 i stworzyli modele, które zostaną dodane do otwartej biblioteki danych CAD, funkcjonującej w ramach społeczności Local Motors. Biorąc udział w konkursie, projektanci CAD otrzymują pochodzące od doświadczonych ekspertów informacje zwrotne na temat ich projektów, szansę wygrania atrakcyjnych nagród oraz dostęp do profesjonalnego systemu CAD.

Członkowie społeczności Local Motors będą głosowali na najlepsze projekty, a twórcy pięciu prac, które zgromadzą najwięcej głosów, otrzymają cenne nagrody. Obok głosowania, zarówno eksperci jak i nowicjusze, będą dzielili się wiedzą, aby poprawić swoje wspólne umiejętności.

Zadanie nie jest łatwe (ciekawe, czy pamiętają Państwo podobny konkurs organizowany kiedyś przez redakcję Design News w czasie targów Protech? Tam również tematem była samochodowa felga... - przyp. redakcji), gdyż... dynamiczna i opływowa sylwetka włoskich pojazdów stanie w szranki z ostrą i praktyczną linią karoserii niemieckiej. O co w tym chodzi? Otóż korzystając z Solid Edge Design1, uczestnicy mogą zaprojektować jedno lub wiele kół, ale do konkretnego samochodu: do Ferrari 458 Italia lub do Audi R8 GT 5.2 FSI Quattro.

Konkurs rozpoczął się w ubiegły czwartek, natomiast koniec przyjmowania zgłoszeń (prac) mija w poniedziałek, 9 kwietnia br. Twórcy pięciu zwycięskich prac zostaną nagrodzeni skalowalnym wydrukiem 3D ich projektów oraz otrzymają roczny abonament na Solid Edge Design1 – przystępny cenowo, profesjonalny system CAD dla entuzjastów projektowania i konstruktorów, cechujący się także nowatorskim systemem licencjonowania.
Bonusem i dodatkową zachętą do udziału w konkursie (i członkostwa w społeczności LM) może być fakt, iż wszyscy członkowie Local Motors mogą pobrać darmową wersję próbną Solid Edge Design1; jej ważność upływa 30 kwietnia 2012.

Źródło: Siemens PLM Software

Przydatne linki:
Dołącz do społeczności Local Motors
Weź udział w konkursie
Darmowa, próbna 30-dniowa wersja Solid Edge Design1

Wtorek, 13.03.2012 r.

FiberSIM 2012

Siemens PLM Software, jednostka biznesowa Siemens Industry Automation Division i światowy dostawca oprogramowania oraz usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktów (PLM) ogłosiła wydanie wersji 2012 oprogramowania FiberSIM™. FiberSIM pomaga minimalizować ryzyko w branży lotniczej, motoryzacyjnej oraz energetyki wiatrowej, poprzez optymalizację procesu projektowania i wytwarzania innowacyjnych, trwałych, a przy tym lekkich struktur kompozytowych

Produkt opracowała firma Vistagy, która została przejęta przez firmę Siemens w grudniu 2012 roku i teraz stanowi jeden z segmentów biznesowych Siemens PLM Software.

FiberSIM to wiodące na świecie oprogramowanie inżynierii kompozytowej, umożliwiające czołowym organizacjom z branży lotniczej, motoryzacyjnej, energetyki wiatrowej i innym skutecznie stawiać czoła wyzwaniom, jakie pojawiają się w trakcie całego procesu konstrukcyjnego – od wsparcia pomysłu projektu, poprzez szczegółowe definiowanie laminatów, aż do generowania danych wytwórczych w celu przeprowadzenia testów jakości. Ponadto, rozwiązanie FiberSIM jest w pełni zintegrowane z wiodącymi, komercyjnymi systemami 3D CAD.

Więcej informacji można znaleźć na stronie firmy, będącej autorem FiberSIM (link tutaj).

Źródło: Siemens PLM Software

Wtorek, 13.03.2012 r.

NVIDIA i SolidWorks

Jak uzyskać rabat na rozwiązania graficzne NVIDIA, sięgający nawet 30% wyjściowej ceny?

Zdecydować się na zakup oprogramowania SolidWorks, oraz profesjonalnego rozwiązania garficznego NVIDIA Quadro. Na to ostatnie będzie można uzyskać specjalną zniżkę, sięgającą 30%. Oferta trwa do 31 marca br. Szkoda, że nie przewidziano oferty działającej także w... drugą stronę! Szczegóły oferty tutaj.

Źródło: SolidWorks Community

Poniedziałek, 12.03.2012 r.

Specjalna cena na wersje edukacyjne ZWCAD

Firma Usługi Informatyczne SZANSA – autoryzowany dystrybutor programu ZWCAD w Polsce – poinformowała, że do końca marca bieżącego roku, dla wszystkich użytkowników zainteresowanych licencjami edukacyjnymi ZWCAD, będą one dostępne w cenie specjalnej

Atutem ZWCAD jest bardzo intuicyjny interfejs, wydajność i wysoka funkcjonalność, pozostające w bardzo dobrej relacji do atrakcyjnej ceny – szczególnie w przypadku wersji edukacyjnych. Aby zamówić program – korzystając z ceny specjalnej - należy przedstawić odpowiedni dokument, upoważniający do korzystania z licencji EDU: może to być legitymacja ucznia, studenta itp. Promocyjne licencje EDU są udostępniane wyłącznie w formie elektronicznej. Użytkownik otrzymuje drogą mailową link do pobrania odpowiedniej wersji programu oraz certyfikat legalności z kodem licencyjnym, którym aktywuje się aplikację.

Program można nabyć za pośrednictwem sklepu internetowego – bezpośredni link do wersji edukacyjnej tutaj. Wszyscy zainteresowani możliwościami ZWCAD mogą skorzystać z 30-dniowej wersji testowej, którą można znaleźć pod adresem: http://plikicad.net/ftp/0a_ZWCAD_2012_PL_aktualny.php

Źródło: Szansa

Piątek, 9.03.2012 r.

Satelity z Teamcenter

Siemens PLM Software, jednostka organizacyjna Siemens Industry Automation Division i światowy dostawca oprogramowania oraz usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktu (PLM), poinformowała, że firma Space Systems/Loral wybrała oprogramowanie Teamcenter®, które zastąpi dotychczas wykorzystywane aplikacje i pomoże w konstruowaniu najbardziej zaawansowanych satelitów na świecie

Po dokładnej analizie oferty całej branży PLM, Space Systems/Loral podjęła strategiczną decyzję o wdrożeniu technologii Siemens PLM Software. Proces rozpoczynający się już w tym miesiącu będzie realizowany przez cały 2012 rok aż do wymiany wszystkich dotychczas wykorzystywanych systemów do zarządzania danymi o produktach.

– W ramach doskonalenia produktów i procesów, Space Systems/Loral wybrała Teamcenter jako nową platformę PLM – powiedział Mouctar Diallo, wiceprezes ds. technologii informatycznych Space Systems/Loral. – Po szczegółowym procesie selekcji dostawców rozwiązań PLM oceniliśmy, że to właśnie Siemens będzie najlepszym dostawcą systemów do zarządzania cyklem życia produktu i partnerem dla Space Systems/Loral.
– Jesteśmy dumni ze współpracy z czołowym światowym dostawcą komercyjnych satelitów – powiedział Chuck Grindstaff, prezes i dyrektor naczelny Siemens PLM Software. – Zgodnie z naszą wizją chcemy wszystkim klientom oferować technologie, usługi i doświadczenie, które pomogą im podejmować właściwsze decyzje skutkujące powstaniem lepszych produktów. Dlatego cieszymy się, że Space Systems/Loral dołączyła do grona podmiotów podzielających tę wizję i postanowiła wprowadzić Teamcenter jako ogólnofirmowe rozwiązanie w zakresie PLM – dodał.
Umowa z Space Systems/Loral potwierdza wiodącą pozycję systemu Teamcenter w segmencie lotniczym i obronnym, ale także jest dowodem na znaczenie technologii w innowacyjności – powiedział Eric Sterling, starszy wiceprezes i dyrektor generalny ds. Teamcenter w Siemens PLM Software. – Teamcenter, bez wątpienia najpopularniejszy na świecie system do cyfrowego zarządzania cyklem życia produktów, wciąż odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu firm traktujących innowacyjność jako część ich misji.

Space Systems/Loral
Space Systems/Loral (filia Loral Space & Communications) ma długą tradycję w zakresie dostarczania niezawodnych satelitów i systemów montowanych w statkach kosmicznych, powstających dla klientów z sektora komercyjnego i państwowego na całym świecie. Jako czołowy światowy dostawca satelitów komercyjnych, firma ściśle współpracuje z operatorami satelitarnymi w zakresie budowy statków kosmicznych umożliwiających świadczenie szerokiego spektrum usług, w tym nadawania sygnału telewizyjnego i radiowego, nadawania cyfrowego sygnału radiowego, szerokopasmowego Internetu oraz łączności mobilnej. Z satelitów SS/L codziennie korzystają miliardy ludzi na całym świecie. Więcej informacji znajduje się na stronie www.ssloral.com.

Źródło: Siemens PLM Software

Piątek, 09.03.2012 r.

Koniec problemów z wymianą plików

Wsparcie wymiany plików między CATIA V5 i najnowszą platformą V6 już od jakiegoś czasu było jednym z priorytetów koncernu Dassault. Wygląda na to, że wreszcie problemy z „Kaśką” odchodzą w przeszłość

Pracownicy koncernu zdawali sobie doskonale sprawę z faktu, iż wielu potencjalnych klientów chętnie sięgnęłoby po najnowsze rozwiązania koncernu, ale... powstrzymywała ich przed tym obawa, iż nie będą w stanie swobodnie kontynuować projektów realizowanych do tej pory w wersji V5. Także obawa przed tym, iż przejście na nowy system nie będzie mogło odbyć się „bezboleśnie”, bez przerw i przestojów w normalnej pracy. CATIA w wersji V6R2012X pomaga rozwiać te obawy. Najnowsza wersja przynosi ze sobą zdumiewające rozszerzenia kompatybilności, zapewniające wymianę plików i danych między systemami w obu kierunkach, rozwiązując problemy pracy w mieszanym środowisku V5 i V6. – Przejście na V6 nigdy nie było tak łatwe, jak obecnie – możemy przeczytać na stronach Dassault.

Jak w SolidWorks 2013?
Najprawdopodobniej działa tutaj ten sam mechanizm, o którym można było usłyszeć przy okazji „przecieków” na temat rozwiązań w najnowszej wersji SolidWorks 2013 (podczas tegorocznej SolidWorks World 2012 – link do odpowiedniego wątku z relacji tutaj). Zgodnie z tym, co możemy przeczytać na stronach DS, modele 3D stworzone w środowisku V6 mogą być obecnie otwarte w V5, zachowując swoje podstawowe cechy, co więcej – mogą one być modyfikowane bezpośrednio w środowisku CATIA V5 (dotyczy modelowania części, modelowania powierzchniowego, czy też szkiców).
Wszystko wskazuje na to, że obecnie osiągnięta kompatybilność między CATIA V6 i V5, wykracza daleko poza to, co udało się wcześniej uzyskać między kolejnymi odmianami piątej wersji „Kaśki”.

Od kiedy...
Jeśli ktoś zapyta, gdzie „tkwi haczyk”, odpowiedź będzie brzmiała: „w zasadzie – nigdzie”. Owa wymiana danych, zaawansowana kompatybilność, zachodzić będzie między CATIA V6R2012x i... najnowszą wersją CATIA V5 (sic!), określaną jako V5-6R2012. Zmiana w nazwie V5 ma przywodzić na myśl jej zaawansowanie/zbliżenie do platformy V6.

Patrzmy na CATIA, zobaczymy może model biznesowy, który towarzyszyć będzie rozwojowi SolidWorks...

(ms)

Na podstawie: http://www.3ds.com/products/catia/portfolio/catia-version-6/catia-version-6-v5-collaboration/

Link otrzymany dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Wełyczko

 

Czwartek, 8.03.2012 r.

SolidWorks w Donkervoort Automobielen BV

Producent samochodów sportowych światowej klasy redukuje o połowę liczbę kosztownych i czasochłonnych prototypów nowego, ręcznie produkowanego modelu D8 GTO

Donkervoort Automobielen BV, holenderska firma zajmująca się produkcją samochodów, coraz częściej w pracy nad swoimi projektami wykorzystuje oprogramowanie SolidWorks Simulation, wyróżniające się zaawansowanymi narzędziami do projektowania 3D i tworzenia innowacyjnych symulacji, przygotowane przez firmę Dassault Systèmes SolidWorks Corp. O zaletach tego rozwiązania można się było przekonać podczas niedawnej prezentacji nowego modelu: D8 GTO.

Dzięki wdrożeniu programów SolidWorks Flow Simulation i SolidWorks Simulation Premium do posiadanego już pakietu aplikacji SolidWorks, firma Donkervoort podczas prac na tym modelem dysponowała zunifikowanym środowiskiem CAD, co zagwarantowało pełną integrację projektu i symulacji. Firma zajmuje się produkcją samochodów sportowych, charakteryzujących się ręcznym montażem, lekką wagą i wysoką wydajnością zbliżoną do bolidów F1, zachowując przy tym klasyczny sportowy wygląd.
Stworzenie nowego projektu silnika o wyższej mocy oznaczało wzrost wagi modelu D8 GTO i konieczność przeprojektowania nadwozia. Aby to osiągnąć, firma Donkervoort wdrożyła narzędzie SolidWorks do obliczania dynamiki płynów w 3D (CFD – Computational Fluid Dynamics). Jest to zaawansowane narzędzie do symulacji strukturalnych, które oferuje wysoką wydajność pracy i możliwość realizacji modelu na czas i bez przekraczania kosztów.

Podczas projektowania nowego modelu inżynierowie Donkervoort musieli rozwiązać szereg problemów związanych z aerodynamiką otwartego koła (nie osłoniętego wnęką błotnika) oraz takich, jak optymalizacja wlotów powietrza, czy też przepływu powietrza do silnika. Aby przy minimalnym wzroście masy zwiększyć siłę oraz wytrzymałość i przeprowadzić symulowane testy wytrzymałości, sztywności oraz odporności na uderzenia, firma Donkervoort stworzyła hybrydową ramę ze stali i włókna węglowego. Zespół projektowy rozszerzył tylny zderzak modelu o dodatkowy spoiler, zwiększający docisk i przyczepność.
– Nowy projekt samochodu firmy Donkervoort to przykład kreatywnego myślenia oraz łatwości rozwiązywanych problemów, możliwej dzięki oprogramowaniu SolidWorks – powiedział Stephen Endersby, manager ds. narzędzi symulacyjnych w Dassault Systèmes SolidWorks Corp. – Dzięki rozwiązywaniu problemów projektowych przy pomocy symulacji, stworzenie optymalnego produktu stało się dla zespołu projektowego Donkervoort tańsze i szybsze.

Wyniki mówią same za siebie – dzięki programowi SolidWorks Simulation firma Donkervoort zmniejszyła o połowę liczbę potrzebnych prototypów, zwiększyła poziom zaawansowania produktu, ulepszyła jego aerodynamikę i wydajność oraz wprowadziła innowacje strukturalne w projekcie D8 GTO.
– Zdecydowaliśmy się na program SolidWorks Simulation, ponieważ oferował on wszystkie potrzebne funkcje analityczne w zunifikowanym środowisku projektowym – powiedział Jordi Wiersma, szef działu projektów i inżynierii w Donkervoort. – Integracja z programem CAD jest absolutną koniecznością. Wiemy, jak współpracuje się z zewnętrznymi konsultantami, którzy używają innych narzędzi analitycznych. Często bardziej czasochłonne było wprowadzanie wyników analizy do naszego systemu CAD, niż wprowadzanie tych wyników do projektów. Praca w spójnym środowisku pozwala na wydajniejsze wykorzystywanie symulacji i możliwość wprowadzania zmian w projektach praktycznie na bieżąco.

Źródło: DS SolidWorks Corp.


Środa, 7.03.2012 r.

Syncrofit 2012

Siemens PLM Software, jednostka biznesowa Siemens Industry Automation Division i światowy dostawca oprogramowania oraz usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktów (PLM), ogłosiła wydanie wersji 2012 oprogramowania Syncrofit™ (Syncrofit 2012) oraz oprogramowania Quality Planning Environment™ (QPE 2012)

Oba produkty opracowała firma Vistagy, która została przejęta przez firmę Siemens z końcem ubiegłego roku i obecnie stanowi segment biznesowy Siemens PLM Software.

Czym jest Syncrofit?
Syncrofit 2012 to jak do tej pory jedyne sprawdzone w produkcji, zintegrowane z systemem CAD rozwiązanie COTS, przeznaczone do zarządzania złożeniami płatowców. QPE 2012 pozwala Producentom Oryginalnego Wyposażenia (OEM) i dostawcom z branży lotniczej na automatyzację procesu identyfikowania właściwości inżynierskich i przenoszenia ich do planów jakości dla kontroli pierwszego wyrobu. Nowe wersje wprowadzają udoskonalenia przyczyniające się do zwiększonej efektywności działania, eliminacji wynikających z błędu zmian w zakresie prac inżynierskich oraz usprawnienia przepływu danych inżynierskich w przedsiębiorstwie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie systemu (link tutaj).

Źródło: Siemens PLM Software


Środa, 7.03.2012 r.

Autodesk PLM 360 – czyli alternatywne PLM w chmurze

Autodesk, Inc. (NASDAQ: ADSK) ogłosił dostępność Autodesk PLM 360. To rozwiązanie nowej generacji, oparte o przetwarzanie w chmurze, jest łatwe do wdrożenia i za ułamek kosztów tradycyjnych systemów PLM (Product Lifecycle Management), ma zapewniać podobne możliwości...

Autodesk PLM 360 to najnowsza propozycja rozwiązań opartych o przetwarzanie w chmurze. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów PLM, które w całej swojej historii były drogie i skomplikowane (wyjątkiem potwierdzającym regułę są darmowe systemy PDM/PLM od lat oferowane z powodzeniem przez ARAS, link tutaj – przyp. redakcji), rozwiązanie Autodesk PLM 360 można błyskawicznie i łatwo konfigurować, w celu spełnienia specyficznych dla danego klienta wymogów w zakresie procesu zarządzania całym cyklem życia produktu. Jest to również pierwsze oparte o przetwarzanie w chmurze rozwiązanie PLM skupiające się na zastosowaniach biznesowych, wykraczając poza proces konstruowania oraz zarządzania zestawieniami materiałowymi (BOM).  (...)

| więcej |


Poniedziałek, 5.03.2012 r.

Seminaria na wiosnę

Wraz z nadchodzącą wiosną, firma Usługi Informatyczne „Szansa” zaprasza serdecznie do udziału w nowym cyklu branżowych seminariów on-line. Jest to idealna okazja, by zapoznać się z możliwościami programów wspomagających projektowanie, bez potrzeby opuszczania biura lub domowego zacisza...

Seminaria są bezpłatne. Aby w nich uczestniczyć, wystarczy posiadać komputer podłączony do Internetu i głośniki/słuchawki, a także przesłać zgłoszenie chęci uczestnictwa na adres mailowy: biuro@dobrycad.pl.

Kalendarium marcowych spotkań „on-line” przedstawia się następująco:
• 06.03.2012 – Przedstawienie programu ZWCAD 2012
• 15.03.2012 – Prezentacja CADprofi HVAC & Piping (instalacje rurowe i wentylacyjne)
• 20.03.2012 – ZWCAD 2012 i zastosowanie nakładki TOOLS 3
• 22.03.2012 – Projektowanie w przestrzeni – program KOMPAS3D

Wszystkie seminaria rozpoczynają się o godzinie 14:00 i prowadzone są w języku polskim. Ze względu na charakter seminarium liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zapisu.

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w bezpłatnych seminariach on-line prosimy o przesłanie na wspomniany adres mailowy zgłoszenia, zawierającego:
• imię i nazwisko,
• nr telefonu kontaktowego,
• adres email uczestnika,
• datę wybranego seminarium.

Źródło: Szansa


Poniedziałek, 5.03.2012 r.

Doczekaliśmy się Bricscad V12 dla Linux

Co więcej, Bricsys nie tylko udostępniła najnowszą wersję swojego systemu CAD na platformę Linux, ale także poinformowała o planach wydania trzech wersji swojego flagowego rozwiązania (Bricscad Classic, Pro i Platinum) na platformę Mac już w drugiej połowie br.

Wszystkie wersje Bricscad V12 dla Linuxa dostarczane są z solverem 2D. Nowa wersja zapewnia użytkownikowi m.in. narzędzia do przycinania kreskowań, tworzenia indywidualnych wzorów kreskowań, ustawiania parametrów stron, generowania przekrojów i rzutowania ich na dokumentację płaską, rysowania projektów w 2D i modelowania w 3D z zastosowaniem nowych funkcjonalności z obszaru wizualizacji.

Wersja Pro pozwala także na modelowanie bezpośrednie. Więcej na ten temat można znaleźć m.in. na stronach Deelip'a Menezesa, w cyklu artykułów pt.: „Direct Modeling In Bricscad V12”. (polecam, link bezpośredni tutaj)

Z kolei wersja Platinum wyposażona jest dodatkowo w solver 3D. Więcej informacji na temat możliwości wersji V12, tak dla Windows, jak i dla Linux, można znaleźć na stronie polskiego dystrybutora.

Źródło: Bricsys Polska


Poniedziałek, 5.03.2012 r.

„F1for3”

Delphi łączy siły z włoskim projektantem samochodów Franco Sbarro, w celu... przedstawienia nowoczesnego systemu informacji i rozrywki montowanego w koncepcyjnym samochodzie. Technologie Delphi upraszczają integrację i weryfikację systemów, przy jednoczesnej redukcji ich wagi oraz ilości miejsca potrzebnego na ich zainstalowanie. Co ciekawe, udział w tym projekcie ma także polski zespół inżynierów z krakowskiego oddziału Delphi

Koncepcyjny projekt zaprezentowany zostanie na międzynarodowym salonie samochodowym, który odbędzie się w Genewie w dniach 8–18 marca. We współpracy z włoskim projektantem Franco Sbarro, specjalizująca się w integrowaniu systemów i elektroniki pojazdowej firma Delphi Automotive, opracowała interaktywną demonstrację wyrafinowanych systemów informacji i rozrywki w pojazdach, zapewniających niezawodną i szybką łączność, oraz dostarczających użytkownikowi niesamowitych wrażeń.

Pojazd demonstracyjny Delphi Sbarro F1for3 to inspirowany Formułą 1 (sic!), trzymiejscowy samochód sportowy. Nowatorski system informacji i rozrywki zapewnia możliwość przesyłania strumienia sygnału TV i danych internetowych do przenośnych urządzeń pasażerów, takich jak tablet PC czy smartfon. Centralna konsola (vide fot.) z funkcją Black Panel umożliwia pasażerom sterowanie systemem informacji i rozrywki, systemem zapewnienia komfortu jazdy oraz systemami zapewniającymi wygodę, przy użyciu dotykowych, wielofunkcyjnych paneli (...).

Najnowocześniejsze technologie
Zapewnienie łączności na drodze, nawet w obszarach, w których odbiór jest słaby, to problem, który Delphi stara się rozwiązać, stosując nowoczesne i zaawansowane technologicznie systemy odbioru sygnału. – Łatwo jest zaprezentować działanie przesyłania strumienia danych w stojącym samochodzie – powiedział Wilhelm Steger, europejski dyrektor zarządzający działu Delphi Infotainment & Driver Interface. – Ale znacznie trudniej jest zapewnić nieprzerwaną łączność w trakcie podróży z prędkościami, z jakimi poruszamy się na autostradach – dodał Steger.
Delphi oferuje zaawansowane technologicznie, wielosystemowe anteny i urządzenia do odbioru sygnału, które integrują odbiorniki radiowe, telewizyjne, odbiorniki GSM i GPS, usługi takie jak eCall i Car-2-Car, systemy monitorowania ciśnienia w oponach oraz systemy otwierania pojazdu bez użycia kluczyka. W pojeździe F1for3, firma Delphi dodała możliwość wykorzystania potencjału oferowanego przez standard 4G, w celu zademonstrowania bezproblemowego, szybkiego i bezpośredniego dostępu do Internetu dla pasażerów, będących użytkownikami urządzeń przenośnych. System odbioru sygnału w F1for3 jest elementem płaskiego modułu dachowego, który okazał się również korzystnym miejscem dla umieszczenia odbiorników czujników alarmu, kamery, routera WLAN i systemu zewnętrznego oświetlenia kabiny, oraz który może zostać bezproblemowo zintegrowany z pojazdem.

W pojeździe F1for3 zainstalowano produkty i technologie z opracowanej przez Delphi rodziny MyFi™ – rozwiązań służących do zapewnienia komunikacji i rozrywki w pojeździe. Działając jako hub dla systemów informacji i rozrywki, systemy MyFi wykorzystują platformę o otwartej architekturze do podłączenia wielu systemów, takich jak np. Bluetooth, WiFi i systemu łączności komórkowej, systemu rozpoznającego głos ludzki, systemu głośnomówiącego i systemu przesyłania strumienia sygnału audio. Rozwiązania MyFi typu Premium mogą nawet wykorzystywać lokalne i szeroko zakresowe sieci dla aplikacji smartfonowych, odległe serwery i usługi oparte na chmurze (...).

Oprócz standardowego radia i nawigacji, ten nowoczesny system informacji i rozrywki integruje łączność internetową, poprzez wykorzystanie wbudowanego systemu łączności Delphi oraz telefonu komórkowego użytkownika, działającego jako modem do transferu danych. Taki system łączności i możliwości przesyłu danych pozwala na uzyskanie informacji takich, jak np. dane pogodowe oraz dane dotyczące cen paliw i umieszczenie ich na mapach prezentowanych na ekranie nawigacji samochodowej.
Zintegrowana, centralna konsola wykorzystuje opracowany przez Delphi „black-panel” do zapewnienia elastycznego i niezawodnego sterowania systemami, które dodatkowo mogą zostać łatwo zrekonfigurowane dla różnych zastosowań. Pojemnościowy ekran dotykowy reaguje nawet na lekki dotyk palcem i pozwala użytkownikowi na sterowanie systemem informacji i rozrywki oraz ustawianie parametrów klimatyzacji przy użyciu jednego urządzenia. Takie rozwiązanie upraszcza integrację i weryfikację systemów, redukuje ich ciężar i ilość miejsca potrzebnego do ich zainstalowania.

Innowacyjne rozwiązania do wykorzystania w realnym świecie
Jako firma posiadająca duże doświadczenie w integrowaniu systemów, Delphi może pomóc producentom samochodów w oferowaniu swoim klientom systemów informacji i rozrywki oraz systemów aktywnego bezpieczeństwa, które współpracują ze sobą, oferując kierowcom i pasażerom praktyczne i funkcjonalne rozwiązania, których się domagają, przy jednoczesnej minimalizacji rozproszenia kierowcy.
– Nasza szeroka oferta oraz wiedza i doświadczenie powodują, że Delphi jest cennym partnerem dla tych producentów samochodów, którzy chcą szybko zaadaptować najnowsze technologie – dodał Steger. – Pojazd F1for3 przedstawia niektóre z najnowocześniejszych rozwiązań dla użytkownika i technologii zapewniających łączność. Wiedza i doświadczenie Delphi umożliwiają nam dostarczenie producentom wyposażenia fabrycznego uproszczonych sposobów integracji i weryfikacji systemów, obniżenie ciężaru komponentów i zredukowanie ilości miejsca potrzebnego do ich zainstalowania.

Wśród kluczowych osób, które przyczyniły się do stworzenia pojazdu F1for3, są między innymi inżynierowie z centrów technicznych Delphi zlokalizowanych w Illkirch we Francji (mechatronika); Bad Salzdetfurth i Norymbergii w Niemczech (systemy informacji i rozrywki i odbioru sygnału) oraz Krakowa (systemy informacji i rozrywki).

Dalsze informacje o pojeździe F1for3 są dostępne na stronie: http://delphi.com/sbarro/.

Źródło: Delphi


Czwartek, 1.03.2012 r.

ZW3D CAD/CAM 2012 – oficjalnie wydany

Podczas trwającej w dniach 26-28 lutego br. w Guangzhou (Chiny) konferencji ZWSOFT GLOBAL PARTNER CONFERENCE,
w której brała udział również firma 3D MASTER (Polski dystrybutor firmy ZWSOFT i VAR oprogramowania ZW3D), miała miejsce oficjalna premiera najnowszej wersji oprogramowania ZW3D CAD/CAM 2012

Wśród nowości wersji 2012 warto wymienić:
• Ulepszony interfejs użytkownika oparty na wstęgach, posiadający szybkie podręczne menu kontekstowe pod prawym przyciskiem myszy, konfigurowalny interfejs, szybsze wyświetlanie;
• Rozszerzone translacje plików, zawierają obecnie rodzimy import STEP oraz nowy eksport STEP, SAT, PDF i obrazów do bmp/jpg/tif;|• Przedefiniowane modelowanie oparte zostało na zaktualizowanej bezpośredniej edycji, udoskonalono opcje wyciągnięcia, tworzenia brył przez obrót, inteligentne żebra, nowe funkcje arkuszy blach;
• Ulepszone szkicowanie i tworzenie dokumentacji udostępnia nowe typy więzów, połączone widoki, funkcję przeciągnij-aby-przenieść;
• Nowy moduł projektowania form pozwala klientom na pół-automatyczne projektowanie form z modeli ZW3D, z wykorzystaniem takich narzędzi, jak: linie podziału, płaszczyzny podziału, rdzenie i wkładki, elektrody;
• Wprowadzono nowy moduł toczenia 2-osiowego, nową operację planowania 2-osiowego, nową funkcjonalność obróbki podcięć dla frezowania 3-osiowego i wiele innych…

Nowa wersja to także nowe pakiety, które pozwolą na bardziej elastyczne dopasowanie oprogramowania do potrzeb klienta. Obecne, czyli Standard, Professional, Premium – pozostaną, a dodatkowo producent utworzył nowe pakiety. Dotychczas funkcjonalność CAM była dostępna jedynie w pakiecie Premium (czyli razem z pełni funkcjonalnym modułem CAD), teraz dodatkowo zostały wydzielone pakiety, które zawierają wybrane możliwości CAD, z funkcjonalnością CAM, co przełoży się na atrakcyjniejsze ceny.

W nowo powstałych pakietach CAM, tak jak w „klasycznym” Premium, dzięki modułowi TransMagic zapewniono możliwość wczytywania plików popularnych systemów CAD, m.in. SolidWorks, Pro/E, Catia, UX, Inventor, SAT, dlatego osoby posiadające już program CAD, będą mogły swobodnie używać programu ZW3D CAM. Program ZW3D CAM, będzie dostępny zarówno z narzędziami do frezowania, jak i toczenia.

Na YouTube można znaleźć filmy, obrazujące wybrane nowości i przybliżające obecnie dostępne pakiety funkcjonalne (tutaj, tutaj itp.). Oficjalna premiera polskiej wersji językowej ZW3D 2012 przewidywana jest na targi STOM w Kielcach (27-29 marca 2012).

Więcej informacji o nowej wersji ZW3D 2012 można uzyskać na stronie www.cadcamsoft.pl

Źródło: 3DMASTER


Środa, 29.02.2012 r.

Kolejne 10 lat z Siemens PLM Software

Siemens PLM Software, jednostka organizacyjna Siemens Industry Automation Division i światowy dostawca oprogramowania oraz usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktów (PLM), poinformowała, że Boeing, czołowa światowa firma z branży lotniczej, podpisała nową 10-letnią umowę o przedłużeniu korzystania z technologii Siemens PLM Software przez działy Boeing Commercial Airplanes oraz Defense, Space and Security

W uzasadnieniu decyzji o zawarciu nowej umowy podano takie czynniki, jak sprawdzone parametry oprogramowania NX™ i Teamcenter® zajmującego czołową pozycję na rynku, innowacyjność, skalowalność oraz otwarta architektura.

Boeing i Siemens PLM Software współpracują już od dłuższego czasu. Cieszymy się, że przedłużając nasz kontrakt będziemy mogli skorzystać z kolejnych innowacji zwiększających nasze globalne możliwości – powiedziała Nancy Bailey, wiceprezes ds. produktów i systemów IT w firmie Boeing. – Dzięki współpracy z Siemens PLM Software, Boeing rozszerza swoje możliwości w zakresie zarządzania cyklem życia produktów. Otwartość Siemens PLM Software pomoże nam utrzymać i udoskonalać rozwiązania stosowane w całym przedsiębiorstwie, tworząc dodatkową wartość biznesową dla firmy Boeing.
– Jesteśmy dumni z ugruntowanej współpracy z Boeingiem i cieszymy się, że lider branży lotniczej, kosmicznej i obronnej postanowił nadal posługiwać się technologią Siemens PLM Software – powiedział Chuck Grindstaff, dyrektor naczelny Siemens PLM Software. – Decyzja Boeinga o korzystaniu z potencjału zintegrowanych rozwiązań Siemens PLM to potwierdzenie naszej zdolności dostarczania na rynek najbardziej innowacyjnych produktów, które pomagają naszym klientom w odniesieniu sukcesu.

O firmie Boeing
Boeing jest czołową światową firmą z branży lotniczej i największym producentem komercyjnych samolotów odrzutowych i wojskowych statków powietrznych. Ponadto Boeing projektuje i produkuje wiropłaty, systemy elektroniczne i obronne, pociski, satelity, rakiety nośne oraz zaawansowane systemy informatyczne i komunikacyjne. Firma świadczy także szereg usług dla wojska i komercyjnych linii lotniczych. Boeing ma klientów w ponad 90 krajach świata i jest jednym z największych eksporterów w Stanach Zjednoczonych pod względem wartości sprzedaży.

Źródło: Siemens PLM Software


Poniedziałek, 20.02.2012 r.

i-MiEV i ACEEE

Mitsubishi Motors Corporation (MMC) ze swoim Mitsubishi i nowym amerykańskim kuzynem napędzanego elektrycznie i-MiEV (ang.: EV – electric vehicle), znalazła się na szczycie czternastego corocznego zestawienia najbardziej ekologicznych samochodów „Greenest vehicles” Amerykańskiej Rady na Rzecz Energetycznie Wydajnej Gospodarki ACEEE (ang. American Council for Energy-Efficient Economy ), kompleksowego rankingu ekologicznego obecnych modeli produkcyjnych

„Mitsubishi i” może poszczycić się wynikiem 58 pkt, obliczonym wg systemu rankingowego ACEEE, który jest jednocześnie najwyższym tzw. Green Score (ekologicznym wynikiem) w historii rankingu od 1998 roku.
– Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę emisję, generowaną podczas produkcji prądu elektrycznego, potrzebnego do napędu Mitsubishi, to i tak samochód ten bez problemu dystansuje inne modele dostępne na dzisiejszym rynku – powiedział Shruti Vaidyanathan, główny analityk pojazdów ACEEE.
Jak podaje ACEEE, samochody które znajdują się na liście najbardziej ekologicznych, oceniane są na podstawie wielu kryteriów, m.in. emisji spalin, zużycia paliwa oraz emisji gazów, które przyczyniają się do zmiany klimatu. Ponadto, począwszy od tegorocznej edycji, ACEEE poczyniło szereg zmian w stosowanej przez nich metodologii oceniania, aby móc dokładniej określić wpływy danego samochodu na środowisko np. poprzez oszacowanie śladu ekologicznego powstającego w procesie produkcyjnym czy podczas pozyskania gazu ziemnego.

Biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych na rynku technologii oraz dużą liczbę wysokowydajnych klasycznych samochodów, znalezienie się na liście tych najbardziej przyjaznych środowisku staje się dla producentów prawdziwym wyzwaniem – dodaje Vaidyanathan. – Samo wykorzystanie najnowszych technologii nie jest jeszcze gwarancją znalezienia się w czołówce.
Listy najbardziej ekologicznych samochodów („Greenest Vehicles”) oraz proekologicznych rozwiązań („Greener Choices”) znajdują się w zestawieniu Green Book® Online. Zestawienie to, jak twierdzi ACEEE, jest „corocznym rankingiem, który podkreśla obecność przyjaznych środowisku samochodów w Stanach Zjednoczonych”. Na listę „Greenest Vehicles” wpisywana jest jedynie czołowa dwunastka najwyżej ocenionych przez ACEEE aut.

Pod względem cenowym, „Mitsubishi i 2012” jest najbardziej atrakcyjnym samochodem z napędem elektrycznym (EV) dostępnym w Stanach Zjednoczonych, a także pierwszym z wielu nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie modeli produkcyjnych, wykorzystujących alternatywne źródła energii, które MMC planuje wprowadzić na rynek w ciągu kilku najbliższych lat.
Aby uzyskać więcej informacji o metodologii stosowanej przez ACEEE przy tworzeniu rankingów, zapraszamy na strony www.aceee.org i www.greencars.org Dodatkowe materiały poświęcone Mitsubishi i 2012 EV znaleźć można na stronach www.i.mitsubishicars.com i www.media.mitsubishicars.com

Źródło: MMC Car Poland Sp. z o.o.


Piątek, 17.02.2012 r.

Polska premiera NX 8

W miniony wtorek w Warszawie, w hotelu InterContinental, odbyła się Polska Premiera NX 8. Oprogramowanie NX przekształca cały proces rozwoju produktu – umożliwia firmom redukcję strat, poprawę jakości, skraca czas cyklu produkcyjnego i dostarczania bardziej innowacyjnych produktów na rynek. W wydarzeniu zorganizowanym przez Siemens Industry Software uczestniczyło ponad 160 osób

| subiektywna relacja z wydarzenia – Radosław Morek dla CADblog.pl |

Wersja NX 8, bazująca na platformie technologicznej HD PLM firmy Siemens PLM Software, zapewnia dostęp do większej liczby informacji wizualnych i analiz, usprawniając przy tym współpracę i podejmowanie decyzji.

Zasugerowane przez klientów udoskonalenia w zakresie modelowania CAD, sprawdzania poprawności, tworzenia dokumentacji technicznej, symulacji/procesów CAE, projektowania narzędzi oraz obróbki radykalnie zwiększają wydajność w trakcie rozwoju produktu, dzięki czemu firmy mogą szybciej i taniej wytwarzać wyższej jakości produkty. Podczas konferencji, Krzysztof Jąkalski z Siemens PLM Software przedstawił możliwości technologii HD3D, modułu Product Template Studio oraz nowości w modelowaniu synchronicznym. Z kolei Marcin Koper omówił usprawnienia wprowadzone do draftingu, znacząco skracające czas pracy nad tworzeniem dokumentacji oraz optymalizację topologii obliczanej geometrii – jedną z wielu nowych funkcji dla środowisk NX CAE i NX Nastran. Prezentacje były uzupełnione pokazem pracy w systemie NX 8 na żywo.

Panowie Artur Bielicz i Krzysztof Augustyn z firmy CAMdivision omówili możliwości pakietu NX 8 CAM w zakresie funkcjonalności optymalizujących obróbkę części m.in. dla przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego, a także inne istotne usprawnienia nowej wersji. Dariusz Jóźwiak oraz Marcin Antosiewicz (również z tej samej firmy) omówili natomiast możliwości modułów specjalizowanych NX: Mold Wizard i Progressive Die Wizard. Ten blok również był uzupełniony prezentacją operacji wykonywanych w NX 8 na żywo.

W drugiej części konferencji o pracy z systemami PLM (NX, Teamcenter) opowiedzieli Klienci Siemens Industry Software. Marcin Deckert z firmy DOT3D przedstawił uczestnikom realizowaną przez firmę koncepcję biura inżynierskiego XXI wieku. W biurze tym praca jest oparta na systemie NX, a organizacja projektu i zarządzanie dokumentacją realizowane jest w oprogramowaniu Teamcenter. Cezary Żrodowski z firmy Det Norske Veritas zaprezentował wykorzystanie NX jako platformy integrującej usługi wykonywane przez DNV Innovations Poland. Usługi te są związane m.in. z zarządzaniem produktami, obliczeniami wytrzymałościowymi, wizualizacjami.
Na zakończenie spotkania wśród uczestników rozlosowano specjalne nagrody oraz rozdano walentynkowe upominki. Wszystkie prezentacje będą już wkrótce dostępne w formie webinarów na stronie www.siemens.com/plm w zakładce Menu główne > Informacje o firmie > Eventy i webinary.

Źródło: Siemens Industry Software


| subiektywna relacja z wydarzenia – Radosław Morek dla CADblog.pl |


Czwartek, 16.02.2012 r.

Krajobrazy i ZWCAD

Firma Usługi Informatyczne „SZANSA”, autoryzowany dystrybutor oprogramowania do wspomagania projektowania ZWCAD wraz z krakowskim Stowarzyszeniem Architektury Krajobrazu zaprasza na szkolenie z zakresu obsługi programu ZWCAD

Jednodniowe szkolenie (trwające 8 godzin) odbędzie się w Centrum Edukacji Komputerowej w Krakowie, na ulicy Długiej 17, 2 marca bieżącego roku. Podczas spotkania, uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się od podstaw z możliwościami popularnego programu stanowiącego niedrogie, funkcjonalne i wydajne narzędzie projektowe – ZWCAD – w najnowszej aktualnie dostępnej wersji 2012.

ZWCAD z uwagi na wysoką funkcjonalność, bardzo intuicyjny interfejs, doskonałą kompatybilność z formatem DWG/DXF, a także niezwykle atrakcyjną cenę licencji jest rozwiązaniem coraz bardziej popularnym na polskim rynku.
Szczegółowe informacje, program oraz zapisy: http://sak.org.pl/index.php/pDocId/1097/pMenuId/2/pCmd/1

Źródło: Szansa


Piątek, 10.02.2012 r.

Polska premiera NX 8 już we wtorek!

Już w najbliższy wtorek, w hotelu Interconinental w Warszawie, będzie miała miejsce oczekiwana prezentacja najnowszej wersji systemu CAx „z górnej półki”, jakim jest NX. Mocnym punktem konferencji będzie z pewnością prezentacja możliwości NX, przeprowadzona przez zespół CAMdivision...

Uczestnicy konferencji będą mieli okazję nie tylko zdobyć z informacje z pierwszej ręki na temat nowości w NX 8, lecz również poznać bliżej niektóre specjalizowane moduły NX, takie jak: Drafting, Mold Wizard, Progressive Die Wizard, NX CAM Turbomachinery. Zgodnie z zapowiedzią organizatorów, prezentacje będą uzupełnione pokazami pracy z systemem na żywo. Tematyka spotkania obejmować będzie między innymi:

• rozszerzenia technologii HD PLM (rozbudowane środowisko HD3D oraz wizualne narzędzia do przygotowywania raportów);
• rozbudowane narzędzie kontrolno-sprawdzające NX Check-Mate (m.in. 300 gotowych reguł sprawdzających, nawet do 900 funkcji);
• narzędzie Requirements Validation wzbogacone o interakcje HD3D w zakresie sprawdzania wymagań, wyników i powiadomień;
• projektowanie modułowe, upraszczające modelowanie i edycję złożonych projektów, umożliwiające pracę wielu projektantów nad jedną geometrią;
• większą elastyczność i lepsze możliwości w zakresie tworzenia szyków operacji;
• ulepszone funkcje modelowania synchronicznego;
• w projektowaniu stylistycznym powierzchni swobodnych – ulepszone generowanie krzywych i powierzchni;
• w projektowaniu części blaszanych – m.in. możliwość modelowania w kontekście całego złożenia;
• w projektowaniu złożeń – funkcję Make Unique oraz nowy nawigator relacji;
• nowy zestaw poleceń do tworzenia i edycji własnych szablonów rysunkowych w module Drafting;
• nowe funkcje dla środowisk NX CAE i NX Nastran – m.in. optymalizację topologii obliczanej geometrii;
• najlepsze metody programowania elementów pryzmatycznych – otworów, rowków, kieszeni – dzięki nowym procesorom;
• bardziej intuicyjne i wydajne frezowanie 2,5-osiowe;
• zwiększone możliwości obróbki turbin i wirników wielołopatkowych;
• ulepszone projektowanie form wtryskowych oraz tłoczników wielotaktowych.

Podczas konferencji, o pracy z systemami Siemens PLM Software opowiedzą Klienci firmy, m.in.:
• Cezary Żrodowski z firmy Det Norske Veritas, który zaprezentuje wykorzystanie NX jako platformy integrującej usługi wykonywane przez DNV Innovations Poland (usługi te są związane m.in. z zarządzaniem produktami, obliczeniami wytrzymałościowymi, wizualizacjami);
• Marcin Deckert z firmy DOT3D, który zaprezentuje najlepsze praktyki biura inżynierskiego posługującego się systemem NX (w biurze tym zarówno organizacja projektu, jak i zarządzanie dokumentacją realizowane jest w oprogramowaniu Teamcenter; o Teamcenter i NX można także dowiedzieć się więcej z rozmowy z Erikiem Sterlingiem – link tutaj).

Po przerwie kawowej, a przed lunchem, będzie miał miejsce wspomniany blok przygotowany przez zespół CAMdivision Sp. z o.o., który wydaje się szczególnie godny polecenia osobom związanym z projektowaniem na potrzeby wytwarzania i produkcji. Krzysztof Augustyn i Artur Bielicz opowiedzą o możliwościach programowania obrabiarek w oparciu o NX 8 CAM, a Dariusz Jóźwiak i Marcin Antosiewicz – o automatyzacji procesu projektowania form wtryskowych i tłoczników postępowych (moduły Mold Wizard i Progressive Die Design).


Formularz rejestracji, agendę spotkania i więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora – Siemens Industry Software (link tutaj).

Źródło: Siemens Industry Software, CAD.pl, 3DCAD.pl, CADpolska.p


Piątek, 10.02.2012 r.

„Projektowanie jednoczy”

Konferencja SolidWorks World 2012 już w niedzielę w San Diego

Tak naprawdę owo wydarzenie, odbywające się w dniach 12-15 lutego 2012 r. w kalifornijskim San Diego, rozpocznie się w poniedziałek rano, pierwszą z tzw. sesji generalnych. Ale już w niedzielę wieczorem otwarty zostanie pawilon partnerski, w którym prezentowane będą rozwiązania programowe i sprzętowe firm współpracujących z DS SolidWorks, a oprócz tego projekty i produkty zrealizowane za pomocą tego oprogramowania. A co czeka uczestników podczas kolejnych dni konferencji?

Głównym gościem tegorocznego wydarzenia będzie Tony Fadell – znany jako „ojciec iPoda”. iPod wprowadzony na rynek zaledwie kilka lat temu, już zrewolucjonizował segment elektroniki użytkowej. Tony Fadell jest projektantem, który przewodził zespołowi wprowadzającemu iPoda.
Swoją pozycję na rynku budował jako wiceprezes firmy Apple ds. iPodów i doradca Steve'a Jobsa. Dziś Fadell ponownie wkracza na rynek, jako założyciel i prezes firmy Nest, wartego uwagi debiutanta, który wprowadził do sprzedaży pierwszy „inteligentny”... termostat (sic!). Nest Learning Thermostat™ zbiera informacje o użytkowniku i jego mieszkaniu, by automatycznie zmniejszać temperaturę po wyjściu użytkownika z domu, pomaga dobrać optymalną temperaturę podczas obecności domowników i nie wymaga codziennej konfiguracji, zapewniając dostosowany do indywidualnych potrzeb harmonogram dobowych temperatur. Produkt Nest został nazwany przez czasopismo Wired „iPhonem wśród termostatów”, a the New York Times opisuje go jako „wspaniały, elegancki oraz inteligentny” (sic!).

– Aby stworzyć produkt rewolucjonizujący rynek, funkcjonalność i wygląd muszą iść ze sobą w parze – powiedział Fadell. – Wzięliśmy sobie tę zasadę do serca, tworząc Nest Learning Termostat. Już za kilka dni podzielę się moim doświadczeniem zdobytym przy tym projekcie z tysiącami inżynierów i pasjonatów projektowania, którzy przybędą do San Diego na tegoroczną konferencję SolidWorks World – dodał.

Projektowanie jednoczy
Tematem przewodnim drugiego dnia konferencji będzie Crowdsourcing. Rozwój społeczności staje się niezwykle ważnym czynnikiem w tworzeniu koncepcji produktu i jej realizacji. Podczas konferencji klienci SolidWorks pokażą, o ile łatwiej jest im wprowadzać ich pomysły w życie. Dzięki współpracy wielu podobnie myślących inżynierów, połączeniu ich kreatywności i doświadczenia, powstają niesamowite produkty. Uczestnicy konferencji podzielą się pomysłami, które zmieniają sposób myślenia o tworzeniu produktów. Co prawda złośliwcy twierdzą, iż taki dobór tematu drugiego dnia jest konsekwencją faktu, iż SolidWorks „nie ma już nic nowego i innego do zaoferowania swoim użytkownikom”, ale malkontentom przygotowano niespodziankę trzeciego dnia.

Wtedy bowiem, podobnie jak w poprzednich latach, będzie miała miejsce długo oczekiwana sesja pod hasłem „Co nowego”. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z planami firmy na 2012 rok, jak również dowiedzieć się więcej o tworzonym oprogramowaniu SolidWorks 2013. Nie będzie to jednak premiera nowego oprogramowania, ale raczej rodzaj przedpremiery, podczas której z pewnością będzie można dowiedzieć się, w jakim kierunku prowadzony będzie rozwój SolidWorks (od Parasolida w stronę V6, czy może inaczej).

Kevin Goosie, inżynier-projektant pracujący w SAIC, który jest znany na Twitterze jako @kgoosie, będzie w tym roku oficjalnym sprawozdawcą z konferencji. Jego najaktualniejsze doniesienia z San Diego można śledzić na blogu SolidWorks. I podejrzewam, iż będą one zdecydowanie bardziej „na czasie”, niż te, które postaram się zamieszczać na naszej stronie (a także na profilu firmowym na serwisie Facebook).

Wszyscy zainteresowani użytkownicy SW mogą uczestniczyć w SolidWorks World 2012 wirtualnie, w sieci – poprzez strony związane z SolidWorks (fora DS SolidWorks, blogi, konta na Twitterze, w serwisach Flickr i YouTube).

Szczegółowy plan konferencji jest dostępny w Internecie. Użytkownicy mogą rejestrować swój udział w SolidWorks World 2012 pod adresem: https://registration.itnintl.com/sww12/regonline/RegLogin.aspx.

Źródło: DS SolidWorks


Środa, 8.02.2012 r.

Rozszerzenia Matrox'a do „zdalnego sterowania”

Osobiście znam osoby, które nadal korzystają z systemów CAD, na komputerach wyposażonych w stare karty graficzne Matrox Millenium Dual Head. I, jak mawiają niektórzy, one nadal „dają radę”. Tymczasem podczas corocznej konferencji SolidWorks World 2012, firma przypomni o swojej obecności, nie tyle za sprawą prezentacji nowych kart, co raczej – nowego rozszerzenia sprzętowego. Dosyć interesującego...

Avio KVM extender – bo tak brzmi pełna nazwa urządzenia – umożliwia „zdalną obsługę” stacji roboczych, graficznych itp. zapewniając przy tym, iż użytkownik nie straci nic z szybkości pracy i wydajności urządzenia. Pytanie tylko, jakie korzyści płyną z owego „zdalnego” dostępu do możliwości komputera?

Avio KVM pozwala umieścić stację roboczą w osobnym (bezpiecznym, klimatyzowanym) pomieszczeniu i przejmuje na siebie obsługę wejść i wyjść komputera, zapewniając szybką i bezpieczną transmisję sygnału. Ale najciekawsze jest to, że odległość między „extenderem”, a stacją roboczą, może wynosić do 2 km (!). Avio wyposażony jest w wyjścia monitorowe, porty USB, wyjścia audio – słowem wszystkie niezbędne peryferia, które zazwyczaj podłączane są bezpośrednio do komputera, tutaj można podłączyć do AVIO i korzystać z zasobów sprzętowych maszyny „ukrytej” w bezpiecznym, oddalonym miejscu. Avio zapewnia obsługę kart i monitorów o rozdzielczości 2560 x 1600 pix (w przypadku pojedynczego monitora) i 1920 x 1200 (na każdy monitor, w przypadku podłączenia dwóch jednocześnie). Transmisja sygnałów z i do komputera realizowana jest poprzez przewód światłowodowy.

Pełna informacja prasowa dostępna jest na stronie Matrox Graphics.

Źródło: Matrox Graphics


Środa, 8.02.2012 r.

SpaceController

Nie tylko 3Dconnexion! Podczas SWW 2012 prezentowany będzie najnowszy model myszki 3D, produkowanej przez niemiecką firmę SpaceControl GmbH

Na naszym rynku manipulatorów 3D, dedykowanych przede wszystkim do zastosowań CAD (ale nie tylko), niekwestionowanym i zasłużonym liderem (a w zasadzie – monopolistą) jest firma 3Dconnexion, do niedawna będąca częścią Logitech Company, a obecnie (od mniej więcej roku) pracująca „na własny rachunek”. 3Dconnexion zaprezentowała niedawno nowy model swojego kontrolera (jego test ukaże się w najbliższym czasie na łamach CADblog.pl), a podczas SWW 2012 będzie można skonfrontować jego możliwości ze wspomnianym SpaceControllerem.

Atutem i wyróżnikiem SpaceControllera jest opatentowany pierścień, nazywany „kołem mocy”, umieszczony u podstawy rękojeści manipulatora. W intuicyjny i bardzo szybki sposób pozwala on wyświetlić na ekranie komputera prekonfigurowalne menu, a następnie wybrać interesującą nas funkcjonalność i uruchomić ją bez potrzeby dotykania klawiatury komputera, czy też przycisków funkcyjnych umieszczonych na samym urządzeniu. Kolejnym wyróżnikiem jest możliwość zakupu urządzenia albo w wersji z kulistą rękojeścią, albo z gałką do złudzenia przypominającą kształt znany z rozwiązań 3Dconnexion. Atutem ma być także konkurencyjna cena.

SpaceControl GmbH jest partnerem SolidWorks i zapewnia wsparcie dla większości obecnych na rynku systemów CAD, w tym także dla Solid Edge, czy KOMPAS-3D. Podczas SWW 2012 prezentowana będzie specjalna limitowana seria manipulatora, którą także postaramy się opisać na naszych łamach.

Więcej informacji na temat urządzenia można znaleźć na stronie producenta, a także na stronie samego SpaceControllera.

Źródło: SpaceControl GmbH


Wtorek, 7.02.2012 r.

DraftSight V1R1.4 dostępny

Dassault Systemes poinformowała o udostępnieniu nowej aktualizacji (a w zasadzie – Service Packa) do swojego darmowego oprogramowania CAD 2D, jakim jest DraftSight – zdobywający coraz większą popularność, zwłaszcza wśród dawnych użytkowników AutoCAD LT. Nowy „pakiecik serwisowy” (V1R1.4) dostępny jest pod adresem DraftSight.com.

Źródło: Dassault Systemes, www.3ds.com


Piątek, 3.02.2011 r.

Seminaria on-line w lutym...

...organizowane przez firmę Usługi Informatyczne „Szansa” zaczynają się już w najbliższy wtorek, 7. lutego. Są one doskonałą okazją, by – bez ruszania się z domu/pracy itp. – zapoznać się z możliwościami programów wspomagających projektowanie, a znajdujących się w ofercie Firmy

Seminaria są bezpłatne. Aby w nich uczestniczyć wystarczy posiadać komputer podłączony do Internetu i głośniki / słuchawki, a także – odpowiednio wcześniej dokonać rejestracji (gdyż ze względu na charakter seminariów, liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zapisu), przesyłając na adres: biuro@dobrycad.pl zgłoszenie zawierające:link tutaj

• Imię i nazwisko osoby zainteresowanej uczestnictwem,
• nr telefonu kontaktowego,
• adres e-mail,
• datę wybranego seminarium.


 

Poniżej przedstawiamy plan spotkań:
• 07.02.2012 Przedstawianie programu ZWCAD wraz z nowościami wersji ZWCAD 2012
• 09.02.2012 Zastosowanie nakładki do ZWCAD – CADprofi Electrical
• 16.02.2012 Modelowanie brył w ZWCAD
• 20.02.2012 Prezentacja ZWCAD oraz nakładki do projektowania oznakowania dróg i ulic – DROGI
• 23.02.2012 ZWCAD oraz program do modelowania i projektowania w 3D – BONZAI3D

Wszystkie seminaria rozpoczynają się o godzinie 14.00.

Źródło: Szansa


Piątek, 3.02.2011 r.

Darmowa przeglądarka plików DWG dla Androida

Aplikacja opracowana przez IMSI/Design nosi nazwę Turbo Viewer i można ją pobrać ze strony Android Market (link tutaj). Zapewnia możliwość przeglądania plików 2D i 3D zapisanych do formatu DWG

Przeglądarka pozwala na wczytywania plików ze stron www, z serwerów ftp i oczywiście pliki lokalnie przechowywane na danym urządzeniu. IMSI/Design udostępniło także płatną wersję aplikacji, o nazwie Turbo Viewer X. Koszt jej instalacji to 4 USD. W zamian za to otrzymujemy dodatkowo manager zarządzający warstwami, ale przede wszystkim – w oknie aplikacji nie będą już wyświetlane banery reklamowe.

Poniżej zdjęcie okna aplikacji, udostępnione na stronie Deelipa Menezesa (www.deelip.com).

Jak zauważa Deelip, przeglądarka wyświetla wprawdzie pliki 3D, ale obrazuje je tylko w widoku szkieletowym (wireframe).

Źródło: Deelip.com


Czwartek, 2.02.2011 r. (Objawienie Pańskie)

Do końca lutego za pół ceny!

Firma Usługi Informatyczne SZANSA - autoryzowany dystrybutor programu ZWCAD w Polsce – poinformowała o przedłużeniu promocji na aktualizację starszych wersji ZWCAD do najnowszej wersji ZWCAD 2012

Oferta specjalna została przedłużona do końca lutego. Z nowościami w ZWCAD 2012 i szczegółami dotyczącymi aktualizacji do najnowszej wersji można zapoznać się na stronach firmy, pod adrese: http://www.zwcad.pl i www.dobrycad.pl. Można tam także znaleźć link do pobrania testowej wersji programu.

Źródło: Szansa


Wtorek, 31.01.2011 r.

Siemens i OEM

Z oprogramowania i rozwiązań Siemens PLM Software korzystają niemal wszystkie firmy prezentujące nowe pojazdy podczas salonu motoryzacyjnego w północnych USA. Wszystko wskazuje na to, iż rezygnacja Daimlera i Chryslera z konkurencyjnych rozwiązań w ostatnich dwóch latach, przyczyniła się do znaczącego umocnienia pozycji lidera PLM w globalnej branży motoryzacyjnej i pozwoliła firmie złapać „silny wiatr w żagle”

Siemens PLM Software, jednostka organizacyjna Siemens Industry Automation Division i światowy dostawca oprogramowania oraz usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktów (PLM), poinformowała, że jej technologia jest wykorzystywana w rozwoju produktów przez ponad 90 procent producentów wyposażenia pojazdów przeznaczonego do montażu fabrycznego (OEM), prezentujących nowe pojazdy na Północnoamerykańskim Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym 2012 – najważniejszym wydarzeniu branżowym, którego rozmach w bieżącym roku odzwierciedla powrót koniunktury do globalnej branży motoryzacyjnej. Po ostatnich decyzjach dwóch liczących się podmiotów z segmentu OEM, które postanowiły zastąpić dotychczas wykorzystywane systemy projektowania wspomaganego komputerowo i zarządzania cyklem życia produktu rozwiązaniami oferowanymi przez Siemens PLM Software, firma umacnia swoją pozycję lidera i zwiększa udział w rynku obsługi globalnej branży motoryzacyjnej.

– Siemens PLM Software złapał silny wiatr w żagle w ciągu ostatnich 18 miesięcy w globalnej branży motoryzacyjnej, konsekwentnie realizując wizję opartą na solidnych i sprawdzonych rozwiązania technicznych i usługach – powiedział Peter Bilello, prezes CIMdata, globalnej firmy konsultingowo-badawczej monitorującej branżę PLM. – Mimo długiej listy klientów z branży motoryzacyjnej, firma wciąż powiększa udział w tym segmencie rynku, czego przykładem są nowe kontrakty zawarte z dwoma liczącymi się producentami wyposażenia oryginalnego – koncernami Chrysler i Daimler. CIMdata przewiduje, że pozycja Siemens PLM Software w branży motoryzacyjnej będzie się umacniać, bo za przykładem wyżej wymienionych oraz innych podmiotów z segmentu OEM pójdą ich kooperanci. (...)

| więcej |

* o HD-PLM można przeczytać także w rozmowie z Erikiem Sterlingiem (link tutaj)


Poniedziałek, 30.01.2012 r.

Nowe „Cuda” od NVIDIA

NVIDIA udostępniła nową edycję platformy CUDA (wersja 4.1), przeznaczonej do realizacji obliczeń równoległych, która ułatwi rozwój oprogramowania wykorzystującego procesory graficzne do symulacji i obliczeń w takich dziedzinach nauki jak biologia, chemia, fizyka, geofizyka i innych...

W nowej wersji platformy do obliczeń równoległych NVIDIA CUDA wprowadzono trzy ważne udoskonalenia:
• przeprojektowano narzędzie Visual Profiler – zostało ono uzupełnione o funkcję automatycznej analizy wydajności, umożliwiającą przyśpieszenie procesu akceleracji tworzonego oprogramowania,
• nowy kompilator oparty o popularną, otwartą infrastrukturę kompilatorów LLVM, zwiększający wydajność aplikacji nawet o 10%,
• setki nowych funkcji przetwarzania obrazu i sygnałów, dzięki którym rozmiar biblioteki NVIDIA Performance Primitives (NPP)zwiększył się nieomal dwukrotnie.

– Nowe narzędzie Visual Profiler jest czymś wyjątkowym – stwierdził Joshua Anderson, główny programista projektu HOOMD-blue, który tworzy otwarte oprogramowanie do obliczeń z dziedziny dynamiki molekularnej. – Wystarczy kilka kliknięć, a program automatycznie przeprowadzi analizę wydajności mojej aplikacji i wyróżni problematyczne segmenty kodu, jednocześnie wyświetlając łącza do artykułów zawierających informacje pomocne w ich rozwiązaniu (!). Dzięki temu każdy deweloper w prosty i szybki sposób przyśpieszy własne aplikacje.
– Kompilator LLVM umożliwił mi praktycznie natychmiastowe przyśpieszenie aplikacji stworzonej do analizy ryzyka, które poskutkowało zwiększeniem jej wydajności o 10%. Wystarczyło przekompilować istniejący kod – twierdzi Gilles Civario, architekt oprogramowania w Irlandzkim Centrum Obliczeń Wysokowydajnych. – Sądzę, że po wykonaniu dodatkowych prac dostosowawczych, nowa wersja CUDA pozwoli na osiągnięcie jeszcze większej wydajności.

Visual Profiler – najkrótsza droga do optymalizacji wydajności
Visual Profiler pozwala zwiększyć wydajność kodu aplikacji niezależnie od doświadczenia programistycznego jego twórcy. Funkcje automatycznej analizy wydajności i system wspomagania ekspertów, który przedstawia programiście sugestie dotyczące możliwej optymalizacji sprawiają, że narzędzie Visual Profile może automatycznie wykryć „wąskie gardła” wydajności i zarekomendować czynności zaradcze, wraz z łączami do odpowiednich poradników. Dzięki temu narzędziu programista może łatwiej wykryć i usunąć niezoptymalizowane elementy kodu.

Kompilator LLVM – natychmiastowy wzrost wydajności aplikacji, nawet o 10 procent
LLVM to popularna, otwarta infrastruktura kompilatora, która cechuje się modułową konstrukcją. Dzięki tej modułowości, dodawanie obsługi nowych języków programowania i architektur procesorów jest dużo łatwiejsze. Nowy kompilator języka CUDA został oparty na infrastrukturze LLVM i umożliwia zwiększenie wydajności aplikacji nawet o 10 procent na tym samym procesorze graficznym – wystarczy ponownie skompilować kod źródłowy. Producenci oprogramowania mogą skorzystać z modułowej konstrukcji kompilatora LLVM do wdrażania niestandardowych rozwiązań, dzięki którym aplikacje napisane z myślą o architekturze CUDA będą mogły pracować pod kontrolą wielu różnych procesorów graficznych firmy NVIDA, a także procesorów innych producentów.

Nowe funkcje przetwarzania obrazu i sygnału
Firma NVIDIA podwoiła rozmiar biblioteki NPP, uzupełniając ją o setki nowych funkcji przetwarzania obrazu i sygnału. Dzięki temu praktycznie każdy programista wykorzystujący algorytmy przetwarzania obrazu lub sygnału może natychmiast przyśpieszyć swoją aplikację za pomocą procesora graficznego, wprowadzając do niej odpowiednie wywołania bibliotek. Zaktualizowana biblioteka NPP może zostać zastosowana w szerokiej gamie algorytmów przetwarzania obrazu lub sygnału, od podstawowych zadań filtrowania po rozbudowane ciągi zadaniowe.

Platforma do obliczeń równoległych CUDA jest dostępna bezpłatnie (dla programistów, producentów oprogramowania itp.) do pobrania z witryny firmy NVIDIA, pod adresem http://developer.nvidia.com/getcuda

Źródło: Nvidia, 3Dcad.pl


Poniedziałek, 30.01.2012 r.

„Uniwersytet” Solid Edge w Nashville i premiera ST5

Siemens PLM Software zaplanował specjalne wydarzenie dla użytkowników Solid Edge: „Solid Edge University 2012” odbędzie się w dniach 11-13 czerwca 2012 w Nashville (Tennessee) w Stanach Zjednoczonych

Uczestnicy wezmą udział w szkoleniach technicznych oraz będą mieli okazję poznać zespół odpowiedzialny za rozwój Solid Edge, partnerów technologicznych oraz innych użytkowników Solid Edge z różnych zakątków świata. Ponadto, będą jednymi z pierwszych osób, które zobaczą w praktyce działanie Solid Edge ST5 – jego premiera będzie miała miejsce właśnie podczas tego wydarzenia.
Siemens PLM Software serdecznie zaprasza wszystkich obecnych oraz potencjalnych użytkowników Solid Edge do wzięcia udziału w imprezie. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie wydarzenia: www.siemens.com/plm/solidedgeu

Opłata rejestracyjna dla pierwszych uczestników wynosi 350$ i obowiązuje do 24 lutego 2012 r. (opłata ta zawiera zniżkę 100$ od normalnie obowiązującej ceny). Zachęcamy do rejestracji i skorzystania ze specjalnej, promocyjnej ceny: http://www.siemens.com/plm/SolidEdgeU
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć, klikając linki zamieszczone poniżej:
najciekawsze momenty ubiegłorocznej edycji
film promocyjny

Źródło: Siemens PLM Software


Piątek, 27.01.2012 r.

MaM szkolenia w promocji

Firma Man and Machine Software zaprasza na certyfikowane szkolenia z oprogramowania CAD firmy Autodesk. Dla zainteresowanych osób przygotowała specjalną ofertę promocyjną...

Uczestnicy autoryzowanych szkoleń prowadzonych przez Man and Machine Software będą mogli zapoznać się z oprogramowaniem AutoCAD LT, AutoCAD, AutoCAD Electrical, AutoCAD Mechanical, Autodesk Inventor oraz rozwiązaniem Autodesk Vault do zarządzania dokumentacją techniczną. Po zakończeniu szkolenia każdy z uczestników otrzyma oryginalny Międzynarodowy Certyfikat Ukończenia Szkolenia firmy Autodesk (Certificate of Completion), który jest honorowanym na całym świecie dokumentem potwierdzającym znajomość tego oprogramowania.

Odbycie szkolenia w Man and Machine zapewnia dodatkowo możliwość uzyskania Certyfikatu ACC na dwóch poziomach zaawansowania (Associate i Professional), zaświadczającego o posiadaniu podstawowych umiejętności wykorzystania narzędzi programów AutoCAD oraz Autodesk Inventor.

Osoby, które zamówią szkolenia do końca lutego br., mogą liczyć na atrakcyjne rabaty sięgające 15% kosztów uczestnictwa. Termin realizacji szkoleń w ramach ogłoszonej promocji można uzgodnić z organizatorem, powinny się one jednak odbyć do końca roku 2012.

Źródło: Man and Machine, CAD.pl


Czwartek, 26.01.2012 r.

Studencki Konkurs Projektowy SolidWorks po raz jedenasty!

5 stycznia br. rozpoczęła się kolejna edycja Studenckiego Konkursu Projektowego SolidWorks, organizowanego przez CNS Solutions (VAR SW). Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszego projektu wykonanego w oprogramowaniu SolidWorks oraz umożliwienie uczestnikom Konkursu zaistnienie na rynku inżynierskim

Podobnie jak w latach poprzednich, każdy uczestnik Konkursu otrzyma pełną wersję oprogramowania SolidWorks Student Access. Pakiet ten zawiera: SolidWorks Premium, SolidWorks Simulation, SolidWorks Flow, SolidWorks Sustainability. Licencja będzie ważna do zakończenia Konkursu. Tematy prac można zgłaszać do 30 marca 2012 roku, a kalendarium wydarzenia przedstawiamy poniżej:

05.01.2012 – rozpoczęcie rejestracji
30.03.2012 – ostateczny termin rejestracji tematów
16.04.2012 – decyzja o zakwalifikowaniu do konkursu
31.08.2012 – oddanie zakończonej pracy
01.10.2012 – rozstrzygnięcie konkursu
10.2012 – rozdanie nagród na Konferencji CNS Solutions

Dla zwycięzców przewidziano cenne nagrody, a także możliwość odbycia praktyk w jednym z biur CNS Solutions (w Warszawie, Wrocławiu lub Katowicach). Organizatorzy proszą, by wszelkie pytania kierować bezpośrednio na adres mailowy: konkurs@cns.pl. A więcej informacji, także o poprzednich edycjach, można znaleźć na stronie konkursu (link tutaj). Zachęcamy do udziału!

Źródło: CNS Solutions


Środa, 25.01.2012 r.

Teamcenter na iPada – teraz w Aplle App Store

Siemens PLM Software, światowy dostawca oprogramowania do zarządzania cyklem życia produktu, poinformował o udostępnieniu w sklepie Apple App Store aplikacji Teamcenter AppShare na iPada. Ta nowa aplikacja z linii mobilnych aplikacji PLM od Siemens PLM Software umożliwia użytkownikom współpracę z dowolnego miejsca z dostępem do mobilnego internetu

Dzięki Teamcenter AppShare na iPada użytkownicy mogą dołączyć do istniejących sesji AppShare, korzystając z opcji współdzielenia ekranu. W ten sposób ich ekran będzie wyświetlał zawartość ekranu współpracowników.
Wybrane funkcje Teamcenter AppShare:
• logowanie jako zarejestrowany użytkownik (aby przejrzeć bazę konferencji AppShare);
• logowanie jako gość (aby dołączyć do konferencji z dedykowanym kodem);
• gesty „pinch-to-zoom” – powiększające współdzieloną zawartość;
• możliwość wyświetlenia listy uczestników konferencji.

Więcej informacji, a także linki do pobrania aplikacji poniżej:
• Teamcenter AppShare na iPada w sklepie Apple App Store
• dodatkowa dokumentacja na stronie wsparcia dla Teamcenter AppShare na iPada
film prezentujący demo Teamcenter AppShare na iPada

Źródło: Siemens PLM Software


Wtorek, 24.01.2012 r.

Do dwóch razy sztuka...

Tzw. „Second Shot” to specjalna oferta dla projektantów w ramach Programu Certyfikacji Autodesk, obejmująca bezpłatne egzaminy na poziomie Associate i Professional dla wszystkich, którzy nie zdali za pierwszym razem

Firma KnowledgePoint – dystrybutor oraz dostawca materiałów szkoleniowych Autodesk, przedstawiła – ofertę Second Shot w ramach Programu Certyfikacji Autodesk. Każdy kto przystąpi do egzaminu Autodesk Associate lub Autodesk Professional lecz go nie zda za pierwszym podejściem, będzie mógł bezpłatne go powtórzyć. Oferta przeznaczona jest także dla wszystkich projektantów, którzy nie zaliczyli egzaminu podczas Autodesk Open Doors Certification Day odbywającego się w październiku 2011 roku.

Oferta Second Shot trwa od 1 grudnia do 31 stycznia 2012 r. Do tej pory cieszy się ogromnym zainteresowaniem – aż o 50% więcej Autoryzowanych Centów Szkoleniowych Autodesk , w porównaniu z pierwszą letnią edycją Second Shot, zgłosiło się do udziału w drugiej zimowej edycji.

Oferta Second Shot upoważnia osobę do jednorazowego bezpłatnego egzaminu na dany poziom (Associate i Professional) w ramach dostępnych miejsc. Wszyscy zainteresowani skorzystaniem z oferty mogą skontaktować się z lokalnym Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym Autodesk (link tutaj).

Źródło: Autodesk Polska


Czwartek, 19.01.2012 r.

ZW3D 2012 w wersji beta – przetestuj i oceń

Wersja Beta 2012 oprogramowania ZW3D jest szansą na wypróbowanie najnowszych funkcji i usprawnień tego systemu CAD oraz pozwala na przekazanie swoich opinii bezpośrednio producentowi – firmie ZWSOFT

Po przetestowaniu systemu ZW3D 2012 Beta, swoje sugestie i komentarze można przesyłać za pomocą formularza, który dostępny jest na stronie producenta (bądź też przesyłając e-mail do firmy 3D MASTER bezpośrednio na adres: wsparcie@cadcamsoft.pl).
ZW3D to niedrogie rozwiązanie CAD/CAM, które pozwala na przejście od koncepcji do gotowego produktu w zintegrowanym środowisku projektowym. Obejmuje ono m.in. wymianę plików, projektowanie hybrydowe, pracę z chmurą punktów, projektowanie form i matryc, obróbkę CNC od 2- aż do 5-osi płynnych.

Główne cechy i korzyści wynikające z pracy w środowisku ZW3D 2012 to:
• interfejs użytkownika oparty na wstążkach;
• ulepszenia w arkuszach blach;
• przyspieszona grafika (do 3 razy);
• ulepszone operacje wyciągnięcia i obrotu;
Bezpośrednia Edycja 2.0;
• łatwe w użyciu i skuteczne szkicowanie;
• nowe operacje toczenia 2x;
• nowa operacja obróbki ścian dla frezowania 2-osiowego.

Wersję ZW3D 2012 Beta można pobrać tutaj. Należy pamiętać, że wszystkie wersje Beta są prekursorami produktów końcowych. Są one przeznaczone do celów testowych i nie powinny być uruchamiane w systemach produkcji, które zawierają ważne dane. To oprogramowanie nie może być także używane do badań porównawczych produktów, recenzji produktów i testowania wydajności bez uprzedniej pisemnej zgody ZWCAD Software, Ltd.

Źródło: 3DMaster, ZWCAD Software


Czwartek, 19.01.2012 r.

Wybrane funkcje systemu CAD w zamian za abonament?

Pierwszy w historii systemów CAD, miesięczny abonament na wybrane funkcje oprogramowania, udostępniła członkom społeczności współtworzącej produkty w branży motoryzacyjnej, amerykańska firma Local Motors

Siemens PLM Software, jednostka organizacyjna Siemens Industry Automation Division i światowy dostawca oprogramowania oraz usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktów (PLM), poinformowała o nowym modelu abonamentowym na poszczególne poziomy funkcjonalne oprogramowania Solid Edge, wprowadzanym wyłącznie za pośrednictwem Local Motors, partnera Siemens PLM Software, dla globalnej społeczności Local Motors. Od teraz członkowie tej społeczności mogą wybierać konkretne funkcje z różnych poziomów profesjonalnego oprogramowania do projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) i korzystać z nich po opłaceniu miesięcznego abonamentu oferowanego w przystępnej stawce, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Po Solid Edge Design1™ – ogłoszonym niedawno rozwiązaniu oferującym profesjonalne funkcje CAD w pakietach dostosowanych do potrzeb entuzjastów projektowania – społeczność Local Motors może teraz korzystać z kolejnych poziomów i wykupywać licencje na Solid Edge Design and Drafting, Solid Edge Foundation, Solid Edge Classic aż do Solid Edge Premium. Każdy z wymienionych poziomów funkcjonalnych Solid Edge obejmuje dostęp do unikatowej technologii synchronicznej, w której szybkość i elastyczność bezpośredniego modelowania łączą się z precyzją projektowania sterowanego wymiarami. Oprogramowanie i miesięczną licencję na każdą z ofert można pobrać i wykupić bez podejmowania długoterminowych zobowiązań. Cennik umożliwia korzystanie z przystępnej miesięcznej taryfy, po opłaceniu której użytkownik ma dostęp do poziomu oprogramowania odpowiadającego jego potrzebom. Pełny opis możliwości oraz stawki abonamentu dla poszczególnych poziomów Solid Edge zostały podane na stronie www.local-motors.com/solidedge. (...)

| więcej |


Środa, 18.01.2012 r.

RapidAuthor 6.1

Firma Cortona3D udostępniła RapidAuthor 6.1 z nowym edytorem ilustracji 2D

W grudniu zeszłego rokuCortona3D wypuściła nową wersję swojego wiodącego narzędzia do tworzenia publikacji technicznych – RapidAuthor v 6.1. Zawiera on m.in. nowy zintegrowany edytor grafiki 2D i ilustracji, który umożliwia edycję grafiki przejętej przez RapidAuthor oraz grafiki 2D automatycznie w nim wygenerowanej. To umacnia pozycję RapidAuthor jako kompleksowego, jednorodnego i spójnego środowisko spełniającego wszystkie wymagania stawiane narzędziom do tworzenia publikacji technicznych.
Edytor Cortona2D jest natywną aplikacją CGM, która umożliwia podgląd, edycję, hotspotting i montaż złożonej grafiki. Zapewnia obsługę warstw, różnych typów obiektów (linii, hotspotów, tekstu, itp.) i wielu formatów 2D, w tym najpopularniejszych, jak JPG, PNG, GIF i TIFF.

Inne nowe, przykładowe cechy RapidAuthor 6.1 to:
• obsługa 64-bitowych systemów, co daje lepszą wydajność przetwarzania dużych zespołów;
• nowe opcje, które zapewniają możliwość tworzenia publikacji dla urządzeń mobilnych, zgodność z wieloma przeglądarkami internetowymi, rozszerzone możliwości publikacji w formacie PDF, narzędzie do ponownego publikowania i publikowania „w tle”;
• ulepszone automatyczne generowanie 2D przy wykorzystaniu 3D;
• obsługa wielu języków przy mapowaniu metadanych we wtyczkach zapewniających import różnych formatów CAD;
• rozszerzona galeria obiektów;
• ulepszona procedura licencjonowania.

Zainteresowanych możliwościami oprogramowania, testem lub ewentualnym zakupem, polski dystrybutor – firma SOFTprogress prosi o kontakt, najlepiej na adres mailowy: info@softprogress.pl. O RapidAuhtor można przeczytać także tutaj.

Źródło: SOFTprogress


Środa, 18.01.2012 r.

Polska premiera NX 8.0 za niecały miesiąc!

14 lutego 2012 w Warszawie, w hotelu InterContinental, odbędzie się Polska Premiera NX 8. Wersja NX 8 wprowadza zasugerowane przez klientów udoskonalenia w zakresie modelowania CAD, sprawdzania poprawności, tworzenia dokumentacji technicznej, symulacji/procesów CAE, projektowania narzędzi oraz obróbki

Uczestnicy konferencji będą mieli okazję nie tylko zdobyć z informacje z pierwszej ręki na temat nowości w NX 8, lecz również poznać bliżej niektóre specjalizowane moduły NX, takie jak: Drafting, Mold Wizard, Progressive Die Wizard, NX CAM Turbomachinery. Zgodnie z zapowiedzią organizatorów, prezentacje będą uzupełnione pokazami pracy z systemem na żywo. Tematyka spotkania obejmować będzie między innymi:
• rozszerzenia technologii HD PLM (rozbudowane środowisko HD3D oraz wizualne narzędzia do przygotowywania raportów);
• rozbudowane narzędzie kontrolno-sprawdzające NX Check-Mate (m.in. 300 gotowych reguł sprawdzających, nawet do 900 funkcji);
• narzędzie Requirements Validation wzbogacone o interakcje HD3D w zakresie sprawdzania wymagań, wyników i powiadomień;
• projektowanie modułowe, upraszczające modelowanie i edycję złożonych projektów, umożliwiające pracę wielu projektantów nad jedną geometrią;
• większą elastyczność i lepsze możliwości w zakresie tworzenia szyków operacji;
• ulepszone funkcje modelowania synchronicznego;
• w projektowaniu stylistycznym powierzchni swobodnych – ulepszone generowanie krzywych i powierzchni;
• w projektowaniu części blaszanych – m.in. możliwość modelowania w kontekście całego złożenia;
• w projektowaniu złożeń – funkcję Make Unique oraz nowy nawigator relacji;
• nowy zestaw poleceń do tworzenia i edycji własnych szablonów rysunkowych w module Drafting;
• nowe funkcje dla środowisk NX CAE i NX Nastran – m.in. optymalizację topologii obliczanej geometrii;
• najlepsze metody programowania elementów pryzmatycznych – otworów, rowków, kieszeni – dzięki nowym procesorom;
• bardziej intuicyjne i wydajne frezowanie 2,5-osiowe;
• zwiększone możliwości obróbki turbin i wirników wielołopatkowych;
• ulepszone projektowanie form wtryskowych oraz tłoczników wielotaktowych.

Podczas konferencji, o pracy z systemami Siemens PLM Software opowiedzą Klienci firmy, m.in.:
• Cezary Żrodowski z firmy Det Norske Veritas, który zaprezentuje wykorzystanie NX jako platformy integrującej usługi wykonywane przez DNV Innovations Poland (usługi te są związane m.in. z zarządzaniem produktami, obliczeniami wytrzymałościowymi, wizualizacjami);
• Marcin Deckert z firmy DOT3D, który zaprezentuje najlepsze praktyki biura inżynierskiego posługującego się systemem NX (w biurze tym zarówno organizacja projektu, jak i zarządzanie dokumentacją realizowane jest w oprogramowaniu Teamcenter; o Teamcenter i NX można także dowiedzieć się więcej z rozmowy z Erikiem Sterlingiem – link tutaj).

Formularz rejestracji, agendę spotkania i więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora – Siemens Industry Software (link tutaj).

Źródło: Siemens Industry Software, CAD.pl, 3DCAD.pl, CADpolska.pl


Poniedziałek, 16.01.2012 r.

...ale tutaj mamy CAMdivision!

CAMdivision obchodzi w tym roku swój pierwszy jubileusz. Od pięciu lat, działając na trudnym, wymagającym polskim rynku, firma ta oferuje klientom rozwiązania i usługi z zakresu szeroko rozumianego CAD/CAM

– Projektant szuka przede wszystkim pomysłu, idei, wokół której mógłby zbudować dany produkt. Liczy się design i funkcjonalność. Pomysły przybierają formę trójwymiarowych modeli w programach typu CAD. (...) podczas samej produkcji wykorzystuje się oprogramowanie z rodziny CAM. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie zaprojektowanej rzeczy przez obrabiarki CNC – powiedział Artur Bielicz, współzałożyciel CAMdivision, w wywiadzie udzielonym redaktorowi dodatku do dziennika Rzeczpospolita*. Nie da się także ukryć, że bez „CAM” nie byłoby „CAMdivision”.

Prawie jak „Joy division”
Niełatwo znaleźć sposób na sprawdzający się model biznesowy, niełatwo stworzyć doskonale prosperujące i rozwijające się przedsiębiorstwo. Na początku – musi być dobry pomysł, ale przede wszystkim – ludzie gotowi podjąć wyzwanie. Trzej przyjaciele (Krzysztof Augustyn, Artur Bielicz i Marcin Sobaczyński), mający za sobą blisko dekadę doświadczenia w branży CAD i CAM (z naciskiem na tą ostatnią), z początkiem 2007 roku decydują się założyć przedsiębiorstwo, które w oparciu o sprawdzone rozwiązania programowe, pozwoli wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce. Z burzy mózgów wyłania się nie tylko wizja firmy, ale także – pierwszy krok na drodze do celu – jej nazwa. Nie będzie to „CAM Provider”, nie „CAM Solution”, nie „Joy divsion” – jak brzmiała jedna z weselszych propozycji („oczko” puszczone w kierunku fanów muzyki rockowej), ale właśnie CAMdivision. Na początku – jako spółka cywilna. Z siedzibą na jedenastym piętrze biurowca we Wrocławiu. I z Siemens PLM Software jako dostawcą oprogramowania. Nawiasem mówiąc, w owym czasie nie był to jeszcze Siemens, tylko... UGS, a na rynku dostępny był Solid Edge w wersji 19 i NX4. O Technologii Synchronicznej chyba jeszcze nikt nie śnił.
Pierwszy rok i pierwsze wyróżnienie: podczas konferencji w Atenach, CAMdivision otrzymuje nagrodę dla najlepszej nowej firmy w Europie. (...)

| więcej |


Piątek, 13.01.2012 r.

Cyfrowe Prototypowanie – Projekt Kwartału

Autodesk inauguruje program „Cyfrowe Prototypowanie – Projekt Kwartału”, skierowany do polskich inżynierów różnych sektorów przemysłu. Celem tej inicjatywy jest pokazanie ciekawych, innowacyjnych projektów, tworzonych w Polsce przy wykorzystaniu cyfrowego prototypowania z użyciem rozwiązań Autodesk

Program ma charakter długofalowy – raz na kwartał prezentowany będzie jeden projekt, wybrany ze wszystkich prac przysłanych w danym okresie. Dla autora zwycięskiego projektu przewidziano atrakcyjną nagrodę.

– Przeprowadzony w ubiegłym roku konkurs Autodesk Inventor – Projekty Dekady pokazał nam, jak wiele ciekawych projektów realizowanych jest w Polsce przy wykorzystaniu najnowszych technologii projektowych. Liczymy, że nowa inicjatywa Autodesk: Cyfrowe Prototypowanie – Projekt Kwartału, będzie ważnym elementem promocji innowacyjności i dobrych praktyk tworzenia produktów – podkreśla Andrzej Poćwierz, Menadżer ds. rozwiązań Autodesk dla przemysłu.
Cyfrowe prototypowanie daje producentom możliwość wirtualnego stworzenia gotowego produktu jeszcze zanim zostanie fizycznie zbudowany. Dzięki cyfrowym prototypom możliwe jest dokonywanie wizualizacji i symulacji zachowania produktu w warunkach rzeczywistych – bez konieczności tworzenia kosztownych prototypów fizycznych. Rozwiązanie to pozwala na zmniejszenie kosztów projektowania i produkcji.
Program „Cyfrowe Prototypowanie – Projekt Kwartału” otwarty jest dla każdego sektora przemysłu. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Społeczności Autodesk: http://communities.autodesk.com/POLAND/projekt_kwartalu

Źródło: Autodesk Polska


Piątek, 13.01.2012 r.

„Jacek” od Siemensa

Siemens PLM Software udostępnił nową wersję oprogramowania Jack do zarządzania ergonomią czynności wykonywanych manualnie

Nowa wersja programu pozwala przedsiębiorstwom na szybsze podejmowanie decyzji produkcyjnych, obejmujących jeszcze więcej możliwych scenariuszy miejsca pracy. Nowości w wydaniu Jack 7.1 (w tym między innymi nowa baza antropometryczna oraz usprawnienia z zakresu pozycji siedzących) przyspieszają i zwiększają dokładność analizy ergonomii, dzięki czemu producenci podejmują trafniejsze decyzje, które prowadzą do powstawania lepszych produktów.
Jack jest częścią pakietu oprogramowania do cyfrowej produkcji – Tecnomatix od Siemens PLM Software.

Wśród nowych funkcji Jack 7.1 możemy wyróżnić:
• wsparcie analizy prognozowania pozycji w warunkach pracy siedzącej;
• nowe koreańskie i japońskie bazy antropometryczne;
• możliwość łatwego przeprowadzania analiz pracy bez użycia rąk (ocena przestrzeni potrzebnej do wykonania niektórych czynności), dzięki modułowi „bezcielesnych” rąk;
• usprawnione narzędzie miary, pozwalające użytkownikom na szybkie zmierzenie i umieszczenie obiektów w miejscu pracy.


Więcej informacji na temat najnowszej wersji oprogramowania można znaleźć m.in. tutaj:
strona www Jack i Process Simulate Human

Źródło: Siemens PLM Software


Środa, 4.01.2012 r.

4 miliony...

AutoCAD WS wkracza w Nowy Rok, mając „na koncie” 4 000 000 pobrań. Tyle razy użytkownicy zdecydowali się pobrać darmowe rozwiązanie 2D, pracujące na platformach iOS, Android i Mac, a także – w przeglądarkach internetowych pracujących w środowisku Windows

– 2011 był pracowitym rokiem, za sprawą nie tylko opracowywania produktu, ale i jego wdrażania – możemy przeczytać na blogu poświęconym właśnie temu systemowi. – Zaczął się bowiem opracowaniem dziesięciu wersji językowych, a później – opracowaniem wersji na system Android (w praktyce oznacza to, iż AutoCAD WS można uruchomić nawet na niewielkich smartphone'ach, a jedynym warunkiem jest praca takiego urządzenia pod którąś z nie najstarszych wersji Androida).

AutoCAD WS doczekał się integracji ze swoim „starszym”, czy też może raczej: „większym bratem”, jakim jest AutoCAD 2012 – na pasku możemy znaleźć link pozwalający na uruchomienie AutoCAD WS z poziomu AutoCAD'a, także na bezproblemową wymianę plików między systemami (przeciągnij/upuść). A użytkownicy Mac'ów doczekali się także opracowania pod kątem ich wymagań i możliwości sprzętowych.

Społeczność AutoCAD WS dołączyła do Amazon (oferując za jego pośrednictwem mnóstwo dodatków i nakładek do WS, a przede wszystkim – wersję AutoCAD WS przeznaczoną dla tabletu KindleFire), a profil na Facebook'u liczy ponad 80 000 fanów.
Czego można oczekiwać w 2012 roku? Autorzy blogu (czyli zespół odpowiedzialny za AutoCAD WS) piszą, że odpowiedź jest prosta: mnóstwa rzeczy! Czy tak będzie, czas pokaże...

Źródło: TenLinks.com, AutoCADWSblog


Wtorek, 3.01.2012 r.

Nowy rok, nowe seminaria...

...a w zasadzie – webinaria, bowiem do uczestniczenia w nich wystarczy jedynie komputer z dostępem do sieci. Firma Usługi Informatyczne „Szansa” zaprasza do udziału w kolejnym cyklu bezpłatnych spotkań online, który będzie okazją do zapoznania się z możliwościami programów wspomagających projektowanie

Wszystkie seminaria rozpoczynają się o godzinie 14:00, a plan spotkań przedstawia się następująco:

• 10.01.2012 – Przedstawienie programu ZWCAD 2012;
• 12.01.2012 – Prezentacja nakładki na ZWCAD do projektowania oznakowania dróg i ulic – DROGI;
• 17.01.2012 – ZWCAD 2012 i nakładka na ZWCAD automatyzująca polecenia – TOOLS II;
• 18.01.2012 – Zastosowanie nakładki do ZWCAD 2012 – CADprofi Architectural;
• 19.01.2012 – ZWCAD 2012 i nakładka do przedmiarowania i kosztorysowania – Przedmiar.

Zainteresowani uczestnictwem powinni przesłać do organizatora zgłoszenie zawierające imię i nazwisko, nr telefonu kontaktowego oraz adres email i datę wybranego seminarium, na adres mailowy: biuro@dobrycad.pl

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie firmy „Szansa” (tutaj)

Źródło: Szansa


Wtorek, 3.01.2012 r.

GstarCAD 2012 już dostępny! Na razie w wersji beta...

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami polskiego dystrybutora, doczekaliśmy się najnowszej wersji systemu GstarCAD – aplikacji bazującej na sprawdzonej technologii GRX

W porównaniu do swoich wcześniejszych odsłon, obecny GstarCAD zawiera ponad 500 (sic!) ulepszeń (rozszerzeń, nowych funkcjonalności itp.). Każdy zainteresowany możliwościami nowego środowiska systemu może skorzystać z możliwości pobrania nieodpłatnie 30-dniowej wersji beta GstarCAD 2012. Warto wspomnieć, iż polski dystrybutor przewidział atrakcyjną ofertę na dotychczasową wersję GstarCAD, obejmującą aktualizację do wersji 2012. Szczegóły tutaj.

Aby pobrać anglojęzyczną wersję GstarCAD 2012 beta, należy kliknąć tutaj.

Źródło: TenLinks.com


Piątek, 23.12.2011 r.

CADblog.pl wydanie 2(16)2011

Zapowiadany numer nie opuścił jeszcze co prawda redakcyjnego komputera, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przybliżyć teraz Państwu jego zawartość, co z racji przedświątecznej gorączki (dosłownie i w przenośni – więcej na blogu tutaj) postaram się uczynić w bardzo telegraficznym skrócie...

I tak trafią w Państwa ręce kolejne 44 strony w trzech wersjach: pdf, flash (axmag.com) i oczywiście papierowej. Do tej ostatniej dołączona została płyta DVD z 45-dniową wersją instalacyjną najnowszej wersji oprogramowania CAD 3D Solid Edge ST4 (pudło z tysiącem zafoliowanych płyt waży ładnych kilka kilogramów, o czym mieliśmy okazję przekonać się w redakcji :)).

A na łamach czasopisma, poczytać będzie można m.in. o...
• modelowaniu sprężyn w SolidWorks,
• nakładaniu chmur punktów na powierzchnie w Kompas-3D,
• projektowaniu tłoczników w NX CAM,
• będącym już na etapie realizacji, polskim motocyklu JJ2S (z dwusuwowym silnikiem czterocylindrowym w układzie krzyżowym – nawiasem mówiąc to ukłon w kierunku konstrukcji z lat 20-tych ubiegłego stulecia i tradycji motocyklizmu, nie tylko polskiego) konstrukcji J.Jacka Synakiewicza,
• zapomnianym gąsienicowym wszędołazie zbudowanym na bazie PF 126p.

Jako jedyni w Polsce udostępnimy także kolejny, wcześniej nie publikowany fragment książki o Solid Edge ST4 autorstwa Piotra Szymczaka (Solid Edge Synchronous Technology, ISBN 978-83-934410-0-6), który będzie można wyciąć, złożyć i zachować w postaci małej książeczki, posługując się w tym celu albo wydaniem papierowym, albo wydrukiem z wersji elektronicznej (w numerze znajdzie się kompletna składka z jednym z rozdziałów, najprawdopodobniej dotyczącym darmowej wersji Solid Edge, jaką jest Solid Edge 2D Drafting, opisywany szerzej w wielu miejscach na łamach SolidEdgeblog.pl i wydań CADblog.pl z poprzednich lat). Znajdzie się także krótkie zestawienie wybranych dostawców systemów CAD, obecnych na polskim rynku, a także prezentacja myszek 3D wszystkich światowych producentów (nie tylko 3Dconnexion, ale także SpaceControl i SpatialFreedom). A skoro o rozwiązaniach sprzętowych mowa, chyba uda się znaleźć jeszcze miejsce na niewielki felieton Mateusza Bubicza o konsolidowaniu rozwiązań druku 3D w ramach oferty jednej, prężnie rozwijającej się firmy.

Pojawi się także informacja o... zasadach prenumeraty obowiązujących w 2012 roku, ale nowe warunki dotyczyć będą tylko wersji papierowej, poczynając od numeru 1(17)2012, którego ukazanie się planowane jest na marzec przyszłego roku. Jak łatwo się domyśleć, dotyczyć będą one odpłatności za papierowe egzemplarze – cena jednego wydania (bez kosztów wysyłki) wyniesie 5,40 (z 8% podatkiem VAT). Ponieważ planowane jest pięć wydań, w tym jedno specjalne (wyczekiwany „CADraport.pl”), koszt rocznej prenumeraty będzie niemalże symboliczny, natomiast w obliczu zapowiadanego wzrostu cen (kosztów papieru, druku – elektryczność!, wysyłki) nie bez znaczenia z punktu widzenia wydawnictwa.

Wydania elektroniczne, zarówno w postaci pdf, jak i flash, nadal dostępne będą nieodpłatnie, zgodnie z filozofią CADblog.pl – ten sposób docierania z informacjami do Państwa nie ulegnie zmianie. Natomiast już teraz zapewnić możemy, iż sprzedaż wydań papierowych przełoży się na poprawę jakości zarówno strony CADblog.pl, jak i wydań elektronicznych.

A na zakończenie, korzystając z faktu, iż jest to wigilia Wigilii...
 

Zdrowych, Radosnych, Spędzonych w gronie Najbliższych
Świąt Bożego Narodzenia!

Niech te szczególne dni będą dla Was czasem odpoczynku i wzajemnej troski,
a chwile spędzone wspólnie z bliskimi przyniosą wiele ciepła!

 

...czego Państwu i sobie życzy

w imieniu zespołu
Maciej Stanisławski


Piątek, 23.12.2011 r.

e-wydanie numeru 1(15)2011 dostępne bez ograniczeń

Do tej pory osoby, które chciały pobrać ostatnie e-wydanie (pierwsze tegoroczne) naszego czasopisma, musiały dokonać rejestracji albo jako osoby chętne do otrzymywania newslettera, albo jako forumowicze...

Ponieważ od publikacji tego wydania upłynęły już ponad dwa miesiące, a także ze względu na zbliżający się okres Świąt Bożego Narodzenia, zdecydowaliśmy się udostępnić wspomniane wydanie bez ograniczeń.

Każdy zainteresowany może pobrać je bezpośrednio na swój komputer, odwiedzając w tym celu Archiwum, albo klikając bezpośrednio tutaj.

(ms)


Czwartek, 22.12.2011 r.

Przewodnik po prezentach świątecznych SolidWorks

Niezależnie od tego, czy będą to narzędzia dla Twojego ojca, smakołyki dla dzieci czy etui do telefonu iPhone dla kogoś bliskiego, ciekawe prezenty świąteczne mają jedną wspólną cechę — innowacyjne wzornictwo...”
Na kilka dni przed świętami, DS SolidWorks Corp. przygotowała krótki przegląd drobiazgów, których posiadanie może sprawić przyjemność, a które zaprojektowano za pomocą rozwiązań 3D SolidWorks

Czy przedstawione poniżej produkty będą przykładami prezentów, które staną się hitami w tym świątecznym okresie – jak możemy przeczytać w oficjalnej informacji prasowej – śmiem wątpić, ale mylić się jest rzeczą ludzką. Niemniej jest to interesujący sposób zaprezentowania, jak różne przedmioty można projektować w systemach CAD 3D...

Bresh – jednorazowa szczoteczka do zębów
Firma SolidWorks przyczyniła się do powstania tej unikatowej szczoteczki, zawierającej pastę do zębów w nasadce (sic!). Wystarczy... naciśnąć nasadkę, a pasta wypłynie na szczoteczkę. Po umyciu zębów można wyrzucić ją do śmieci – szczoteczka Bresh jest w 100% biodegradowalna, łącznie z opakowaniem. Idealne rozwiązanie dla zapominalskich w podróży (np. do Rodziny na Święta)...
(...)

| więcej na SWblog.pl |


Środa, 21.12.2011 r.

Marek Jurek nie tylko w polityce...

...chociaż m. in. na portalu wPolityce.pl można było przeczytać o pomysłowym i – co dosyć istotne – zrealizowanym wynalazku. Mowa tutaj o nagrodzonym medalem (jakim – o tym za chwilę) rowerze... bez łańcucha, pozwalającym złożyć się w ułamku sekundy

Rower bez łańcucha, z napędem na przednie koło, wymyślił Marek Jurek z Warszawy (i nie chodzi tutaj o marszałka sejmu, lidera Prawicy Rzeczpospolitej Marka Jurka; to tylko zbieżność imion i nazwisk). Zbudował prototyp, którym na co dzień porusza się po mieście. Rozwiązanie opracował dlatego, że sam potrzebował roweru, który można łatwo i szybko składać tak, żeby bez trudu (mimo dużych kół o średnicy 29 cali) zmieścił się w samochodzie czy windzie. Dzięki niestandardowym rozwiązaniom w konstrukcji nowy rower okazał się sprawniejszy od klasycznych.

  

– Zastosowanie przedniego napędu powoduje, że cały układ jest lepiej dostosowany do człowieka, zmniejszają się opory aerodynamiczne i straty, jakie w rowerze o konstrukcji klasycznej związane są z odkształceniem łańcucha – tłumaczy Marek Jurek, autor patentu na Polskę. Zdaniem Pana Marka, taka konstrukcja niweluje wpływ zmiennych momentów sił, które występują podczas pedałowania i działają na układ kierowniczy, co ułatwia utrzymanie kierunku jazdy i zachowanie równowagi nawet bez użycia rąk.

– Jeżdżę nim od roku i nie przesiądę się na rower klasyczny, bo ten jest lepszy, supersprawny. Na ścieżce rowerowej wszystkich wyprzedzam i nie jestem zmęczony – zapewnia wynalazca. Rower przyniósł swemu konstruktorowi złoty medal podczas 63. Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty” (iENA) w Norymberdze w 2011 r. Medal i dyplom z tych targów Marek Jurek (podobnie jak kilkunastu innych nagrodzonych za granicą Polaków) odebrał w poniedziałek w Warszawie od prezesa Agencji Promocyjnej Inventor Wojciecha Kółeczko oraz prezesa Rady Głównej Instytutów Badawczych prof. Leszka Rafalskiego. (...)

O innych nagrodzonych polskich wynalazkach można przeczytać m.in. na stronie wPolityce.pl (bezpośredni link tutaj)

Źródło: PAP Nauka w Polsce, wPolityce.pl


Piątek, 16.12.2011 r.

Konkurs świąteczny dla (chociaż nie tylko) elektroników?

Portal Elektroda.pl zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie DIY (ang. Do It Yourself), organizowanym z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Konkurs polega na stworzeniu i zaprezentowaniu konstrukcji świątecznej lub noworocznej. Może być to ozdoba wewnątrz pomieszczenia lub na zewnątrz budynku (np. na balkonie)

Do wygrania nagroda główna w postaci czytnika książek elektronicznych (w tym PDF – czyli także „e-wydań CADblog.pl!”) Amazon Kindle WiFi oraz dwa zimowe zestawy gadżetów elektroda.pl + miniaturowe pendrive 4GB. Oprócz tego, za samo zaprezentowanie świątecznej konstrukcji DIY, uczestnicy otrzymają 100 punktów – bez względu na ostateczne wyniki konkursu.
Aby wziąć udział w konkursie, należy zaprezentować konstrukcje w okresie od 15 grudnia 2011 do 24 stycznia 2012, w dziale DIY Konkurs. Szczegóły konkursu dostępne są tutaj.
Przykład ciekawej, nagrodzonej konstrukcji powstałem przy okazji innego konkursu ogłoszonego na Elektroda.pl znajdą Państwo tutaj: zdalnie sterowany samochodzik z napędem 4x4, niewiele większy od dwóch akumulatorków AA. To „faworyt” redakcji CADblog.pl :).

(ms)

Źródło: Elektroda.pl


Piątek, 16.12.2011 r.

Bonzai3d razem z pdf2cad?

Nie jest to co prawda zapowiedź integracji, połączenia funkcjonalności obu programów w jeden, uzupełniający się system, ale... Firma Usługi Informatyczne SZANSA poinformowała właśnie o specjalnej, noworocznej ofercie na zakup oprogramowania Bonzai 3d. Do 15 stycznia 2012 do każdej zakupionej licencji Bonzai3d otrzymają Państwo w pakiecie jedną licencję konwertera pdf2cad

Bonzai3d to prosty, intuicyjny w obsłudze program umożliwiający modelowanie w trójwymiarze. Umożliwia przelewanie wszelkich pomysłów bezpośrednio na model 3D. Początkowe szkice mogą być w prosty sposób rozwijane do geometrii 3D, które stają się podstawą do opracowania finalnej konstrukcji. Program oferuje fotorealistyczny rendering, animacje oraz generuje kody na urządzenia do druku 3D (steruje maszynami do szybkiego prototypowania). Bonzai3d obsługuje pracę zarówno na bryłach, jak i powierzchniach. Użytkownik znajdzie także dużą ilość elementów gotowych np. schody, dachy, postacie ludzkie. Bez problemu możemy zajrzeć do wnętrza projektu (np. domu), przecinając model z pomocą płaszczyzn pomocniczych.

Z kolei PDF2CAD jest specjalistycznym narzędziem do konwersji plików PDF do formatu DXF ( Data Exchange Format – umożliwia zapis danych wektorowych rysunków 2D i 3D), odczytywanego bez problemu w większości popularnych systemów CAD (w tym ZWCAD będącego w ofercie firmy).

Więcej informacji o programach można znaleźć na stronach: www.bonzai3d.pl i www.pdf2cad.pl. Szczegółowe informacje o promocji można uzyskać pod nr tel. (33) 307 01 95, (33) 4 888 939 i kom. 785 192 430.

Źródło: Szansa, CAD.pl, 3Dcad.pl


Piątek, 16.12.2011 r.

PLM w Procter & Gamble

Siemens poinformował o przedłużeniu kontraktu z Procter & Gamble Co., który zapewni P&G globalny dostęp do szerokiego spektrum oprogramowania oferowanego przez Siemens PLM Software, a także do Comos – oprogramowania firmy Siemens do zarządzania zakładami, z uwzględnieniem wszystkich zasobów projektu obejmującego cały cykl eksploatacji zakładu przemysłowego i jego wyposażenia

P&G używa oprogramowania Siemens PLM od lat 80. XX wieku (sic!), a w całym przedsiębiorstwie korzystają z niego tysiące użytkowników. Oprogramowanie Comos do zarządzania zakładami przemysłowymi jest wykorzystywane w P&G od 2009 roku. Jest ono także podstawowym pakietem do zarządzania cyklem życia produktu w branżach o wysokim stopniu złożoności.

– Innowacyjność to siła napędowa P&G. Jestem przekonany, że solidne oprogramowanie do zarządzania cyklem życia produktów i planowania cyklu eksploatacji pomogło nam w zdobyciu konkurencyjnej przewagi w sferze technicznej, dzięki której możemy oferować istotne innowacje naszym klientom – powiedział Irv Kieback, dyrektor ds. technicznych w Dziale Chemii Gospodarczej P&G. – Celem P&G jest poprawa jakości życia klientów, a Siemens jest jednym z głównych partnerów umożliwiających nam jego realizację – dodał. (...)

– Jesteśmy bardzo dumni z bliskiej współpracy z P&G, jednym z największych koncernów w branży paczkowanych artykułów powszechnego użytku na świecie – powiedział Paul Vogel, Wiceprezes Zarządu ds. Sprzedaży, Marketingu i Świadczenia Usług w Siemens PLM Software.
– Decyzja P&G o kontynuacji współpracy to potwierdzenie skuteczności starań Siemens PLM Software o zapewnienie najlepszych na rynku branżowych rozwiązań, rozwijanych w oparciu o wiedzę i doświadczenie, zdobywane dzięki współpracy z czołowymi światowymi producentami paczkowanych artykułów powszechnego użytku, w celu zaspakajania podstawowych potrzeb branży oraz wspierania innowacyjności i współpracy.

Źródło: Siemens Industry Software


Piątek, 16.12.2011 r.

Autodesk 3ds Max Design i polska grafika

Polak zwyciężył w międzynarodowym konkursie na projekt głównej grafiki do oprogramowania Autodesk 3ds Max Design. Praca Piotra Truszczyńskiego ze studia graficznego Motionfront znajdzie się na pudełku oraz ekranie startowym najnowszej wersji oprogramowania dla designerów

Piotr Truszczyński z Motionfront zwyciężył w konkursie „3ds Max Design Hero Competition” ogłoszonym przez CGArchitect.com. Jury ekspertów uznało jego pracę za najlepszą spośród ponad 200 zgłoszeń z całego świata. Grafika, opracowana przez zwycięzcę będzie umieszczona na pudełku kolejnej wersji Autodesk 3ds Max Design oraz na głównym ekranie tego programu.

Ogromnie cieszę się z wygranej w tym konkursie – mówi laureat Piotr Truszczyński. – Tym bardziej, że od wielu lat w codziennej pracy korzystam z 3ds Max i wysoko oceniam ten program. |Piotr Truszczyński specjalizuje się w wizualizacjach architektonicznych oraz produktowych. Zwycięski projekt przedstawia szklaną, zwężającą się ku górze wieżę – zwieńczoną logiem produktu. Przez szklaną powłokę prześwituje rozświetlone niebo.
Prace konkursowe oceniał zespół siedmiu ekspertów, wybranych przez CGArchitect.com i Autodesk. Wstępna selekcja nadesłanych projektów odbyła się poprzez głosowanie internautów. Wybranych 10 projektów zostało następnie poddanych finalnej ocenie. Jury doceniło pracę Piotra Truszczyńskiego za oryginalność oraz innowacyjne wykorzystanie logo 3ds Max Design. Nagrodą w konkursie był wysokiej klasy komputer – 3DBOXX 8550 XTREME oraz nagroda pieniężna w wysokości 5 tysięcy dolarów. Zwycięzca odebrał nagrodę podczas Autodesk University odbywającego się w ubiegłym tygodniu w Las Vegas.

Wywiad z laureatem konkursu dostępny jest na www.youtube.com/autodeskpolska

Informacje o konkursie
Głównym organizatorem konkursu był CGarchitect Digital Media Corp (cgarchitect.com). Konkurs trwał od 9 września do 31 października br. Zwycięzców ogłoszono 8 listopada. Autodesk. Inc ., wraz z BOXX Technologies. Inc., i NVIDIA Corporation był sponsorem wydarzenia. Konkurs dostępny był dla każdego odwiedzającego stronę CGarchitect.com. Warunkiem uczestnictwa było przesłanie projektów stworzonych w oprogramowaniu Autodesk 3ds Max 2012 lub Autodesk 3ds Max Design 2012, które zwierały w sobie logo 3ds Max. Uczestnicy mogli przesłać do pięciu różnych projektów, m.in.: budynków, mostów, miast, pojazdów, mebli, itp.

Strona konkursu dostępna jest na: http://3dsmaxdesign.cgarchitect.com/winners.

Źródło: Autodesk


Czwartek, 15.12.2011 r.

Eureka! – system do wirtualnej obróbki w polskiej wersji językowej

Firma 3D MASTER poinformowała o wydaniu polskiej wersji systemu do wirtualnej obróbki (ang. virtual machining)

Eureka zapewnia m.in. symulację pracy obrabiarek CNC, w tym: weryfikację kodu ISO (który jest uruchamiany na obrabiarce – a nie pliku pośredniego z systemu CAM, jak to jest w przypadku wielu symulatorów maszyn dostępnych na rynku), możliwość budowy dowolnego symulatora (dowolna liczba osi i ich wzajemne ustawienie), symulację wymiany narzędzi, palet, przenoszenia i przesuwania materiału, analizę resztek (w postaci mapy odchyłek), symulację cykli pomiarowych i cykli wiertarskich oraz (na życzenie klienta) innych cykli stałych. Eureka pozwala także na symulację narzędzi dowolnych kształtów i rodzajów. Użytkownik uzyskuje dokładny raport o przebiegu symulacji obróbki.

Na tym nie kończą się możliwości programu. Eureka umożliwia także symulację pracy robotów przemysłowych. Użytkownik otrzymuje gotowe do użycia postprocesory dla większości robotów przemysłowych (w tym MOTOMAN, ABB, KUKA, FANUC), a program zapewnia także obsługę osi zewnętrznych robota (tory jezdne, stoły obrotowe). Sprawdza się jako rozwiązanie dla aplikacji robotów spawalniczych, frezujących, malujących i szlifujących. Więcej informacji można uzyskać na stronie www.roboris.pl.

Dystrybutor deklaruje atrakcyjne warunki dla placówek edukacyjnych.

Źródło: 3Dmaster


Środa, 14.12.2011 r.

Najlepszy Partner Siemens Industry Software
w Polsce 2011

Doroczna konferencja partnerów handlowych firmy Siemens Industry Software z regionu EMEA odbyła się
w dniach 29 listopada – 1 grudnia w Turcji. Gospodarzem konferencji był lokalny partner handlowy Siemens PLM, firma Bogazici Yazilim, a samo spotkanie odbyło się w nadmorskim Marriot Renaissance Polat Istanbul Hotel


Tegoroczne EMEA Partner Leadership Summit (EPLS) 2012 podsumowywało rok fiskalny 2011, który charakteryzował się dla Siemens Industry Software dużym wzrostem sprzedaży nowych licencji. W konferencji brało udział ponad 300 przedstawicieli współpracujących firm z Europy i Bliskiego Wschodu.
We wtorkowy wieczór odbyła się kolacja, na której w nieco luźniejszej atmosferze spotkali się wszyscy uczestnicy konferencji. Od środy rano (w czwartek również) odbywały się – prowadzone w ciekawy sposób – prezentacje, przeplatane omówieniem ciekawych wdrożeń czy też niestandardowymi przerywnikami, takimi jak mini-teleturniej Milionerzy na temat wiedzy o rynku CAx/PLM. Może warto tego typu pomysły zaszczepić na rodzimy grunt?

Po południu w kilku salach jednocześnie odbywały się warsztaty dotyczące poszczególnych rozwiązań z rodziny NX CAM (NX CAM for machinery, Shop Floor Connect for Teamcenter, NX CMM Inspection), Velocity Series (Solid Edge, FEMAP, Data Mgt), NX CAD/CAE, Tecnomatix, Teamcenter.

Uczestnicy mieli okazję poznać plany rozwoju na przyszły rok oraz daty specjalistycznych warsztatów m.in NX CAM Postprocesory (luty 2012), Solid Edge ST5 (maj 2012) i EMEA CAM Forum (czerwiec 2012). Baczny Czytelnik – użytkownik systemów CAD z pewnością zarejestrował w tym momencie termin, w którym dostępny będzie już zapewne najnowszy Solid Edge ST5.

Atrakcją spotkania był nocny rejs statkiem po cieśninie Bosfor, łaczącej Morze Marmara z Morzem Czarnym. Warto wspomnieć, że Turcja była jedynym krajem, która nie uznała rozbiorów Polski w XVIII wieku. „Poseł Lechistanu jeszcze nie przybył" – tak, według legendy, brzmiała formuła, która była powtarzana przez cały okres rozbiorów przy okazji każdej prezentacji ambasadorów i dyplomatów na dworze sułtana Turcji. Czyżby zasługa króla Sobieskiego i odsieczy wiedeńskiej?Cóż, ziemia turecka i tym razem okazała się łaskawa dla ekipy z Polski, i tak na konferencji:
• dużym zainteresowaniem cieszył się przywieziony przez firmę CAMdivision roboczy wydruk książki do Solid Edge ST4, która ukaże się w Polsce na początku 2012 roku (więcej na temat książki tutaj);
• CAMdivision otrzymała nagrodę dla najlepszego partnera Siemens Industry Software w Polsce: „Top Partner in Poland FY11”;
• Krzysztof Augustyn otrzymał nagrodę indywidualną dla „Top Sales Person in Poland FY11”.

W środku Rafał Żmijewski (Siemens Industry Software),
po jego prawej – Artur Bielicz, po lewej – Krzysztof Augustyn.
Obaj Panowie z nagrodzonej firmy CAMdivision Sp. z o.o.

Jak powiedzieli przedstawiciele firmy, na nagrody zapracował wspólnie cały zespól CAMdivision Sp. z o.o. I skoro o CAMdivision mowa, nie można w tym miejscu nie wspomnieć, iż w dniach 23-24 listopada 2011 roku odbyło się doroczne lokalne spotkanie partnerów biznesowych Siemens Industry Software. Miejscem spotkania był hotel HolidayInn w podwarszawskim Józefowie, podczas którego wręczono również doroczne nagrody dla najlepszych partnerów biznesowych przyznane przez Siemens Industry Software. CAMdivision otrzymała nagrodę za „Mistrzostwo Polski 2011 – Największa sprzedaż NX”.

Krzysztof Augustyn (CAMdivision) – Top Sales Person in Poland FY11

– Otrzymaliśmy nagrodę za Mistrzostwo Polski za największą sprzedaż NX, ale jako CAMdivision nie zapominamy o użytkownikach innych rozwiązań Siemens Industry Software np. Solid Edge  – skomentował fakt otrzymania nagrody wspomniany już Krzysztof Augustyn (Autor licznych publikacji dotyczących oprogramowania CAM). Ciekawe, czy idąc tropem mającej się ukazać książki o Solid Edge ST4, możemy spodziewać się także czegoś na temat najnowszej wersji NX CAM?

Panowie Rafał Żmijewski (Siemens Industry Software) i Artur Bielicz (CAMdivision).
Czy to chwila zadumy, czy odpoczynku po męczącym rejsie?

(ms)

Źródło: Siemens Industry Software, CAMdivision


Środa, 14.12.2011 r.

Darmowy CAM dla SolidWorks – HSMXpress

Każdy zainteresowany może – po uprzedniej rejestracji – pobrać i zainstalować HSMXpress, bezpłatne i łatwe w użyciu rozwiązanie CAM, które wszystkim użytkownikom Solidworks (od wersji 2009 począwszy) pozwala tworzyć wysokiej jakości ścieżki narzędzia, używając najnowszej 64-bitowej i wielordzeniowej technologii. Na pocieszenie użytkownikom słabszych – dostępna jest także wersja na systemy 32-bitowe...

HSMXpress to najkrócej mówiąc w pełni zintegrowany ze środowiskiem SW system CAM dla programowania CNC 2D i 2 ½ D, który zawiera m.in.:

• 100% Technologii HSMWorks – w pełni funkcjonalny pakiet;
• ten sam 64-bitowy, wielordzeniowy silnik HSM CAM (jak w HSMWorks);
• bardzo wysoką jakość ścieżki narzędzia dla Podstawowej Obróbki Frezowaniem, włączając w to 2D Zgrubną oraz Kieszeń, Wiercenie, Planowanie, Kontur i więcej;
• obsługę narzędzi kształtowych, w tym możliwość automatycznego importu plików części Solidworks jako Narzędzi kształtowych;
• zintegrowaną 64-bitową, wielordzeniową symulację (z przewijaniem naprzód, a także ze wstecznym usuwaniem materiału);
• szybki 64-bitowy system postprocesorów (oparty na Java-Script);
• edytor kodu CNC z porównywaniem plików, operacjami matematycznymi, symulacją oraz możliwością konfiguracji połączenia z maszynami.

Integracja ze środowiskiem SolidWorks obejmuje m.in. modyfikację Wstążki Poleceń SW, a w efekcie pełny dostęp do poleceń i narzędzi HSMXpress bezpośrednio z poziomu interfejsu użytkownika SW, integrację Drzewa operacji Solidworks z zakładką CAMManadżer HSMXpress (która organizuje wszystkie projekty oraz operacje). Co więcej, wszystkie dane CAM zapisywane są w jednym pliku Części (.SLDPRT) lub Złożenia (.SLDASM).

Producent HSMXpress jest zaliczany do grona „Złotych Partnerów” SolidWorks. Aby zarejestrować się i pobrać darmową wersję HSMXpress, należy kliknąć tutaj.

Poniżej krótki film demonstrujący możliwości HSMXpress w środowisku SolidWorks:

Źródło: CNS Solutions


Środa, 14.12.2011 r.

„Androidowi” beta testerzy potrzebni od zaraz

Autodesk Design Review Mobile to „bliźniak” praktycznego narzędzia do podglądania rysunków, modeli i dokumentacji zapisanych w formacie DWF, pracującego na systemach stacjonarnych. Autodesk przygotowuje się właśnie do udostępnienia mobilnej wersji tej przydatnej, darmowej aplikacji... na urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Android

Kilka miesięcy temu Autodesk (ADSK) wydał mobilną wersję Design Review przeznaczoną na urządzenia Apple'a: iPad i iPad 2 (pracujące pod kontrolą iOS). Jednak ze względu na rosnącą społeczność użytkowników systemów CAD, korzystających także z systemu Android (na tabletach, smartphone'ach itp.), podjęto decyzję o wypuszczeniu programu przeznaczonego także dla tego rynku odbiorców (chociaż trudno mówić o „rynku” w przypadku darmowej aplikacji).

Ze względu na różnorodność mobilnych urządzeń pracujących pod kontrolą całej rodziny systemów Android, ADSK zwraca się do wszystkich zainteresowanych z prośbą o pomoc w przeprowadzeniu beta testów Autodesk Design Review Mobile for Android (jak brzmi pełna nazwa aplikacji). Rejestracja na stronie ADSK (link tutaj) nie gwarantuje zakwalifikowania do grona beta-testerów (i to może budzić podejrzenie, czy cała „akcja” nie ma także na celu zebrania danych o liczbie potencjalnych zainteresowanych użytkowników), ale mimo wszystko – może warto spróbować i przy odrobinie szczęścia znaleźć się w gronie beta-testerów.

(ms)

Źródło: TenLinks.com, cadablog


Wtorek, 13.12.2011 r.

Top Builder po raz kolejny dla ZWCAD!

Program ZWCAD po raz kolejny został nagrodzony. Statuetka TopBuilder to dobrze rozpoznawalna i uznana na polskim rynku budowlanym nagroda, przyznawana przez redakcję miesięcznika Builder i Kapitułę Wyróżnień innowacyjnym produktom i rozwiązaniom budowlanym; realizacjom, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania architektoniczne, konstrukcyjne i technologiczne oraz sprawdzonym i rekomendowanym produktom IT przeznaczonym dla budownictwa

  

6 grudnia 2011 roku w Warszawie, w Pałacu Lubomirskich (siedzibie Business Centre Club), na uroczystej gali odbyło się wręczenie nagród TopBuilder 2012. Już po raz kolejny Kapituła Konkursu wyróżniła program ZWCAD Standard i Professional jako najlepszy produkt IT 2012 roku. Gratulujemy!

(ms)

Źródło: Szansa


Poniedziałek, 12.12.2011 r.

CATIA Natural Sketch oficjalnie

O Natural Sketch pisałem po raz pierwszy 24.11.2011 (link tutaj). Zgodnie z obietnicą, tym razem mogę podzielić się z Państwem oficjalną informacją, pochodzącą od Dassault Systemes, na temat tego nowego rozwiązania...

Dla większości projektantów szkice stanowią preferowane medium wyrażania swoich wizji. Dzięki możliwości wykonywania rysunków 3D w sposób równie intuicyjny jak szkicowanie na papierze, CATIA Natural Sketch zapewnia zupełnie nowe doświadczenie, które pomaga zrealizować kreatywne cele, eliminując emocjonalne bariery związane z rysowaniem w 3D.
– Dassault Systèmes stale usiłuje zrobić jak najlepszy użytek z oferowanych przez siebie i cieszących się dużą popularnością rozwiązań projektowania w 3D, udostępniając je szerszemu gronu odbiorców. Realistyczne doświadczenie umożliwia projektantom intuicyjną pracę przy zwiększeniu ich kreatywności – powiedział Anne Asensio, wiceprezes działu ds. doświadczeń projektowania w Dassault Systèmes. – Aby zmienić marzenia w rzeczywistość, skutecznie połączyliśmy siły nowoczesnych projektantów z siłami ekspertów Dassault Systèmes ds. technologii, otrzymując w efekcie unikalne zastrzeżone patenty i dostarczając wyjątkową możliwość szkicowania w 3D.

To pierwsze tego rodzaju kreatywne i realistyczne doświadczenie umożliwia projektantom wyzwolenie własnej kreatywności oraz szybkie i precyzyjne dzielenie się własnymi pomysłami.
– Niezwykłe, inspirujące i intuicyjne rozwiązanie! Pociągnięcia wyglądają jak wykonane prawdziwym ołówkiem na papierze, a kreślenie ich to wspaniała zabawa. Z łatwością mogę sobie wyobrazić, jak niniejsze rozwiązanie rewolucjonizuje sposób, w jaki codziennie projektuję – skomentował Jens Paulus (Jens Paulus Design). – Być może największa zaleta tkwi w inspiracji podczas kreowania swoich wizji w 3D, przy jednoczesnej możliwości szkicowania – dodał.
Alexandre Meyer, projektant samochodów skomentował: – Nadzwyczajnie ekonomiczny krok do przodu: łatwiejszy niż rysowanie piórem na papierze. Potężna metoda wykonywania pracy opierającej się na konceptach! Prawdopodobnie jest to pierwsza z technologii zorientowanych na umysł projektanta. Technologia ta doskonale przetwarza wszelki kreatywny przebieg prac.

CATIA Natural Sketch umożliwia projektantom rozwijanie swojej kreatywności przy jednoczesnym eliminowaniu przeszkód w przebiegu prac w całym procesie przemysłowego projektowania. Przejście z pomysłów do właściwych projektów stanowi zwykle poważne wyzwanie. Naszkicowana w 2D wizja może okazać się nierealistyczna i niewykonalna w 3D, a proces konstruowania modeli 3D na podstawie oryginalnych szkiców 2D jest bardzo czasochłonny i podatny na popełnianie błędów interpretacji. CATIA Natural Sketch oferuje nowy naturalny sposób projektowania w 3D, dostarczając unikalną wartość poprzez odpowiednią realizację trudnych wyzwań i utrzymywanie projektu w zgodności z wizją. Szkicowanie w 3D umożliwia projektantom lepsze zrozumienie ich projektów w trzech wymiarach, pozwala uniknąć typowych dla prac w 2D błędów interpretacji i ułatwia komunikowanie pomysłów z uwzględnieniem modelowania 3D. Ponadto, daje ono projektantom i zespołom studiów projektowych możliwość korzystania z łuków do wykonywania szkiców i modeli w 3D – dzięki modelowaniu powierzchniowemu lub stosowaniu narzędzi do modelowania powierzchniowego, co jest charakterystyczne dla CATII. Poprzez bezpośrednie przekształcenie szkicu 2D w cyfrowy produkt 3D, istnieje możliwość łatwego unikania nieścisłości między zamierzonym projektem a rzeczywistością, co radykalnie optymalizuje jakość projektowania.

Jako następczyni CATIA Live Rendering (aplikacji do intuicyjnej interaktywnej fotorealistycznej wizualizacji) wydanej rok temu, CATIA Natural Sketch stanowi ostatni kluczowy element wiodącej strategii Dassault Systèmes – „Live Design”. CATIA Natural Sketch uzupełnia rozwiązanie CATII dla kreatywnych projektantów, łączące w sobie obecnie szkicowanie w 3D, modelowanie konceptowe, modelowanie powierzchniowe klasy A oraz szybkie wykonywanie prototypów i wizualizacji, w celu kompletnego zorientowania się na projektowanie przemysłowe przy pomocy uniwersalnej bazy – począwszy od wizji i pomysłu po wykończenie, walidację projektu oraz otrzymanie gotowego do produkcji produktu w 3D.

Więcej informacji, a także film o CATIA Natural Sketch znajdą Państwo tutaj.

Źródło: Dassault Systemes


Poniedziałek, 12.12.2011 r.

Nowe „Wirto-Targi”. Tym razem w... Warszawie!

„Innowacyjnej gospodarki, opartej na wiedzy, nie zrobią za nas i dla nas politycy, musimy to zrobić my sami: Inżynierowie” – powiedział dr inż. Jan Bis, prezes Stowarzyszenia ProCAx

– Stąd, wśród ludzi od lat związanych z technologiami CAx, powstała inicjatywa powołania, właśnie w Warszawie, nowych targów poświęconych tej bardzo ważnej dla rozwoju gospodarki, tematyce – dodaje.
A słowom towarzyszą konkretne działania. Wszystko wskazuje na to, iż m.in. dzięki uprzejmości PIAP, Targi będzie można zrealizować już w marcu 2012 roku!
– Grudzień jest miesiącem planowania działań na 2012 rok, więc liczymy, że nasza inicjatywa zostanie przez Państwa pozytywnie odebrana – dodaje Prezes ProCAx. Więcej informacji można znaleźć na stronie Stowarzyszenia, a dokładnie tutaj.

Źródło: ProCAx

http://www.procax.org.pl
http://www.facebook/StowarzyszenieProCAx


Poniedziałek, 12.12.2011 r.

Pomiary aerodynamiczne bolidu Silesian Greenpower

Na przełomie listopada i grudnia, dzięki uprzejmości Dyrekcji Instytutu Lotnictwa w Warszawie, bolid Silesian Greenpower 2011 został zbadany w największym tunelu aerodynamicznym w Polsce

Celem pomiarów było zbadanie charakterystyk aerodynamicznych pojazdu Silesian Greenpower 2011. W szczególności badania obejmowały:
• pomiar sił aerodynamicznych na wadze tensometrycznej,
• pomiar rozkładów ciśnień przed bolidem i w kokpicie,
• wizualizację nitkową opływu powietrza wokół bolidu,
• pomiar prędkości powietrza wokół bolidu, za pomocą metody cyfrowej anemometrii obrazowej (ang. Particle Image Velocimetry – PIV).

Nadzór nad badaniami utrzymywał dr inż. Zygmunt Wysocki, doświadczony pracownik Instytutu Lotnictwa. Należy wspomnieć, że Instytut Lotnictwa jest sponsorem projektu Silesian Greenpower.

Zespół Silesian Greenpowert pragnie wyrazić podziękowania nie tylko dr inż. Wysockiemu, ale także dr Józefowi Dresnerowi (prezesowi firmy Eurotek International) za nieocenioną pomoc przy realizacji pomiarów pola prędkości metodą PIV. Podziękowania należą się również Dyrekcji Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej za udostępnienie aparatury do pomiarów pola prędkości metodą PIV oraz Panu mgr inż. Marcinowi Jewiarzowi (doktorantowi w Instytucie Techniki Cieplnej) za pomoc w realizacji tych pomiarów.

Źródło: CADpolska.pl, Silesian Greenpower


Czwartek, 8.12.2011 r.

Tips & Tricks od 3DVision Technologies

Czy ktoś z Państwa wie, jak w prosty sposób, pracując w środowisku złożenia SolidWorks, dokonać obrotu danej części? Okazuje się, że wśród uczestników spotkania użytkowników SW w Cincinnati, niewiele osób potrafiło wskazać poniższą metodę...

Jeff Sweeney (3DVision Technologies) zadał to pytanie innym uczestnikom spotkania, ale nikt nie był w stanie wskazać mu metody, która nie zmuszałaby do korzystania z narzędzia „Rotate Component” umieszczonego na pasku złożenia.

Tymczasem on sam odkrył, że wystarczy – oprócz kliknięcia lewym klawiszem myszy na ścianie elementu (części), który chcemy obrócić – jednocześnie użyć prawego klawisza myszy. W efekcie – część zacznie się obracać! Tak proste, że... prawie genialne.

(ms)

 

Źródło: 3D Vision Technologies Blog, SolidWorksCommunity.com


Wtorek, 6.12.2011 r.

Polska premiera Solid Edge ST4 (relacja oficjalna)

We wtorek, 22 listopada, w hotelu InterContinental w Warszawie odbyła się polska premiera oprogramowania Solid Edge ST4. Wzięło w niej udział ponad 100 klientów firmy Siemens PLM Software

Spotkanie otworzyła prezentacja filmu – case study prezentującego 3 polskie firmy: FAKRO, Lincoln Electric Bester oraz Goster. Film można obejrzeć na stronie SolidEdgeblog.pl, dostępny jest także w serwisie youtube pod linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=tYdSqijS0Xo

O nowościach pakietu ST4, obejmujących m.in. udoskonaloną technologię synchroniczną, usprawnienia w zakresie Multi-CAD i tworzenia rysunków technicznych oraz nowe narzędzia pozwalające przyspieszyć walidację projektowania części blaszanych, opowiedział Russell Brook, dyrektor marketingu Velocity.

W drugiej części konferencji Partnerzy Handlowi Siemens PLM Software zaprezentowali korzyści wynikające z wykorzystania oprogramowania Solid Edge i technologii synchronicznej w odniesieniu do konkretnych zadań. Adam Budzyński z firmy GM System przedstawił możliwości zaawansowanej modyfikacji geometrii CAD w środowisku ST,  a w kolejnej prezentacji, posługując się przykładami zaczerpniętymi od klientów firmy GM System, opowiedział o wykorzystaniu Solid Edge z technologią synchroniczną do projektowania maszyn. Piotr Szymczak (autor książki o Solid Edge, która ukaże się już niebawem) z firmy CAMdivision zaprezentował na żywo, jak przebiega modelowanie form wtryskowych w Solid Edge. Z kolei Marek Momot z firmy Kom-Odlew opowiedział o zastosowaniu środowiska ST w odlewnictwie. Większość prezentacji w formie nagrań wideo będzie już wkrótce dostępna na stronie internetowej Siemens PLM Software.

Zgodnie z tradycją, seminarium zakończyło się rozlosowaniem wśród uczestników nagród od firmy 3DConnection.

Źródło: Siemens Industry Software

• Subiektywna relacja z polskiej premiery na SolidEdgeblog.pl (tutaj)
• Wywiad z Russellem Brook'iem: tutaj (w przygotowaniu)

Wszyscy, którzy jeszcze nie znają oprogramowania Solid Edge lub wersji ST4, mogą się teraz przekonać o jej możliwościach ściągając bezpłatną 45-dniową wersję próbną: http://www.plm.automation.siemens.com/pl_pl/products/velocity/solidedge/free-solid-edge.shtml


Wtorek, 6.12.2011 r.

Autodesk Data Managment Days

Autodesk zaprasza na seminaria poświęcone zarządzaniu danymi z pomocą oprogramowania Autodesk Vault

Autodesk, jeden z liderów na rynku oprogramowania do  projektowania 3D, konstrukcji oraz rozrywki (sic!), zaprasza na seminaria poświęcone zarządzaniu danymi projektowymi w sektorze przemysłowym przy wykorzystaniu produktów z rodziny Autodesk Vault. Spotkania, organizowane przez Autoryzowanych Partnerów, odbywają się w różnych miastach Polski oraz online. Najbliższe będą miały miejsce w Warszawie i Wrocławiu.

– Zarządzanie danymi jest naturalnym elementem cyfrowego prototypowania – powiedział Andrzej Poćwierz, menedżer ds. rozwiązań dla przemysłu, Autodesk. – Uporządkowanie procesów w tym obszarze pozwala na zachowanie kontroli nad przepływem i udostępnianiem danych, a z punktu widzenia całego przedsiębiorstwa jest jednym z obszarów poprawy efektywności – dodał.

Uczestnicy spotkań będą mieli możliwość zapoznania się z rozwiązaniami z rodziny Autodesk Vault. Oprogramowanie to pozwala grupom projektowym i inżynierskim organizować, zarządzać i śledzić procesy tworzenia, analizowania oraz dokumentowania projektów. Funkcje zarządzania zmianami pozwalają lepiej kontrolować, jak również szybciej wyszukiwać dane projektowe w celu ich późniejszego użycia. Ścisła integracja oprogramowania Autodesk Vault do zarządzania danymi z rozwiązaniami Autodesk do cyfrowego prototypowania ułatwia współpracę całego zespołu i dotrzymywanie krótkich terminów.
Dla uczestników seminariów Autodesk przygotował ofertę promocyjną na zakup oprogramowania.

Więcej informacji na temat rozwiązań Autodesk do zarządzania danymi, seminariów partnerskich i możliwości rejestracji na nie znajduje się na www.autodesk.pl/vaultpdm

Źródło: Autodesk


Wtorek, 6.12.2011 r.

Projektujesz w domu? Zapłacisz abonament!

Pod takim, doskonale dobranym tytułem, na portalu CADpolska zamieszczony został news dosyć istotny dla wszystkich użytkowników komputerów, także dla osób z branży CAD. Dla wszystkich, którzy mają w domu komputer, nawet jeśli po kilku godzinach pracy przed monitorem, po przyjściu do domu nawet nie mają siły go włączyć. Co ciekawe, CADpolska jako jedyny portal CAD zdecydował podzielić się z Czytelnikami taką wiadomością. Poniżej cytat z oryginalnego materiału (linki do źródeł poniżej)

„Abonament radiowo-telewizyjny od dawna budził spore kontrowersje, dyskusja na ten temat ma jednak szanse wejść na nowe wyżyny absurdu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szykuje się do wprowadzenia w życie nowych rozwiązań – konkretnie dwóch projektów nowelizacji ustawy medialnej, które zakładają pobieranie abonamentu nawet, jeśli nie posiadamy telewizora, a mamy... komputer.

Przewodniczący Rady, Jan Dworak, powiedział w radiowej Trójce, że nowe zasady płacenia abonamentu miałyby dotyczyć każdego, kto ma w mieszkaniu energię elektryczną, radio, telewizor lub komputer. Tylko w sytuacji, gdy ktoś nie posiadałby żadnego z tych urządzeń, mógłby wystąpić o zwolnienie z abonamentu.

Dworak przypomniał orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, według którego abonament powinien być ściągany. Zauważył też, że za osoby zwolnione z jego płacenia (np. emeryci) powinien płacić budżet (czyli nie-emeryci). Na pocieszenie przewodniczący dodał, że gdyby każdy płacił abonament, ten mógłby być niższy niż obecnie. Oprócz marchewki straszył też kijem – nowelizacja zakłada możliwość zgłaszania osób niepłacących do Krajowego Rejestru Długów.

Zasadność pobierania abonamentu poddawana jest w coraz większą wątpliwość. Komisja Europejska przykładowo twierdzi, że abonament powinien służyć wyłącznie do opłacania kosztów utrzymania misji mediów publicznych. Misyjność TVP realizowana jest jednak najchętniej o 3:20 nad ranem i wyciąganie na nią pieniędzy od ludzi, którzy TVP nie włączają już nawet podczas sylwestra na szopkę noworoczną, to bandytyzm. Opinię w tej sprawie otrzymało już Ministerstwo Kultury, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji – ta jednak widać nie tylko nie ma zamiaru odnaleźć się w nowych realiach, ale bez skrępowania szuka nowych sposobów sięgania do kieszeni.

Co innego, gdyby nasze państwowe media realizowały misję publiczną choćby w połowie tak, jak na podstawie Karty Królewskiej robi to brytyjska BBC. Tak jednak nie jest, a Grupa TVP w 2010 roku miała 33-procentowy udział w rynku reklamy telewizyjnej – praktycznie tyle samo, co Grupa TVN i więcej, niż POLSAT. Co więcej, coraz częstszym zjawiskiem jest telewizor bez tradycyjnej anteny, który służy tylko za interfejs kina domowego, komputera lub platformy cyfrowej. Obchodzenie tego problemu poprzez ściąganie abonamentu RTV na podstawie faktu posiadania komputera wydaje się wręcz bezczelnością (...)”

Autor: Tomasz Bryja

Źródło: dobreprogramy.pl, CADpolska.pl


Czwartek, 1.12.2011 r.

To już 27. wydanie „Praktycznych rozwiązań”!

Dziewiąte tegoroczne, a dwudzieste siódme – od początku istnienia portalu „e-technolog.pl” – elektroniczne wydanie biuletynu informacyjnego „Praktyczne rozwiązania” dostępne jest do pobrania z działu Archiwum (link tutaj)

We wrześniowym wydaniu firma OMAX prezentuje artykuł na temat nowych maszyn do cięcia wodą (można powiedzieć, iż maszyny te to „samodzielne, uniwersalne fabryki”); amerykański producent wprowadza aż 15 nowych modeli waterjetów MAXIEM i 7 maszyn OMAX. Firma DP Technology prezentuje oprogramowanie CAM – Esprit 2012. Pierścienie osadcze do szybkiego montażu, oferowane przez firmę GANTER – to kolejny temat pojawiający się na łamach ostatniego wydania. I na zakończenie – materiał dotyczący oprogramowania NX CAM, opracowany przez GM System.

Źródło: e-technolog.pl


Środa, 30.11.2011 r.

SpaceClaim dla uczelni i studentów

Interesujący system 3D CAD, jakim jest SpaceClaim, udostępniony został również w ofercie edukacyjnej

Uprawnionymi do korzystania z licencji edukacyjnych są uczelnie i inne instytucje edukacyjne oraz jej pracownicy (wykładowcy akademiccy, nauczyciele, etc.). Dostępne są następujące wersje: licencja roczna, oraz „paczki” po 10, 25, 60, 100, 500 oraz 1000 licencji.

Więcej informacji można uzyskać na stronie www: http://3dspace.pl/str/sc_edu.html

Źródło: 3D Space


Czwartek, 24.11.2011 r.

Wielkie złożenia w środowisku open source

ARAS oferuje nowe narzędzie, pozwalające w łatwy sposób przeglądać złożone, skomplikowane elementy liczące kilkanaście, czy też nawet kilkadziesiąt tysięcy komponentów – jak np. kompletne modele samolotów, pojazdów, statków, ale także urządzeń (instalacji) przemysłowych

ARAS znany jest na świecie jako chyba jedyny dostawca kompletnych i skalowalnych rozwiązań PLM, opartych na otwartym kodzie źródłowym (ang. open source). Jego flagowym w tym obszarze produktem jest platforma ARAS Innovator PLM (więcej na: www.aras.com). „Alternative Structure Browser for Large Assamblies” – czyli wspomniane wyspecjalizowane narzędzie do podglądu wielkich złożeń (jego nazwę można chyba przetłumaczyć jako „Alternatywna Przeglądarka Struktur Wielkich Złożeń”) działa na zasadzie nakładki, plug-inu do Innovatora. Opracowane zostało przez złotego partnera ARAS, francuską firmę Minerva.

Zasada działania jest prosta: przeglądarka, wykorzystując środowisko ARAS, generuje graficzną reprezentację list materiałowych i komponentów (ang. BOM – Bill Of Materials), zapewniając jednocześnie spore możliwości w zakresie nawigacji po tak zwizualizowanym złożeniu. Nawiasem mówiąc, wielkie złożenie definiowane jest przez specjalistów z MIT (Massachusetts Institut of Technology) jako liczące więcej niż 20 000 elementów. Imponująca ilość, prawda?
Przedstawiciele ARAS deklarują, iż nowe narzędzie powinno idealnie sprawdzić się w tych przedsiębiorstwach, w których opracowywane są finalne produkty będące kombinacją elementów mechanicznych, elektrycznych i elektronicznych, integrujących rozwiązania i projekty pochodzące z różnych systemów CAD.

Interfejs Alternative Structure Browser (ASB) pozwala użytkownikom ARAS na swobodne powiększanie, zmniejszanie dowolnego obszaru kompleksowego projektu (także całego złożenia), przeciąganie interesujących komponentów tak, by można było obejrzeć je w wymaganej orientacji przestrzennej, w optymalnym widoku. Wystarczy kliknąć na dany element, komponent, aby uzyskać informacje na temat jego źródłowego pliku (w którym zapisany jest dany model), a także poznać wszystkie dotyczące go powiązania i relacje z innymi elementami złożenia. Dzięki ASB w łatwy sposób można odnaleźć i otworzyć interesujący nas komponent w środowisku systemu CAD. Narzędzia bezpieczeństwa regulują dostęp użytkowników do poszczególnych plików (jak i do pliku samego złożenia), zapewniając tym samym kontrolę nad pracami projektowymi i minimalizując ryzyko dokonania nieautoryzowanych zmian w projekcie.


Rozwiązania ARAS mogą w praktyce wyglądać tak, jak na powyższym filmie.
Jak na OpenSource... całkiem nieźle :)

Jak wspomniałem, ASB wykorzystuje do pracy środowisko ARAS, natomiast w celu wizualizacji danych, posługuje się także open-source'owym rozwiązaniem, jakim jest biblioteka graficzna Cytoscape Web, pozwalająca także na integrowanie w jednym środowisku wielu typów danych źródłowych (np. pochodzących z różnych systemów CAD).

– ASB jest doskonałym, znakomitym wręcz przykładem możliwości otwartych systemów, a także społeczności stojących za nimi i odpowiedzialnych za ich rozwój – powiedział Peter Schroer, prezes ARAS. – Otwarta architektura ARAS pozwala partnerom, takim jak Minerva, ale także innym członkom społeczności, w tym użytkownikom, na aktywne opracowywanie i wdrażanie nowych zaawansowanych rozwiązań, które mogłyby nigdy nie ujrzeć światła dziennego, gdyby powstawały w innym modelu biznesowym. Nasz open source'owy model pozwala firmom na całym świecie na kompletną, najdalej posuniętą kontrolę nad ich środowiskiem PLM – dodaje.

A kim są owe „firmy na całym świecie”, kto znajduje się wśród klientów ARAS? Są nimi m.in. Motorola, Freudenberg, GE, Hitachi, Lockheed Martin, Rolls-Royce, Textron i TEVA Pharmaceuticals. ARAS Innovator w łatwy sposób integruje się z systemami CAD i rozwiązaniami PLM pochodzącymi od uznanych światowych producentów, jak Dassault Systemes, Siemens PLM Software itp., ale również z tymi dedykowanymi dla średnich i małych przedsiębiorstw. Więcej informacji na temat ARAS można uzyskać pod adresem: www.aras.com i na Twitterze (@aras_plm).

Źródło: Aras, Connect Press


Czwartek, 24.11.2011 r.

CATIA Natural Sketch

Czy to zapowiedź nowego, darmowego rozwiązania z pogranicza modelerów 3D i CAD?

Dassault Systèmes poinformowała o udostępnieniu nowej aplikacji o nazwie CATIA Natural Sketch, która ma zrewolucjonizować podejście w tworzeniu intuicyjnych, szybkich przestrzennych modeli (szkiców 3D), stanowiących bazę do opracowywania profesjonalnych modeli 3D. To, co do tej pory szkicowane było jako płaski rysunek 2D, ma przyjąć obecnie postać trójwymiarową, przy zachowaniu tej samej łatwości i intuicyjności obsługi. Zupełnie tak, jakby płaska kartka papieru nagle stała się... w pełni edytowalnym obiektem 3D (vide film poniżej).

– Dassault Systems stale rozwija swoje rozpoznawalne wśród użytkowników CAD aplikacje i wprowadza nowe rozwiązania tak, by możliwości kreowania nowych projektów w środowisku 3D stały się dostępne jak najszerszemu gronu projektantów, designerów i inżynierów, były przy tym jak najłatwiejsze, intuicyjne w obsłudze – powiedziała Anne Asensio, wice-prezes Design Experience Dassault Systemes. – Aby urzeczywistnić marzenia, w ramach nowego projektu udało się uściślić współpracę między wybiegającymi w przyszłość designerami i ekspertami od technologii DS, co zaowocowało... szeregiem patentów i nową, unikalną na tle dotychczasowych rozwiązań technologią szkicowania w 3D...
To istotnie pierwsze tego typu rozwiązanie. – Ekscytujące, inspirujące i intuicyjne! – jak entuzjastycznie określił CATIA Natural Sketch jeden z użytkowników-testerów nowego rozwiązania, Jens Paulus (Jens Paulus Design). – W tym samym czasie szkicujesz i obserwujesz jednocześnie powstającą na twoich oczach geometrię 3D! – dodaje.
– To ogromny krok naprzód pod względem ergonomii pracy projektowej, pracy koncepcyjnej – to łatwiejsze niż rysowanie długopisem na papierze – dzieli się swoimi spostrzeżeniami Alexandre Meyer, projektant branży automotive. – To prawdopodobnie pierwsza technologia projektowa zorientowana na wyobraźnię, na pomysły rodzące się w głowie projektantów.
To zdaje się także pierwsza technologia, która z procesu projektowego pozwala na wyeliminowanie importu szkiców do środowiska systemu CAD (lub modelera 3D) i ich „ręczną” zamianę na edytowalną geometrię 3D, stanowiącą wyjściową „bazę” dla budowania profesjonalnego i technologicznego (w sensie możliwego do wytworzenia – przyp. redakcji) modelu CAD. Oszczędza to nie tylko czas, ale także minimalizuje ryzyko błędów na etapie „interpretacji” przez inżyniera CADowca wizji artysty projektanta i jego szkiców.

W chwili obecnej nie jest znana jeszcze cena nowej aplikacji. Jako niepoprawny optymista liczę na to, iż pojawi się jakaś wersja Natural Sketch dostępna nieodpłatnie, jak Creo SketchUp, ale oczywiście pozwalająca na pracę w 3D. Może się jednak okazać, iż nakłady poniesione przez DS na opracowanie nowej technologii, nie pozwolą na takie rozwiązanie.
Nie wiadomo także, czy nowa aplikacja będzie pracować tylko w środowisku CATIA, czy też jako niezależne rozwiązanie, bazujące w domyśle na platformie V6. Wątpliwości budzi także pokazanie Natural Sketch podczas pracy na tablecie/monitorze Cintiq (testowanym swego czasu przeze mnie jeszcze w redakcji Projektowania i Konstrukcji...). Nie znalazłem także miejsca, skąd możliwe byłoby np. pobranie wersji testowej. Będę śledził pojawiające się doniesienia prasowe i komentarze internautów i postaram się informować Państwa o tym na bieżąco...

Źródło: TenLinks.com, Connect Press


Czwartek, 24.11.2011 r.

KOMPAS-3D V13

Ascon poinformował o udostępnieniu najnowszej, trzynastej wersji swojego CAD, jakim jest KOMPAS-3D.„Pechowa edycja” zawiera ponad 100 ulepszeń w stosunku do V12...

Ulepszenia w KOMPAS-3D V13 dotyczą obszaru modelowania przestrzennego, powierzchniowego i szkiców 2D. Rozwinięto narzędzia pozwalające na tworzenie i edycję kształtów spiralnych, powierzchnie mogą być przekształcane prawie swobodnie, bez konieczności stosowania pomocniczych konstrukcyjnych szkiców itp. Dzięki funkcjonalności „zebra” (podobnej do rozwiązania znanego m.in. z Solid Edge ST), możliwa jest łatwiejsza analiza ciągłości powierzchni.
Poprawiono i usprawniono mechanizmy odpowiedzialne za listy materiałowe (BOM) i raporty.

Nowe dodatki
Wśród rozszerzeń, znacząco podnoszących funkcjonalność systemu w nowych dziedzinach, wymienić należy:
APM FEM – nowy moduł przydatny w zasadzie każdemu inżynierowi, w pełni zintegrowany ze środowiskiem KOMPAS-3D, a umożliwiający przeprowadzenie analiz wytrzymałościowych MES;

Mold and Die Module – to z kolei nowe narzędzie pozwalające na łatwiejsze projektowanie form wtryskowych, dedykowane oczywiście dla przemysłu tworzyw sztucznych. Pozwala użytkownikowi m.in. na analizę modelu 3D, który miałby zostać wyprodukowany metodą wtrysku, zaprojektowanie kształtu formy i stempla, zaprojektowanie systemu doprowadzania tworzywa do formy etc.;

• wprowadzono nowe moduły służące do kalkulacji łańcuchów wymiarów, nowe biblioteki symboli;

• z pogranicza obszaru PDM wprowadzono nową funkcjonalność, pozwalającą na wyeksportowanie pełnej dokumentacji projektowej, wszystkich plików związanych z danym projektem (także pochodzących np. z systemów zewnętrznych) itp. do jednego, osobnego, dedykowanego folderu, w celu jego wymiany z innymi użytkownikami, wykonania kopii bezpieczeństwa itp.

Informacje co do dostępności nowej wersji programu (i ceny) można uzyskać u lokalnych przedstawicieli ASCON. W Polsce wyłącznym dystrybutorem rozwiązania KOMPAS-3D jest firma „Usługi Informatyczne SZANSA”. Testową wersję KOMPAS-3D V13 (ograniczoną czasowo do 30-dni) można pobrać pod adresem http://ascon.net/download/kompas/, niebawem będzie dostępna także na stronie polskiego dystrybutora: http://www.kompas-3d.pl/

Źródło: TenLinks, Ascon


Czwartek, 24.11.2011 r.

Wczoraj zmarł legendarny projektant Ferrari

W wieku 91 lat odszedł Sergio Scaglietti, motoryzacyjny wizjoner, legendarny twórca nadwozi Ferrari

Wszyscy miłośnicy marki z Maranello, ale także pasjonaci historii motoryzacji i koneserzy włoskiego stylu doskonale znają to nazwisko. Włoski projektant założył Carrozzeria Scaglietti w 1951 roku i niedługo potem został zauważony przez Enzo Ferrari, z którym połączyła go nie tylko pasja, ale i męska, trwająca wiele lat przyjaźń. Scaglietti był odpowiedzialny za linie wielu kultowych modeli Ferrari, w tym 250 GT Testa Rossa i 250 GTO (osoby zainteresowane podejrzeniem modelu 250 GT w środowisku CAD 3D zachęcam do obejrzenia wizualizacji przygotowanych przez Mateusza Klibera w SolidWorks, link tutaj i foto na dole po prawej – przyp. redakcji).

Sergio Scaglietti był artystą, którego prace cieszą oczy do dziś. Firma Ferrari bardzo ceniła jego wkład w historię marki. Niedawno dedykowano mu piękny model 612 Scaglietti.

Źródło: Mototarget.pl, Ferrari.info

Środa, 23.11.2011 r.

Konsolidacja trwa: coraz większe portfolio rozwiązań druku 3D w jednej firmie

3D Systems nabyło od Contex Group dwie firmy (i zarazem rozpoznawalne marki) z rynku urządzeń do druku przestrzennego (szybkiego prototypowania): Z Corporation i Vidar Systems. Koszt akwizycji to ok. 137 milionów dolarów (sic!). Nawiasem mówiąc, Contex uzyskany z tego przychód wykorzysta do spłaty bankowego zadłużenia i wypłaty dywident swoim akcjonariuszom...

Z naszego punktu widzenia nie to jest jednak istotne (chyba, że ktoś z Państwa jest szczęśliwym posiadaczem akcji Contex Group). Istotniejsza jest bez wątpienia wypowiedź prezesa i CEO 3D Systems, Abe Reichentala, który zapowiedział konsekwentną realizację strategii zmierzającej do skupienia w ramach jednego przedsiębiorstwa kompletnych rozwiązań z obszaru projektowania i wdrażania nowych produktów, od systemów CAD, przez CAM, po rozwiązania z obszarów Rapid Prototyping i Rapid Manufacturing (szybkiego prototypowania i wytwarzania).
Przejęcie Z Corp rozszerza portfolio firmy o systemy wykorzystujące materiały proszkowe do druku 3D (wcześniej były to rozwiązania FDM – przyp. redakcji) i w przyszłości ma sprzyjać budowaniu „wspólnej, zintegrowanej platformy >3D content-to-print<”, jak powiedział Reichental w jednym z komunikatów prasowych pochodzących już od Z Corp.

– Naszą wizją jest pomoc projektantom, designerom i inżynierom w kreowaniu nowych idei, nowych rozwiązań, byciu bardziej kreatywnym, komunikatywnym i innowacyjnym. I fakt, iż staliśmy się częścią 3D Systems pomoże nam w szybszym zrealizowaniu tej wizji – powiedział John Kawola, CEO Z Corporation. – Chcemy, aby rozwiązania do szybkiego prototypowania, umożliwiające druk modeli przestrzennych w wielu kolorach, stały się dostępne jak najszybciej jak największemu gronu użytkowników (...), a także by nasze technologie stale się rozwijały.

Źródło: TenLinks, SchnitgerCorp

Już w piątek, 25.11.2011 r.  komentarz Mateusza Bubicza :) na www.druk3dblog.pl


Środa, 23.11.2011 r.

Użytkowe elektryczne Mitsubishi ze znaczkiem Suzuki?

Firma Mitsubishi Motors Corporation (MMC) ogłosiła, iż prowadzi rozmowy z Suzuki Motor Corporation (Suzuki) w sprawie dostarczania małego użytkowego pojazdu elektrycznego (opracowanego na bazie modelu Mitsubishi MINICAB-MiEV)

MMC i Suzuki dopracowują obecnie szczegóły współpracy. Plany zakładają, iż Mitsubishi rozpocznie pierwsze dostawy pojazdu firmie Suzuki w lutym 2012 roku, aby w roku budżetowym 2012 osiągnąć pełną wydajność w tym zakresie. Umowa pozwoli firmie MMC zwiększyć wydajność oraz obniżyć koszty produkcji poprzez dalsze zwiększanie ekonomii skali. Można domyślać się, iż nowy użytkowy „elektryk” posłuży jako wspólna baza dla identycznego samochodu, oferowanego pod dwoma różnymi markami.

Suzuki od dawna znane było jako dostawca małych samochodów klasy furgon lub van, o obrysie zewnętrznym (nie licząc wysokości) porównywalnym z małymi samochodami miejskimi. Naturalnym wydaje się więc, iż elementy podwozia (w tym płyta podłogowa), układu napędowego, źródeł zasilania (baterie akumulatorów) i sterowniki pochodzić będą z Mitsubishi MiEV, natomiast za opracowanie nadwozia odpowiadać będzie raczej koncern Suzuki. Interesujące jednak pozostaje, jaki będzie faktyczny wkład w rozwój owego „wspólnego projektu” ze strony każdej z zaangażowanych weń firm.

Źródło: na podstawie informacji MMC


Wtorek, 22.11.2011 r.

Po raz pierwszy na polskim rynku wydawniczym...

...pojawi się publikacja o Solid Edge with Synchronous Technology, w której zostanie opisana najnowsza wersja tego zdobywającego coraz większą popularność systemu CAD 3D

A my, kolejny raz jako pierwsi, przedstawiamy Państwu fragment podręcznika, tym bardziej oczekiwanego, iż jak do tej pory – poza niewielkimi niezależnymi opracowaniami, czy też „spolszczeniami” instrukcji – brakowało solidnej, uporządkowanej bazy wiedzy o Solid Edge i środowisku technologii synchronicznej.
Niniejsza publikacja jako pierwsza opisuje także obie metody projektowania: tradycyjną i synchroniczną, dostępne dla każdego użytkownika decydującego się na rozpoczęcie pracy w Solid Edge ST.
Podręcznik może posłużyć nie tylko jako przewodnik dla osób zaczynających dopiero swoją przygodę z Solid Edge,

ale także dla tych zaawansowanych użytkowników systemu, którzy do tej pory nie wykorzystywali w swojej pracy technologii synchronicznej. Zachęcamy do lektury IX rozdziału, opisującego pracę z plikami wczytywanymi z innych systemów CAD (pdf do pobrania tutaj, ok. 4,5 MB). Link do rozdziału w postaci animacji flash (tzw. flipbook) tutaj.

Autorem książki jest Piotr Szymczak (CAMdivision). Do książki dołączona zostanie płyta CD z plikami do ćwiczeń oraz plikami AVI przedstawiającymi krok po kroku ćwiczenia w poszczególnych rozdziałach.


Nowa, oczekiwana pozycja książkowa powinna trafić do sprzedaży
na początku przyszłego roku...

CADblog.pl


Wtorek, 22.11.2011 r.

DraftSight Master Series Volume I

Co kryje się pod tym hasłem, a może raczej – tytułem? Nowy cykl publikacji, a może raczej e-czasopismo (e-zine), poświęcony w całości darmowemu oprogramowaniu oferowanemu przez Dassault Systemes

Zainteresowani – przede wszystkim użytkownicy systemu CAD 2D DraftSight – znajdą w nim uporządkowane i zebrane w całość tutoriale, porady (w pierwszym wydaniu oczywiście nie zabrakło podstaw instalacji, konfiguracji i rozpoczęcia pracy w środowisku DraftSight), natomiast osoby już pracujące – m.in. wiele cennych porad (tips & tricks), czy też sposobów na rozwiązanie pewnych zadań projektowych.

Czasopismo dostępne jest bez ograniczeń – na stronie: http://viewer.zmags.com/publication/5cb01be7#/5cb01be7/6

Zainteresowani mogą przeglądać je bezpośrednio na stronie, lub pobrać całość (albo wybrane fragmenty) w postaci plików pdf i zapisać je na swoim lokalnym komputerze. Jeśli jesteśmy użytkownikami DraftSight – warto skorzystać z tej możliwości. I pozostaje nam czekać na polskojęzyczną wersję tego e-zinu...

Źródło: Dassault Systemes, SWblog.pl


Poniedziałek, 21.11.2011 r.

Polska premiera Solid Edge ST4

Już jutro, 22 listopada w Warszawie, w hotelu InterContinental,
odbędzie się polska premiera oprogramowania Solid Edge ST4

Najnowsza wersja systemu Solid Edge zawiera szeroki zakres nowych, opracowanych na potrzeby klientów funkcji, między innymi udoskonaloną technologię synchroniczną, usprawnienia w zakresie Multi-CAD i tworzenia rysunków technicznych oraz nowe narzędzia pozwalające przyspieszyć walidację projektowania części blaszanych.

Nowości pakietu Solid Edge ST4 przedstawi Russell Brook, dyrektor marketingu Velocity, posiadający wieloletnie doświadczenie pracy z systemem. W spotkaniu udział wezmą również partnerzy firmy Siemens Industry Software Sp. z o.o., którzy przedstawią także inne elementy pakietu Velocity, jak np. CAM Express. Ponadto o praktycznym zastosowaniu technologii synchronicznej będzie można się dowiedzieć z Case Study, które przedstawi dr inż. Adam Budzyński. Swój udział w spotkaniu potwierdził również przedstawiciel firmy Microsoft, Dariusz Korzun, który opowie o korzyściach wynikających z „cloud computing”. Szczegółową agendę można pobrać tutaj.

Więcej informacji na temat tego wydarzenia (m. in. formularz rejestracyjny) znajduje się na stronie organizatora, Siemens Industry Software. Wszyscy, którzy jeszcze nie znają oprogramowania Solid Edge lub wersji ST4, mogą poznać jego możliwości, pobierając bezpłatną 45-dniową wersję próbną (tutaj).

Źródło: Siemens Industry Software (Siemens PLM Software)


Poniedziałek, 21.11.2011 r.

ZWCAD 2012 dostępny od 15 listopada 2011

ZWSOFT – producent oprogramowania ZWCAD wraz z firmą Usługi Informatyczne Szansa – wyłącznym dystrybutorem ZWCAD w Polsce, poinformowali o udostępnieniu najnowszej wersji ZWCAD 2012

ZWCAD jest obszernym i kompleksowym narzędziem CAD dla projektantów z wielu branż. Umożliwia tworzenie projektów zarówno na płaszczyźnie, jak w modelowaniu przestrzennym. Pracę w Jego środowisku wspomagają liczne nakładki branżowe, podnoszące funkcjonalność systemu pod kątem konkretnych zadań. Ogromna zaletą programu jest intuicyjny, przejrzysty interfejs, który usprawnia pracę; wraz z drukowanym podręcznikiem znacznie ułatwia wszystkim nowym użytkownikom poznanie programu oraz pełne wykorzystanie jego możliwości

Podstawowymi zaletami programu ZWCAD są:
• przejrzysty intuicyjny interfejs;
• odczyt i praca na plikach w formacie DWG;
• wysoka jakość;
• dostępność w wielu językach – również w języku polskim;
• praktyczna funkcjonalność – m.in.: parametryzacja, podświetlenie obiektów, edytor tabel, optymalizacja pamięci oraz wiele innych...

Wraz z najnowszą wersją 2012, w programie ZWCAD pojawiły się następujące udoskonalenia:
• możliwość stosowania elementów w blokach do operacji przycinania;
• nowy punkt charakterystyczny M2P przydatny przy wyznaczeniu punktu środkowego z dwóch punktów;
• automatyczne tworzenie ułamków przy użyciu funkcji tekst i mtext z możliwością zastosowania maski tła;
• możliwość dodawania wymiarów do obiektów regionu, a połączenia między obiektami i wymiarami mogą być przerywane;
• narzędzia porównywania rysunków będą również porównywać bloki, atrybuty i tekst;
• możliwość dołączenia do rysunków ZWCAD plików ECW, które są wykorzystywane między innymi przy zdjęciach satelitarnych i lotniczych;
• brak ograniczenia ilości rysunków, które będą mogły być seryjnie publikowane, możliwość eksportowania rysunków jako wielostronicowe pliki DWF;
• style wizualne, które pozwalają rysować i edytować w wielu zacienionych trybach;
• możliwość wypełnienia gradientem bezpośrednio przez polecenie GRADIENT lub przez przycisk Gradient na pasku narzędzi Rysuj.

30-dniową w pełni funkcjonalną wersję testową programu ZWCAD można pobrać ze strony internetowej www.dobrycad.pl. Zakupu programów można dokonać za pośrednictwem sklepu internetowego.

Źródło: Szansa


Piątek, 18.11.2011 r.

GstarCAD – od 2011 do 2012 bez dopłat

 Oprogramowanie GstarCAD to narzędzie o pełnej kompatybilności z AutoCAD, o identycznym interfejsie pracy, z możliwością odczytu/zapisu wszystkich formatów DWG (AutoCAD 2.5 – 2011)

 Dodatkowo do zalet oprogramowania GstarCAD zaliczyć należą:

• możliwość pracy z jedną licencją na wielu różnych komputerach (klucz sprzętowy USB);
• pełna wymiana danych pomiędzy EXCEL, a GstarCAD;
• możliwość wykorzystania skryptów Lisp/Vlisp;
• wsparcie pracy z rysunkami dużych rozmiarów;
• prosta i szybka praca z plikami rastrowymi;
• praca z dowolnym systemem operacyjnym z rodziny Windows (32-bit i 64-bit, w tym Win7), a także współpraca z nakładkami branżowymi;
• niska cena licencji: od 1100 zł netto;
• możliwość pracy sieciowej;
• możliwość porównywania (zautomatyzowanego) rysunków DWG.

Dystrybutor w Polsce zapewnia wszystkim zainteresowanym dostęp do bezpłatnej 30-to dniowej wersji testowej, którą można znaleźć pod adresem: http://www.gstarcad.pl/index.php?site=download
Oprócz tego, w obszarze specjalistycznych narzędzi wspierających pracę projektantów, firma oferuje: CADprofi Architectural, CADprofi Mechanical, CADprofi Electrical, CADprofi HVAC&Piping, BiK Architektura, BiK Stal, Bik Żelbet i inne. Szczegóły oferty można znaleźć na stronie: http://www.gstarcad.pl/index.php?site=nakladki 

A w ramach promocji, wszystkie nowo zakupione licencje programu GstarCAD 2011 są premiowane bezpłatną aktualizacją do wersji 2012, w której z nowych funkcjonalności pojawią się po raz pierwszy w GstarCAD m.in. bloki dynamiczne (vide fot.).

Źródło: GstarCAD.pl


Piątek, 18.11.2011 r.

Design1

Nowe oprogramowanie oparte na Solid Edge Siemens PLM Software będzie dostępne za pośrednictwem firmy Local Motors dla współpracujących z nią projektantów z całego świata w cenie 19,95 $ miesięcznie! Local Motors przyjmuje także popularny format danych JT jako standard, udostępniając bezpłatne przeglądanie modeli 3D na swojej stronie internetowej

Siemens PLM Software, jednostka organizacyjna Siemens Industry Automation Division i światowy dostawca oprogramowania oraz usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktów (PLM), poinformowała o nowej ofercie opartej na oprogramowaniu Solid Edge, w ramach której zapaleni projektanci otrzymują dostęp do profesjonalnego oprogramowania do projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) na bezprecedensowo korzystnych warunkach. Solid Edge Design1 będzie udostępniane za pośrednictwem Local Motors – partnera Siemens PLM Software – wyłącznie członkom globalnej społeczności projektantów współpracujących z Local Motors za cenę miesięcznego abonamentu wynoszącego 19,95 $.

W związku z dzisiejszym komunikatem Local Motors i Siemens PLM Software udostępniają też do pobrania próbną wersję Solid Edge Design1 z ograniczonym czasem użytkowania. Wersja próbna będzie dostępna do końca roku dla wybranych konstruktorów współpracujących z Local Motors. Począwszy od 1 stycznia 2012 roku wszyscy członkowie „globalnej społeczności” Local Motors będą mogli wykupić abonament na oprogramowanie Solid Edge Design1. Natomiast już od teraz Local Motors i Siemens PLM Software umożliwiają współpracownikom Local Motors bezpłatne korzystanie z funkcji przeglądania 3D opartej na popularnym formacie danych JT™ Siemens PLM Software.

W zeszłym miesiącu Siemens PLM Software poinformowała o nawiązaniu współpracy partnerskiej z Local Motors, amerykańską firmą motoryzacyjną nowej generacji, stosującą unikatowe podejście do projektowania pojazdów zgodnie z tzw. koncepcją współtworzenia.

Solid Edge Design1, jako profesjonalne oprogramowanie CAD oferowane w przystępnej cenie, staje się nową kategorią oprogramowania tego typu dla zapalonych projektantów i inżynierów, które wypełnia lukę między bezpłatnymi lub tanimi rozwiązaniami o ograniczonych funkcjach a drogimi, w pełni funkcjonalnymi rozwiązaniami komercyjnymi. Solid Edge Design1 jest oparte na tej samej technologii, co pełnowartościowa wersja Solid Edge i umożliwia takie czynności, jak modelowanie złożeń oraz części w 3D z wykorzystaniem unikatowej technologii synchronicznej, w której szybkość i elastyczność bezpośredniego modelowania łączy się z precyzją projektowania sterowanego wymiarami.

– Solid Edge Design1 to unikatowe i idealne rozwiązanie CAD dla entuzjastów z całego świata skupionych w społeczności projektantów współpracujących z Local Motors – powiedział Karsten Newbury, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Mainstream Engineering Software Business Segment (Działu Oprogramowania Inżynierskiego Głównego Nurtu) w Siemens PLM Software. – Solid Edge zostało wybrane przez Local Motors ze względu na funkcjonalność rozwiązania oraz zalety technologii synchronicznej przydatne w przyjętym przez firmę modelu współprojektowania wykorzystującym kreatywność entuzjastów, którzy pracując w różnych środowiskach i posiadając różny zakres umiejętności i doświadczenia chcą uczestniczyć w projektowaniu i konstruowaniu pojazdów. Projektanci ci oczekują niezawodnych rozwiązań CAD z bardzo konkretnymi funkcjami w przystępnej cenie, które można uruchomić na komputerze osobistym w trybie online i offline. Nasz dzisiejszy komunikat to inwestycja w nowy segment projektowania produktów i dalsze ułatwienie dla projektantów poprzez wyposażenie ich w narzędzia pozwalające kształtować i udoskonalać produkty, których są fanami.

Nowe funkcje przeglądania modeli oparte na sprawdzonym standardzie danych 3D
Local Motors przyjęła także format danych JT jako standard przeglądania wszystkich zaimportowanych modeli CAD, w całej grupie współpracujących z nią konstruktorów oraz udostępnia bezpłatną, opartą na przeglądarce internetowej funkcję przeglądania w 3D, wykorzystującą ten popularny standard. Za pomocą komputera typu PC lub Mac i prawie każdej z popularnych przeglądarek internetowych, członkowie społeczności Local Motors będą mogli łatwo przeglądać, analizować i komentować modele 3D stworzone przez inne osoby. Wszystkie formaty CAD będą akceptowane i możliwe do pobrania ze stron Local Motors w wersji natywnej. Większość popularnych formatów CAD można przekonwertować na standardowy format IGES oraz format Solid Edge do pobrania. Ponadto Local Motors będzie konwertować modele CAD w przyszłych projektach na format JT i wyświetlać je na stronach internetowych Local Motors. Z uwagi na fakt, że JT jest jednym z najpowszechniejszych w globalnej branży produkcyjnej lekkim formatem danych wykorzystywanym do ich wizualizacji, wspólnego opracowywania i przesyłania, społeczność Local Motors będzie mogła wymieniać się pomysłami, korzystając właśnie z takiego sprawdzonego profesjonalnego formatu 3D.

– Entuzjaści projektowania i konstruowania pojazdów zrzeszeni w społeczności Local Motors tworzą produkty zmieniające reguły gry w branży oraz zmagają się z realnymi wyzwaniami wymagającymi narzędzi o funkcjonalności wykraczającej poza ograniczone możliwości dostępne w tanich rozwiązaniach CAD – powiedział Jay Rogers, prezes, dyrektor naczelny i współzałożyciel Local Motors. – Właśnie dlatego wybraliśmy Solid Edge jako preferowane narzędzie w uruchomionym niedawno projekcie pojazdu elektrycznego powstającego w otwartej architekturze i rekomendujemy Solid Edge Design1 jako jedno z przełomowych narzędzi dla naszych współpracowników z całego świata. Solid Edge Design1 ma odpowiedni poziom funkcjonalności i jest oferowany w przystępnej cenie, której oczekiwali członkowie naszej społeczności entuzjastów, aby móc sprostać wyzwaniom związanym z profesjonalnym opracowaniem projektu pojazdu w pełni gotowego do produkcji. Ułatwiając im współpracę z nami za pomocą takich narzędzi, jak Solid Edge Design1 i funkcja przeglądania w 3D zmieniamy reguły gry w modelu współtworzenia i rewolucjonizujemy metody projektowania produktów.

– Cieszę się z udostępnienia profesjonalnych technologii, takich jak Solid Edge Design1 i JT, które odegrają ogromną rolę w pracy projektantów skupionych wokół Local Motors – powiedział Richard Mansell, aktywny członek społeczności Local Motors. – Dzięki Solid Edge Design1 będziemy mogli nie tylko projektować części i złożenia z profesjonalną dokładnością i korzystając z przystępnych metod, ale także wymieniać się projektami i omawiać je z innymi członkami społeczności w sposób wcześniej dla nas niedostępny. Fakt, że możemy teraz przeglądać modele 3D i pracować nad nimi bezpośrednio w standardowej przeglądarce internetowej pozwoli znacznie rozszerzyć i przyspieszyć współpracę z Local Motors i innymi projektantami pojazdów w tej społeczności.

Local Motors będzie oferować miesięczny abonament na Solid Edge Design1 od 1 stycznia 2012 roku. Wcześniej członkom społeczności współpracującej z Local Motors udostępniona zostanie wersja próbna. Osoby te już teraz mogą kontaktować się z Local Motors prosząc o umożliwienie pobrania próbnej wersji Solid Edge Design1 ze stron internetowych Local Motors. W celu zapoznania się z dalszymi informacjami o Solid Edge Design1 oraz złożenia wniosku o pobranie oprogramowania prosimy wejść na stronę www.local-motors.com/solidedgedesign1.

Źródło: Siemens PLM Software

Więcej na temat SE Design1 w blogosferze CADblog.pl (tutaj).

O Design1 czytaj także na stronach Deelip'a Menezes'a (tutaj i tutaj), oraz na forum CADblog.pl (link tutaj)


Piątek, 18.11.2011 r.

Skanery 3D w akcji

Jak dokonać skanowania i pomiaru elementów nadwozia samochodu osobowego? Jak odbywa się to w praktyce? Kilkuminutowy film obrazuje dokładnie proces, nazywany czasem „inżynierią odwrotną”. Gotowy element zamieniany jest na postać cyfrową

Film uzyskaliśmy dzięki uprzejmości Firmy SmartTech, a umieściliśmy go jako uzupełnienie materiału dotyczącego otrzymanej przez SmartTech nagrody Złotego Smoka Wawelskiego podczas tegorocznego Eurotool. Więcej informacji – w tym film (do pobrania) – tutaj.

CADblog.pl


Czwartek, 17.11.2011 r.

Maximus

Po 25 latach oczekiwania branży projektantów na stację roboczą, która byłaby w stanie jednocześnie wykonywać złożoną analizę i wizualizację, firma NVIDIA poinformowała dziś o nadejściu technologii NVIDIA® Maximus™

Nowy produkt umożliwia osiągnięcie wysokiej wydajności i większej kreatywności, znacznie przyśpieszając pracę profesjonalistów, gdyż pojedynczy komputer wyposażony w technologię NVIDIA Maximus jest w stanie jednocześnie obsłużyć grafikę interaktywną oraz intensywne obliczeniowo zadania powiązane z symulacją lub renderowaniem materiałów wynikowych. Do tej pory prace te należało wykonywać albo w osobnych etapach, albo równolegle, ale – na oddzielnych komputerach.

Nowy proces pracy jest możliwy dzięki technologii Maximus firmy NVIDIA, która łączy wydajność obsługi grafiki 3D profesjonalnych procesorów graficznych NVIDIA Quadro® z procesorem towarzyszącym przeznaczonym do obliczeń równoległych NVIDIA Tesla™ C2075 w jednym rozwiązaniu, które rozdziela zadania obliczeniowe na poszczególne procesory. Technologia Maximus jest wprowadzana przez wiodących dostawców oprogramowania w branży. 

– Dla osób, które opierają rozwój swojej kariery na stacjach roboczych, technologia NVIDA Maximus jest rewolucją – twierdzi Jeff Brown, dyrektor generalny grupy rozwiązań profesjonalnych firmy NVIDIA. – Do tej pory architektura stacji roboczych zmuszała projektantów i inżynierów do wykonywania intensywnych obliczeniowo prac w jednym ciągu, a ich realizacja często wiązała się z uniemożliwieniem wykonywania innej pracy na tym samym komputerze. Teraz użytkownik stacji roboczej może wykonać dużo więcej pracy na tej samej stacji roboczej. Dzięki technologii NVIDIA Maximus, profesjonaliści mają możliwość szybszej analizy swoich pomysłów i skrócenia czasu niezbędnego do osiągnięcia najlepszego możliwego rozwiązania danego problemu.

Przy pracy z aplikacjami wykorzystującymi technologię NVIDIA Maximus – w tym z oprogramowaniem firm Adobe, ANSYS, Autodesk, Bunkspeed, Dassault Systèmes i MathWork – zadania wymagające obliczeń na procesorze graficznym są realizowane przez procesor towarzyszący NVIDIA Tesla. Procesor graficzny NVIDIA Quadro pozostaje nieobciążony i jest gotowy do obsługi funkcji graficznych, zapewniając jakość i wydajność, jakich wymagają profesjonaliści.

„Dzięki mocy obliczeniowej procesorów graficznych udało nam się stworzyć bardziej interaktywne rozwiązanie, które cechuje się większą wydajnością, a także drastycznie zwiększyć realizm narzędzi wizualizacyjnych zawartych w aplikacji CATIA V6 i przeznaczonych dla projektantów i inżynierów. Technologia NVIDIA Maximus pozwoli użytkownikom korzystać z pełnej mocy tych narzędzi wizualizacyjnych w całym procesie projektowania produktu.”

Xavier Melkonian, dyrektor ds. aplikacji CATIA w firmie Dassault Systèmes

 

Technologia Maximus firmy NVIDIA dostępna już teraz
Wiodący dostawcy OEM stacji roboczych – w tym firmy HP, Dell, Lenovo i Fujitsu – prowadzą sprzedaż stacji roboczych wyposażonych w technologię NVIDIA Maximus. Nowe konfiguracje są już dostępne.Minimalna konfiguracja stacji roboczej z technologią NVIDIA Maximus  to połączenie karty NVIDIA Quadro 600 (sugerowana cena detaliczna 199 USD) i karty NVIDIA Tesla C2075 (sugerowana cena detaliczna 2499 USD).

„Technologia obliczeń na procesorach graficznych znacznie przyśpiesza oprogramowanie do symulacji inżynieryjnych ANSYS. Procesory graficzne mogą wytworzyć dwukrotnie więcej symulacji, przez co stają się one coraz popularniejsze wśród klientów. Ogólna dostępność platform obsługujących technologię NVDIA Maximus sprawia, że firmy mogą używać stacji roboczych z oprogramowaniem ANSYS do jednoczesnego wykonywania zadań interaktywnych i zadań obliczeniowych.”

Barbara Hutchings, dyrektor ds. strategicznej współpracy w firmie ANSYS

Źródło: NVIDIA, CAD.pl, 3DCAD.pl


Poniedziałek, 14.11.2011 r.

Wirtualnie o ZWCAD

Firma Usługi Informatyczne „SZANSA” poinformowała o rozpoczęciu kolejnego cyklu seminariów on-line. Najbliższe wirtualne spotkanie już dziś!

Jest to niepowtarzalna okazja, by zapoznać się z możliwościami programów wspomagających projektowanie, znajdujących się w ofercie Firmy. Seminaria są bezpłatne. Aby w nich uczestniczyć wystarczy posiadać komputer z dostępem do internetu, ale – uwaga! Ze względu na charakter seminarium liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zapisu.

Plan spotkań (listopad 2011):

14.11 godzina 11:00 – Prezentacja nakładki na ZWCAD: BiK Architektura
17.11 godzina 14:00 – Praktyczne zastosowanie nakładki DROGI
21.11 godzina 11:00 – Prezentacja nakładki na ZWCAD: BiK Stal

22.11  godzina 14:00 – Ogólna prezentacja nakładek branżowych CADprofi: Architectural, Electrical, Mechanical oraz HVAC & Piping (instalacje rurowe i wentylacyjne)
24.11
godzina 14:00 – Wizualizacja w programie ZWCAD
28.11 godzina 11:00 – Prezentacja nakładki na ZWCAD: BiK Żelbet
30.11 godzina 14:00 –- Praktyczne zastosowanie programu KOMPAS-3D

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.szansa.net.pl oraz na profilu firmy w portalu Facebook http://www.facebook.com/uiszansa
Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w bezpłatnych seminariach on-line, organizatorzy proszą o przesłanie zgłoszenia na adres e-mailowy: biuro@dobrycad.pl

Źródło: Szansa


Czwartek, 10.11.2011 r.

123D „Make” i „Catch” – nowe „zabawki” od Autodesk

Jako pierwsi mamy okazję poinformować Państwa o najnowszych aplikacjach oferowanych przez Autodesk w ramach – nazwijmy to – „programu 123D”. Obecnie bowiem, oprócz znanego już zapewne Autodesk 123D (darmowego systemu CAD 3D, czy też: modelera swobodnego), w ofercie firmy pojawiły się dwa dodatkowe programy: „123D Make” i „123D Catch”. Pierwszy z nich z założenia i funkcjonalności potrafi zastąpić skaner 3D (!), drugi – umożliwia stworzenie swego rodzaju „puzzli 3D” z zaprojektowanego przez nas modelu...

Zaczniemy jednak od nowości dotyczącej Autodesk 123D: otóż ukazała się już siódma aktualizacja tego systemu. Cóż, trzeba przyznać, iż niewiele aplikacji – szczególnie darmowych – może pochwalić się taką liczbą uaktualnień udostępnianych w ciągu roku, a nawet w krótszym okresie – gdyż od oficjalnej prezentacji 123D nie upłynęło jeszcze dwanaście miesięcy.

Każde uaktualnienie coraz bardziej przybliża ten, początkowo postrzegany jako „amatorski” program (przypomnijmy, iż na samym początku system pozwalał np. na zapis gotowego modelu jedynie do formatu *.stl!), do profesjonalnych rozwiązań CAD 3D. Autodesk 123D 7.0 przynosi ze sobą takie funkcjonalności, jak np.: możliwość przygotowania modelu pod kątem jego wycięcia na urządzeniach laserowych CNC, oferuje także wbudowaną aplikację pozwalającą na automatyczne – i z poziomu środowiska programu – przeszukiwanie zasobów sieci (a konkretnie strony Autodesk 123D) w celu znalezienia modelu 3D możliwego do wykorzystania w danym projekcie.

123D... złap!
„Złap” – bo tak można przetłumaczyć słowo „catch” pojawiające się w nazwie tej nowej aplikacji, dosyć dobrze oddaje jej ideę. O podobnych rozwiązaniach pisałem już na blogu i wiele wskazuje na to, iż jest ona pochodną rozwiązań oferowanych już wcześniej przez jedną z firm przejętych przez Autodesk. 123D Catch pozwala bowiem stworzyć model 3D na podstawie... serii zdjęć rzeczywistego obiektu. A zdjęcia mogą być wykonane dowolnym aparatem cyfrowym! Zachęcam do zapoznania się z krótką video prezentacją możliwości tej interesującej aplikacji, którą można pobrać (bez jakichkolwiek opłat – wymagana jest jedynie wcześniejsza rejestracja, bądź zarejestrowanie się przez Facebook) tutaj. Plik „waży” ok. 60 MB.

123D Make
Ta aplikacja pozwala na przekształcenie naszego modelu 3D w płaskie przekroje, które „wydrukowane”, a w zasadzie wycięte na dowolnym ploterze tnącym (lub innym urządzeniu), po złożeniu pozwalają stworzyć „imitację” fizycznego prototypu. Ba, zdesperowani amatorzy (bo aplikacja jest raczej dedykowana do zastosowań amatorskich) mogą pokusić się o wydrukowanie na papierze poszczególnych przekrojów, podklejenie wydruków na grubszym kartonie i w ten sposób własnoręczne „wydrukowanie” modelu („prototypu”) 3D.


Ciekawostką natomiast pozostaje fakt, iż 123D Make dostępny jest na razie... jedynie dla użytkowników systemów Mac OS. Wersja na Windows ma się pojawić w bliżej nie określonej przyszłości...

123D Make można pobrać tutaj (wersja Mac OS)

Źródło: Autodesk


Czwartek, 10.11.2011 r.

Cyfrowa stocznia Hyundai Heavy Industries

Siemens PLM Software, jednostka organizacyjna Siemens Industry Automation Division i światowy dostawca oprogramowania oraz usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktów (PLM), została wyróżniona przez Jednostkę Shipbuiling Hyundai Heavy Industries (HHI) nagrodą innowacji technologicznej

Nagrodę przyznano Siemens PLM Software w uznaniu za pomoc HHI w obniżeniu kosztów i optymalizacji planowania produkcji, co przełożyło się na krótszy czas dostarczania produktów na rynek. HHI spodziewa się znacznej redukcji wymaganych godzin pracy inżynierów, dzięki wykorzystaniu rozwiązań Siemens PLM Software. Zastosowanie systemów Teamcenter i Tecnomatix pozwala HHI obsługiwać cyfrową stocznię, w której symulowane jest całe środowisko produkcyjne, dzięki czemu redukuje się kosztowne błędy i zwiększa efektywność.

HHI korzysta z rozwiązań Siemens PLM Software także w innych jednostkach, m.in. Construction Equipment, Engine & Machinery, and Electro Electric Systems.
– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z tego wyróżnienia oraz z tego, że przyczyniamy się do sukcesu HHI – jednego z czołowych przedsiębiorstw branży okrętowej – skomentował Kyung Ryul Kwon, wiceprezes i dyrektor zarządzający operacji w Korei, Siemens PLM Software. – HHI jest jednym z pierwszych na świecie producentów okrętów, którzy wdrożyli system PLM w całym przedsiębiorstwie, tak więc ich pomyślne wdrożenie oraz silny zwrot z inwestycji będą miały wpływ nie tylko na Koreę, ale także na całą branżę okrętową.


Źródło: Siemens PLM Software


Czwartek, 10.11.2011 r.

„Go Gadżet, Go!” do końca roku!

Firma Solveere, specjalizująca się w usługach z zakresu szybkiego prototypowania i krótkich serii produkcyjnych (a przy okazji importer drukarek TierTime), poinformowała o przedłużeniu terminu nadsyłania prac konkursowych do 31.12.2011 roku włącznie

Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć m.in. na stronie Druk3Dblog.pl, a dokładnie tutaj.

Źródło: Solveere


Środa, 9.11.2011 r.

Polski Skan3D BLUE nagrodzony Statuetką Złotego Smoka

Firma SMARTTECH otrzymała podczas targów Eurotool 2011 nagrodę Złotego Smoka Wawelskiego w kategorii aparatura pomiarowo-kontrolna, za skaner 3D pracujący w technologii światła niebieskiego LED. Urządzenie to jest najnowszym i najbardziej dopracowanym technologicznie produktem firmy

Skaner 3D – Scan3D BLUE – to najnowszej generacji urządzenie wykorzystujące technologię wąskopasmowego niebieskiego światła LED. Dzięki temu zapewnia użytkownikowi możliwość szybkiego i precyzyjnego pomiaru w dowolnych warunkach oświetleniowych.

Scan3D BLUE jest najwyższej klasy bezdotykowym narzędziem pomiarowym przeznaczonym do pomiarów skomplikowanych elementów technicznych. System ten został opracowany z myślą o zwiększeniu efektywności skanowania 3D na każdym etapie produkcji. Charakteryzują go wysokie parametry techniczne, a także małe wymiary i zamknięta kompaktowa obudowa – co zapewnia użytkownikowi pełną mobilność i niezawodność działania. Zastosowana innowacyjna technologia pomiaru wąskopasmowym światłem niebieskim LED pozwala na realizacje pomiarów w dowolnych warunkach oświetleniowych oraz gwarantuje długą i bezproblemową eksploatację skanera.
Scan3D BLUE jest skanerem o najwyższej na rynku rozdzielczości (10 MPix) co zapewnia precyzyjne odwzorowanie nawet najdrobniejszych detali i wysoką gęstość próbkowania powierzchni (do 330pkt / mm2). Pełna integracja skanera z oprogramowaniem Geomagic Studio powoduje, że dostarczane wyniki skanowania zostają automatycznie zamienione w parametryczny model CAD (NURBS) i mogą być bezpośrednio wykorzystane do inżynierii odwrotnej. Zaawansowany program Geomagic Qualify pozwala na użycie skanera do kontroli jakości zarówno poprzez porównanie obiektu mierzonego z modelem CAD, jak i tworzenie zaawansowanych raportów metrologicznych.
Wyposażenie opcjonalne pozwala na optymalne dostosowanie urządzenia do wykonywanego zadania. Sterowany numerycznie stół obrotowy umożliwia pełną automatyzacje procesu skanowania obiektów o wadze do 200 kg (!). Dodatkowy wózek do statywu (wraz z funkcją automatycznego łączenia skanów kierunkowych na markery) sprawia, że pomiary obiektów wielkogabarytowych nie są dla skanera Scan3D BLUE wyzwaniem.
Urządzenie współpracuje z oprogramowaniem Geomagic (służącym do obróbki danych uzyskanych z procesu skanowania). Istnieje możliwość pobrania wersji testowej Geomagic:
Geomagic Studio
Geomagic Qualify

Aby pobrać Geomagic Studio/Qualify Trial Version, należy wypełnić krótki formularz wraz z zaznaczeniem opcji:
„Do you have a Scanner or plan to buy one?” – wybieramy „Yes”
„Type:” – podajemy nazwę producenta skanera, w tym wypadku „SMARTTECH”

(dodano 17.11.2011 r.)

• Film demonstrujący działanie skanera 3D w praktyce (ok. 40 MB, plik *.mpg)

Źródło: Smarttech, www.skaner3d.pl


Środa 9.11.2011 r.

Autodesk Vault „patrzy” na gwiazdy

Największy teleskop optyczny na świecie powstaje przy użyciu Autodesk Vault. Teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego – bo o nim tutaj mowa – będzie rejestrował obrazy planet spoza Układu Słonecznego podobnych do Ziemi

Jak wyglądają podobne do Ziemi planety spoza Układu Słonecznego? Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) projektuje największy na świecie teleskop optyczny (który jako pierwszy będzie rejestrował obrazy takich planet), wykorzystując oprogramowanie do zarządzania danymi Autodesk Vault oraz inne rozwiązania Autodesk, Inc. (NASDAQ: ADSK).
ESO jest w końcowym stadium projektowania „Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego” (E-ELT – European Extremely Large Telescope), który ma zacząć działać na początku przyszłej dekady. Sercem E-ELT jest lustro o średnicy prawie 40 metrów. Składa się ono z blisko 800 segmentów o wymiarze 1,4 metra i grubości 50 milimetrów każdy. Zasadnicza konstrukcja teleskopu waży około 2700 ton. E-ELT będzie w stanie wykrywać światło 15 razy słabsze niż najlepsze współczesne teleskopy (liczące sobie około 10 lat, z lustrami o średnicach od 8 do 12 metrów) i będzie aż o 100 milionów razy czulszy od ludzkiego oka.

Takie możliwości nowego teleskopu umożliwią astronomom dokładniejsze badanie pierwotnych galaktyk i czarnych dziur. Rozbudowane oprzyrządowanie E-ELT pozwoli naukowcom na dokładniejsze poszukiwania cząsteczek organicznych i wody, będących śladami występowania życia, na dyskach planetarnych otaczających odległe gwiazdy.

Nie tylko Vault...
Zasadniczym celem ESO jest zapewnienie dokładności i funkcjonalności E-ELT, co będzie wymagało skoordynowania prac naukowców, inżynierów, wykonawców i innych specjalistów przez najbliższe kilka lat. Oprogramowanie Autodesk Vault pomaga konstruktorom rozpoczynać projektowanie w oparciu o jednoznaczne zrozumienie założeń i pozwala licznym osobom współdziałającym przy projektowaniu tworzyć, analizować, porównywać i aktualizować modele CAD tworzone przez różne zespoły.

Ponadto projektanci i konstruktorzy z ESO wykorzystują Autodesk Inventor do projektowania trójwymiarowych konstrukcji mechanicznych, symulacji ich działania oraz współdzielenia – za pośrednictwem Vault – dokumentacji projektowej. Takie podejście ułatwia koordynację pracy w zespole, w szczególności przy opracowywaniu krytycznych systemów, wymagających szczególnej uwagi. (...)

Astronomiczne zalety prototypowania cyfrowego
Inżynierowie ESO wykorzystują oprogramowanie Autodesk do projektowania specyfikacji wewnętrznego układu optycznego E-ELT. Oprogramowanie Inventor służy im jako narzędzie do projektowania „wolnej przestrzeni” w otoczeniu poszczególnych mechanizmów. Z kolei oprogramowanie Autodesk Navisworks jest używane, by pomóc konstruktorom i osobom nie korzystającym z CAD w porównywaniu licznych rysunków CAD, ich wizualizacji i wyszukiwania kolizji projektowych w 3D.
Autodesk Vault koordynuje tok prac i dokonuje translacji modeli danych, na których są oparte, zapewniając terminowy postęp prac. Pomimo, że ESO jest organizacją europejską, E-ELT będzie się znajdował na pustyni Atakama w Chile, w obszarze zagrożonym występowaniem trzęsień ziemi. Niektóre urządzenia będą pracowały w komorach kriogenicznych, schłodzone do temperatury 77 stopni Kelwina, czyli temperatury ciekłego azotu. Będzie także trzeba wybudować budynki dla personelu pracującego przy przedsięwzięciu oraz naukowców, którzy później będą analizowali wszechświat z użyciem E-ELT. Ponadto, teleskop będzie zamknięty w specjalnie wykonanej budowli ochronnej o średnicy 86 metrów i wysokości 79 metrów.
Stwierdzenie że prace ESO wymagają precyzji, to ogromnie niedopowiedzenie – powiedział Robert „Buzz” Kross, wiceprezes Działu Rozwiązań dla Przemysłu. – Mikroskopijne zmiany w jakiejś części konstrukcji mogą powodować ogromne reperkusje w innych, zaś oprogramowanie Autodesk pomaga ESO zminimalizować możliwość wystąpienia nieprzewidzianych skutków.

Źródło: Autodesk


Wtorek, 8.11.2011 r.

Polscy użytkownicy o Solid Edge ST...

Brakowało Państwu „case studies”, historii opowiedzianych przez użytkowników danego systemu?
Wygląda na to, iż Siemens Industry Software uczynił krok w kierunku zmierzającym do zmiany tej sytuacji

Co więcej, uczynił to w sposób multimedialny, dzięki czemu możemy wygodnie – korzystając np. z przerwy kawowej – dowiedzieć się, co inżynierowie zatrudnieni w znanych szerokiemu gronu firmach Goster i Fakro, a korzystający na co dzień z Solid Edge ST, myślą o pracy z tym systemem.

Film dostępny jest poniżej, a także na serwisie YouTube.

 

Źródło: Siemens Industry Software (Siemens PLM Software)


Poniedziałek, 7.11.2011 r.

Jubileuszowa konferencja CNS Solutions

26 października 2011 roku odbyło się coroczne ogólnopolskie spotkanie użytkowników systemów CAD/CAM/CAE/PDM organizowane przez CNS Solutions. Dziesiąta jubileuszowa i za razem rekordowa pod względem liczby uczestników Konferencja miała miejsce w hotelu Sheraton w Warszawie

W konferencji uczestniczyło ponad 180 gości, przedstawicieli wszystkich branż polskiego przemysłu, jednostek edukacyjnych oraz prasy. Konferencja była poświęcona kompleksowym rozwiązaniom dla biznesu. W jej trakcie zostały przedstawione wyniki osiągnięte przez firmę CNS Solutions, kierunki i plany rozwoju.
Wrażenie na uczestnikach wywarły prezentacje klientów, korzystających z rozwiązań wdrożonych przez firmę CNS Solutions. Sale tematyczne, takie jak „Metal”, „Drewno” i „Tworzywa sztuczne” były oblegane przez uczestników Konferencji. Zaprezentowane zostały udoskonalenia i nowatorskie rozwiązania zaimplementowane w programie SolidWorks 2012. Przedstawiona została również bogata oferta dodatkowych rozwiązań wspomagających procesy projektowe i produkcyjne (między innymi SolidWorks Enterpise PDM, SolidWorks Simulation, 3DViaComposer, AlphaCAM, CabinetVision, HSMWorks oraz Logopress). W trakcie Konferencji uczestnicy mieli szansę spotykać się i nawiązać nowe kontakty biznesowe, a także porozmawiać o wyzwaniach, jakie napotykają podczas codziennej pracy w swoich przedsiębiorstwach.

Zorganizowane zostały również warsztaty poświęcone projektowaniu w systemie SolidWorks oraz konkurs Modelmania, w którym zwyciężył Pan Krzysztof Halak (Firma Sanplast). Swoje projekty zaprezentowali także laureaci dziesiątej edycji Studenckiego Konkursu Projektowego organizowanego corocznie przez firmę CNS Solutions. Na zakończenie Konferencji wśród uczestników rozlosowane zostały upominki.

Źródło: CNS Solutions, www.cns.pl

Subiektywna relacja z konferencji niebawem na SWblog.pl


Poniedziałek, 7.11.2011 r.

PLM i materiały kompozytowe I

Dassault Systèmes, światowy producent w dziedzinie rozwiązań 3D i zarządzania cyklem życia produktu (PLM), poinformował na początku października br. o przejęciu dostawcy usług w dziedzinie symulacji dla kompozytów oraz zaawansowanej technologii symulacji nakładania – Simulayt Limited

Dla przedsiębiorstw przemysłowych całkowite wykorzystanie lekkiej wagi kompozytów i właściwości świadczących o ich wydajności wymaga zestrojenia procesów, metod i rozwiązań w celu wsparcia kompleksowego procesu obejmującego projektowanie, symulację i produkcję w obrębie jednego środowiska przy jednoczesnym korzystaniu z doświadczeń użytkowników.
Dassault Systèmes od wielu lat ściśle współpracował z największymi liderami branży przemysłowej w celu opracowania zintegrowanego kompleksowego rozwiązania PLM dla kompozytów, spełniającego wyżej wymienione wymogi.
Technologia i wiedza specjalistyczna Simulayt okazały się zasadniczymi elementami skutecznej i wydajnej integracji kompozytów CATIA z istniejącymi procesami analitycznymi BMW, podobnie jak łatwe udostępnienie projektantom zaawansowanych symulacji włókien.

Od włókien po gotowe produkty...
Rozwiązania dla kompozytów CATIA V6 oraz CATIA V5 umożliwiają użytkownikom wirtualne projektowanie, doświadczanie i wytwarzanie wszelkich produktów kompozytowych. Simulayt wnosi wkład w postaci sprawdzonych technologii symulacji wytwarzalności, niezbędnych w celu lepszego rozumienia i precyzyjnego przewidywania zachowania materiałów, szacowania wytwarzalności oraz optymalizowania procesów produkcji.
– Z uwagi na fakt, iż Dassault Systèmes to jedyny autentyczny sprzedawca usług PLM dysponujący kompleksowym zrozumieniem rynku kompozytów oraz najbardziej kompletnym rozwiązaniem całościowym dla kompozytów, jego wybór był dla nas naturalny i oczywisty – skomentował John Klintworth, dyrektor generalny Simulayt Limited. – Jestem bardzo podekscytowany mogąc aktywnie wnosić wkład w zajmowanie przez Dassault Systèmes czołowej pozycji na tym rynku i skupiać swój wysiłek na dalszym udoskonalaniu projektów PLM następnej generacji dla przeprowadzania symulacji rozwiązań w dziedzinie kompozytów przeznaczonych do produkcji – dodaje.

Mocno ugruntowana specjalistyczna wiedza techniczna Simulayt cieszy się dużym poważaniem, a jego technologia symulowania wytwarzalności regularnie wygrywa pod względem wszelkich kryteriów – powiedziała Dominique Florack, wiceprezes wykonawczy w dziale produktów oraz w dziale badań i rozwoju w Dassault Systèmes. – Możliwość dalszego integrowania tej technologii w obrębie naszej platformy V6 ma kluczowe znaczenie w opracowywaniu materiałów kompozytów i przyszłych procesów, wraz z realistycznym modelowaniem i doświadczeniami w zakresie symulacji produktów/produkcji.

Wersja 6 dla różnych procesów i różnych branż przemysłowych
Wykorzystując zalety swojej platformy V6, Dassault Systèmes łączy unikalne doświadczenia użytkowników, począwszy od etapu projektowania po produkcję – w dziedzinie projektowania i symulacji kompozytów, blachy i mocujących elementów montażowych, w zakresie różnych branż przemysłowych – lekkich I wytrzymałych nadwozi w przemyśle motoryzacyjnym, komponentów i silników lotniczych, łopat turbin wiatrowych, urządzeń medycznych, jak również w dziedzinie branży konstrukcyjnej oraz sportowej i innych aktywności.

Kluczowa technologia i inwestowanie w badania
Wraz z rozwojem badań wzrasta złożoność materiałów, z których wykonywane są kompozyty. Z czasem, technologie procesowe, począwszy od manualnych po automatyczne, stają się coraz bardziej zaawansowane. Dassault Systèmes angażuje się w regularne inwestowanie w wiodące technologie w celu sprostania coraz wyższym wymogom.

Uniwersalność V6
Rozwiązanie PLM Dassault Systèmes dla kompozytów ma na dzisiejszym rynku unikalny charakter, zapewniając wszechstronne wsparcie obsługi treści tekstowych w standardowym formacie STEP dla łatwej wymiany i długoterminowej archiwizacji, co stanowi podstawowy wymóg w przemyśle – szczególnie w branży lotniczej. (...)

Źródło: Dassault Systemes


Piątek, 4.11.2011 r.

Dokumentacja techniczna w 3D...

Wiele firm przekonało się, iż sam projekt modelu w obecnych czasach to za mało, aby zdobyć klienta. Ważne jest umiejętne zaprezentowanie projektowanego modelu i w tym celu można posłużyć się rozwiązaniami oferowanymi przez różnych producentów. A może warto zwrócić uwagę na QuadriSpace?

Oprogramowanie QuadriSpace jest dedykowane do tworzenia interaktywnych prezentacji 3D, katalogów 3D, animacji, dokumentacji technicznych 3D, czy też instrukcji obsługi generowanych na podstawie modeli 3D. Intuicyjny interfejs produktów z rodziny QuadriSpace, zbliżony jest do interfejsu produktów Microsoft Office. Dzięki temu nie jest potrzebna znajomość systemów CAD 3D, aby korzystając z programu w łatwy sposób dodawać teksturę, tworzyć interaktywne opisy do poszczególnych części modelu, dodawać własne logo do prezentacji, czy też poprzez użycie automatycznej funkcji widoku rozstrzelonego, przesunąć indywidualne części modelu.

Do rodziny rozwiązań QuadriSpace należą Share3D PDF, Publisher3D, Pages3D i Dokument3D Suit. Pozwalają one m.in. na:
• tworzenie wysokiej rozdzielczości obrazów i animacji z modeli 3D,
• wykorzystanie ok.50 szablonów do publikacji PDF 3D, zawierających interaktywne przyciski i spisy treści,
• interaktywną zmianę widoków 3D i połączenie ich ze spisem treści PDF,
• nadawanie materiałów odzwierciedlających rzeczywisty wygląd z dołączonej biblioteki,
• możliwość tworzenia własnych materiałów,
• publikowanie interaktywnych dokumentów 3D w Reader3D/Adobe Reader,
• import z różnych formatów CAD,
• publikowanie poprzez drukowanie dokumentów CAD w wysokiej rozdzielczości,
• inteligentna technologia szablonów pozwala konstruktorowi tworzyć serię dokumentów 3D,
• projekty mogą być lepiej zarządzane poprzez użycie konfiguracji, konstruktor może pracować na podzbiorach zacznie w ten sposób upraszając duże złożenia.

Przykłady oraz więcej informacji można znaleźć na stronie www.quadrispace.pl, tam też dostępna jest 15-dniowa wersja testowa.

Źródło: 3DMaster


Wtorek, 25.10.2011 r.

Wykresy za darmo

Autoryzowany dystrybutor programu ZWCAD – firma Usługi Informatyczne SZANSA – ma przyjemność
poinformować o premierze bezpłatnej nakładki WYKRESY, umożliwiającej rysowanie wykresów
w programie ZWCAD 2011 (Standard i Professional)

Dane do narysowania wykresu można dodać na trzy sposoby:
• wpisać ręcznie współrzędne X, Y i Z;
• wczytać z polilinii narysowanej w programie ZWCAD;
• wczytać z pliku tekstowego *.csv.

Program umożliwia użytkownikowi m.in. samodzielne ustawienie, na jakiej warstwie mają znajdować się osie, wykres etc., określić jednostki podstawowe, dodatkowe, a także kolor, rodzaj linii oraz dokładność. Nakładka pozwala również, po ustawieniu odpowiednich parametrów, na wstawienie bezpośrednio do rysunku okręgu, wielomianu trzeciego stopnia, sinusa i cosinusa.

Wszystkich użytkowników programu ZWCAD zachęcamy do pobrania i zainstalowania aplikacji WYKRESY. Dokładny opis funkcji oraz link do pobrania darmowej nakładki dostępny jest pod adresem http://dobrycad.pl/index.php/wykresy.html

 

   Źródło: Szansa


Poniedziałek, 24.10.2011 r.

Nowy Parasolid V24.0

Kilka dni po oficjalnej premierze najnowszego systemu NX 8.0, Siemens PLM Software ogłasza udostępnienie kolejnej wersji swojego kernela, kodu źródłowego wykorzystywanego przez popularne systemu CAD (Solid Edge, NX, SolidWorks itp.). W tej wersji szczególny nacisk postawiono na rozwiązania gwarantujące bezbłędną i kompleksową obsługę długich sekwencji związanych z operacjami modelowania...

Bardzo często zdarza się, iż użytkownik końcowy, pracujący w danym systemie, poprzez jedno polecenie, jedną komendę – wywołuje cały ciąg, całą sekwencję podobnych operacji. Przykładem może być chociażby usuwanie zaokrągleń z modelu bloku silnika przed przystąpieniem do wykonywania analiz CAE.
Jaki wpływ na produktywność może mieć usprawnienie kontroli nad prawidłowym przebiegiem sekwencji takich operacji?

Wyeliminowanie konieczności „ręcznego” poprawiania i sprawdzania wyników wykonanego polecenia, a co najważniejsze – automatyczne przywracanie stanu modelu sprzed wykonania danej sekwencji – to tylko nieliczne zalety nowego rozwiązania, znacznie skracające czas pracy nad danym modelem. Przekonać się mogą o tym wszyscy użytkownicy najnowszego NX 8.0 (Polska premiera prawdopodobnie w styczniu lub lutym 2011 roku), bazującego już na kernelu Parasolid V24.0.

Więcej informacji: http://www.plm.automation.siemens.com/en_us/products/open/parasolid/v24.shtml

Źródło: CAMdivision, Siemens PLM Software


Poniedziałek, 24.10.2011 r.

ASP na SIMRze

Już za kilka dni, w czwartek 27.10.2011 r. o godzinie 14.00 na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej odbędzie się otwarcie wystawy prac studentów Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie

Na Wystawę złoży się ponad 40 plansz oraz 30 eksponatów (modeli) prezentujących projekty studentów Wydziału Wzornictwa, powstałe bardzo często przy udziale kolegów z Politechniki. Uroczystego otwarcia wystawy dokonają Dziekani obu wydziałów: prof. J. Bajkowski oraz prof. J. Porębski. Podczas Wystawy, w sali 2.5 w gmachu Samochodów i Ciągników (ul. Narbutta 84) będą miały miejsce wykłady:

• mgr Konrada Majkowskiego z Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie nt. jego pasji dot. pojazdów historycznych (Konrad Majkowski malował m.in. serię akwarel z zabytkowymi samochodami oraz zajmuje się rekonstrukcją pojazdów historycznych); czas trwania ok. 25 min.,
• dr inż. Mieczysława Płocicy z Politechniki Rzeszowskiej, Wydz. Lotnictwa, nt. odtwarzania pojazdu Mikrus (25 min.),
• dr inż. Józefa Skoworodko, dyr. techniczny firmy CNS Solutions z Warszawy (dystrybutora SolidWorks),
• mgr inż. Tomasza Szymańskiego, prezesa firmy NICOM Computers z Rzeszowa (oprogramowanie EdgeCAM).

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Relacja ukaże się na łamach CADblog.pl

Źródło: SiMR


Poniedziałek, 24.10.2011 r.

Arrinera niczym „Hot Wheels”!

Tak określił ten polski supersamochód mój sześcioletni syn, zafascynowany amerykańskimi hot-wheelsami. Arrinera Automotive S.A., producent samochodu, zgodnie z zapowiedziami udostępniła wczoraj oficjalny klip reklamujący jej produkt. Tak oto niegdysiejszy „koncept Veno” doczekał się nie tylko realizacji, ale także akcji promocyjnej...

Oficjalny klip reklamujący supersamochód sportowy Arrinera, w jakości Full HD, a trwający blisko dwie minuty, to w zasadzie rodzaj teledysku, wykorzystującego nie tylko komputerową animację, ale także autentyczne zdjęcia samochodu poruszającego się po polskich ulicach (więcej o premierze Arrinera można było przeczytać na CADblog.pl tutaj).

 

Jako ciekawostkę dodam także, iż jak zapowiada Arrinera Automotive S.A., wkrótce zaprezentowany zostanie film przedstawiający blisko 2-miesięczny okres realizacji wspomnianej reklamy (przy udziale ponad 20 osób). – Na przyszły rok przygotowaliśmy także wiele ekscytujących niespodzianek związanych z Arrinerą. Będziemy na bieżąco o tym informować – dodają przedstawiciele firmy...

Link do filmu na serwisie YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=UgN5n93r690

Źródło: Arrinera Automotive S.A.


Piątek, 21.10.2011 r.

Za miesiąc Solid Edge ST4 w Warszawie

Użytkowników systemów CAD może zainteresować fakt, że 22 listopada w Warszawie, w hotelu InterContinental odbędzie się polska premiera oprogramowania Solid Edge ST4. Najnowsza wersja systemu Solid Edge – znana zapewne wielu spośród Czytelników CADblog.pl (z racji chociażby możliwości pobrania wersji demonstracyjnej) – zawiera szeroki zakres nowych, opracowanych na potrzeby klientów funkcji, między innymi udoskonaloną technologię synchroniczną, usprawnienia w zakresie Multi-CAD i tworzenia rysunków technicznych oraz nowe narzędzia pozwalające przyspieszyć walidację projektowania części blaszanych

Podczas zapowiadanej konferencji, nowości pakietu Solid Edge ST4 przedstawi Russell Brook, dyrektor marketingu Velocity, posiadający wieloletnie doświadczenie pracy z systemem. W spotkaniu udział wezmą również partnerzy firmy Siemens Industry Software Sp. z o.o., którzy przedstawią także inne elementy pakietu Velocity, jak np. CAM Express. Ponadto o praktycznym zastosowaniu technologii synchronicznej będzie można się dowiedzieć ze studium przypadku, które przedstawi dr inż. Adam Budzyński.

Więcej informacji na temat tego wydarzenia (w tym m.in. szczegółowa agenda i formularz rejestracyjny) można znaleźć na stronie organizatora (link tutaj).
Wszyscy, którzy jeszcze nie znają oprogramowania Solid Edge lub wersji ST4, mogą się teraz przekonać o jego możliwościach, pobierając bezpłatną 45-dniową wersję próbną (link tutaj).

Źródło: Siemens Industry Software


Piątek 21.10.2011 r.

Modelowanie bezpośrednie i KOMPAS-3D

ASCON, rosyjski producent oprogramowania CAD 3D wraz z LEDAS, firmą zajmującą się opracowywaniem i wdrażaniem nowych rozwiązań w obszarze oprogramowania inżynierskiego, poinformowały o prowadzeniu prac dotyczących technologii pozwalającej na modelowanie bezpośrednie w środowisku Kompas-3D

Wzorem innych dostawców systemów CAD, ASCON ma zamiar zaoferować w 2012 roku (po pomyślnym zakończeniu prowadzonego projektu) wszystkim użytkownikom systemu Kompas-3D możliwość importowania i modyfikowania modeli 3D, pozbawionych historii operacji, w sposób tak intuicyjny i łatwy, jakby zostały one zaprojektowane od początku w środowisku Kompas-3D. Użytkownicy będą mieli możliwość zdefiniowania i dodania zależności geometrycznych i wymiarowych, definiowania obszarów parametryczności, bez potrzeby ingerowania w historię zaimportowanego modelu. (...)
Prace nad projektem podjął trzy miesiące temu zespół fachowców LEDAS, inżynierów-programistów, którzy podobne rozwiązania (w tym z obszaru modelowania bezpośredniego) wdrożyli wcześniej w oprogramowaniu takim, jak SketchUp, RhinoWorks czy Bricscad V12.

– Jestem bardzo podekscytowany tym, co zobaczyłem zaledwie trzy miesiące od rozpoczęcia prac nad projektem – powiedział Maksym Bogdanow, szef ASCON. – Dzięki rozwiązaniom opracowanym przez LEDAS (...), udostępnimy naszym użytkownikom nowe funkcjonalności w naszym wielokrotnie nagradzanym oprogramowaniu, rozpoznawalnym zarówno w Rosji, jak i coraz częściej poza jej granicami.
– ASCON jest dla nas bardzo ważnym partnerem i klientem – powiedział Aleksiej Erszow, dyrektor zarządzający LEDAS. – Nasze wieloletnie doświadczenie w pracy z producentami systemów CAD i CAM, w tym Dassault Systemes, Bricsys, Cimatron i JETCAM pomoże nam z pewnością ukończyć projekt w zaplanowanym czasie i zapewnić nowe korzyści klientom ASCON.
– Przeniesienie praw do własności intelektualnej z LEDAS do Bricsys nie będzie miało wpływu na ten projekt – zapewnił Erik de Keyser, CEO Bricsys. – Cieszymy się widząc ASCON wśród producentów oprogramowania, korzystających z doskonałej technologii autorstwa specjalistów z ASCON. (...)

Polskim dystrybutorem KOMPAS-3D jest firma „Szansa”: www.kompas-3d.pl

Źródło: ASCON, TenLinks.com


Czwartek, 20.10.2011 r.

CADENAS i Solid Edge

Setki tysięcy części i elementów, gotowych do wykorzystania we własnych projektach, a co więcej – zapisanych do natywnego formatu Solid Edge, dostępnych jest obecnie do pobrania z portalu użytkowników Solid Edge, pod adresem: http://solidedge.partcommunity.com

Katalog on-line, dedykowany dla użytkowników systemu Solid Edge (w tym najnowszej wersji ST4), powstał dzięki współpracy z CADENAS GmbH. Korzystanie z niego pozwala na wyeliminowanie konieczności każdorazowego zamawiania modelu danego komponentu, elementu etc. bezpośrednio ze stron producenta. Za pośrednictwem katalogu, użytkownicy zyskują dostęp do ogromnej ilości elementów w jednym miejscu, w prosty i ustandaryzowany sposób.

– Od dzisiaj użytkownicy Solid Edge uzyskują dostęp do setek tysięcy komponentów, które mogą pobrać i wykorzystać bezpośrednio w swoim projekcie, bez potrzeby samodzielnego ich modelowania, tudzież tracenia czasu na zrozumienie sposobu konfiguracji produktu przez jego producenta, szukania numeru części etc. – powiedział John Fox, wice-dyrektor ds. marketingu Velocity Series. – Prócz tego, nasi użytkownicy odniosą dodatkowe korzyści wynikające z faktu, iż wszystkie pobierane przez nich części, pochodzące od różnych dostawców, są dostępne w jednym miejscu i certyfikowane przez producentów. Zyskują także wgląd na możliwość dokonania ich zamówień w rzeczywistości, kontrolę nad dostępnością, a tym samym mogą redukować potencjalne opóźnienia produkcji, a tym samym dostarczać swoje wyroby na rynek wyprzedzając konkurencję. (...)

| więcej na SolidEdgeblog.pl |


Czwartek, 20.10.2011 r.

DrafSight w najnowszej odsłonie

Dostępna jest najnowsza wersja DraftSight V1R1.3. Co istotne, zawiera wiele usprawnień i istotnie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom jej dotychczasowych użytkowników...

Poczynając od tej wersji, konfiguracja wydruku może być zapisana i dołączona do plików DWG. Dzięki temu, nie ma potrzeby przeprowadzania konfiguracji za każdym razem, od nowa dla każdego pliku i projektu. Nowa wersja DraftSight zapewnia także wsparcie dla manipulatorów (myszek) 3D (np. 3Dconnexion, SpaceControl etc.). I chociaż zapewnia środowisko projektowania 2D, użytkownik zyskuje dzięki temu dostęp do funkcji powiększania/zmniejszania, a także obracania widoków we wszystkich kierunkach, ustalania czułości manipulatora, szybkich sposobów wyświetlenia rysunku itp.

Obecna wersja DraftSight pracuje zarówno na Windows, jak i Linuxie (dystrybucjach Ubuntu®, Fedora®, Suse® i Mandriva®). W przypadku Mac OS nadal dostępna jest jedynie wersja beta systemu...

Dokumentację i przewodnik instalacyjny można pobrać ze strony SWblog.pl
Najnowszą wersję DraftSight można pobrać tutaj
Więcej informacji na SWblog.pl i  http://www.facebook.com/DraftSight?sk=app_205673519497060
 

Źródło: Dassault Systemes


Czwartek, 20.10.2011 r.

Powstanie elektryczny Spark!

Chevrolet ogłosił w ubiegłym tygodniu, że będzie produkował elektryczną wersję modelu Spark, która otrzyma nazwę Spark EV. Samochód wejdzie do sprzedaży w ograniczonej liczbie egzemplarzy na wybranych rynkach całego świata, w tym w Stanach Zjednoczonych, na początku 2013 roku

Myliłby się jednak ktoś, kto spodziewa się, iż będzie to kolejny samochód (obok Mitsubishi iMiEV, Citroena Zero itp.), który nie będzie wyposażony w silnik spalinowy. Nowy Spark będzie kolejnym pojazdem hybrydowym, wykorzystującym oba źródła napędu...
– Spark EV oferuje klientom mieszkającym na terenach miejskich możliwość jazdy w trybie w pełni elektrycznym, na przykład podczas krótkich dojazdów do pracy – powiedział Jim Federico, główny inżynier Chevroleta ds. pojazdów elektrycznych. – Samochód jest doskonałym uzupełnieniem powiększającej się gamy aut elektrycznych naszej firmy, obejmującej model Volt o rozszerzonym zasięgu oraz Chevroleta Malibu Eco 2013 z technologią eAssist...

W stworzeniu produkcyjnej wersji modelu Spark EV pomocne będą opinie uczestników programu demonstracyjnych jazd testowych samochodami elektrycznymi Chevroleta, prowadzonego w Szanghaju (Sail EV), Korei (Cruze EV) oraz Indiach (Beat EV).
– Globalna flota samochodów demonstracyjnych Chevroleta pozwala nam poznać wymagania klientów mieszkających w aglomeracjach miejskich, związane z elektryczną mobilnością – dodał Federico. – Spark EV to kolejny krok w stronę realizacji planu Chevroleta, zakładającego zaoferowanie klientom zróżnicowanych rozwiązań, będących odpowiedzią na potrzeby z zakresu transportu i stylu życia ludzi na całym świecie...
Zaawansowane, nanofosfatowe akumulatory litowo-jonowe, służące do zasilania Sparka EV, dostarczy firma A123 Systems. Szczegóły dotyczące dystrybucji na poszczególnych rynkach, zasięgu, ilości oferowanych sztuk oraz cen zostaną podane w późniejszym terminie.

Źródło: MotoTarget.pl


Wtorek, 18.10.2011 r.

Premiera NX 8.0: HD-PLM czy CAE? A może jedno i drugie?

Siemens PLM Software, jednostka organizacyjna Siemens Industry Automation Division i światowy dostawca oprogramowania oraz usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktów (PLM), poinformował wczoraj o wprowadzeniu najnowszej wersji oprogramowania NX™ – w pełni zintegrowanego systemu komputerowego wspomagania projektowania, produkcji i analiz inżynieryjnych (CAD/CAM/CAE). W Europie oficjalna prezentacja nowych rozwiązań miała miejsce podczas konferencji PLM Connection 2011 w Linz, w Austrii. W Polsce prawdopodobnie nastąpi w pierwszych miesiącach przyszłego roku

Wszyscy piszący o kompleksowych usprawnieniach w najnowszej wersji NX 8.0, stawiają nacisk na obszar CAE. Nie jest to pozbawione racji, ale na pierwszy plan powinna wysuwać się moim zdaniem realizacja założeń HD-PLM, do czego jeszcze postaram się powrócić.
Faktem jest, iż NX 8 stanowi istotne rozszerzenie oferty rozwiązań CAE, której częścią jest stosowane powszechnie oprogramowanie NX Nastran do rozwiązywania najtrudniejszych problemów związanych z symulacjami. Wiele także wskazuje na to, iż wraz z obecnym wydaniem oprogramowanie CAE NX staje się jednym z najlepszych na świecie rozwiązań do tworzenia symulacji wykorzystywanych przy opracowywaniu produktów.
– NX 8 to istotna ewolucyjna modernizacja jednego z najlepszych na świecie zintegrowanych systemów do cyfrowego rozwoju produktów – powiedział Jim Rusk, wiceprezes ds. oprogramowania inżynierskiego (Product Engineering Software) w Siemens PLM Software. – Ulepszenia wprowadzone w naszym bezkonkurencyjnym rozwiązaniu CAE ułatwią użytkownikom identyfikację i eliminowanie problemów w środowisku wirtualnym zanim ujawnią się one w świecie rzeczywistym. (...)

Wzrost wydajności symulacji
Firmy ze wszystkich branż coraz intensywniej wykorzystują oprogramowanie do symulacji w celu weryfikacji działania produktów oraz technologii ich produkcji i serwisowania, a także podnoszenia jakości i walorów estetycznych. Od ponad 40 lat rozwiązania Siemens PLM Software pomagają klientom radzić sobie z najbardziej skomplikowanymi problemami w dziedzinie modelowania i analiz, począwszy od liniowych i nieliniowych analiz konstrukcji metodą elementów skończonych (FEA) aż do analiz termicznych, ruchowych i wytrzymałościowych oraz oddziaływania przepływu cieczy i gazów na produkt. Rozwiązania CAE NX mogą funkcjonować samodzielnie lub jako w pełni zintegrowany komponent pakietu do opracowywania produktów NX, dzięki czemu firmy mają dużą swobodę w zakresie sposobu ich wykorzystywania. Zgodnie z przyjętym przez Siemens PLM Software modelem otwartej architektury, rozwiązania CAE NX współpracują z praktycznie wszystkimi czołowymi solwerami FEA, w tym oczywiście z narzędziem NX Nastran Siemens PLM Software. Użytkownicy oprogramowania CAE NX mogą także importować modele geometryczne z różnych źródeł i łatwo je modyfikować w celu badania wyniku takich modyfikacji. Umożliwia to innowacyjna technologia synchroniczna opracowana przez Siemens PLM Software, w której szybkość i elastyczność bezpośredniego modelowania łączy się z precyzją projektowania sterowanego wymiarami.

| więcej... |


Wtorek, 18.10.2011 r.

Jest najnowszy Tecnomatix!

Siemens PLM Software, jednostka organizacyjna Siemens Industry Automation Division i światowy dostawca oprogramowania oraz usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktów (PLM), poinformowała wczoraj o wprowadzeniu najnowszej wersji oprogramowania Tecnomatix, najbardziej cenionego na świecie rozwiązania do cyfrowego wspomagania produkcji, dzięki któremu firmy mogą podejmować trafniejsze decyzje prowadzące do opracowania lepszych produktów. Udoskonalenia wprowadzone w kompleksowym portfolio oprogramowania Tecnomatix 10 odnoszą się do szeregu dyscyplin inżynierii produkcji oraz sprzyjają podniesieniu wydajności produkcji niezależnie od wielkości firmy

Rosnąca konkurencja w branży produkcyjnej w połączeniu z realiami współczesnej gospodarki zmuszają firmy do poszukiwania nowych i innowacyjnych sposobów zwiększania wydajności – powiedział Ziyon Amram, wiceprezes ds. rozwiązań do cyfrowego wspomagania produkcji (Digital Manufacturing Solutions) Siemens PLM Software. – Szeroki zakres ulepszeń w całym portfolio Tecnomatix 10 służy rozwiązaniu współczesnych problemów w dziedzinie produkcji. Uważamy, że oprogramowanie do wspomagania produkcji ma nadzwyczaj wysoki potencjał, jeżeli chodzi o pozytywny wpływ na zwiększenie wydajności i usprawnianie działania globalnej branży produkcyjnej. Jako lider w tej dziedzinie jesteśmy dumni, że potrafimy dostarczać rozwiązania tworzące wartość dla naszych klientów i pomagające w sprawnym funkcjonowaniu globalnej branży produkcyjnej.

Rozwiązania na miarę współczesnych problemów
Globalny rynek domaga się produktów przyjaznych dla środowiska, produkowanych z wykorzystaniem technologii zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju (ang. sustainability). Niestety niepewność, z jaką zmagają się dziś firmy produkcyjne stanowi poważne utrudnienie w maksymalizacji efektywności inwestowania kapitału pod kątem utrzymania lub przywrócenia wzrostu. Firmy zdają sobie sprawę z konieczności optymalizowania posiadanych mocy i jednoczesnego zwiększania elastyczności pozwalającej reagować na szybki rozwój sytuacji na rynku i dotrzymywać mu tempa. (...)

| więcej... |


Poniedziałek, 17.10.2011 r.

Węgierska firma upamiętni twórcę Apple

Pomnik, a w zasadzie statua Steve'a Jobs'a stanie na terenie należącym do Graphisoft. Dlaczego właśnie ta węgierska firma chce w taki sposób upamiętnić legendarnego założyciela Apple?

Graphisoft (Graphisoft SE i Graphisoft Park Ltd) podjęły decyzję o ustawieniu pomnika w Graphisoft Park jeszcze w tym roku, prawdopodobnie dwudziestego pierwszego grudnia. Firma nie tylko postrzega Jobs'a jako bohatera wieku informatyki. Ma mu także wiele do zawdzięczenia „osobiście”.
– (...) Istotnie, nie możemy i nie będziemy zachowywać obiektywizmu w ocenie osoby Steve'a Jobs'a, ponieważ to jemu Graphisoft ArchiCAD zawdzięcza odniesienie globalnego sukcesu. W 1984 roku Apple dało nam wielką szansę... – możemy przeczytać na stronach Graphisoft.

Kartka z historii
Najwcześniejsze wersje ArchiCAD'a pracowały na komputerach Lisa, poprzednikach (w prostej linii) słynnego Macintosha. Program został zaprezentowany podczas targów CEBIT 1984 w Hannoverze, gdzie po raz pierwszy zobaczył go Steve Jobs. To właśnie on zadecydował, by Apple zapewniło pełne wsparcie w rozwoju i dystrybucji tego oprogramowania.
– Apple wsparło nas finansowo, a także zapewniło sprzęt (komputery) w czasie, gdy Graphisoft był bardzo młodą i małą firmą, z ograniczonymi środkami i zapleczem rozwojowym – czytamy na stronie firmy. – Co więcej, takie komputery nie były wtedy nawet dostępne w naszej części świata.
Ale co najważniejsze, Apple zapewniło Graphisoft i ArchiCADowi... dystrybucję na w zasadzie całym zachodnim świecie. I taki stan trwa do dzisiaj. Co więcej, mimo iż od ponad 20 lat ArchiCAD dostępny jest na inne platformy systemowe, nadal sprzedawany jest z powodzeniem tymi samymi kanałami, jakimi docierał do odbiorców na początku swojej kariery. Dzięki Apple.
– Z czystej miłości do technologii... – dodają przedstawiciele Graphisoft.

Źródło: Graphisoft, TenLinks.com


Piątek, 14.10.2011 r.

Go, Gadżet, go!

Konkurs Solveere i CADblog.pl

Firma Solveere, specjalizująca się w usługach z zakresu szybkiego prototypowania i krótkich serii produkcyjnych (a przy okazji importer drukarek TierTime), postanowiła zorganizować – pod patronatem naszej redakcji – konkurs projektowy, który z założenia wykorzystywać będzie także oferowane przez firmę rozwiązania z zakresu RapidPrototyping. Przewidziano bardzo nietypowe, ale atrakcyjne nagrody!

I zacznijmy od nagród, które jak myślę zmobilizują wiele osób do wzięcia udziału w konkursowych zmaganiach. Otóż organizator przewiduje nagrodę główną i dwa wyróżnienia, a będą to odpowiednio:
• nagroda główna „Grand Prix” – bezpłatne użyczenie drukarki 3d na okres 1 tygodnia bez limitu materiału drukującego;
• wyróżnienie za zajęcie drugiego miejsca – talon na wydruk 3D o wartości 1000 PLN;
• i za zajęcie trzeciego miejsca – talon na wydruk 3D wartości 500 PLN.

Zadanie konkursowe polega natomiast na wykonaniu projektu gadżetu reklamującego firmę Solveere, możliwego oczywiście do wydrukowania na drukarce 3D. I – dodam od siebie – w pełni demonstrującego możliwości współczesnych urządzeń do rapid prototyping.
Szczegóły techniczne, parametry i wymagania odnośnie projektu, można będzie otrzymać po wyrażeniu chęci udziału w konkursie i przesłaniu formularza zgłoszeniowego (dostępnego tutaj) na adres e-mail: konkurs@solveere.pl, lub redakcja@cadblog.pl.

Konkurs rozpoczyna się z dniem 5.10.2011 r. i potrwa do 4.11.2011 r. (piątek). Wtedy też minie ostateczny termin przesyłania prac. Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na stronie organizatora, a także tutaj – w postaci pliku pdf.

Więcej informacji można także znaleźć na stronie www.druk3Dblog.pl

Zachęcam gorąco do udziału!

(ms)


Czwartek, 13.10.2011 r.

Sprzątanie świata z ZW3D

Tak naprawdę chodzi nie tyle o sprzątnięcie czegokolwiek, ale – o zaprojektowanie urządzenia (dowolnego), które w owym sprzątaniu mogłoby pomóc. Na tym bowiem polega ogłoszony dzisiaj nowy konkurs ZW3D

Pomysł na konkurs zainspirowany został przez „Clean Up the World Weekend 2011”, a dedykowany jest wszystkim użytkownikom – zarówno studentom, jak i profesjonalistom. Konkurs rozpoczął się 16 września br., a potrwa do 15 grudnia 2011 r. Aby wziąć w nim udział, należy dokonać rejestracji (link tutaj), a następnie wykonać (oczywiście w oprogramowaniu ZW3D, które w wersji 30-dniowej można pobrać tutaj) i przesłać na adres organizatora:
• zrzut ekranowy (plik jpg) z wykonanego projektu; co ważne, na ilustracji musi być widoczny interfejs użytkownika systemu ZW3D;
• pliki z rysunkami/modelem, wykonanymi w ZW3D, zapisanymi do natywnego formatu *.z3 (z zachowaną historią operacji).

Pliki graficzne ilustrujące projekt zostaną zaprezentowane na stronie organizatora konkursu (link tutaj). Projekt, który uzyska największą liczbę głosów, nagrodzony zostanie najnowszym modelem Apple iPhone; otrzyma także certyfikat autoryzowany przez ZWSOFT. Prócz tego, jury wyłoni dwóch zwycięzców, którzy otrzymają w nagrodę iPad 2 (i oczywiście wspomniany certyfikat).

 

Rejestracji do konkursu można dokonać  tutaj.
ZW3D, w wersji w pełni funkcjonalnej, ale ograniczonej czasowo do 30-dni – tutaj.
Galeria nadesłanych prac:  tutaj

Źródło: ZWSOFT


Czwartek, 13.10.2011 r.

Ford E-Bike, czyli rower pod napięciem

Koncepcyjny Ford E-Bike to wizja roweru zaprojektowanego w duchu nowego języka stylistycznego Forda. Jednoślad nie wejdzie do produkcji, jednak posłuży jako platforma doświadczalna dla przyszłych rozwiązań z zakresu bezemisyjnej mobilności

Ford E-Bike został stworzony od podstaw jako pojazd trafiający w gusta zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Sercem konstrukcji jest lekka, a jednocześnie wytrzymała trapezoidalna rama wykonana z aluminium i włókna węglowego. Jednym z najciekawszych stylistycznie elementów roweru są koła z sześcioma szprychami połączonymi w trzy zespoły w kształcie litery „V”.
Źródłem napędu jest system składający się z silnika umieszczonego w piaście przedniego koła, akumulatora litowo-jonowego ukrytego w ramie – zapewniającego zasięg nawet do 85 kilometrów – zintegrowanego sterownika oraz opatentowanej technologii czujników magnetostrykcyjnych, zapożyczonej ze świata Formuły 1.


Materiały magnetostrykcyjne wykorzystywane są do przekształcania energii magnetycznej w kinetyczną i na odwrót. W Formule 1 czujniki tego typu pomagają osiągać wysokie prędkości obrotowe silnika w obliczu intensywnego obciążenia termicznego. W Fordzie E-Bike odczytują one natomiast obroty w wewnętrznym łożysku i w ułamku sekundy przekazują zgromadzone dane do jednostki sterującej, która aktywuje lub dezaktywuje silnik elektryczny. Rezultatem tego procesu jest płynna integracja mocy wygenerowanej przez siłę ludzkich nóg i silnik elektryczny.
W wyposażeniu E-roweru znajduje się również wyświetlacz zamontowany przy kierownicy, który pełni funkcję licznika przebiegu oraz pozwala rowerzyście na wybór jednego z trzech trybów jazdy – ekonomicznego, komfortowego i sportowego. Uzupełnieniem układu napędowego są natomiast podzespoły rowerowe firmy Shimano – łącznie z 11-biegową wewnętrzną przerzutką i manetką 2012 Shimano Rapidfire – oraz wydajny system napędu pasowego, działający w miejscu tradycyjnego łańcucha.

Źródło: Ford, informacja Mototarget.pl


Środa, 12.10.2011 r.

3DVia i walka o życie

Systemy związane z CAD mogą znaleźć zastosowanie w bardzo nietypowych – z inżynierskiego punktu widzenia – obszarach. Dassault Systemes poinformował o wprowadzeniu online realistycznego doświadczenia 3D o nazwie „Staying Alive” („Walka o życie”), opracowanego we współpracy z iLUMENS, laboratorium medycznym na Uniwersytecie Kartezjusza w Paryżu, wykorzystującego technologie symulacji na potrzeby szkoleń medycznych. Na stronie internetowej „Staying Alive” zarówno pracownicy służby zdrowia, jak i inni odbiorcy mogą nauczyć się właściwych zachowań, działań i technik, które mogą okazać się pomocne w ratowaniu życia osób doświadczających nagłego zatrzymania krążenia

Poprzez ten projekt Dassault Systèmes deklaruje swoje zaangażowanie w walkę z atakami serca – jeden z największych problemów w sektorze zdrowia publicznego – przez badanie nowych horyzontów rozwiązań cyfrowych w tym zakresie. W wirtualnym świecie 3D każdy może się szkolić i praktykować techniki potencjalnie ratujące życie. Zarówno pracownicy służby zdrowia, jak i inni odbiorcy mogą wizualizować i szkolić się w zakresie udzielania pierwszej pomocy we wspólnym środowisku 3D, używając sieci. Mają oni też możliwość weryfikowania rezultatów swojego działania (a nawet - dzięki facebookowej aplikacji, odbywania sesji szkoleniowych wspólnie z przyjaciółmi!). Doświadczenie to ma na celu wpłynięcie na zmniejszenie liczby zgonów na skutek zatrzymania krążenia, stanowiącego każdego roku przyczynę śmierci ponad 250 000 mieszkańców Stanów Zjednoczonych i 40 000 mieszkańców Francji (sic! - ciekawe, jak wyglądają polskie statystyki – przyp. redakcji).

Te realistyczne wirtualne aplikacje 3D to coś więcej niż tylko poważna gra. Każdy może szybko nauczyć się różnych rzeczy poprzez działanie. To doskonały sposób, by łatwo zapamiętać informacje – wyjaśnia Alexandre Mignon, doktor nauk medycznych, doktor akademicki, MBA, profesor anestezjologii i intensywnej opieki medycznej, dyrektorka iLUMENS, AP-HP. – Staying Alive to pierwsza tego rodzaju inicjatywa medyczna, której celem jest oferowanie optymalnych szkoleń w zakresie technik, które można powtarzać dowolną ilość razy, zanim zastosuje się ją na rzeczywistym pacjencie. Ten opierający się na realistycznym doświadczeniu projekt umożliwia każdemu naukę działań, które należy wykonywać po wezwaniu profesjonalnego ratownika, a przed jego przybyciem.

Wiele przedsiębiorstw wytwarzających sprzęt medyczny korzysta już z rozwiązań Dassault Systèmes do projektowania swoich produktów w 3D. Jednym z takich przedsiębiorstw jest Philips, którego defibrylator HearthStart (HS1) został specjalnie opracowany w taki sposób, aby mógł być używany przez nieprofesjonalistów i jest stosowany w ramach projektu Staying Alive w wirtualnym środowisku. Ludzie mogą obsługiwać ten defibrylator w różnych sytuacjach na potrzebę szkoleń, symulacji, komunikacji i konserwacji. (...)

Realistyczne doświadczenie opracowane przy pomocy studia 3DVIA Dassault Systèmes jest dostępne na stronach internetowych www.stayingalive.fr/en i www.3dvia.com.

Źródło: Dassault Systemes


Środa, 12.10.2011 r.

34 bezpłatne warsztaty online

IV edycja PROCAD NET CAFE – największych w Polsce darmowych warsztatów online dla projektantów, inżynierów i architektów zapowiada się niezwykle interesująco. Tym razem uczestnicy mogą wybierać spośród aż 34 interaktywnych warsztatów, prowadzonych przez doświadczonych specjalistów branżowych

Tematy, tak jak w poprzednich edycjach poświęcone są głównie komputerowemu wspomaganiu projektowania z wykorzystaniem systemów Autodesk. Nowością IV edycji są pokazy poświęcone tematyce elektronicznego zarządzania dokumentacją projektową. Warsztaty odbędą się w dniach 13-28 października 2011. Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń.

W myśl hasła przewodniego, dzięki transmisji on-line, z pokazów i warsztatów skorzystać może każdy i dosłownie wszędzie! Każda osoba chętna do wzięcia udziału w PROCAD NetCafe musi jedynie zarejestrować swój udział na stronie www.procad.pl/netcafe, a wybranego dnia przyłączyć się do pokazu. Dla uczestników PROCAD przygotował dodatkowe atrakcje. Po pokazach zarejestrowane osoby otrzymają dostęp do filmów nagranych podczas NET CAFE oraz certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach on-line.

Tematy warsztatów zostały podzielone branżowo. Poniżej przykłady:

Architektura i Budownictwo:
• Funkcjonalność zespołów jako narzędzie porządkujące pracę i usprawniające tworzenie rysunków detali;
• Import, export i podłączenia – to co ułatwi Ci pracę na dużych modelach Revit...

Przemysł i Wytwarzanie:
Analizy dynamiczne projektowanych konstrukcji – Inventor Professional 2012;
• Technologia DWGTrueConnect – praca z plikami dwg w Autodesk Inventor...

Infrastruktura i Inżynieria Lądowa:
• Ewolucja Autocad Civil 3D na przestrzeni ostatnich 3 lat – pokaz nowych funkcji, które pojawiły się w Autocad Civil 3D...

Media & Entertainment:
• Import i animacja urządzeń w 3ds Max;
• Animacja przekładni pasowej w 3ds Max;
• SketchBook Designer – idealne narzędzie do szkicowania...

Zarządzanie dokumentacją:
• Efektywne zarządzanie pracownią projektową: zarządzanie dokumentacją projektową i organizacja prac w projekcie przy pomocy PROCAD docCENTER...

Więcej informacji na temat warsztatów można znaleźć tutaj

Źródło: PROCAD


Wtorek, 11.10.2011 r.

Kursy i egzaminy certyfikacyjne Autodesk po Polsku

Autodesk wprowadza polską wersję kursów i egzaminów certyfikujących dla Autodesk AutoCAD. Program certyfikacji umożliwia doświadczonym użytkownikom w branży architektonicznej i budowlanej oraz mechanicznej uzyskanie potwierdzenia ich wiedzy w zakresie oprogramowania Autodesk. Program prowadzony jest przez firmę KnowledgePoint, dystrybutora Autodesk oraz dostawcę materiałów szkoleniowych i marketingowych

Kurs i egzaminy z wiedzy o Autodesk AutoCAD są już dostępne w języku polskim – powiedział Richard Lane, Senior Manager, Training and Certification, Autodesk. – Jest to odpowiedź na rosnące zainteresowanie certyfikacja w regionie.

W tym samym czasie, KnowledgePoint uruchamia dodatkowe inicjatywy, w tym pierwszy w historii Autodesk Certification Open Day dla specjalistów CAD w Polsce i całym regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. 19 października 2011 r. (już za kilka dni!) wszyscy zainteresowani specjaliści CAD będą mogli przystąpić do bezpłatnych egzaminów w Autoryzowanych Centrach Szkoleniowych Autodesk (ATC) biorących udział w programie. Nie ma ograniczenia w liczbie egzaminów, do których każdy uczestnik będzie mógł przystąpić.
Uczestniczące strony, prowadzone przez partnerów Autoryzowanego Centrum Szkoleniowego Autodesk, będą miały okazję zorganizować własne spotkania promujące rozwiązania Autodesk oraz szkolenia, dając możliwość przygotowania się do ceryfikacji i następnie wzięcia udziału w bezpłatnym egzaminie.
Użytkownicy oprogramowania Autodesk zainteresowani uczestnictwem w Autodesk Open Day proszeni są o kontakt z biorącym udział w programie ATC poprzez stronę: http://www.atcevents.net/certificationopendoors.html.

Nowa inicjatywa
Równolegle do powyższych inicjatyw, KnowledgePoint – jako dystrybutor ds. edukacji i szkoleń w regionie EMEA – ogłosił „Second Shot”, czyli specjalną ofertę dla projektantów chcących uzyskać certyfikację Autodesk na poziomie Associate lub Professional.
Oferta, która trwała od 1 sierpnia do 30 września (ponownie wznowiona zostanie w okresie od 1 grudnia 2011r. do 31 stycznia 2012 r.), obejmuje wszystkich projektantów w regionie EMEA, którzy odbywają lub już odbyli szkolenie w biorącym udział w programie Centrum Szkoleniowym Autodesk (ATC), a następnie przystąpili do egzaminu Autodesk Associate lub Autodesk Professional. Zgodnie z warunkami uczestnictwa w programie, każdy użytkownik, który przystąpił lecz nie zdał egzaminu Certyfikacji Autodesk na poziomie Associate lub Professional w sierpniu i wrześniu 2011 r., otrzyma pozwolenie na bezpłatne jego powtórzenie.
W ramach oferty „Second Shot” każdy użytkownik ma prawo do jednego dodatkowego i bezpłatnego podejścia do egzaminu na każdym poziomie. Wszyscy potencjalni kandydaci zainteresowani uczestnictwem, proszeni są o kontakt z lokalnym ATC poprzez stronę: http://www.atcevents.net

Źródło: Autodesk


Poniedziałek, 10.10.2011 r.

Toolex i Wirtotechnologia 2011

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX swoją czwartą edycją ugruntowały pozycję jako najważniejsze spotkanie branży obróbki  metalu w jesiennym sezonie. Natomiast Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów WIRTOTECHNOLOGIA to impreza, która nie ma w kraju konkurencji i jest wyjątkową propozycją Expo Silesia dla branży wirtualizacji procesów przemysłowych

Ponad pięćset firm z całego świata zaprezentowało rozwiązania, znajdujące zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Można było obejrzeć światowej klasy maszyny w cyklu produkcyjnym, jak m.in. obrabiarki do obróbki ubytkowej i plastycznej, urządzenia do obróbki blach na zimno, do obróbki termicznej, a także profesjonalne narzędzia najważniejszych międzynarodowych producentów oraz aparaturę kontrolno-pomiarową wiodących marek. W targach uczestniczyło ponad siedem tysięcy osób, w tym blisko sześć tysięcy zarejestrowanych specjalistów – konstruktorów, technologów, kierowników produkcji, dyrektorów i właścicieli firm. (...)

  

Targi WIRTOTECHNOLOGIA obfitowały natomiast w premiery urządzeń. Na stoisku firmy SMARTTECH miała miejsce światowa premiera skanera optycznego Geomagic 3D, a firma 3D SPACE po raz pierwszy w Polsce prezentowała stacjonarny skaner 3D typu HDI Advance firmy 3D3 Solutions. Grupa CadWorks natomiast przygotowała premierowy pokaz oprogramowania SolidWorks 2012; każdego dnia, podczas trwania targów, w osobnych salach wykładowych zainteresowane osoby miały okazję zapoznać się z nowościami SolidWorks, opisywanymi zresztą już na łamach CADblog.pl & Swblog.pl. Co innego jednak poczytać, a co innego – zobaczyć na własne oczy.

  

  

Tegoroczne wydarzenie wspierali m.in. Polska Izba Motoryzacji, Państwowa Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania, Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju, Politechnika Śląska oraz Naczelna Organizacja Techniczna. Targi WIRTOTECHNOLOGIA otrzymały patronat Ministerstwa Gospodarki oraz Polskiej Akademii Nauk.
W trakcie targów odbywały się także seminaria i konferencje. Wśród nich ciekawe spotkanie „Łowcy Trendów” z firmą doradczą InnCo, a WIRTOTECHNOLOGII towarzyszył cyklu wykładów w ramach X jubileuszowego Forum Inżynierskiego Stowarzyszenia „ProCAx”

Dziękując za wsparcie i aktywny udział Partnerów, Wystawców i odwiedzających, już dziś Expo Silesia zaprasza do udziału w piątej, jubileuszowej edycji Targów TOOLEX i WIRTOTECHNOLOGIA, w dniach 3-5 października 2012 roku.

Źródło: Exposilesia, CAD.pl, 3DCAD.pl


Korespondencja własna (CADblog.pl) i galeria zdjęć tutaj (wkrótce)


Czwartek, 06.10.2011 r.

Debiut papierowej wersji CADblog.pl

Piętnaste wydanie od początku istnienia CADblog.pl, a pierwsze papierowe w jego historii, udostępnione zostało na targach Wirtotechnologia 2011, odbywających się w halach ExpoSilesia Sosnowiec

Już wczoraj, pierwszego dnia targów, wydanie spotkało się z dużym zainteresowaniem – zwłaszcza ze strony stałych Czytelników dotychczas ukazujących się e-wydań.
Osoby zainteresowane otrzymaniem wydania papierowego prosimy o kontakt z redakcją (redakcja@cadblog.pl); wydanie dystrybuowane jest bezpłatnie. Natomiast osoby zainteresowane wersją elektroniczną (pdf lub flash), link do pobrania nowego wydania 1(15)2011 znajdą na forum użytkowników (tutaj – tylko dla zarejestrowanych Forumowiczów), albo otrzymają go wraz z newsletterem (pod warunkiem, że wcześniej zgłoszą chęć jego otrzymywania).

Spis treści, a także wybrane artykuły z nowego wydania (dostępne on-line) można znaleźć w zakładce „W numerze”.

(ms)


Czwartek, 06.10.2011 r.

Solid Edge ST 4 i Femap za darmo? Tak, już od wczoraj dostępna jest wersja 45 dniowa

Miało być za darmo – i jest! Co prawda z ograniczeniem do 45-dni, ale za to w wersji „commercial”. Po raz pierwszy w historii Siemens PLM Software oferuje możliwość bezpłatnego pobrania systemu CAD 3D – Solid Edge ST 4, jak również uznanego narzędzia CAE (do analiz MES), jakim jest Femap. To wszystko – bez żadnych dodatkowych ograniczeń, wystarczy tylko podanie adresu mailowego i kilku podstawowych informacji

Bezprecedensowa oferta obejmuje prawo bezpłatnego testowania pełnych wersji produkcyjnych Solid Edge ST4 i Femap 10.2, a także dostęp do kompleksowej bazy szkoleniowej. Każdy zainteresowany może pobrać jedną lub obydwie aplikacje. Użytkownicy Solid Edge ST4 mogą korzystać z systemu projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) 3D z technologią synchroniczną, w którym szybkość i elastyczność bezpośredniego modelowania łączy się z precyzją projektowania sterowanego wymiarami, natomiast użytkownicy Femap uzyskują dostęp do systemu wspomagania prac inżynierskich (CAE) opartego na komputerach o wysokiej mocy obliczeniowej (NX™ NASTRAN®), opakowanego w prostą w obsłudze aplikację. Oprogramowanie jest dostępne w wielu językach, a pełne opisy aplikacji wraz z linkami do bezpłatnego pobrania Solid Edge i Femap można znaleźć tutaj:

Solid Edge ST4 | pobierz |

Femap 10.2 | pobierz |

– Najskuteczniejszym sposobem oceny oprogramowania CAD i CAE jest możliwość użycia wersji produkcyjnych we własnym środowisku – powiedział John Fox, wiceprezes ds. Marketingu Velocity Series w Siemens PLM Software. – Umożliwiając bezpłatne pobranie Solid Edge i Femap oraz udostępniając materiały szkoleniowe, fora użytkowników i inne zasoby sprawiamy, że użytkownik ma komfortowe warunki do oceny produktu. Teraz każdy, bez żadnych zobowiązań, może pobrać pełne produkcyjne wersje Solid Edge i Femap, wypróbować je i przekonać się, jak za ich pomocą da się zwiększyć wydajność pracy inżyniera, kreatywność i opracowywać lepsze projekty – dodaje.

| więcej na SolidEdgeblog.pl |


Środa, 05.10.2011 r.

Szansa na Wirtotechnologii 2011

Firma Usługi Informatyczne SZANSA, autoryzowany dystrybutor programów ZWCAD i KOMPAS-3D, zaprasza wszystkich zainteresowanych na Międzynarodowe Targi Metod i Narzędzi do Wizualizacji Procesów „Wirtotechnologia”, odbywające się w dniach 5-7 października 2011 w Centrum Targowo-Wystawienniczym Expo Silesia w Sosnowcu

Na targach prezentowane jest m.in. oprogramowanie firmy ZWSOFT: ZWCAD 2011 wraz z aplikacjami dodatkowymi takimi jak Drogi, TCP-MDT, Przedmiar czy TOOLS II oraz program ZW3D – kompleksowe rozwiązanie z zakresu CAD/CAM pozwalające na jeszcze bardziej efektywne projektowanie. Ponadto każdy ma możliwość zapoznać się z funkcjonalnościami aplikacji KOMPAS-3D – parametrycznego systemu CAD wspomagającego projektowanie 3D.

Każda osoba, która odwiedzi stoisko nr 451, będzie mogła wziąć udział w konkursie wiedzy o programach CAD – organizator przewidział do wygrania atrakcyjne nagrody. A osoby zainteresowane kupnem będą mogły nabyć programy w bardzo atrakcyjnej ofercie specjalnej.

Źródło: www.dobrycad.pl


Środa, 05.10.2011 r.

Światowa premiera nowej linii skanerów 3D

SMARTTECH we współpracy z firmą Geomagic Inc. wprowadza na rynek nowe kompleksowe rozwiązanie pozwalające na bezpośrednie wykorzystanie skanerów 3D do kontroli jakości i tworzenia modeli parametrycznych. Dzięki wysokiej dokładności (do 20µm), rozdzielczości (10mln pkt/4sekundy) oraz integracji z najlepszym oprogramowaniem do inżynierii odwrotnej i kontroli jakości, skanery z linii „SMARTTECH Geomagic 3D Scanner”stanowią doskonałe rozwiązanie dla inżynierów ceniących jakość i efektywność pracy

Nowa linia składa się z dwóch modeli skanerów 3D:

SMART3Dsurface – precyzyjnego skanera 3D światła białego, zintegrowanego z oprogramowaniem Geomagic Studio, umożliwiającym przeprowadzenie całego procesu od skanowania 3D, aż do cyfrowego modelu 3D obiektu mierzonego w formacie powierzchni parametrycznych (NURBS). Skaner pozwala na optymalne wykorzystanie procesu inżynierii odwrotnej oraz modyfikacje zmierzonych obiektów rzeczywistych w dowolnym oprogramowaniu CAD. Skaner SMART3Dsurface przeznaczony jest do zastosowań projektowych, odtwarzania dokumentacji oraz szybkiego prototypowania (na drukarkach 3D);

SMART3Dqualify – skanera 3D światła białego zintegrowanego z oprogramowaniem GeomagicQualify, umożliwiającym wykonywanie pełnej analizy kształtu i kontroli jakości mierzonego obiektu. SMART3Dqualify mierzy obiekty rzeczywiste, porównuje modele CAD z wynikami skanowania 3D, tworzy dowolne raporty pomiarowe (także w pdf 3D) oraz umożliwia automatyzacje kontroli poprzez stworzenie ścieżki kontrolnej dla danego typoszeregu obiektów. Skaner wspomaga proces kontroli poprzez użycie skomplikowanych funkcji analitycznych oraz graficzną prezentację wyników, a dokładność kontroli potwierdzona jest niemieckim certyfikatem PTB.

Źródło: SmartTech


Środa, 05.10.2011 r.

Ustrzel nagrodę na Wirtotechnologii!

Firma 3D MASTER pragnie zaprosić wszystkich do wzięcia udziału w konkursie, który będzie miał miejsce 5-7 października na targach WIRTOTECHNOLOGIA w Sosnowcu, stoisko 456

Konkurs ma charakter sprawnościowy, ale do wygrania są cenne nagrody z dziedziny technologii 3D, m.in. nowość na rynku polskim – oprogramowanie firmy QuadriSpace – Share 3D PDF, program do tworzenia interaktywnych PDF 3D, manipulatory 3D oraz rabaty na zakup oprogramowania ZW3D CAD/CAM.
Zasady są proste – wystarczy nazbierać jak najwięcej punktów grając w Rzutki oraz wypełnić ankietę, dostępną na stoisku 456. Regulamin konkursu na stronie www.cadcamsoft.pl

Źródło: 3DMaster


Wtorek, 04.10.2011 r.

Chmura z Autodesk

Autodesk Cloud umożliwia dostęp do funkcji projektowych z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie. Klienci posiadający subskrypcję uzyskują dostęp na zasadzie wyłączności do wysokiej klasy optymalizacji projektowania, wizualizacji i współpracy w chmurze

Autodesk Inc. (NASDAQ: ADSK) wprowadził Autodesk Cloud – zestaw obejmujący ponad tuzin funkcjonalności sieciowych, produktów i usług, które umożliwiają klientom wzbogacenie ich komputerów o większą mobilność, nowe funkcjonalności przeglądania i współdzielenia plików oraz większe moce obliczeniowe – pomagając im lepiej projektować, wizualizować i analizować ich pomysły. Ponadto klienci posiadający subskrypcję Autodesk uzyskają teraz wyłączny dostęp do wysokiej klasy funkcji renderowania i optymalizacji projektowania opartego na chmurze oraz rozszerzonych możliwości współpracy. Subskrypcja Autodesk zapewnia obecnie możliwość przechowywania danych 3 GB online na każdą licencję na oprogramowanie objętą subskrypcją w celu zapewnienia lepszego dostępu do dokumentów projektowych i konstrukcyjnych z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie.

Od ponad dziesięciu lat Autodesk wykorzystuje moc chmury, aby wzbogacać funkcjonalność naszych rozwiązań projektowych i pomagać klientom pracować bardziej wydajnie – powiedział Amar Hanspal, wiceprezes Autodesk, Platform Solutions and Emerging Business. – Dzięki Autodesk Cloud pokazujemy jeszcze większe zaangażowanie w pomoc naszym klientom przy rozwiązywaniu najtrudniejszych na świecie problemów projektowych i konstrukcyjnych.

Autodesk był pionierem w dziedzinie aplikacji opartych na chmurze dla branży projektowej – rozpoczynając ponad dziesięć lat temu od Autodesk Buzzsaw – oraz udostępniając obecnie klientom ponad tuzin ofert opartych na chmurze w ramach Autodesk Cloud. Autodesk Cloud zapewnia silną platformę, aby umożliwić wszystkim klientom Autodesk korzystanie z chmury w celu uzyskania dostępu i przechowywania ich prac z dowolnego miejsca; przeglądania ich prac za pomocą przeglądarek sieciowych lub urządzeń mobilnych oraz współdzielenia ich prac z innymi użytkownikami, nawet nie posiadającymi oprogramowania Autodesk. Aplikacje oparte na chmurze, takie jak dokumenty Autodesk Cloud, AutoCAD WS oraz mobilna aplikacja Autodesk Design Review zapewniają użytkownikom swobodę pracy w miejscu, w którym mogą być najbardziej efektywni oraz możliwość przeglądania, edytowania i współdzielenia projektów w dowolnym miejscu oraz niemal ze wszystkimi. AutoCAD WS i mobilna aplikacja Autodesk Design Review są już dostępne w iOS App Store.

Dodatkowe usługi oparte na chmurze dostępne wyłącznie dla klientów posiadających subskrypcję Autodesk zapewniają projektantom, inżynierom i grafikom nowe funkcjonalności, takie jak wysokiej klasy komunikacja wizualna 3D, symulacja i współpraca, które były kiedyś dostępne wyłącznie dla organizacji dysponujących uprzywilejowanym dostępem do drogich i najwyższej jakości centrów wyposażonych w superkomputery (tzw. klastry).

Wspomniane powyżej usługi obejmują:
• Renderowanie oparte na chmurze Autodesk;
• Optymalizacja Autodesk Inventor;
• Konceptualna analiza energii Autodesk Revit;
• Sieciowe oprogramowanie do analizy energii Autodesk Green Building Studio;
• Oprogramowanie Autodesk Buzzsaw jako usługa (SaaS)

Źródło: Autodesk


Środa, 28.09.2011 r.

Cortona3D wprowadza aplikacje na iPad

specjalne webinarium dzisiaj, w środę, o godzinie 16.30

iPad podbił świat i szybko staje się najbardziej popularnym urządzeniem mobilnym. Podczas gdy wielu ludzi uważa jeszcze, że jest to urządzenie dostarczające rozrywki, wiele korporacji dostosowuje swoje rozwiązania do wykorzystania na iPad’zie. Połowa firm z listy Fortune 100 testuje już wykorzystanie iPad’a pod kątem zwiększenia możliwości i wydajności pracowników bez narażania bezpieczeństwa poufnych danych klientów

Cortona3D opracowała aplikację, która umożliwia organizacjom bezpośredni dostęp poprzez iPad do interaktywnych katalogów produktów, interaktywnych instrukcji pracy, interaktywnych instrukcji serwisowych, etc. Odkąd firmy starają się o uzyskanie korzyści z ponownego wykorzystania danych inżynierskich oraz odstąpienia od „ton” dokumentacji papierowej, iPad postrzegany jest jako idealne urządzenie nadające się do osiągnięcia tych celów biznesowych.

Serdecznie zapraszamy na dzisiejszą (!) bezpłatną prezentację internetową organizowaną przez firmę Cortona3D, producenta oprogramowania RapidAuthor przeznaczonego do automatyzacji komunikacji technicznej – przygotowywania publikacji technicznych w formie interaktywnych dokumentów 3D, takich jak interaktywne katalogi części, interaktywne materiały szkoleniowe, interaktywne procedury montażu czy interaktywne instrukcje obsługi / serwisu. Tym razem zaprezentowane zostaną możliwości wykorzystywania oprogramowania na urządzeniach mobilnych...

Podczas tego webinarium, zespół Cortona3D pokaże, jak:
• przeglądać modele 2D i 3D,
• przeglądać rozstrzelone widoki zespołów 2D i 3D,
• nawigować interaktywnymi katalogami części 3D,
• odtwarzać instrukcje montażu...

Webinarium potrwa około 45 minut – tyle powinno wystarczyć, aby przekonali się Państwo, w jaki sposób można zwiększyć skuteczność i wydajność komunikacji technicznej za pomocą nowej aplikacji iPad firmy Cortona3D.

Rejestracja na webinarium tutaj

Źródło: SoftPROGRESS


Piątek, 23.09.2011 r.

Jest ZWCAD 2012 beta!

Firma Usługi Informatyczne SZANSA, autoryzowany dystrybutor programu ZWCAD w Polsce, wraz z firmą ZWSOFT zachęcają do pobrania i przetestowania najnowszej wersji środowiska ZWCAD 2012 Beta

Najnowsza wersja programu ZWCAD 2012, która – oficjalnie – ukaże się prawdopodobnie już w listopadzie, usprawnia pracę projektantów, pomaga udostępniać rysunki i tworzyć wizualizacje. Producent zapowiada, że w nowej wersji zostanie wprowadzone wiele usprawnień.

Udoskonalone zostaną między innymi:
• elementy w blokach – które mogą być stosowane do operacji przycinania;
• nowy punkt charakterystyczny M2P (jest przydatny przy wyznaczeniu punktu środkowego z dwóch punktów);

• funkcje tekst i mtext – teraz ułamki tworzą się automatycznie, może być zastosowana maska tła;
• wymiary – mogą być dodawane do obiektów regionu, a połączenia między obiektami i wymiarami mogą być przerywane;
• narzędzia porównywania rysunków (porównują również bloki, atrybuty i tekst);
• pliki ECW, które są wykorzystywane między innymi przy zdjęciach satelitarnych i lotniczych, mogą być dołączane do rysunków ZWCAD.

W ZWCAD 2012 nie ma ograniczenia co do liczby rysunków, które mogą być seryjnie publikowane, a rysunki mogą być eksportowane jako wielostronicowe pliki DWF. Aktualizacja oferuje użytkownikom style wizualne, które pozwalają rysować i edytować w wielu zacienionych trybach. Wypełnienie gradientem może być teraz wywoływane bezpośrednio przez polecenie GRADIENT lub przez przycisk „Gradient” na pasku narzędzi „Rysuj”. 30 dniową wersję testową ZWCAD 2012 Beta można pobrać tutaj.

Przy okazji przypominamy o trwających promocjach:
1. Każda nowo zakupiona licencja ZWCAD 2011 objęta jest bezpłatną aktualizacją do wersji 2012.
2. Osoby posiadające już program ZWCAD w starszej wersji mogą zaktualizować go do najnowszej wersji za połowę ceny. Aktualizując program do wersji 2011 użytkownik otrzyma również kod do wersji 2012 (kod będzie można sprawdzić na stronie internetowej po wydaniu wersji 2012).

Z promocji można skorzystać za pośrednictwem sklepu internetowego.

Źródło: Szansa


Czwartek, 22.09.2011 r.

Od szkicu 2D do modelu 3D

Solid Edge z technologią synchroniczną zrewolucjonizował podejście i sposób, w jaki inżynierowie i designerzy posługują się systemami CAD, eliminując ograniczenia związane z modelowaniem parametrycznym opartym na historii operacji. Solid Edge pozwolił także na redefinicję pojęcia „łatwości użycia” – chociażby poprzez wprowadzenie narzędzia w postaci „koła sterowego”

Autor: Michael Brown

Użytkownik może w prosty sposób tworzyć modele 3D na bazie szkiców, lub modyfikować istniejące modele 3D albo złożenia – właśnie z pomocą koła sterowego. A jest ono jednym z elementów technologii synchronicznej, który postaram się Państwu w kilku zdaniach przybliżyć.

Zacznijmy od zmiany szkiców 2D na modele 3D. Użyjemy narzędzi szkicowania do narysowania zamkniętego obszaru (np. koła albo kwadratu). Następnie, zaznaczamy nasz obszar i od razu pojawi się koło sterowe. Wystarczy zaznaczyć i „pociągnąć” strzałkę, aby wyciągnąć nasz płaski szkic do modelu 3D (rys. 1.).


Rys. 1 i 2. Wyciągniecie i tworzenie bryły obrotowej za pomocą koła sterowego w Solid Edge ST 4

Aby utworzyć bryłę obrotową ze szkicu, przeciągamy kulkę koła sterowego na jakikolwiek linearny element szkicu, a następnie przeciągamy torus koła sterowego – powstaje bryła obrotowa (rys. 2.). Ta sama metoda może być użyta w celu konwersji zaimportowanych rysunków 2D do modeli 3D. Użytkownik może także wyciągać lub obracać wiele obszarów, zaznaczając je z wciśniętym jednocześnie klawiszem Shift lub Ctrl (Shift + kliknięcie myszą, etc.). (...)

| cały artykuł na SolidEdgeblog.pl |


Czwartek, 22.09.2011 r.

SolidWorks 2012 – projektowanie, które jest siłą napędową biznesu

Pod takim hasłem, w środę 21 września miała miejsce oficjalna premiera dwudziestej już edycji oprogramowania CAD 3D DS SolidWorks. Nowa odsłona daje użytkownikom możliwość korzystania z ponad dwustu nowych funkcji i usprawnień, w obszarach takich jak funkcje składania i rysowania, wbudowane symulacje, kalkulowanie kosztów projektów, trasowanie, tworzenie obrazów i animacji, czy zarządzanie danymi produktów.

Wzmocnienie innowacyjności i produktywności pracy zespołów projektowych jest głównym celem wprowadzenia ponad 200 udoskonaleń w oprogramowaniu SolidWorks 2012. Zmiany te będą wspomagać projektantów m.in. w następujących obszarach:
• automatyzacja najczęściej używanych funkcji projektowania;
• poprawa wyników i ich jakości, która wpłynie na sprawniejszy przepływ pracy;
• fundamentalna zmiana procesów rozwoju produktów, skutkująca szybszym projektowaniem;
• poszerzenie wsparcia w zakresie współpracy i komunikacji w zespołach z myślą o kreatywności i wydajności.

– SolidWorks 2012 koncentruje się na obszarach, które pomogą naszym klientom przenieść ich działalność na wyższe poziomy produktywności i rentowności – stwierdził Austin O’Malley, wiceprezes wykonawczy działu badawczo-rozwojowego Dassault Systèmes SolidWorks Corp. – To właśnie wyróżnia dwudziestą edycję naszego oprogramowania CAD, które wspomaga realizowanie naszej misji pomagania w przekształcaniu innowacyjnych idei w sukces biznesowy. Cieszymy się widząc u naszych klientów pasję i entuzjazm, a największą nagrodą jest dla nas, kiedy z tej pasji powstają wspaniałe projekty. (...)

| więcej |


Czwartek, 22.09.2011 r.

Program rabatowy ADSK

Autodesk uruchomił program rabatowy obejmujący nowe licencje pakietów Autodesk Suites. W ramach promocji, klienci, którzy zakupią nową licencję mogą uzyskać zwrot określonej kwoty rabatu (z przedziału 600 – 1000 euro), bez względu na cenę, za jaką oprogramowanie zostało nabyte. Promocja obejmuje licencje zakupione od początku sierpnia do 14 października 2011 r.

Wprowadzone w marcu br. pakiety rozwiązań Autodesk 2012 zapewniają łatwiejszy dostęp do narzędzi projektowych oferowanych w wygodnych zestawach, co czyni je bardziej ekonomicznym i prostszymi we wdrożeniu, użytkowaniu oraz zarządzaniu. Pakiety ułatwiają również standaryzację rozwiązań stosowanych w poszczególnych działach firmy, co z kolei zapewnia wyższy poziom elastyczności i ułatwia szybsze reagowanie na zmieniające się wymagania rynku.

Promocja dla przemysłu
W branży mechanicznej nowy program rabatowy obejmuje pakiety Autodesk Product Design Suite 2012 – nowe, uniwersalne i przystępne kosztowo rozwiązanie do projektowania. Pakiet zawierający programy do projektowania, wizualizacji i symulacji dla branży przemysłowej, umożliwia sprawne wprowadzanie elementów innowacyjnych oraz szybsze reagowanie na zmieniające się wymagania rynku, na każdym etapie tworzenia produktu. Autodesk Product Design Suite daje również znaczące oszczędności – jest łatwiejszy do wdrożenia, użytkowania i utrzymania niż pojedyncze produkty.

Autodesk oferuje trzy wersje Product Design Suite:
• Product Design Suite Standard – podstawowe narzędzie do projektowania koncepcyjnego i rysowania, obejmujące: AutoCAD Mechanical, Autodesk Showcase, Autodesk Sketch Book Designer, Autodesk Vault i Autodesk Mudbox;
• Product Design Suite Premium – zoptymalizowane narzędzie do tworzenia cyfrowych prototypów i wizualizacji zapewniające maksymalną wydajność, zawierające pakiet Standard oraz programy Autodesk Inventor i Autodesk 3ds Max Design;
• Product Design Suite Ultimate – zaawansowane narzędzie do tworzenia złożonych powierzchni, symulacji oraz projektowania części z tworzyw sztucznych dla uzyskania najwyższej jakości produktów, zawierające wszystkie narzędzia pakietu Premium oraz programy Autodesk Inventor Professional i Autodesk Alias Design.

Projektowanie ogólne
Promocja obejmuje pakiet Autodesk Design Suite 2012 – łączący zalety oprogramowania AutoCAD z rozwiązaniami umożliwiającymi intuicyjne kreślenie, projektowanie koncepcyjne, prezentowanie i wizualizację, dzięki którym architekci oraz inżynierowie mogą tworzyć zaawansowane projekty, udostępniać sobie wzajemnie dane we wszystkich fazach projektu i korzystać z komunikacji wizualnej jako integralnego elementu procesu projektowania. Fundamentem pakietu Autodesk Design Suite jest program AutoCAD 2012, który został zaktualizowany o nowe i rozszerzone funkcje projektowania koncepcyjnego, dokumentowania oraz odwzorowywania rzeczywistości.

Źródło: Autodesk

Więcej informacji: www.autodesk.pl/booster


Środa, 21.09.2011 r.

Syrena 105 w (z) SolidWorks cz. II

Na stronie Polskiej Grupy Użytkwoników SolidWorks pojawiła się kontynuacja tutorialu o modelowaniu powierzchniowo-bryłowym na przykładzie modelu... Syreny 105

W tym odcinku Autor zaprasza do zajęcia się elementami szyb, listew, świateł i grila. Modelowana w środowisku 3D SolidWorks Syrena zaczyna przypominać samochód. Niebawem zostanie opublikowana część trzecia i ostatnia tutoriala, z możliwością pobrania kompletnego pliku SolidWorks (!).

Źródło: PSWUG


Wtorek, 20.09.2011 r.

Teamcenter i testy wydajności

Siemens PLM Software, jednostka biznesowa Siemens Industry Automation Division i światowy dostawca oprogramowania oraz usług z zakresu zarządzania cyklem życia produktów (PLM), poinformowała o doskonałych wynikach testów wydajności i skalowalności oprogramowania Teamcenter działającego w bazie danych Microsoft SQL Server 2008 R2 i systemie operacyjnym Windows Server 2008 R2

W teście zasymulowano jednoczesne sesje 5000 użytkowników – co może odpowiadać znacznie większej liczbie potencjalnych użytkowników w typowym globalnym środowisku. Testy przeprowadzone we współpracy z firmą Microsoft oraz przy pomocy i wsparciu firm HP i Intel wykazały, że baza danych Microsoft SQL Server doskonale nadaje się do obsługi systemu zarządzania cyklem życia produktów w przedsiębiorstwie.

– To kolejne potwierdzenie, że Teamcenter i technologia Microsoft to idealny wybór dla firmy każdej wielkości poszukującej bardzo wydajnego i niedrogiego w eksploatacji systemu zarządzania cyklem życia produktów – powiedział Steve Bashada, wiceprezes ds. zastosowań oprogramowania Teamcenter w Siemens PLM Software. – Z uwagi na fakt, że liczba jednoczesnych użytkowników w danym przedsiębiorstwie to zaledwie ułamek całkowitej liczby faktycznych użytkowników, przeprowadzone testy potwierdzają, że system może obsłużyć naprawdę duże struktury zarządzania cyklem życia produktów w przedsiębiorstwie.
– Zintegrowana oferta umożliwia naszym wspólnym klientom maksymalne wykorzystanie inwestycji w system do zarządzania cyklem życia produktów poprzez udostępnienie go na każdym stanowisku, współpracę bez barier i uproszczenie infrastruktury informatycznej – skomentował Sanjay Ravi, dyrektor zarządzający w dziale Worldwide Discrete Manufacturing Industry, Microsoft Corp.

Źródło: Siemens PLM Software


Piątek, 16.09.2011 r.

Promocja trwa!

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o przedłużonej promocji na aktualizację oprogramowania ZWCAD. Z informacji wynikało jednak, iż dotyczy ona jedynie... bezpłatnej aktualizacji nowo zakupionych licencji programu ZWCAD 2011 do najnowszej 2012. Tymczasem...

Z promocji mogą skorzystać także użytkownicy wcześniejszych wersji. W jaki sposób?
Otóż każdy użytkownik posiadający starszą wersję programu ZWCAD może skorzystać z atrakcyjnej oferty specjalnej. Aktualizacja dostępna jest z 50% rabatem. Aktualizując program do najnowszej wersji 2011 użytkownik otrzyma również kod do wersji 2012 (kod będzie można sprawdzić na stronie internetowej po wydaniu wersji 2012). Innymi słowy: ZWCAD 2011 plus 2012 za pół ceny. Promocja trwa od 12 września 2011 roku do odwołania.

Najważniejsze funkcje w ZWCAD 2011:
• parametryzacja,
• podświetlanie obiektów,
• szybsze i bardziej precyzyjne uchwyty,
• edytor tabel,
• funkcja solprof,
• mleader – narzedzie do odnośników,
• przerywanie wymiarów, itd.

Więcej informacji o funkcjach programu znaleźć można na jego oficjalnej stronie. Zachęcamy również do pobrania w pełni funkcjonalnej 30-dniowej wersji testowej środowiska ZWCAD 2011. Aktualizacji można dokonać za pośrednictwem sklepu internetowego.

Szczegółowe informacje można też uzyskać pod nr tel. 33 488 89 39 lub 33 488 07 20 oraz adresem poczty elektronicznej firmy (biuro@dobrycad.pl). Dystrybutorzy zachęcają również do odwiedzania profilu firmy oraz profilu programu ZWCAD w serwisie Facebook, gdzie publikowane są aktualne informacje o promocjach, seminariach i innych wydarzeniach.

Źródło: Szansa


Piątek, 16.09.2011 r.

Pierwsze Warszawskie Dni Techniki

Oddział Warszawski Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Rada Stołeczna Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Wawerskie Stowarzyszenie Motorowe organizują jesienią 2011 r. otwarte dla wszystkich, a w szczególności dla młodzieży pod kątem edukacji technicznej: I. Warszawskie Dni Techniki pod hasłem: WARSZAWA – TECHNIKA WCZORAJ, DZIŚ, JUTRO

W ciągu kilku dni (wydarzenie rozpocznie się bowiem w najbliższą środę, 21. września) wszyscy zainteresowani będą mogli wysłuchać interesujących wykładów, zwiedzić pracownie badawcze i projektowe instytutów i placówek zlokalizowanych m.in. przy warszawskich uczelniach technicznych, a w weekend 24-25.09.2011 r., na terenie dawnego toru jazd próbnych FSO (przy ul. Jagiellońskiej), być świadkami Wielkiej Gali Jednośladów (z okazji 60-lecia Warszawskiej Fabryki Motocykli). Szczegółowe informacje o programie, a także o całym wydarzeniu, można znaleźć na stronie I. Warszawskich Dni Techniki. Zachęcam do udziału.

(ms)

Źródło: Świat Motocykli, SIMP


Piątek, 16.09.2011 r.

Copra MetalBender razem z AutoCAD'em 2012

Najnowsza wersja oprogramowania do projektowania 3D elementów z blach i obliczania rozwinięć części giętych jest już dostępna. Copra MetalBender Standalone, w porównaniu do poprzedniej edycji, zawiera w sobie najnowszego AutoCADa 2012 (!) w wersji OEM. Co ciekawe, jej zakup jest tańszy niż kupno pojedynczej licencji AutoCADa 2012


  

Obecnie trójwymiarowe projektowanie i rozwinięcia elementów giętych z blach spotkać można w wielu systemach 3D CAD. Systemy te często są bardzo rozbudowane i ich zakup związany jest z wysoką ceną oraz dodatkowymi kosztami – np. ze zmianż komputera i zatrudnieniem projektanta, który w sposób efektywny jest w stanie zacząć pracę na nowym systemie.
COPRA MetalBender w wersji Standalone to stosunkowo niewielka inwestycja, która ze względu na znane środowisko pracy – AutoCAD, charakteryzuje się bardzo krótkim okresem wdrożenia. Nawet bardzo skomplikowane części mogą być w szybki sposób zaprojektowane za pomocą narzędzi projektowych, takich jak automatyczne zamykanie narożników, automatyczne tworzenie „skrzynek” itd.

Więcej informacji na temat tego interesującego, wyspecjalizowanego oprogramowania, a także jego 30-dniową wersję testową, można pobrać ze strony dystrybutora, firmy PROCAD S.A.

Źródło: PROCAD

| < | strona 19 z 22 | > |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22

Poznaj NX12 z CAMdivision

 

Blog monitorowany przez:


 


 

 


| reklama | redakcja | dane kontaktowe | prenumerata |

© Copyright by Maciej Stanisławski. Publikowane materiały są objęte prawem autorskim.
Przedruk materiałów w jakiejkolwiek formie tylko za wcześniejszą zgodą autora.  
webmaster@skladczasopism.home.pl. Opracowanie graficzne: skladczasopism@home.pl
CADblog.pl jest tytułem prasowym  zarejestrowanym w krajowym rejestrze dzienników i czasopism
na podstawie postanowienia Sądu Okręgowego Warszawa VII Wydział Cywilny Rejestrowy Ns Rej. Pr. 244/09
z dnia 31.03.2009 poz. Pr 15934